IS! appelen pagina KIPFILET $jr%. >'icrcnParK Amersfoort FANTA I ©F TOPFIT VOLKOREN 5 JAN BIER 'NIGSOEP VORSTEN i Raadsleden en burgers komt toch zelf eens kijken 'rogrammabegroting Soest 2005-2008: sober, maar slagvaardig Hoorzitting over begroting op 7 oktober Gemeentebelangen Groen Soest stelt wijk centraal in politieke aanpak Behandeling programmabegroting 2005-2008 t 100 gram rst 250 gr., per stuki.jo oo gram69 enham 100 gram99 woensdag 6 oktober 2004 t/m za. 9 okt. 2004 per kilo diverse smaken fles 1,5 liter 0.55/liter per brood at 24 flesjes a 30 cl l.ll/IHer ermicelli of juliënne per pak per kilo E grof of fijn per kilo I? In oktober 2004 behandelt de gemeenteraad de programmabegroting 2005-2008. In de raadsvergadering van 2 november 2004 wordt deze begroting vastgesteld. Het college van burgmeester en wethouders biedt de gemeenteraad opnieuw een sluitende meerjarenbegroting aan. Het college is hierin geslaagd ondanks lagere uitkeringen vanuit het Rijk en zonder de onroerendezaakbelastingen (OZB) aanvullend te verhogen. m tekorten in de begroting 2005-2008 te voorkomen, is het noodzakelijk te bezuinigen [pp de gemeentelijke uitgaven. Het college van J en W volgt hierin de lijn die de gemeenteraad in lijn vergadering van 24 juni 2004 heeft uitgezet. Bezuinigingen vinden onder andere plaats op de iemeentelijke uitgaven, onder meer voor het gemeentelijk personeel, de uitgaven voor fcnderhoud en automatisering. Voorts dient een Besparing te worden bereikt op de gemeentelijke kopen. Ook vindt een bezuiniging plaats door lan de gemeentelijke afdelingen geen compensatie Se geven voor gestegen prijzen. Dit laatste geldt Bok voor organisaties en instellingen die een bsidie ontvangen van de gemeenten: ook zij zullen in 2005 geen prijscompensatie ontvangen. In totaal lopen de bezuinigingen op tot ongeveer 1 miljoen euro. Het resultaat is dat het college aan de raad een sluitende, maar tegelijk ook een sobere begroting kan aanbieden. Door deze forse taakstelling te realiseren ontstaat wel ruimte voor nieuw beleid. Dit is nodig om de speerpunten te kunnen realiseren uit het raads- programma en de collegeverklaring 2002-2006. De gemeenteraad is gevraagd om voor de begrotingsbehandeling te komen met concrete voorstellen. Te denken valt aan nieuwe impulsen voor: Wijkgericht werken Handhaving en preventie Dienstverlening aan inwoners' en bedrijven van Soest Burgerparticipatie Ouderen- en jongerenbeleid Lokale werkgelegenheid (Work First) Daarnaast zal in 2005 verder gewerkt worden aan de ontwikkeling van Spoordal en Soesterberg. Het college wenst deze initiatieven en ontwikkelingen voortvarend verder ter hand te nemen. Niet alleen, maar samen met de inwoners van Soest en Soesterberg. Kortom, een sobere begroting maar een slag vaardige overheid. BEGROTING INZIEN De begroting 2005-2008 treft u aan op website van de gemeente Soest (www.soest.nl/actueel/nieuws). De stukken liggen ook ter inzage in het INFOcentrum in het gemeentehuis (Raadhuisplein 1 in Soest) of de dependance Publiekszaken in het dorpshuis in Soesterberg (geopend op donderdag van 09.30 uur tot 12.30 uur). eun Middelkoop, fractievoorzitter van Soest 2002, geeft aan dat voor zijn fractie jongeren- oiisvesting prioriteit heeft. "Voor de fractie van |>oest 2002 geldt dat wij als gemeenteraad van !oest en het college ran burgemeester tn wethouders indelijk eens ■ealistisch moeten vorden en de tanden ineen aoeten slaan om •cht iets concreets e doen aan huis- 'esting voor starters n jongeren. )ndanks de lenibele financiële ituatie waarin iok onze gemeente ich bevindt, want ,et kost de gemeente niets!" Middelkoop vervolgt: "Hoe schrijnend sommige ituaties zijn en hoe groot de behoefte aan letaalbare woningen is, verd ons duidelijk toen irij in het vooijaar ons ilan voor 48 koop woningen presenteerden •oor zo'n driehonderd lelangstellenden. Uit esprekken met velen an hen werd ons eens e meer duidelijk hoe root het woningprobleem Ons enthousiasme iHHWM FUIML DE SPEERPUNTEN VAN SOEST 2002 Betaalbaar bouwen voor starters en jongeren in Soest, en dit keer zonder gemeentelijke bijdrage, zoals bij Spoordal. Op orde brengen en houden van de gemeente lijke financiën. Iroor ons Tn de Ruimte plan' wordt daarom alleen maar groter. Vooral nu ook nog eens nogelijk blijkt 20 appar tementen voor jongeren 3 realiseren." jVan de woningen/appar tementen in dit plan vorden er 20 gereali- i in de huursector. IZowel de fractie als ■anderen binnen Soest 12002 werken momenteel Ihard om dit voor elkaar I te krijgen. "Wij willen K graag de steun hiervoor E van alle raadsfracties", zegt Middelkoop. "Daarom de koptekst van dit artikel: raadsleden I en burgers ga nu zelf I eens kijken naar deze locatie en constateer met ons dat het hier echt gaat om een stuk grond, omzoomd door bebouwing, dat er al jaren verwaarloosd bij ligt. Realisering van ons plan, waarin ook veel ruimte voor groen is, zal een verrijking van deze omgeving zijn." De jaarrekening moet duidelijker, leesbaarder en veel korter worden. Het moet zich concentreren op hoofdlijnen. De huidige opzet laat zich omschrijven als 'mistig, hëel veel woorden, onsamenhangend en oersaai'. Genomen besluiten moeten sneller effectief worden (bijvoorbeeld Foèkéniaan) "Natuurlijk zal dit bij lange na niet voldoende zijn om de behoefte aan betaalbare woningen op te heffen, maar het levert wel een waardevolle bijdrage. En dat het in deze economisch moeilijke tijden veel inwoners blij maakt, is voor ons ook erg belangrijk", aldus de Soest 2002- fractievoorzitter. "Rode contouren, bestemmingsplannen, verordeningen, worden allemaal keurig uitgedacht en op papier gezet. Soms lijken ze bedoeld om onszelf zoveel mogelijk beperkingen op te leggen. Zijn ze er niet juist om onze samenleving in goede banen te leiden, zodat het welzijn en welbevinden van de burger optimale kansen krijgt?" vraagt Middelkoop zich af. "Dan moeten wij hier ook naar willen handelen en ons telkens opnieuw afvragen of wij bezig zijn met het behar tigen van de belangen van burgers. Of koesteren wij uitsluitend de regels, die ooit bedacht zijn? Het is maar wat gemakkelijk om als bestuurder aan bestaande regelgeving vast te houden. Je hoeft niet in beweging te komen, geen nieuwe ini tiatieven te ontwikkelen en doet dus morgen wat je gisteren ook al deed." Communicatie. Hier mankeert nog heel veel aan: voorlichting Soesterberg, voorlichting ecoduct. Uitleg van beleidsbesluiten. Reacties op vragen van burgers over hun woon- en leefomgeving. Te vaak worden deze afgedaan met een ambtelijk schrijven, waarbij volledig.voorbijgegaan wordt aan de emotionele aspecten. Gevolg is meestal dat het probleem blijft bestaan en dat de vragen steller met nog grotere frustratie achterblijft. Veiligheidsplan moet in de praktijk gaan werken en geen papieren beleid blijven. Verkeersinfarct in Soest los je alleen op door een bypass. Rondweg dus! 800 woningen voor Soesterberg "Voor de fractie van Soest 2002 is het van essentieel belang dat wij onze geloofwaardigheid behouden en dat waar wij voor staan overeind blijft. Wij zijn nieuw in de politiek, hebben geen 'politiek gisteren'. Daarom kunnen wij alle onderdelen van gemeen telijke diensten en sub sidies objectief bezien. Het is niet verwonderlijk dat wij als enige partij met een volledig alterna tief plan voor het begrotingstekort zijn gekomen. Niet de kaas schaafmethode, maar het snoeimes in datgene wat anders kan, wat niet voldoet of niet meer nodig is. Op die wijze kan de begroting sluitend gemaakt worden zonder een verhoging van gemeentelijke lasten." Uitgave gemeente Soest Afdeling Communicatie Raadhuisplein I 3762 AV Soest Telefoon: (035) 609 34 60 E-mail: postbus2000@soest.nl Zie ook: www.soest.nl VVV'-V' V> YVuP donderdagavond 7 oktober 2004 houdt de gemeenteraad een hoorzitting over de - begroting. Tijdens de hoorzitting luistert de gemeenteraad naar wat de inwoners en/of instellingen vinden van de begroting. Zonodig zullen de raadsleden verduidelijkende vragen stellen. Er zal tijdens de hoorzitting geen discussie plaatsvinden. De bijdragen tijdens de hoorzitting zullen de raadsleden betrekken bij lïet vervolg van de begrotingsbehandeling: op 11 en 13 oktober in de raadscommissies en op 2 november 2004 tijdens de afsluitende behandeling in de gemeenteraad. Ben u benieuwd wat bewoners en instelllingen de raad te zeggen hebben over de programmabegroting 2005-2008? U bent van harte welkom om de bijeenkomst te volgen vanaf de publieke tribune. IN DE WIJK KOM JE ELKAAR TEGEN Gemeentebelangen Groen Soest is voorstander van multifunctionele gebouwen in de wijken. Goed voor beeld daarvan vindt de partij het breed educatief centrum De Plantage, een ontmoetingsplek voor velen. De schoolkinderen ruimen aan het eind van de schooldag hun spullen op en gaan in hetzelfde gebouw naar de naschoolse opvang. Aan het eind van de dag halen hun ouders hen op, gaan nog even naar het internetcafé en komen 's avonds terug voor een bij eenkomst. "Dan maak je goed gebruik van een gebouw", vindt Ingrid Koomen, fractievoorzitter van Gemeentebelangen Groen Soest. II Elkaar ontmoeten, daar gaat het om. Sociale samenhang ontstaat binnen de wijken samen met je buren, daarom staat bij ons de wijk cen traal. Wijkgericht werken nodigt mensen uit mee te denken en mee te doen. In de wijkperspectief- plannen is aangegeven wat er in de wijk moet gebeuren. We volgen de uitvoering daarvan op de voet. Van de woningbouwverenigingen ver wachten we bijvoorbeeld veel. De afsluiting van portieken moeten ze snel ter hand nemen, maar daar merken we maar weinig van." Soest duurzaam ontwikkelen Dat betekent Gemeentelijke huishouding op orde Streven naar een sluitende begroting en de lasten voor de burgers beperken. Slimme inkoop en goed personeelsbeleid. Kwaliteit van de dienstverlening als uitgangspunt nemen voor het handelen van de gemeente. Ruimte Yoor jongeren Een samenhangèhd jongerenbeleid betekent werken aan de toekomst. Jöngerenbeleid vraagt aandacht voor wijkgericht werken, jongerenhuisvesting, onderwijs, sport en speelruimte en multifunctionele gebouwen, zoals Brede Scholen. Aandacht voor natuur en milieu én de openbare rAimte Behoud/herstel en ontwikkeling van natuur, landschap en cultuurhistorische elementen staat voorop. Bij nieuwe woningbouwprojecten dient de hoeveelheid openbaar groen evenredig te stijgen. Alle openbare ruimte in Soest verdient kwaliteit en aandacht. Stimuleren fietsgebruik. Kwaliteit voor ondernemend Soest Nieuw beleid voor startende ondernemers. Kleinschalige, kennisintensieve en innovatieve bedrijfjes werven samen in één gebouw of aan huis. Grootschalige bedrijven weren uit de woonwijken. Vrijkomende plekken invullen met woningen voor jongeren. RUIMTE VOOR DE JEUGD Ook de uitvoering van het speelruimteplan vindt Gemeentebelangen Groen Soest belangrijk. Koomen: "Sociale vaardigheden leer je niet in de achtertuin. Als kinderen elkaar beter leren kennen leren ouders elkaar ook vaak beter kennen. Als je de kinderen kent, spreek je hen makkelijker aan op bepaald "Het Smitsveen heeft nu een mooi en autovrij plein. Wij vinden dat in alle wijken gekeken moet worden naar een betere inrichting. Kijken naar ruimte in de wijk die beter gebruikt kan worden. Veiligheid voor fietser en voetganger. Voldoende groen en dat betekent ook een gesneuvelde boom direkt vervangen. Als bewoners de kans krijgen om mee te denken over 'hun' wijk en ziep dat de gemeente goed omgaat met de beschikbare ruimte, dan wordt het prettiger wonen." NIEUWE MANIEREN OM BURGER TE BEREIKEN Soest is een groene, landelijke gemeente waar we met z'n allen plezierig wonen. Maar de wereld staat niet stil. En daarom hecht Gemeentebelangen Groen Soest veel waarde aan de mening van inwoners. Koomen: "We zoeken de mensen op. We proberen bij de overleggen van de wijkbeheerteams te zijn en gaan op werkbezoek bij instellingen. Sinds kort kunnen bewoners via de computer thuis of in de bibliotheek of het internetcafé een en uête op onze website www.gemeentebelangengroensoest.nl invullen. Hier kunnen ze ook nieuwe onderwerpen aangeven die hen bezighouden. Wij bundelen de informatie uit de wijken, zodat we kunnen onderbouwen dat het bij bepaalde problemen niet om incidentele gevallen gaat." GEEN EXTRA BELASTING VOOR BURGERS Gemeentebelangen Groen Soest streeft naar een sluitende begroting, waarbij inwoners niet extra belast worden voor uitgaven van de gemeente. "We zijn het aan de mensen verplicht om zorgvuldig met hun geld om te gaan. De kwaliteit van Soest staat daarbij voorop." MEER INFORMATIE Bezoek www.soest.nl Kijk op teletekst, Omroep Amersfoort, pagina's 151 tot en met 173 Kijk naar Tekst-TV op Omroep Amersfoort Bel de Servicelijn (035) 609 37 28. De servicelijn is 24 uur per dag, zeven dagen in de week, bereik baar tegen het normale tarief. De servicelijn kunt u bellen voor: algemene, actuele informatie over gemeentelijke zaken, het stellen van vragen over gemeentelijk beleid of andere zaken en het inspreken van meldingen met betrekking tot de woonomgeving. Op dit moment is er algemene informatie beschik baar over burgerzaken (reisdocumenten, rijbewijzen, geboorteaangifte, zorgloket, verhuizingen), sociale zaken, vuilafvoer, woningen (woonruimteverdeling, aankoop woningen, huursubsidie) en gemeentelijke belastingen. In de toekomst zal dit mogelijk worden uitgebreid met een aantal andere categorieën; Lees Op 't Hoogt, wekelijks met bekendmakingen elke woensdag in de Soester Courant (abonnemen ten), maandelijks de voorlichtingskrant, eveneens in de Soester Courant (huis-aan-huis verspreiding). De volgende voorlichtingskrant verschijnt op 15 december. De gemeenteraad stelt de programmabegroting 2005-2008 vast in de vergadering van dinsdag 2 november. Voorafgaand daaraan behandelt de gemeenteraad de begroting op de volgende data: maandag 4 oktober: algemene beschouwingen gemeenteraad donderdag 7 oktober: hoorzitting (inwoners reageren op begroting, raad luistert en stelt vragen) maandag I I oktober: commissie Bestuur en Middelen (B&M) woensdag 13 oktober: commissie Ruimtelijke Ordening, Volkshuisvesting en Milieu (RVM) woensdag 13 oktober: commissie Sport, Onderwijs en Welzijn (SOW) dinsdag 2 november raadsvergadering U bent van harte welkom om tijdens deze vergade ringen mee te luisteren vanaf de publieke tribune in de raadzaal. Ook is het mogelijk om aan het begin van de commissie- of raadsvergadering als inspreker te reageren op de begrotingsvoorstellen die in die vergadering worden besproken. Wilt u gebruik maken van dit spreekrecht, dan kunt u dit tot voor aanvang van de betreffende vergadering melden bij griffier Rien van Vliet. U kunt hem bereiken via (035) 6093492 of vliem@soest.nl.

Soester Courant | 2004 | | pagina 11