Soesterberg weer toeristische trekpleister? Warm welkom helibemanning 4 Je school kan de boom in' Brandje op gemaaid roggeveld Veel belangstelling voor MG's ERPÉ SOESTER COURANT MEDISCHE DIENST HULPVERLENING KERKDIENSTEN Vrouwen maken 'Circle in Space' bij Groeneveld hÊWMÊ KORTINGEN TOT 50% Als u niets van Soest en Soesterberg wilt missen Uniek project op 28 augustus Cursussen 'Leven met diabetes' WOENSDAG 11 AUGUSTUS 2004 Eerste Chinooks keren uit Irak terug op vliegbasis Landschapsbeheer zoekt begeleiders (m/v) een kijkje nemen; en komt ook eens wanneer er nachtvliegen is. Dan ziet gij hoog in de lucht een als zilver glinsterend vliegtuig, ge vangen in de stralenbundels van machtige zoeklichten'. Dat schreef de VW nog in de speciale gids in 1939, de vereni ging 'die niet enkel een VW is. Zij is ook de plaatselijke Vereeni- ging die opkomt voor de belangen der inwoners, hetgeen gezien de afgezonderde ligging ten opzichte van het centrum van de Gemeen te Soest, waarvan Soesterberg deel uitmaakt, zeer noodig bleek. Ge regeld houdt het bestuur van 'Soesterberg's Bloei' voeling met het gemeentebestuur teneinde ver betering van verschillende zaken Soesterberg betreffende te verkrij gen, en wij kunnen verzekeren dat het ons vele malen gelukt is flinke successen te boeken. Door het optreden van onze Ver eniging zijn de kiezers van Soester berg gaan inzien dat het noodig was, dat ook Soesterbergers in den raad zitting hadden; zij hebben door middel van hunne Kiesvere- enigingen bij de laatste verkiezin gen 2 Soesterbergers in den Raad gekregen. Wij kunnen er nu eens te meer op vertrouwen, dat Soesterberg niet meer, zoals voor heen, als stiefkind zal worden be handeld'. Ook de bezoeker moest kennelijk weten dat hij terecht kon en in goede handen was bij een VVV die niet enkel informatie ver schafte, maar wel degelijk ook in vloed had! Uren dwalen De VW gaf in de jaren twintig en dertig de meest prozaïsche folders, brochures en gidsen uit om zoveel mogelijk toeristen Soesterberg te laten bezoeken. Het taalgebruik daartoe was vaak nog mooier dan het drukwerk zelf. 'Niet overal kan men de stad ontwijken zonder de gemakken die zij biedt prijs te ge ven, en onbelemmerd van de na tuur genieten zonder tot een soort Robinson Crusoë te moeten wor den. Maar in Soesterberg kunt U uren dwalen door de prachtigste bosschen, zwerven over glooiende heivlakten, waarboven onze we reld-beroemde 'Hollandsche luch ten' gekoepeld staan'. Na de Tweede Wereldoorlog stortte het vakantiebezoek aan Soesterberg in. Daarmee verdween ook de hotel accommodatie. Mogelijk dat door de rol die Soesterberg speelt in de plannen met betrekking tot Hart van de Heuvelrug het toerisme naar het dorp een nieuwe impuls krijgt dankzij de vestiging van een aan tal musea. Die komen dan op de vliegbasis, dichter bij de bebouw de kom dan het huidige Militaire Luchtvaart Museum op het Kamp van Zeist. Als die plannen inder daad doorgaan, zal de midden stand daarvan na jaren misschien opnieuw een welkom graantje meepikken. En niet minder be langrijk is dat ondernemende Soesterbergers op een rijtje zetten wat Soesterberg verder nog aan trekkelijk maakt voor de toerist. Want attracties als theehuis Soesterdal met z'n museum, het vliegtuigenrestaurant Avio Resto en de circusresidentie van Toni Boltini met het drukbezochte mu ziekcafé El Paradiso bestaan alleen nog op foto's en in de herinnering van een enkeling. Meer trekpleis ters dan enkel het museum en an dere initiatieven zijn een voorwaar de voor een levendiger dorp. An ders blijft vakantie in of zelfs maar een bezoek aan Soesterberg een luchtkasteel. En daarvan zijn er al zoveel, dat daar geen enkele toe rist op af komt de zonnige kant ven de schaduw Raamdecoratie rechtstreeks van de fabriek Sterk in kwaliteit, service en scherpe prijzen www.erpezonwering.nl Tel. 0346 - 35 11 79 Sterrenbergweg 15-A, Soesterberg www.soestercourant.nl Van Weedestraat 227 37ól CD Soest Telefoon (035) 601 41 52 E-mail: soestcrt@wanadoo.nl Zaterdag 14 augustus zondag 15 augustus Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 pastor P. van Hooijdonk; eucharistieviering; gemengd koor Samen op Weg (PKN), Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09:30 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 drs. Z. Hageman-Vos World Outreach Church (info locatie: 880346-350458) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, ©0900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorent- zlaan 76, ©030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, 88352467; in an dere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, ©033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Christelijke Thuiszorg Voor alle aanvragen: ©033-2994669; dag en nacht bereikbaar. Een op Een Thuiszorg AWBZ- en particuliere thuiszorg Soest e.o., 24 uur per dag huishou delijke hulp, verzorging en verpleging, 035-5412016; buiten kan toortijden voor spoedeisende gevallen: 0900-2025501. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: 0900-8844; alarmnummer: 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, 06-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 352391. Grof vuil, 0800-7662000. 'Je school kan de boom in!' is een project van Landschapsbe heer Utrecht, waarbij middel bare scholieren een dagje gaan zagen en knotten in de natuur. Dat gebeurt onder deskundige begeleiding. Daarvoor zijn veel vrijwillige begeleiders nodig. Lijkt het u leuk met enige regel maat - heerlijk in de buitenlucht - schoolkinderen te begeleiden tij dens hun buitenwerk? Meld u dan aan! Bij voldoende belangstelling is er een cursusdag waar u alle kennis kunt opdoen die een bege leider nodig heeft. Deelname is kosteloos. VeM, centrum Vrouw en Mi lieu bestaat 20 jaar! Reden om feest te vieren. Daarom nodigt VeM alle vrouwen uit voor een manifestatie - georganiseerd door VeM i.s.m. Stichting Aar de - waar ieder haar betrok kenheid bij elkaar, de samenle ving en het milieu kracht bij kan zetten in de vorm van een 'levend' kunstwerk: 'Circle in Space'. 'Circle in Space' verbeeldt de rela tie tussen vrouwen en milieu. Ge zamenlijk vormen de vrouwen een cirkel en geven daarmee een sig naal af dat zo sterk is dat het let terlijk vanuit de ruimte te zien is. Een satelliet zal (vanaf een hoog te van 700 kilometer!) een foto van de vrouwencirkel maken. Neem zoveel mogelijk vriendin nen, moeders, dochters, kennissen en collega's mee en maak zo deze unieke gebeurtenis tot een feeste lijke dag. Hoe meer vrouwen in de kring zitten, des te beter zullen ze vanuit de ruimte zichtbaar zijn. Om de zichtbaarheid te vergroten is het de bedoeling dat iedereen een wit laken meeneemt, waarop men in de kring plaatsneemt. Nog even napraten? Dat kan, neem uw eigen picknick mee en geniet van een interactieve voorstelling over de relatie water-milieu-vrouw. De manifestatie vindt plaats op zaterdag 28 augustus van 9:15 tot 12:00 uur bij Kasteel Groeneveld in Baarn. Aanmelding: via de web site (www.vrouwenmilieu.nl). U ontvangt dan alle nodige informa tie. Er zijn geen kosten verbonden aan deelname. Leuk om mee te doen? En ken je nog meer vrou wen die wel een onderdeel willen zijn van deze unieke gebeurtenis? Geef het door, geef het door! Er zijn zoveel mogelijk vrouwen no dig! Belangrijk: Voor het maken van een duidelijke satellietfoto zijn we erg afhankelijk van het weer. De satelliet komt op een hoogte van 700 km over. Een bewolkte lucht kan dan de zichtbaarheid van de kring hinderen. Daarom kan het gebeuren dat er op het laatste moment naar een andere datum en/of een andere locatie moet worden uitgeweken. Wie bij aan melding haar e-mailadres ver meldt, wordt per mail op de hoog te gehouden van eventuele wijzi gingen. Wijziging van datum en/of locatie kan tot uiterlijk 24 uur voor de aanvangstijd plaatsvinden. Wie geen e-mail adres heeft, kan via de website op de hoogte blijven. 'Circle in Space' is een kunst- en Het winterwerkseizoen loopt van oktober tot en met april. De be langrijkste bezigheden zijn het knotten van wilgen en het afzetten van elzensingels. Foto: Landschapsbeheer Utrecht. participatieproject van Irene Dan- kelman, Liesbeth Kemme, kunste naar Rob Sweere en NEO bv. VeM, centrum Vrouw en Milieu, Predikherenkerkhof 13, 3512 TJ Utrecht, 030-2321726; fax 030-2302181; e-mail: info@ vrouwenmilieu.nl. Zie ook: www.vrouwenmilieu.nl. De afdeling Eemland van de Dia betesvereniging Nederland (DVN) organiseert binnenkort twee cur sussen om te leren elke dag beter om te gaan met het leven met dia betes. Naast de aandoening op zich komen de mogelijke behandelin gen, goede (gezonde) voeding in de behandeling en zelfcontrole/ zelfregulatie aan de orde. Cursisten die geen bloedsuikermeter hebben en er ook geen vergoeding voor ontvangen van het ziekenfonds, kunnen na de cursus gratis een startpakket met meter naar keuze, strips en prikpen met lancetten krijgen. De twee cursussen worden gege ven op de vijf woensdagen: 22 en 29 september en 6, 13 en 20 ok tober. De ene cursus 's middags van 14:30 tot 16:30 uur; de ande re 's avonds van 19:30 tot 21:30 uur. De kosten bedragen 13,00 per persoon, inclusief lesmateria len en koffie of thee. Informatie/opgave: V.E. Edeling, 033-472.16.26, of H. van Laar, 033-472.66.90. SOESTERBERGSE COURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 De ene thuiskomst van militai ren na een missie in het buiten land, ver weg of dichtbij, ver schilt niet van de andere: het weerzien met familie en beken den is altijd intens, vaak ook emotioneel. Vrijdag was dat niet anders, toen op Soester berg de bemanning werd opge wacht van de eerste twee Chi nook-transporthelikopters te rugkeerden uit Irak. In het bijzijn van de Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten, luitenant- generaal Dick Starink, kwamen de helikopters van de Koninklijke Luchtmacht op eigen kracht aan op thuisbasis Soesterberg. De Chi nooks opereerden vanaf vliegbasis Tailil in de zuidelijke provincie Al Mutannah. Ze zijn deze maand afgelost door Cougar helikopters. De Chinook helikopters hebben sinds augustus vorig jaar algemene transportopdrachten en medische evacuatiemissies uitgevoerd voor de Stabilisation Force Irak (SFIR). Momenteel zijn namens de Ko ninklijke Luchtmacht drie Cougar transporthelikopters, zes AH-64D Apache gevechtshelikopters en ruim 200 militairen op de vliegba sis Tailil aanwezig ter ondersteu ning van SFIR 4. De laatste Chi nook helikopter keert volgende week terug op de thuisbasis. De militairen van dc missie SF1R4 zijn grotendeels afkomstig van de Luchtmobiele Brigade van de Ko ninklijke Landmacht en staan on der leiding van de bataljonscom mandant SFIR4, luitenant-kolonel Kees Matthijssen. Het bataljon en de helikopters zijn getraind om sa men te werken in het verband van de 11 Air Manoeuvre Brigade. Deze brigade bereikte vorig jaar oktober haar operationele status. i Hoewel de veranderingen die Soesterberg te wachten staan nog nauwelijks verder gevor- i derd zijn dan het papieren sta dium, zou het dorp door de voorgenomen woningbouw er in ieder geval levendiger op kunnen worden. Ook zou het weer enigszins kunnen gaan j profiteren van het toerisme. Onderdeel van de toekomst plannen is immers een concen tratie van (militaire) musea op Soesterberg als de vliegbasis weliswaar nog voor een deel militair terrein blijft, maar in ieder geval z'n vliegfunctie heeft verloren. Het opnieuw op gang brengen van het toerisme naar het dorp is niet echt een nieuwe ontwikkeling. Ook in 1950 probeerden enkele inwoners de draad van vóór de Tweede Wereldoorlog weer op te pakken. Het is toen niet gelukt. Misschien dat er nu meer kans op succes is, nu steeds meer midden standers ondervinden dat hun om zet terugloopt. Niet alleen in de vakantietijd doordat veel inwoners met vakantie gaan, maar ook als gevolg van de al jaren ontbreken de groei van het dorp. Stonden daar vroeger de uitgaven van de toeristen enigszins als compensatie tegenover, dat is al jaren niet meer het geval. Soesterberg is allang niet meer 'het dorp waar stadse bleek neusjes weer kleur krijgen'. Vroeger kwamen er trouwens niet alleen bleekneusjes, maar ook toe risten die een paar dagen of weken bleven en logeerden in de gere- nommeerde hotels Huis ten Halve en 't Zwaantje, in één van de vele pensions of op het kampeercen- 1 trum Kampoord aan de Amers- foortsestraat 124. Zij die enkel ge kozen hadden voor logies/ontbijt, konden voor de maaltijd ook te recht in de restaurants 't Centrum en Theehuis Soesterdal. Ze hoef den zich niet te vervelen in het af wisselende natuurschoon dankzij de prachtige wandel- en fietsrou tes die de VW 'Soesterberg's Bloei' had uitgezet. En natuurlijk was er de grote trekpleister, het Vliegkamp -'de voornaamste at tractie van Soesterberg'. Later kwam daar het eerste militaire luchtvaartmuseum bij, aan de rand 1 van de vlieghei bij het theehuis Soesterdal. Er stonden drie toestel len, een Fokker C 5, De Fokker F 14 'Watersnip' en een Fokker C 5 W watervliegtuig. Daarnaast was er een tentoonstellingszaal met tal van schaalmodellen, andere be zienswaardigheden alsmede we tenswaardigheden over de vliege rij. Aangenamen indruk Vanzelfsprekend heeft Soesterberg z'n groei en ontwikkeling uitslui tend te danken aan de oorspronke- De brandweer van Soest moest zaterdagmiddag uit rukken naar de Zuidereng, nadat er brand was uitge- broken op een roggeveld. Het pas gemaaide veld was kurkdroog als gevolg van de hitte van de voorafgaan de dagen. De oorzaak van de brand is niet bekend. Iets na vijf uur 's middags verscheen de brandweer ter plaatse. Eén blus wagen was voldoende om het smeu lende vuur te bestrijden. De brandjes, die op verschil lende plaatsen in een lange strook woedden, waren dan ook snel onder controle en geblust. Foto: A. van Schaik Het was zondag likkebaarden voor liefhebbers van bijzonde re auto's in het algemeen en van MG's in het bijzonder toen niet minder dan 27 vooroorlogse MG's zondag een bezoek brachten aan het Militaire Luchtvaart Museum aan de Kampweg tn Soesterberg. Het gezelschap had een internatio naal karakter. Niet alleen uit Ne derland waren de deelnemers aan deze meeting afkomstig, maar ook uit Engeland, Duitsland, België, Zwitserland, Denemarken en zelfs Nieuw-Zeeland. De meeste bezoe kers aan het museum waren zon dag speciaal voor de 27 MG's ge komen, voor degenen die niet van het bijzondere bezoek op de hoog te waren, was de show op het mid denterrein een onverwachte, extra attractie. Het internationale bezoek aan Soesterberg was een onderdeel van de vierde Dutch International SVW Meeting. De SVW Club, on derdeel van de MG Car Club, houdt zich bezig met het conserve ren en in rijdende staat houden van vooroorlogse MG auto's. MG staat voor Morris Garages, omdat de MG's uit een aantal componen ten opgebouwd zijn, afkomstig van het moederconcern Morris Motors Ltd. Er waren zondag drie ver schillende MG-modellen te zien, de SA, VA en WA. Van de totale productie van SVW's (ruim 5.500 stuks) zijn er voor zover bekend 733 bewaard gebleven. Daarvan zajn er 26 in Nederlands bezit. Van die 26 zijn er 18 nog in rijdende staat. De MG's waren zondag trouwens niet de enige attractie. In de Snij dershal werden drie theatervoor stellingen 'Bob Salto' opgevoerd. Tijdens de voorstelling, ook wel 'Van Staeveren vlieginstructie' ge noemd, namen de acteurs de be- Een aantal MG's waarvan er zondag 27 te bewonderen waren bij het Militaire Luchtvaart Museum in Soesterberg. Foto: Militaire Luchtvaart Museum zoekers mee terug naar de jaren dertig toen vlieger Bob van Stae veren met zijn Fokker D-21 de meest gewaagde capriolen uithaal de. Hij checkt bezoekers op hun vliegwaardigheid en verhaalt over vliegtuigen en de luchtvaartroman- tiek van zijn tijd. 'Bob Salto' wordt vanmiddag nog om 13.00 uur, 14.00 uur en 15.00 uur opgevoerd, evenals op zondag 15 augustus. De voorstellingen zijn gratis te bezoe ken. Het Militaire Luchtvaart Museum is op dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10:00 uur tot 16:30 uur en op zondag van 12:00 uur tot 16:30 uur. Het museum is ge sloten op maandag en zaterdag, De toegang is gratis. lijke vlieghei. 'Soesterberg, welker naam over de geheele wereld be kend is geworden door de wereld reputatie die onze Hollandsche militaire vliegers wisten te verove ren, trekt jaarlijks duizenden be zoekers en velen hunner willen, tengevolge van den aangenamen indruk, die ons dorp met zijn rijk dom aan natuurschoon maakt, gaarne nader worden ingelicht over alles wat Soesterberg aan be zoekers en inwoners kan bieden', zo staat in een gids van de VW. Huize Nellysteijn stond op de hoek van de Banningstraat en de Veldmaarschalk Montgomeryweg, een als pension ingerichte villa. Het had de bijnaam 'het badhuis' om dat het één van de eerste panden in Soesterberg was die op de waterlei ding was aangesloten. Na de af braak van het monumentale ge bouw staat hier sinds 1956 de ka zerne van de brigade Soesterberg van de Koninklijke Marechaussee. Foto archief Eemland Pers Was het theehuis Soesterdal zelf al een grote trekpleister doordat men hier een prachtig uitzicht had op het vliegverkeer op Soesterberg, toen eigenaar Marinus Couturier er in 1936 een vliegerij-museum ves tigde, was de toeloop van bezoekers nog groter. Foto archief Eemland Pers De vliegbasis is door de jaren heen een trekpleister geweest en Soesterberg profiteerde daarvan. 'Men moet het zien op een mooien zomerschen dag, een dag waarop de zon de vele vliegtuigen doet schitteren', waar op een zon-over- goten heide met haar rustigen don kergroenen dennen-achtergrond de toestellen starten en landen, en waar dan, voornamelijk langs de Batenburglaan, de duizenden toe schouwers zich hebben opgesteld om van het vliegen der luchthelden te genieten. Onder het gedaver der motoren van de zware luchtkrui- sers kiezen de lestoestellen het luchtruim en schieten de ranke ja gers pijlsnel voort. Hebt gij dat reeds gezien? Zoo niet, komt dan Welke Soesterberger herkent in deze boerderijachtige gebouwtjes het huidige restaurant The Oriëntal Swan op de hoek Rademakerstraat- Veldmaarschalk Montgomeryweg? Deze ansichtkaart dateert van eind 1800, begin 1900. In 1873 werd hier de eerste drank verkocht. In de Eerste Wereldoorlog, toen er veel Belgische vluchtelingen in Soester berg waren, werd een deel tot café verbouwd. Foto archief Eemland Pers

Soester Courant | 2004 | | pagina 9