OESTERBERGSE mig! Huttenbouwdorp blijft een topper holieren leren veilig skaten Romp van Catalina vliegboot is terug in Soesterberg beling! kreel€ 5,0c jpinooks ingezet bij blussen duinbranden iumbues appelen ERPE KERKDIENSTEN IK KOFFIE FFIEPADS Sf ICE COLA 'ERCHIPS SULTANA MEDISCHE DIENST HULPVERLENING VASTE BEZORG(ST)ERS LUIERS NATUREL Borden vallen in de smaak Eduard Wijnalda winnaar van penaltyschieten 10 september 'Elfstedentocht' in Soesterberg WOENSDAG 18 AUGUSTUS 2004 fles 1,5 liter Meningen van lezers! Referendum over ecoduct 500 gram 2.29 zak 1,5 kilo Meditatiedienst over huwelijk en gezin Al twaalf exemplaren uit straten weg Proces-verbaal voor doorrijden F.P. Prause is afwezig van: KORTINGEN TOT 50% fgy 0800 - 0432 een grote COURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 egular of cafeïnevrij pak 500 gram of egular of cafeïnevrij nalf OA (4..L. Hingen van de groepen 6,7 van de Wethouder De bschool, de Postiljon en Husschool hebben morgen palieve gymlessen op de ein van de IJsvereniging ;erberg op de Kampweg t Banningstraat). De kin- b nemen dan deel aan Ska- Clinic's. Deze worden feboden door de Skate I Nederland. kmlessen zijn ihet Breedtesportproject van femeente Soest in samenwer king met de IJsvereniging Soester berg. De kinderen leren basistech nieken voor veilig skaten en erva ren hoe zinvol het dragen van be schermingsmiddelen is. Alle kin deren uit de groepen nemen deel; de skate-instructeurs spelen in op de verschillende niveaus van be ginner tot stuntskater. De verschil lende clinics worden gegeven van 9:00 tot 11:45 uur en van 13:00 uur tot 15:15 uur. De Skate Clinics zijn een profes sionele voorbereiding voor de Ska te 'Elfstedentocht' op vrijdag 10 september. Dan bestaat de IJsver eniging van Soesterberg veertig diverse soorten 0.35/1 iter diverse smaken zak 200 gram 3.45/kilo tot 1 september staat op sterberg een Chinook sporthelikopter stand-by r inzet bij calamiteiten in derland. Het toestel heeft al er dan eens hulp geboden et bestrijden van bos-, hei en duinbranden. Vorige k nog werd de Chinook van oninklijke Luchtmacht in- voor het blussen van de nbranden in Noord-Hol- d. Foto: Koninklijke Luchtmacht. diverse soorten pak 219 gram 4.52/kilo jaar. Dit viert ze onder andere met de jeugd van Soesterberg door deze recreatieve 'Elfstedentocht' door het hele dorp. De 'Elfstedentocht' is ook een on derdeel van de viering in het kader van het jubileumjaar Soest 975 en is opgezet in samenwerking met het Breedtesportproject. De leer lingen zullen die middag langs de 'Friese steden' zoals Sneek, Bols- ward, Harlingen etc. maar dan in Soesterberg skaten om hun zilve ren Elfstedensteden-medaille te winnen. Toeschouwers zijn vanaf half twee welkom langs het par cours ter aanmoediging van de deelnemers. Ik heb mij de afgelopen maanden verwonderd over de eenzijdige be richtgeving in de media inzake de initiatiefnemers voor het houden van een referendum over het eco duct. Alleen hun kant van het ver haal wordt voor het voetlicht ge haald. En als er verder voorname lijk autobedrijven in Soest worden ingeschakeld voor het verspreiden van de ondersteuningsverklaringen voor het referendumverzoek, lijkt het er weer lekker ouderwets op dat de autolobby tegen de milieu beweging wordt ingezet. Ais ook gekeken en geluisterd wordt naar de gehanteerde argu menten adviseer ik een ieder eens kennis te nemen van het standpunt van de provincie Utrecht inzake de 'agenda 2010' of van Stichting Het Utrechts Landschap inzake het project 'Hart van de Heuvelrug'. Zie hun internetsites. Als de onjuiste informatie uit de persberichten en posters wordt verwijderd, resteert er slechts een groepje personen/bedrijven die door het gemeentebesluit moeten verkassen. Dat is inderdaad niet leuk, maar gebruik dan wel de ech te argumenten. En daarmee win je geen referendum. A.J. Aan Zaterdag 21 augustus zondag 22 augustus Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19:00 meditatiedienst over huwelijk en gezin Zondag 10:30 pastor P. van Hooijdonk; eucharistieviering; gemengd koor Samen op Weg (PKN), Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09:30 ds. J. Bouma, De Bilt Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra World Outreach Church (info locatie: ©0346-350458) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, ©0900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorent- zlaan 76, ©030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, 88352467; in an dere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, ©033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Christelijke Thuiszorg Voor alle aanvragen: ©033-2994669; dag en nacht bereikbaar. Een op Een Thuiszorg AWBZ- en particuliere thuiszorg Soest e.o., 24 uur per dag huishou delijke hulp, verzorging en verpleging, 035-5412016; buiten kan toortijden voor spoedeisende gevallen: 0900-2025501. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: 0900-8844; alarmnummer: 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, m 035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, 06-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 352391. De vliegboot Catalina P-212, eigendom van het Militaire Luchtvaart Museum (MLM) te Soesterberg, is maandag met bijzonder transport van Schip hol Oost naar Soesterberg ge bracht. Het toestel is bij een vliegtuigschildersbedrijf op Schiphol Oost van het juiste kleurschema voorzien. In Soesterberg zullen medewer kers van het MLM de restaura tie voortzetten. Een kleine maand geleden werd de Catalina P-212 vervoerd vanaf Marinevliegkamp Valkenburg naar Schiphol Oost om daar in de oor spronkelijke kleuren geschilderd te worden. Maandag werd de vlieg boot opnieuw over de weg ver voerd om in Soesterberg een plekje in het depot te krijgen. Medewer kers van het Militaire Luchtvaart Museum nemen hier de restaura tie van het interieur verder op zich. Door de enorme afmetingen van de romp (lengte 19,52 m en breed te 5,15 m) moest het transport door een gespecialiseerd transport bedrijf worden uitgevoerd. Het vervoer van de romp in de kleur aluminium van de Catalina over de openbare weg leverde onderweg prachtige beelden op. Voor lief hebbers bood het transport een uitgelezen kans de Catalina op een ongewone wijze vast te leggen. Eerder al museumstuk Sinds 1984 beschikt het Militaire Luchtvaart Museum over een Ca talina P-212 vliegboot. Deze stond van 1984 tot 1996 op het buiten terrein van het museum opgesteld. De weerselementen hadden vrij spel en al snel verkeerde de Cata lina in een zeer slechte conditie. Om het toestel voor de toekomst te behouden, werd de Catalina voor restauratie ondergebracht op Marinevliegkamp Valkenburg. Na een restauratie van enkele jaren aan de vleugels en de romp van het toestel, werden de vleugels in juni van dit jaar naar het depot van het Militaire Luchtvaart Museum over gebracht. Inmiddels is de romp van de Catalina geprepareerd om van het juiste kleurschema te worden voorzien. Dit kleurschema is op Schiphol Oost door het bedrijf 'Quality Aircraft Painting Services' aangebracht. De gehele buitenkant van de Catalina zal een aluminium kleur krijgen afgezien van de zwar te registratietekens en de Neder landse vlag. De staat van dienst van de Catali na van het Militaire Luchtvaart Museum is indrukwekkend. De Catalina P-212 heeft tot december 1953 in Nieuw-Guinea dienst ge daan. Op 8 december 1953 moest het toestel voor een grote onder houdsbeurt en bijbehorende in spectie naar Nederland worden gevlogen. Eind juni 1954 werd de P-212 vervolgens ingedeeld bij het Vliegtuigsquadron 8 om vanaf Marinevliegkamp Valkenburg in geval van scheeps- of vliegtuigram pen op zee, opsporings- en red- dingsvluchten uit te voeren. Op 8 november '54 kwam het voor het eerst in actie. De Catalina bij het vliegtuig schildersbedrijf Qaps op Schiphol Oost. Tevens werd het toestel gebruikt voor de watervliegopleiding van vliegers, die in Nieuw-Guinea in gezet werden om te vliegen. Na in totaal 2940 uren te hebben gevlo gen, werd de P-212 op 8 juli 1957 officieel buiten dienst gesteld. In 1958 werd het toestel tijdelijk als attractie opgesteld in het 'Bosbad Hoeven' te Hoeven (Noord Bra bant). Vervolgens werd in 1982 het toestel overgebracht naar de Vlieg basis Gilze-Rijen waar het vlieg tuig geheel gerestaureerd werd. Op 13 april 1984 werd het toestel door de toenmalige vlagofficier MLD officieel aan het museum overge- De reguliere openingstijden van het museum zijn van dinsdag tot en met vrijdag van 10:00 uur tot 16:30 uur en op zondag van 12:00 uur tot 16:30 uur. Het museum is gesloten op maandag en zaterdag. Gevraagd.- t.b.v. Soester Courant, bezorging in Soesterberg. Tel. 035 - 602 18 41 of 06 - 229 093 90. Vragen naar Dhr. v. Barneveld. Soesterberg, www.rabobankonline.com ook 'natuurlijk' rse soorten, per pak 3" 1 de inzet werd besloten op ver- £k van de burgemeester van de aeente Heemskerk. Een tweede (inook transporthelikopter ver- later van vliegbasis Soester- om te helpen blussen. De iden waren voor de brandweer- psen van de omliggende plaat- niet alleen moeilijk te bereiken, ar ook moeilijk te blussen. Bo- Bdien waren er in het duingebied Bblemen met het noodzakelijk astante karakter van de water- avoer. )e eerste transporthelikopter nam laf de thuisbasis Soesterberg ierweg water in uit de Noord zee. Het water werd opgeslagen in zogeheten 'bambi-buckets'. Dit zijn flexibele watercontainers die onder d^f helikopter worden gehangen. ggwelijk en gezin. Dit is het the- an de meditatiedienst op za- lagavond 21 augustus in de ka- ffvan de Carolus Borromeuskerk de Rademakerstraat. Aanvang 00 uur. Gedurende de dienst nen de deelnemers hun ge- :hten en ideeën over het huwe- kenbaar maken en deze onder- iunen door een gedicht of een ibool, waarmee zij het ideale iwelijk willen karakteriseren, t is niet de bedoeling om tijdens dienst in discussie te gaan. Wel het mogelijk om met elkaar van idachten te wisselen tijdens het iffie-uurtje, dat aansluitend aan dienst in de pastorie zal plaats inden. et onderwerp trekt al gedurende n jaar wereldwijde aandacht bin- [en de Verenigde Naties met een arlijks terugkerende 'Internatio- lalc Dag van het Gezin'. Ook het DA geeft de voorkeur aan een itabiele gezinsvorm en betitelt het ;ezin als 'de hoeksteen van de sa- lenleving'. 'oor wie niet regelmatig de kerk ezoeki is de meditatiedienst wel licht dé gelegenheid om op een idere manier de spiritualiteit op niveau te houden. Alle belangstel lenden zijn dan ook welkom. Om circa 21:00 uur wordt de bijeen komst afgesloten. Een van de twee Chinooks lost zijn lading water boven de duin branden in Heemskerk. Een Chinook voorzien van een bambi-bucket, is in staat om per keer bijna 10.000 liter water in een brandhaard te storten. Ook kan een watergordijn worden gelegd, zodat uitbreiding van de brand voorkomen wordt of objecten kun nen worden afgeschermd. Uiteindelijk lukte het vooral ook door de inzet van de heli's om de brand onder controle te krijgen, waardoor verdere uitbreiding werd voorkomen. In Soesterberg loopt iemand rond die om de een of andere reden straatnaam- en verkeers borden meeneemt. Sinds maart zijn twaalf verschillende soorten borden ontvreemd. De politie tast in het duister wat betreft de dader. Gestolen zijn onder meer vijf straatnaamborden. Deze werden weggehaald uit de Koppenlaan, de Jongbloedlaan, de Versteeghlaan, de Professor Lorentzlaan en de Generaal Winkelmanstraat. Maar ook verkeersborden vallen kennelijk in de smaak van de on bekende dief. In Apollo. op de Kerklaan en de Rademakerstraat zijn de afgelopen periode zeven exemplaren verduisterd. Sommige daarvan hebben het opschrift 'op gelet geen uitlaatterrein'. Verder worden aanduidingen van voet- en fietspaden vermist. De politie komt graag in contact met mensen die hier mogelijk iets van afweten, een keer iets hebben gezien wat er verband mee zou kunnen houden of wellicht een andere tip hebben, die de politie op het spoor van de dader kan brengen. Mensen die iets te mel den hebben, kunnen bellen naar 0900-8844. Wie anoniem wil blij ven, kan bellen naar 0800-7000. Een automobiliste uit Groningen werd zondagavond nabij een ro tonde van achter aangereden door een inwoner van Amersfoort. Hij had te Iaat gezien dat de vrouw afremde en botste tegen haar wa gen aan. De man vervolgde echter zijn weg in de richting van de Ri- chelleweg. De vrouw kon nog wel het kentekennummer van de auto noteren en dat doorgeven aan de politie. Die hield de man later in zijn woning aan en nam hem mee naar het bureau, waar hij een pro ces-verbaal kreeg voor het doorrij den na aanrijding. Met één treffer meer dan zijn mede-finalist Peter Smit heeft Eduard Wijnalda het kam pioenschap penaltyschieten behaald van de voetbalvereni ging 't Vliegdorp. Het evene ment was een vakantie-idee van Robert Geers en Mike Wijnalda. Beide spelers van de El vonden dat er voor het begin van het sei zoen nog even moest worden ge oefend. Ze vroegen zelf spelers of ze mee wilden doen aan het penal- tytoernooi in Bloemheuvel. Vorige week was het dan zo ver. Op het veld in Bloemheuvel wer den de deelnemers in groepen ver deeld en werd er gestreden om de eer, penaltykoning Soesterberg 2004. De zestien deelnemers na men ieder negen penalty's. De zes deelnemers die dit het beste de den, gingen naar de volgende ron de. Deze werd een dag uitgesteld door het slechte weer. Na de tweede ronde waren de fi nalisten bekend: Eduard Wijnalda van de Cl en Peter Smit van de D1. In tle finale wist Eduard met Beide finalisten, Eduard Wijnal da en Peter Smit, voor het begin van het beslissende penaltyschieten. een voorsprong van één doelpunt te winnen en werd hij gehuldigd als penaltykoning. De toeschou wers hebben genoten van het en thousiasme van de beide E-spe- -lers, maar ook van de andere deel nemers. Zij hebben laten zien dat het voetbal in Soesterberg nog steeds belangrijk is. Als kinderen interesse hebben in voetbal, dan zijn ze welkom op een training van 't Vliegdorp op het trainingsveld van de club aan de Kerklaan. Maandag- en woensdag avond trainen zowel de senioren als de jeugd: de B-, C- en D- teams. De woensdagmiddagtraining is voor de allerkleinsten, de kabou ters, E- en F-jeugd. Ook ouders die zich als vrijwilliger willen op geven, bijvoorbeeld als begeleider of voor vervoer van de teams, zijn welkom. Voor adressen, opgave en/of vragen kan men terecht op de site www.vliegdorp.nl. HUISARTS maandag 30 aug. t/m zondag 19 sept. De plaatselijke collega's nemen waar voor spoedgevallen de zonnige kent ven óe schaduw Raamdecoratie rechtstreeks van de fabriek Sterk in kwaliteit, service en scherpe prijzen www.erpezonwering.nl Tel. 0346 - 35 11 79 Sterrenbergweg 15-A, Soesterberg- Het was het huttenbouwdorp van uitersten: het ene moment droop het water van de 142 deelnemertjes af van de hitte, het andere moment omdat het stortregende. Zou de regen an ders misschien aanleiding zijn om de grote tenten in te vluch ten, nu bleven de meesten dap per doorgaan in de verkoelen de regen. Uit oogpunt van con structie van de bouwwerken hadden ze wel een extra handi cap. Voorgaande jaren konden ze de jury nog wel eens om de tuin leiden door te beweren dat het bouwsel waterdicht was, dit jaar was er geen ontkomen aan om er voor te zorgen dat het ook daadwerkelijk zo was... De acht bouwers van de Oude Kerk wonnen goud met hun prestatie. Het was dit jaar een bijzondere jury die de werkstukken beoor deelde en dat had alles te maken met het thema van het hutten bouwdorp: 'Soest toen en nu'. Bur gemeester Koos Jansen en voorzit ter Kees Vos van het organisatie comité Soest 975 waren persoon lijk naar randje Soesterberg geko men om op het terrein van Abro- na te bekijken en te beoordelen wat er aan creativiteit leeft onder de Soester en Soesterbergse kinde ren van 6 tot 12 jaar. Wat dat aan gaat hoeven ze niet bang te zijn dat er in de toekomst geen nieuwe ideeën ontstaan. De 'nieuwe gene ratie' kinderen timmerden de mooiste werkstukken in elkaar, zij het dat ze hier en daar best nog wel wat stevigheid konden gebrui ken. Maar met het vooruitzicht dat alles toch weer tegen de vlakte zou gaan (minstens zo leuk als het op bouwen, zo lieten zowel de jeugd als de volwassenen bij de afbraak zien!) werd daar niet al te zwaar aan getild. Volgens 'dorpsoudste' Judith Lof- feld van de organiserende Stichting Balans was deze achtste editie van het huttenbouwdorp op het terrein van Sterrenberg de natste ooit, met als uitschieter de vrijdag. Toen bo den gelukkig, naast de tenten in het dorp zelf, de kassen op het ter rein uitkomst als schuilgelegen heid, als 'restaurant' en als plek waar spelletjes konden worden ge daan, zodat iedereen droog kon blijven. Al waren er twee die-hards die vroegen of het zwembad open was... Wespensteken Het was ook dit jaar een (vier daagse) activiteit die niet afweek van andere jaren wat kleine ver wondingen betreft: hamerslagen op vingers en zaagsporen in han den. Vrijwilligers van het Rode Kruis afdeling Baarn losten alle probleempjes op, ook als het ging om wespensteken. Het dorp had deze keer wel erg veel van deze ongewenste bezoekers. Sommige ervan overleefden een klap met de hamer niet... De wespen konden de jeugd er evenwel niet van weerhouden met veel enthousiasme te bouwen. Er verrezen bijvoorbeeld molens, een kroeg, een plaggenhut, een rietge- dekte boerderij, een ziekenhuis (met verplegend personeel) en zo waar een kerk. Er werd niet alleen hout gebruikt, maar ook materiaal als zeil, plastic en doek. Om het geheel nog aantrekkelijker te ma ken, hadden sommige kinderen van huis spulletjes meegenomen, zoals een vogelhuisje, hangplanten, kleedjes en soms zelf een compleet bestek, maar ook vlaggen en knuf fels. Zaterdag kwam een eind aan het kinderfeest met de traditionele ta lentenjacht. De kinderen zetten hun beste beentje voor met zingen, playbacken en conferences. Win naar werd Matthijs met een ge dicht. Voor alle kinderen was er wel een prijsje. De belangrijkste prijzen, een heuse medaille en een vaantje, waren er voor de beste huttenbouwers, want daar draaide het uiteindelijk om. Burgemeester Janssen maakte de winnaars be kend. Hij zei dat de jury gedacht had met een half uurtje klaar te zijn, 'maar we zijn er een uur mee bezig geweest. Dat is een geweldig compliment aan jullie. Er is heel goed getimmerd, er is heel goed gebouwd, er is heel goed samenge werkt. We hebben op heel veel dingen moeten letten.' De burge meester zei gemerkt te hebben dat ondanks de regen de sfeer prima gebleven is. 'Er was ook een ge weldige organisatie hier onder lei ding van Judith Loffeld, samen met de dertig vrijwilligers.' Hij twijfelde èr dan ook niet aan 'of er zullen nog vele keren volgen.' Ten slotte zei hij 'dat de acht keer hut ten bouwen minstens even goed tellen als 975 jaar Soest en Soesterberg.' Medailles Bij de beoordeling van de bouw werken lette de jury op het bouw kundige aspect en op het ontwerp; ze informeerde naar de samenwer king tussen de bouwers en keek hoe het bouwwerk aansloot bij het thema 'Soest toen en Soest nu'. De bouwers van de molen De Wind hond kregen de derde prijs, de bronzen medaille. De zilveren me daille was voor de bouwers van de snackbar Foodmaster. Het goud was voor de acht bouwers uit Soest van de Oude Kerk, Joris Boelens, Bart en Paul Bransen, Arnout en Roemer Hel wig, Jeffrey Kraan en Hielke en Wobbe van der Ster. Na de prijsuitreiking stortten de De winnende bouwploeg, geflan keerd door burgemeester Janssen en Kees Vos als juryleden en, geheel links, Johan Hilhorst van het orga nisatiecomité Soest 975. Foto: Eemland Pers bouwers en de niet minder enthou siaste ouders zich op de 23 hutten om deze in minder dan geen tijd met de grond gelijk te maken. Want een hut bouwen mag dan erg leuk zijn, het afbreken ervan is dat ook, getuige de overgave waarmee iedereen dit karwei klaarde. Het huttenbouwdorp 2004 zat erop. De kinderen lieten merken, door hun vragen of er volgend jaar weer zo'n activiteit is dat ze dan zeker weer van de partij willen zijn. Maar dan zullen ze er op de in- schrijfavonden op tijd bij moeten zijn, want dit jaar was al op de eer ste avond in Soest en Soesterberg het maximum aantal deelnemers heel snel bereikt. Kinder- en ic jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar Je kunt bellen over: verslaving sexualiteit geslagen worden

Soester Courant | 2004 | | pagina 13