Nachtdialyse bij Meander MC Lekker samen ontbijten Wendy van Dijk shopte bij Middelman Wonen Feiten rond eenzaamheid ouderen op een rijtje Beeldhouwateli Witte knipt fietspad open Hans Anders Opticiens viert tweejarig bestaan Kasteel Groeneveld toegelicht Unieke panoramavluchten langs Amersfoort en Utrecht Subsidieproject gebiedsgericht milieubeleid afgesloten Idea-cursus: Syn betekenis in de k Tijdbesparing, minder medicijnen, beter voor lichaam' Zaterdagavond 'Hart in actie' op tv 'Sociaal isolement aanpakken' Internetenquête bij Groen Soest Nieuwe plannen groenstructuur Spreekwoorden en zegswijzen Soester Kring start luisterclub WOENSDAG 22 SEPïÈMÏ De wereld van steen, hc Dag van de Ouderen in De Klarinet Alzheimerdag met film 'Iris' Beelden uit Mexico Expositie in De Korte Duinen Adinkra-symbolen VW-uitjes Tien bestuurders rijden te hard Loopt u een straatje mee? Romr de La WOENSDAG 22 SEPTEMBER 2004 A I SOESTER COURANT Als eerste in Nederland is het dialysecentrum van Meander Medisch Centrum begonnen met nachtdialyse. In plaats van drie keer per week overdag, ko men de patiënten iedere week vier nachten in het centrum slapen. Gedurende de nacht wordt hun bloed gezuiverd met behulp van apparatuur die de functie van hun nieren over neemt. Naar verwachting zal de patiënt zich beter voelen, minder medicij nen nodig hebben en een minder streng dieet hoeven te volgen. 'Een dialyse van vier uur, zoals tot nu toe gebruikelijk, is een aanslag op het lichaam van de patiënt,' legt internist-nefroloog dr. C. Hagen uit. 'Je zuivert het bloed dan op turbo-snelheid en de patiënt is na afloop vaak uitgeput. Als je het een standje langzamer kunt doen, werkt de dialyse niet alleen beter de patiënt voelt zich ook beter en heeft meer energie. Bovendien tre den er minder complicaties op en neemt het medicijngebruik af.' Nachtdialyse stelt mensen in staat om overdag meer activiteiten te ondernemen of om eventueel te blijven werken. Bovendien kan het dieet wat minder streng, met name de vochtbeperking. Dialysepatiën ten mogen heel weinig drinken Maar met de nachtelijke dialyse kunnen ze overdag wat meer drin ken. Proefdraaien Voordat gestart kon worden met de nachtelijke dialyse, is binnen Meander onder de patiënten geïn ventariseerd of er interesse voor was. Dr. Hagen: 'het idee werd enthousiast ontvangen. Ook de medewerkers maken er geen pro bleem van om weer nachtdiensten te gaan draaien. En we kunnen al direct starten met vier tot zes pa tiënten. Naar verwachting zullen we dat de komende maanden uit breiden naar acht. We laten de pa tiënten eerst allemaal een dag proefdraaien'. Ze ondergaan dan gewoon overdag een langzame dia lyse van acht uur. Dat is nodig om te kijken hoe de patiënten erop reageren. Het is bekend dat men in eerste instantie hoofdpijn kan krij gen. Verder letten we vooral op de bloedsuikers en de kalium- en fos faathuishouding. Ook de hoeveel- heid antistolling moet aangepast. Dialyse blijft maatwerk.' De proef met de nachtelijke cen trumdialyse duurt een half jaar. Daarna wordt bekeken of de kwa liteit van leven van dialysepatiën ten inderdaad verbeterd is en hoe de patiënten deze vorm van dialy se ervaren. Afhankelijk van de uit komsten zet Meander deze werk wijze voort en breidt wellicht zelfs het aantal patiënten nog uit. Stichting fA| De Soester Kring Secretariaat: Krommeweg 5 Tel. 035-6014403 Het gebeurt niet iedere dag dat een inmiddels met naam en faam bekende televisiester als Wendy van Dijk zomaar je win kel binnen komt stappen. Dat overkwam onlangs wel Middel man Wonen aan de Birkstraat in Soest! Wendy was op stap voor haar SBS6-televisieprogramma 'Hart in actie', waarin kijkers voor anderen hulp - op zeer uiteenlopende ma nieren op de been kunnen bren gen. In dit geval ging het om een vrouw in Harderwijk, die in het afgelopen jaren heel veel narigheid heeft meegemaakt. Iemand vroeg voor haar een 'nieuwe' slaapkamer aan bij 'Hart in actie', en dat ver zoek is gehonoreerd. Middelman Wendy van Dijk (l.) en Wout Middelman tijdens het bezoek aan Middelman Wonen. Wonen werd benaderd voor de le verantie van twee fauteuils en wat accessoires, die Wendy zelf - in gezelschap van een stylist - kwam uitzoeken. 'Wij zetten ons graag in voor dat soort goede doelen,' aldus direc teur Wout Middelman. De firma heeft overigens al wat televisie-er varing, want nog niet zo lang ge leden werkte Middelman Wonen ook mee aan de metamorfose in het programma Eigen Huis Tbin. De uitzending waarin Wendy van Dijk Middelman Wonen bezoekt wordt komende zaterdagavond (25 september) uitgezonden op SBS6. Gemeentebelangen Groen Soest start binnenkort met een internet enquête. De enquête bestaat uit 22 vragen en kost ongeveer 7 minuten om online in te vullen. De vragen hebben betrekking op belangrijke leef- en woonzaken in de gemeen te Soest. Gemeentebelangen Groen Soest wil de Soesters meer betrekken bij de politiek. De enquête dient hier bij als belangrijk middel. De vra genlijst behandelt verschillende aspecten van het wonen en leven in Soest en Soesterberg. De enquê te is opgedeeld in zeven delen met ieder een eigen onderwerp. De eerste vragen hebben betrekking op natuur en milieu. Vervolgens komen het fietsen en de veiligheid in Soest aan bod. Verder zijn er onder anderen vragen over ge zondheidszorg, veiligheid, verkeer, de gemeentelijke huishouding en over de vliegbasis Soesterberg. Bewoners van Soest kunnen via de vragenlijst snel en gemakkelijk hun mening geven. Via de zogenaam de open vragen kan de deelnemer aan de enquête zijn eigen visie goed uitleggen en beargumenteren. Groen Soest is de eerste partij uit Soest die experimenteert met een internetenquête. Va het internetadrcswww-k'emppmp belanpengrncnsocst nl is de vra genlijst te raadplegen. De gemeente Soest werkt aan een nieuw groenstructuurplan. Hierin wordt de lange termijnvisie op het openbaar groen vastgelegd. Een nog te vormen klankbordgroep waarin inwoners, verenigingen en organisaties zitting zullen hebben gaat zich buigen over een nieuwe groenstructuur in Soest. Het huidige groenstructuurplan dateert van 1987. Door diverse ontwikkelingen in de ruimtelijke inrichting en veranderde inzichten is dit oude plan al enige tijd niet meer actueel. Zo zijn er diver se woningbouwprojecten gereali seerd, waardoor het gebruik van de ruimte op verschillende plaat sen in Soest aanzienlijk is gewij zigd. Ook de ideeën over de func tie van groen zijn aanmerkelijk an ders dan 17 jaar geleden. Meer informatie over de rol en werkwijze van de klankbordgroep is verkrijgbaar bij Ineke Albers van de afdeling wijkbeheer, Groen en Infrastructuur 88035-6093421. Wie wil deelnemen aan de klank bordgroep kan zich t/m 1 oktober bij Ineke Albers opgeven. De Soester Kring komt op woens dagmorgen 6 oktober bijeen in het gebouw van de NPB, Rembrandt- laan 20 (ingang Pieter de Hoog- hlaan). Dr. M.A.v.d.Broek, tot 1991 wetenschappelijk hoofdme dewerker aan de letterenfaculteit van de Vrije Universiteit in Am sterdam, komt spreken over: Spreekwoorden en zegswijzen als spiegel van het dagelijks leven'. Behandeld worden het ontstaan, de betekenis, de functie en de ver spreiding van spreekwoorden en gezegden. Ook worden de diverse genres als weerspreuken, zelf- spreuken, spreekwoordelijke ver gelijkingen e.d. besproken. Tevens worden de geschiedenis en de doelstellingen van het wetenschap pelijk spreekwoordenonderzoek belicht. Dr. M.A.van de Broek (geb. 1-5- 1936 in Soest) studeerde Duitse taal- en letterkunde. Hij promo veerde in 1976 op een proefschrift met de titel 'Der Spiegel des Sün- ders - ein katechetischer Traktat des 15. Jahrhunderts'. Sinds 1984 houdt hij zich bezig met het spreekwoordenonderzoek. Hij pu bliceert (in het Duits) in buiten landse vaktijdschriften. Nederland se publicaties zijn: 'De spreek woorden van Jacob Cats' (Antwer pen 1998); 'Alcoholisch Spreek woordenboek' (Amsterdam 2000) en 'Erotisch Spreekwoordenboek' (Amsterdam 2002). Verder is hij werkzaam als columnist en verta ler. De bijeenkomst begint om 10:00 uur. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. De toegang bedraagt 3,00. Op donderdag 30 september om 9:30 uur start de luisterclub van de Soester Kring zijn programma in de grote zaal van de NPB-kerk, ingang parkeerterrein aan de Pie ter de Hooghlaan. (Rolstoelgebrui kers wordt aangeraden gebruik te maken van de ingang aan de Rem- brandtlaan 20.) Deze morgen wordt de operette 'Die Fledermaus' van Johan Strauss vertoond, gezongen en ge speeld door de Engelse Glynde- bourne Opera Company, begeleid door het Londens Philharmonisch orkest. Een gratis programma met een korte inhoud wordt verstrekt. Bovendien is de vertoning in het Nederlands ondertiteld. De voor stelling duurt tot 12:30 uur. Ter kennisname is de toegangsprijs 3,00 p.p. incl. koffie/thee en programma. De volgende bijeen komsten zijn op donderdag 28 ok tober (gewijd aan ballet), donder dag 25 november (opera) en don derdag 16 december (oratorium). De aanvangstijd is steeds 9:30 uur. Informatie: secretariaat, 035 601.44.03. Bewoners van de Herdersstaf genieten samen van het ontbijt na het lustrum van de straatbarbecue die in het weekend van 4 en 5 september werd gehouden. Inmid dels is het een goede gewoonte om op de zondagmor gen na het feest gezamenlijk te ontbijten. Myrthe Geul en Anne Pronk ontvingen tijdens het ontbijt de Her dersstaf Wisseltrofee. Zij kregen de prijs omdat ze zich gedurende de vijfde editie van de jaarlijkse straatbar becue extra verdienstelijk hadden gemaakt bij het pa. tat bakken. 7 De Klarinet en de drie ouderen bonden KBO, PCOB en ANBO houden vrijdag 1 oktober een Dag van de Ouderen. Die begint om 14:00 uur in het ontmoetingscen trum in Overhees. De zaal aan de Klarinet gaat een half uur eerder open en de toegang is gratis. Deze activiteit staat in het teken van Soest 975 jaar en wordt opge luisterd door een optreden van het muziekgezelschap Swinging Se niors. Alzheimer Nederland afdeling Amersfoort, waaronder ook Soest ressorteert, vertoont in het kader van Wereld Alzheimer Dag op za terdag 25 september om 14.00 uur de film 'Iris' in het Museum Flehi- te. Rondom 21 september wordt tevreden fe ctpii^n «aÖÖ Hpt IC ijlu'JU'r fli'nn ini». n.iln.l.in i i. Idea, kunstencentrum, theater en bibliotheek start op zater dag 25 september met de cur sus beeldhou watelier, van 11:00 tot 15:00 uur. Deze cur sus is zowel voor beginnende als meer gevorderde cursisten toegankelijk. 'In de beginnende fase maken de cursisten kennis met de verschil lende technieken en materialen, zoals steen, hout, boetseerwas, klei, gaas of gips,' aldus Maija ^ijssen, docente van Idea. In een $ere fase kunnen cursisten zelf „rezen met welk materiaal ze aan dé slag willen. 'Cursisten gaan dan Teer individueel aan het werk en Ijgen begeleiding op maat.' Mar- ja vindt het heel belangrijk dat ie dereen zijn eigen stijl, zijn eigen 'Handschrift' ontwikkelt. Oude en nieuwe leerlingen komen in deze cursus bij elkaar. Terwijl beginnende cursisten de basisbe ginselen leren, gaan de (enigszins) gevorderde leerlingen al flink aan de slag. Volgens Marja kan dat heel inspirerend werken. 'Je kunt zo van elkaar zien wat er allemaal mogelijk is en je kunt veel van el kaar leren.' Soms gaat de groep gezamenlijk aan het werk met een bepaald on- derw< seren de gr bruik de cu zonde leuke een g tentoc gelijk] De cu vindei weker op 25 de gre maakt bedraj teriaal Heeft en om ker in steen, cursus aldus vliegt! Inschri matie: 035-6( Het is alweer twee jaar geleden dat opticien Paul Verver zich in Soest vestigde onder de vlag van Hans Anders Opticiens. Inmiddels ontdekken steeds meer mensen de voordelen van de goedkoopste winkelketen met dezelfde kwaliteit als ieder andere opticien. Opticien Paul Verver is goed te spreken over de gang van zaken tot nu toe. "Inmiddels heb ik al een aardige klantenkring opgebouwd, en die klanten vertellen aan hun kennissen en vrienden dat ze naar Hans Anders in Soest moeten gaan voor een nieuwe bril of een paar lenzen. De een vindt de ser vice belangrijk, de ander gaat voor de prijzen, en weer een andere klant interesseert het helemaal met". Verver probeert elke klant tevreden te stellen. "Aangezien Voorafgaande aan de grootse feestelijkheden bij De Plantage aan de m7fiSadfjtldllr^m,d^iie0![l-me0peni'lg!'lamsvanhetnim- df/hnhiï Jd?ard, mrs over het plein is aangelegd. Op een merkwaar- bwmwnJj r,'w!e'verr}ch"e wethouder Harry Witte - die toch in de rhe ril '!eze/.lech"ghe,d op uitnodiging van de Fietsersbond Soest, die zich zeer heeft ingezet voorde 'veilige'fietsroute. Al fietsend knipte hii met een schaar de belemmerende touwtjes tussen de spandoeken door. Foto: Soester Courant. kücfpol IJ Wat is eenzaamheid precies, welke oorzaken zijn er aan te wijzen en welke groepen lopen risico om sociaal geïsoleerd te raken? Het 'factsheet' met de titel 'Ouderen en eenzaam heid' zet een aantal feiten om trent eenzaamheid onder ouderen op een rij. Daarnaast geeft de uitgave een overzicht van de mogelijkheden om sociaal isolement onder oude ren aan te pakken en worden een aantal initiatieven in de provincie belicht. Het factsheet is opgesteld door GGD Midden-Nederland en provinciaal adviesbureau Schakels, met medewerking van het NIZw' Deze week valt een exemplaar bij alle Utrechtse gemeenten en Stich tingen voor Welzijn Ouderen in de bus. Eenzaamheid onder ouderen staat in de belangstelling. Uit onderzoek van GGD Midden-Nederland komt naar voren dat 40% van de ouderen boven de 65 jaar kampen met gevoelens van sociaal isole ment. Als gevolg van de toene mende individualisering van de samenleving kunnen ouderen min der terugvallen op traditionele so ciale netwerken. Tegelijkertijd blij ven steeds meer ouderen (langer) thuis wonen dankzij ontwikkelin gen als vermaatschappelijking van de zorg. Voor hulpverleners en vrijwilligers die met ouderen in aanraking ko men (thuiszorg, huisartsen, wijk verpleegkundigen en ouderenadvi seurs) is eenzaamheid niet makke lijk te herkennen. Zij hebben be hoefte aan instrumenten om een zaamheid te kunnen signaleren. Daarnaast bestaat de wens om meer inzicht te hebben in de (be staande) mogelijkheden om een zaamheid te bestrijden en, zo mo gelijk, samen te werken. Het factsheet 'Ouderen en een zaamheid' is onderdeel van een plan dat Schakels en GGD Mid den-Nederland rond het thema hebben ontwikkeld. Het plan stoelt op twee pijlers. Het vergroten van de kennis en mogelijkheden over de aanpak van eenzaamheid ener zijds. Het bieden van ondersteu ning en handvatten aan vrijwilli gers en professionals, met name bij de signalering van eenzaamheid, is de tweede pijler. Het factsheet is te downloaden vanaf de sites van GGD en Schakels: www.ggdmn.nl en www.schakels.nl. Steenhoffstraat 9A, lel. 602 8132 r ELKE WEEK EEN vSCHSTERlScOURANT IN DE BUS? Neem een abonnement: 9,- per half jaar! tel.(035)6014152 Cusco International importeert beelden uit Mexico. Deze beelden komen uit een dorp in de staat Puebla. Al vele jaren maakt men daar siervoorwerpen van onyx en marmer. De techniek is na jaren lange ervaring overgegaan van va der op zoon. De stenen worden in grote blokken aangevoerd. Dan worden ze op maat gesneden. Daarna wordt er beetje bij beetje materiaal weggeslepen tot er een mooi gestroomlijnd model is ont staan. Na het polijsten is het fraaie beeld klaar voor verzending. Dat is even vlug verteld, maar in werkelijkheid vraagt het uren inge spannen arbeid en een groot vak manschap. Het resultaat is dan ook een heel mooi beeld, bv. een oli fant, een zittende Mexicaan, een vogel, enz. De kleuren van de steen geven aan van welk materi aal het gemaakt is: onyx is zwart wit doorzichtig of groen; marmer is wit ondoorzichtig met aderen, rose of grijs. In de Wereldwinkel zijn deze beel den te bewonderen. Ook kan men er kunstvoorwerpen uit andere landen en van andere materialen aantreffen, eveneens uitingen van groot vakmanschap en geduld. Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9A, #6028132; openingstijden: maan dag 13:00-17:00 uur; dinsdag t/m zaterdag 09:30-17:00 uur. Kasteel Groeneveld is de idea le plek om de zaterdag of zon dag door te brengen. Een wan deling over het landgoed, een bezoek aan de vaste exposities over de geschiedenis van het kasteel of een rondgang langs de diverse wisselende tentoon stellingen over natuur en land schap, staan garant voor een paar boeiende en leuke uurtjes. Vanaf oktober 2004 kan een weekendbezoek aan Groeneveld bovendien worden gestart of afge sloten met een boeiend verhaal. Iedere zaterdag en zondag verzor gen de vrijwilligers van Groene veld minstens twee keer per dag interessante inleidingen. Hoe oud is Kasteel Groeneveld? Wie woonden er eigenlijk? Wan neer kreeg het park haar huidige vorm. En waarom is juist hier nu een nationaal centrum voor bos, natuur en landschap gevestigd? Antwoord op dergelijke vragen wordt gegeven tijdens een twintig minuten durende inleiding in Kas teel Groeneveld. Op boeiende wij ze wordt verteld over de geschie denis van het kasteel en de huidi ge functie als Nationaal Centrum voor Bos, Natuur en Landschap. Ook wordt ingegaan op de tot standkoming en het hedendaagse beheer van de prachtige Engelse landschapstuin. Na de inleiding kunnen de bezoe kers op eigen gelegenheid het im posante kasteel met eigen ogen bezichtigen en tevens een bezoek brengen aan de lopende tentoon stellingen. Een wandeling door het park behoort ook tot de mogelijk heden en zal de bezoeker op aan gename wijze verrassen. Het park heeft een geheel eigen sfeer en zal zeker een blijvende indruk achter laten. Na afloop is men uiteraard van harte welkom in het sfeervol le Grand Café Groeneveld. De inleidingen worden iedere za terdag en zondag om 12:00 uur en om 14:30 uur gegeven en duren ongeveer 20 minuten. De bezoeker betaalt uitsluitend de toegangsprijs van het kasteel. De inleiding is gra tis. Reserveren is niet nodig. Infor matie: www.kasteelgroeneveld.nl, 88 035-542.04.46 of e-mail: inforinatie@minlnv.nl getroffen zijn door een vorm van dementie. De ziekte van Alzhei mer is de meest bekende en de meest voorkomende vorm. In Ne derland zijn er ongeveer 250.000 mensen die lijden aan dementie. In de nabije toekomst zal dit aantal, mede veroorzaakt door de vergrij zing, alleen nog maar groeien. In de film 'Iris' wordt op indrin gende wijze getoond hoe de Ierse schrijfster Iris Murdoch als gevolg van de ziekte van Alzheimer de greep op haar leven verliest. Na afloop is er volop gelegenheid om over de film na te praten en om vragen te stellen. De voorstelling wordt gehouden in de Buningzaal van Museum Flehite, Westsingel 50 te Amersfoort. De film begint om 14.00 uur. Alle belangstellen den zijn welkom. De toegang en de koffie zijn gratis. Informatie: anamersfoort@wanadoo.nl of 38 033-456.62.04. uinuupt up de grote beurzen en toch de lage prijzen weet te handhaven, is het voor de klant gemakkelijk om voor weinig geld een goede en modieu ze bril te dragen. Kunststof, tita nium, metaal, het maakt niet uit of Hans Anders heeft een montuur in ieders smaak en stijl.", aldus de opticien. "Daarnaast speelt het feit dat steeds meer klanten op de prij zen moeten letten. Daarom geldt het motto 'De klant is koning' nu meer dan ooit, en heeft Hans An ders een goede garantieregeling-. Actie Momenteel heeft Hans Anders een zeer aantrekkelijke actie lopen/I je kunt een complete bril kopen voor maar 45,00 en een comple- I te bril met ontspiegelde kunststof glazen voor maar 110,00! Ver ver: "In tegenstelling tot sommige andere optiekwinkels heeft ieder een bij Hans Anders evenveel kor ting, ongeacht de leeftijd, afkomst woonplaats of wat dan ook! Daar om hoop ik nog veel mensen uil Soest en omstreken gelukkig te kunnen maken met een goede bril of contactlenzen. En ik weet zeker dat het mij gaat lukken". Hans Anders Opticiens is geves tigd aan de Van Weedestraat 82 88 035-588.50.42, geopend dins- 1 dag t/m zaterdag en op koopa vond. In restaurant De Korte Duinen is vanaf heden een aquarelexpositie van Puck Löcher Welsch te bezich tigen. De schilderes maakt voor ieder wat wils en exposeert het hele jaar door in hotels en restau rants. Ze kiest voor het gebruik van aquarel 'omdat de werking van het water op de schildering zo ver rassend is' aldus de kunstenares. 'Door de schilderingen ontdek je pas hoe mooi de natuur kan zijn.' De expositie duurt tot maart 2005. Adres: restaurant de Korte Dui nen, Birkstraat 108. Succesvol adverteren, het ligt voor de hand, dat doen ondernemers in de Soester Courant Overal in Ghana, op kleding, win keltjes, auto's, boten en bussen zijn symbolen geschilderd, de z.g. Adinkra-symbolen. Deze symbo len, in totaal ongeveer tachtig, heb ben elk een eigen naam en een ei gen betekenis. Soms drukken ze een gezegde uit of een historische gebeurtenis, dan weer een wijsheid of een houding. Het meest bekend is het symbool dat Gye Nyame (God alleen) heet. Verder zijn er symbolen die staan voor wijsheid, hoop, liefde, kracht en perfectie. Enkele van deze symbolen staan op een aantal producten uit Gha na in de Wereldwinkel. Een pro duct met zo'n teken heeft zeker meer waarde als men de betekenis van het symbool kent. In de We reldwinkel kan men u de betekenis van het symbool geven. Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9A, @6028132; openingstijden: maan dag 13:00-17:00 uur; dinsdag t/m zaterdag 09:30-17:00 uur. De provincie Utrecht is erin ge slaagd om met gelden uit het Subsidiebesluit Gebiedsge richt Milieubeleid (SGM) 143 gebiedsgerichte activiteiten uit te voeren. Deze activiteiten hebben de omgevings- of mi lieukwaliteit in stedelijk en lan delijk gebied verbeterd. Dat blijkt uit de laatste voort gangsrapportage Gebiedsgericht Milieubeleid 2003 die in juli is aangeboden aan de verstrekker van deze rijksgelden, het ministe rie van VROM. De afgeronde 143 activiteiten in het stedelijk en lan delijk gebied lopen uiteen van het voorlichten van recreatiebedrijven op het gebied van milieuzorg tot het promoten van milieuvriendelij ke landbouwmethoden. In het lan delijk gebied "Langbroekerwete ring" zijn bijvoorbeeld 36 van de 143 activiteiten uitgevoerd. Onder deze activiteiten hoort ook de op richting van een gebiedscommissie. Deze commissie bracht (milieu) problemen in kaart en stelde een uitvoeringsprogramma op, met daarin activiteiten zoals: het voor lichten van boeren over bemesting met als doel om fosfaat en stikstof in de bedrijfsvoering te verminde ren. In andere gebieden is bijvoor beeld voorlichting gegeven aan re creatiebedrijven op het gebied van milieuzorg, het voorkomen van af val en om hun gasten te attende ren op minder gebruik van water en electra. Nieuwe regelingen 2003 was het laatste jaar van deze SGM-regeling. Deze regeling is voor het landelijk gebied overge gaan in de SGB-regeling (Subsi dieregeling Gebiedsgericht Be leid). Het stedelijk gebied kan ge bruik maken van het investerings fonds Stedelijke Vernieuwing (ISV). 6 (Provincie Utrecht) Op zaterdag 16 oktober biedt de Dutch Dakota Association inwoners van Utrecht, Amers foort en omstreken de unieke mogelijkheid met een legenda risch vliegtuig, de DC-3 Dako ta, over de eigen woonomge ving te vliegen. De vluchten, die als vertrekpunt Schiphol- Oost hebben, voeren de deel nemers over de eigen regio. Het bijzondere toestel vliegt o a langs de gemeenten Bilthoven Amersfoort, Veenendaal, Drieber gen, Zeist, Utrecht, Breukelen en op deze route gelegen kleinere plaatsen. De DC-3 vliegt op 1500 voet (450 m.), een hoogte waarop men volop geniet van de details in het miniatuurlandschap dat voor bij glijdt. Een historische vlucht is een erva ring die een mensenleven meegaat Gezeten in een comfortabele vlieg- tuigstoel genieten de passagiers van het formidabele uitzicht, het goedaardige brommen van dé 14- cthnder 'Pratt Whitney' stermo toren en van de nostalgische sfeer van weleer. Passagiers zijn tijdens de vlucht van harte welkom voor een kijkje in de cockpit en krijgen van de professionele stewards en stewardessen het echte VIP-ge- voel. 6 De vluchten, die zo'n 45 minuten duren, worden uitgevoerd door de PH-DDZ, één van de twee Dako- tas van de Dutch Dakota Associ ation. Per vlucht kunnen 25 passa- giers mee; deelname kost 115 - per persoon. Belangstellenden kunnen een stoel reserveren door contact op te nemen met de afde ling reserveringen van de DDA tel. (020) 604 18 45 of door een e- mail met contactgegevens te sturen aan dda@xs4all.nl, onder vermel ding van 'Panoramavluchten Amersfoort/Utrecht'. dat is uitgegroeid tot een volwaar dig luchtvaartbedrijf: 'The First European Classic Airline.' De doelstelling van de DDA is de his torische luchtvaart toegankelijk te maken voor een zo breed mogelijk publiek. De organisatie is er op innovatieve wijze in geslaagd het behoud van historisch erfgoed te verenigen met het opereren van haar twee Dakota's onder de hoog- ^e. professionele standaarden (JAR-OPS). woensdag 20 oktober DDA Onder het motto 'Werken aan de toekomst van het verleden' werd in 1982 de stichting Dutch Dakota Association (DDA) opgericht. De DDA is een dynamisch museum Tijdens een snelheidscontrole od de Vrijheidsweg, Beukenlaan, Ko ningsweg en Dalweg reden in to taal tien bestuurders te hard De hoogst gemeten snelheid was 78 kdometer per uur. Vier van de bestuurders reden zonder gordel De controle werd donderdag tus^ sen 14:00 en 15:30 uur gehouden. 'Naar de top' Torenbeklimming Oude Kerk. Duur: 30 minuten. Startplaats: Oude Kerk, Torenstraat 1, .1 a uur" p"is: volwassenen 4,00; kinderen 2,50. Vrijdag 15 oktober Fietsen langs de grenzen van de historie Startplaats: VW Soest, Steenhoff straat 9B, 09:30 uur. Prijs: 4,00. Een fietstocht onder begeleiding van een gids. Fietsend door de mooiste plekjes van Soest ziet men 975 jaar historie voorbij komen. Hans Kruiswijk vertelt hierbij van alles over de geschiedenis. Leuk om eens te zien hoe goed u Soest eigenlijk kent! De fietstocht duurt -2/2 uur. Graag zelf iets te eten en te drinken meenemen. Aanmel- WV Soest: 88 035- 601.20.75. Woensdag 20 oktober Paardendag voor kinderen p uur: 2Vi uur. Startplaats: De Paardenkamp, Birkstraat, 13:30 uur. Prijs: 5,00/6,00. Vrijdag 22 oktober Kondwandeling voor nieuwsgierige kinderen! Startplaats: Oude lantaarn par keerplaats, Oude Kerk, Toren straat 1, 14:30 uur Prijs: 2,50 (ook voor ouders/ verzorgers). Een leuk en leerzaam uitje in de herfstvakantie voor kin eren van 7 tot 11 jaar, onder lei- mg van Hans Kruiswijk. Na de rondwandeling, waarbij Hans Kruiswijk van alles vertelt over de Historie van Soest, wordt een speurtocht meegegeven, met vra- gen over dingen die de kinderen zyn tegengekomen. Zaterdag 23 oktober en zaterdag 20 november Nazomerwandeling iuDePaltz Duur: 2 uur. Startplaats: land goed de Paltz, Van Weerden Poel- manweg, 13:30 uur. Prijs: 4,00. Idea, kunstencentrum, theater en bibliotheek in Soest start op donderdag 30 september met de cursus Symboliek en Bete kenis' van 13:30 tot 15:30 uur. Een schilderij roept nogal eens wat vragen op. Wat betekenen al die gedoofde kaarsen en bel- lenblazers in de gouden eeuw? En hoe komt Christoffel aan zijn naam? De antwoorden op deze en vele andere vragen komen uitgebreid aan bod in deze cursus. Volgens Leon Daemen, docent bij Idea en kunsthistoricus, wordt een schilde rij of beeld vaak nog aantrekkelij ker als de beschouwer het kan 'le zen'. Veel kunstwerken staan bol van dieren, planten, kleuren, attri buten enzovoorts, die als symbolen fungeren en die nu veelal onbe kend zijn. Centraal in deze cursus kunstge schiedenis staan de inhoud en be tekenis van veel voorkomende symbolen. Na een inleiding, waar in kort het ontstaan van de symbo liek wordt geschetst en enkele veel gehanteerde begrippen, zoals ico nologie en allegorie, worden uitge legd, ligt de nadruk in het eerste deel van de cursus op de symbo liek in religieuze werken. Leon Daemen zal daarbij ondermeer in gaan op de symboliek rondom Maria, wat de functies van heiligen "zijn en hoe deze kunnen worden herkent gen woi bekekei weet wi lia heef naar h< trouwei van de Middeli '60 van is afgev In de tv staat de Daarbij de sym voorstel werken 1 Soms zij baar, zo< naar de echter zi tieler ve; jes van een veel wel... wa jes nou e Kortom, leert om aanvanki Van 29 februari t/m 5 maart wordt de Nationale Collecte Hersenziek ten en Psychische Ziekten gehou den. De Hersenstichting Neder land en het Nationaal Fonds Gees telijke Volksgezondheid organise ren deze collecte voor mensen met hersenletsel of psychische aandoe ningen. Duizenden vrijwilligers staan klaar om de bussen te ver spreiden en op pad te gaan voor deze groep mensen, maar zij kun nen nog best wat extra hulp ge bruiken! Helpt u mee? Een kleine moeite, een groot gebaar! Aanmel den bij het collecte-coördinatie punt: 88 030-297.11.97, of bij de promotor van de collecte in Mid den en Oost Nederland: Ine Woudstra, 88 06-23.35.87.53. De heil De hervoi Vuursche rommelma tember bï< aan de Slo plaats aan evenement dit jaar ge avontuur r is er een j brengst va naar een fi en het pa moeten wo evenement 14:00 tot van 19:00 Inlichtinge

Soester Courant | 2004 | | pagina 12