1 Kamp van Zeist schoof langzaam op P an pag. 8 Koninklijke poppen te zien in Museum Oud Soest Verdwenen Soest hervonden I m Soest50JaarjeledenJ 'Van heidehui tot residence' r io ORTAAL IQPSOEST r 8 Klederdrachtpoppen van Juliana Torenbeklimming Oude Kerk TAPIJTTEGELS PIET VAN HEUGTEN AUTOSCHADE KOMT GEGARANDEERD WEER GOED! AUTOSCHADE STALENHOEF SOEST Heksenketel: onderdak in Willem I Veel belangstelling reünie eerste Soester discotheek Fietsexcursies met 'Betrap Eemland' Uit de historie van Soest(erberg) Uitjes VWSoest in oktober PAGINA 10 „IQ W. Beckmanstraat 237 flctienummer0418135 ijk Klaarwater oningtype flat met lift intal kamers 3 tp.woonkamer: 25 age Vierde etage ischikbaar per: 01-09-2004 :tto huur ■uto huur ibsidiab. huur rvicekosten >orwaarden jzonderheden 491,82 600,10 515,68 108,28 Leeftijd minimaal 50 jaar. Lift, alarmering, huismeester, recreatiemogelijkheden in bijbe horend ontmoetingscentrum. De woning is intern gerenoveerd. Bilderdijklaan 22 ;actienummer0418115 ijk Soest-Zuid oningtype eengezinswoning intal kamers 5 jp. woonkamer: 16 :age Begane grond .•schikbaar per: 01-10-2004 546,63 548,72 546,63 2,09 •tto huur •uto huur ibsidiab. huur rvicekosten jorwaarden jzonderheden ;rhuurder Portaal Eemland eactienummer0418117 'ijk 't Hart 'oningtype eengezinswoning antal kamers 4 ap.woonkamer: 27 tage Begane grond eschikbaar per: 01-08-2004 etto huur 558,20 ruto huur 556,11 jbsidiab. huur: 556,11 ervicekosten 2,09 oorwaarden ijzonderheden c.v, tuin Portaal Eemland wijk ligt aan de rand n de natuur bent. e polderlandschappen. ingen zijn te huur: rtementen •uken en twee slaapkamers circa 8,5 meter. en geen voorrangskandidaten. slemd voor huisvesting van suken en twee slaopkamers iJ of 13 mJ en 18 mJ. sreed en 1,40 diep. en geen voorrongskandidaten. .•md voor huisvesting van ïgen en de plattegronden zijn af te halen bij: jlondsweg Noord 151 in Amersfoort straat 84 in Soest* Jtie vinden op ww it u contact met o - 767 82 25. '.portaal.nl s opnemen WOENSDAG 1 SEPTEMBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 11 ln de maanden september, ok tober en november is er in Mu seum Oud Soest een bijzonde re expositie: koninklijke pop pen. Vijftig klederdrachtpop pen uit de collectie van konin gin Juliana zijn door het Ko ninklijk Huisarchief in bruik leen gegeven aan Museum Oud Soest. talrijke gelegenheden in bin nen- en buitenland zijn poppen aangeboden aan Koningin Juliana en andere leden van de koninklij ke familie. De totale collectie om vat 900 exemplaren, waarvan een aantal te broos is om in bruikleen te geven. Het is altijd de wens ge weest van koningin Juliana om de poppen ten toon te stellen, zodat het publiek ervan kon genieten. De laatste elf jaar is dat echter niet meer gebeurd. Reden temeer dat het museum - dat dit jaar zijn 25- jarig bestaan herdenkt - zich ge lukkig prijst deze expositie binnen zijn muren te hebben gekregen. In de ruimte tegenover de exposi tiezaal is bovendien de 'Soestcr boerendansgroep onder de linden- boom' te bezichtigen. Deze groep, bestaande uit eenentwintig karak terpoppen, is vervaardigd door mevrouw Alda van Zuilen. Met veel aandacht voor detail - zoals bijbehorende tasjes en sieraden - heeft zij drie jaar aan deze groep gewerkt. De poppen zijn geplaatst op een carrousel van IV2 meter doorsnee, met 2500 steentjes als bestrating. Saillant detail is de ge lijkenis met oude Soester boeren families. De officiële opening vindt plaats op vrijdag 3 september om 15:00 uur. Dc ontvangst is in het Gilde- huis, links achter het museum. Mevrouw drs. E. van Heuvcn-van Nes, conservator van Paleis Het Loo, is bereid gevonden een kor te inleiding te houden met als titel: 'Het poppenspel van de jonge prinsessen Wilhelmina en Juliana'. Extra open Openingstijden van Museum Oud Soest: zaterdag- en zondagmiddag 13:30-17:00 uur. In verband met de te verwachten belangstelling is het museum gedurende de maan den september, oktober en novem- Onder het motto 'Naar de top!' en onder begeleiding van gids Mien van den Hengel kan men op zater dag 11 september tussen 14:00 en 15:00 uur de toren van de Oude Kerk beklimmen. Vanaf de toren heeft men een prachtig uitzicht! De prijs is voor volwassenen 4,00 en voor kinderen 2,50. Aanmelding: VWSoest, 035- 601.20.75. (Alleen wie zich voor af heeft aangemeld kan mee met de beklimming). ber extra geopend op de woens dagmiddag, eveneens van 13:30 tot 17:00 uur. Bovendien is het mogelijk voor een afspraak de voi- ce-mail in te spreken, waarna er teruggebeld wordt. Museum Oud Soest is gevestigd Steenhoffstraat 46, SS 035- 602.38.78. Toegangsprijzen: tot 12 jaar 1,00; volwassenen 2,00; Pas65 1,50; korting voor CJP- houders. HOOGPOLIGE Sinds 1956 Alsmede zuiver scheerwol en projecttapijttegels toonzalen bij de tapiftfibriek van DE ZOON VAN Dl UITVINDER VAN HEUGA TEGELTAPIJT Utrechtseweg 4, RENSWOUDE Ook bij niel aanschaf van Kela lapijtleaels in onze 1000 m! Inpijtlegelshowroom, worden binnen Nederland uw benzinekosten vergoed. www.vanheugten.nl Bel 0318-57122S voor gratis tapijtkleureninfo' Kom noor ome afdeling speciale aanbiedingen TAPIJTTEGELS. Altijd 200.000 tapijttegels In voorraad! reeds v.a. €l,9S P-t. s Vandaag een schoolfoto van de 'School met den Bijbel' op Hees, thans met de naam Pro testants Christelijke Insinger- school. De school bestaat dit jaar 95 jaar. Nog één lustrum en dan zal daar in 2009 het eeuwfeest zijn. Op de foto zien we twee jongetjes een leitje vasthouden met de tekst 'School met de Bijbel 2'. Die twee betekent niet dat we met de tweede klas te doen hebben, maar duidt erop dat de school op Hees de tweede christelijke school van Soest is geworden. Het is nog een heel gedoe geweest om op Hees een school te krijgen. Hees was bijna honderd jaar gele den nog achtergebleven gebied. De wegen waren er slecht en de men sen waren arm. De welvaart die Tien nu ziet als je over de Wiek- iloterweg rijdt, bestond er toen jeslist niet. Duders die hun kinderen toch on- lerwijs wilde laten volgen, moes ten ze naar de openbare school in de Kerkebuurt sturen en dat was ometers lopen. In de zomer ging dat nog wel, maar dat was juist het largetijde dat kinderen uit die luurt veelal toch niet naar school pingen omdat ze thuis moesten lelpen. In de winter, als men ze thuis niet lo nodig had en de tijd dus gunstig vas om te leren, waren de wegen mbcgaanbaar, zodat er van ichoolgaan praktisch niets terecht kwam. Toen trad in 1901 de Leer plichtwet in werking. Hoe moest dat nu verder? Meermalen werd door ouders een verzoek gericht tot het gemeente bestuur om op Hees een school te bouwen. Steeds werd door het ge meentebestuur het verzoek afge wezen: de gemeentefinanciën lie ten het niet toe. Maar de ouders vroegen zich af of ze de kinderen noodgedwongen thuis konden houden, zonder in conflict te gera ken met de leerplichtwet. Men meende ee,n gaatje te vinden door aan te kloppen bij de chris telijke schoolvereniging. Maar het bestuur daarvan verkeerde in nog grotere financiële moeilijkheden dan het gemeentebestuur. Toch kwam er resultaat. De christelijke schoolvereniging maakte er een gewetenszaak van en besloot zich voor een school op Hees in te zet ten. Er kwam een toezegging van f 1000,00 van de heer Van Doelen Grothe, destijds burgemeester van Soest, en een bedrag van f 500,00 van de heer Bosscvain. De heer Insinger, eigenaar van het land goed Pijnenburg schonk een hec tare grond, waarop de school met onderwijzerswoning gebouwd zou worden. Het grote geld ontbrak evenwel nog. De heer Endendijk, die in de tijd jarenlang voorzitter van het bestuur was, schreef op een goede dag: 'De Heere gaf ech ter uitkomst op ongedachte wijze en in een vorm, die ons allen in verwondering deed staan en bij de heer Van Doelen Grothe de uit roep 'God is goed!' ontlokte. Want wat was het geval? In de meimaand van 1908 ontving de heer Endendijk een aangetekende mededeling, dat door de familie Insinger f 12.000,00 beschikbaar was gesteld voor een school met een woning, terwijl nog een slotuit- kering zou volgen, die naar later bleek f 5700,00 zou bedragen. In totaal dus f 17.700,00. De heer Insinger, die zelf verklaar de geen voorstander te zijn van christelijk onderwijs, schonk een school, geheel voorzien van leer middelen en meubilair, zonder schuldenlast en voorwaarden en daarbij een onderwijswoning. Bin nen een jaar, op 1 april 1909, kon de school in gebruik worden geno men. De foto is waarschijnlijk de eerste schoolfoto geworden die op Hees gemaakt is met links de eerste hoofdonderwijzer dc heer D. Wouters. Hij maakte naam als schrijver van diverse leesboekjes en andere uitgaven voor christelijk onderwijs. In 1923 werd hij, we- stalenhoef als één aanspreekpunt voor alle verzekeringen en schade-afwikkelingen. vervangende auto direkt inzetbaar. 8 QARANTTEBEDRIJF V veilig en vakkundig autoschadeherstel, met 4 volle jaren schriftelijke Focwa T o p/i h e r s t e l garantie. nieuwste technieken spotrepair/ uitdeuken zonder spuiten. REPARATEUR Ind. terr. Nieuwegracht 29 3763 LP Soest Tel. (035) 602 27 44 Fax (035) 602 74 56 Uit de Soester Courant van Vrijdag 3 September 1954 Meer dan honderd mensen hebben zich inmiddels aange meld voor de reünie van de Heksenketel, dc eerste disco theek in Soest. Vaste bezoekers uit de periode 1972-'81 kun nen zich nog aanmelden voor het weerzien, dat op zaterdag 18 september in Café Willem I aan de Koninginnelaan zal plaatsvinden. Bob Sluis, destijds eigenaar van de horecazaak aan de Burgemeester Grothestraat, verwacht dat over tweeënhalve week drie- tot vier honderd mensen komen opdagen. De website over de reünie heeft al ruim tweehonderd hits gehad. Sluis benadrukt dat de reünie al leen bestemd is voor vaste bezoe kers van weleer, al dan niet verge zeld van hun partner. Bovendien is de besloten bijeenkomst alleen toegankelijk voor mensen die zich vooraf aanmelden. Dat kan via de website Op de site staat overigens een toto van een voetbalelftal met Cor Wals, Piet Schalkwijk, Henk Ho- man, Henk Klein, Cees van Drie, Hans Altena, Sjaak Groer.estein, Goof de Groot, Jaap Altena, Wil lem van Veen, Robert Westbroek en Wim Groeneveld. De organisa toren van de reünie hopen dat deze personen allemaal komen, zodat er weer een foto gemaakt kan worden. De Heksenketel ging in 1981 dicht. Restaurant China vestigde zich toen in het pand op de hoek met de Heuvelweg. Daarom wordt dc reünie nu in Cafc Willem I gehou den. Eigenaar Willem van Dorrcs- tein was in de jaren zeventig werk zaam in de Heksenketel en zal op 18 september net als toen muziek uit die periode draaien. De voor malige medewerkers bemannen per toerbeurt de bar. Zij waren van de zomer een dagje uit varen met Bob Sluis. Bij het ophalen van herinneringen werd het idee geboren voor de reünie die om 20:30 uur begint. VRIJWILLIGERSHULP NODIG? HUISHOUDSCHOOL VING MET EERSTE LEERJAAR AAN. Terwijl nabij de Paulus Potterlaan bulldozers en graafmachines de bouw mogelijk maken van de nieu we koningin Emma Huishoud school, werd in de koningin Emma Naaldvakschool Dinsdagmorgen een aanvang gemaakt met het eer ste leeijaar. Dertig leerlingen ble ken zich voor deze huishoudschool te hebben aangemeld en deze wer den met hun ouders, in tegenwoor digheid van de directrice Mej. Jir- ris en haar leraressen, door de Bur gemeester toegesproken. De Bur gemeester wees erop, dat de groei van de gemeente een huishoud school noodzakelijk maakte, opdat er voor velen, na het lager onder wijs, gelegenheid zou komen, zich verder te bekwamen. De bouw van de nieuwe Huishoudschool zal nog -enige tijd in beslag nemen en daar om is het noodzakelijk, dat de eer ste lessen gegeven worden in de Koningin Emma Naaldvakschool. Spr. herinnerde er nog even aan, dat het 150 jaar geleden was, dat Koningin Anna Paulowna deze school liet bouwen, waaraan de naam werd gegeven Naai- en Brei- school. Prinses Wilhelmina had als Koningin veel belangstelling voor deze school en nu ook interesseert zij zich voor de nieuwe Huishoud school. Spr. sprak de wens uit, dat het on derwijs voor de kinderen van gro te waarde zou mogen zijn en wens te de directrice toe, dat zij met haar enthousiasme en idealisme de school tot grote bloei mocht bren gen. De directie aanvaarde hierna de zorg voor de school en hoopte aan de verwachtingen te voldoen. Aan de ouders werd hierna inza ge gegeven van de plannen van de in aanbouw zijnde nieuwe school. NUTSSPAARBANK TE SOEST PASSEERT DE 2 MILLIOEN. Nadat in Juli van dit jaar de Nuts- spaarbank alhier een mijlpaal be reikte doordat het aantal inleggers te Soest de 4000 overschreed, werd in de afgelopen maand Au gustus wederom een mijlpaal be reikt, toen het inleggers-tegoed de f 2.000.000.- bereikte. Per 31 Au gustus j.1. was het totaal aantal in leggers gestegen tot 4064. Met een totaal-tegoed van f 2.031.392.58. BEWONERS PROTESTEER DEN. Bewoners van de Waldeck Pyr- montlaan hebben bij de politie hun beklag gedaan over het feit, dat, bij het voetbalspel op het S.E.C.-ter- rein aan de Schrikslaan, de bal re gelmatig over de hoge afrastering heen vliegt en in de tuinen terecht komt. Zelfs is het enige malen voorgekomen, dat ruiten van wo ningen sneuvelden. Behalve de schade, die de voetbal kan maken, is er ook nog schade welke de jon gelui maken, als zij hun voetbal terughalen en daarbij de tuinen vernielen. Nieuweweg 97 - Soest Telefoon 035 - 58 804 72 Openingstijden dinsdag Ilm vrijdag Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg Op zaterdag 4 september rijden de gidsen van 'Betrap Eemland' met belangstellenden terug naar de Middeleeuwen. Om 11:30 uur ver trekken zij vanaf Ecmlust in Baarn voor een tocht door het landschap van Hoogland-West. Onderweg is er weer veel te zien, zoals de gei tenboerderij aan de Slaagscweg en de kapel van Coelhorst. Een groot contrast hiermee is de architectuur van Kattenbroek, met een rondje om de vijver van Emiclaer, om ver volgens te belanden bij het Cen trum voor Natuur Milieu met zijn middeleeuwse boerderij. De tocht gaat verder naar de Koppel poort over de Ecm en eindigt aan de Kleine Koppel in Amersfoort. Op zondag 5 september begelei den dc gidsen de fietsers via palcis Soestdijk naar Lage Vuurschc, door de bossen van Pijnenburg. Na de koffie of de pannenkoeken rij den ze door een aantrekkelijk ge bied naar kasteel Groeneveld in Baarn. Daar is ruimschoots gele genheid om te genieten van een expositie of een wandeling te ma ken door de fraaie Engelse land schapstuin. De tocht begint om 11:30 uur bij taveerne Ecmlust in Baarn en eindigt daar ook. Vertrek boot daar: 16:00 uur. Op woensdag 8 september staan de gidsen weer om 11:30 uur klaar bij Eemlust in Baarn. In Eemdijk steken de fietsers met het pontje de Eem over en rijden door de polder naar Eemnes. In de beken de theetuin daar kunnen ze nog genieten van de laatste zomerbloe men. Na de thee gaat de tocht ver der via Blaricum en Laren over de Hilversumse heide. Na een korte stop bij 't Bluk eindigt de tocht ruimschoots op tijd in Baarn. Ver trek boot daar: 16:00 uur. Informatie: www.cemlijn.nl of SS 033-480.20.82 033-480.90.37. PROVAK Ceelen is een in gereedschappen, ijzerwaren en beveiliging gespecialiseerde vakzaak die service en klantgerichtheid hoog in het vaandel heeft r Niet alleen onze producten zijn van hoge kwaliteit, maar ook onze medewerkers. Gezien de opbouw van ons team en de groei in onze montagedienst beveiligingen zijn wij op zoek naar een: Verkoopmedewerker Een beginnend verkoper die servicegericht denkt met een commerciële grondslag. Enige technische achtergrond is een pre. Niveau: vmbo. mavo. havo, mbo. Het werk: Alle voorkomende werkzaamheden die in een winkel v; verkoop aan onze klanten. toepassing zijn en advisering en Heb je belangstelling? om ons team te komen versterken Mail of stuur dan je motivatie met CV binnen 14 dagen naan PROVAK Ceelen t.a.v. J.Ceelen. Telefoonnummer: 035-6026900. E-mailadres: provak-ceelen@planet.nl PROVAK Cnnlen Soesterbergsestraat U 3768 EH Soest gens slecht gehoor, afgekeurd. Na hem zijn er tot op heden nog vier hoofden geweest. De heer W. Fre- deriks tot 1953, na hem dc heer De Boer, vervolgens de heer van de Houten en tot op de dag van vandaag de heer Davelaar. Al met al deze keer geen 'Verdwe nen Soest', maar we hebben met deze schoolfoto een stukje geschie denis willen ophalen. Eventuele reacties: tel. 6012158. Bronnen: De Koerier 14-3-1984 mevrouw Smits; foto: Cor de Bruin (Gaarne vooraf aanmelden: VW Soest: SB 035-601.20.75) Woensdag 20 oktober Paardendag voor kinderen. Duur: ongeveer 2xh uur. Aanvang: 13.30 uur. Startplaats: De Paar denkamp, Birkstraat. Prijs: 5,00/6,00. Ook op zaterdag 23 oktober en zaterdag 20 november, aanvang: 13:30 uur Woensdag 20 oktober 'Naar de fop!' Torenbeklimming Oude Kerk. Duur: ongeveer 30 minuten. Aan vang: 13:30 uur. Startplaats: Oude KerkTorenstraat 1. Prijs: volwas senen 4,00; kinderen 2,50. Vrijdag 22 oktober Rondwandeling voor nieuwsgierige kinderen! Startplaats: Oude lantaarn, par keerplaats naast Oude Kerk, To renstraat. Aanvang: 14:30 uur. Prijs: 2,50 (ook voor de ouders/ verzorgers). Een leuk en leerzaam uitje voor kinderen 7-11 jaar in de herfstvakantie, onder leiding van Hans Kruiswijk. Na de rondwan deling, waarin van alles wordt ver teld over de historie van Soest, wordt een speurtocht meegegeven met vragen over dingen die de kin deren zijn tegengekomen op de route. Het militaire Kamp van Zeist besloeg maar een deel van het bijna eindeloze heidegebied tussen Amersfoort en Zeist met Soesterberg als middel punt. Wat later de vliegbasis Soesterberg werd, heette in het begin van de vorige eeuw niet voor niets vlieghei. Veel van het heidegebied is verloren ge gaan door in hoofdzaak woon- en militaire bebouwing en we genaanleg. De Leusderhei is nog het grootste natuurgebied dat uit vorige eeuwen is overge bleven, en ook hier begint de hei steeds schaarser te worden. De militairen hebben het gebied nu al eeuwenlang (vast staat sinds 1629) in gebruik. Het deel ten zui den van Soesterberg, grotendeels op het grondgebied van Zeist, kreeg overigens pas halverwege de negentiende eeuw als 'Kamp bij Zeist' (dus niet Kamp van Zeist, zoals het pas veel later is gaan he ten) de officiële status van militair kamp. Dit gebeurde op 4 septem ber 1853 bij het bezoek van koning Willem III (1817-1890), samen met kroonprins Willem (1840- 1879) die net zijn eerste militaire rang had behaald. In zijn vorige week officieel gepre senteerde boek 'Austerlitz, Pyrami- de, Frans-Bataafs Kamp en Dorp (1804-1811)' schrijft de amateur historicus Rutger Loenen uit Au sterlitz dat het oorspronkelijke Kamp van Zeist ver weg lag van wat daaronder sinds eind van de negentiende eeuw wordt verstaan. Het eerste kamp heette dan ook Camp d'Utrecht. Deze naam geeft al een indicatie dat het eerste kamp van de Franse en Bataafse (=Nederlandse huIp-)troepen van de roemruchte generaal Marmont veel meer richting Zeist-Wouden- berg was ingericht. Pas later werd ook het deel van de (Leusder)hei bij Soesterberg tot Kamp van Zeist gerekend. Sindsdien is de bena ming Kamp van Zeist van het ge bied bij de oorspronkelijke locatie verdwenen en heet alleen het deel ten oosten van Zeist en ten zuid oosten van Soesterberg nog Kamp van Zeist. Het Militaire Luchtvaart Museum heeft voor de inrichting van de tentoonstelling 200 jaar Kamp van Zeist 1804 aangehou den als stichtingsjaar. Diner te velde Hoewel de Franse troepen van Marmont er maar een paar jaar gelegerd zijn geweest, is het gebied altijd voor militaire doeleinden ge bruikt. Dominee J.J. Bos uit Soest, die dankzij zijn aantekeningen de gemeente een schat aan gegevens heeft nagelaten waaruit regelmatig "wordt geput, leidde ter gelegen heid van het bezoek van koning Willem III in 1853 een openlucht- dienst. Zijn preek had als onder werp 'Geef den Keizer wat des Keizers is en Gode wat Gods is'. Ds. Bos maakte gebruik van een preekstoel die bestond uit een koe peltje op een zandheuvel. Het was overigens niet de enige keer dat de koning de militairen in het kamp bezocht. Hij was ook altijd geïnte resseerd in manoeuvres. Bij de meeste ervan was hij zelfs per soonlijk aanwezig. Na afloop trak teerde hij wel eens op een 'diner te velde'. Door het koninklijk bezoek kreeg de weg naar het kamp al gauw de naam Koningsweg. Later werd dit Kampstraat en sinds 30 juni 1925 Kampweg. Het allereerste Kamp bij of van Zeist (Camp d'Utrecht) was niets anders dan een tentenkamp, In het midden van de negentiende eeuw kreeg het kamp een meer perma nente status door de bouw van enkele houten gebouwen. Later volgden barakken voor de man schappen. In 1901 kwam er een stenen gebouwtje dat dienst deed als regimentsbureau. In de Eerste Wereldoorlog onderging het kamp een forse uitbreiding voor de op vang van ruim 10.000 Belgische vluchtelingen. Een zwarte bladzijde in die perio de werd geschreven 'in de woestijn van zand, prikkeldraad en bajonet ten', zoals een krant schreef, op 2 december 1914 geschreven. Toen brak in het kamp een opstand uit, veroorzaakt door Belgen uit pro test tegen de 'woekerprijzen' in de kantine. Een pilsje kostte er bij voorbeeld 5 cent, terwijl het zak geld maar 35 cent per dag be droeg. Aanvankelijk bleef het rel letje 'beperkt' tot de kantine, waar van het interieur kort en klein werd geslagen, de volgende dag werd er met stenen gegooid. De kampleiding greep keihard in met als gevolg acht doden en een twin tigtal gewonden. De doden werden begraven op de r.k. begraafplaats in Soesterberg. Ter nagedachtenis aan hen werd daar een gedenkte ken opgericht. Bezet door Duitsers Na het vertrek van de Belgen werd het Kamp van Zeist weer volledig militair gebied. Halverwege de ja ren dertig was het grotendeels in gebruik bij de Luchtvaartafdeling (LVA) van Soesterberg. Deze pe riode duurde slechts drie jaar. In 1940 brak de Tweede Wereldoor log uit en werd het Kamp van Zeist vijf jaar lang door de Duit sers bezet. In de eerste jaren na de oorlog was het in gebruik bij de Luchtstrijdkrachten (LSK). De gebouwen werden gemoderniseerd totdat op den duur niets meer aan de oorspronkelijke toestand herin nerde. Zelfs het ene kleine ge bouwtje uit 1901 dat er het langst heeft gestaan, is er niet meer. Het werd afgebroken om de bouw mo gelijk te maken van het ziekenhuis en de school ten behoeve van het Amerikaanse 32nd Tactical Figh- ter Squadron dat eind 1954 op Soesterberg werd gestationeerd en in 1994 terugkeerde naar de Ver-, enigde Staten. Halverwege de jaren tachtig werd het Kamp van Zeist als militair centrum steeds verder ontmanteld. De manschappen die er gelegerd waren, verhuisden naar Zeist. Ook de onderdelen zoals de Motor Transportgroep (MTG) en de Ma- terieeldienst werden elders onder gebracht. Gebouwen die niet meer nodig waren, werden afgebroken. Het oorspronkelijke Kamp van Zeist is nu een open militair terrein waar alleen nog het Militaire Luchtvaart Museum is gevestigd. Buiten de omheining van het ei genlijke kamp, het deel waar de Amerikaanse school en het zieken huis gevestigd waren, werd het Lockerbie-proces gehouden. In de gemeente Soest. De 'onenigheid' daarover tussen Soest en Zeist haalde zelfs het nieuwsbulletin van wereldzender CNN. Zover zou het nooit gekomen zijn als het gebied de oorspronkelijke naam Kamp bij Zeist had gehouden! Gezicht op Kamp van Zeist na de schietpartij in december 1914. Bij het met X gemerkte gebouwtje rechts stonden de Belgen op wie ge schoten werd toen ze naar de in gang (links op de voorgrond) liepen om het kamp te ontvluchten. Zeven vluchters en een Belgische soldaat die in het gebouwtje op een naai machine zijn kleren verstelde, wer den gedood. Foto: archief Eemland Pers. 'Van Hcidehut tot Residence' is een gewaardeerde, tweewekelijks ver schijnende rubriek. Dc schrijver, Jan van Stccndelaar, beschikt zelf over een omvangrijk archief waar uit hij gegevens kan putten. Daar naast bezoekt hij archieven in Soest maar ook daarbuiten. Verder leve ren gesprekken en bijdragen van lezers interessante verhalen op. Elke keer probeert de schrijver waar mogelijk een link te leggen naar de actualiteit. Daarvoor zijn tips, geschreven artikelen, boeken, tijdschriften, ansichten en foto- of ander illustratiemateriaal uiterst welkom. Uiteraard worden desge wenst de spullen na reproductie on beschadigd aan dc eigenaar gere tourneerd. Contact met dc schrijver is mogelijk via SS 06-22.45.01.73 of e-mail: ccmpers@wanadoo.nl.

Soester Courant | 2004 | | pagina 11