Tevredenhei Unicef: tijd om kinderhandel aan machine Leven bij de gratie van een Wachten op een nieuwe nier Actie brengt 50 voor SOS-Kind Hier werkt de Nierstichting aan Li kan er veel verbeten The Oriëntal Swan speelt Geef, elke steun is welkom Kinderhandel in Nederland 1 Een nieraandoening verziekt je leven WOENSDAG 22 SEPTEMBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 14 Wat te doen? Kinderhandel kan alleen wor den aangepakt als iedereen zich bewust wordt van het probleem en meewerkt bij de oplossing ervan. Unicef vindt dat alle sectoren van de samenleving hun verantwoor delijkheid moeten nemen, of het nu om opsporing en vervolging gaat, of om het onderwijs en de hulpverlening, of om de media en het publiek. Want iedereen, meent Unicef, heeft oren die horen en ogen die zien... Houden we ze open, of doen we ze dicht? Stel dat... Hoe anders zou Ricardo's leven eruit hebben gezien als zijn onderwijzer goed opgeleid zou zijn geweest en de signalen had opgepikt dat er iets niet goed zat bij hem thuis? En dat hij vervolgens de wegen naar Alleenstaande kinderen en straatkinderen zijn extra kwetsbaar voor uitbuiting. Unicef steunt opvanghuizen en zorgt voor opleidingen om deze kinderen tegen kinderhandel te beschermen. Meer informatie over het werk van Unicef? Kijk op www.unicef.nl de hulpverlening had gekend en Ricardo daar naartoe had gebracht? De werkelijkheid is, dat er geen haan naar kraaide toen Ricardo plot seling niet meer op school kwam. Zeer waarschijnlijk heeft Ricardo niet eens een geboortebewijs. En zonder dat besta je officieel niet en is er ook niemand die op je let als het misgaat. Stel nou dat Ricardo wél geregistreerd was en de leer plicht in Albanië goed geregeld was, dan had hij geleerd te lezen en schrijven. En als de lokale media dan regelmatig aandacht aan het Unicef strijdt tegen de handel in kinderen. Help mee en word lid. BEI 0800 1133 kinderhandelprobleem hadden besteed, had hij geweten wat hem te wachten stond en had hij hulp kunnen zoeken. Stel dat hij toch in Griekenland terechtkwam, maar dat de politie daar oplettender was geweest. Agenten hadden kunnen opmerken dat het niet normaal is dat een 11-jarig jongetje maar steeds op straat op zijn gitaar zit te spelen. Stel dat zij de 'eigenaar' van Ricardo zouden arresteren. En hem vervolgens niet zomaar naar huis zouden sturen, maar hem zou den overdragen aan hulpverleners. Die zouden er op hun beurt voor zorgen dat hij alsnog naar school kon en in een veilige omgeving zou opgroeien. En stel je tenslotte eens voor dat Ricardo's moeder zélf een goede opleiding en een baan had gehad. Dan zouden ze niet zo arm zijn geweest en zou hij misschien helemaal niet mishandeld en ver kocht zijn. Om kinderen als Ricardo te hel pen, steunt Unicef projecten in tientallen landen om kinderhan del te voorkomen en bestrijden. Bijvoorbeeld door wereldwijd politici, rechters, advocaten en politieagenten te trainen in het aanpakken van de misstanden. Door ouders en kinderen te waar schuwen voor de gevaren. En door slachtoffers van kinderhandel op te vangen en ze door de juiste zorg en een opleiding weer eën kans op een toekomst te geven. De namen van Ricardo, Babi, Channah en Renata zijn gefingeerd om privacy redenen. Een nieraandoening verziekt je leven Dankzij de inspanningen;van de Nierstichting zijn de kwaliteit en de capaciteit var) de dialysezorg sterk verbeterd. Hoewel dialyse een levensreddende behandeling is, iegt het een enorme claim op het dagelijkse leven .ar. de nierpatiënt en zijn omgeving. De Nierstichting richt zich de komende jaren vooral op hét bevorde ren van orgaandonatie en de preventie van nierschade. Dit alles onder het motto: Dialyse de wereld uit' Zr werkt haar doelstel- lingen uit met behulp van meerjarenprogramma's, h Wetenschap, het stimuleren vin wetenschappelijk onderzoek naar nierziekten. Ketenkwalitcit niertransplantatie, het bevorderen van de kwaliteit van hel. donatie- en transplantatieproces Communicatie orgaandonatie, het uitbreiden van het aantal potentiële orgaandonoren. Preventie voorlichting, het sterk terugdringen van het aan tal nieuwe dialy: Sociaal beleid, het voorkomen van bestaansverschraling en so ciaal isolement onder nierpatiënten. Kinderen met een nierziekte, de ontwikkeling van kinderen naar volwassenheid zo optimaal mogelijk maken, zowel voor kinderen met een nierfunctievervangende behandeling, als voor kinderen in de predialysefase. Voor informatie: www.nierstichting.nl /oners van Soesterberg zijn .•eden over hun woonsitua tie: 72 procent vindt het er 'ttig wonen, 23 procent is re- lijk tevreden. Ook de ont sluiting en de bereikbaarheid het dorp scoren goed. Ze beoordelen de verkeerssitua tie met name de snelheid en bet parkeren (Rademaker- straat) echter minder positief. 0Ok op het gebied van de vei ligheid kan er veel verbeterd worden om plezierig wonen te stimuleren. Velen storen zich vooral aan de schade door van dalisme en aan het aantal in braken. Verder zou meer aan dacht besteed moeten worden aan groenonderhoud. Dit blijkt uit de leefbaarheidenquê te iéén van de onderzoeken die de 'inieente heeft uitgevoerd. De en gte is in mei onder 689 inwoners fespreid. Er kwamen er 262 (38 ■pcent) terug. Bestrating in jesterberg is volgens 35 procent aan verbetering toe om 'hobbels' in het wegdek weg te nemen. Verder zoudcn er meer prullenbakken moeten komen. De bezoekers van de feestelijke startavond in Soes- ierg over de instelling van psbeheer kregen echter te ho ren, dat het geld hiervoor op is, uitgegeven aan opnieuw plaatsen van vooral tijdens de jaarwisseling vernielde bakken. Dp opkomst op de startavond was :urstellend. Samen met de wijk- irdinator Soesterberg, Benike tón der Ploeg, telde burgemeester Koos Janssen als bezoeker en toe- ioorder slechts 25 inwoners. Niet- èmm was het een vruchtbare bij eenkomst, gemeten aan het aantal ■gesties dat zij deden om 'isterberg het karakter van een jg, schoon, goed onderhouden gezellig dorp te geven. Dorps- eer moet daar een belangrijke Irage aan leveren. Kenmerken zijn samenwerking, korte imunicatielijnen, snelle resulta- i, gedeelde verantwoordelijkheid een grote rol en invloed van Svoners. [)e gemeente kan niet alles alleen. Soesterberg, de buurt en de leef- ïgeving, is een gedeelde verant- Jordelijkheid. Belangrijke taken mh toebedeeld aan de politie, het Izijnswerk (Stichting Balans) en woningcorporaties (Portaal en W). Maar minstens zo belang- is de verantwoordelijkheid van /oners en van de winkeliers, lolen, verenigingen, kerken en s in het dorp. Deze partners in mei een structurele samen- king aangegaan. Met elkaar smeente, Balans, Portaal en een iep wijkbewoners) vormen ze dorpsbeheerteam van Soester berg. Moment bewoners uit l voor deelnair Voorzitter erv; reneef. Kwestie van Het team besp de dagelijkse Soesterberg aa indien moge! Dorpsbeheer i: kwestie van dc ken naar goec samen werken ten, van same fijne buurt. Een van de zak heerteam al sn< het houden v; Naar aanleidir wen zijn veel p reet aangepakt Daarnaast hee schikking ovei budget van 11 steed kan won bewoners en d kenen voor n Soesterberg. Tijdens de stari Burgstede, wa; nenkomst bes kreeg ter geleg boorte' van he1 konden bewor welke zaken zij pakt wilden hel coördinator Be kwam met vei voorstellen, be ding van con« meente getrokl onderzoeken. Na het weikon houder HarryT horen wat dorp actief zijn (er D'e organisatie Fine Eastern Restaurants (FER) bestaat 20 jaar. Een gebeurtenis die jl. woensdag met medewerking van de 27 aangesloten Ooster se specialiteitenrestaurants, waaronder The Oriëntal Swan in Soesterberg, op een bijzon dere wijze werd gevierd in de Amsterdamse Rai. De FER combineerde het aange name met het nuttige door het op touw zetten van een feestelijk be- n|fietdiner. Aan 30 ronde tafels, waarvan 27 gesponsord door de deelnemende restaurants, konden ruim 300 speciale gasten, onder wie vertegenwoordigers van de Chinese ambassade, volop genie ten van een exquis 5-gangen diner bestaande uit een keur van twaalf ^orgvuldig bereide gerechten en gerechtjes. The Oriëntal Swan was één van de restaurants die een tafel voor tien personen voor zijn rekening had genomen. Elke speciale jubileum- tafel met tien couverts leverde de organisatie 1000 euro op. Samen met de opbrengst van een veiling van een aantal bijzondere stukken (een voetbalshirt met daarop de handtekeningen van o.a. de oud voetbalinternationals Kees Rijvers en Frans de Munck ging voor ruim 2p00 euro weg), kwam het totale tiédrag, dat ten goede komt aan PPgen Chinese kinderdorpen, op 50.000 euro. Öe geanimeerde oosters culinaire 'ond was in alle opzichten een oot succes. Cheung Mok, eige- aar van The Oriëntal Swan was :n van de tien koks die in de keu- ens van de RAI voor de vele riëntaalse heerlijkheden zorgden, ijn vrouw Miranda en dochter fëndy maakten eveneens deel uit Ede totale organisatie van de nd. Als gastvrouw zat Miranda k tussen de drukke bedrijven idoor mee aan aan de tafel die door r restaurant was geadopteerd. froor aanvang van het diner wer- flen de in stijlvolle kledij gestoken gasten via t\ schermen gé stand van kinderdorpen goed werk dc al ouderloze het gegeven reldwijd vijf n gekomen illu het belang v Stichting SOS staat voor 'S organisatie ri' de sterken ir financiële hi bieden aan d' FER in Ned langeloze hu ven, met de 50.000 euro SOS-aktie Naast al dat ganisatoriscf nam, heeft voor zijn ga aan de Rade de traject O] ker/ster wc SOS-kanska euro. Daaro maken. Een oordeelt wel de bedenker een 'diner De Nierstichting is afhankelijk van giften. Elke financiële steun is welkom op Giro 88.000 - Bussum. water. Die katheter is bacterie- gevoelig." Invloed op het gezin "Nu Michel aan het dialyseren is, staan mensen er pas bij stil wat zo'n nierziekte allemaal inhoudt." De familie Gruizinga houdt de moed erin, maar de vakantie is "best wel een minpuntje", vindt Maria. "Wij gingen altijd graag naar het buitenland, maar dat wordt lastig want dan moet je in het buitenland een dialysecen trum zoeken. De Nierstichting kan hierbij helpen en organiseert ook vakanties, maar daar zijn we dit jaar nog niet aan toe geko men. Mijn dochter van dertien Niemand weet wie of waar ze zijn. Zijn het er één miljoen, óf is dat nog maar het topje van de ijsberg? Kinderen die werden ontvoerd, verhandeld en ver kocht. Ze schreeuwen in stilte om hulp, maar niemand lijkt ze te horen. Dat moet veranderen, vindt Unicef. Ooit dacht Channah dat ze lerares zou worden. Maar op haar vijftiende werd ze ontvoerd en voor 130 dollar verkocht om in de Cambodjaanse prostitutie te werken. In het rapport 'Ongezien en ongehoord', start Unicef samen met ECPAT Nederland/Defence for Children International het onderzoek naar de situatie van kinderhandel in Nederland. Onder andere op het gebied van preventie, signalering, vervolging en bescherming moet er in ons land veel gebeuren. Meer onderzoek is hard nodig, Unicef en ECPAT zetten hun werkzaamheden dan ook voort. In december 2004 worden de resultaten van het vervolgonderzoek verwacht. Op een lenteavond wandelen de toeristen door de straten van Thessaloniki, de tweede stad van Griekenland. Op een hoek zit een jongen met een aanstekelijke lach gitaar te spelen. Af en toe krijgt hij een muntje. De jongen heet Ricardo. Hij is 11 jaar oud en één van de ongeveer 3000 Albanese kinderen die naar Griekenland of Italië zijn verhandeld om te bede len. Ricardo is Roma, zijn familie is straatarm en hij is maar twee jaar naar school geweest. Zijn moeder vond het goed dat een buurman hem mee nam naar Griekenland, zodat de jongen geld kon verdienen voor de familie. 'Ik moet 15 euro per dag aan mijn eigenaar betalen/ vertelt Ricardo. 'Ik word geslagen als ik die 15 euro niet haal.' Ricardo is een van de kinderen die jaarlijks wereldwijd ten prooi val len aan kinderhandel. Deze kinderen worden onder valse voorwendselen vervoerd met het doel ze onder dwang te exploiteren. Ze moeten hun lichaam aanbieden voor prosti tutie of porno, ze moeten als slaafje werken in het huishouden, op plan tages of in fabrieken. Ze worden mis bruikt om drugs te smokkelen, of om te stelen of bedelen onder dwang. In het verborgene 5 Niemand kan het bestaan van kin- I derhandel nog ontkennen. Toch is er nog maar zo weinig over bekend, dat het niet meevalt om greep te krijgen op deze afschuwe lijke praktijken. Wel hebben we nu beter zicht op wat er zich afspeelt in Afrika, waar - stelt Unicef vast- grote stromen vrouwen en kinde ren worden verhandeld. Het gaat om handel binnen de regio, maar ook naar Europa. Zoals Babi (15) een Nigeriaans meisje dat onder valse voorwendselen naar London werd gesmokkeld, ze vertelt: 'Mij Nieren zuiveren het bloed van afvalstoffen. Ze houden de vochthuishouding op peil en maken hormonen. Ook regelen ze de bloeddruk. Goed werkende nieren zijn essentieel voor een goed en gezond leven. Daar sta je niet altijd bij stil. Vele tienduizenden Nederlan ders beseffen hoe belangrijk het is dat je nieren goed werken. Dat zijn mensen met een nier ziekte. Als er nog maar vijf tot tien procent van de nierfunctie overblijft, zijn dialyse of trans plantatie de enige oplossing. Veel patiënten moeten eerst jarenlang dialyseren voordat zij in aanmerking komen voor transplantatie. Er is namelijk een schrijnend tekort aan do nornieren. In Nederland staan 1.200 mensen op de wachtlijst voor een niertransplantatie. De wachttijd voor een donornier is gemiddeld 4,5 jaar. Dialyse is overleven Dialyse is een kunstmatige ma nier om het bloed te zuiveren. Daarvoor moeten patiënten drie keer per week naar het zieken huis of om de paar uur het bloed spoelen via het buikvlies. Week na week en jaar na jaar. Mensen die dialyseren voelen zich vaak moe; de behandeling neemt na melijk maar een klein deel van de nierfunctie over. Bovendien heb ben zij veel dorst, want ze mo gen maar heel weinig drinken. Op vakantie gaan, kan alleen als er speciale voorzieningen zijn. Een donornier geeft leven Voor honderden nierpatiënten is niertransplantatie hun groot ste wens. Zij verlangen naar een nieuw leven met een nieuwe nier. Wachten op een donornier is heel zwaar. Voor de patiënt, maar ook voor zijn of haar part ner, ouders, familie. Het is een voortdurende strijd tussen vrees en hoop. Veel patiënten die een nieuwe nier hebben gekregen, vieren hun transplantatiedag alsof het hun verjaardag is. Wat doet de Nierstichting Een van de speerpunten van de Nierstichting is die wachttijd op een donornier aanzienlijk te verkorten. Enerzijds wil de Nier stichting een groter draagvlak creëren voor orgaandonatie. Daarom geeft ze voorlichting over het hoe en waarom van orgaandonatie. Anderzijds pro beert de Nierstichting de politiek ervan te overtuigen dat de Wet op de orgaandonatie (WOD) moet worden aangepast. Het streven is de wachttijd voor een nieuwe nier terug te brengen tot maximaal twee jaar. Wat kunt u doen U kunt iets doen aan het lot van de nierpatiënten! Door nu al voor uzelf te bepalen of u na uw dood donor wilt zijn of niet. Het lijkt misschien een zware beslis sing, donor te willen zijn. Maar het is een beslissing die van gro te betekenis is voor anderen. Het is vooral belangrijk dat uw naas ten weten wat uw standpunt is. Dan zal het gaan zoals u wilt. De belangrijkste vraag is dan ook: "Weet u het al van elkaar?" werd een goede baan beloofd, maar in plaats daarvan werd ik aan het werk gezet als huishoudster. Als we alleen waren, wilde mijn baas seks met mij.' Ook worden er steeds meer kinderen van Oost- naar West-Europa verhandeld. Zoals Renata (15) uit Roemenië die voor haar problemen thuis wegliep. Een 'aardige vrouw' ving haar op, maar zette haar vervolgens aan het werk in de prostitutie in Turkije en Spanje. Door onderzoek van Unicef, Defence for Children International en ECPAT komen steeds meer feiten en verhalen van verhandelde kin deren aan het licht. Dat het ook in Nederland voorkomt is zeker, maar ook hier is de vraag om hoeveel kinderen het gaat, en hoe en waar het gebeurt. School Michel volgt een koksopleiding. "Bij die opleiding zit een he leboel praktijk. Het afgelopen halfjaar heeft hij daarvan heel erg veel gemist. De theorie wordt goed verzorgd in het dia lysecentrum en de praktijk pro beren we thuis te doen. Die mo gelijkheid hebben we gelukkig, want mijn man heeft ook in de horeca gezeten. Maar het is na tuurlijk anders dan op school." Michel heeft veel hobby's: "Vlie geren en drummen, hij is gek van muziek. Maar voetballen kan niet. Hij moet altijd rustig aan doen. Zwemmen kan ook niet, want je mag niet in het baalt daar wel van. Een nierpatiënt die dialyseert mag niet veel drinken, want al het vocht moet er via de dialy semachine weer uit. Maria: "Mi chel mag ook maar twee liter per dag drinken. Eigenlijk valt dat nog mee, de meeste nierpatiën ten mogen nóg minder drinken. Ook met eten moet je altijd re kening houden. Hij mag weinig eiwit en zout." Wachten op een nieuwe nier Op de vraag of Maria genoe gen neemt met dialyse zegt ze: "Geen sprake van! Je kind ver dient het beste, en dat is in zijn geval een nieuwe nier." De vijftienjarige Michel Gruizinga kampt vanaf zijn ge boorte met nierproblemen. Sinds kort moet hij dialyseren ('spoelen'). Dat betekent dat hij drie keer per week vier uur in een ziekenhuis stil moet liggen aan een dialyseap paraat. Zo wordt zijn bloed gezuiverd van afvalstoffen. Michels moeder Maria vertelt wat dat voor haar zoon en de rest van de familie betekent. "Toen Michel een nierziekte bleek te hebben, werden wij erop ge wezen dat hij zou moeten gaan spoelen als hij acht of negen jaar zou zijn", herinnert Maria zich. "Uiteindelijk hebben we dat nog heel ver kunnen rekken. Maar op een gegeven moment wer den zijn nieren zo slecht dat het levensbedreigend werd. Toen moest hij wel aan de dialyse." Nieren zuiveren het bloed. Als zij niet goed meer functio neren moet dat gebeuren met een dialyseapparaat, zodat het lichaam niet wordt vergiftigd. Maria vertelt hoe dat in zijn werk gaat: "Michel heeft een katheter in zijn borst, met daaraan een soort kraantje. Dat wordt open gedraaid en dan wordt hij aan gesloten aan een machine die zijn bloed zuivert. Na vier uur wordt hij weer afgekoppeld." "Mijn zoon leeft bij de gratie van een machine" NIERSTICHTING

Soester Courant | 2004 | | pagina 14