I I Visser Soest weerspreekt kritiek Verhoef op gemeentelijke 'boekhoudfraude' 'Tout Soest' bij opening Plantage Drie gewonden bij kettingbotsing 'Het had nog erger kunnen zijn' Belastingen en tarieven samen met Hypotheek Visie Knikkerpad Verhoef licht kritiek toe Accountant: 'Weerlegging slaat nergens op' Beleef het mee... Hoorzitting voor burgers over begroting Soest Chauffeur van vrachtwagen knalt achterop 'Kom naar school, naar de Egelantier' Idea en Balans slikken schrappen van inflatiecorrectie 1-eüH» Ter gelegenheid van het 975-jarig bestaan van Soest hebben kinde- n ren zondag in het gebouw van Pre- - fab Beton aan de Zuidergracht ge- werkt aan een knikkerpad. Eind f september wordt dit bijzondere i pad aangelegd bij de Plantage in het Smitsveen als een verjaardags geschenk van de Soester jeugd aan hun jubilerende dorp. Het idee voor dit unieke project is van de Soester lichtkunstenaar Ju- j diGor. In samenwerking met o.a. Bruna Lenarduzzi, Brechtje Hoor- j sten, Ton Paauw en Anita Vreug- dehil ontstond een schitterend (letterlijk!) kunstwerk in witglans- grind als ondergrond voor de knikkertegels. Nog steeds streeft JudiGor naar een eindresultaat van 975 x 975 knikkers. In bewondering voor deze creatie ve vrouw draag ik het volgende vers aan haar op: We creëren een pad een transparante weg van kleurige knikkers een levenspad dat baan breekt in de geest open ligt voor iedereen op het rechte pad waarin we stappen zetten van voor naar achter af en aan wie komt er op mijn pad kom ik je tegen om samen te dansen op glinsterende knikkers die als sterren glanzen onder onze voeten van achter naar voor op en af? altijd op pad er is geen einde aan de reis steeds lichter springen we omhoog boven de materie harde stenen van droefenis zolang maar beneden knikkers stralen in de zon de zon van het kind de zon van de vrijheid kijk naar blijheid zie het licht aan en uit niet om de knikkers wel om het spel. Wild wild van Ecoduct? Ook een mening? Ca naar: www.gemeentebelangengroensoest.nl Op maandagavond 27 septem ber wordt de brief van accoun tant Verhoef behandeld in de raadscommissie Bestuur Middelen. Hij zal daarbij aan wezig zijn en zijn beweringen toelichten, laat hij weten. Ook de accountant die een goedkeu rende accountantsverklaring bij de jaarrekening gegeven heeft is uitgenodigd. Het is nog niet ze ker of die ook aanwezig zal zijn. De gemeente Soest weer spreekt de constatering van de accountant drs. L.W. Verhoef dat de Jaarrekening 2003 niet klopt. Verhoef hanteert vol gens het College van B. en W. de boekhoudkundige regels uit het Burgerlijk Wetboek om de jaarrekening te controleren. De boekhoudkundige regels voor gemeenten, vastgelegd in de Comptabiliteitsvoorschriften, wijken op een aantal punten af van het Burgerlijk Wetboek. De Jaarrekening 2003 van de ge meente Soest voldoet geheel aan de regels volgens de Comptabili teitsvoorschriften, is de conclusie, van het gemeentebestuur, zoals blijkt uit een vorige week verspreid persbericht. 'De kritiek van de heer Verhoef spitst zich toe op de verantwoording van het jaarresul taat. De verantwoording van het jaarresultaat is in de Comptabili teitsvoorschriften nadrukkelijk an ders geregeld dan in het Burgerlijk Wetboek. Hoe anders is het een voudigst uit te leggen aan de hand van onderstaand voorbeeld,' aldus de afdeling Financiën van de ge meente. Zij geeft het volgende voorbeeld. 'In 1996 is het gemeentelijk CAI- bedrijf verkocht voor afgerond 10 miljoen. De gemeenteraad besloot destijds deze boekwinst di rect volledig te reserveren voor een aantal grote exploitatie-uitgaven. Als deze verkoop de enige finan ciële wijziging zou zijn geweest in dat jaar, zou het jaarresultaat in 1996 volgens de Comptabiliteits voorschriften 0,- zijn geweest. De winst is volledig ten laste van de exploitatie verantwoord en le vert daarom geen positief resultaat op. Volgens de visie van de heer Verhoef zou die boekwinst echter als bestemming voor 1996 moeten worden aangemerkt. Het jaarresul taat zou dan 10 miljoen zijn in plaats van 0,00. Dit is gebaseerd op de andere wijze van verant woording volgens het Burgerlijk Wetboek. In beide gevallen is de omvang van de reserves gelijk, het wordt alleen anders geboekt.' Met ingang van 1 januari 2004 zijn de Comptabiliteitsvoorschriften vervangen door het Besluit Begro ting en Verantwoording, vervolgt de afdeling. 'Daarin is de regelge ving rond de financiële administra tie en met. name de verantwoor ding van reserves meer in overeen stemming met het Burgerlijk Wet boek. De Jaarrekening 2004 van de gemeente Soest zal dan ook anders van opzet zijn dan jaarreke ningen van voorgaande jaren. Omdat dan ook de nieuwe regels voor de gemeentelijke boekhou ding minder zullen afwijken van de regels in het Burgerlijk Wetboek, worden de bezwaren van de heer Verhoef in belangrijke mate teniet gedaan.' 'Ook vorig jaar heeft de visie van de heer Verhoef de gemeente be reikt, in vrijwel dezelfde formule ring als dit jaar,' aldus het gemeen telijk persbericht. 'De accountant die de boekhouding van Soest controleert (PricewaterhouseCoo- pers) heeft toen al geconcludeerd dat de jaarrekening van de ge meente Soest overeenkomstig de relevante voorschriften is opge steld.' En verder: 'De gemeente Soest is niet de enige die is aange schreven door de heer Verhoef. Veel andere gemeenten en provin cies zijn dit jaar en voorgaande ja ren ook benaderd in gelijkluiden de bewoordingen. Opmerkelijk daarbij is, dat de heer Verhoef naast zijn analyse tevens aanbiedt raadsleden (tegen betaling) boek houdkundig te scholen,' klinkt het ten slotte nogal vilein. Commentaar Verhoef Gevraagd om commentaar op het persbericht van de gemeente laat Verhoef op zijn beurt het volgen de weten. 'Met mijn brief van 2 september 2004 waarschuwde ik de gemeen teraad van Soest ervoor dat de jaarrekening 2003 misleidend is. Samengevat stelde ik: Het saldo waarmee de winst-en- verliesrekening (c.q. rekening van baten en lasten of, kortweg: reke ning) eindigt, is niet het saldo van alle opbrengsten en kosten. Er zijn dus opbrengsten en kos ten buiten de rekening gelaten. Het gaat om miljoenen euro's. Het gaat om tientallen posten. Dat betekent dat wat als werkelijke ontvangsten en uitgaven naast de betreffende begrotingsposten wordt vermeld, niet altijd de werkelijke ontvang sten en uitgaven zijn. Omdat niet bekend is welke baten en lasten buiten de rekening zijn gelaten, zijn alle bedragen in de rekening ver dacht. De rekening sluit met een voor delig saldo van 1,3 miljoen. Het werkelijke voordelig saldo is 3,8 miljoen. (Ter vergelijking: de op brengst van de OZB bedraagt in 2003: 7,1 miljoen.) De rentelasten zijn met een be drag van 1,7 miljoen te hoog weergegeven. Het Eigen vermogen saldo van bezittingen en verplichtingen) wordt te hoog voorgesteld omdat: - tariefegalisatierekeningen niet als verplichting (jegens de burgers) worden weergegeven; - pensioen- en wachtgeldverplich tingen jegens (oud-)wethouders niet zijn opgenomen; - vakantiegeld- en vakantiedagen verplichtingen niet zijn opgeno men. Belangrijke wettelijk voorge schreven toelichtingen op de reser ves en de voorzieningen ontbre ken.' Verhoef vervolgt: 'In het persbe richt van het gemeentebestuur van 15 september ontkent het gemeen tebestuur geen van mijn bewerin gen. Dat is opvallend. Als verweer stelt het gemeentebestuur dat ik zoiets als 'boekhoudkundige regels uit het Burgerlijk Wetboek' zou hanteren. Het gemeentebestuur stelt dat de jaarrekening van Soest geheel voldoet aan de regels van zoiets als 'Comptabiliteitsvoor schriften'. Echter, een verwijzing naar Burgerlijk Wetboek en Comptabiliteitsvoorschriften slaat in dit kader nergens op en is ge heel en al niet van toepassing in een weerlegging van mijn bewerin gen. Bovendien heb ik nergens ver wezen naar het Burgerlijk Wet boek. De jaarrekening van Soest is bovendien faliekant in strijd met de Comptabiliteitsvoorschriften, die in artikel 3 uitdrukkelijk voor schrijven dat een gemeentelijke jaarrekening niet misleidend mag zijn en in artikel 27 uitdrukkelijk voorschrijven dat alle opbrengsten en alle kosten in de rekening moe ten worden opgenomen en dat in de rekening het saldo van alle op brengsten en kosten moet worden vermeld. In het persbericht maakt het ge meentebestuur er melding van dat ik meer gemeenten dan Soest al leen heb aangeschreven over mis leidende jaarrekeningen. Dat is juist. Echter, het zegt niets over de betrouwbaarheid van de jaarreke ning van Soest, wel heel veel over de onbetrouwbaarheid van de jaar rekening van menige andere ge meente. Er zijn gemeenten waar_ de boekhoudfraude inmiddels al een omvang van ettelijke honder den miljoenen euro's heeft aange nomen. Nederland-breed gaat het om een boekhoudfraude van eni ge miljarden euro's, aldus Verhoef. ELKE WEEK EEN SOESTER&OURANT JN DE BUS?^^£ Neem een abonnement: 9,- per half jaar! tel. (035) 6014152 Maak nu een afspraak bij Hypotheek Visie en ga als VIP naar De Woonbeurs in de Amsterdam RAI. Maak bovendien Iedere dag kans op een digitale camera of een gloednieuwe Glant blke. Hypotheek Visie Is hoofdsponsor van De Woonbeurs. Amsterdam RAI van 28 september t/m 3 oktober 2004 Hypotheek Visie Soest, Burg. Grothestraat 11 A. 3761 CJ Soest, tel. (035) 523 93 23 Kijk ook eens op hypotheekvisle.nl PAGINA 3 N HYPOTHEEKVISIE ujoot\T ck fjTv. te laten-/ Rioolrecht Elke aansluiting 192,00 Hondenbelasting Eerste hond Elke volgende hond 60,00 90,00 Tarieven: Paspoort Bijschrijven kind (direct) Bijschrijven kind (later) Reisdocument vreemdelingen Nederlandse identiteitskaart Rijbewijs Huwelijksvoltrekking (op zaterdag) 43,40 8,00 18,80 38,80 31,20 39,00 235,00 705,00 zowel het onderwijs als de stede lijke vernieuwing'. Hij onder streepte nog eens hoe penibel de situatie van het openbaar onder wijs driejaar geleden was, toen de gemeente al bijna op het punt stond de 'zwarte' scholen Klimop en Desmond Thtuschool, evenals de school in Overhees, maar te sluiten: de zgn. 'koude sanering'. Maar de 'opstand' van ouders en onderwijzend personeel zorgde voor een andere weg: een nieuwe school, met de nodige extra facili teiten die ook een einde zou moe ten maken aan de 'witte vlucht', die grotendeels de oorzaak was van de crisis in het openbaar onderwijs. De gemeenteraad bleek daar ge voelig voor en de interim-direc teur, aangetrokken om de sluiting van de scholen te begeleiden, kreeg een totaal andere opdracht: een nieuwe school op poten zetten met allerlei 'extra's', zoals speciale onderwijsprogramma's en veel aan dacht voor kunst, in combinatie met kinderopvang, buitenschoolse activiteiten en vormen welzijns werk - de zgn. 'brede school'. Compliment Witte vond dat de gemeenteraad van Soest een groot compliment verdiende voor de 'moed' om dit gebouw neer te zetten, 'want de prijs is niet gering'. Hij noemde overigens geen cijfers, maar wek te de gebruikers op goed samen te werken. Ook de woningbouwver eniging Portaal kreeg een aanspo ring van de wethouder om zich door het gebouw te laten inspire ren en 'iets moois' te maken van de omringende flats. Hij bedankte vervolgens iedereen bij name die bij de voorbereiding betrokken is geweest. Na hem voerde ook architect Kees Willems het woord, die uitleg gaf over de boom-symboliek die in het ontwerp van het gebouw verbor gen gaat en vooral het wijkbeheer- team Smitsveen complimenteerde voor zijn bijdrage. En André van Schaik van Portaal bood de vrijwil ligsters van de speel-o-theek een 'duplotafel' aan, speciaal voor de kinderen van de wijk. Mooie plan nen met de flats, die komen er wel, beloofde hij. 'Voor je plezier' Na de plichtplegingen konden de leerlingen eindelijk de school weer in, waar ze met het talrijke publiek een rondgang door zo'n beetje alle lokalen en vertrekken maakten om te eindigen in de 'groene ruimte' - de gemeenschappelijke ruimte waarvan de wanden (als 'kunst werk', bedacht door Krijn de Ko ning) geheel bekleed zijn met een soort groene vloerbedekking. Daar hieven de scholieren onder leiding van 'muziekjuf' Anneke Langeraar het Egelantierlied aan: 'Kom naar school, naar de Egelantier, de school voor iedereen, wie wil daar nou niet heen... Je kunt hier van alles leren, elke dag en ieder uur, en het leren combineren, met de kunst en de cultuur. Samen naar school op de Egelantier. Je komt hier echt voor je plezier'. Later traden ook de Muziekschool, het Soester Kinderkoor, een clown en een theatergroep nog voor het voetlicht. Op het plein bleef het die middag nog lang gezellig druk. Wethouder Harry Witte, duidelijk in zijn nopjes als de leerlingen van de Egelantier de nieuwe school in bezit nemen. Foto: Soester Courant. Veel bewoners maakten van de gelegenheid gebruik om een kijk je te nemen in het nieuwe gebouw. hebben wij meer marges dan de kleinere instellingen om dit op te vangen.' Verlies Bij zijn aantreden in 2001 trof Sheldon een technisch failliete wel- zijnsstichting aan. Bij bestudering van de boekhouding kwam hij tot de slotsom dat Balans 300 duizend euro verlies had. Dankzij een ge meentegarantie kon Balans dat geld bij de bank lenen. In de eer ste twee jaar is daarvan inmiddels de helft afbetaald; door zuinig te leven en incidentele meevallers meteen naar de bank te brengen. Daarnaast werd een groter deel van de kosten van de activiteiten doorberekend aan de deelnemers. Maar het is te optimistisch om te veronderstellen dat de resterende 150 duizend euro leningschuld ook in twee jaar wordt gladgestreken. 'De sanering is zeer voortvarend ingezet, maar de marges worden nu kleiner, onder meer doordat de ID-banen (gesubsidieerde forma tieplaatsen) worden stopgezet. We hebben tien jaar uitgetrokken voor de aflossing van de schuld en ik denk dat we die periode ook no dig zullen hebben.' Afvalstoffenheffing: Huishouden 1 persoon Huishouden 2-10 personen Afhalen grof huisvuil Leges: Bouwvergunning 143,00 24,00 per 1.000 euro bouwkoster) Sloopvergunning - 143,00 Kapvergunning - 67,50 Verzoek planschade - 300,00 (wordt bij positief besluit tcrugbetadd) Aanvraag drankvergunning - 235,00 Passe-partoutregeling per lid -• 34,60 Drie personen zijn woensdagmiddag 15 september gewond geraakt bij een aanrijding op de Biltseweg. Het ongeluk ontstond omdat een aantal auto's vanwege de verkeerssituatie moest remmen. De chauffeur van een achteropkomende vrachtwagen, een 30-jarige man uit Amersfoort, kon niet meer op tijd stoppen. Hierdoor ontstond een aanrijding waarbij in totaal vijf auto's be trokken waren. De auto die zich direct voorde vracht wagen bevond, raakte total-loss. De drie inzittenden van het voertuig raakten gewond. Een 36-jarige vrouw uit Rotterdam liep rug- en hoofd letsel op. Haar zoontje van 6 hield aan de kettingbot sing een hersenschudding over. De 50-jarige vriend en tevens bestuurder, afkomstig uit Oud Alblasserdam, kwam er met enkele schaafwonden vanaf. Alle drie de slachtoffers werden per ambulance vervoerd naar het UMC. De overige voertuigen liepen alleen blikschade op. Foto: Brandweer Bij de behandeling van de (meerjaren)begroting wordt dit jaar een avond gereserveerd voor burgers en instellingen uit Soest. Zij kunnen op donder dag 7 oktober vertellen wat ze van de financiële planning vin den. Het is voor het eerst dat de ge- meente hiervoor een aparte hoor- zitting belegd. Alle bijeenkomsten vinden plaats in de raadzaal van het ge- j meentehuis aan het Raadhuisplein. Het schema ziet er zo uit: Maandag 4 oktober 1930 Algemene beschouwingen van raadsfracties. Donderdag 7 oktober 19:30 Hoorzitting voor burgers, X verenigingen en instellingen. Maandag 11 oktober 19:30 Vergadering commissie bestuur en middelen. Woensdag 13 oktober 14:00 Vergadering commissie ruimtelijke ordening, verkeer en milieu. 19:30 Vergadering commissie sport, onderwijs en welzijn. J: j Dinsdag 2 november 19:30 Vergadering gemeenteraad. 1 'je 171,00 - 234,00 - 10,00 WOENSDAG 22 SEPTEMBER 2004 SOESTER COURANT Er was afgelopen zaterdag heel wat volk op de been bij de ope ning van het Breed Educatief Centrum 'De Plantage', het spiksplinternieuwe gebouw aan de Smitsweg dat o.m. on derdak biedt aan de nieuwe openbare school de Egelantier. Zo'n beetje 'tout Soest' nam een kijkje op wat intussen door sommigen wordt aangeduid als het Soester equivalent van het 'Plein van de Hemelse Vrede'. Daar was o.a. de Postcodelote rij aanwezig en een aantal ndjes: oliebollen, poffertjes, Soest, Fietsersbond, de naburige slijter en Het was dus heel gezellig: er was muziek (o.a. salsaband, dixieland en nog meer muzikaal vermaak) en bovendien was het goed weer, zodat het op het plein aangenaam toeven was. Tegen twee uur land den op het grasveldje aan de over kant twee parachutisten, die zich door de forse wind niet hadden laten afschrikken, met de sleutel van het gebouw dat even later door een trotse onderwijs-wethou- der Harry Witte - in eendrachtige samenwerking met de scholieren - werd geopend. De jongelui vorm den een vrolijke optocht die de school uitkwam zodra Witte de voordeur had opengedaan. In een voor zijn doen opmerkelijk lange toespraak stond Witte stil bij deze 'mijlpaal op het gebied van In de school werd volop muziek gemaakt, waarmee direct al bewe zen werd dat kunst en cultuur er een belangrijke plaats innemen. Foto: Soester Courant. [dea en Balans maken zich 'ooralsnog geen zorgen dat vol gend jaar de gemeentelijke subsidies niet worden ver- oogd met het inflatiecijfer, aarschijnlijk twee procent, ioest bespaart daardoor 100.000 euro. Ongeveer veer tig procent daarvan wordt ge- ealiseerd bij de twee genoem de instellingen. De gesubsidieerde instellingen en i verenigingen zijn de enige groep in Soest die een klein deel van de be zuinigingen moeten ophoesten. De burger blijft gevrijwaard, afgezien van de normale verhoging die jaar lijks op basis van het inflatiecijfer wordt toegepast. Met circa 1,3 miljoen euro per jaar slokt Idea (kunstencentrum, thea ter en bibliotheek) het grootste subsidiebedrag op. De welzijns- stichting Balans is tweede met een bijdrage van 800.000 euro. Direc teur Marianne Houkamp van Idea en haar collega Roy Sheldon van Balans beseffen dat het, gezien de tekorten van de gemeente, erger had kunnen uitvallen. 'Het is duideüjk dat deze maatre- jgel ons geld kost, aan de andere 'kant tel ik mijn zegeningen. Eigen- ,lijk is het al netjes dat Soest bijna de hele bezuiniging in eigen huis zoekt', zegt Sheldon die ongeveer zestienduizend euro aan inflatie correctie misloopt. Op de begro- iting van Idea scheelt het zelfs 25 duizend euro. Maar Marianne Houkamp heeft een en ander nog niet doorbere kend, omdat dit najaar de onder handelingen starten met de ge meente over een nieuwe budget- overeenkomst voor een periode van waarschijnlijk drie jaar. Daar in wordt afgesproken welke pres- aties de gemeente van de instel ling verwacht en hoeveel geld aarvoor beschikbaar komt. [Vernieuwingen Ik ga er niet van uit, dat in de hui dige tijd veel zal worden gewijzigd in de budgetten. Ik verwacht dat het subsidieniveau tenminste zal worden gehandhaafd en eerder juist wordt uitgebreid.' Houkamp wijst op het koepelconvenant, waarin de Vereniging van Neder landse Gemeenten -en dus ook Soest- participeert. Het rijk gaat de komende jaren extra investeren in onder meer vernieuwingen van de bibliotheken, de lagere overhe den kunnen dan niet achterblijven, zeker niet gezien het ingezette be leid. 'We zijn een sterke, gemoti veerde instelling en hebben inten sief contact met de raad over hoe belangrijk de biebvernieuwingen zijn.' Sheldon slikt dat de inflatiecorrec tie eenmalig geschrapt wordt, maar het moet volgens hem geen tradi tie gaan worden. 'Het overgrote deel van de subsidie zit in de per soneelslasten. Het is nog even de vraag wat de uitkomst zal zijn van de cao-onderhandelingen voor de welzijnssector. Als er geen loons verhoging komt, kan het nog wel zo zijn dat we in de secundaire sfeer duurder uit zijn. De kans be staat dat wij een zesde van de kos ten van de kinderopvang moeten betalen en dan zijn wij duurder uit.' Evengoed zal Sheldon noch Hou kamp op donderdag 7 oktober op de hoorzitting verschijnen om te protesteren tegen de beoogde maatregel om de inflatiecorrectie volgend jaar niet toe te passen. Houkamp beseft dat er op deze manier langzaam wordt ingeteerd op het vermogen en dat verder gaande maatregelen consequenties zullen hebben voor de kwaliteit van de voorzieningen en de perso nele bezetting. Op dit moment ziet ze echter nog geen aanleiding tot problemen. Sheldon: 'Ofschoon het natuurlijk niet zo kan doorgaan. Je krijgt minder geld, terwijl onze kosten wel oplopen, want de buitenwereld gaat gewoon door met alles duur der maken. Maar ik wil niet zo hard klagen. Als grote instelling Alle belastingen en tarieven gaan volgend jaar met twee procent omhoog. Dat is gelijk aan het inflatiecijfer. Alleen de onroerend zakenbelasting (OZB) krijgt, zoals eerder af gesproken, de komende vier jaar telkens een extra stijging van 2,5 procent. Hieronder enkele tarieven voor belastingen en een wille keurige greep uit de leges voor 2005.

Soester Courant | 2004 | | pagina 3