'Soest pleegt boekhoudfraude' D En dit zijn de knallers van deze week: 1.79 0.45 2.50 6.99 D M A Kinderen Blauwe Vogel naar Disneyland DEZE WEEK Beroepsverbod geëist tegen Soester chirurg Groenlinks wil scholing en discussie met omstreden accountant Handtekening referendum geldig zonder legitimatie Bestuurster krijgt rijverbod Dieven stelen sieraden uit huis SOESTER KALENDER Politie vordert rijbewijs in NU NAAR NIJHOf NIJHOf Kaspers Bertelink UW WONING VERKOPEN? Leegverkoop Printen Digitaal Foto Station Plotten DTP-studio Mailing Service Noorse zalmfilet Dubbel Frisss Exotic of sinaasappelsap Varkensfilet VERKOOPPLANNEN? WOENSDAG 8 SEPTEMBER 2004 83e JAARGANG NO. 4 COURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 9,00 - Buiten Soest 18,00 - Losse nummers 0,60 Gecontr. oplage 12.300 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel Archief verdeelt politiek Soest. Lamoeners vieren straatfeest. Wie is de eigenaar? Column Visser. Actueel 5 Expositie Ruud Bartlema in Oude Kerk. Vossen slaan weer toe. Soest 975: groot korenfestival. Kruispunt Trier op de schop. Familieberichten 6 Op Soest 9 WPE gaat weer ringsteken. St. Annahof en Gaesbeeker- hof. Soesterberg 15 Dorpsbeheer van start. Ernstig gewond bij val van steiger. Reünie veertig jaar Alouette. Cultuur 17 Gulle Glimlach stopt ermee. The Dexter Project in Ar- tishock. Concert Maarten Jansen. Sport I 25 Blauwwitten staan nog in de grondverf. 'Patiënten onzedelijk betast' Omdat hij twee jonge pa tiënten onzedelijk zou heb ben betast, hoorde een 39- jarige Soester chirurg woensdag bij de Utrechtse rechtbank een beroepsver bod van drie jaar tegen zich eisen. Daarnaast vond de of ficier van justitie 240 uur werkstraf en een half jaar voorwaardelijke celstraf op zijn plaats. De man was werkzaam als or thopedisch chirurg in het Meander Medisch Centrum in Amersfoort. Op 26 mei vorig jaar opereerde hij op de locatie Elisabeth aan de Ringweg Ran denbroek een 11-jarig meisje aan een armbreuk. Volgens het meisje werd zij die avond in haar ziekenhuiskamer wakker, doordat er een man aan haar zat. Hij zou haar be nen, kruis en billen hebben be tast. Toen hij zag dat zij wakker werd, zou de man in de richting van een ander meisje in de ka mer zijn gelopen. Pas toen het 11-jarige meisje hoorde dat dit 15-jarige kamer genootje de verpleging belde, en aan de zuster vertelde dat zij wakker was geworden omdat een man tussen haar benen had gevoeld, zou het jongste pa tiëntje ook haar verhaal hebben durven doen. De arts beaamde woensdag dat hij op de kamer van de meisjes was geweest. Naar zijn zeggen had hij, zoals gebruikelijk is, de toestand van de 11-jarige na de operatie gecontroleerd. Hij zou haar arm, die was verschoven, hebben recht gelegd. Volgens de Soester en zijn ad vocaat was het goed mogelijk dat het meisje dit anders had ervaren. Een deskundige vertel de de rechtbank woensdag dat seksuele dromen en hallucina ties een bekende bijwerking zijn van het verdovingsmiddel dat het meisje had gekregen. Fotoconfrontatie Volgens de arts was hij niet bij het bed van het andere meisje geweest. Dat de 15-jarige hem toch bij een fotoconfrontatie had aangewezen als de dader, kwam volgens raadsman mr G. Spong doordat de methode waarop de confrontatie was uit gevoerd, niet juist was. Spong wees er verder op dat de meisjes in eerste instantie had den vermoed dat de vader van een kamergenootje de dader was geweest. Een opmerking van een verpleegkundige zou hun op het spoor van de Soes ter arts hebben gezet. Boven dien voerde de raadsman aan dat de deur van de kamer open had gestaan, waardoor iedereen naar binnen had kunnen lopen. Maar de officier van justitie achtte de schuld van de Soester bewezen. Zij wees er op dat het argument van het hallucine rende verdovingsmiddel niet opging voor de 15-jarige, om dat die al een week voor de be wuste avond was geopereerd. Zij vond dat de man het ver trouwen van de patiëntjes, hun families en de maatschappij had misbruikt. Daarom moest hem voor een flinke tijd het recht worden ontzegd om zijn vak uit te oefenen, stelde zij. De man, die tot afgelopen zomer ge woon had doorgewerkt, heeft inmiddels vrijwillig zijn werk - tijdelijk - neergelegd. De rechtbank doet uitspraak op 15 september. Accountant drs. L.W. Verhoef uit Wijk bij Duurstede heeft een omstreden reputatie. Hij wordt in diverse gemeenten en provincies in het land bewon derd en veracht - in elk geval gevreesd om zijn onomwon den kritiek op de manier waar op de lagere overheden om springen met o.a. hun begro ting en jaarrekening. Ook Soest heeft hij in het verleden al eens op de korrel genomen. En op nieuw is hij van mening dat Soest 'boekhoudfraude' heeft gepleegd. In een brief aan GroenLinks-frac- tievoorzitter Ans Mann - die in tegenstelling tot veel van haar col lega's de kritiek van Verhoef wél serieus wil nemen - laat de ac countant weten dat de jaarrekening 2003 van de gemeente Soest ook alweer niet deugt. Er klopt volgens hem helemaal niets van, en dus mag de jaarrekening niet goed ge keurd worden. In werkelijkheid heeft Soest volgens hem vorig jaar een batig saldo van 3,8 miljoen euro op de rekening over, in plaats van de 1,3 miljoen die het Colle ge van B. W. suggereert. 'Boek houdfraude dus, alweer. Ook van de jaarrekening 2002 klopte niet veel,' aldus Verhoef. Hij wekt de fractie van Groen links op om het er niet bij te la ten zitten, zoals ook de GL-fractie in de Tweede Kamer de kwestie van de 'misleidende jaarrekenin gen' aan de orde heeft gesteld. Ans Mann is dat ook zeker van plan, getuige de brief die ze dit weekend aan B. en W. en haar collega raadsleden heeft gestuurd. Ze is in de vakantie naar Wijk bij Duurste de gefietst om Verhoefs oordeel te vragen over de jaarrekening en heeft daarop zijn uiterst kritische antwoord ontvangen, dat inmid dels ook de raad heeft bereikt. Ans Mann tekent er wel bij aan dat het woord 'boekhoudfraude' misschien al bij voorbaat verkeerd zal vallen, maar ze roept de Soes ter politici op bun eventuele pri maire reactie een stukje genuan ceerder in te vullen als ze kennis nemen van andere publicaties, o.a. in het Financieele Dagblad (met de strekking dat de financiële huis houding bij veel gemeenten niet deugt, zoals volgend jaar zal blij ken), waarin dan ook min of meer dezelfde kritiek doorklinkt als van Verhoef. Cursus 'Voor ons is de zinsnede dat "bur gers en raadsleden geen helder zicht hebben op de daadwerkelijke jaarontwikkeling in de gemeenten en dus slecht kunnen meedenken over gewenste politieke en nood zakelijke beleidsbeslissingen" re den genoeg om ook als fractie in Soest in beweging te komen.' aldus Mann. Het lijkt haar 'juist en wijs' om de kritische accountant vanwe ge zijn deskundigheid te vragen om met Soest 'aan de slag te gaan'. Ze stelt voor dat Verhoef een klei ne groepje vertegenwoordigers van de raad die 'financieel betrokken' zijn komt scholen 'en eventueel pittig er van mening over te ver schillen'. Ze wijst in dat verband op een cursus die Verhoef her en der geeft, speciaal voor 'goedwil lende politici die het aan elemen taire kennis ontbreekt hoe je een begroting en een jaarrekening van een gemeente moet lezen'. Volgens Verhoef lijkt de cursus (twee dag delen voor 1750,00 ex BTW) hem ook voor Soest heel nuttig. Onleesbaar Verhoef schrijft dat het een veront rustende constatering is dat zo veel lokale politici geen kaas hebben gegeten van de financiële huishou ding. 'Het betekent dat onze lokale volksvertegenwoordigers belangrij ke besluiten - het gaat over heel veel geld - nemen zonder dat ade quate kennis bestaat over hoe je ermee moet omgaan. Dat, gevoegd bij de misstand dat de begrotingen en jaarrekeningen van de meeste gemeenten en provincies onlees baar, ja zelfs misleidend zijn, is ui terst zorgelijk.' Hij raadt Mann aan niet te lang te wachten met het plannen van de cursus. Aan de gemeenteraad heeft hij een aparte brief verstuurd, waarin hij eveneens wijst op het verschil in de jaarrekening 2003: 1,3 miljoen vol gens B. en W., 3,8 miljoen volgens hemzelf. 'Dat scheelt dus 2,5 mil joen.' De jaarrekening is volgens hem dan ook niet betrouwbaar: 'veel; hoogst onjuiste en vooral onbetrouwbare cijfers en onzin- teksten (vooral over reserves). Het is uiteraard jammer van alle moeite die aan de jaarrekening en aan het bestuderen ervan is besteed.' Het stuk voldoet dan ook 'in de verste verten niet' aan de meest elemen taire, ook wettelijke eisen. Bij 't oud papier Volgens Verhoef gaat het in de eerste plaats om baten en lasten (tientallen posten) die buiten de rekening zijn gelaten, ter hoogte van miljoenen euro's. De rentelas ten zijn 1,7 miljoen te hoog weer gegeven; sommige reserves zijn in werkelijkheid verplichtingen er is geen voorziening voor wachtgeld en pensioenverplichtingen voor oud-wethouders. 'Ik denk dat u ervan uit kunt gaan dat uw begro ting 2004 op dezelfde wijze is op gemaakt en dat u die dus, net als uw jaarrekening, maar beter met een bij het oud papier kunt weg doen. Wat heb je aan honderden pagina's onbetrouwbare informa tie? Het is volstrekt onverant woord om met behulp van dit soort begrotingen een gemeente te besturen,' houdt hij de raadsleden voor. Geen hooggespannen ver- wachtingen bij BDC. Sport II 26 MHC neemt voorsprong op zichzelf. Nominaties sportverkiezing. Prikbord 27 Medische dienst. Kerkdiensten. Radio Soest. Bijlagen Op 't Hoogt. Seniorenvaria. Kerk in de Krant. Openingstijden kantoor SOESTERGOURANT ma. 9™ -17.°° uur di. 9.15 -16.°° uur woe. 10.™ - 1700 uur do. 10.°» -16.°° uur vr. 10.°° -15.°° uur TEL. 035 - 6014152 De initiatiefnemers voor het houden van een refenderum in Soest over de aanleg van een ecoduct over de Amersfoort- sestraat in Soesterberg zijn niet alleen teleurgesteld in, maar vooral ook boos op de gemeen te. Vólgens hen zijn ze verkeerd voorgelicht over de procedure, met als gevolg dat ze onnodig veel werk hebben verzet en on nodige kosten hebben ge maakt. Volgens de initiatiefnemers is na melijk uit navraag bij het ministe rie van binnenlandse zaken geble ken, dat de door de gemeente ver langde (kopieën van) legitimatie bewijzen helemaal niet nodig zijn. Tot nu toe vroegen de initiatiefne mers steeds om een identiteitsbe wijs van degenen die het formulier invulden ter ondersteuning van het verzoek voor het houden van het referendum. Achteraf blijkt dat niet nodig te zijn geweest. De ini tiatiefnemers betaalden telkens de kosten van het kopiëren. Volgens één van de actievoerders, Piet Taai, heeft de gemeente er kend de initiatiefnemers verkeerd te hebben voorgelicht. Het is dan ook mogelijk in de resterende da gen het ingevulde formulier in te leveren zonder een kopie van een legitimatiebewijs. 'Het kopiëren heeft veel tijd gekost die we beter hadden kunnen gebruiken', aldus Taai, 'nog afgezien van de kosten die we onnodig hebben gemaakt.' Hij hoopt dat er deze week nog voldoende handtekeningen ingele verd worden om het referendum mogelijk te maken. De gemeentelijke afdeling com municatie was niet tijdig bereik baar voor een reactie op de mede deling van de actievoerders. Autobedrijf A. van der Lee Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Gisteren is een groep van zes tien kinderen van kinderdag centrum De Blauwe Vogel in Soest vertrokken voor een vier daagse reis naar Disneyland Parijs. Met ouders, broertjes, zusjes en elf begeleiders erbij telt de groep zo'n zestig men sen. Vanwege de speciale zorg die deze kinderen nodig hebben, is het voor - de meeste ouders afzonderlijk niet mogelijk om een dergelijke reis met hun kind te ondernemen. Me dewerkers van het kinderdagcen trum - voor kinderen met een meervoudig complexe beperking - hebben in het afgelopen jaar 22.000 euro bij elkaar gebracht. Dat hebben zij gedaan door fond sen, stichtingen en lokale bedrijven aan te schrijven. De ouders van de kinderen vulden het ontbrekende bedrag van 4.000 euro aan. De kinderen hebben behalve een ver standelijke beperking, ook een li chamelijke beperking en zitten in een rolstoel. Ze genieten erg van Een 18-jarige bromfietsbestuurster uit Soest is zaterdagnacht om 2:00 uur aangehouden, omdat ze te veel gedronken had. Een ademanalyse op het politiebureau wees uit dat zij 440 ug/1 blies. Dat is twee keer zoveel als de toegestane hoeveel- heid. De bestuurster kreeg een rij verbod van 4 uur opgelegd. alle zintuiglijke prikkels en sferen die Disneyland Parijs te bieden heeft. Ellen van den Brink, één van de organisatoren, werkzaam als bege leider bij het kinderdagcentrum: 'Het is geweldig dat in deze econo misch moeilijke tijden organisaties toch bereid zijn zo'n initiatief te ondersteunen.' De voorbereiding van de reis vroeg om de nodige flexibiliteit: hotelkamers moesten worden aangepast aan de behoef ten van de kinderen en tilliften (nodig om de kinderen uit de rol stoel onder de douche of in bed te tillen) en verschoontafels gaan mee op reis. De kinderen van De Blauwe Vo gel vertrokken gisterochtend vroeg naar Parijs, om daar in Disneyland misschien wel de 'week van hun le ven'mee te maken. Foto: Foto Bell lees de Soester Courant De Soester Kalender biedt verenigin gen en instellingen in Soest gelegen heid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'week agenda' te melden. Donderdag 9 september 10:00 Vertelochtend 55+, Klaarwater, Wiardi Beekman- straat 475. 18:30 IVN-wandeling, Cantonspark (Baarn). Vrijdag 10 september Geen opgaven Zaterdag 11 september 10:00 Rommelmarkt Klaarwa ter, Wiardi Beckmanstraat 475. 10:00 Open dag b.c. Selby, sportzaal Idea, Willaertstraat 49. 14:00 Opening expositie 'Wijsheid in kleur', Ruud Bartlema, Oude Kerk, Toren- straat 1. 14:00 Torenbeklimming Oude Kerk (VW), Torenstraat 1, 2,50/4,00. 20:00 Toneel: 'Addie, hou je nog van me?', de Gulle Glim lach, de Schoof, Molenstraat 142, 2,50. 21:00 Jazzconcert The Dexter Project, Artishock, Steenhoff- straat 46, 7,00. Zondag 12 september 11:45 Concert met Maarten Jansen (cello), Oude Kerk, Torenstraat 1, 1,00/8,00. 13:00 Open dag b.c. Badso, sportzaal de Bunt, Oude Utrechtseweg. 14:00 IVN-wandeling de Zoom (start overweg Berken laantje). 15:30 Jubileumconcert Neder landse Cantorij, H. Familie- kerk, St. Willibrordusstraat 19. Maandag 13 september 19:00 Informatieavond over veiligheid, gemeentehuis, Raadhuisplein 1. 20:30 Film 'Les invasions barbares', Artishock, Steen- hoffstraat 46, 3,50/5,00. Dinsdag 14 september Geen opgaven Woensdag 15 september 10:00 Lezing Hans Kruiswijk, 'De duiven kennen het koren niet meer', NPB-kerk (ingang Pieter de Hooghlaan), 3,00. 14:00 Knutselmiddag kinder boerderij Veenweide, Vede- laarpad 53, 2,75. De politie heeft op 5 september een man uit Soest aangehouden voor het rijden onder invloed. Omstreeks 21.45 uur veroorzaak te de 38-jarige man uit Soester een eenzijdige aanrijding zonder scha de met zijn motor. De man was opstandig en is meegenomen naar het politiebureau. Daar wees de ademanalyse uit dat hij te veel ge dronken had. Hij blies 1260 ug/1. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt en zijn rijbewijs is ingevor derd. 20% korting op alle badmeubels 20% korting op alle wandtegels' zondag 26 september open van 10 tot 17 uur bouwen woonwaren. baam minervaweg 3, tel. 035 54 86 111, www.nijhofbaam.nl acquisitie en telemarketing in de zakelijke markt Een tijd niet gewerkt en nu weer aan de slag? Werken wanneer het jou uitkomt? Wij zoeken gemotiveerde medewerkers Wat vragen wij? Communicatieve vaardigheden Minimaal 12 uur per week beschikbaar Leeftijd tussen 20 en 70 jaar Minimaal Havo werk denkniveau Wat bieden wij? Een basissalaris Zeer gunstige bonussen informele werksfeer Afwisselend werk Een gedegen opleiding Interesse? Bel Henk Parmentier, Callcenter Manager: overdag 035-6032670 of tussen 18.00 en 19.00 uur 036-5468440 (privé). Kaspers Bertelink, Laanstraat 2, Soest tel. 035-6032670 www.kaspersenbertelink.nl mail: vacatures@kasDersenbertelink.nl Twee dieven hebben vorige week dinsdag rond half vier in de mid dag sieraden gestolen uit een huis aan de TUrfstreek. De bewoners hadden het huis rond kwart over drie verlaten en kwamen een half uur later terug. In hun huis hoor den zij toen gestommel. Vervol gens zagen zij twee inbrekers naar oeneden lopen die de woning ver lieten. Een van de dieven was een man van rond de dertig met een licht getinte huidskleur en een slank postuur. Hij was ongeveer 1.75 meter lang. De andere dief was rond de 25 jaar oud. Hij had een vadsig postuur en een licht getinte huidskleur. BEL UW MAKELAAR: 035-601 13 04 Gratis Waardebepaling bij Van Weedestraat 48 Soest zie adv. op pagina lS ivww.artsoest.nl Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 üïöjaar Molenbeek actief in de regio Woning- en Assurantiemakelaars UTRECHT BILTHOVEN DE MEERN SOEST VIANEN ZEIST Burgemeester Crothestraat 32 Soestwww.holenmolenbeek.nl nvm-wonen digipririt@practicum.nl www.practicum.nl PRACTICUM DIGIPRINT Koninginnelaan 6 3762 DE Soest Tel.: 035 - 602 7017 100 gram diverse smaken pak 1 liter 2 flacons a 3 liter jur kilo VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest BEL VOOR EEN GRATIS EN DESKUNDIGE WAARDEBEPALING 035 - 603 27 37 Burg. Grothestraat 13, SOEST BuijsRegiomalcelaars.nl WJ Soesl@Buijsregiomokelaars.nl nvw UW MAKELAAR IN DE REGIO! (KANTOREN TE SOEST EN AMERSFOORT)

Soester Courant | 2004 | | pagina 1