SOE Lintje H .J Kinderbo op 't Hoogt College van Burgemeester en Wethouders blikt vooruit Bij afscheid als be Burgemeester Koos Janssen Bert Krijger (VVD) t. Harry Witte (Gemeentebelangen Groen Soest) Bart Krol (CDA) Griffels, muziek, 1 woensdag 6 oktober 2004 Pagina 4 Het college van Burgemeester en Wethouders is verantwoordelijk voor de uitvoering van het Raadsprogramma 2002-2006 en de daarop gebaseerde Collegeverklaring. Het 'tijdig betrekken van burgers bij plan- en beleidsvorming moet centraal staan in het handelen van het gemeentebestuur', is de eerste zin van dit Raadsprogramma. "Logisch", zegt burgemeester Janssen. "Het gaat namelijk meestal om zaken die spelen in de leefomgeving van onze inwoners." Bart Krol knikt: "Zij weten het beste wat goed is voor hun straat of buurt." Harry Witte: "Een goed voorbeeld is het Veenpark in de Boerenstreek. Vanaf het begin hebben bewoners van de Boerenstreek meegedacht over de inrichting van het park." Bert Krijger zegt datje als bestuurder met beide benen in de samenleving moet staan. "Als je weet wat er in je gemeente speelt, kun je daar goed op inspelen. Belangrijk is datje de mensen kent, je weet ze dan te vinden en je kunt met ze aan de slag." Maar onze inwoners weten ons gelukkig ook te vinden, zegt burgemeester Janssen. "De gemeenteraad heeft het referendum als instrument voor bestuurlijke vernieuwing mogelijk gemaakt. Het is goed voor de democratie dat een groep Soesterbergers gebruikmaakt van dit instrument. Binnenkort vindt in de gemeente Soest een referendum plaats en dat is nog vrij uniek in Nederland." Nog twee jaar, dan zijn de gemeenteraadsver kiezingen. Dat betekent dat de gemeenteraad van Soest en het college van Burgemeester en Wethouders halverwege de termijn zijn. Een goed moment, ook omdat de begroting er ligt, om vooruit te blikken. Aan het woord zijn: burgemeester Koos Janssen en de wethouders Harry Witte (Gemeentebelangen Groen Soest), Bert Krijger (WD) en Bart Krol (CDA). Kindercentra Soest, Welzijnsstichting Balans, gemaksdienst Se uenza en (kin er apper Mundial. De collegeleden zijn het erover eens dat Breed Educatief Centrum e an age een groot succes wordt. OUDEREN EN JONGEREN Bert Krijger is dé ouderen-wethouder. "Ouderenbeleid is onderdeel van ons to aa e ei zegt hij. "Op zeer veel beleidsonderdelen wordt rekening gehouden met de vergrijzen same evmg. Zo zijn er plannen om woningen aan te passen zodat ze langer geschikt zijn voor ou eren. n de wijk Klaarwater starten we het project 'Wel Thuis'. Doel van dit project is dat ou eren langer in hun woning en daarmee in de buurt kunnen wonen." Bart Krol, wethouder vo s- huisvesting en ruimtelijke ordening, reageert: "Dit is een noodzakelijk doel. Tot 2015 mogen wij nog een dikke duizend nieuwbouwwoningen realiseren. Slechts een deel van deze woningen zijn bestemd voor ouderen. Wij willen ook woningen bouwen voor jongeren. Dat staat hoog m ons vaandel. Ik heb goed nieuws; wij gaan huurwoningen voor jongeren neerzetten op de locatie van de Klimop-school in Smitsveen." LEEFBARE WIJK Ander belangrijk punt in het Raadsprogramma 2002-2006 is wijkbeheer. Doel van wijkbeheer is de wijken leefbaarder te maken, zodat bewoners met nog meer plezier in hun wijk wonen. Al enige jaren zijn in de wijken De Eng en Smitsveen wijkheheerteams actief. "Ze hebben een eigen wijkbudget", licht Witte toe. "Dit geld kunnen ze naar eigen inzicht besteden." Ook in de wijk Overhees en het dorp Soesterberg heeft wijk/dorpbeheer het levenslicht gezien. In de wijk Klaarwater is een bewonersplatform actief. Witte: "Het streven is om waar nodig en mogelijk wijkbeheer in te voeren. Dat kan echter niet in één keer." "Maar een leefbare wijk is meer dan alleen wijkbeheer", zegt burgemeester Janssen. "Veiligheid speelt een belangrijke rol. Een doel van ons veiligheidsbeleid is dat inwoners in de gemeente Soest zich veiliger voelen en zich ook verantwoor delijk voelen voor hun veiligheid. We - en dat is niet alleen de politie, het gaat om veel partijen - voeren activiteiten uit om de veiligheid te bevorderen op wijkniveau, dicht bij en herkenbaar voor de mensen." Het leefbaarder maken van een wijk kent vele aspecten, aldus de collegeleden, "Ik denk ook aan handhaving op het gebied van ruimtelijke ordening", zegt Krol. "Heeft iemand geen bouwvergunning, dan moeten wij toch optreden. Wat dat met leefbaarheid in de wijk heeft te maken? Burenruzies, bijvoorbeeld. De één vraagt wel een bouwvergunning aan zoals het moet en als de ander dat niet doet, geeft het op z'n minst scheve gezichten." ONDERWIJS Als het gaat om het openbaar onderwijs heeft het gemeentebestuur een belangrijke stap genomen, "bet openbaar onder wijs is verzelfstandigd", zegt wethouder Witte. "De verzelfstandiging van het openhaar onderwijs heeft tot gevolg dat de ouders van leerlingen veel directer bij het bestuur van de school betrokken zullen zijn. Wij zijn ervan overtuigd dat dit ten goede komt van de leerlingen." Een ander hoogtepunt is de opening van Breed Educatief Centrum De Plantage. In dit mooie gebouw aan de Smitsweg zijn meerdere organisaties gevestigd: Kimstmagneetschool De Egelantier, Mickey's Kinderdagverblijf, Stichting is voorzitter van het college van Burgemeester en Wethouders en van de gemeenteraad en beheert de portefeuilles algemene bestuurszaken, openbare orde en veiligheid, coördinatie veiligheidszorg, volksgezondheid, reiniging (Reinigingsbedrijf Midden Nederland, RMN) en vluchtelingenwerk. Soest bestaat dit jaar 975 jaar. "Een bijzonder jaar", stelt burge meester Janssen. "Het motto 'Elkaar actief ontmoeten' maken we honderd procent waar; er zijn zoveel acti viteiten geweest, waaraan heel veel Soesters deelnamen. En er staat nog veel meer te gebeuren. Ook na dit jaar gaan we door met 'Elkaar actief ontmoeten'. Ik vind het belangrijk mc dat we de deskundigheid van inwoners betrekken bij beleid en uitvoering. Gelukkig heeft de gemeente raad nieuwe middelen voor bestuurlijke vernieuwing in het leven geroepen. Het referendum, het burgerhandvest, het burgerinitiatief en de rekenkamercommissie." VEILIGHEID Onlangs stelde de gemeenteraad het Veiligheidsplan 2004 vast. Burgemeester Janssen gelooft in de kracht van dit plan. is wethouder personeel en organisatie, financiën, grondzaken, ouderenbeleid, wet voorzieningen gehandicapten, economische zaken, sociale zaken, maatschappelijke dienstverlening en overig welzijn. "In Soest is alles te koop", valt wet houder Bert Krijger met de deur in huis. "Dat is goed en we moeten dat instandhouden. De gemeenschap van Soest en Soesterberg vergrijst en oudere mensen zullen steeds minder naar Utrecht, Amersfoort of Amsterdam gaan voor hun inkopen. Ze zullen zich wel meer en meer oriënteren op Soest en Soesterberg zelf. Om het winkelgebeuren in onze gemeente te verstevigen, ook voor de toekomst, doen we onder zoek in Soest en Soesterberg. We vragen inwoners hoe ze in hun levensbehoefte voorzien. Met andere woorden: waar kopen ze wat? Op basis daarvan en met het oog op de vergrijzing gaan we plannen maken." WEL THUIS Ook met het oog op de vergrijzing is het belangrijk dat er geschikte woningen zijn voor ouderen. "Dat hoeven niet per se nieuwe woningen te zijn", stelt Krijger. "Als je ouder wordt, stel je andere^eisen aan je woning en leefomgeving. Bestaande woningen kun je daarop aanpassen, zodat mensen langer in die woning kunnen blijven wonen en daarmee Burgemeester Janssen: "Een doel van ons veiligheidsbeleid is dat inwoners in de gemeente Soest zich veiliger voelen en zich ook verantwoordelijk voelen voor hun veiligheid. We voeren activiteiten uit op wijkniveau, dicht bij en herkenbaar voor de "Om onze samenleving veiliger te maken, gaan we zo dicht mogelijk bij de mensen zitten. We gaan met activiteiten aan de slag die herken baar zijn en snel resultaat opleveren." Voorbeelden hiervan zijn: een veilige en schone woon omgeving (huisvuil, zwerfvuil en hondenpoep), tegengaan overlast (jongeren, burengerucht, horeca), verkeersveiligheid (handhaving 30 km/u gebieden), woninginbraken en diefstal (uit) auto's, veelvoor komende criminaliteit, aandacht voor veelplegers en huiselijk geweld. "Gemeente, politie welzijns- instellingen en andere maatschap pelijke organisaties moeten hun bedragen leveren, maar ook de mensen zelf. Iedereen heeft een eigen verantwoordelijkheid om de leefomgeving veiliger te maken. Wij kunnen dat niet alleen." REINIGING Burgemeester Janssen is voorzitter van het dagelijks en het algemeen bestuur van het Reinigingsbedrijf Midden Nederland (RMN). Er staan i." een aantal verbeteringen op stapel. "Eén daarvan is de plaatsing van ondergrondse containers", zegt Janssen. "Deze containers hebben voordelen; er kan meer afval in, het staat mooier en het levert minder zwerfvuil op. Ook gaan we grof vuil op een andere manier inzamelen. Straks moet er worden betaald voor het ophalen van grof vuil. Het brengen blijft gratis. Door die betaling krijg je een meer rechtmatige verspreiding van kosten. Groot voordeel is dat brengstation De Schans langer opengaat vanaf 2005." Wethouder Bert Krijger (WD): "Een gezond en hecht bedrijfsleven en een positief ondernemersklimaat zijn super belangrijk voor de werkgelegenheid. En wij doen er alles aan om werkgelegenheid te behouden en uit te breiden." langer in de buurt. Ik vind het belangrijk dat ook oudere mensen in de buurt blijven wonen, omdat een mix van verschillende leeftijden een goede sociale structuur geeft. Samen met onder meer woningbouw corporaties, ouderorganisaties waaronder de SWOS (Stichting Welzijn Ouderen Soest) en de Cliëntenraad chronisch zieken en gehandicapten Soest kijken we wat we moeten ondernemen om ouderen langer in hun huis/wijk te laten wonen. Als deze acties hebben we gebundeld in het project 'Wel Thuis' en toegespitst op de wijk Klaarwater. Boeken we in deze wijk goede resultaten, dan gaan we verder in andere wijken." Bert Krijger zet zich als wethouder economische zaken in voor het Soester bedrijfsleven. "Een gezond en hecht bedrijfsleven en een positief ondernemersklimaat zijn super belangrijk voor de werkgelegenheid. En wij doen er alles aan om werkgelegenheid te behouden en uit te breiden. Voor mij is een goed contact en samenwerking met de onder nemers essentieel. Als gemeentelijke overheid mogen we het bedrijfsleven ook niet in de weg zitten. Wil een bedrijf bij voorbeeld uitbreiden, dan moeten we als gemeente snel binnen de kaders beslissingen nemen. Als wij alleen maar dwars gaan liggen, dan kan een bedrijf vertrekken. Wij streven naar behoud van bedrijven, want dat betekent behoud van werkgelegenheid. FIETSEN Het gemeentebestuur wil dat Soesters voor de korte afstanden meer gebruikmaken van de fiets. Om dat aantrekkelijk te maken, is de gemeente Soest de fietsroutes aan het verbeteren. De burgemeester wijst op de Torenstraat, "Wat een enorme verbetering. De fietspaden zijn nu goed zichtbaar, waardoor de situatie een stuk veiliger is." Witte knikt. De fietspaden van de Birkstraat zijn ook verbeterd. Nu uog de fietsbrug. Ik ben er echt van overtuigd datje door de fiets brug met de fiets even snel of zelfs sneller van Soest naar Amersfoort en andersom bent dan met de auto." De schoolroutes moeten ook veiliger, "We doen mee aan het project Utrechts Veiligheids Label", vervolgt Harry Witte, wethouder verkeer. "Samen met 3VO en het onderwijs proberen we verkeersouders te werven om veilige scholenroutes te realiseren en de veiligheid rondom scholen sterk te verbeteren." HART VAN DE HEUVELRUG Het project Hart van de Heuvelrug staat niet in het Raadsprogramma 2002-2006 en de Collegeverklaring, omdat het project is gestart na de vaststelling van heide documenten. "De gedachte achter het project Hart van de Heuvelrug sluit feilloos aan bij het beleid van de gemeente Soest", geeft wethouder Krol aan. "Het gaat om een goede balans tussen rood - bebouwing - en groen - natuur. Die balans tussen bebouwing en natuur is cruciaal voor de kwaliteit van de leefomgeving voor de generaties na ons. De kracht van de visie van Hart van de Heuvelrug is dat natuurontwikkeling wordt betaald uit de meeropbrengsten van woningbouw en bedrijventerrein." Ja, knikt Bert Krijger, wethouder economische zaken. "Door het project Hart van de Heuvelrug kunnen we nu eindelijk iets in Soesterberg. Ik ben erg blij met de 18 hectare bedrijventerrein die we mogen gaan realiseren. Dat moet werk gelegenheid opleveren." COLLEGIAAL Janssen, Witte, Krijger en Krol vormen een collegiaal bestuur. Dat betekent dat samenwerking het sleutelwoord is. "We hebben soms pittige discussies", zegt burgemeester Janssen. "Maar altijd met respect. Het is goed elkaar met argumenten te lijf te gaan. Dan houden we elkaar scherp en daar is de Soester samenleving het beste bij gebaat." is wethouder onderwijs, milieu, verkeer en vervoer, wijk- en buurtbeheer, sport en recreatie, jeugd- en jongerenwerk en integratiebeleid. Harry Witte is een groot voor stander van de verbetering van het onderwijs. "Op dit moment vinden verbouwingen en vernieu wingen plaats bij meerdere scholen in de gemeente Soest om de gebouwen aan te passen aan het onderwijs van deze tijd. De Driesprong aan de Theresiastraat krijgt een nieuwe school. Dat geldt ook voor de Wethouder De Haanschool in Soesterberg. In Spoordal komt een nieuwe Montessorischool. De Ludgerusschool in Soest-Zuid en de Insingerschool zijn aan het verbouwen of gaan verbouwen." schoolteamcross met 300 deelnemers, aan de Zwemspelendag waar 500 kinderen intensief aan het bewegen waren, aan de jeugdtriatlon en het sportevenement WhoZnext waarbij leerlingen aangeven met welke sporten ze tijdens die dag willen kennismaken. In oktober vorig jaar zijn we begonnen met een uurtje vrijzwemmen voor vrouwen. Dat trekt gemiddeld 45 vrouwen met uitschieters naar 70. SRO, de exploitant van het Spleasure Centrum, heeft besloten het uurtje op te nemen in het reguliere aanbod. Daar doen we het voor. Nu wordt er ook structureel iets BREEDTESPORT Als het woord Breedtesport valt, dan verschijnt bij Harry Witte een brede glimlach op zijn gezicht. "Doel van het project Breedtesport is om zoveel mogelijk mensen in de gemeente Soest aan het bewegen te krijgen. Het is ongelooflijk hoeveel activiteiten we voor verschillende doel groepen in de afgelopen twee jaar hebben uitgevoerd. Ik denk aan het GALM-project. Deze fitheidstest is bedoeld voor mensen tussen de 55 en 65 jaar. Aan het introductieprogramma namen 140 personen deel. Inmiddels hebben zich 110 mensen opgegeven voor het vervolgprogramma. Ik denk aan de is wethouder ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, stedelijke vernieuwing, monumenten en archeologie, openbare werken, informatie- en automatiseringsbeleid en communicatie. "Hebben jullie al op de gemeentelijke website www.soest.nl gekeken?", vraagt Bart Krol. "Daar kun je bestemmingsplannen inzien, zelfs het ontweip-bestemmingsplan Soestdijk 2005. Ik ben erg blij dat wij de bestemmingsplannen hebben gedigi taliseerd. Nu kunnen mensen ze via internet bekijken en hoeven ze niet meer speciaal daarvoor naar het gemeentehuis. Dat is een goede ver betering van onze dienstverlening." Wethouder Harry Witte: "Om het gebruik van de fiets voor korte afstanden te stimuleren, zijn we de fietsroutes aan het verbeteren. Nu nog de fietsbrug. Ik ben er echt van overtuigd dat je door de fietsbrug met de fiets even snel of zelfs sneller van Soest naar Amersfoort en andersom bent dan met de auto." WONEN Wethouder Bart Krol is ook trots op het nieuwe woonruimteverdeelsyteem voor huurwoningen. "We werken nu ruim een half jaar met dit nieuwe systeem. Woningzoekenden worden niet meer beoordeeld op basis van bijvoorbeeld leeftijd of woonduur. Woningen worden toe gewezen door loting. Iedereen heeft daarmee gelijke kansen om in de gemeente Soest te kunnen wonen. Met name jongeren hebben baat bij bet nieuwe systeem, omdat ze bij het oude systeem vaak buiten de boot vielen. Overigens is de realisatie van goedkope woningen ook speerpunt van ons woonbeleid. Beleid is dat veertig procent van alle nieuw te Wethouder Bart Krol (CDA): "Jongeren hebben baat bij het nieuwe woonruimtever- deelsysteem, omdat ze bij het oude systeem vaak buiten de boot vielen. De realisatie van goedkope woningen is ook speerpunt van ons woonbeleid. Beleid is dat veertig procent van alle nieuw te bouwen woningen goedkope woningen zijn. Dat zijn huurwoningen en/of koopwoningen onder de twee ton euro." WIJKPERSPECTIEF De wijkperspectiefplannen in de wijken Smitsveen en De Eng zijn hun vruchten aan het afwerpen. Witte: "We zijn met allemaal activi teiten bezig om de sociale samen hang in deze wijken te bevorderen. Er zijn wijkbeheerteams opgericht en we bevorderen enorm dat wijk bewoners met ons willen meedenken over activiteiten in de wijk. Plannen die gerealiseerd zijn, zijn de Opvoedwinkel, het coachen van jongeren en het opzetten en uitbreiden van sportbuurtwerk. Ook zijn er meer activiteiten in de wijk. In Smitsveen moet het Breed Educatief Centrum De Plantage een belangrijke rol gaan spelen. Het moet het kloppend hart van de wijk gaan worden en de motor zijn om zaken aan te pakken in Smitsveen." bouwen woningen goedkope woningen zijn. Dat zijn huurwoningen en/of koopwoningen onder de twee ton euro." SOESTERBERG In Soesterberg spelen grote projecten, waar Bart Krol als portefeuille houder ruimtelijke ordening nauw bij betrokken is. "In overleg met Soesterbergers zijn we volop bezig de leefbaarheid van het dorp te ver beteren. De Werkgroep Toekomstvisie Soesterberg heeft een Totaalplan Toekomst Soesterberg opgesteld, dat uitgebreid besproken is met de bewoners van Soesterberg. Er staat zoveel te gebeuren in Soesterberg; een nieuwe school bij Wostok, een sterk verbeterd Dorpsplein met ook woningen onder de twee ton euro, woningbouw achter Kontakt der Kontinenten en de Open Ankh met wederom veertig procent woningen in de goedkopere categorie, de inrichting van het evenemententerrein waardoor Soesterberg weer een dorpshart krijgt en waar we onder andere woningen voor ouderen gaan bouwen, het behoud van de ijsbaan, de verbe tering van de ambiance en de bereikbaarheid van het woonwerk- gebied Soesterberg-Noord, bij de Banninghal gaan we aanbouwen om onder meer dorpshuis functies te realiseren en we creëren nieuwe bedrijven terreinen waardoor de werkgelegenheid moet toenemen. Over allerlei activiteiten wordt flink gediscussieerd, omdat er natuurlijk verschil van mening is. Maar we hebben allemaal hetzelfde doel: Soesterberg moet nog meer kwaliteit krijgen, het gaat om de toekomst van het dorp." De heer H. J.A. Kléin Hofme- ijer heeft zich circa twintig jaar ingespannen om het katholiek onderwijs in Soest en Soester berg tot grote bloei te brengen'. Dat was de tekst op de uitnodi ging voor zijn afscheidsrecep tie. Bij die gelegenheid speldde burgemeester Koos Janssen hem in de Carolusschool de versierselen op die behoren bij het lidmaatschap van de Orde van Oranje Nassau. De gedecoreerde is sinds maart 1985 onafgebroken bestuurslid ge weest van de Stichting Katholiek Onderwijs Soest-Soesterberg (SKOSS). Voorzitter Gerard ten Brinke leid de burgemeester Janssen in. Deze stelde in zijn toespraak vast dat Klein Hofmeijer 'er vroeg bij was om zich voor anderen maatschap pelijk in te spannen.' Dat dienst baar zijn sluit ook aan bij zijn loop baan. Na de opleiding tot beroeps- onderofficier en werkzaamheden bij een infanteriebataljon van het le Legerkorps van de Koninklijke Landmacht, ging hij begin jaren 70 naar de gemeentepolitie Zeist. Vervolgens werkte hij bij het Korps Rijkspolitie Dienst Lucht vaart op Schiphol, de Rijkspolitie (district Utrecht), bij achtereenvol gens de verkeersgroep, de groep Leusden en de Algemene Dienst. In de periode 1990 - 1993 vervul de hij de functie van Hoofd van de Sectie Executieve Informatievoor ziening en Planning. U heeft zich vooral beziggehouden met ver schillende aspecten van de be drijfsvoering binnen het district. Vanaf oktober 1993 was Klein Hofmeijer betrokken bij de reorga nisatie van de politie. Deze werk zaamheden vonden voornamelijk plaats in het district Eemland Noord. Na die tijd werkte hij met name op het vlak van informatie- en communicatie-technologie, was beleidsmedewerker en meest re centelijk regionaal coördinator Vrijwillige Politie. De burgemeester kwam tot de conclusie dat Klein Hofmeijer een veelzijdig mens is. Dat blijkt ook uit het vele werk dat hij voor de Stichting Katholiek Onderwijs Soesterberg vanaf 1985, en na de fusie in 1993 Soest-Soesterberg, heeft verricht. Hij was acht jaar In Soesterberg staat de biblio theek tot en met 16 oktober in het teken van de Kinderboe kenweek. Gedurende deze pe riode is de bibliotheek feeste lijk versierd. Kinderen kunnen de boeken bewonderen die dit jaar een Gouden en Zilveren Griffel en Penseel hebben ge wonnen, en meedoen met de Kinderboekenquiz. Muziek is het thema van de 50-jarige Kinderboekenweek. Idea Kunstencentrum, theater en bibliotheek in Soesterberg houdt op woensdag 13 oktober een feest middag in de bibliotheek tijdens deze Gouden Kinderboekenweek. De boeken die dit jaar een Gou den en Zilveren Griffel of Penseel wonnen zijn uiteraard aanwezig in de bibliotheek. Na de Kinderboe kenweek zijn ze ook te leen. De boeken die in aanmerking komen voor de Griffel der Griffels staan ook tentoongesteld. De Griffel der Griffels is een speciale prijs. Om dat de Kinderboekenweek 50 jaar bestaat, wordt het allermooiste boek dat ooit een Griffel kreeg, uitgekozen als winnaar van de Griffel der Griffels. Gisteravond is de winnaar bekend gemaakt tij dens het Kinderboekenbal. In de bibliotheek is overal muziek; er is een heel bekend melodietje te horen. Wie de muzieknoten kan ontcijferen en weet welk liedje het

Soester Courant | 2004 | | pagina 14