4.99 0.69 1.19 1.19 5.00 2.69 Goudzoekers naar Athene Voor het eerst referendum SP denkt aan oprichting van zelfstandige Soester afdeling mjHof Strafblad 21-jarige 12 pagina's Van de Graaf VERKOOPPLANNEN? DEZE WEEK Voldoende handtekeningen; stemming over 4 maanden Mogelijk toch rotonde in Van Weedestraat Soestercourant sterk in full colour A. van der Lee NU NAAR NIJHOf 20% korting op alle badmeubels 20% korting op alle wandtegels' Gratis klokthermostaat t.w.v. 157,- bij een nieuwe HR-ketel* NIJHOf Varkenshamrollade Bloemkool Garnalen Gevulde koeken Rookworst Tonitto ijs BEL VOOR EEN GRATIS EN DESKUNDIGE WAARDEBEPALING 035 - 603 27 37 SOESTER KALENDER MEGAPOOL NU EP:Kragtwijk OPEL.-©- 3.000 m2 4 BLOEMBOLLENMARKTH UW WONING VERKOPEN? BEL UW MAKELAAR: 035-601 13 04 WOENSDAG 15 SEPTEMBER 2004 83e JAARGANG NO. 5 SOGSTER£jOOURAMT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 9,00 - Buiten Soest 18,00 - Losse nummers 0,60 Gecontr. oplage 12.300 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel 3 Vrachtwagens krijgen langer alleenrecht. Zorgmobiel trekt de aandacht. Maatschappelijke Verkenning met burgers. Column Visser. Op 't Hoogt Actueel 4 Actueel 5 'Soester traumatiseerde zijn buren met brandstichtingen'. Meander Soest alleen nog 's ochtends open. Meningen van lezers. Familieberichten 6 Aanbod huurwoningen 8 Cultuur 10 'Soest en Baarn moeten cul tureel klimaat in hun eentje opkrikken'. Concert Nederlandse Cantorij. Op Soest 11 v- 'Dagboek van een Soester dorpeling'. Van Heidehut tot Residence. Motorhuwelijk in Soest. Soesterberg 13 Actie referendum ecoduct afgesloten. Soest heeft geschiedenis ge schreven: er komt voor het eerst in het bestaan van de gemeente een raadgevend referendum. Het minimum aantal handtekeningen van 2.250 dat daarvoor nodig was, is ruimschoots gehaald. Het actiecomité in Soester berg haalde 2.968 zogeheten ondersteuningsverklaringen op. Daarvan waren er 2.727 geldig, zo maakte burge meester Koos Janssen als voorzitter van het centraal stembureau gistermorgen bekend. Het onderwerp van het referen dum is het raadsbesluit van 3 juli, waarin de wet voorkeurs recht gemeenten in gang is ge zet. Door toepassing van de wet voorkeursrecht gemeenten wordt voorkomen dat gronden aan derden worden verkocht. In dit geval gaat het om gronden die nodig zijn voor de aanleg van een ecoduct over de Amers- foortsestraat in Soesterberg. In dien een of meer eigenaren niet willen meewerken aan een transactie met de gemeente, of geen overeenstemming bereiken over de prijs, dan kan de ge meente een onteigeningsproce dure in gang zetten. Zo'n tame lijk gecompliceerde procedure kan jaren in beslag nemen. Ver tegenwoordigers van de eige naar en de gemeente en een der de onafhankelijke deskundige bepalen dan uiteindelijk de prijs die op tafel moet worden ge- legd. Nu er voldoende handtekenin gen zijn verzameld ('een kolos saal aantal', zei de burgemees ter), staat niets meer het raadge vend referendum met betrek king tot dit raadsbesluit in de weg. Het wordt gehouden tus sen 1 december 2004 en 2 fe bruari 2005 en gaat dus niet di rect om de vraag of er wel of geen ecoduct moet komen. De bevolking kan straks 'ja' of 'nee' zeggen tegen het raadsbe sluit over de wet voorkeursrecht. De uitslag van een referendum is alleen geldig wanneer tenmin ste tweederde van de stemge rechtigden komt opdagen. De gemeenteraad is niet verplicht de uitslag over te nemen. Mocht het Soester bestuur op een be paald moment in het hele traject alsnog een blokkade opwerpen voor het ecoduct, dan zou de mogelijkheid van nieuwbouw van woningen in Soesterberg vervallen. Bovendien is het mo gelijk dat de hogere overheden het besluit van Soest via welke wet dan ook overrulen of zelf overgaan tot onteigening van de benodigde gronden. Novum In de periode van 30 juli tot 11 september heeft het actiecomité in Soesterberg zich zeer inge spannen om een voldoende on dersteuningsverklaringen te ver zamelen. Na de officiële bekend making, door het actiecomité met applaus begroet, en de slui ting van het centraal stembureau reageerde burgemeester Janssen richting actiecomité: 'een pak van je hart, denk ik. Het is een overweldigend aantal, en een novum.' Op woensdag 22 september wordt het besluit van het cen traal stembureau gepubliceerd. Vervolgens bestaat gedurende zes dagen de mogelijkheid tegen zijn besluit in beroep te gaan bij de Raad van State. Bij geen be zwaar is het besluit omstreeks 1 oktober onherroepelijk. Op donderdag 7 oktober doet de gemeente nadere mededelin gen over de verdere gang van zaken. Uiteindelijk wordt het re ferendum gehouden tussen 1 december 2004 en 2 februari 2005. Voor het referendum worden alle 23 stembureaus in de ge meente opengesteld, zoals dat het geval is bij verkiezingen voor gemeenteraad, provinciale sta ten en Tweede Kamer. De kos ten van het houden van het re ferendum worden geschat op 50.000 tot 60.000 euro. Hoewel hier en daar is gesuggereerd dat een ecoduct 22 miljoen euro zou kosten, zijn er vertrouwelijke stukken van het project Hart voor Heuvelrug, waarin officiële geschatte bedragen staan (tussen de 10 en 15 miljoen euro). Het referendum levert een gel dige raadgevende uitspraak op tot afwijzing van het raadsbesluit indien een meerderheid van het aantal stemmers tegen het be sluit heeft gestemd, en wanneer die meerderheid minstens 30 procent van het aantal kiesge rechtigden bedraagt. Kiesge rechtigden zijn inwoners die bij gemeenteraadsverkiezingen hun stem mogen uitbrengen. (Lees ook de Soesterbergse Courant) Skate-Elfstedentocht groot feest. Open dag Cenakel. Rentree Roest na 581 dagen. WZ'49 is nog de weg kwijt. Hockeyteams zetten toon. Tennisclinic met Eltingh en Bogtstra. Prikbord Medische dienst. Kerkdiensten. Radio Soest. 17 Een groep Soesters - die voor lopig nog niet met naam en toe naam in de publiciteit willen komen - is betrokken bij de eventuele oprichting van een plaatselijke afdeling van de So cialistische Partij (SP). In de afgelopen week heeft een eer ste 'verkennende' bespreking plaatsgevonden. Het initiatief is feitelijk afkomstig van de SP-afdeling Amersfoort, waarbij de Soester SP-leden tot dusver organisatorisch onderdak vinden. Vanuit Amersfoort is de gedachte geopperd om, gezien de omvang van het Soester ledenbe stand, te onderzoeken of de tijd rijp is voor een 'zelfstandige' af deling Soest. Of het inderdaad zo ver komt staat nog niet vast. Volgens een van de betrokkenen is er alleen nog maar sprake van een 'werkgroep' zonder formele sta tus. 'De SP stelt een aantal be langrijke eisen. Je kunt niet zo maar een lokale afdeling starten. We zijn ook een echte actiepartij, wat betekent dat je van de leden een actieve inbreng mag verwach ten en anderzijds ook faciliteiten kunt bieden. We zijn in Soest nu één keer met een groepje van ze ven actieve leden bij elkaar ge weest. Dat was eigenlijk niet meer dan een vrijblijvende gedachtewis seling. Over een paar weken gaan we opnieuw om de tafel zitten.' Kindje Berichtgeving over de oprichting van een 'eigen' Soester SP-afde ling vindt hij in dit stadium dan Het is niet uitgesloten dat er in de Van Weedestraat toch een rotonde komt. Die zou de krui sing met de Stadhouderslaan en het Nassauplantsoen moeten vervangen. Volgens de gemeen te is een rotonde niet alleen vei liger, maar levert die ook een bijdrage aan de doorstroming. De plannen zijn nog zeer pre matuur. Voor een verkeersplein ontbreekt momenteel de ruim te. Wil de gemeente het idee uitvoeren, dan zou grond ge kocht moeten worden van De Lindenhof, het gezinsvervan gend tehuis. ook veel te voorbarig. 'Het kind je zit bij wijze van spreken nog in de baarmoeder; het is zelfs de vraag of het ooit geboren zal wor den.' De nieuwe afdeling zou vooralsnog 'gecoacht' en begeleid moeten worden door de afdeling Amersfoort, die al veel langer be staat en daar ook een redelijk om vangrijke aanhang heeft. De SP is met drie zetels in de Amersfoort- se gemeenteraad vertegenwoor digd. Bij de laatste Kamerverkie zingen (mei 2002) haalde de SP in Soest 1225 stemmen (4,39 Daarvóór (1998) was dat 476 stemmen (1,9 wat illustreert dat de partij ook in Soest behoor lijk 'in de lift' zit. Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 zondag 26 september open van 10 tot 17 uur bouwen woonwaren. baarn minervaweg 3, tel. 035 54 86 111, www.nijhofbaarn.nl huurprijs HR-ketel al vanaf 22,- per maand In de Goedgeregeld shop van Nuon bouwen woonwaren. boom minervaweg 3. tel. 035 54 86111, www.nijhofbaarn.nl. Bel voor info gratis met Goedgeregeld, onderdeel van Nuon, telefoon 0 125 gram vers gebakken 2 stuks fijn of grof 3 stuks div. smaken literbak C1000 versvoordeelmarkt Winkelcentrum 'Hartje-Zuid' Geldig t/m zaterdag, druk- en zetfouten voorbehouden- t Burg. Grolhestraat 13, SOEST BuijsRegiomakelaars.nl PUJ Soesf@Buijsregiomakelaars.nl nvm UW MAKELAAR IN DE REGIO! {KANTOREN TE SOEST EN AMERSFOORT) De Soester Kalender biedt verenigin gen en instellingen in Soest gelegen heid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'week agenda' te melden. Donderdag 16 september 10:45 Excursie naar Eem- monding, Natuurmonumen- ten/Eemlijn, 13,50, fiets- bootsteiger Verl. Hooi weg. 19:30 Gemeenteraad, ge meentehuis, Raadhuisplein 1. Vrijdag 17 september 14:00 Herfstbingo (55+), De Klarinet, Klarinet 39, 3,00. 20:00 Jeugdtheater Mas- querade, 'Icarus', Idea, Wil- laertstraat 49, 6,00. Zaterdag 18 september 11:00 Onthulling fietsenrek (actie 'Met belgerinkel naar de winkel'), Fietsersbond, AH- Smitsweg. 11:30 Fietsexcursie 'Betrap Eemland' (Lage Vuursche, Groeneveld), start: Eemlust, Baarn. 12:00 Opening BEC De Plan tage, Smitsweg. 13:30 Opening fietspad Smits- weg, (actie 'Fietsen is vet'), Fietsersbond. 20:00 Jeugdtheater Mas querade, 'Icarus', Idea, Wil- laertstraat 49, 6,00. Zondag 19 september 11:00 Opening Kunstroute De Grachten. 11:00 Open Dag klooster Ce nakel, Amersfoortsestraat 18. 11:30 Fietsexcursie 'Betrap Eemland' (Laren, Blaricum), start: Eemlust, Baarn. 13:00 Ringsteekwedstrijd WPE, Peter van de Breemer- weg. 15:00 Lezing Floris Aukema, 'Reiziger op het spirituele pad', Spirituele Kring Soest, De Deel, Kerkstraat 11B, 7,00. 16:00 Familievoorstelling 'Handwerk', Idea, Willaert- straat 49, 5,50/6,50. Maandag 20 september 20:00 Medium bij Paso, De Vriendschap, Mezenhof 1, 2,00/4,50. 20:30 Film 'Capturing the Friedmans', Artishock, Steen- hoffstraat 46, 3,50/5,00. Dinsdag 21 september Geen opgaven Woensdag 22 september 09:30 Lezing over nieuw erf recht, CDA-Vrouwenberaad, Open Hof, Veenbesstraat 2. 11:30 Fietsexcursie 'Betrap Eemland' (Hoogland, Katten broek), start: Eemlust, Baarn. 14:00 Inloopmiddag kinder boerderij Veenweide, Vede- laarpad 53, 2,75. zie advertentie op pagina 14 NEFKENS SOEST Wie onde,s VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (03S) 601 23 64 L 4 L 4* 4 L 4 4 4» 4 4» 4 JL "ïjj? *5^ "'gS* *Vg~ "Ïg? *5g-» *gS> "ïg* 'g? "gS* *5jjf 't 100 blauwe druifjes 2,50 i 100 boerenkrokussen 2,50 t 100 blauwe sneeuwklokjes 2,50 j i, 500.000 tulpenbollen, -i 100,000 krokussen, irissen etc. Bij bollengigant Kwekerij Groeneveld A'damsestraatweg 57a, Baarn, tussen kasteel Groeneveld en Paleis Soestdijk aan de N221 (volop parkeergelegenheid) - %fi^ 4^" 'i* *11» Tij* *éi* *11» *41? 7(4* *4)? 7||* *41? "4* *41? UTRECHT BILTHOVEN DE MEERN SOEST VIANEN ZEIST Burgemeester Grothestraat 32 Soest www.holenmolenbeek.nl Tot twee keer toe werd een 21- jarige Soester op weg van zijn woonplaats naar Utrecht ge flitst in een auto die hij kort daarvoor had gestolen. Politie agenten herkenden de ver dachte op de foto's. Door dat bewijs kon officier van justitie J. Uitermark dinsdag dertien maanden cel eisen tegen de man, wegens twee woningin braken en drie autodiefstallen. Er hangt de Soester nog meer bo ven het hoofd, want de officier wil ook dat de verdachte tien maan den cel gaat uitzitten, die hem eer der voorwaardelijk zijn opgelegd. 'Soest is verlost van een plaag', benadrukte officier Uitermark nog maar eens. Uitermark beklem toonde dat sinds de arrestatie van de 21-jarige Soester, op 2 juni, het aantal inbraken in Soest enorm is gedaald. De verdachte werd toen op het Jaarbeursplein in Utrecht aange houden. De politie trof daar mid den in de nacht een onbeheerde Volkswagen Polo aan die kort daarvoor in Soest na een woning inbraak aan de Citer was gestolen. De verdachte was daarop met drie vrienden naar Utrecht gereden om drugs te scoren. Een van de vrienden sloeg door en vertelde dat de verdachte verant woordelijk was voor de inbraak. De verdachte zelf ontkende alles. Hij noemde zijn vriend een door gedraaide drugsverslaafde die pro beerde hem zwart te maken. Maar de verslaafde vriend was niet de enige getuige. Gelukkig voor de politie was de Volkswagen tijdens het ritje van Soest naar Utrecht geflitst en zat de verdachte voor de politie duidelijk herkenbaar achter het stuur. Ook geflitst werden de vrienden tijdens een rit met een Mercedes die op 13 mei werd gestolen. De werkwijze was weer hetzelfde: de sleutels van de wagen werden ge stolen bij een inbraak en de jon gens reden naar Utrecht. Datzelf de haalden ze uit met een oldtimer Jaguar, die de verdachte in maart stal. Hij verkocht de auto in Utrecht voor veertig euro door. De schade was dit keer gigantisch voor de ei genaar. Die was maandenlang be zig om de schade aan zijn auto vergoed te krijgen. Deze benadeel de Soester eiste dinsdag een scha devergoeding van vele duizenden euro van de verdachte. De officier van justitie liet duide lijk doorschemeren dat ze de Soes ter van veel meer zaken verdacht dan waar hij zich nu voor moest verantwoorden. Ze vertelde dat er veel gestolen auto's waren terug gevonden, vlakbij de woning van de verdachte. De officier wachtte ook nog op de uitslagen van een DNA-onderzoek. Ze wilde verder graag een psychiatrisch onderzoek, omdat de al jaren verslaafde Soes ter al een strafblad heeft van 12 pagina's en de officier wilde graag weten waarom hij maar deficten blijft plegen zonder er veel over te zeggen. De verdachte en zijn advocaat W. Ausma hadden geen zin in nieuw uitstel. Ausma wees erop dat de officier van justitie drie maanden voorbij heeft laten gaan en nu op de zitting opeens over een psychia ter begon. De rechtbank was het daarmee eens en die besloot de zaak te behandelen. De verdachte bleek al bezocht door de reclassering. Die reclasse ring adviseerde plaatsing in een kliniek voor drugsverslaafden. De officier van justitie oordeelde ech ter dat zij te weinig van de ver dachte wist. Officier Uitermark eiste daarom alleen een zo lang mogelijke gevangenisstraf. Uitspraak 21 september. TT? Hol Molenbeek Woning- en Assurantiemakelaars Robin Ammerlaan, Marijke Roest en Cefas Bouman (v.l.n.r.) zijn deze week goedgemutst in Athene aange komen. Daar beginnen overmorgen de Paralympics. De Soesters gaan proberen goud te delven op respectieve lijk de onderdelen tennis, volleybal en wielrennen, en behoren alledrie tot de kanshebbers op eremetaal. Ammerlaan heeft al een gouden plak op zak, die hij vier jaar geleden in Sydney in het dubbelspel veroverde. Als nummer één van de wereld behoort hij nu ook in de singles tot de favorieten en is een finaleplaats op 26 sep tember een reële mogelijkheid. Ammerlaan bezit 2093 punten, exact één meer dan de Australiër David Hall. Zitvolleybalster Marijke Roest maakt deel uit van Oranje dat zowel Europees- als wereldkampioen is. Normaal gesproken moet Nederland de finale op 26 september kunnen bereiken én winnen. Op papier lig gen de kansen voor Cefas Bouman onlangs van Soest naar Dieren verhuisd) wat moeilijker. De handbiker heeft dit jaar veel podiumplaatsen gereden en mag zich tot de wereldtop rekenen, maar in een eventuele sprint in de wegwedstrijd is het altijd dringen. Bouman, die tijdens de Paralympics door BNN wordt gevolgd, start in Griekenland ook in de tijdrit. Er zijn in totaal 525 gouden medailles te winnen. Foto: Foto Bell GRATIS WAARDEBEPALING

Soester Courant | 2004 | | pagina 1