Er gaat niets op één hoop De Week van de Vooruitgang Weekprogramma: De kringloop van blik Feiten en fabels over gescheiden afvalinzameling )e winter- irogrammering Doe de Afvalrace! milieu centraal geeft antwoord Inforim over epi Mariënbui met conip voor 55-p Medium 1 Wgek? vandc Vooruitgang Meer informatie Natuurzuivere ichoonheid in le Bereklauw .edenvergadering tode Kruis De lopers van de week L|gg§Sii Hier blijft je blikje 'oor de medewerkers van Radio oest zit de zomer er op. De spe- ale programmering in juli en au- ustus heeft heel wat tongen losge- laakt. Maar nu is alles weer bij et oude en kennen we weer immer? en nee. Het was natuurlijk best irdig in de zomer zo'n zomerpro- amma, maar vergis je niet hoe- iel werk dat was. n wat krijgen we nu dan? ou, dat zal je verbazen. De me- •werkers zijn vast van plan de isteraars met goede, informatie programma's te bedienen. >h? daar kun je wel je neus voor 'halen, maar alle doelgroepen orden bediend. Op zondagmid- ig prachtige klassieke muziek, ie hoor je niet op Radio 4. n wie doen dat dan wel? icques van der Gricndt en Jaap 'ankema. Maar ook de sport ordt niet vergeten en dit seizoen rijgen we er een zeer vakkundige edewerker bij. Naast Rob Dek- ir gaat Frans van Dusschoten een •ortprogramma maken, h, dat wordt lachen! ee, niet die Frans, maar dc man e jarenlang bij NOS-sport heeft iwerkt. En met een Eredivisie ïlleybalploeg en een lac klasse ictbalteam in Soest worden dat ist leuke programma's, ennen jullie je luisteraars? ou kijk, we kennen ze niet allc- aal maar we weten wel welke oepen mensen zo overdag luiste- n. Ja daar zitten nogal wat oude mensen bij en daarvoor maken e dan ook speciale programma's, peretteland is zo'n programma, eel vakkundig gemaakt en het thousiasme hoor je aan af. En l>+ ook zo'n programma voor die >elgrocp, met tips en adviezen, n voor de groep jongeren? I» daar raak je een gevoelige aar. Dat willen we nou ook zo aag. Een programma dat heie aal gemaakt wordt door jonge- n> met muziek die zij willen ho- n en kleine reportages over za- cn die voor jongeren van belang ijn. tou doe dat dan gewoon! la's gemakkelijk gezegd. We nodi- ',en jongeren uit zich te melden Jo°r een echt eigen programma. wat ze maar willen horen. nou 't zaï mjj benieuwen of ie tand reageert. 08.00 Goedemor} Presentatie 09.00 Soest Actue Nieuws uit terberg, pi van Zomen 10.00 Cultuur int Nieuws uit i formatie o^ tuur. Prest Meijer 11.00 Even Uitbla Presentatie techniek H< 12.00 Lunchroom Middag Ma tie Ruud va 13.00 Nederlands Presentatie 14.00 Operettelan Oproep tot Graag wille raars van Rt pen lot het zoeken. Oj calmelodiec termuziek, muziek, zoi melodie, Aa uw aanvr. Soest, postl DB Soest i land. In het u vandaag 1 tcgorieën a beelden. In volgende m; van opcrctt programma volledig zal door u ingc om nog een: laten horen, voor de tet Sparnaaij voi zien met vei uit naar de j de e-mai soest.nl want kunt u ook u maken. 15.00 Soest Actuee 16.00 Lunchroom 17.00 DeSoestere Lonnekc M vader en zo Vader Cees hebben deze tocht gemaal het spoor v tocht van Bt dit program aara ook di van vader ei Samcnstellin gaarden, tec Steendelaar 18.00 Radio M tot vrijdag 01 Klein Chemisch Afval Het KCA wordt op verschillende manieren verwerkt. Uit een deel van het KCA worden de grondstoffen teruggewonnen voor recycling. Van het zink uit batterijen worden bij voorbeeld dakgoten gemaakt en van het staal van batterijen en verfblik ken spijkers en staaldraad. Ook het glas van tl-lampen en spaarlampen wordt opnieuw gebruikt, bijvoor beeld voor nieuwe lampen. Het waardevolle zilver uit foto-ontwikke laar en -fixeer is weer bruikbaar. Olie wordt gebruikt als brandstof. KCA dat niet kan worden gerecycled gaat naar speciale verbrandings ovens. De zeer hoge temperatuur vernietigt de schadelijke stoffen en reinigingsinstallaties zuiveren de afvalgassen die daarbij vrijkomen. Door een sterke verbetering van de verbrandingstechniek kan steeds meer afval op die manier onschade lijk worden gemaakt. KCA dat niet kan worden verbrand, wordt veilig opgeslagen. Glas Van oud glas wordt weer nieuw glas gemaakt. Omdat er geen kwaliteits verlies is tijdens het recyclen, kan glas oneindig vaak opnieuw worden gebruikt. Als glas goed op kleur is gescheiden, kan van de glasscherven zuiver wit, groen of bruin nieuw glas worden gemaakt. Van een mengsel, ook wel bont glas genoemd, kan eigenlijk alleen bruin glas worden gemaakt. Daarom is het belangrijk dat het glas op kleur wordt ingeza meld via de glasbak. Textiel De ingezamelde kleding wordt in een aantal kwaliteiten ingedeeld: eerste kwaliteitskleding kan in Nederland worden verkocht of worden uitge deeld aan dak- en thuislozen. Kleding die niet in Nederland kan worden ver kocht, gaat naar de kledingindustrie (gesorteerd op vezel: katoen, draion, nylon) of naar bestemmingen in het buitenland, zoals ziekenhuizen in Afrika of kindertehuizen in Oost- Europa. Van kapotte kleding kunnen poetsdoeken en isolatiematerialen (vilt voor naad- en kierdichting) wor den gemaakt. Ongeveer 8% van het ingezamelde textiel is onbruikbaar en wordt verbrand. Apparaten Grote en kleine huishoudelijke appa raten worden gerecycled, zodat nog bruikbare materialen en grondstoffen als ijzer, aluminium, koper, glas en kunststoffen opnieuw kunnen worden gebruikt. Eventuele schadelijke stoffen worden zo verwerkt dat ze geen scha de aan het milieu kunnen aanbren gen. Als bijdrage in de kosten voor een milieuverantwoorde verwerking van apparaten betalen consumenten bij aankoop van een nieuw apparaat een verwijderingsbijdrage. Blikjes Lege blikjes kunt u gewoon bij het restafval gooien.Bij afvalverbrandings installaties halen magneten de blikjes uit het restafval. Ze worden gesmolten en weer tot metaal verwerkt. Van het metaal worden weer nieuwe produc ten gemaakt. Zodoende wordt 78 pro cent van alle blikverpakking gerecy cled. Restafval Wat niet geschikt is voor hergebruikt gaat naar speciale verbrandings ovens. Het verbranden van afval levert energie op voor elektriciteit of voor stadsverwarming. In 2001 pro duceerden de afvalverbrandingsin stallaties in ons land 1951 miljoen kilowattuur elektriciteit. Dit is vol doende voor de elektriciteitsbehoef te van ruim 600.000 huishoudens. De resten (slakken) die overblijven na verbranding worden deels weer her gebruikt in onze wegen. Het storten van afval is in Nederland bijna verle den tijd. Slechts in enkele gemeenten gebeurt dat nog. Het lijkt zo simpel: glas in de glasbak, fruitschillen bij het GFT. Maar bent u echt op de hoogte van alle afvalschei- dingsregels? In welke afvalbak hoort bijvoorbeeld een oude videoband? Test uw kennis op een speelse manier in "De Afvalrace? Het spel vindt u op www.milieucentraal.nl. WOENSDAG 1 SEPTEMBER 20( Veel mensen werken mee aan de gescheiden inzameling van afval. Maar wat gebeurt er eigenlijk met al die afvalstromen? Het gescheiden afval gaat in ieder geval niet na inzameling op de grote hoop. Glas, papier, karton, GFT, klein chemisch afval, textiel en restafval worden allemaal apart verwerkt. Alleen sterk vervuilde partijen gescheiden afval uit bijvoorbeeld de GFT-bak komen soms noodgedwongen bij het restafval omdat ze niet verwerkt kunnen worden. Daarom is het belangrijk dat u helpt door uw afval op de juiste manier weg te gooien. Afval bevat waardevolle materialen. De eerste stap van afvalverwerking is dan ook hergebruik van zoveel mogelijk materialen. Hergebruik spaart grondstoffen en energie, en dus het milieu. particulieren. Het gescheiden ingeza melde GFT-afval wordt eerst gecon troleerd op verontreinigingen. Het bevat gemiddeld circa vijf procent verontreiniging, vooral papier, karton en plastic. Als het afval te veel is ver vuild, wordt het alsnog in de afvalver brandingsinstallatie verbrand. Storten van GFT-afval is verboden. De blikjes worden gesmolten en er worden weer nieuwe producten van gemaakt. Het blikje van vandaag Is morgen een trein Magneten scheiden de blikjes van het andere afval. Er worden talloze producten ver pakt in blik. Soep, frisdrank en groente bijvoorbeeld. Maar wat doe je ermee, als het leeg is? En wat gebeurt er allemaal met je blikje? Wil je aan blikrecyding doen? Geen probleem. Gooi je blikje gewoon in de vuilnisbak. Zo komt blik in de kringloop. Vraag: Hoe schoon moet een leeg potje pindakaas zijn om in de glasbak te kunnen gooien? Antwoord: Allerlei voedselresten maken het recyclen van glas lastig. Schoon glas is beter opnieuw te gebruiken. Kszm Een handige tip is om in het laatste afwaswater het lege potje even om te spoelen. Zo kunt u zonder extra warm water uw glas schoon in de glasbak gooien. Heeft u andere vragen over afval, verpakkingen en het milieu? Bijvoorbeeld of nagellak bij het restafval mag? Bel dan met de Milieu Centraal Informatielijn 0900-1719 (15 cpm) of surf naar www.milieu- centraal.nl. U vindt hier praktische informatie over de vele mogelijk heden om in het dagelijks leven rekening te houden met het milieu. Op woensdag scert de Epilcj derland (EV; West, een komst over ep Medisch Centi sabeth, Ame 20:00 uur. De Bij epilepsie is durende storin neren van de I aanvallen ontst nen de meeste cijnen goed b maar dan moe gnose gesteld v is niet probleeir gnose is daaron allereerst om u ke is van cpilep weten wat dc dagelijks leven Op deze bijeenl Ada Landman, ge en voorlichte gaan op de psyc in het dagelijks ervaring en op dc patiënt zou 1 Er is volop ge stellen van vrz men de uitgeb: tand bezoeken alles wat met e heeft: sporten, kinderen, auto schap, etc. In vei ruimte graag aai Gewest Noord 656.33.36, b.g.g Wie 55-plus is i voor de computt tember hartelijk tcrnetcafé van I» gaat opnieuw ee voor beginners weken worden trouwd gemaak daardfuncties vai introductie tot hi De cursus wort twee groepen, na dag- of woens 10:00 tot 12:00 u zes cursisten. De 14 en 15 septe kost 50,00, im teriaal en koffie/ lenden kunnen zi de receptie van 1* lefonisch: £8 602 Phons dc Blok c bij PASO. Het n het werk met bije De Blok begint i mingen om 20:0( komsten van PA dit seizoen gehot gebouw van De dc Mezenhof. D half uur voor aa entree bedraagt en 4,50 voor ai lenden. De Week van de Vooruitgang, dat is zeven dagen lang groen licht voor lopen, fietsen, openbaar vervoer en verantwoord autogebruik. Van 16 tot en met 22 september vinden in heel Nederland honderden activiteiten plaats om duurza me mobiliteit te promoten. Grote kans dat er bij u in de buurt ook iets wordt georganiseerd. Kijk daarom op: www.weekvandevooruitgang.nl. Steeds meer mensen zien in dat de van zelfsprekendheid waarmee we de auto pakken grote gevolgen heeft voor onze gezondheid, het milieu, de veiligheid en leefbaarheid van onze omgeving. Zelf stapt u misschien ook elke ochtend in de auto om uw kinderen naar school te brengen, boodschappen te doen en naar uw werk te gaan. Dat lijkt vaak de snelste en gemakkelijkste oplossing. Maar hoe veel mensen klagen er niet over gebrek aan lichaamsbeweging, over stank- en geluidsoverlast, over de straat voor de deur die te gevaarlijk is geworden voor kinderen...? Het kan echt anders, en daar kunt u zelf aan meewerken. Hoe? Door donderdag uw kinderen lopend of fietsend naar school te brengen, door u vrijdag een nieuwe rijstijl aan te meten, zaterdag met de fiets de weekendboodschappen te halen, zondag eens zónder de auto op pad te gaan, maandag naar het werk te fietsen, dinsdag het openbaar vervoer te pakken en woensdag uw wagentje te delen met de buren... Milieudefensie en de andere deelne mende organisaties hopen dat de Week van de Vooruitgang u blijvend zal inspi- Kijk op www.weekvandevooruitgang.nl of bel de Servicelijn van Milieudefensie: 020 6262 620. Van 6 t/m 10 september toert Milieudefensie langs een aantal steden (o.a. Nijmegen, Goes en Eindhoven) met de 'auto op zijn neus'. Donderdag 16 september 'Op voeten en fietsen naar school'. Zelf naar school lopen of fietsen is voor kinderen gezond en leerzaam. Door de verkeersdrukte is het helaas ook vaak levensgevaarlijk. Maar waarom zouden we ons daarbij neerleggen? 3VO heeft aange toond dat met eenvoudige maatregelen het autoverkeer op de schoolroutes met maar liefst 40 procent kan afnemen! Daarom zet de organisatie op 16 septem ber duizenden vrijwilligers in om kinderen veilig lopend of fietsend naar school te laten gaan. 3VO vraagt de deelnemende gemeentes het niet bij één actiedag te laten, maar blijvend maatregelen te tref fen. Doe mee en breng 16 september uw kinderen ook lopend of fietsend naar school. Meer informatie: www.3VO.nl. Vrijdag 17 september 'Het nieuwe rijden' Deze dag staat in het teken van 'Het Nieuwe Rijden'. Met een actie onder bur gemeesters gaan zo'n 20 gemeenten van start met Het Nieuwe Rijden. De burge meesters, volgen op 17 september een training Het Nieuwe Rijden. Met deze rij stijl zit je ontspannen achter het stuur, bespaar je zo'n 10% brandstof en draag je ook nog eens bij aan een beter milieu. Na afloop wordt bekendgemaakt welke burgemeester Het Nieuwe Rijden het best heeft toegepast. Meer informatie: www.hetnieuwerijden.nl. Zaterdag 18 september 'Op de fiets naar de winkel' Op de fiets is veel meer mogelijk dan je denkt. Zo is er afgelopen jaren een keur aan accessoires op de markt gekomen om gemakkelijk en snel boodschappen per fiets te vervoeren: hippe bakfietsen, moderne fietstassen, fietskarren, enzo voort. Leden van de Fietsersbond geven op 18 september in het hele land voor lichting en demonstraties. Ook veel fiet senwinkels besteden speciale aandacht aan fietstransportartikelen. Daarnaast voert de Fietsersbond actie voor goede fietsenrekken bij supermarkten. Vanaf 15 september staat op www.fietsersbond.nl informatie over tijden en locaties van de acties. Zondag 19 september 'Autovrije dag' Op de autovrije dag sluiten tal van gemeenten straten, wijken of delen van het centrum af voor autoverkeer. Zo merk je pas écht hoe prettig het is in een stad zónder auto's en mét schone lucht! Er worden straatfeesten, fiets- en skatewed- strijden en tal van andere evenementen georganiseerd. In sommige plaatsen zijn fietsroutes uitgezet langs plekken waar normaal gesproken teveel autoverkeer raast om veilig te kunnen fietsen. Van 6 tot en met 10 september toert Milieudefensie langs een aantal steden (o.a. Nijmegen, Goes en Eindhoven) met de'auto op zijn neus', een bijzonder vehi kel dat verwelkomd zal worden door het stadsbestuur. Kijk voor gedetailleerde informatie over beide evenementen op www.weekvandevooruitgang.nl. groen licht voor duurzame mobiliteit Maandag 20 september 'Fiets naar je werk' Waarom jezelf kwellen met file-ergernis als je eigenlijk best per fiets naar je werk kunt gaan? De campagne Fiets Naar Je Werk roept mensen op zoveel mogelijk woon-werk kilometers per fiets af te leg gen. Dat is niet alleen goed voor uw gezondheid en het milieu, u sponsort ook nog een goed doel. Want voor elke kilometer die u fietst, doneert uw werk gever een bedrag aan de duurzame ont wikkelingsprojecten van Novib. Ruim 25 duizend mensen doen al mee. Jut 20 sep tember uw collega's op om ook op de pedalen te stappen. Tip: maak een poule wie de meeste kilometers rijdt. Meer informatie: www.fietsnaarjewerk.nl. Dinsdag 21 september 'Ruim baan voor bus, tram en trein' Reizigers in het openbaar vervoer wor den deze dag extra in het zonnetje gezet. En terecht, want bus, tram en trein zijn een goed en relatief schoon alternatief voor de auto.Wilt u weten wat bij u in de buurt wordt georganiseerd, of wilt u zelf J iets doen? Kijk op www.weekvandevoor- uitgang.nl Woensdag 22 september 'Autodate-dag' i\ Een auto voor de deur is vaak meer een lasuo dan een lust als je 'm eigenlijk weinig gebruikt. Daarom kun je in steeds meer gemeenten met de buurtbewoners een auto delen. Autodaten scheelt u flink in de portemonnee en leidt tot minder parkeer- plaatsen en dus meer groen en speelgele- genheden in de buurt. Op 22 september worden nieuwe deelauto-locaties op fee- stelijke wijze geopend. Kijk op www.auto- j date.nl of er ook een bij u in de buurt komt! De Week van de Vooruitgang wordt mede j mogelijk gemaakt door het ministerie van VROM, het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de provincie Gelderland. Doe mee en breng 16 september uw kinderen ook lopend of fietsend naar school. UX_ Wilt u op de hoogte worden gehouden van de Week van de Vooruitgang? Of wilt u meer weten over een van de samenwerkende organisaties? Vul dan j deze bon in. Naam Adres Postcode en woonplaats e-mailadres van de Vooruitgang. Ja, houd mij op de hoogte van de Week O Ja, ik wil graag informatie over: O Milieudefensie O 3VO O Fietsersbond O Fiets naar je werk O Stichting Natuur en Milieu O Het Nieuwe Rijden O Reizigersvereniging Rover O Stichting Gedeeld Autogebruik O VM2 Stuur de bon op naar Milieudefensie, t.a.v. Week van de Vooruitgang, i Antwoordnummer 83911000 RA Amsterdam _(P_o_stzege! graag, maar hoeft niet). 2446 )p zaterdag 4 september is choonheidsspecialiste en Dr. lauschka-therapeutc Sophic van 0:00 tot 17:00 uur aanwezig in dc ieteklauw, Steenhoffstraat 63. Zij leeft een schoonheidssalon en eeft de bezoeksters een gratis midanalyse, waarbij ze iets over Ie achtergrond en dc producten an de Dr. Hauschka-cosmetica al vertellen. De producten bevat- en kostbare plantaardige oliën, xtracten van planten uit gecontro- eerde biologische teelt en echte etherische oliën, dus geen synthc- ische geur-, kleur- en conserve- ingsmiddèlen. Ze zijn ook dicr- iroefvrij. De resultaten, vooral bij en probleemhuid, zijn geweldig :n de geuren heerlijk! Informatie: le Bereklauw, SS 035-601.91.76. )e tweede algemene ledenverga- lering van dit jaar van de afdeling ioest-Soesterberg van het Nedcr- andse Rode Kruis zal plaatsvinden ip dinsdag 7 september. De bij enkomst wordt gehouden in het ;ebouw van de afdeling, Valeri- lanstraat 2-b in Soest en begint am 16:00 uur. Op de agenda staan i.a. de notulen van de ledenverga- lering van 6 april 2004, de begro- ting voor het jaar 2005 en het verkplan voor 2005. www.afslankhulp.nl Inmiddels zijn de 'lopers van de week' een begrip in Soest. Onze bezorgers maken er een erezaak van. Op school zijn ze er trots op. En hel is ook niet niks: acht weken helemaal zonder één klacht de Soester Courant bezorgen, door weer en wind, winter en zomer. De Soester Courant is met recht trots op deze jongens en meis jes, die daarom een extraatje verdienen. Deze week krijgen de volgende bezorgers een bonus: Thijs Koster Tim Suzan van Stralen Michael Huisman Mark Verwoerd De glasscherven worden gecontroleerd op verontreinigingen. Groente-, fruit- en tuinafval Van groente-, fruit- en tuinafval (GFT) wordt compost gemaakt. Compost is een bodemverbeteraar, waarmee planten goed kunnen groeien. De compost gaat naar de land- en tuin bouw, kwekerijen, gemeenten en Oud papier Van oud papier en karton wordt nieuw papier en karton gemaakt. In Nederland bestaat de grondstof voor de papierproductie voor 77 uit oud papier en karton. Ingezameld papier en karton wordt eerst voorge sorteerd. Hierbij worden zaken die er niet in thuis horen er zoveel mogelijk uitgehaald. Daarna wordt het oud papier en karton met water ver mengd, waardoor een soort pap ont staat. Deze natte papiermassa gaat in de papiermachine die weer nieuw papier maakt. Waarom bestaat er wel een glasbak maar geen blikbak? Kunnen blik jes niet worden hergebruikt? Het antwoord is helder: blik is uitstekend geschikt voor hergebruik. U hoeft er alleen niet mee naar een specia le bak te lopen. Magneten doen het werk. Het resultaat is eenzelfde recydingpercentage als bij glas, namelijk bijna 80 procent. Hel afval wordt verbrand, maar de blikjes blijven over. Blikjes gaan met het huisvuil naar de verwerkingsinstallaties. Daar wacht ze een ware verrassing...

Soester Courant | 2004 | | pagina 18