m Vrachtwagens krijgen langer alleenrecht laad- en loshavens ■Ér Zorgmobiel trekt de aandacht Gebeden, wensen en gesprek over normen en waarden Verzet in Smitsveen tegen het afdanken van speeltoestellen Visser Sophia van Amersfoort [ACTUEEL Verkenning met burgers WOENSDAG 15 SEPTEMBER 2004 SOESTER COURANT Voor betere doorstroming verkeer Van Weedestraat PAGINA 3 y* 'MS* Herfstbingo VRIJWILLIGERSHUÏ-P NODIG? overleden kind' m Wëm Cursus Eerste Hulp met homeopathie Nieuw: 'Prinsjesdagontbijt' in Soest Contactdag 'Ouders Raad wil Maatschappelijke Z.O.N.D.A.G. 23.469,26 voor kankerbestrijding donderdag 16 en vrijdag 17 september van 10.00 - 21.00 uur zaterdag 18 september van 10.00 - 17.00 uur www.sophiavanamersfoort.nl hi'-> .*««-- ■/Ruim vijftien maanden nadat de gemeenteraad na een tijd en geldverslindende procedure 3esIoot om géén rondweg aan e leggen, zullen eindelijk kleinschalige maatregelen wor den getroffen die de doorstro ming in de Van Weedestraat noeten bevorderen. Eerste gtap is langere reservering van laad- en loshavens voor ■achtwagens. Nu mag daar door het overige ver deer niet worden geparkeerd tus- ien 9:00 en 11:00 uur, maar dat erbod gaat straks gelden vanaf :00 uur. Dat betekent dat bewo- ers van de Van Weedestraat voor hun wagen een alternatieve plek ■noeten zoeken of vroeger dienen op te staan. Het is in de winkelstraat inmiddels :en bekend straatbeeld: vrachtwa gens die midden op de weg staan geparkeerd om te laden en lossen. Gevolg is dat het overige verkeer vaak wordt opgehouden, waardoor de doorstroming van het verkeer niet optimaal verloopt. Als het aan de werkgroep (bestaande uit win keliers, bewoners en de gemeente) ligt, is deze problematiek binnen kort verleden tijd. Uit haar koker komt het idee om de laad- en los havens langer vrij te houden. Emiel Wortmann, als voorzitter van de Winkelkring Van Weede straat lid van de werkgroep, is blij met de nieuwe maatregel. Hij denkt dat deze een positieve in vloed zal hebben op de doorstro ming van het verkeer. 'Het komt nu erg vaak voor dat er nog auto's staan, terwijl de vrachtwagens al zijn gearriveerd. Het gevolg is dat zij dan midden op de weg moeten gaan staan. Vooral in de ochtends pits, is dat lastig, het wordt dan ïeel druk en het overige verkeer kan niet goed doorrijden. Door de nieuwe maatregel blijft de straat vrij, zodat het forenzenverkeer :onder problemen kan doorrijden. •Jaast een winkelstraat is de Van Veedestraat natuurlijk ook ge- voon een doorgaande weg.' daarnaast zal in de Van Weede- »traat een aantal laad- en losha vens worden verwijderd, terwijl indere juist worden verlengd. De verkgroep heeft hierbij gekeken laar de knelpunten in de straat. Parkeren Punt van discussie is betaald par keren. Soest heeft daarnaar onder zoek laten verrichten. De conclu sie van de rapportage is dat be taald parkeren een gunstig effect op de doorstroming zal hebben en dat langparkeerders geweerd wor den. Een uurtarief van 60 cent tot een euro is volgens de onderzoe kers reëel. Maar de raadsfracties zijn verdeeld en willen weten wat de effecten daarvan zouden zijn op het parkeergedrag in omliggende straten. De winkeliers staan al he lemaal niet te trappelen om par- keermeters en zijn nog steeds met de gemeente in overleg over dit punt. Op het gemeentehuis heeft men nog geen idee wanneer de knoop kan worden doorgehakt. Wortmann ziet in de Van Weede straat niet zo veel problemen op het vlak van de parkeercapaciteit. 'Ik denk dat de parkeermogelijk- heden hier best goed geregeld zijn. Er komen hier veel mensen voor een snelle boodschap, die staan hier echt geen uur geparkeerd hoor. En als ze er toch te lang staan dan valt men onder het regi me van de blauwe zone. De poli- De gemeente denkt erover om het kruispunt op de Van Weedestraat te veranderen in een rotonde. Die is veiliger en beter voor de doorstro ming, aldus Soest. Foto: Foto Bell tie controleert hier regelmatig en dat werkt goed.' Soest-Zuid Ook in het winkelgebied Soest- Zuid zijn de laad- en loshavens straks tussen zeven en elf uur 's morgens verboden terrein voor ander verkeer dan vrachtwagens. Nu geldt daar de hele dag een par keerverbod. Het tekort aan par keerplaatsen en het gebrek aan ruimte voor uitbreiding van de ca paciteit nopen Soest ertoe om creatief om te gaan met elke be schikbare vierkante meter. Door de laad- en loshavens na 11:00 uur vrij te geven, ontstaat er een klein aantal extra vakken. Ook wordt er nog gekeken naar een andere op stelling van het straatmeubilair waardoor er nog meer parkeerge legenheid kan ontstaan. De Klarinet Marine! 39. lel. 6023139 Acht ronden en tussendoor een verloting staan op het programma tijdens de herfstbingo die vrijdag 17 september in ontmoetingscen trum De Klarinet wordt gehouden. De 55-plussers die willen mee doen, zijn vanaf 13:30 uur welkom in de zaal aan de Klarinet. Een speelkaart kost 3,00. Klaverjassen In samenwerking met de ouderen bonden ANBO en KBO houdt de SWOS-werkgroep De Klarinet op donderdag 14 oktober een klaver- jasdag. Die begint om 10:00 uur, maar de deelnemers kunnen van af 9:00 uur binnendruppelen en dienen uiterlijk een kwartier voor aanvang aanwezig te zijn. Er wordt gespeeld volgens het Amsterdam se systeem en de prijsuitreiking is om 16:00 uur. De kosten bedragen 3,50, inclusief een lunch. Aan-, melden kan aan de bar van De Klarinet of bij de heer Brouwer, tel. 6022128. Speksteen Wie op 21 en 28 oktober wil mee doen aan de workshop speksteen snijden, kan zich nu reeds opgeven aan de bar van het ontmoetings centrum. Er is plaats voor maxi maal tien personen en deelname kost 15,00, inclusief materiaal. Speksteen is zo zacht, dat men het' kan zagen, boren, raspen en schu ren. Onder leiding van een docent wordt aangeleerd hoe men een kleine sculptuur kan maken. De workshop is beide donderdagen van 14:00 tot 16:00 uur. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg De vereniging 'Ouders van een overleden kind' houdt een contact middag op zaterdag 25 september in het Niftarlake college, Pauwen kamp 151, Maarssenbroek (op loopafstand van het station Maars- sen). De bijeenkomst begint om 13:30 uur. Er wordt een gedicht voorgelezen, men kan met lotge noten praten en luisteren naar Marinus van den Berg. Ouders, broers en zussen, maar ook grootouders en vrienden, kun nen vrijblijvend naar deze contact middag toekomen. Er is een apar te ruimte waar broers en zussen, ouder dan 15 jaar, met elkaar kun nen praten. De toegang is gratis. Tijdens deze middag kan men aan geven of men wil deelnemen aan een (vervolg)gespreksgroep of dat men behoefte heeft aan bezoek van een lotgenoot. De bijeenkomst sluit rond 16:30 uur. Informatie: Harry van de Loo, h.van.de.loo@hccnet.nl, 88 0346- 55.67.95. Na de klankbordgroepen, wijk- beheerteams, allerlei commis sies en werkgroepen gaat de ge meenteraad van Soest een nieuwe overlegvorm met de burgers mogelijk maken: de maatschappelijke verkenning. Het voorstel hiervoor is afkomstig uit de koker van burgerparticipa tie, weer een andere werkgroep, en afgekeken van de gemeente Eind hoven. Doel van maatschappelijke verkenning: bevorderen van de volksvertegenwoordigende functie van de raad en de participatie van de burger bij de raad. Het is de bedoeling dat van een bepaald on derwerp het beleidsterrein wordt verkend en dat op basis van de bevindingen kaders worden ge steld. 'nitiatief voor een maatschappelij ke verkenning kan worden geno men door zowel een raadslid als Zokgmobiel www.rabobankonIine.com adat het mysterieuze voertuig oor het Slakkenhuis aan de alweg een week lang heeft ilgestaan wordt hij nu einde lijk in gebruik genomen. Tot oor kort was nog onduidelijk ie zich nu precies de eigenaar ocht noemen van het myste- !euze voertuig. Niemand min- er dan Stichting Zorgcentra oest blijkt de bezitter van het pvallende autootje. tichting Zorgcentra Soest (SNS) eeft sinds maandag de beschik king over het voertuig dat door- aat onder de naam: 'Zorgmobiel'. Het autootje is door directeur Fe- lix Thieme van Zorgcentrum Soest geïntroduceerd om de SZS als or ganisatie meer zichtbaar te maken voor de bevolking. Het autootje zal vooral gebruikt worden door me dewerkers die veelvuldig op en neer reizen tussen de verschillen de verzorgingshuizen. Al snel na diens aanstelling besloot Thieme onderzoek te laten doen naar de bekendheid onder de Soester bevolking van de SZS. De namen Molenschot en Groot-Eng- endaal uit Soest en de Heyberg uit Soesterberg bleken plaatselijk wel bekend. De SZS bleek als over koepelende organisatie veel min- De chauffeurs poseren trots bij de nieuwe Zorgmobiel. Foto: Soester Courant der bekendheid te genieten. 'Daar kwam uit dat we onvoldoende zichtbaar zijn voor de mensen die zorg nodig hebben. Helemaal voor de ouderen zijn we nog te veel op de achtergrond. Onze zorgmobiel kan gebruikt worden voor mobie le zorg, maar in eerste instantie moet het ervoor zorgen dat oude ren ons weer weten te vinden. De felle oranje kleur van de Smart zal ervoor zorgen dat wij als instelling niet meer over het hoofd worden gezien.' In de cursus Eerste Hulp met Ho meopathie wordt aandacht besteed aan: wat is homeopathie? Men leert eenvoudige ziekten (o.a. koorts, griep, hoofdpijn, verkoud heid, hoest, blaasontsteking of an dere ontstekingen, kinderziektes en ongelukjes) zelf behandelen met homeopathie. Daarnaast krijgt de cursist handige natuurgenees kundige tips aangereikt. De cursus vindt plaats op vijf dinsdagochten den: 5, 12 en 26 oktober, 2 en 9 november (9:30-11:15 uur) of avonden (19:30-21:15 uur). Infor matie en opgave vóór 30 sep tember bij Agnes van de Kant, klassiek homeopaat, 82 035- 601.02.63 of 06-22.47.63.68; e- mail: atmvandekant@hotmail.com. Zo'n honderd Soesters, afkom stig uit alle geledingen van de plaatselijke samenleving, zijn komende dinsdagochtend (21 september) uitgenodigd om deel te nemen aan het 'Prins jesdagontbijt', een nieuw ini tiatief van de afdeling Soest van de CBMC, een organisatie van christen-zakenlui. Hoofdgast is prof. dr. Bob Smalhout. De CBMC omschrijft zichzelf als 'een ongebonden organisatie waar mensen elkaar ontmoeten die van uit hun functie en plaats in de maatschappij verantwoordelijkheid dragen en die informeel gedachten uitwisselen en met elkaar delen over de praktijk van alledag.' De bijeenkomst van dinsdagmorgen is voorbereid door een speciaal uit nodigingscomité, waarin overigens ook enkele niet-leden van de club zitten. Het comité bestaat uit de min of meer bekende Soesters Pim van Arnhem, Bram Bredius, Wil lem Jongbloed, Leen Lievaart, Cees Lugten, Jan Roest, Albert Scheven, Hans van Steenwijk, Stan Uyland en Auke Visser. De laatste treedt op als woordvoerder van het comité. Wat de initiatiefnemers - die o.a. de steun genieten van de Raad van Kerken Soest, burgemeester Koos Janssen (eregast) en de plaatselij ke CDA-afdeling - voor ogen staat is een 'ontmoeting en bemoediging met gebed en wensuitingen voor Koningin, Regering en samenle ving, de Soester gemeenschap in het bijzonder'. Het Prinsjesdagont bijt is (naar voorbeelden uit o.a. Wassenaar, Den Helder en Zeist) een ontmoetingsplaats voor men sen uit politieke, bestuurlijke en maatschappelijke organisaties en uit ondernemerskringen, ongeacht hun politieke of kerkelijk bepaal de achtergronden. Men hoeft dus geen gelovig christen te zijn om aan te zitten, bevestigt Visser. 'You should' Het gesprek zal zich, naar hij hoopt, gaan toespitsen op de dis cussie over normen en waarden, waartoe ook minister-president Jan Peter Balkenende heeft opgeroe pen. 'Het gaat niet per se over christelijke normen,' benadrukt hij. 'Je moet meer denken aan het En gelse 'You should', dat niet zo dwangmatig-verplichtend is als het Nederlandse 'je-moet-en-je-zal'. Het gaat vaak ook een stukje wel levendheid tussen mensen onder ling of om de toon die in een dis cussie wordt gebruikt.' Om het gesprek op gang te bren gen heeft het comité prof. dr. Bob Smalhout uitgenodigd. Volgens Visser staat de professor 'hoog aangeschreven'. De oud-anesthesist is vooral bekend als columnist van De Telegraaf, heeft ook een theo logische achtergrond en roert zich graag in allerlei actuele discussies. Zijn inleiding is getiteld: 'Normen, Waarden en Samenleving'. De dis cussie wordt geleid door drs. B. Tiggelaar uit Soest, in het dagelijks leven gedragsonderzoeker en pu blicist. Erna van Hees, de beken de Soester fluitiste, is uitgenodigd voor de muzikale omlijsting. Leidende posities Wie meedoet aan het Prinsjesdag- ontbijt moet tamelijk vroeg uit de veren. De maaltijd wordt 'aange richt' in restaurant de Soester Dui nen aan de Soesterbergsestraat, tusen 07:00 en 09:00 uur. Er heb- Prof. dr. Bob Smalhout. ben zich 100 Soesters aangemeld die in het algemeen 'leidende po sities' bekleden in o.a. het bedrijfs leven, de kerken, welzijnsinstellin- gen, culturele organisaties, de zorgwereld, etc. 'We zitten wel vol, dus er kan niemand meer bij,' laat Visser weten. Of het een jaarlijkse traditie wordt staat nog niet vast, maar de mogelijkheid acht hij - 'als het goed landt' - zeker aanwe zig. Waarschijnlijk komt er in ja nuari al een tweede gesprek. Auke Visser: 'Waar het in de dis cussie over normen en waarden ook om draait is dat je - ook in Soest - niet alles van Den Haag of van het Raadhuisplein kunt of moet verwachten. Je zult ook zélf iets moeten doen.' Hij verwijst in dat verband naar een tekst van de oudtestamentische profeet Jeremia (29:7), die ook het 'leitmotiv' van de bijeenkomst is. 'Zet je in voor het welzijn van de stad... en bidt tot Mij voor de stad, want als het de stad goed gaat, zal het jullie goed gaan.' De uiteindelijke be doeling is dan ook dat alle deelne mers aan het Prinsjesdagontbijt in hun eigen kring met 'het verhaal' aan de slag gaan. een burger. Er wordt zelfs een spe ciale raadscommissie samenge steld. De raad zal morgenavond naar verwachting instemmen met het voorstel. Voordat een verkenning wordt ge houden, moet een aantal zaken duidelijk zijn. Naast uiteraard het onderwerp en de vraag waarop het antwoord moet worden gevonden, dient inzicht te zijn in de investe ring in tijd, geld en vereiste/ge wenste ambtelijke ondersteuning. De raad bepaalt of een maatschap pelijke verkenning doorgaat of niet. Bestemmingsplan Het is niet ondenkbaar dat het be stemmingsplan van de Zuidelijke Eng het eerste onderwerp van zo'n verkenning wordt. De voorzet daartoe werd afgelopen week ge geven in de commissie ruimtelijke ordening. Het bestemmingsplan is onlangs vastgesteld en op basis daarvan hebben verschillende grondeigenaren illegale activitei ten/bouwwerken moeten staken/ verwijderen. Er lopen nu nog twee procedures. Daarnaast is er de kwestie van de herbouw van de stellingkorenmo len De Windhond op de Eng, die straks bij de definitieve behande ling op twee percelen in botsing zal komen met het bestemmingsplan. Vlak voor de zomervakantie werd duidelijk dat sommige raadsfrac ties behoefte hebben aan een her overweging van wat er wel en wat er niet mogelijk moet zijn op de Eng. Of het zover komt en of dat in de vorm van een maatschappelijke verkenning zal gebeuren, is nog de vraag. GGS ziet er geen noodzaak in en wil vasthouden aan het be stemmingsplan, waarvan de inkt amper is opgedroogd. CDA, Soest 2002, GroenLinks en PvdA lijken wel voorstander van een hernieuw de discussie over de Zuidelijke Eng. Kinderen houden ervan om te klimmen, glijden, springen en rennen. De speeltoestellen op het pleintje aan de achterzijde van de Weegbreestraat, Speen kruidstraat en de Ereprijsstraat zorgen ervoor dat de kinderen uit de buurt zich iedere dag uit stekend kunnen vermaken. Er wordt dan ook gretig gebruik gemaakt van de ruimte die in het dorp bekend staat als een 'carré'. Echter, als het aan de gemeente ligt dan moeten de kinderen bin nenkort hun heil elders zoeken. De gemeente wil de speeltoestellen namelijk afbreken. Dit is tegen het zere been van de omwonenden. Met name Coen de Moor, bewo ner van de Weegbreestraat, is fel tegen de plannen van de gemeen te. Coen de Moor is een klein offen sief gestart tegen de gemeente. Aan de overige bewoners heeft hij een brief gestuurd waarin hij de situatie rondom de speeltoestellen uiteen zet. Hierin laat hij duidelijk blijken het niet eens te zijn met de besluitvorming van de gemeente. Als een van de belangrijkste rede nen voor het afbreken van de speeltoestellen voert de gemeente aan dat er een scheve verdeling van de speelplekken over de wij ken bestaat. Naar de mening van de gemeente Soest is er in het ge bied rond de Weegbreestraat te veel speclgelegenhcid wanneer dit wordt afgezet tegen het gebied van -bijvoorbeeld- het Hart. De om wonenden voeren echter aan dat de aanwezigheid van de speeltoe stellen een van de redenen was om in deze buurt een huis te kopen. Ze zijn er niet op tegen dat er in andere wijken meer speelgelegen- heid komt, maar vinden niet dat dit ten koste moet gaan van be staande speeltuinen. Een tweede argument waarmee de gemeente het weghalen van de toestellen wil rechtvaardigen is dat het onderhoud van de speeltoestel len te veel geld zou kosten. De bewoners zeggen echter niets van dit onderhoud te merken. Coen de Moor heeft hierover navraag ge daan. Daaruit bleek dat het plein tje zes keer per jaar een onder houdsbeurt krijgt. De precieze kos ten werden echter niet vrijgegeven. De gemeente is ook van mening dat de kinderen gebruik kunnen maken van speelplekken die wat verder van huis zijn. Daar zijn de bewoners het echter niet mee eens omdat zij het juist prettig vinden hun kinderen in de gaten te kun nen houden. Tot slot verkondigt de gemeente dat bewoners rond het pleintje de gelegenheid tot inspraak hebben De speeltoestellen die de gemeen te wil verwijderen zijn onder de kinderen razendpopulair. Foto: Soester Courant gehad omtrent het weghalen van de speeltoestellen. Er volgde toen echter geen reactie van de bewo ners en dus heeft de gemeente het besluit al genomen. Deze besluit vorming kan volgens gemeente Soest ook niet meer worden terug gedraaid. De bewoners zeggen op hun beurt dat zij zich niet kunnen herinneren ooit inspraak te hebben gehad. Naar eigen zeggen werden zij pas op de hoogte gesteld toen het weghalen van de toestellen al een voldongen feit was. De bewo ners willen de speeltoestellen graag behouden en hopen dat de ge meente terug komt op de beslis sing. Inmiddels heeft de gemeen te Soest toegezegd om op 20 sep tember om 11:00 uur een vervolg gesprek te organiseren. Wethouder Witte zal hierbij aanwezig zijn. Zondag is de fijnste dag van de week. Zondag is uitslapen of Vroe ge Vogels. Zondag is een zacht ge kookt eitje. Zondag is in bad met o.v.t. Zondag is koffie met geklop te melk. Buitenhof. Zondag is mu ziek, lezen en schrijven. Niet wat ik zie maar wat ik zag, zegt Edvard Munch. Als kind was de zondag anders. Hij ontdook de saaiste dag van de week. Ging stiekem naar de Har monie, in de hoop niet gezien te worden door de klanten van zijn vader, die de volgende dag in de winkel zouden zeggen dat ze giste ren in de bioscoop (Doris Day, Tarzan, cowboyfilms) zijn zoontje hadden zien zitten. Het is vandaag een stralende zon dag. Warm nazomerweer. Ik krijg de onweerstaanbare behoefte weer eens iets baldadigs te doen. Ga stiekem op de fiets naar de Bos straat-Oost om de blauw-witten van S.O. Soest te zien spelen. Nie mand herkent mij achter mijn zon nebril. Het eerste elftal is terug in de eer ste klasse en voetbalt tegen het Amsterdamse DCG, 'een ploeg taaie rakkers, die met verzorgd technisch voetbal garant staat voor een leuke pot'. Een damesstem in de speaker noemt de spelers en roept om dat het verboden is om glaswerk mee naar buiten te ne men. Het programmablad Seizoen 2004-2005 van Drukkerij Smit bv ('drukt letterlijk alles') meldt dat linkspoot Jeroen Dorrestein van Spakenburg met steken in zijn knie terug is op het oude nest. Moeders met kleine kinderen zitten gezellig in een kring in het zonnetje te klet sen onder een grote parasol. Het lijkt een familiefeest. Maar de meeste sportliefhebbers onder de 400 bezoekers kijken vanaf de tri bune of vanuit het prachtige club huis naar het speelveld, waar het niet altijd zachtzinnig toegaat. Na een half uur wordt nummer 7 behandeld aan een bloedneus. Er vallen vier gele kaarten, over beide ploegen verdeeld. Ik sta achter het bankje van de kersverse staf, die herkenbaar is aan een vuurrood shirt. Aan hun voeten een koffertje met scharen, pleisters, verband en noem maar op. 'Ton, zestien meter, tweede lijn voor jou!' 'Niet rechts in de zone blijven staan!' 'Dit is te zot voor woorden!!' schalt de stem van de coach. Regelmatig schrijft hij iets in zijn aantekenschrift. Hij is' na afloop niet tevreden en wijdt dat aan druk en spanning. Dan hoor ik opeens: 'Truus, pas op!' 'Geef af aan Hermienü' Dat zijn geluiden achter mij van het dameselftal op het veld ernaast. In de rust staat het 0-1. Het wordt uiteindelijk 1-1 in blessuretijd, 'S.O. Soest pakt tegen DCG een bonuspunt,' kopt de krant maan dagmorgen. In de rust rijd ik naar Cabrio waar de Brassband Gelderland van Ben Joosten speelt. Voor mij kan deze zevende dag niet meer stuk. 'Als je gelooft, kan je ook niet ge loven', zegt Kuitert. -De collecte voor KWF Kankerbe strijding in Soest heeft 23.469,26 opgebracht. Wie de collectant heeft gemist kan alsnog een gift overmaken op rekening 30.47.87.639 t.n.v. KWF Kanker bestrijding afd. Soest. Met het geld dat door de collectanten opge haald is kan het KWF meer onder zoek mogelijk maken, waarmee betere en minder ingrijpende be handelingen ontwikkeld kunnen worden. De KWF-afdeling Soest dankt iedereen voor zijn of haar bijdrage aan de collecte. Informa tie over KWF Kankerbestrijding: www.kwfkankerbestrijding.nl, of ffi 0800-022.66.22. Openingstijden kantoor SÖESTERCÖURANT ma. 9.°° -17.00 uur di. 9.15 -16.°° uur woe. 10.°° -17.°° uur do. 10.°° -16.°° uur vr. 10.™ -15.°° uur ELKE WEEK EEN .SOESTERËkMURANT. N-^^IN DE BUST^^r Neem een abonnement: 9,- per half jaar! tel.(035) 6014152

Soester Courant | 2004 | | pagina 3