Burger gespaard bij bezuinigingen 'Zwarte Prinsjesdag' in Mariënburg 1 3.79 2.98 2.49 1 mS 9 1.79 9.98 Werkloosheid nadert in Soest recordhoogte Veroordeelde chirurg mag beroep blijven uitoefenen NIJHOf Van de Graaf VERKOOPPLANNEN? DEZE WEEK Soest snijdt in eigen apparaat; geen inflatiecorrectie instellingen Na 'ontuchtige handelingen' f 3.000 m2 f X BL OEMBOLLENMA RKTH X Ludiek protest om 'Den Haag wakker te schudden' m fff? Voor.l7c keer autoband van vrouw vernield gpp - NU NAAR NIJHOf 20% korting op alle badmeubels' 20% korting op alle wandtegels SOESTER KALENDER Kopij s.v.p. zo vroeg mogelijk aanleveren UW WONING VERKOPEN? BEL UW MAKELAAR: 035-601 13 04 A. van der Lee OPEL^ Mosselwijn Mosselen Rundergehakt Perssinaasappels Paturain Provence Hertog Jan pils BEL VOOR EEN GRATIS EN DESKUNDIGE WAARDEBEPALING 035 - 603 27 37 WOENSDAG 22 SEPTEMBER 2004 83e JAARGANG NO. 6 COURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 9,00 - Buiten Soest 18,00 - Losse nummers 0,60 Gecontr. oplage 12.300 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel 'Tout Soest' bij opening van BEC de Plantage. Soest weerspreekt kritiek op 'boekhoudfraude'. Idea en Balans slikken schrappen inflatiecorrectie. Column Visser. Op 't Hoogt Actueel 4 'Bij Meldpunt Woonomgeving ook sociaal werk'. Actueel 5 Kritiek op procedure referendum ecoduct. Bruidspaar Kleinegris al 65 jaar samen. VVD wil markt op Van Weedestraat. Alte Venema opvolger Gerard van den Deijssel. Varia 7 Bewoners Smitsveen mogen meepraten bij speelplan. Soest moet nog wennen aan kunst op industrieterrein. Familieberichten 6 Rubrieksadvertenties 6 Op Soest 9 Ringsteken in gepaste kledij. Heksenketel in Willem I. Hervonden Soest. Soest 50 jaar geleden. Kerk in de Krant 11 Cultuur 13 Judi Gor in container. Artishock-berichten. Soesterberg 15 Tevredenheid over woon situatie in enquête. Actie brengt 50.000 op. Sport Soest krijgt draai om de oren. 17 Kerklaan of Flushing Meadow. Volleybalsters ruiken al aan internationaal niveau. Prikbord Kerkdiensten. Medische diensten. Radio Soest. 19 www.rabobankotiline.com Als u niets van Soest en Soesterberg wilt missen www.soestercourant.nl Van Weedestraat 227 3761 CD Soest Telefoon (035)601 41 52 E-mail: soestcrt@wanadoo.nl Het werkloosheidcijfer van Soest nadert weer het record van april dit jaar. Toen wa ren 1595 Soesters op zoek naar een baan. Na lichte da lingen is het aantal werkzoe kenden in augustus weer ge stegen naar 1574, zo meldt het Centrum Werk en Inko men (CWI). Deze toename wordt veroor zaakt door hoofdzakelijk schoolverlaters. De stijging houdt gelijke tred met de ont wikkeling in de regio Eemland (1,7 procent), maar steekt ne gatief af tegen het beeld in het district Middenwest (0,2). De regio Utrecht-Midden laat zelfs een daling van 2,5 procent zien. De laatste jaren is overal in Ne derland een forse groei van het werkloosheidcijfer waargeno men. Het laatste jaar was er in Soest sprake van een stijging van 16,2 procent. Ten opzichte van augustus 2002 zelfs 55 pro cent. Van de Soester werkzoekenden staat bijna de helft langer dan een jaar ingeschreven bij het CWI. Meer dan de helft van alle geregistreerde mensen is 40 jaar of ouder, en het overgrote deel kwam (tot dusver) niet verder dan een middelbare schoolopleiding. In recente publicaties over het CWI zijn in deze krant hogere aantallen werkzoekenden ver meld. Daarin waren echter meegerekend de Baarnaars die bij het CWI-bureau aan het Raadhuisplein staan ingeschre ven. De landelijke cijfers van het CWI wijken overigens af van de gegevens die het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) verspreidt. Het CWI kijkt puur naar de niet werkende mensen die een baan zoeken en bij het centrum staan ingeschreven. Het CBS baseert haar cijfers op een enquête onder dertigdui zend mensen en vertaalt die naar een landelijk overzicht. Waar het CWI geen urengrens hanteert, telt het CBS alleen de mensen mee die 12 of meer uur per week willen werken. De bezuinigingen die Soest voor de komende vier jaar moet doorvoeren, gaat het hoofdzakelijk binnen het ge meentelijk apparaat realiseren. Voor de burger komen er geen lastenverzwaringen, afgezien van de jaarlijkse inflatiecorrec tie van belastingen en tarieven. De gesubsidieerde instellingen ontlopen de dans niet. Eenmalig zullen de subsidies niet worden verhoogd met het gebrui kelijke inflatiecijfer (waarschijnlijk twee procent). Hierdoor dalen de uitgaven van de gemeente met 100.000 euro. De overige negen ton bespaart de gemeente onder meer door te beknibbelen op het personeel. Dat hoeft niet ten koste te gaan van het aantal formatieplaatsen, maar kan bewerkstelligd worden door bijvoorbeeld minder externe hulp in te schakelen. Voor de amb tenaren betekent dit wel meer werk. Daarnaast moet de raad zich nog gaan buigen over een sobere openstelling van de balie in de hal van het gemeentehuis. Deze voor nemens leveren in 2005 al 100 duizend euro op en de drie jaren daarna telkens een ton euro extra. Verder zet Soest het mes in de uitgaven voor infrastructuur (100.000) en wil ze gaan besparen op het inkoop- en aanbestedings beleid van grote projecten. Zo wordt in totaal volgend jaar een miljoen gulden bezuinigd. Nieuw beleid Dat is meer dan het verwachte te kort. De 161 duizend euro die structureel overblijft, wil Soest ge bruiken voor nieuw beleid. Het is aan de gemeenteraad om te bepa len waar dat geld aan wordt be steed. Het lijkt er overigens op, maar dat is aan de fracties, dat dit geld een bestemming vindt in de exploitatie van een nieuwe sport hal of sportzaal, mogelijk in het Smitsveen. 'Daar is nu geen geld voor. We moeten eerst maar eens kijken of er in de raad een meer derheid voor te vinden is. Of je kunt weer iets betekenen voor de instellingen', zegt Bert Krijger, wet houder van financiën. Hij is blij dat er geen lastenverzwa ringen komen, iets waarop de ge meenteraad overigens al in het vooijaar, toen de cijfers nog som berder waren, op hamerde. 'We willen niet, zoals veel andere ge meenten doen, bij de burger aan kloppen en daar het tekort opha len. Maar deze operatie is niet pijnloos. Ze vergt heel veel van de mensen in het gemeentehuis. Met 240 formatieplaatsen heeft Soest in vergelijking met andere ge meenten al het minste aantal amb tenaren in relatie tot omvang en inwoners.' Het valt volgens Krijger niet mee om bedragen van 1 of meer mil joen te bezuinigen dan wel te be sparen. Op een begroting van 72 miljoen is dat erg veel, want het overgrote deel van de uitgaven, zoals salarissen, uitkeringen en an dere verplichtingen, ligt vast. Toch valt het op dit moment alle maal ook weer mee, ten opzichte van enkele maanden geleden. Toen nog dacht Soest dat het volgend jaar 1,2 en de jaren daarna 2,2 mil joen zou moeten bezuinigen. Maar een grote meevaller Wordt veroor zaakt door de rijksbijdrage voor de Wet Werk en Bijstand. Soest krijgt jaarlijks 850.000 euro meer dan waarmee aanvankelijk rekening was gehouden. Mede hierdoor hoeft de gemeente minder diep te snijden in allerlei uitgaven. Met de beoogde maatregelen is er sprake van een sluitende begroting voor volgend jaar en zijn er daarna tot en met 2008 zelfs overschotten te verwachten. Het kan zijn dat de septembercirculaire van het rijk, opgemaakt aan de hand van de Miljoenennota, aanpassingen aan de meerj arenbegroting vereist, maar Krijger verwacht op basis van de geluiden uit Den Haag geen schokkende veranderingen. de dat de positie van de Soester in het ziekenhuis niet als 'ambt' kan worden omschreven. Het opleggen van een beroepsver bod was wel mogelijk geweest als de chirurg ontucht met misbruik van gezag ten laste was gelegd, stelde de rechtbank. De man moet naast zijn straf 1200 euro smarten geld betalen aan één van de slacht offers. Wegens ontuchtige handelin gen met twee jonge patiënten is een 39-jarige Soester chirurg veroordeeld tot 240 uur werk straf en een half jaar voorwaar delijke celstraf. Een beroeps verbod, zoals door het open baar ministerie tegen de man was geëist, legde de rechtbank niet op. De patiënten, 11 en 15 jaar, lagen op 26 mei vorig jaar samen op een kamer in het Meander Medisch Centrum, locatie St. Elisabeth, in Amersfoort. De Soester werkte daar als orthopedisch chirurg. Het jongste meisje was wakker gewor den doordat een man haar benen, kruis en billen betastte. Even later gebeurde iets soortge lijks met haar oudere kamerge nootje. Deze patiënte had de Soes ter op een foto herkend als de da der. Het jongere meiqe had slechts gezegd dat de Soester, die haar had geopereerd, leek op de dader. De chirurg had de beschuldigingen echter altijd ontkend. Naar zijn zeggen was hij die avond wel op de kamer van de meisjes geweest, maar had hij slechts een gebruikelijke controle uitgevoerd bij het jongste meisje. De recht bank vond echter dat de feiten be wezen konden worden. Zij noemde het 'verwerpelijk' dat de man zijn positie als volwassene, maar vooral als arts, tegenover de meisjes had misbruikt. De officier van justitie had, naast 240 uur taakstraf en een half jaar voor waardelijke celstraf, ook een be roepsverbod van driejaar tegen de Soester geëist. De rechtbank stelde dat die maat regel niet aan de man kon worden opgelegd. Een ontuchtpleger kan volgens de wet uit zijn ambt wor den gezet, maar de rechtbank stel- 4» *l<» 4» jV 0^. 0^ 0^ AF 'V 100 blauwe druifjes 2,50 ijF ■Jjf 100 boerenkrokussen 2,50 100 blauwe sneeuwklokjes 2,50 ■ïjj. 500.000 tulpenbollen, ^4 •jjj 100.000 krokussen, irissen etc. A A Bij bollengigant Kwekerij Groeneveld 9* A'damsestraatweg 57a, Baarn, tussen kasteel Groeneveld en Paleis Soestdijk aan de N221 (volop parkeergelegenheid) vi, ^0 y*, ^0 >1* y^ y^ ai» «u 0$\ #1* »i* ffi r|<> Een inwoonster van Soest is ten einde raad. Zaterdag moest ze tot haar ontzetting constateren, dat voor de zeventiende keer in drie jaar tijd een band van haar auto was lek gestoken. Ditmaal was een voorband plat, een week eerder waren de twee ach terbanden nog doelwit van een onbekende vandaal. Het maakt niet uit waar ze de wagen par keert, met een onrustbarende regelmaat is de bandenprikker actief. Meestal zijn het alleen een of meer banden van de auto van de vrouw die met een mes zijn vernield. Daarom is het vermoeden gegroeid, dat iemand het op haar wagen heeft gemunt, maar ze kan zich niet voorstellen wie zoiets zou wil len doen. De vrouw heeft de auto hard nodig om haar kinderen te ver voeren en om haar werk te kun nen doen. Ze heeft voor de zo veelste keer aangifte gedaan van vernieling bij de politie. 'Mijn dochter is er ziek van. Elke band moet vervangen wor den en kost honderd euro. Ze kan haar geld, en de energie die dit kost, wel beter gebruiken', aldus een verontruste moeder. ;Vv; r -vv De koks leken spelbreker in hun smetteloze witte buis, maar dat was schone schijn. 'Wij mogen in de keuken geen donkere kleding aan.' Voor alle andere medewerkers van Ma riënburg was de dresscode gijs teren wel zwart. 'Om de rege ring in Den Haag wakker te schudden', aldus een van hen. De aangekondigde bezuinigingen in de zorgsector moeten hoe dan ook geblokkeerd worden. Anders kan de kwaliteit van de (bejaar denzorg niet langer gewaarborgd blijven. Gevreesd wordt voor on der meer toenemend ziektever zuim als gevolg van een nog gro tere werkdruk. 'Dan ben je met de handen aan het bed gebonden.' Mariënburg heeft het afgelopen jaar al 1,6 procent moeten inleve ren. De grens, de limiet en het pla fond zijn bereikt, klinkt het eens luidend. Verder snoeien in het budget zal ongetwijfeld vervelende consequenties met zich meebren- zondag 26 september open van 10 tot 17 uur bouwen woonwaren. baarn minervaweg 3, tel. 035 54 86111, www.nijhofbaarn.nl gen. En dat moeten ze zich in Den Haag maar eens goed beseffen. Het ludieke protest in het verzor gingscentrum aan de Burgemees ter Grothestraat op (Zwarte) Prinsjesdag bleef binnenskamers. De bewoners hoeven niet bang te zijn, dat ze de dupe zullen worden van werkonderbrekingen, stakin gen of andere harde acties, bena drukt een van de medewerkers. Als het kabinet zijn plannen wil doordrukken, dan zullen er waar schijnlijk meer protesten volgen, maar alle in de ludieke sfeer. 'Wij gaan hier niet het werk stilleggen, Als er meer protesten volgen te gen de bezuinigingsplannen in de zorgsector, zullen die in Mariën burg louter in de ludieke sfeer plaatsvinden. Gisteren waren alle medewerkers, met uitzondering van - de koksin het zwart gehuld. Foto: Soester Courant daar zou je alleen de bewoners mee hebben. Zo ziften wij niet in elkaar', aldus de medewerker, kort voordat de bewoners plaatsnamen voor een groot scherm om de rijt oer van de Gouden Koets te vol gen. De Soester Kalender biedt verenigin gen en instellingen in Soest gelegen heid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'week agenda' te melden. Donderdag 23 september Geen opgaven Vrijdag 24 september Geen opgaven Zaterdag 25 september 10:00 Wandeltocht voor Hart stichting, tuin gemeentehuis, Raadhuisplein, 2,50. 11:30 Nordic Walking voor Hartstichting, idem, 7,50. 20:00 Bingo w.v. 'Óverhees', De Klarinet, Klarinet 39, 3,50/7,00. 20:15 Concert Utrecht String Quartet, Cenakel, Amersfoort- sestraat 18, 17,00. 22:00 Bluesnight met The Soulcatchers, Artishock, Steenhoffstraat 46, 10,00. Zondag 26 september 10:00 Wandeltocht voor Hart stichting, tuin gemeentehuis, Raadhuisplein, 2,50. 11:30 Nordic Walking voor Hartstichting, idem, 7,50. 15:00 India-concert met Koustuv Ray, Artishock, Steenhoffstraat 46, 10,00. 19:00 Oecumenische Avond viering, Joanneskerk, Willaert- straat 47. Maandag 27 september 19:30 Raadscommissie Be stuur Middelen, gemeente huis, Raadhuisplein 1. 20:30 Film 'Big Fish', Artis hock, Steenhoffstraat 46, 3,50/5,00. Dinsdag 28 september Geen opgaven Woensdag 29 september 14:00 film 'Shrek 2', Idea- theater, Willaertstraat 49, 4,50. 19:30 Raadscommissie Sport/ Onderwijs/Welzijn, gemeente huis, Raadhuisplein 1. Soester Courant overal thuis in Soest en Soesterberg Nu de zomervakantie achter de rug is, stromen de persberichten weer in toenemende mate bin nen bij de redactie van de Soes ter Courant. Veel activiteiten zijn ruim van tevoren bekend bij de organisatoren, maar worden pas op het laatste moment aan gekaart bij de redactie van deze krant. De redactie verzoekt alle 'leve ranciers' vriendelijk doch drin gend kopij en andere persbe richten zo vroeg mogelijk aan te leveren, indien mogelijk bij voorkeur minimaal een week voor de gewenste plaatsingsda tum. Op die manier kan worden voorkomen, dat berichten als gevolg van tijdgebrek blijven liggen en de kolommen van de krant niet bereiken. We rekenen op uw begrip en medewerking Redactie Soester Courant Fietsen over het water? Ook een mening? Ca naar: www.gemeentebelangengroensoest.nl GRATIS WAARDEBEPALING Autobedrijf CITROÊN Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Hol Molenbeek Woning- en Assurantiemakelaars UTRECHT BILTHOVEN DE MEERN SOEST VIANEN ZEIST Burgemeester Grothestraat 32 Soest www.holenmolenbeek.nl flv NEFKENS SOEST Wie onders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF Irkscraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 l/jj Bi Muscadet S M Martin per fles extra 2 kilo beker krat 24 fl. C1000 versvoordeelmarkt Winkelcentrum 'Hartje-Zuid' Geldig l/m zaterdag, druk- en zetfouten voorbehoudea Burg. Grothestraat 13, SOEST BuijsRegiomakelaars.nl RJJ f Soest@Buijsregiomakelaars.nl nvm UW MAKELAAR IN DE REGIO! (KANTOREN TE SOEST EN AMERSFOORT)

Soester Courant | 2004 | | pagina 1