Afrika in de Emmakerk IEHOF €11.100, luchtelingenwerk zoekt hulp /oor huiswerkbegeleiding Zonnebloem koopt rolstoelen voor 'haringcheque' 11.100) Derde Wereldgroep bouwt rijstdroogvloer in Bangladesh M. ARTER ASHA IVAiWÏ Oecumenische avondviering: 'Het is beloofd' Veiling "PAGfc WOENSDAG 22 SEPTEMBER 2004 SOESTER COURANT De natuur PAGINA 11 Avond over ramp Kerk op internet Cursus over katholieke traditie Kaartenactie Pax Christi Nieuwe dirigent, andere kerk Ky Winterprogramma NPB van start Van Zakenkring, Horeca en VNO-NCW HARINGPARTY 200 25 september 'Sursum Corda' hervat repetities Helmcontrole mm by stkms «lww, I bndagochtend vroeg. Maan Ik rijd over de Birkstraat naar mijn werk. gse/z de bomen door. Harden links en rechts over de \nden. \nestralen doen hun best de ïen te doorbreken. \ebben het moeilijk, taan zoveel bomen die hun 'den breken. >r mij, de voorbijganger, is dat ongelooflijk mooi gezicht, weg, die bomen, die Harden, die zonnestralen. :o'n moment denk ik: >it is de natuur zoals God die <eld heeft'. zou ik wel eeuwig door willen en. ÏTot in het oneindige. fik iedereen mag mee. Hj/nijn auto. \Of op zijn eigen flets. Olga Duijm, sociaal diaken PKN-gemeenten Raad van Kerken heeft voor januari 2005 een avond ge- id over de vraag wat het vergt de plaatselijke overheid en [ken als er een ramp gebeurt in :st. Inleider is ds. D. Wouters. De avond zal worden gehouden m de Mariakerk. Deze rubriek verschijnt eens per twee weken onder verantwoordelijkheid van de Raad van Kerken Soest. >erq-Verkerk ford dames f btoKhulUP er (^idden) "ford dames trofee Kor\aar or uitgebreide en actuele infor- itie over en van de r.k. paro- ies en protestantse gemeenten •oest kunnen ook de volgende fbsites worden geraadpleegd: irotestants: www.kerkpleinsoest.nl :atholiek: www.rksoest.nl In het kader van de Vredesweek gudt de r.k. vredesbeweging Pax iristi ook nu weer een kaarten- fêtie. De aandacht gaat dit jaar pedaal uit naar het vraagstuk van i wapenhandel en de versprei ding van wapens in conflictgebie den. Pax Christi richt de blik met ne op Irak, Congo en Soedan landen waar falend overheids- jezag en de verspreiding van wa- ens hand in hand gaan. De actie jil morele steun geven aan orga nisaties die werken aan stabiliteit overleg. Anderzijds probeert lax Christi via de kaartenactie Jteun te krijgen voor uitbreiding wan militaire vredesmissies. Op aterdag 25 en zondag 26 sep- jember zullen bij de uitgang van Be r.k. parochiekerken de kaarten worden uitgedeeld. li Redactie-adres voor berichten en/of tips): Gerrit van der R Veenstraat 93, 3762 XK Soest, e-mail: w. vd. dool@planet. nl, I U602.06.31. De Emmakerk in Soest staat komende weken in het teken van Afrika, en meer speciaal van Zambia, het land waarvoor de protestantse diaconieën dit jaar actie voeren. Het gaat hierbij om enkele kleinschalige projecten: de medicijnvoorziening in zie kenhuizen en landbouwcursus- sen voor vrouwen. Omdat de wijkgemeente Soest- Noord al een eigen actie had lo pen (de verbetering van de pas torie in het Zambiaanse Lundazi - de dominee hier is inmiddels let terlijk onder dak!), lag het voor de hand dit te laten uitmonden in een waar Afrika-project' van 24 september tot 12 oktober, be staande uit een informatieve ex positie, een feestelijke dag en drie leerhuisavonden. Plaats van han deling is de Emmakerk. De expositie, met als motto Afri ka anders?', zorgt voor de door gaande lijn. Door middel van al lerlei voorwerpen, uit privé-bezit en in bruikleen van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, wordt het leven van de bevolking van Oost-Afrika in beeld gebracht, uitgaande van de Soester contac ten met Lundazi (deze Zambi aanse regio beslaat al een gebied ter grootte van een kwart van Ne derland). Het sinds 1964 zelf standige Zambia (voorheen Noord-Rhodesië) maakt deel uit van een veel groter cultureel ge heel met landen als Kenia, Tanza nia, Oeganda, Mozambique en Botswana. De expositie brengt vooral de ver wevenheid van de religie en het dagelijks leven in Oost-Afrika in beeld. De verschillen én overeen komsten met de West-Europese cultuur komen daarbij in een be paald perspectief te staan; het antwoord op de vraag in hoever re Afrika anders is wordt er des te klemmender door. Openingstij den: zaterdag 25-zondag 26 sep tember en zaterdag 2-zondag 3 oktober van 13:30 tot 16:30 uur, en op de leerhuisavonden 27 september, 4 en 11 oktober. Voor nadere informatie: §8 601.25.31 of 694.33.81. Afrika-dag De Afrika-dag op 2 oktober (14:30-21:00 uur) belooft een swingend spektakel te worden. Drie keer treedt het Afrika-Enga- koor aan voor een aanstekelijke muzikale show waarbij toehoor ders en toeschouwers ook actief worden betrokken. Tussendoor zijn er verschillende activiteiten, zoals pottenbakken, T-shirts ver ven, voordracht Afrikaanse verha len, kinderverhalen, gezamenlijke maaltijd, verkoop Afrikaanse wijn, de lappendeken van Soest- Noord voor Lundazi, videobeel den, verkoop van bouwcertifica- ten. Met name de jeugdraad van Soest-Noord is verantwoordelijk voor deze Afrika-dag. De finan- Wim Kuijper (85, woonachtig aan de Schaepmanstraat), oud timmerman van Paleis Soestdijk, heeft een replica gemaakt van een houten Afrikaanse loopfiets. Aan het eind van de Afrika-weken in de Emmakerk zal de fiets worden ver loot Foto: Soester Courant ciële opbrengst is bestemd voor een wezenproject in Lundazi. Leerhuis Op de eerste leerhuisavond, maandag 27 september 20:00 uur, komt ds. Hans Snoek, Afri- ka-secretaris van de PKN, in de Emmakerk spreken over de prak tijk van de hulp aan en uitwisse ling met Zambia. Op maandag avond 4 oktober is het onder werp: Afrikanen in Nederland en Soest. Inleider is de Afrikaanse theoloog Msizi Dube die onder zoek doet naar migrantenkerken in Nederland. Ook vertegenwoor digers van de Congolese Rafaël- gemeente in de regio Soest, die kerkt in De Open Hof, zullen hun verhaal doen. Maandagavond 11 oktober staat in teken van het bij bellezen in Afrika; inleider is ds. Pieter van Winden. De organisatoren van het Afrika- project hopen op een grote be langstelling, als een blijk van be trokkenheid bij de mensen in een werelddeel die ondanks hun zor gen om het dagelijkse leven een eigen vitaliteit uitstralen. >e scholen zijn weer begon- len. Dat geldt ook voor asiel zoekers en nieuwkomers die loeten inburgeren of zich heb ben ingeschreven voor een ver volgstudie. Zo'n cursus volgen ;aat niet iedereen even gemak- Lelijk af. Soms is er extra bege leiding nodig, waardoor men sen met goede resultaten hun :ursus of studie kunnen volgen. 'luchtelingenwerk Soest werkt Ënomenteel met een groep van 20 vrijwilligers die die extra begelei ding geven. Het afgelopen school jaar hebben de diverse cursisten weer goede resultaten behaald mede dankzij de inzet van die vrij willigers. De heer Shams uit Af ghanistan bijvoorbeeld heeft dank zij een grote inzet van hemzelf en van een van de vrijwilligers na en kele jaren de Universitaire studie Economie afgerond. Hij is nu druk aan het solliciteren. Ahmed Mohammed Khalil uit Soedan heeft met behulp van een wekelijkse intensieve begeleiding zowel zijn theorie- als praktijkexa men voor beveiligingsmedewerker gehaald. Hij is nu op zoek naar een baan in die branche. Mevrouw Nadya Rashid uit Af ghanistan volgt de driejarige oplei ding tot klassenassistent. Zij is dankzij haar doorzettingsvermogen en de ondersteuning van een van onze vrijwilligers aan het examen jaar begonnen. Een ander goed voorbeeld van grote eigen inzet en hulp is me vrouw Gladys Oghide uit Nigeria. In recordtempo leerde zij Neder lands en ze is al voor enkele onder delen van het staatsexamen Neder lands als tweede taal programma 2 geslaagd. Ze heeft daardoor haar kansen op de arbeidsmarkt flink vergroot. Een universitaire studie is in de toekomst een andere mo gelijkheid. Extra begeleiding Ook tijdens de verplichte inburge- ringscursussen op het ROC zet Vluchtelingenwerk Soest veel vrij willigers in. Sommige inburgeraars Ahmed Mohammed Khalil uit Soedan is gediplomeerd beveiliger, mede dankzij de hulp van zijn be geleidster Marianne Groeneveld. Foto: Soester Courant. hebben extra begeleiding nodig op het gebied van leesvaardigheid. Anderen willen extra oefenen met schrijfvaardigheid. De meesten komen buiten de school te weinig in contact met de Nederlandse taal. Zij hebben extra conversatie les nodig. Vluchtelingenwerk doet dan een beroep op de vrijwilligers die zich hebben aangemeld. Als vrijwilliger hoef je niet per se in het bezit te zijn van een lesbe voegdheid. Tijd 1 a 2 uur per week) geduld en interesse zijn namelijk belangrijke motivaties om aan dit vrijwilligerswerk te begin nen Is uw belangstelling gewekt? Neem dan contact op met de coördinator (Marianne Groeneveld) voor Huiswerkbegeleiding van Vluchte lingenwerk Soest, 88 035- 602.60.53, Smitswcg 44 a. Met een nieuwe dirigent, een nieuwe pianist en een ander kerkgebouw dan gebruikelijk begint de Oecumenische Avondviering in Soest op zon dag 26 september het nieuwe seizoen. Dat gebeurt in de Oude Kerk aan de Torenstraat, aanvang 19:00 uur. Ex-dirigent van de koorgroep van de OAV Gerrit van Vembde zwaait na een afwezigheid van vier jaar weer het stokje bij het koor. Eerder was hij dirigent van de koorgroep sinds 1993. Hij volgt Paul Snoek op. In de persoon van Martijn van Cooten heeft de koor groep ook een nieuwe pianist. De derde vernieuwing is de plaats van samenkomst. De grote Petrus en Pauluskerk wordt ingeruild voor de Joanneskerk, die beurtelings met de Oude Kerk de vaste plek wordt van de Oecumenische Avondviering. Op zondag 26 september om 10:30 uur wordt tijdens een bijzon dere bijeenkomst in de NPB kerk aan de Rembrandtlaan het winter programma 2004-2005 met een officieel tintje geïntroduceerd. Zoals alle jaren biedt de NPB ook dit seizoen weer een aantrekkelij ke variatie aan culturele, weten schappelijke en levensbeschouwe lijke activiteiten. Die staan over zichtelijk gerangschikt in een z.g. 'bewaarnummer' dat belangstel lenden (geheel kostenloos) kunnen aanvragen. De bijeenkomst wordt geleid door de eigen voorganger van de NPB Soest, terwijl voor deze bijzonde re gelegenheid ook het NPB-koor uit Soest een speciaal repertoire ten gehore zal brengen. Kortom: een bijeenkomst die men zeker moet bijwonen. Het winterprogramma is te verkrij gen bij het secretariaat, Plasweg 2a, 88 (035) 602.62.41. Op woensdag 29 september be gint in de vergaderzaal van het r.k. parochiesecretariaat (naast de H. Familiekerk in Soest-Zuid) een cursus van acht avonden over de inhoud van de katholieke traditie. De cursus is opgezet voor het hele parochieverband Eemland. Begonnen wordt met de vraag wat geloven eigenlijk is. Vervol gens komen aan de orde: de Bij bel, de geloofsbelijdenis, de sacra menten, de kerkelijke feesten, de vraag wat bidden is en wat de meest gangbare katholieke gebe den zijn, de Tien Geboden en hun betekenis in ons leven. Ten slotte worden een aantal specifie ke katholieke zaken behandeld, zoals de Maria- en de heiligenver ering en de organisatie van de kerk. De laatste jaren is sprake van een hernieuwde belangstelling voor de katholieke traditie. Mensen die in een niet-gelovige of niet-katho- lieke sfeer zijn opgevoed, vragen zich af of de katholieke traditie iets voor hen is. Weer anderen zijn wel katholiek opgevoed, maar raakten gaandeweg het geloof wat kwijt. Bij een aantal van hen is het ver langen aanwezig om opnieuw te horen wat het katholieke geloof inhoudt. Anderen willen mis schien niet meteen katholiek wor den, maar toch iets meer weten over katholieke gebruiken en de typische katholieke manier van doen en denken. Ook zij kunnen aan deze cursus deelnemen. De cursus wordt geleid door pas tor Rini Bouwman. Een aantal onderdelen wordt mede verzorgd door pastor Huguette Jurriaanse. Wie belangstelling heeft, kan contact opnemen met het paro chiesecretariaat, 38 601.13.20, of rechtstreeks met pastor Rini Bouwman (telefonisch spreekuur: 88 603.28.88 op woensdag morgen 9:00 uur; thuis alleen 's avonds: 88 033-494.55.62). Op de eerste avond 29 september worden de vervolgdata afgespro ken. Aanvang 20:00 uur. t.g.v. Rolstoelen voor Zonnebloem Soest Tijdens een korte maar feeste lijke bijeenkomst in Eetvilla Van den Brink aan de Soester- bergsestraat heeft vorige week de plechtige overhandiging plaatsgevonden van de 'haring cheque' van de Soester Zaken- kring, Horeca-Soest en VNO- NCW-Eemland aan de Zon nebloem-Soest. Die is nu 11.100 rijker. Dat geld was de opbrengst van de jaarlijkse haringparty in juni j.1. in Hilton Soestduinen, waar burge meester Koos Janssen als veiling meester het eerste tonnetje nieuwe haring aan de man bracht (in dit geval de Rotaryclub Soest-Baarn). Namens de drie organisatoren overhandigde Zakenkring-voorzit- ter Kees Boerkoel de symbolische reuzencheque aan Zonnebloem voorzitter Hans van den Pol, die er uiteraard zeer mee in zijn sas was. Verder waren aanwezig Petra Tho mas (VNO-NCW), Paul Martens (Zakenkring), Stefan en Sebasti- aan Ott en Tonio van den Hengel (alle drie Horeca-Nederland afde ling Soest) en Tbn Butzelaar en Harry Broekhuizen (beiden ook Zonnebloem-Soest). De Zonnebloem besteedt het geld voornamelijk aan de aanschaf van rolstoelen, waarmee oudere, lang durig zieke en gehandicapte Soes- ters er een dagje mee op stap kun nen. Voorlopig heeft de Zonne bloem negen gebruikte en vijf nieuwe rolstoelen gekocht. Dat brengt de totale 'vloot' weer op 22, want er zijn in de afgelopen jaren inmiddels aardig wat rolstoelen compleet versleten geraakt. Daar naast gebruikt de Zonnebloem het geld voor de aanschaf van specia le regencapes voor de rolstoel-pas- KringtoopCentrum Baarn-Bunschoten Kijkuren: 24 sept. 19.00-20.00 25 sept. 10.00-11.00 de veiling begint om 11.00 uur Kr'mgloopCentrumBaarn Tolweg 1 a Baam Tel. 035-5482030 Rolstoelbus? Is er al! Volgens Van den Pol wilde de or ganisatie eigenlijk ook een deel van het geld reserveren om - bij voorbeeld in samenwerking met het Rode Kruis - een tweede hands rolstoelbus op de kop te tik ken, maar Boerkoel attenteerde hem ter plekke op de Rotaryclub, die over zo'n aangepast voertuig beschikt (o.a. vOor het Bentinck- fonds). Die bus wordt niet voor 100 ingezet, dus volgens Boer koel vielen er voor Van den Pol nog best 'zaken te doen'. Overigens greep Van den Pol de gelegenheid nog graag aan om een oproep te doen aan de Soester be volking om zich als vrijwilliger aan te melden, o.m. voor bezoekwerk en bij het transport en de begelei ding van de buitenactivititeiten. De overhandiging van de reuzen- cheque bij Eetvilla Van den Brink. Foto: Soester Courant. Wie belangstelling heeft kan bij hem terecht: Hans van den Pol, Oranjehof 11, 3761 KA Soest, SI 601.24.32. De Christelijke Koorvereniging 'Sursum Corda' is weer begonnen met de wekelijkse zang/repetitie avonden. De leden bereiden zich o.a. voor op een korenreis naar Praag. Wie interesse heeft om lid te worden kan het koor beluisteren op het korenfestival, dat plaats vindt op 9 oktober in de Petrus en Pauluskerk, aanvang 14:00 uur. Ook kan men elke dinsdagavond een repetitieavond bijwonen tussen 19:45 en 22:00 uur in de zaal van de Emmakerk aan de Regentesse- laan. Informatie: Clementine Kos ter, 88 035-601.71.65. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommeweg 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl De viering van komende zondag 26 september, aan het eind van de Vredesweek, begint om 19:00 uur. Het thema is 'Het is beloofd'. De werkgroep die de viering heeft voorbereid wil duidelijk maken dat een mens de ongemakkelijke weg naar vrede niet moet opgeven. Hoe moeilijk die ook is, voor een mens die zich kwetsbaar durft op te stellen en de hoop blijft vasthou den, ligt er de belofte van vrede. Sterker nog, de mens is zelf die belofte. Voor deze roeping worden geen bijzondere mensen gevraagd, maar zijn mensen met al hun scheuren en gaten inzetbaar. Wie de minste wil zijn, wie zich wil ver binden met mensen die ook willen doen wat gedaan moet worden, vindt een weg uit de verwarring van dit leven. Machteloosheid en onverschilligheid hoeven mensen die klein en kwetsbaar willen wor den, die wapens tot ploegscharen willen omsmeden en niet meer künnen doden, niet meer te be heersen. In liederen van voornamelijk Huub Oosterhuis en een gedicht van hem worden deze gedachten uitge werkt en verdiept. Oosterhuis roept de mensen in zijn poëtische taal op elkaar bij de les te houden. Want het verhaal van God is het verhaal van mensen die in actie willen komen om de weg van hoop te gaan. De collecte is voor de slachtoffers van Besian. Dwarsfluitiste Erna van Hees werkt mee aan de vie ring. Het publiek wordt om 18:45 uur in de Joanneskerk aan de Wil- laertstraat verwacht voor het inzin gen van de liederen. In het kader van het project "Helm op! Daar kun je mee thuiskomen!" is op dinsdag tussen 14:00 en 16:30 uur een helmcontrole ge houden op de Van Weedestraat. Hierbij werden 21 personen ge controleerd, van wie er drie in overtreding waren. Zij hebben een bekeuring gekregen. Hope foR THe DisTRessed iSWARPURLAHHWRHAT. RANGPUR. R\CE mtl km CHAT AL PROJECT FOR REHABILATED HÖM&BS MEN m CHUDREN. THE HETHERIANDS; De Derde Wereldgroep Soest heeft al jaren contact met Arter Asha, 'hulp voor mensen in nood', in Bangladesh. Arter Asha trekt zich het lot aan van dakloze vrouwen en hun kinde ren in de stad Rangpur, in het noorden van het land. V Arter Asha begon in 1991 met nachtopvang in de wintermaanden van vrouwen en kinderen die op ijskoude stationsperrons sliepen. Daarna werden de zogenoemde sheltered housing-projecten ont wikkeld, die de vrouwen een een voudig onderkomen, een lapje grond voor groenteteelt en een gei tje voor de melk verschaften. De Derde Wereldgroep Soest (DWG) droeg bij aan deze projecten. Om de vrouwen een kans op be taald werk te bieden, waarmee ze in hun eigen onderhoud kunnen voorzien en dus niet meer afhan kelijk hoeven te zijn van bedelen of prostitutie, werd het plan voor de bouw van een chatal ontwikkeld. Een chatal is een grote betonnen vloer voor het drogen van rijst. Rijstboeren brengen hun rijst om te laten verwerken, waarna deze wordt verkocht. De rijst wordt eerst gekookt 'parboiled' en ver volgens over de chatal uitgespreid om te drogen, waarbij de schilletjes in de wind kunnen verwaaien. Er worden ook koekjes en snacks van de rijst gemaakt voor de verkoop. De DWG droeg in totaal 7520 euro bij voor de bouw van de op slagloods voor de rijst, de rijst- kookinstallatie en de droogvloer. Medefinancieringsorganisatie ICCO betaalde de helft van dit bedrag. Onlangs ontving de DWG een uitgebreid verslag met foto's van de nieuwe installatie. Inmid dels is het project in vol bedrijf en komen er steeds meer klanten, waardoor er meer werk wordt ge creëerd voor de vrouwen. Mali in Griftland Naast dit succesvolle project in Bangladesh steunt de DWG nog tal van andere projecten in de Der de Wereld. Sinds januari 2004 zijn er alweer 15 projecten gefinancierd in landen als India, Mozambique, Guinee-Bissau en Ghana. Op de Op de voorgrond een groep vrou wen die allen op de pas in gebruik genomen chatal werken. publieksavond van de DWG op vrijdag 29 oktober, zoals elk jaar in het Griftland College, zal Mali centraal staan. Het belooft een in teressante avond te worden met veel informatie, maar ook met spe ciale Malinese muziek en vertellin gen. Voor het werk van de DWG is de steun van de trouwe donateurs, en van de gemeente Soest, onontbeer lijk. Ook draagt ICCO dit jaar weer bij in een achttal projecten. Wie geïnteresseerd is of het werk van de DWG wil steunen kan een bezoek brengen op de website: www.derdewereldgroepsoest.nl, of SB 035-601.15.11. Voor donaties: giro 56 34 327, Rabobank 37 99 29 813 ten name van Derde We reldgroep Soest. Wie vergelijkt leest de Soester Courant

Soester Courant | 2004 | | pagina 11