ringsteken in gepaste kledij ^erdwenen Soest hervonden Soest 50 jaar geleden 5lünie: 'of d!tijd h<fï Heksenketel in Café Willem I Veilig fietsenrek op Smitshof 4.25 11. OP SOEST mm Open dag dierentehuis en Vogelopvang op 2 oktober Creatief boekhouden of boekhoudfraude? bosch vyn in Rademaker Ongeluk tijdens optocht loopt met een sisser af :L. 6012372 Aangeboden door Fietsersbond Soest Rondleidingen, spreekuur, speurtocht IP DataDidact Voor jaarlijkse collecte 140 mensen nodig óntdot cuif C*t Sefttemden 50 faevi êedteuw! Reclame deze week Soedtertunf 3,50 ±AGINA 8 WOENSDAG 22 SEPTEMBER 2004 SOESTER COURANT move your mind an Suid Afrika-75 cl vriendelijke wijn met een e geur en fruitige smaak. r»k komen zachte houttonen Erg lekker! LAANSTRAAT 44 SOEST EL: 035 6012957 Wij zijn er lekker tussen uit om op vrijdag 1 oktober er weer voor u te zijn itmakerij 'F, ÏWORST 29 i BRAADZAK SAMEN VOOR SLECHTS 50 !APS 00 anasch.nl PAGINA 9 --'«"5 A-.;' Behoudens twee ongelukjes, ■lak achter elkaar, van een van T[e deelnemers aan de optocht, is de üngsteekdag van de iVarmbbed Paardenfokvereni- [ging Eejnland (WPE) perfect ferlopeii. frijdens ce optocht die zondagmor gen van start was gegaan, gleed een van de paarden op de Peter [van de Breemerweg onderuit, "koetsie' en groom zaten in de Koets en zagen dat het paard zelf fipstonc, maar daarbij zijn hoofd stel verfoor. Gedreven door deze Vrijheid ging het paard er in vrij grote snelheid vandoor, totdat hij het de wagen achter de Oude Kerk tegen een auto op botste. Nu Kwamen de koetsier en zijn doch- |ter ten val, waarbij ze hoofdletsel [opliepen. Beiden werden in Mean der, locatie Lichtenberg, aan een 'oppervlakkige hoofdwond behan- Ueldj en keerden 's middags alweer huiswaarts, waar WPE-voorzitter Cees Vos ze 's avonds met een bos bloemen opzocht. 'Ze zagen er weer fris uit en het paard had al leen maar twee kleine schramme tjes', aldus Vos. Intussen was de optocht, met een tussenstop op bedrijventerrein De Grachten, reeds afgelopen en con-j centreerden de deelnemers zich na de lunch op het ringsteken. Op verzoek van de organisatoren had vrijwel iedereen zich in het kader van Soest 975 jaar in historische kledij gestoken, anderen zorgden er voor dat ze er piekfijn en in stijl uitzagen, terwijl de meesten ook nog eens hun aanspanningen had den versierd. Zo ontstond een his torische sfeer met de Kerkebuurt als toepasselijk decor en waren veel nieuwsgierigen getuige van de inspanningen. Onder hen ook bur gemeester Koos Janssen, wiens vrouw in de jury zat ter beoorde ling van het schoonste geheel. 'Buiten het ongeval in de ochtend uren kunnen we toch zeggen dat we een prachtige dag hebben ge had met een goede afloop', stelde Vos. Uitslagen Ringsteken volwassenen: 1. De heer T. Wortel, 2. Familie C.T.J. de Bruin, 3. Mevrouw Y. van de Boom, 4. Familie Planthof, 5. De heer Houkes, 6. Mevrouw S. Egbers, 7. De heer A. Sandbrink. Ringsteken kinderen: 1. Eline en Charlotte Ruijs, 2. Wendie de Hiep. Schoonste geheel authentiek gerij: 1. Familie G. de Bruin, 2. Familie C.J.T. de Bruin, 3. De heer R. Wiggerts. Schoonste geheel recreatieaan spanningen: 1. Familie H. Schot horst, 2. Wendie de Hiep, 3. Eli ne en Charlotte Ruijs. Soester Courant elke woensdag een belevenis! ■Vandaag in Hervonden Soest een - |fojo en verhalen van en over Teus Verweij, rustend garagehouder van [garage 'de Toren' aan de Neerweg irj de Kerkebuurt. De verhalen ko men uit 'Wallenbabbel', een digi taal familiekrantje waarvan 15 edi- Ities zijn verschenen onder redactie Jvan o.a. Johan G. Smits, en waar- En Teus af en toe verhalen uit Soest [vertelt. Teus Verweij is geboren op 27 no- (vember 1924 in een huis aan de Ferdinand Huycklaan 7. 'Mijn va- Ider was handelaar in hooi en stro. ■Nadat eerst mijn drie zusters Jan- |nie, Rie en Riek geboren waren, was ik de eerste jongen. Mijn va- Ider was Willem Verweij, mijn ■moeder Cornelia Spelt. Na verloop van tijd verhuisden we naar de ■Julianalaan.' 1'Mijn vader was handelaar in hooi ■en stro en deed in vervoer met ■paard en wagen. Ik kan me nog |herinneren wat hij zei als hij thuis wam: en Cor, zijn er nog tele grammen of postwissels gekomen? jToen ik vijf jaar was, verhuisden we naar de Lange Brinkweg, naar [een oude boerderij. De inboedel werd met paard en wagen overge bracht. Moeder net mijn twee jongere broertjes 'Vim en Henk in de kinderwagen fen ik er naast. Lopend via de Eng en Dalweg naar ons nieuwe huis. pnder aan de Dalweg kwamen we bij de hoofdweg. Dat was toen de lenige weg van Amersfoort naar nsterdam. Vergeleken bij de stil- |le Julianalaan, was dit een hele belevenis. Al dat verkeer. Vooral ■de motorrijders en hun uitrusting ■maakten op mij net zo'n diepe in- idruk als jaren later de eerste maan- llanding voor onze kinderen.' fin het nieuwe huis was het bitter koud (de barre winter van 1929), pde achtergevel lag er gedeeltelijk uit. We hadden een heel grote f woonkamer met daarin een grote ■Salamander kachel. Die moest ['roodgloeiend gestookt worden. Rondom de kachel was voor de veiligheid een looprek geplaatst. Het enige stukje speelgoed dat ik Ihad, was een autootje met een op- Idraaiveèr. Ik was toen al een beetje t autogek', want door het voorasje te buigen, reed het autootje om het looprek precies weer naar me toe.' Seminarie Na enige tijd ging mijn vader over op vervoer met een auto. We ver huisden weer'. Nu naar de Verleng de Kolonieweg. De inboedel ging nu dus per auto over. Aangeko men bij het nieuwe huis stonden er al diverse nieuwsgierige buurtge nootjes te kijken. Bij het uitladen kwam er een zonderlinge vrouw voorbij. Mijn nieuwe vriendjes drongen er op aan dat ik 'Zwarte Hanna' zou roepen. Dat deed ik prompt. Het resultaat was dat Hanna bij mijn vader ging klagen en ik al snel de eerste (verdiende) klappen in de nieuwe buurt kreeg. Hanna bleek vlak bij ons in de straat te wonen. In het Seminarie, met nog drie aparte figuren: Mie Keu, Klaas Pampus en Hendrik Dropje.' 'Het Seminarie was een groot huis voorbij het veld naast Eltheto. Van Zwarte Hanna werd gezegd dat als ze ooit gewassen zou worden, dat haar dood zou betekenen. In die tijd waren er in Soest nog veel on verharde wegen. Tijdens warme, droge zomers kwam de sproeiwa gen. Een oude Eysink met massie ve banden en kettingaandrijving. Dat was voor ons een feest. We bleven er achter lopen. De Soester- bergsestraat was toen nog een vrij smalle stenen weg.' 'Ik herinner mij dat ik met een paar vrienden achter op de laad bak van vaders vrachtwagen, mee mocht naar Soesterberg. Dan moest je. 't Hoogt over, de heuvel waar Soesterberg zijn naam aan te danken heeft. Nou was terugscha kelen niet vaders sterkste kant. Dat moest toen nog met tussengas. Het ging dus niet feilloos. Daardoor was de snelheid zo ver gezakt, dat we werden achtervolgd door een stel jongens uit de woonwagens, boven op. 't Hoogt. Die knapen waren in het bos aan het houthak ken met bijlen. Ze achtervolgden ons met de kreet: 'We hakken jul lie de kop af!' Met onze 7 of 8 jaar zaten we te bibberen als jonge hondjes. Wat waren we blij toen we heelhuids de Bult over waren.' Uit de Soester Courant van Vrijdag 24 September 1954 gen automobilisten, die nog steeds niet weten, dat men niet onder dalende spoorbomen mag doorrij den. Bromfietsers zonder bel of rem, wielrijders die op een trottoir re den, een motorrijder zonder rijbe wijs, wielrijders zonder verlichting gingen eveneens op de bon. De verkeersbrigade haalde enige auto's uit het verkeer, doch de be stuurders mochten verder rijden nadat noodzakelijke reparaties waren verricht. P. alhier, L. uit Laren en N. te Puyflijk moesten wegens de slechte techni sche rijtoestand van hun auto hier door hun reis onderbreken. HET ENSEMBLE BENNY VREDEN VOOR DE V.P.R.O. Op Woensdag 20 September geeft het Ensemble Benny Vreden, be staande uit de dames Katja Bernd- sen en Kitty Knappert, Piet Ekel en Benny Vreden in Amersfoort in zaal „Amicitia", een voorstelling, onder auspiciën van de V.P.R.O. Het geheel nieuwe programma staat dit jaar in het teken van de televisie en is dan ook getiteld „Televisioenen". Dr. E. P. van Steenbergen uit Utrecht zal een korte inleiding spreken. Honderden doktoren vluchten uit Oost-Duitsland. Meer dan 900 dokters, tandartsen, verpleegsters en leden van het me dische technisch personeel zijn de laatste twee jaar volgens zo juist gepubliceerde gegeven van het Westberlijnse bureau van sociale zaken en arbeidsaangelegenheden, uit Oost-Duitsland naar het Wes ten gevlucht. De Oostduitse Minister van Ge zondheid, Luitpold Steidle, heeft er in een kort geleden gehouden bijeenkomst van de Oostduitse Raad van Ministers over geklaagd, dat er in het eerste halfjaar 1954 niet de minste verbetering is be reikt in de medische verzorging. Hij gaf toe, dat dit in de eerste plaats te wijten was aan de voort durende vermindering van het aantal beschikbare huisartsen in Oost-Duitsland. PROEF-EMIGRATIE NAAR SURINAME. Naar wij vernemen bestaan er plannen om te komen tot een proef-emigratie van Indisch-Ne- derlandse kleinlandbouwersgezin- nen naar Suriname. Deze plannen zijn reeds in een vergevorderde stadium en het ligt in de bedoeling in October een groep van 10 ge zinnen naar Suriname te laten ver trekken. Deze emigratie wordt bekostigd door het Welvaartfonds. Hier in Nederland verblijvende Indische Nederlanders, die zich hiervoor opgeven, worden geselec teerd op landbouwkundige aanleg en ervaring en worden daarna on dergebracht op de experimentele plantage Slootwijk van het Wel vaartfonds, waar o.m. een school, een winkel en een polikliniek aan wezig zijn. Slootwijk ligt aan de rivier Com- melewanen op ongeveer 3V2 uur varen per motorbarkas van Para maribo. De afdeling Sociale Zaken alhier geeft nadere inlichtingen. MISHANDELING MET KOLENSCHOP. Het was hard tegen hard gegaan toen A. V. alhier, op 16 April j.1. achter zijn huis bezig was met ko len ziften en hij bezoek kreeg van zekere v. K. Deze ongevraagde vi site zinde V. niet en het tweetal kreeg spoedig ruzie, hetgeen op een handgemeen uitdraaide toen v. K. een ton wilde wegpakken. De ander greep daarop een kolen schop waarmede hij zijn bezoeker twee slagen zou hebben toege diend. Ter zitting van de Utrechtse Poli tierechter ontkende V. pertinent v. K. te hebben geslagen en beweer de hem alleen te hebben gedreigd. Zulks werd echter niet alleen door het slachtoffer gelogen maar ook nog door twee andere getuigen, die het uitdelen van een klap met de schop hadden gezien. De politierechter veroordeelde V. tot f 30,- en vijftien dagen en ver beurdverklaring van de kolen schop. VOOR VEILIG VERKEER. Bekeuringen werden gemaakt te- Hij had 95 procent van de be zoekers herkend en wist zelfs hun bijnaam nog. Maar de naam moest even worden inge fluisterd door degenen wiens grote haardos had plaatsge maakt voor een kale schedel. Logisch na bijna een kwart eeuw of in sommige gevallen nog langer. Bob Sluis ging zaterdagavond met zijn gedachten om de haverklap te rug in de tijd. En hij was niet de enige, want de reünie van De Hek senketel (1974-1981) trok 230 be- ieuweweg 97 - Soest efoon 035 - 58 804 72 Openingstijden: I llnsdag t/m vrijdag I 9.00 uur tot 19.00 uur van 9.00 uur tot 17.00 uur 'Ons vermaak in die tijd bestond uit hoepelen, knikkeren, tollen, stand, verstoppertje, enzovoort. Er gebeurde soms wel eens iets leuks: Zo was er ook eens een rijkeluis zoontje, die een nieuwe fiets had met drie versnellingen. Dat was toen een zeldzaamheid. Hij kwam met een vaart van de Soester Eng afgereden en probeerde een over stekend kind te ontwijken. Zo knalde hij tegen een boom. Zijn voorwiel was zo krom dat het te gen de pedalen aan kwam. Dat jong huilen natuurlijk. Toen kwam er een nogal wijze buuijongen, die vroeg: in welke versnelling had je hem? Hij antwoordde: in z'n drie! In z'n drie? Wil je dan gauw weg wezen! Het is toch onverantwoord om in zijn drie van De Eng af te komen sjezen! Als een geslagen hond droop de jongen af, met zijn fiets onder de arm.' Trouwen Vorige maand, om precies te zijn 5 augustus, was het een halve eeuw geleden dat Teus Verweij (gerefor meerd) en zijn vrouw Hennie Be- ijer (van katholieke huize) in Soest nogal opzien baarden door in Zuid-Engeland te trouwen. Je kon daar een aanvraag indienen en na een kort verblijf van enkele dagen zonder toestemming van je ouders trouwen. Het was nog de tijd van 'twee geloven op een kussen, daar slaapt de duvel tussen'. Tijdens het korte verblijf in Engeland was het thuisfront van beide kanten inmid dels content met het huwelijk, maar Teus en Hennie zijn toch maar na al die voorbereidingen in Brighton getrouwd. Dat kon daar omdat beide partners inmiddels al meerderjarig waren. Het had achteraf niet stiekem ge hoeven zegt Teus. De duvel is in die vijftig jaar niet tussenbeiden gekomen. Teus en Hennie waren voor elkaar geschapen en zijn na vijftig jaar nog steeds een hecht solide en gelukkig paar. Het gezin Verweij voor de boer derij aan de Lange Brinkweg 49 in 1930. V.l.n.r. Riek, Henk, moeder Verweij-Spelt, Teus en Jannie, va der Verweij met Wim en Rie. zoekers. Uit Soest, maar ook uit Doetinchem, Almere, Alphen a/d Rijn, Heythuysen en vele andere plaatsen uit Nederland. 'Of de tijd heeft stilgestaan'. 'Er werd natuurlijk weer volop ge danst', zegt Sluis die met de Hek senketel destijds de eerste disco theek van Soest opende. Het ge bouw van toen is nu al ruim twin tig jaar het onderkomen van res taurant China. Vandaar dat de reü nie werd gehouden in Café Willem I, de bar van Willem Dorrestein die destijds dj was in De Heksen ketel. Dorrestein draaide ook nu de ene na de andere 'gouwe ouwe' en werd achter de bar uitstekend en bij toerbeurt vervangen door de barkeepers van weleer, zoals Ber- tho Klompenhouwer, Willem van 't Veld en Goof de Groot. Laaiend enthousiast, werkelijk Su per, zonder meer heel erg ge slaagd, puur gezellig, de superla tieven schoten te kort om de stem ming van het weerzien in woorden uit te drukken. Sommige bezoe kers hadden zich sinds de jaren zeventig niet meer gezien. In de loop der jaren waaiden ze uit over "ons land, maar door familie of kennissen uit Soest waren ze op de hoogte gesteld van de reünie, een idee dat letterlijk en figuurlijk was komen opborrelen toen Sluis en de oud-medewerkers deze zomer een dagje waren gaan varen. Willem Dorrestein (links) en Bob Sluis ontvingen zaterdagavond in café Willem I aan de Koninginnel- aan 230 oud-bezoekers van De Heksenketels. Foto: Foto Bell De stemming zat er meteen in. Een man was alleen naar de Ko- ninginnelaan gekomen, maar bel de zijn vrouw op om te vertellen dat ze toch vooral niks mocht mis sen van de reünie. Even later stap te ze Willem I binnen. 'De mensen waren niet naar buiten te slaan', zo gezellig vonden ze het', vertelt Sluis die zelf langer aan het werk was dan gedacht. 'Vroeger maakte ik altijd na afloop sateetjes voor de medewerkers en dat moest ik nu weer doen.' 'Volgend jaar weer', riepen veel reünisten en van sommigen zou er volgende maand weer een bijeen komst belegd kunnen worden. Of de reünie inderdaad een volgende editie krijgt, is vooralsnog de vraag. Die van zaterdag was onge twijfeld voor herhaling vatbaar, maar eentje op korte termijn ver liest ongetwijfeld aan de impact van een weerzien na zoveel jaar. Sluis gaat de reünie eerst evalueren met Dorrestein en andere oud medewerkers. Dat die groep met elkaar activiteiten blijft onderne men, staat als een paal boven wa ter. Leden van de Fietsersbond hebben afgelopen zater dag een compleet nieuw fietsenrek aangeboden aan het winkelcentrum Smitshof. Volgens woordvoerster An neke Bonjernoor is het nieuwe rek robuuster, veiliger en vandalismebestendiger dan de dingen die er nu staan, die al behoorlijk versleten zijn. Het is de bedoe ling dat het nieuwe fietsenrek ook stevig in het plavei sel wordt verankerd. De oude rekken 'zwerven' soms over het plein. De aanbieding maakte deel uit van de actie 'Met fietsbelgerinkel naar de winkel', waarmee de Fietsersbond aandacht vraagt voor veilige(r) fietsen stallingen bij o.a. stations en in winkelcentra. Het rek werd in ontvangst genomen door AH-bedrijfsleider Gerard Lankhorst, die beloofde te zullen ijveren voor nog meer nieuwe rekken. Op de foto achter het span doek o.a. Anneke Bonjernoor en de ondernemers van de Smitshof. Foto: Soester Courant. (Voorpagina Soester Crt. van 8 sept. 2004) Wéér kreeg tijdens het krantje lezen, de ergernis de overhand; moet ik voor boekhoudfraude vrezen, of gaat het hier om onverstand? Wil men het weer eens beter weten, staat er prestige op het spel, is dat het hele eiereten, wat is er aan de hand? Vertel! Laat die mijnheer Verhoef maar komen, laat hem maar tonen wat hij kan! Is nomen in de strijd een omen, is Ans Groen Links de juiste Mannl Als B. en W. lasten en baten, door heer Verhoef zien doorgeprikt, krijgen zij dan iets in de gaten, wordt dat dan door de raad geslikt? Uit het verschil in de miljoenen in Jantjes Kladboek stel ik vast, dat men de burgers houdt voor oenen, rondtollend in een flipperkast. Burgers, die jarenlang al bloeden, wijl men met cijfers schuift en sleept, die trots miljoenen aan tegoeden, als sukkels worden ingezeept. Terecht of niet, ik mag slechts hopen, dat het verschil wordt uitgespit, het is te gek om los te lopen....: de groetjes van een kankerpit! Kond le Bisck computeropleidingen Word, Excel, PowerPoint, Access, FrontPage, Windows, internet, e-mail, fotobewerking, introductiecursussen, typen, kindercursussen (vernieuwd) tel. 035 - 6022826 internet: www.datadidact.nl Rondleidingen, spreekuur, fo to's, chips en nog veel meer passeren de revue op zaterdag 2 oktober. Met uitzondering van die van de hokken en kooien gooien Dierentehuis 't Hart en Vogelopvang Soest dan hun deuren aan de Eemweg wagenwijd open. Achtenveertig uur voor Werelddie rendag krijgen belangstellenden de mogelijkheid een kijkje te nemen achter de schermen van het hon den- en kattenpension en het reva lidatiecentrum voor vogels. Tussen 12:00 en 16:00 uur is er van alles te doen. Vrijwilligers geven de gehele dag door rondleidingen om te laten zien en te vertellen hoe de dieren en vogels worden opgevangen en verzorgd. Bezoekers van het die rentehuis kunnen hun hond(en) en/of katten meenemen om zich daarmee te laten portretteren. Fo tograaf Fred Schilder brengt daar voor een euro per foto in rekening. Tegen een gereduceerd tarief kun nen belangstellenden hun huisdier laten voorzien van een chip. Met zo'n chip kan bij een gevonden huisdier gemakkelijk de eigenaar worden achterhaald. In de Vogelopvang houdt dieren arts Frank Feld tussen twee en vier uur spreekuur. Vogelhouders kun nen kosteloos terecht voor advies voor of vragen over hun vogels. Verder zijn er stands van Diervoe ders Eemland, waarin informatie over voeding wordt gegeven, en van de Gierzwaluwwerkgroep Amersfoort. Daar blijft het niet bij, want de Dierenbescherming Soest/Soester- berg, de organisatie die beide pen sions aan de Eemweg exploiteert, heeft voor de jeugd een speciale speurtocht in petto. Kinderen die de vragen juist beantwoorden, maken bovendien kans op fraaie prijzen. Dan zijn er nog souvenirs en artikelen van de Dierenbescher ming te koop en bestaat de moge lijkheid om nestkasten te bestellen. Kortom, de Dierenbescherming rekent zaterdag 2 oktober op een grote toeloop. Koffie, thee en li monade staan in elk geval klaar. Voor de jaarlijkse collecte (4-9 oktober) heeft de afdeling Soest/Soesterberg van de Die renbescherming 140 vrijwilli gers nodig. Die zijn nog niet al lemaal gevonden en daarom roept de vereniging burgers op zich aan te melden. De opbrengst van de geldinza meling is volledig bestemd voor Dierentehuis 't Hart en Vogel opvang Soest aan de Eemweg. Zonder deze inkomstenbron is het vrijwel onmogelijk alle die ren te verzorgen, te behandelen, een nieuw baasje voor ze te zoeken of ze terug te zetten in de natuur. Elke collectant is welkom, al is het maar voor één straat. Men sen die met een collectebus op pad willen gaan, kunnen zich aanmelden bij de Dierenbe scherming, tel. 6012501. iedere 'vrijdagavond koopavond vanaf 2oktober iedere zaterdag oliebollen Banket Brood Hartige hapjes Bruidstaarten Tearoom Lunch op bedrijf ofkantoor Van Weedestraat 76, 3761 CH Soest, Tel.: 035-6012823 Fax: 035-6026142 e-mail:bb.lex.verkley@planet.nl BANKETBAKKERIJ TEAROOM

Soester Courant | 2004 | | pagina 9