Wiekslag II wordt 'paradepaardje' van verpleeghuiszorg in Soest OPEN Gildedag: kleurrijk en spectaculair SCHOEMAKER Soest 50 jaar geleden 7 Portable of wandmontage NU leverbaar Wildschut Optiek Gilde presenteert zich in geheel nieuwe uniformen Programma gildefeesten RZITTER STEMBUREAU „kuhtkom™.""" dinsdag 10 AUGUSTUS WELKOM BURG. GROTHESTRAAT 9, SOEST TELEFOON 035-6010344 PAGINA 4 WOENSDAG 4 AUGUSTUS 2004 SOESTER COURANTi GILDE PAGINA 5 augustus 2004 Nieuwe dependance Daelhoven eind 2005 klaar Ook oude muziektent in ander jasje Meer dan dertig korpsen komen 22 augustus naar Soest De Korfbal vereniging „Soest" Programma Vrije Gildedag Soester raakt slaags in Doorn tus 2004 van 18.00 uur tot del van bord Cl van bijlage I oten verklaren voor alle verkeer berghof in verband met een ustus 2004 van 14.00 uur tot Idel van bord Cl van het RW- alle verkeer de Hommel vanaf 48 in verband met een straat- mber 2004 vanaf 15.00 uur tot del van bord Cl van bijlage I i sluiten voor alle verkeer de af de Kerkstraat tot de kruising verband met een straatfeest, mber 2004 van 10.00 uur tot del van bord Cl van bijlage I sluiten voor alle verkeer de met een straatfeest. kunnen tegen dit besluit be- lege van burgemeester en wet ten na de datum van de be- lar dient te worden gericht aan i Soest, Postbus 2000, 3760 CA bepalingen over bezwaar) en l (bijzondere bepalingen over ene wet bestuursrecht zijn van akt kan ook om een voorlopige raagd, als er tijdelijke maatre- ;e niet tot de beslissing op het len gewacht. Het verzoek moet resident van de rechtbank te 3500 DA te Utrecht, it verschuldigd van 136, voor )f 273, voor een rechtsper- gemene wet bestuursrecht is ntraal stembureau maakt de het volgende bekend, inzake de toelating van het in- t houden van een referendum aanwijzing van gronden ter irsfoortsestraat waarop de Wet en van toepassing wordt ver- ïworden. Vanaf 2 augustus tot het mogelijk ondersteunings- ïfinitief verzoek af te leggen, ïrsoon bij de afdeling Publieks- uis van Soest, Raadhuisplein 1 gstijden zijn maandag tot en 16.30 uur en donderdagavond De schriftelijke verklaring (mo len of aanvragen bij het ge- den van onze website louden van een referendum steuningsverklaringen noodza- ONZE VAKANTIE ZIT ER OP* DE VERBOUWING I» KLAAR. i Soest licatie i9 34 55 00@soest.nl st.nl 18 iUrtl 2004 NG IN VERBAND MET juders maken in verband met 26 van het Besluit administratie- ït wegverkeer (BABW) bekend, In de loop van volgende week komen ze binnen, de nieuwe uniformen van het Groot Gaes- beeker Gilde. En tijdens de Vrije Gildedag op 22 augustus zullen bestuur en korpsleden zich er voor het eerst in het pre senteren. Een fotootje van de kostuums is om praktische en tactische redenen nog niet mogelijk, maar René van Hal is bereid alvast een tipje van de sluier te lichten. 'De kleurstel ling blijft hetzelfde, maar het aan deel rood neemt af ten opzichte van het blauw,' verklapt de ouder man. De pakken krijgen een iets ande re snit. 'Het onderscheid tussen de uniformen voor het bestuur en de korpsleden laten we los, zodat je flexibeler bent met het uitwisselen ervan.' Dat laatste is ook uit kostenover weging gedaan. Een uniform, compleet met hoed, kousen en sherp, kost algauw duizend euro. Het gilde heeft er ruim vijftig be steld en deze zijn gemaakt door Kleermakerij Belien uit het Bel gische Hamont. Overigens heeft het Prins Bernhard Cultuur Fonds tien procent van de kosten voor zijn rekening genomen. Op onderdelen wijkt de nieuwe outfit af ten opzichte van de uni formen die in 1991 werden aange schaft. Behalve de patrones St. Aechten zal ook de naam Soest op de jassen zijn terug te vinden. Na dertien jaar is de huidige kle ding van het gilde aan vervanging toe, zegt Van Hal. 'De uniformen worden vaak gedragen en zijn daarom aan slijtage onderhevig. Denk alleen al aan de trommels die voortdurend langs de broeken schuren,' aldus Van Hal die zich vijftig- tot zestigmaal per jaar in zijn uniform hijst. De gildefeesten beginnen daarom al in het voorlaatste weekeinde van deze maand en hebben diverse extra onderdelen op het program ma. Vanuit het oogpunt van het korps zal de Vrije Gildedag onge twijfeld tot een van de absolute hoogtepunten uitgroeien. Net als in onder meer 1979 en 1987 komen tientallen gildekorp- sen naar De Blaak, waarvan de meeste -net als het Groot Gaes- beeker Gilde- lid zijn van de Kring van Schuttersgilden Land van Cuijk, onderdeel van de Noord- Brabantse Federatie van Schutters gilden. Het duurt even voordat je dat hebt uitgesproken, maar dan heb je ook wat. De gilden worden 's morgens vroeg ontvangen op het terrein aan de Ferdinand Huycklaan, waar in de feesttent om halftien een plech tige eucharistieviering met gilde- eer zal aanvangen. Celebrant is mgr G.J.N. de Korte, hulpbisschop van Utrecht. Voor de uitvoering van Die Deutsche Messe van Schubert is een gelegenheidskoor samengesteld met leden van onder meer de parochiekoren van de Maria-, de Familie- en de Petrus en Pauluskerk. Ze staan onder lei ding van Theo Hali. Ook PVO en het tamboer-, hoornblazer-, ven del- en schutterskorps van het gil de dragen hun steentje bij. Optocht Na afloop van de viering kunnen alle gildeleden aanschuiven voor een broodmaaltijd en een uur later Vernieuwd is ook de mobiele mu ziektent die in de afgelopen winter is gerestaureerd en die eveneens van een nieuw jasje is voorzien. Het gilde heeft een nieuw doek laten maken. De tent verloor haar maagdelijkheid reeds in juni toen ze werd opgezet op het evenemen tenterrein de Eng ter gelegenheid van de oldtimcrtocht. Op 22 au gustus dient de muziektent als ere tribune voor de officiële gasten van de Vrije Gildedag. Op die dag neemt het gilde de tent officieel in gebruik. De mobiele tent werd ook al gebruikt tijdens de gildedagen in 1960 en '79. Rolletjes Met nog minder dan drie weken vdor de aftrap van tien dagen gil defeesten lopen de voorbereidin gen op rolletjes, laat Van Hal we ten. Deze week zijn tientallen le den de straat opgegaan om het programmaboekje op achttiendui zend adressen te bezorgen. Daar in is alles te lezen over onder meer de kindershow van Jochem van Gelder, het Internationaal Folklo ristisch Dansfestival, de Oldtimer Trekkersdag, het concert van Row- wen Hèze, de Musical Highlights en natuurlijk alle andere vaste on derdelen. Eergisteren is de voorverkoop ge start van kaarten voor de diverse concerten en optredens. De feest avond van zaterdag 29 augustus is reeds uitverkocht. De voorverkoop vond plaats in juli en de kaarten waren binnen veertig uur op. Verder worden alle details voor de gildefeesten ingevuld. Zo kregen maandagavond enkele vrijwilligers nog een opleiding tot verkeersbe- geleider. Zij worden ingezet tijdens de optocht en de wandel- en fiets tochten. Zuidpromenade 14, 3768 EM Hartje Zuid, Soest Tel. 035 - 602 22 12 's Maandags gesloten Het 'paradepaardje' van de 9laatselijke verpleeghuiszorg n Soest, zo omschrijft direc teur Ad Witlox van Zorgpalet Soest-Baarn (o.a. Daelhoven) de nieuwe dependance van het Soester verpleeghuis, tot dus ver bekend als 'Wiekslag II\ Als alles volgens plan verloopt zal het in de loop van het ko mende jaar op de hoek van de Koningsweg en de Clemens- straat verrijzen. Er is lang gezocht naar een ge schikte locatie voor deze nieuwe vestiging, die plaats moet gaan bie den aan 18 volwassen, lichamelijk gehandicapte bewoners. Het ter rein tussen de Boerenstreek - die langzaam zijn voltooiing nadert - en Klaarwater is volgens Witlox een ideale locatie. 'Het is heel be langrijk dat je zo'n huis niet ergens achteraf neerzet, maar midden in de bewoonde wereld, tussen het leven van alledag. Voor de toe komstige bewoners valt er in elk geval wat te zien en te beleven.' Ook het gebouw zelf, ontworpen door architect Ernst Havermans, wordt heel bijzonder. Het biedt ruimte aan twaalf eenpersoons- en drie tweepersoonskamers. Die eenpersoonskamer krijgen een op pervlakte van maar liefst 40 vier kante meter, wat in de verpleeg- zorg een unicum is. 'Het worden eigenlijk appartementjes,' aldus Witlox, 'met eigen sanitair en een open keuken.' Ruimte is een be langrijk element in de visie die aan de Wiekslag II ten grondslag ligt. 'Wij vinden dat je mensen die toch al fors benadeeld zijn, niet óók nog eens op te kleine of meerpersoons- kamers moet onderbrengen.' Daar naast biedt het gebouw straks ruimte voor een slaapwacht, een fysiotherapieruimte, berging, een wasserij en een dubbel trappen huis. Daarnaast wordt er gedacht aan een 'grand café' (zoals ook in Daelhoven). Overigens: ook de dagbehandeling in Daelhoven gaat t.z.t. over naar Wiekslag II. V-vorm Aan de uiterlijke vormgeving van Wiekslag II wordt heel veel aan dacht besteed. Het gebouw krijgt een soort V-vorm, met de 'ope ning' in de richting van het kruis punt Koningsweg-Vrijheidsweg- Clemensstraat. Het geheel zal wor den uitgevoerd in een gele bak steen, in de trant van het Hilver- sumse gemeentehuis (het beroem de ontwerp van Dudok), aldus Witlox. Aan de voor- en de achter kant zijn speciale zitjes gedacht. 'Bedenk iets dat er niet uitziet als een verpleeghuis, hebben we tegen de architect gezegd.' De gemeen telijke welstandscommissie heeft onlangs haar instemming met het ontwerp betuigd - de gemeente raad had in december al groen licht gegeven - en de beschrijving van het bouwplan gaat een dezer dagen naar het ministerie van Volksgezondheid (het College Bouw Ziekenhuisvoorzieningen) om daar van alle goedkeuringen van hogerhand te worden voor zien. Ad Witlox twijfelt er niet aan dat dat het geval zal zijn. 'Dit is echt een uniek plan. Zo vind je het ner gens in Nederland.' Hij wijst erop dat heel veel verpleeghuisbewo ners met meer personen - soms, drie, vier of wel zes - op één ka mer moeten doorbrengen. Ter ver gelijking: in Daelhoven - toch be paald geen 'oud' verpleeghuis te noemen - hebben de eenper soonskamers elk een oppervlakte van 17 vierkante meter; in Wiek slag II wordt dat maar liefst 40 vierkante meter: meer dan een ver dubbeling dus! Gloeiende plaat Met Wiekslag II loopt Soest weer een beetje 'in' op de sterk toene mende behoefte aan verpleeghuis capaciteit. In 2010 - en dat is be paald niet ver meer weg - zal onze gemeente meer dan 3500 senioren (75-plus) tellen, zo'n acht procent van de totale bevolking. De ver grijzing doet zich in Soest (en Baarn) extra sterk voelen; in Amersfoort en andere gemeenten in de wijde omtrek is dat percen tage veel lager. De totale verpleeg huisbehoefte in Soest wordt mo menteel becijferd op 238 'bedden'. Daelhoven en de Wiekslag I, sinds vijfjaar op de hoek van de Veen besstraat en de Smitsweg gevestigd (waar overigens ook psycho-geri- atrische bewoners verblijven) be schikken samen over 133 'bedden'. Eigenlijk zijn de 18 appartementen van Wiekslag II dan ook niet veel meer dan de spreekwoordelijke druppel op de gloeiende plaat, te meer daar het gebouw ook voor Baarn een functie moet krijgen. 'Er is in elk geval sprake van een groot tekort,' aldus Witlox. 'Van daar dat we proberen Wiekslag II zo hoog mogelijk op de prioritei tenlijst van het ministerie te krij gen.' Hij verwacht dat de bouw - door de Soester aannemer Van de Grift - in het volgend voorjaar kan beginnen, zodat het eind 2005 in gebruik kan worden genomen. Wat de naam betreft: daar wordt nog over nagedacht. Witlox: 'Wiekslag II is tot nu toe altijd de werktitel geweest. De definitieve naam zal, denk ik, ook wel iets met Wiekslag erin worden...' De hoek van de Koningsweg en de Clemensstraat - op de 'kop' van de Boerenstreek - is de ideale loca tie voor Wiekslag II. Uit de Soester Courant van Dinsdag 4 Augustus 1954 DE NIEUWE V.G.L.O.-school. De nieuwe Chr. v.g.l.o.-school, welke op het landgoed „Braam- hage" wordt gebouwd, krijgt de vorm van een ,,1", waarmede ar chitect P. Beekman alhier, be reikt heeft, dat alle lokalen n.l. een leslokaal, de keuken een handenarbeidlokaal en een naai- lokaal van 9 zijden licht krijgen. De lokalen zijn twee aan twee gegroepeerd, waartussen de gang. In het midden van deze gang is de hal en de kamer van het hoofd der school aange bracht en aan weerszijden van de gang, de garderobe-ruimten en de toiletten. De school krijgt rieten daken wel ke in de landelijke omgeving uit stekend past, doch een unicum voor de na-oorlogse scholen. Daar de toeloop voor deze school zeer groot is, zal er nog een 2e leslokaal moeten worden aangebouwd. Vrijdagmorgen had in restaurant „Eemland" de aanbesteding plaats van de bouw van deze school. De volgende 21 inschrijvingen waren binnen gekomen: J. Goedhart te Diemen f 150.000. P. van Boort te Drumpt f 158.230. Fr. Baarsen v.d. Voort, Amstelveen f 156.300. A. van Duijn te Noordwijk aan Zee f 153.000. Fa. C. Kok te Amster dam f 152.000. W. Robberse te Baarn f 148.000. Fa. Bornebroek te Apeldoorn f 147.000. G. W. Lantink te Winterwijk f 145.000. P. Bontebal te Zevenhuizen f 144.000. J. Noordenburg te Amersfoort f 130.780. A. van 't Lam te Soest f 138.600. W. van Asch te Soest f 130.200. C. M. Visser te Soest f 138.000. J. Rasch te Soestdijk f 132.000. D. Stam te Soestdijk f 130.000. T. Terlouw te Soest. F 124.800. A.N. Eppink te Amsterdam f 124.267. G. v.d. Berg te Soest dijk f 126.800. E. C. Higler te Soest f 122.245. W. van Breuke- len Zn. te Soestdijk f 121.399. T. G. Hofstede te Hilversum f114.000. De begroting bedroeg f 106.000. De gunning wordt later bekend gemaakt. SCHOOLREISJE CHR. NAT. SCHOOL DRIEHOEKSWEG. Vrijdag maakte de Chr. Nat. School aan de Driehoeksweg haar jaarlijkse schoolreisje met de 5e en 6e klas. Het weten schappelijk gedeelte bestond uit een boottochtje vanuit Harder wijk langs de inpolderingwerken van Oosterlijk Flevoland. Een bezoek aan een speeltuin in de onmiddellijke nabijheid bood hierna de nodige ontspanning. Hierna stond Ouwehands die renpark op het programma en ook hier kon practische natuur kundeles door een speeltuinont spanning gevolgd worden. Ten slotte werd de dag besloten met een bezoek aan de Pyramide van Austerlitz. Nog dient te wor den vermeld dat onderweg alle aandacht werd geschonken aan het Uddelermeer, het standbeeld van Jan van Schaffelaar en aan het oorlogsmonument te Putten en dat op de Grebbeberg. vraagt voor 1e. De Zondagmiddag-competitie: senioren spelers en speelsters. 2e. De Zaterdagmiddag-competi tie: senioren, junioren en adspi- ranten, zowel dames als heren. Tevens zijn liefhebbers voor het volleybalspel van harte welkom, in verband met de deelneming aan de Avond-competitie van de N.E.V.O.B. Schriftelijke of mondelinge aan melding bij H. Kinderdijk, Birk- straat 6; L. Houkers, Hartman laan 3; Kraaijenbrink, Smitsweg 6 en J. Klomp, Kerkstraat 21 e cursusprijs is 25,00. ^ijncursus: de ieuwe wijnlanden 'anneer u iets meer over wijnen ilt weten kunt u terecht bij de olksuniversiteit Soest waar me- ouw S.M. Gerrits-Navest weer :n wijncursus verzorgt. Dit jaar aan de wijnen uit Zuid-Afiika, hifi en Argentinië, Australië, ieuw-Zeeland en Amerika op de oeftafel. Andere smaken en euwe productie- en vinificatie- ethoden tonen een beeld van de euwe generatie wijnmakers. Per ond worden zes tot acht wijnen ;Proefd, besproken en geanaly- erd. Ook zonder basiscursus ijnkennis kan aan deze cursus Drden deelgenomen, e cursus start op maandag 4 ok- ber. Tijd: 19:30-21:30 uur. Aan- l lessen: 4. De cursusprijs is 41,00. Kosten voor wijn en na- igwerk: 40,00. Volksuniversiteit Soest is in ver- nd met de zomervakantie gesloten n 5 juli tot 23 augustus. Aanmelden or cursussen, lezingen of workshops n door een ingevuld en ondertekend ichrijfformulier uit het cursuspro- imma op te sturen. Het programma af te halen bij VW-kantoren en >liotheken in Soest, Baarn en thoven, het gemeentehuis en ekhandels in Soest en bij ver tillende supermarkten. Zie ook: Av.volksuniversiteit.nl/soest. Kleurrijk, indrukwekkend, spectaculair, variatie, feeste lijk. Dat zijn de sleutelwoorden tijdens de Vrije Gildedag die op zondag 22 augustus wordt gehouden in Soest. De organi satie van dit schouwspel is in handen van het Groot Gaes- beeker Gilde dat ter gelegen heid van het 975-jarig bestaan van Soest in augustus extra groots uitpakt. 08:30 Ontvangst delegaties. 09:30 Eucharistieviering in feesttent met gilde-eer. 10:45 Broodmaaltijd voor de legaties gilden. 11:30 Aanbieding erewijn. 13:00 Optocht omgeving gilde- terrein en presentatie op de Blaak. 14:15 Massale opmars, ope ning van gildedag, pre sentatie en slangendefilé. 15:00 Muzikale en vendelde monstraties. 14:45 Wedstrijden schieten, boogschieten, trommen, bazuinblazen en vende len. 18:00 Muzikaal entertainment in feesttent. 19:00 Prijsuitreiking. 21:00 Afsluiting. worden ze officieel ontvangen en welkom geheten door het gemeen tebestuur van Soest. Dan zullen de 34 korpsen zich opmaken voor de optocht door Soest. Die begint om 13:00 uur en heeft de volgende route: Ferdinand Huycklaan, Van Lenneplaan, Bilderdijklaan, Birk- straat, Kerkstraat, Torenstraat, Neerweg, Peter van de Breemer- weg. Bij terugkomst op De Blaak pre senteren de korpsen zich aan het publiek dat de gehele dag vrije toegang heeft tot het terrein en de feesttent. De massale opmars en het slangendefilé worden door de organisatoren als de 'meest indruk wekkende onderdelen' aangekon digd. Met meer dan honderd ven deliers, minstens zoveel muzikan ten en honderden gildeleden be looft het een show te worden die niet snel zal worden vergeten. Wedstrijden De officiële opening van de Vrije Gildedag is rond halftwee met het zingen van het Wilhelmus en het afleggen van de Eed van TVouw. Vanaf 14:00 uur zijn er tal van wedstrijden voor standaardrijden, schieten (met geweer), kruisboog- schieten, trommen, bazuinblazen en vendelen. Tegelijkertijd geven de tamboers, hoornblazers en ven deliers van het Groot Gaesbeeker Gilde, muziekvereniging PVO en het St. Sevastianusgilde uit Gendt shows. Binnen in de grote tent is er van zes tot zeven uur 's avonds een muzikaal programma, terwijl er 's middags al een tentoonstelling is ingericht van het zilver en attribu ten van de diverse gildekorpsen. De schilden die later die dag wor den uitgereikt aan de prijswinnaars van de verschillende wedstrijden, zijn ook van zilver gemaakt. Spe ciaal voor de Vrije Gildedag in Soest zijn ze ontworpen en ge maakt door atelier Noud Peters uit St. Anthonis. Deze schilden bevat ten specifieke Soester kenmerken. Na de prijsuitreiking (19:00 uur) blijft de feesttent nog tot negen uur open. Naar verluidt een zakelijk conflict was de oorzaak van een uit de hand gelopen ruzie in Doorn, waarbij onder anderen een 29-ja- rige Soester was betrokken. Hij kreeg een woordenwisseling met een 44-jarige Woudenberger en gaf hem volgens de politie een duw en enkele klappen. Er ont stond een worsteling, waarbij bei den op de grond terechtkwamen. De Woudenberger liep licht letsel aan zijn gezicht en knie op. Nadat de politie was gewaarschuwd, deed hij aangifte van mishandeling. De Soester werd meegenomen naar het bureau en kreeg een proces verbaal mee naar huis. Zaterdag 21 augustus 11:00 Oldtimer tractordag met rondrit en behendigheidswedstrij den. 15:00 'De Meester is gek', kindershow met Jochem van Gelder. Zondag 22 augustus 08:30 Gildedag voor 34 gilden met o.m. optocht, wedstrijden, pre sentatie en zilvertentoonstelling. Maandag 23 augustus 18:15 Recreatieve fietstocht Tempo Toer. Dinsdag 24 augustus 18:00 Avondwandeling Wandelcomité Jacob van Gaesbeek. 20:00 Internationaal Folkloristisch Dansfestival. Woensdag 25 augustus 18:30 Gildeloop AV Pijnenburg 21:00 Popconcert met Rowwen Hèze en in voorprogramma Black Tuxedo. Donderdag 26 augustus 20:00 Musical Highlights PVO met medewerking van diverse ver enigingen. Vrijdag 27 augustus 19:30 Feestavond voor gildeleden en -vrienden. Zaterdag 28 augustus 08:00 Toertochten Tempo Toer. 09:30 Volkspaardenfeest. 11:00 Kinderkennis. 11:30 Volksspelen. 13:30 Kampioen- en prijsschieten. 14:00 Oud-koningen kampen. 20:30 Feestavond met Greenlight Express, Diva's en Richard Hek- kert. Zondag 29 augustus 09:30 Eucharistieviering met gilde-eer Petrus en Pauluskerk. 12:00 Concert Eemlander Blaaskapel. 12:30 Kinderkennis. 13:00 Koningschieten. 13:30 Kampioen- en prijsschieten. 19:30 Afhalen nieuwe gildekoning. 21:00 Feestavond met Rob Donalds, Jannes en Roofgarden Par tyband. Maandag 30 augustus 14:00 Ouderencontactmiddag met Jan en Zwaan, Arne Jansen en Harmina. 20:00 Radio 538 Drive-in show. De mobiele feesttent is gerestau reerd en voorzien van een nieuw doek. SOESTER COURANT- RECLAMEKRANT

Soester Courant | 2004 | | pagina 5