OESTERBERGSE I sken COURANT ecoduct afgesloten fkate-Elfstedentocht groot feest Zuid-Afrika: de wereld in één land !RPE n O ■n I Veteranendagen KLu in sfeer van reünie Heidevelden komen terug /toerkoop Reisburo Hagen „dag open Dag Actie y00r referendum zilveren rommelmarkt met een gouden randje KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING PAGjN^ y.\ en spotte Grolsch iaalzaak^ joster Cenakel DRTINGEN TOT 50% Twee uitvoeringen door Utile Dulci Proefles cursus salsa dansen in Soesterberg Dorpshuis biedt groot aantal mogelijkheden Soester Courant in Soesterberg Verkeersactie en fietsenkeuring Carolusschool WOENSDAG 15 SEPTEMBER 2004 Veteranendagen op vliegbasis Kerstconcert van Odeon in het dorpshuis drijf I vithalgo Soest 035 - 6025860 18 september OPEN DAG 11.00- 16.00 Ui, cream likeur 0.7 liter pilsner krat 30/45 cl vodka 0.5 liter il/virgils te Dubbel/Blond ier 6-pack 30 cl glaswerk |de Amersfoortsestraat 18 in lerberg bevindt zich het voor- Ij klooster Cenakel, vele tien- I jaren (tot 2000) het thuis He 'Roze Zusters'. Nadien is Idrukwekkende complex, met Jet voor de historie, vernieuwd rcricht als een conferentieho- |t aan de eisen van deze tijd et. :ondag 19 september, van j) tot 16:00 uur, staan de deu- Irijd open voor iedereen die tonferentiehotel, de prachtige en de onlangs geopende (rtuin eens wil bekijken. En ard kan daaraan een wande- q de fraaie kloostertuin vast- fcopt worden. te leiden de medewerkers van Cenakel geïnteresseerden rond |het karakteristieke pand. De (stelling is onderdeel van de i Dag van 'Rondje Heuvel- [een initiatief van alle confe- jcentra op de Utrechtse Heu- Jg. Informatie: Mia Michels, 646-33.25.37. paamdecoratie rechtstreeks van de fabriek [Sterk in kwaliteit, service en scherpe prijzen www.erpezonwering.nl Tel. 0346 - 35 11 79 Irrenbergweg 15-A, Soesterberg Het 'Ecoduct-team' heeft vrij dag de laatste ondersteunings verklaringen voor het houden van een referendum over de aanleg van een ecoduct over de Amersfoortsestraat aangebo den aan burgemeester drs. J.J.L.M. Janssen. Het team be schouwde dit moment als een feestelijk gebeuren na vier we ken hard werken. Nu heeft het rust tot de datum waarop het referendum wordt gehouden. Een zichtbaar verheugde maar ook vermoeide Piet Taai, lid van het Eco-team, kijkt met gemengde ge voelens terug op de afgelopen we ken van activiteiten. 'Het duurde een hele tijd voordat de bevolking van Soest begreep waarom het ging. In feite zagen we de laatste twee weken eindelijk resultaat. De vakanties liepen ten einde, direct gevolgd door veel sport op de te levisie, en dan is er ook nog iets als een formulier voor het houden van een referendum. Maak dan de mensen maar eens warm. Dan moeten we ook nog onze motor Ton van Keulen ineens verliezen en veel tegenwerkingen overwin nen. Vooral het laatste is ontzet tend vermoeiend. Het was net of we bij de gemeente tegen een gra- nietblok opbotsten. Soms leek het echt op daadwerkelijk tegenwer ken. Vooral de rel over het ver plicht bijvoegen van een afschrift van een identiteitsbewijs. Nadat wij op grond van informatie van het ministerie van Binnenlandse Zaken de gemeente konden over tuigen dat die identificatie niet ver plicht was, kregen we groen licht voor alleen het invullen van de for mulieren. Direct na het weekend werd dat weer terug gedraaid. Daar word je echt niet vrolijk van,' aldus Taai. Ook de andere leden van het Eco- team bevestigden dit gevoel. Daar om zagen ze het gevraagde onder houd met de burgemeester vrijdag met belangstelling tegemoet. Allen vonden de burgemeester joviaal zoals hij in positieve zin terugkeek op de actie en de initiatiefnemers complimenteerde met de wijze waarop zij zich hadden ingezet. Cor Brinkers overhandigt zijn formulier als een blijvende herinne ring aan burgemeester Janssen. Foto: Herman van Dam. Enkele teamleden konden hun hart even luchten, waar de burge meester begrip voor had. Dat kwam bij de teamleden goed over. De aandacht die inmiddels plaat selijk, regionaal en zelfs landelijk in de media (kranten, radio en te levisie) is besteed aan de actie van het ecoduct-team in Soesterberg, krijgt vanavond een vervolg. Na mens het team is Piet Taai uitge nodigd door Omroep Amersfoort om in het televisieprogramma 'Over Eemland' de actie toe te lichten. VORLD - TOUCHE - AUPING "0 irkussens).* t alleen de organisatoren, zeventig vrijwilligers die de begeleiding zorgden en belangstellende ouders ir - veel belangrijker - voor- Ie deelnemertjes waren en- isiast over de skate-Elfste- tocht die vrijdag in Soester- werd gehouden. Hun en- siasme sloeg kennelijk over op wethouder Harry Wit te en voorzitter Cees Vos van hef organisatiecomité Soest want zij reikten na afloop itaan aan alle leerlingen radde groepen 6,7 en 8 van de Ir» Soesterbergse basisscho- persoonlijk de herinne- •medaille uit. was mooi weer dus beter kon- £de skatertjes het nauwelijks ten, al was de afstand van vijf peter voor een handjevol te 'aar en moesten ze gebruik ma ft van de bezem wagen: achterop ||ooter van een EHBO-er of in rntieke brandweerwagen van brandweervereniging Soester- ■die als bezemwagen meereed, ^enkeling kwam niet helemaal ïschonden van het parkoers Jeen val, maar het letsel bleef llle gevallen beperkt tot schaaf- Tïjes. Ook kregen de EHBO- pn aantal blaren te behande- Om half twee ging de eerste groep van de 180 scholieren van de Wet houder De Haanschool, de Postil jon en de Carolusschool van start. De groepen hadden de namen van alle elf steden die deelnemers aan de echte Elfstedentocht passeren, en daarnaast ludieke namen als de Wakhakkers, Ijsmeesters, Scheve Schaatsers, Kluuners en Klap schaatsers. Onderweg moesten ze stempelposten aandoen en enkele opdrachten uitvoeren, zoals klu nen, onder een poortje door schaatsen en een slalom. Ook moesten er vragen beantwoord worden. Dat gold niet alleen voor de skaters, maar ook voor het groepje van zo'n dertig wande laars. Tijdens de voorafgaande skate-clinic in het kader van deze recreatieve Elfstedentocht vonden zij het als beginnelingen een te moeilijke opgave om het parkoers skatend af te leggen. Als alterna tief mochten ze wandelen. Ook zij kregen na afloop de herinnerings medaille en een tas met inhoud, zoals een zonnebril, een pen en een koek. Het initiatief van de IJsvereniging Soesterberg in het kader van de viering van het veertigjarig bestaan en van het 975-jarig bestaan van Soest, in samenwerking met bewe gingsconsulent Marlon van Zal van het Breedtesportproject van de gemeente, was een succes. Zelfs zozeer, dat direct al stemmen op- dere uitvoeringen leverbaar 'd? it en maak kans op deze ;r speciaal voor Topform eerd in een gelimiteerde ef,genummerd en gecer- ien waarde van 1.195,-. Soesterberg stond zaterdag in Jnjt teken van de jaarlijkse rom melmarkt van muziekvereni ging Odeon. Ook dit jaar was het in en rondom het Odeon- gebouw aan de Rademaker- straat een gezellige bedrijvig- 'leid. In alle vroegte stonden lentallen koopjesjagers al te ichten op de klok van negen, jt moment waarop de markt ir de marktmeester werd ge ïnd. Dit jaar was het de 25e !r dat Odeon deze succesvol- mmelmarkt hield, len uit Soesterberg en omgeving ll inmiddels bekend met het fe- leen dat op de tweede zaterdag iptember Odeon deze activiteit liseert. Dit jaar was het dus jubileumjaar voor Odeon. En deze keer waren vele koopjes- :rs al vroeg uit de veren om als iten te kunnen snuffelen tussen rhande spullen die Odeon in de ■gaande week bij de Soester- ;se inwoners had opgehaald, "tiegetrouw renden de fanatie- :oopjesjagers bij de opening de markt in de richting van de en op zoek naar leuke, bij- idere, mooie, unieke spulletjes, ene vaasje, die mooie klok, dat ieke bord, dat mooie jasje, dat :ondere boek, veel bezoekers tffelden maar al te graag tussen duizend en een spullen op de len. Mede dankzij het mooie :r bleef het de hele dag een ko- :n en gaan van bezoekers. Naast vaste koopjesjagers ontdekten nieuwelingen deze gezellige nmelmarkt. Veelzeggend was de /raag 'Hoe vaak is eigenlijk deze ike rommelmarkt?' :t veel enthousiasme probeerden medewerkers van Odeon, be lande uit muzikanten en veel vrijwilligers, hun waar aan de man te brengen. Ook de 81-jarige Sies Delfsma, erelid van de vereniging, was weer van de partij op de afde ling meubelen. Na 25 jaar rommel markt-ervaring bij Odeon weet hij inmiddels uitstekend te onderhan delen met de potentiële klanten. Om klokslag drie uur werd de rommelmarkt gesloten, waarna de overgebleven spullen keurig wer den opgeruimd. Wat niet verkocht was werd door Odeon beschikbaar gesteld aan diverse organisaties, waaronder Spullenhulp. Duidelijk werd dat muziekvereni ging Odeon niet alleen in staat is om op muzikaal gebied iets goeds neer te zetten; ook de organisatie van een rommelmarkt als deze, die veel inspanning vraagt, is bij Odeon in goede handen. Mede dankzij de inzet van vrijwilligers kreeg deze zilveren rommelmarkt een gouden randje. De jaarlijkse toneeluitvoering van toneelvereniging Utile Dulci vindt plaats op 29 en 30 oktober in dorpshuis Burgstede aan het Dorpsplein in Soesterberg. De aanvang van beide avonden is 20:15 uur en de zaal is open van af 19:30 uur. Tijdens de uitvoerin gen wordt een verzameling éénak- ters, geschreven door Neil Simon op het toneel gebracht, genaamd: De goede dokter. Het zijn verha len die zich in Rusland afspelen en die in elke gewenste tijd kunnen plaatsvinden. De verhalen zijn zo wel bizar als humoristisch en ver weven met een triestheid waar de Russen het patent op hebben. gingen om er, misschien in iets uit gebreidere vorm door ook Soester scholen er bij te betrekken, een re gelmatig terugkerend evenement van te maken. De kinderen zullen het daarmee eens zijn. Alle skaters werden onvermoeid enthousiast ingehaald door de eerste en de steeds groeiende groep van skaters die de finish gepasseerd waren. 'We zijn erg tevreden over de ma nier waar het gelopen is', reageer de Marlon van Zal na afloop. 'Er was een goede sfeer. Het ging er Op dinsdag 21 september start in dorpshuis Burgstede aan het Dorpsplein een cursus salsa dan sen. Onder deskundige leiding le ren de deelnemers de beginselen van populaire Latijns Amerikaan se dansen, zoals de salsa, meren- que en bachata. Om kennis te ma ken met deze swingende vrijetijds besteding zijn belangstellenden welkom om vrijblijvend deel te nemen aan een gratis proefles op dinsdag 14 september, van 20:00 uur tot 20:45 uur in het dorpshuis in Soesterberg. Hierna kan men zich desgewenst opgeven voor de cursus. Behalve het cursusprogramma dat dorpshuis Burgstede aanbiedt, staat het open voor vaste activitei ten. Voor het internetcafé staan tij dens kantooruren tegen een gerin ge vergoeding drie snelle compu ters klaar voor hen die er gebruik van willen maken. Iedere maandagavond is er gele genheid om te darten. Wie hieraan wil meedoen, kan in Burgstede te recht vanaf 19:30 uur. Op dinsdagavond is er voor biljart liefhebbers de onderlinge compe titie. Voor opgave of informatie kan men contact opnemen met de beheerder, tel. 351975. Dit geldt ook voor huur van de sportzaal op maandagavond van 18:00 tot 20:00 en op dinsdagavond van 18:00 tot 23:00 uur, evenals voor huur van de grote zaal op de eer ste verdieping. Op de begane grond is bovendien voor perma nente verhuur een hobbyruimte beschikbaar. Zowel bij vertrek als bij aan komst werden de skaters bij de in gang van de ijsbaan gewaarschuwd voor een vervelende hobbel, die ze zonder ongelukken namen. Foto: Eemland Pers. allemaal ook erg sportief aan toe, want voor sommigen was het best een opgave om het hele parkoers af te leggen, maar iedere groep bleef bij elkaar. Dat alles bij elkaar maakte het erg leuk.' Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel.(035)6021841. De Carolusschool in Soesterberg doet op donderdag 16 september mee aan een veilig verkeersactie van 3VO Nederland. Deze be steedt dan extra aandacht aan on veilige loop- en fietsroutes. Er is met name te veel autoverkeer rondom basisscholen. Dit zijn geen nieuwe, maar wel dringende pro blemen. Problemen die ertoe lei den dat steeds vaker en meer kin deren meer met de auto naar school worden gebracht. Het ge volg is dat er met name rondom basisscholen sprake is van te veel autoverkeer is. Daardoor wordt de situatie op straat nog onveiliger. 3VO vindt dat kinderen veilig en zelfstandig naar school moeten kunnen gaan. Op die manier leren ze om te gaan met verkeer. Samen met 3VO voeren de verkeersou- ders van de Carolusschool op 16 september actie voor de rechten van kinderen in het verkeer. De school geeft een eigen invulling aan de actie. Het is de bedoeling dat in ieder geval op de actiedag zowel (wegbreng- en ophaal) ouders als kinderen massaal te voet en per fiets naar school ko men. 's Middags is er een fietsenkeuring voor de groepen 5, 6 en 7. Deze wordt uitgevoerd door de politie onder begeleiding van de verkeer- souders. Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Zaterdag 18 september zondag 19 september Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:00 zie Vredekerk Prot. Kerk in Ned., Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. M. Nawijn/R. Zandstra en pastor R. Bouwman; oecume nische viering Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 drs. Z. Hageman-Vos World Outreacli Church (info locatie: SS 0346-35.04.58) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, SS 0900- 430.14.30. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorent- zlaan 76, ffi 030-699.59.52. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie qr dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, SS 35.24.67; in an dere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, SS 033-422.05.00; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Christelijke Thuiszorg Voor alle aanvragen: SS 033-299.46.69; dag en nacht bereikbaar. Een op Een Thuiszorg AWBZ- en particuliere thuiszorg Soest e.o., 24 uur per dag huishou delijke hulp, verzorging en verpleging, SS 035-541.20.16; buiten kan toortijden voor spoedeisende gevallen: SS 0900-202.55.01. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: SS 0900-8844; alarmnummer: SS 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 88 035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, 88 06-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 88 351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, SS 352391. Grof vuil, SS 0800-7662000. De vorige week gehouden vete ranendagen van de Koninklijke Luchtmacht op vliegbasis Soesterberg hadden voor de naar schatting 3.000 bezoekers het karakter van een reünie met herdenking. Voor de eerste dag waren uitgeno digd de veteranen van de Militai re Luchtvaart en de Marine Lucht vaartdienst die hebben gediend in de strijd tegen de Duitsers in mei 1940 en/of gedurende de oorlogs jaren bij de Royal Air Force of de Fleet Air Arm. De dag was ook bestemd voor de veteranen uit de groep Aircrew Cadets Bridgnorth en de veteranen die in de periode december 1941 tot medio 1950 in Zuidoost-Azië of Australië bij de Militaire Luchtvaart of bij de Ma rineluchtvaartdienst in dienst zijn geweest. Tenslotte waren er de ve teranen die tussen 1945 en 1950 vanuit Nederland waren uitgezon den naar Nederlands-Indië en be hoorden tot de categorie van Dienstplichtigen Luchtstrijdkrach ten, 322 Spitfire Squadron Indië 1947-1949, 6 ARVA Squadron of Luchtdoelartillerie ML. De tweede dag was bestemd voor de veteranen die in de periode van 1945-1950 waren uitgezonden naar Nederlands-Indië en behoor den tot de categorieën Oorlogsvrij willigers Luchtstrijdkrachten, Commando Luchtvaarttroepen of Meteo. Ook waren er veteranen van de Militaire Luchtvaart en de Marineluchtvaartdienst die in de periode 1950-1962 in Nieuw-Gui- nea zijn geweest, alsmede vetera nen opgeleid aan de School of Technical Training te Langham. Tenslotte ook waren er ook de 'jongere' veteranen van de Konink lijke Luchtmacht. Het programma was beide dagen gelijk en startte met een vlaggen- ceremonie en kranslegging. Buiten stonden vliegtuigen opgesteld ter bezichtiging en waren er demon straties met modellen van histori sche vliegtuigen. Ook konden di verse informatiestands worden be zocht. Een aantal veteranen werd Een paarse bloei-gloed die uit de heide slaat. Zo be schrijft de Soester bioloog- auteur Rinke Tolman (1891- 1983) in zijn boek 'Door hei en polder' (1935) het heide landschap in Soest. Sinds dien is het grootste deel van de oorspronkelijk uitgestrek te heidevelden verdwenen. Het ziet er echter naar uit dat een deel van het heidegebied op de Utrechtse Heuvelrug wordt hersteld. De provincie Utrecht wil dit bereiken door 350 hectare bos te kappen. Ook in de gemeente Soest komt een aantal gebieden in aanmer king om teruggebracht te wor den in de oorspronkelijke staat. Het gaat om enkele (bos)gebieden bij de vliegbasis Soesterberg en, bijna vanzelf sprekend, op de plek die niet voor niets deze naam draagt, de Leusderhei. De opzet van de provincie is om' door het terughalen van heide gebieden te creëren 'met een hogere ecologische en cultuur historische waarde dan nu het geval is.' Op de arme zandgron den in het Heuvelruggebied groeien namelijk alleen naald bossen. Er komen nauwelijks andere planten voor. Ook de fauna is beperkt van omvang. Het is de bedoeling dat straks de in ere herstelde heidegebieden de functie krijgen van open na tuur. Daarvoor zullen ze met el kaar worden verbonden. Lyrisch In veel van zijn boeken en publi caties heeft Rinke Tolman ly risch geschreven over de destijds nog uitgestrekte heidevelden binnen de gemeentegrenzen. In de in mei 1938 uitgegeven VW-gids 'Soest' schrijft hij bij voorbeeld: 'Soest is verwend, maar waardeert de pracht van de omgeving niet meer voldoende. Maar zo voor en na, dan komen we toch weer in verrukking en zo ook wanneer de heide bloeit. Helaas heeft werkverschaffing vele hectaren heide opgeruimd, maar gelukkig, alles is nog niet weg. Wanneer we 's zomers van vakantie terugkomen, dan kijken we onze ogen uit naar de heide, die paarse pracht van al die mil- lioenen kleine bloemetjes. Dan valt het ons weer op, nadat we dagen lang niet anders hebben gezien dan zand en zee, zee en zand, hoe mooi ons dorp is.' Zo zijn er nog tal van voorbeel den aan te halen. Het initiatief van de provincie maakt het in de toekomst misschien weer moge lijk net zo lyrisch over de hei te schrijven als Tolman deed. in de gelegenheid gesteld om een rondvlucht te maken. Tlissen de middag was er de traditionele rijst- maaltijd, opgeluisterd door een combo. Maar het belangrijkste was toch het ontmoeten van oude be kenden. De Koninklijke Luchtmacht be oogt met het organiseren van vete- rariendagen vorm te geven aan de waardering voor de inzet van de veteranen die vaak dienden onder buitengewoon moeilijke en zware omstandigheden. De luchtmacht organiseert jaarlijks veteranenda gen in samenspraak met vertegen woordigers van de Stichting Fede ratie Militaire Luchtvaart (MILU). Deze stichting treedt op als belan genbehartiger voor de veteranen van de militaire luchtvaart. Tijdens de veteranendagen wordt zoveel mogelijk ingespeeld op de wensen van de veteranen zelf. De Koninklijke Luchtmacht heeft voor vandaag en morgen vetera nendagen op vliegbasis Soester berg georganiseerd als een reünie met herdenking. De veteranenda gen vinden plaats in en rond hangar zes op vliegbasis Soester berg, dagelijks van 10:00 uur tot 16:00 uur. Toegang is alleen mo gelijk met uitnodiging. Het programma is beide dagen gelijk en start met een vlaggence- remonie en kranslegging. Buiten staan vliegtuigen opgesteld ter bezichtiging en zijn er demonstra ties met modellen van historische vliegtuigen. Gedurende deze da gen kunnen diverse informa tiestands worden bezocht. Een aantal veteranen zal in de gelegen heid worden gesteld om een rond vlucht te maken. Tussen de mid dag is er de traditionele rijstmaal- tijd, opgeluisterd door een combo. Bovenal is er gelegenheid om oude bekenden te ontmoeten. De Koninklijke Luchtmacht be oogt met het organiseren van vete ranendagen vorm te geven aan de waardering voor de inzet van de veteranen die vaak dienden onder buitengewoon moeilijke en zware omstandigheden. Met enige trots heeft het dorpshuis Burgstede een uitvoering aange kondigd van de plaatselijke mu ziekvereniging Odeon. 'Gelukkig is het eindelijk gelukt een concert van Odeon te organiseren'. Het concert staat voor zondag 19 de cember op het programma en staat in het teken van het kerstfeest. Odeon, zoals gebruikelijk onder leiding van dirigent Gerrit de Weerd, speelt in eigen bewerking kerstliederen uit de hele wereld. Na afloop bestaat in de foyer van het dorpshuis de gelegenheid na te praten met koffie en een kerstat tentie. Het concert begint om 14:00 uur, zaal open 13:30 uur. Kaarten a 5 euro zijn met ingang van 1 december verkrijgbaar bij dorpshuis Burgstede en drogisterij iSukking aan de Rademakerstraat. In februari van dit jaar heb ik een rondreis door Zuid-Afrika gemaakt. En ik kan u vertellen het was fantastisch! De eerste kennismaking met Zuid- Afrika was in Kaapstad, met recht één van de modernste steden ter wereld. Deze metropool met dorpsgevoel heeft veel te bieden: een bezoek aan de Compagnies tuinen, the Waterfront, het luxe winkel- en uitgaanscentrum van Kaapstad en de talloze koloniale gebouwen mogen zeker niet ont breken. Dit alles wordt overscha duwd door de meer dan 1000 meter hoge Tafelberg, het boeg beeld van de stad. Per kabelbaan ben je in no time op de brede afge vlakte top. Tijdens de rit omhoog draait de cabine, zodat iedereen van het uitzicht kan genieten. Ook boven op de berg is het uitzicht geweldig. Met links en rechts de bergen Devil's Park, Lions Head en Signal Hill, daarachter de azuurblauwe oceaan en het cen trum van de stad aan je voeten. Ook Robben eiland, het eiland voor de kust waar Nelson Mandela 27 jaar gevangen heeft gezeten, is goed te zien. Wijnhuizen met picknick plaatsen en wilde pinguins Op weg naar Kaap de Goede Hoop kwam ik de eerste wilde dieren tegen. Ook de flora, Fynbos ge naamd, is bijzonder. Een bezoekje aan een pinguin-kolonie en aan Cape Point, het punt waar de Indi sche en de Atlantische Oceaan samen komen, zijn hier beslist een aanrader. Antoinette van Eeten Toerkoop Reisburo Hagen Naast wildparken en de prachtige natuur staat Zuid-Afrika bekend om zijn wijnen. Een bezoek aan een wijnboerderij mag daarom niet ontbreken. Het plaatsje Stellen- bosch, een openluchtmuseum waar de tijd heeft stilgestaan, is het cen trum van de wijnroute. De Tuinroute, de bekendste toe ristische route van Zuid-Afrika, bracht mij naar Tsitsikamma National Park. Dit park staat bekend om de vele vogelsoorten. Beroemd is de hangbrug over de Storms rivier, waar je overeen kunt lopen. Vervolgens naar Addo Elephant Park, de beste plek in Zuid-Afrika om olifanten te zien. Na aankomst in het park maakte ik een game-drive en het is dan ook heel bijzonder als een kudde jonge olifanten vlak langs de auto loopt. Middagetenpakkie mee Vanaf Addo reisde ik verder naar de Drakensbergen. Dit gebergte ligt op de grens met Lesotho en' heeft pieken die tot 3500 meter reiken. Het is zeer de moeite waard om onder begeleiding van een gids een wandeling te maken door de bergen, langs meren en prachtige watervallen. Het hotel verzorgt graag een 'middagetenpakkie' (Zuid-Afrikaans voor lunchpak ket). Als het weer het toelaat kun je ook per 4x4 een prachtige tocht over onverharde wegen maken over de Sani-pas, een verbindings weg tussen Zuid-Afrika en Lesotho, met onderweg prachtige uitzichten. Tijdens de rondreis mag een bezoek aan de Zulu's niet ontbre ken. Een show met veel dans en muziek geeft een goed beeld hoe zij vroeger geleefd hebben. Wildlife: op zoek naar the Big Five Hluhluwe is een van de oudste wildparken van Zuid-Afrika. Hier kun je de witte neushoorn tegen komen. Maar in het heuvelachtige landschap leven ook vele olifan ten, giraffen en ontelbare vogel soorten. Met een gids ontdekte ik per jeep het Krugerpark, het bekendste en grootste natuurpark van Zuid- Afrika. Vroeg opstaan want we gaan op jacht naar de Big Five; de olifant, neushoorn, leeuw, luipaard en buffel. Veel geduld en geluk moetje hebben om deze vijf dieren allemaal tegen te komen. Een bezoek aan Zuid-Afrika is echt een belevenis. Ontdek Zuid- Afrika zelf! Want het is met geen pen te beschrijven... Wilt u meer weten over dit prachti ge land, aarzelt u niet en kom even langs op ons reisburo, ik zal u graag vertellen waar u moet zijn voor de mooiste plekjes! Soesterbergsestraat 22, 3768 EJ Soest Telefoon 035 6022803, www.toerkoophagen.nl

Soester Courant | 2004 | | pagina 13