Van Breukelen heeft ze op een rijtje Prinsjesdagontbijt met 'leiders' van Soest hinkt op twee gedachten va"'e/ersj CCG-Soest toetst Overhees kritisch op toegankelijkheid Snelle diagnostiek internisten Meander Gina van Delden: 'Kind moet zich hier veilig en gelukkig voelen' WOENSDAG 29 SEPTEMBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 5 Van Breukelen, vast goed! Meningen Actie op woensdag 6 oktober Onthullend Prof. Bob Smalhout als gelegenheidsconferencier Nieuwe maag/darm/lever-afdeling; poli Intern uitgebreid Prijswinnaars van ballonnenwedstrijd Zorgpalet zoekt vrijwilligers voor Daelhoven Peuterspeelzaal 't Kwetternest viert 25-jarig bestaan speecn van Smalhout, die zich niet zozeer ontpopte als commentator van de Troonrede, maar vooral als een soort gelegenheidsconferencier met een aantal uiterst karikatura le voorstellingen van de ontwikke lingen in de Nederlandse samenle ving sinds de jaren zestig - waar mee hij uiteraard voortdurend de lachers op de hand had - restte er voor een gedachtewisseling over 'normen en waarden' niet al te veel tijd meer. Vermoedelijk vond ook bijna niemand dat erg, behalve dan de man die zich afvroeg hoe de professor zijn pleidooien voor het herstel van fatsoen kon rijmen met zijn wekelijkse aanwezigheid in 'de krant van wakker Nederland', die soms behoorlijk gevuld is met sexadvertenties en andere onwel voeglijkheden. Smalhout ant woordde hem dat hij juist heel veel response kreeg en dat zijn columns dus heel veel impact hadden. 'Het werkt dus echt wel door, en ik word er nog voor betaald ook...!' Daarvóór had hij flink uitgepakt over de algehele verloedering - geweld, criminaliteit, drugs, alco hol - vooral in het onderwijs, maar lang niet alleen daar. Smalhout wees o.m. op de bijbelse Tien Ge boden en hedendaagse 'afgoden' als sex, geld, macht en carrières waarvoor alles wordt opgeofferd. De ellende was volgens hem be gonnen in de jaren zestig, met de komst van de pil, waardoor sex tot consumptieartikel was verlaagd. De professor scoorde ook makke lijk met grappen over antiautoritai- re leraren, artsen, predikanten en pastores. De laatsten hebben er volgens Smalhout voor gezorgd dat ook de religie in Nederland 'naar de knoppen gaat'. Er wordt in ons land momenteel anderhalve kerk per week afgebroken, had hij uitgerekend. Geen benul De godsdienst is volgens hem al tijd de basis geweest van normen en waarden in Nederland, maar de kerken hadden geen antwoord - meer op vragen over Auschwitz, de oorlog, het massale sterven van kinderen, en ook de 'inhaalma noeuvre' met popgroepen in de kerk, flitsende bijbelvertalingen en nieuwe liedjes heeft de teloorgang van de religie niet voorkomen. Smalhout zag momenteel een 'spe ciaal soort atheïsten' oprukken: 'al lemaal welgestelde, arrogante, linkse intellectuelen die bij voor keur publiceren in NRC-Handels- blad'. In dat verband noemde hij diverse namen van auteurs die de betekenis van de bijbel en het christendom niet kennen, maar zich daardoor niet geremd voelen om er zich negatief over uit te la ten. 'Ze hebben geen benul van wat ze niet geloven,' aldus de pro fessor. De weg terug is moeilijk, dacht hij. Die moet in elk geval beginnen bij het onderwijs, waarin ook weer aandacht moet komen voor gods dienst en (vaderlandse) geschiede nis, zodat scholieren op de vraag wie Adam en Eva waren niet hen antwoord geven dat dat wel de ti tel van een musical van Joop van den Ende zal zijn. Óok de media moeten daar wat aan doen, meen de hij, en er moet verder absoluut een eind komen aan allerlei gods diensttwisten en allerlei kerkelijke 'rellen', zoals na de bruiloft van een der Oranje-prinsen en na ,de be grafenis van Claus. Ten slotte Burgemeester Janssen en zijn vrouw hielden professor Smalhout gezelschap aan de ontbijttafel. Foto: Soester Courant. kwam bij (opnieuw) uit bij het Oude Testament, met name bij het bijbelboek Deuteronomium, waar Mozes het volk Israël de 'beslis sende keuze' voorhoudt die ook nu, vierendertig eeuwen en meer dan honderd generaties later, aan actualiteit niets heeft ingeboet, al dus Smalhout. Commercie Na deze 'inleiding' van ruim veer tig minuten resteerden er vervol gens nog vijf minuten voor discus sie, aldus gespreksleider Tiggelaar. Daarvan maakte rector Koos Nieuwland van het Griftland Gol- lege gebruik om de professor uit te nodigen om eens op zijn school te komen kijken, om te zien dat het allemaal best meevalt in het onder wijs, maar dat de jeugd nu een maal opgroeit in een samenleving die geregeerd wordt door de wet ten van economie en commercie, die algauw de bodem onder het normen-en-waarden-verhaal weg trekken. 'Nou, commercie had je ook in de tijd van Mozes,' repli ceerde de professor. Aan het slot van de bijeenkomst spraken zes al dan niet vooraan staande Soesters - Floor Mout- haan, Jan Roest, Ria Lamé, Koos Nieuwland, Pieter van Winden en Johan ter Beek - allemaal nog een kort gebed uit waarin voor uiteen lopende bevolkingsgroepen de ze gen des Heren werd afgesmeekt. Even na negenen kon iedereen weer gewoon aan het werk. Innemend ondernemen, contradictio interminus? Ook een mening? Ga naari www.gemeentebelangengroensoest.nl 147.500,- k.k. Colenso, Soest In rust woonomg., nabij paleis Soestdijk, 2-kmrparterreapp. (ca. 50 m') met gr.tuin op het z. Ind,: hal, bijkeuk. met aansl. wasmVdroger, mod. keuk/ met inb.app. (koelk., vriesk., ker kookplt), woon-eetk slpk. met deur nr achtertuin en douchecel met toil. Alg.: dit app. verk in goede st. v. onderh. en is o.a. v.v.: laminaatvl., kunst- st. koz., dubb. glas en gr. tuin Serv.k,: 89,- p.m (incl. o.a. brandverz., glas- verzvoorschot gas c.v., watergebr, on derh. en opbouw reserve). Aanv. in overl. €219.000,- k.k. Weteringpad, Soest Op modern bedrijventerrein, nabij uitvals wegen, gelegen bedrijfshal (bj. 1998) van ca 240 m' (beg. grond ca 120 m' en ver dieping ca 120 m!) en 2 parkeerplaatsen. De bedrijfshal is o.a. v.z.v. krachtstroom installatie,toiletgroep met keuken, ver- lichtingsapparatuur en alarminstallatie B.T.W. regeling van toepassing Aanvaarding in overleg W Makelaardij,hypotheken en assurantiën 239.000,- k.k. Valeriaanstraat, Soest In rust. en gez woonomg. gel. midden drive-in woning met extra gr. achtertuin (ca. 26 m) met berging. Ind.: gang, m.k... inp. gar., rme tuinkamer 1eVerd. hal, cv- ruimte, toil., woonk, m. allesbr. en schuif- p. naar balk., Am. Kitchen met schuifp. naar balk. 2e Verd.: overl., rme ouderslpk. (vh 2 slpk.), 2e slpk., badk. met ligb., vaste wt en 2e toil. Alg.: deze woning verkeert in goede st. v. onderh. en is o.a. v.v. nwe koz. met dubb glas, plavuizen vloeren, houten vloeren, ged. stoffering, diepe achtertuin (zuid), blokhut, nwe gar.deur. Aanv. in overl. 329.000,- k.k. Nachtegaalweg, Soest Aan een rust., kindvr. laan in Soestdijk, staat deze karakt. helft ve. dubb. woonh. Deze won. ligt op een perc eigen grond van ca. 242 m' en aan de vóór- en achtertuin is veel aandacht besteed Ind.. hal, kelderk., meterk., toil., rme L-vorm, woonk. v.v. parketvl. m open h„ mod eetkeuk. met inb.app. (koelkvrieskoven, afz.kap, vaatwasmgaskookpl. en ingeb. fn- teuse) en aansl. wasmydroger. 1e Verd. overl ap 2e toil., 3 rme slpks waarvan 1 slpk met gr. balk., badk m douche en v. w.t. Zolder: zolder m. vaste trap en veel bergr, c.v. opst. met ap. boiler. Alg.: deze won. verk. in goede st. v. onderh en is o.a v v. ged. dubb. glas, rme berg. en veel extra kastr Aanv. in overl 499.000,- k.k. Kerkpad Noordzijde, Soest In rust. woonomg. met fraai uitzicht, op loopafst. van centr. ligt deze vrijst. semi- bung. met gar., tuinkas en vrije achtert. (ca. 541 rrv). Ind entree, hal, m.k., woonk. met open h., keuk met inb.app. (vaatw., koelk. metvriesv., elektr. kook- plbadk en toilet, ouderslpk. met schuifpui n. zonn. achtert Verd: overl., 2 gr. slpks., extra bergr., c.v.-opst. Alg.: deze won. verk. in goede st. v. onderh. en is o.a. v.v ged. dubb. glas, velux dakramen en uitbreidingsmogelijkh. Aanv. in overl. 469.000,- k.k Beukenlaan, Soest Deze sfeervolle vrijst. won. met een rme gar en fraai aangel. tuin ligt aan een doorg weg in Soestdijk. Deze won. is recent geh. geren, en ligt op een perc. eigen grond van ca. 600 m' Ind hal, toil., m.k., gr L-vorm woonk mod. eet- j keuk. met inb.app. (o.a. koelk., vriesk., vaatw., elektr oven, gask.pl. en afz.kap). Verd.: overl., badk. met bad en douche, 2e toil., v.w tap. wasr met aansl. wasm. en droger, 2 rme slpk w.v 1 slpk met gr. balk. Zolder' bergzol. met vlizotr. Alg.' deze won. verk. in uitste. st. v. onderh. en is vv. o.a, mod. keuk. en luxe i sanitair. Aanv, in overl. www.vbo.nl Koninginnelaan 40, Soest Tel. 035 - 60 17 962 info@vanbreukelenvastgoed.nl Zéér onthullend, die toelichting van de gemeente op de boekhoud kundige kritiek van de heer Ver hoef. In 1996 had de gemeente dus een ongebruikelijke meevaller van 10 miljoen euro door de ver koop van het gemeentelijke CAI- bedrijf. Dat kwam echter niet in de jaarrekening omdat 'de gemeente raad besloot deze boekwinst volle dig te reserveren voor een aantal grote exploitatie-uitgaven'. De kie zer werd daar dus geheel buiten gehouden. Dat weten we dan al weer. Of zo'n meevaller nu besteed gaat worden aan een nieuw clubhuis voor een favoriete sportclub, of een ecoduct, of aan de asfaltering van een klinkerweg, of aan een verlaging van de OZB, dat gaat de burger niks aan. Hoe zouden die 'exploitatie-uitgaven' gefinancierd zijn zonder die meevaller? Toch goed te weten voor de komende verkiezingen. Dank u, heer Verhoef. J.B. Baurdoux In 2004 vindt de Week van de Toegankelijkheid, die dit jaar zijn eerste lustrum beleeft, plaats van 4 t/m 8 oktober. Mede daaronj krijgt deze Week een vrolijk thema: de toeganke lijkheid van feesten en evene menten. Het thema geeft aan leiding tot een groot aantal ac tiviteiten. .De Week van de Toegankelijkheid wordt gedragen door honderden vrijwilligers in het hele land. In meer dan honderd gemeenten zul len zij tijdens die Week activiteiten organiseren om toegankelijkheid op de (politieke) agenda te zetten. Een effectieve actie die zeker in een aantal plaatsen op het pro gramma zal staan, is de gemeente lijke toegankelijkheidsproef. Wet houder of burgemeester maken daarbij, gezeten in een rolstoel of geblinddoekt, een tochtje door hun eigen gemeente. Zo kunnen zij de (on)toegankelijkheid van voorzie ningen aan den lijve ervaren. Dit jaar toetst de Stichting Chro nisch zieken en Gehandicapten Soest (CCG-Soest) de toeganke lijkheid in winkelcentrum Over hees. Zij vraagt daarbij ieders me dewerking en verzoekt voor 1 ok tober aan haar door te geven wel ke winkels men in dat winkelge bied absoluut ontoegankelijk vindt en welke juist wel de toegankelijk- heidsprijs zouden moeten krijgen. Ook wil zij weten welke op- en af ritten ontoegankelijk zijn, waar de trottoirtegels wel eens opnieuw gelegd dienen te worden, waar men niet langs kan met de scoot- mobiel, etc.? Melden kan telefonisch, schriftelijk of per e-mail naar Madeion de Graaff, Draailier 89, 3766 ER Soest, ffi 035-602.61.02 of e-mail madelong@xs4all.nl. Actie Op woensdag 6 oktober, tussen 10:00 en 12:00 uur, voert het CCG-Soest actie, samen met Ber- tje Doperwtje. Wie gebruik maakt van een scootmobiel, rolstoel, rol- lator, krukken of andere hulpmid delen voor de mobiliteit moet be slist zorgen dat hij o( zij erbij is! Gewapend met de rolcentimeter en een checklist gaan de leden en kele winkels in Overhees toetsen op hun toegankelijkheid. Niet al leen de winkels, ook het parkeer gebied, zoals de trottoirs, de op en afritten en de afmeting van de parkeervakken waar een invaliden parkeerplaats is gesitueerd, wor den kritisch bekeken. Ook de wet houder en diverse ambtenaren gaan mee en mogen 'aan den lijve' ondervinden hoe het is om met een handbewogen rolstoel de stoep te nemen, of als slechtziende bij de juiste winkel te komen. Welke winkel krijgt de toeganke- lijkheidsprijs? Nu is dat nog een vraag, maar straks een weet. Na afloop van de actie wordt be kend gemaakt welke winkel goed toegankelijk is en welke niet. Afgaande op de opkomst - zo'n honderd mensen toonden hun belangstelling - is het eer ste Soester Prinsjesdagontbijt, dat vorige week in de Soester Duinen werd georganiseerd, een succes geworden. Of dat ook voor de 'inhoud' geldt staat nog te bezien. De bijeenkomst op het vroege tijdstip (07:00 uur) van de derde-dinsdag-in- september hinkte daarvoor te veel op de spreekwoordelijke twee gedachten. Was het nu een plechtig bedoelde gebeds- en preksbijeenkomst, of een lasi-politieke conference...? Del organisatoren, een groepje christelijke zakenlui uit Soest die daarmee het voorbeeld van o.a. Wassenaar volgden, zullen ver moedelijk een ietwat ingetogen, serieuze en tot nadenken stem mende bijeenkomst voor ogen hebben gehad, waarin ruimte was voor het uitspreken van gebeden en heilwensen - zoals het ook was aangekondigd. Dat er met zo veel nadruk 'mensen met een leidende positie in de plaatselijke samenle ving' waren uitgenodigd resulteer de in de aanwezigheid van nogal wat Soesters die graag voor vol worden aangezien. Het plaatselij ke bedrijfsleven leek daarbij enigs zins oververtegenwoordigd, in te genstelling tot bijvoorbeeld de cul tuur en de sport. Gezien het tame lijk pretentieuze motto 'voor het welzijn van de stad (Soest in dit geval)'- rechtstreeks ontleend aan dé bijbelse profeet Jeremia - is het dus nog maar de vraag of de bij eenkomst wel aan haar doel heeft beantwoord. De 'inleiding' van prof. Bob Smalhout - tegenwoor dig vooral bekend als columnist van De Telegraaf - drukte wel een heel sterk'stempel op het matineu- zè samenzijn, dat overigens royaal was voorzien van smakelijke —broodjes, sap en koffie en met zeer welluidende klanken werd opge luisterd door het trio SHE. .Burgemeester Koos Janssen ('Ik ben geen ochtendmens...') mocht, na de begroeting van de gasten door ceremoniemeester/gespreks leider Bert Tiggelaar, een wel- ©mstwoord spreken. Hij vertelde oe de derde dinsdag in september zijn naam gekomen was en oe er .in de loop van pakweg twee eeuwen nogal mee geschoven was. "Hij waardeerde het initiatief om - vanuit de christelijke traditie - over de 'materiële en immateriële kanten' van de Troonrede en de [iljoenennota te discussiëren en de inzet om zich betekenisvol en dienstbaar aan de lokale gemeen schap op te stellen. Vormen en waarden jVan die discussie kwam maar wei nig terecht. Na de uitvoerige e poli Interne Geneeskunde houdt meer spreekuren en het aantal endoscopieën maag, darm en lever is in MMC- Baarn verdrievoudigd. De spreekuren van de polikliniek "nterne Geneeskunde in Soest ijn naar Baarn gegaan, waar de poli op de derde etage is uit gebreid en het aantal spreek uren is toegenomen. Daardoor kunnen patiënten eerder ge holpen worden. Ook de Amersfoortse internisten Eelk- man Rooda en Rodenburg houden nu spreekuur in Baarn. Bovendien is er een maag darm-leverarts bijgekomen. Maandag tot en met donderdag en vrijdagochtend wordt spreekuur gehouden op de polikliniek Inter ne Geneeskunde. Internist Roden burg houdt maandagmiddag onco logisch spreekuur. In de nabije toe komst zal de polikliniek Interne Geneeskunde zich verder ontwik kelen. Met name voor hypertensie (hoge bloeddruk), diabetes en osteoporose (botontkalking) wor den straks speciale spreekuren ge houden. Patiënten kunnen voor nagenoeg alle interne zorgvragen terecht op de polikliniek Interne Geneeskunde op locatie Baarn. Patiënten met complexe en acute zorgvragen worden op locatie Amersfoort Lichtenberg behan deld. Endoscopie Maandagochtend, woensdagoch tend en vrijdagochtend vinden en doscopieën van de maag darm en lever plaats. Teammanager van de* afdeling voor maag-, darm- en le verziekten mevrouw De Jager: 'We hebben in Baarn op de eerste eta ge een prachtig verbouwde afde-> ling voor maag-, darm- en lever ziekten, voorzien van de nieuwste apparatuur. We hebben niet alleen nieuwe endoscopen, maar ook de nieuwste reinigingsmachines voor desinfectie van scopen kunnen aanschaffen.' Een endoscoop is een flexibele slang die in het lichaam wordt ge bracht en gekoppeld is aan een Maag-darm-leverarts Vermeijden (l.en internist Glerum in één van de nieuwe endoscopiekamers. lichtbron. Een chip in de punt van de endoscoop geeft beelden door aan een monitor. De maag-darm- leverartsen/internisten kunnen hiermee diagnostisch onderzoek doen bij patiënten. Maar zij kun nen er bijvoorbeeld ook poliepen uit de dikke darm mee verwijde ren. Door de nieuwe apparatuur en de komst van maag-darm-leverarts Vermeijden is de capaciteit op lo catie Baarn verdrievoudigd. Ver meijden: 'In plaats van één hebben we nu twee endoscopiekamers. Samen met mijn collega internist dokter Glerum is het nu mogelijk meer patiënten te behandelen in dezelfde tijd. Daardoor is de wachttijd korter. Gunstig is ook dat de diagnostiek sneller kan door de nieuwe apparatuur. In de nabije toekomst gaan we ook screenings- programma's voor dikke darmkan ker op locatie Baarn doen.' Afspraken Voor afspraken op alle locaties zijn de polikliniek Interne Geneeskun de en de afdeling voor maag-, darm- en leverziekten te bereiken via S8 033-421.43.79. Op zaterdag 28 augustus was het feest in de Boerenstreek. Het sa men met bewoners ontworpen park kreeg die dag officieel een naam: 'Veenpark'. Tijdens de cere monie lieten kinderen uit de Boe renstreek een ballon op. Inmiddels is bekend wiens ballon het verst van Soest is terug gevonden. Wethouder Harry Witte reikte gis teren de eerste prijs uit aan Sem van Vriesland, wiens ballon geland was in Lingen (Duitsland) op een afstand van 169,7 kilometer van Soest. De tweede prijs was voor Lucas Witkamp; zijn ballon kwam neer in Vasse (138,1 kilometer). De derde prijs ging naar Zoë Ro bin, van wie de ballon Monder be reikte op 135 kilometer van Soest. Verpleeghuis Daelhoven (onder deel van Zorgpalet Baarn-Soest) is een kleinschalig verpleeghuis waar in huiselijkheid, herkenbaarheid en privacy een belangrijke rol spelen. De bewoners verblijven er in wo ningen van 6 personen. In zo'n woning wordt zo gewoon mogelijk geleefd; er wordt eten gekookt, gewassen en gestreken, kortom: alles vergelijkbaar met een nor maal huishouden. Wie van de be woners nog iets kan en wil doen helpt mee met bijvoorbeeld aard appels schillen, afwassen en mee denken over de vraag wat er gege ten zal worden. Doordeweeks kun nen de bewoners naar verenigin gen gaan die aansluiten bij hun in teresse of hobby. De hulp van vrij willigers wordt daarbij bijzonder gewaardeerd. Op het ogenblik heeft Daelhoven behoefte aan: Wandelvrijwilligers Op dinsdagmiddag tussen 14:30 en 16:15 uur gaan een aantal vrij willigers en een activiteitenbegelei der met bewoners - sommigen nog mobiel, anderen in rolstoelen - naar buiten. De dierenweide voor Molenschot is vaak een ple zier voor deze demente bewoners. Gastheer/gastvrouw Op de dagbehandeling van de af deling Somatiek komen bezoekers met lichamelijke beperkingen. Eén a twee dagen per week krijgen ze daar een gestructureerd dag/acti viteitenprogramma aangeboden. Het doel is dat deze mensen zo lang mogelijk thuis kunnen blijven wonen, maar dat het 'thuisfront' op deze manier wat wordt ontlast. Iemand die het aanwezige perso neel zou kunnen helpen bij het scheppen van een goede sfeer, hulp bij een spel, de krant lezen, koffie en thee serveren en assiste ren bij de warme maltijd, is zeer welkom op vrijdagochtend en maandagochtend. Kerkdienstbegeleiding Eén zondagochtend in de vier we ken worden de bewoners die dat willen opgehaald door vrijwilligers die hen begeleiden naar de (oecu menische) kerkdienst in de Grand Café-ruimte van Daelhoven. De dienst wordt geleid door de pasto raal medewerker van het verpleeg huis en veel bewoners beleven nog veel goeds aan deze ochtenden. Daelhoven zoekt hiervoor nog vrij willige begeleiders (op zondag van ongeveer 10:00 tot 12:00 uur). Wie belangstelling heeft kan zich aanmelden bij Erica Staton, coör dinator van de vrijwilligers. Zij is op donderdag tussen 13:00 en 17:00 uur bereikbaar via SS 035- 603.63.00. Peuterspeelzaal 't Kwetternest viert op zaterdag 2 oktober het 25-jarig bestaan. Als leidster van de peuterspeelzaal zag Gina van Delden (57) al vele Soesterse kindertjes komen en gaan. Hoewel ze al sinds de op richting bij 't Kwetternest actie! is doet ze het werk nog altijd met onverminderd veel plezier. Drie ochtenden in de week is Gina in de weer met het opvan gen en begeleiden van 2,5 jari ge hummeltjes. 'Het is heerlijk om met die kleintjes te werken. Op die leeftijd zijn kinderen nog zo spontaan en eerlijk.' Gina van Delden werkt, samen met een collega-leidster, met een groep van 17 peuters. Rond half negen worden de kinderen iedere dag bij de peuterspeelzaal afgele verd. Van Delden: 'We vangen de kinderen voor een dagdeel op. Tij dens hun verblijf moeten de kinde ren zich veilig en gelukkig voelen. Ik vind het heel belangrijk dat de kinderen gewoon gezellig met el kaar kunnen spelen.' Agressiever De tijdgeest heeft volgens Gina van Delden wel invloed gehad op het gedrag van de kinderen. Als ik de kinderen van nu vergelijk met die van 25 jaar geleden dan moet ik zeggen dat ze nu wat agressie ver zijn. Het is niet zo dat ze elkaar hier met een hamer op de kop slaan maar qua lichaamshouding en doen en laten is het allemaal wat feller. De kinderen van tegen woordig worden heel erg beïnvloed door de televisie en de maatschap pij.' Volgens de peuterleidster heeft dit echter ook een positief effect op de kinderen. 'Ze worden slimmer. Je zou kunnen zeggen dat een kind dat nu 12 jaar oud is, puur qua kennis ouder is dan een kind van 12 in 1980 was. Kinderen pikken dingen heel snel op, voor al van de televisie.' Veranderingen Naast het gedrag van de kinderen is er in 25 jaar tijd nog wel meer veranderd met betrekking tot de peuterspeelzaal. 'We worden nu bijvoorbeeld veel strenger gecon troleerd op hygiëne en brandveilig heid. Ook werken we nu ruim een jaar met overdrachtsformulieren. Aan de hand van observatie van het kind vullen we dat formulier in. Als wij denken dat het kind er aan toe is dan kunnen we het over dragen aan de basisschool. Daar naast zijn we nu ook aangesloten bij de Stichting Kinderopvang Soest (de SKS). Daar zijn zes an dere peuterspeelzalen, drie kinder dagverblijven en twee instellingen voor naschoolse opvang uit Soest bij betrokken. Iedere maand ko men we bijeen voor overleg.' Naast de veranderingen zijn er vol gens Van Delden ook veel dingen hetzelfde gebleven. Zo is de ma nier van werken vrijwel onveran derd. Ook bestaan er in de kinder opvang nog altijd wachtlijsten. Bij 't Kwetternest is dit niet anders. Angst De peuterleidster bespeurt, in deze economisch slechte tijd, een ver ontrustende ontwikkeling in de kinderopvang. De bezuinigingen die ook de peuterspeelzalen treffen boezemen haar angst in. 'Veel mensen verdienen steeds minder en de opvang wordt alsmaar duur- Peuterleidster Gina van Delden aan tafel bij kinderen van 't Kwet ternest. Foto: Herman van Dam der. Op dit moment bedragen de kosten 54 euro per maand. De kinderen mogen in die maand dan acht keer langskomen. Voor men sen wordt het steeds moeilijker om alles te betalen. Mijn angst is dat' opvoeders straks gaan bezuinigenJ op de opvang van hun kind waar- door kinderen niet meer de gele genheid hebben om met elkaar te spelen.' Terugkijken Terugkijkend op 25 jaar 't Kwet-1 ternest zijn Van Delden vooral de positieve dingen bijgebleven. 'Ik heb altijd heel gezellig gewerkt met mijn collega's. Ook zijn er ouders geweest die ons, bijvoorbeeld via sponsoring, geholpen hebben. Daardoor konden we ons zaaltje bijvoorbeeld weer van een likje verf voorzien. Ook heb ik diverse malen meegemaakt dat kinderen die ik -toen ze nog heel klein wa ren- bij me heb gehad, hun eigen kinderen hier af komen leveren. Dat is natuurlijk heel grappig.' In tegenstelling tot 5 jaar geleden, toen het 20-jarig bestaan van de peuterspeelzaal werd gevierd, be perken de feestelijkheden zich dit jaar vooral tot de peutertjes. 'Vijf jaar terug hadden we een receptie met iedereen die hier ooit had ge werkt of anderszins betrokken was. Dit jaar hebben we ervoor gekozen om vooral voor de kinderen een feestje te organiseren.' Kabouter Tierelier komt zodoende op 2 ok tober langs op het Vedelaarspad om twee voorstellingen voor de kinderen doen.

Soester Courant | 2004 | | pagina 5