'Wonen voor gevorderden' in Honsbergen en De Vijverhof Kent u de telefooncirkel in Soest en Soesterberg? Mantelzorg, dat klinkt heel warm...! De ouderenbonden Hoe mondig moet men zijn? Beat Ballet voor dames 45+ 55+ 65+ ll U] Niet erg logisch SeniorenVaria Sporten voor 55-plussers WOENSDAG 6 OKTOBER 2004 SOESTER COURANT 7SENIOREN PAGINA 22 ÜÓÉNSD® 6 OKTOBER 20C op din.avond of don.ochtend te Soest., Bel voor een proefles: DANSSCHOOL GERDIE VAN KOOTEN 035 - 609 06 70 of 06-10354502 SBBS - huisvesting voor senioren Honsbergen 30 jaar Accordeonist en dans uit Rusland vof H.G. dijkman en zonen Gemeente start met GALM-project ^^tiviteitcn „Hermans Huis ATL www.rabobankonline.com Denl Em ongeluk zxt iiv em 7mi Zal omh de< OOSTE Blues uit Artishock 09 00 (la's pas blues SeniorenVaria suiOS w- w w w w ww www w «.ïAADnAw: T stichting welzijn ouderen soest 15e JAARGANG, NUMMER 6 Wat is dat? Mondig zijn? In de Dikke Van Dale staat hierover onder meer: het zelfstandig kunnen beslissen, handelen en oordelen. Het betekent dat men zo lang mogelijk alles zelf regelt. Hier gaat het bij de ouderen niet altijd even goed. De veel gehoorde klacht is dat alles zo omslachtig en moeilijk is gemaakt. Kon men vroeger iedereen direct benaderen, nu sfiiit men, bij welke instantie dan ook, op een programma van een computer dat met een mechanische stem vraagt wat, wie of waarover u een gesprek Of inlichting wenst. Toch wil ik ervoor pleiten om, zolang je nog gezond bent van lichaam en geest, zoveel moge lijk deze nieuwe ontwikkelin gen te gebruiken. Vraag niet te snel om hulp. Zet voor u de telefoon pakt uw vragen of opmerkingen kort op papier, zorg dat u alle desbe treffende gegevens bij de hand heeft, bijvoorbeeld polisnum mers, postcode, enz. Zo zult u sneller de juiste persoon of af deling bereiken die u nodig heeft. Misschien is degene die uw gegevens kent, of heeft, net op vakantie of werkt hij of zij part-time. Vraag dan of ze u zo snel mogelijk terugbellen, als hij/zij weer aanwezig is. Ook is het belangrijk de naam te vragen van degene die u hebt gesproken. Natuurlijk is het ook zaak te weten of uw te lefoonnummer reeds bekend is. Mocht u uw nummer niet uit het hoofd kennen, noteer het dan bij de overige vragen. Als er na de afgesproken tijd nog niet is teruggebeld, klim dan weer, voorzien van alle ge gevens, in de telefoon. Op deze wijze wordt het krijgen van informatie een stuk ge makkelijker. Soms zijn de vragen informa tief en dan zou Internet u kun nen helpen. Maar ook dat is weer zo'n nieuwigheid waar we nog niet genoeg mee omgaan. Hebt u wel eens aan een cursus gedacht? De SWOS en ook de bibliotheek hebben aanbiedin gen van zo'n les voor senioren. Informeer er eens naar. Voor de SWOS is het adres Dal plein 6, 3762 BP Soest, 88 035-602.36.81, voor de biblio theek is het adres Willaertstraat 49B, 3766 CP Soest, 88 035- 609.58.11. Zo blijft u langer baas over ei gen handel en wandel. E.A. Drijver-Pina, Redactie SeniorenVaria Vrijwilligers Terminale Zorg Vrijwillige Terminale Zorg Een activiteit van het Nederlandse Rode Kruis Afdeling Soest-Soesterberg Bel voor informatie of hulp 0630189317 'De SBBS heeft een vaste plek veroverd in de Soester samenle ving, maar veel mensen hebben geen idee wat we eigenlijk doen. De namen Honsbergen en De Vijverhof zijn wel be kend, maar dat je daar zelfs al vanaf je 50ste kunt wonen, dat weten veel Soesters niet. En daar willen we wat aan doen.' Aan het woord zijn Mirjam van der Heijden en Anton Schoonder- beek, resp. directeur en adjunct directeur van de SBBS (officieel de Stichting Bevordering Bejaarden huisvesting Soest), die onlangs Phia van Waveren hebben opge volgd. Met hun komst is de stich ting met nieuw elan aan de slag gegaan om de SBBS te 'promoten'. Een van de slogans daarbij is 'wo nen voor gevorderden', waarmee binnenkort een campagne wordt gevoerd om nieuwe bewoners te interesseren voor de zelfstandige twee- en driekamerwoningen - met huurprijzen tussen de 400 en 600 - in de wooncomplexen Honsbergen (Wiardi Beekman- straat) en de Vijverhof (Klarinet). De SBBS afficheert zichzelf met de ondertitel 'huisvesting voor senio ren'. Er zijn momenteel weer mogelijk heden om als 50-plussers in aan merking te komen voor een van de gerieflijke appartementen in deze woongebouwen. Ondanks de toe nemende vraag naar seniorenwo ningen in Soest - ook hier doet de 'vergrijzing' zich steeds sterker ge voelen - is de wachtlijst sinds de invoering van het nieuwe woon ruimteverdelingssysteem aanzien lijk afgenomen. Wonen in Honsbergen (dat bin nenkort 30 jaar bestaat) of de Vij verhof (inmiddels ook al zo'n 20 jaar) heeft voor de ouder worden de Soester(s) een groot aantal Voordelen. Als eerste noemen Mir jam en Anton het 'pakket van zorg' dat de bewoners ter beschik king staat. Zo is er in samenwer king met Thuiszorg en Daelhoven de 24-uurs alarmering, waarmee in geval van nood onmiddellijk een verpleegkundige kan worden 'op geroepen. Het is weliswaar een experimenteel project, maar gezien het succes zal het ook na mei 2005 ongetwijfeld wel worden voortge zet. Uit onderzoek is gebleken dat driekwart van de bewoners het systeem (gelukkig) nog nooit heeft hoeven te gebruiken, maar het wordt door iedereen als een 'pret tig en veilig gevoel' ervaren. Andere voordelen die de 229 ap partementen in Honsbergen en de 155 woningen in de Vijverhof bie- den zijn bijvoorbeeld de eigen huismeester, die bij wijze van spre ken ook 24 uur per etmaal klaar staat voor allerlei klusjes, en de aanwezigheid van de SBBS-oude- renadviseur Ada van Leeuwen, die de bewoners op alle mogelijke manieren begeleidt en terzijde staat, zowel op verpleegkundig als op sociaal gebied. Beiden zijn voor heel wat Honsbergenaren en Vij- verhoffers een steun en toeverlaat. Verder bieden de wooncomplexen een eigen bibliotheek, een wasse rij/drogerij, logeerkamers (tegen een laag tarief te gebruiken), en de diensten van een pedicure, een fy siotherapeut, en diverse voorzie ningen, zoals een knutselhok met apparatuur, een ontmoetingsruim te, een plekje voor de slaapwacht en een actieve bewonerscommis sie, waarmee regelmatig overleg plaatsvindt. In de Vijverhof heb ben sommige woningen een eigen tuintje. Ook de sfeer is prima, zowel tus sen de bewoners onderling als tus sen de bewoners en hun 'huisbaas', de SBBS. Daarvan getuigt ook het bloemetje dat de SBBS op 1 okto ber (de Dag van de Ouderen) aan alle bewoners heeft overhandigd. Ook plezierig is de aanwezigheid van de 'ontmoetingscentra' van de SWOS, waar veel bewoners terecht kunnen voor gezelligheid en aan- genaam tijdverdrijf. Overigens: de SBBS doet aan 'dynamisch muta tie-onderhoud'. Dat betekent dat Directeur Mirjam van der Heij den en adjunct-directeur Anton Schoonderbeek van SBBS - huis vesting voor senioren. Foto: Soester Courant. elk nog niet gerenoveerd apparte ment, vóórdat er zich nieuwe be woners vestigen, grondig wordt opgeknapt en o.m. voorzien van een nieuwe keuken en een nieuwe badkamer. Nieuw complex? Wensen en plannen zijn er uiter aard altijd. Zo wil de SBBS de dienstverlening graag uitbreiden en wordt er onderzoek gedaan naar de behoeften van de huidige en toekomstige bewoners. De stich ting blijft zoeken naar mogelijkhe den om te groeien. 'We zouden ook best een nieuw wooncomplex willen bouwen, al dan niet in sa menwerking met anderen,' aldus Miijam van der Heijden. De SBBS denkt serieus na over nieuwe con cepten voor de ouderenhuisvesting en staat open voor contact met andere organisaties, zoals woon groepen etc. Verder is het goed denkbaar dat de SBBS bij klein schalige woonprojecten optreedt als 'aanbieder' van zorg en service, bijvoorbeeld ondersteuning bij het beheer. De SBBS beschikt immers over een enorme ervaring en know-how en staat graag open voor eventuele suggesties (S8 588.02.88). Dit jaar is het 30 jaar geleden dat Honsbergen en de daaron der gelegen supermarkt wer den geopend. Het feest zal voor de bewoners niet onge merkt voorbij gaan! Naar wij vernemen zullen de S.B.B.S. - de stichting die verantwoorde lijk is voor de exploitatie van Honsbergen en de Vijverhof - en de bewonerscommissie van Honsbergen hun krachten ver enigen en de bewoners een feestelijke brunch aanbieden in Hilton Royal Pare te Soestdui- nen. Wij wensen de bewoners alvast een onvergetelijke dag toe! Louk Nachbar Redactie SeniorenVaria De telefooncirkel (T.C.) in Soest en Soesterberg heeft als doelstelling mensen door mid del van de telefoon dagelijks met elkaar in contact te bren gen en hiermee problemen te voorkomen. Vooral voor oude ren kan dit belangrijk zijn. De deelnemers aan deze cirkel zijn dan ook veelal mensen vanaf 50 jaar en ouder. De te lefooncirkel heeft bijv. een alarmfunctie en kan daardoor voorkomen dat mensen die iets overkomt, langer dan 24 uur onopgemerkt blijven. Tevens kan via de T.C. tijdelijke hulp geboden worden. In die zin is het telefooncirkelwerk dan ook te beschouwen als een stukje dienstverlening of aanvullende thuishulp. Een T.C. is een groep mensen die onder bege leiding van een vrijwilliger ie dere dag telefonisch contact met elkaar heeft. 's Morgens om half 10 start de vrijwilliger de cirkel door de eerste deelnemer te bellen. Vervolgens bellen de deelne- 0 mers elkaar, nummer 1 belt nummer 2, nummer 2 belt nummer 3, etc. De laatste deel nemer belt de vrijwilliger, zo dat die weet of iedere deelne mer bereikt is. Als een deelne mer de telefoon niet opneemt, dan wordt dat doorgegeven aan de vrijwilliger, die in dat geval actie onderneemt en zo nodig hulp kan bieden. In bijzondere gevallen, bijv. als de deelnemer een slecht ge heugen heeft, gaat deze in de Stercirkel. In een 'Stercirkel' belt de vrijwilliger zelf de deel nemer op en zo is er dus direct persoonlijk contact. De werk wijze is even simpel als doel treffend. Het is belangrijk dat de spelre gels stipt opgevolgd worden. Wanneer een deelnemer op bepaalde dagen niet thuis is, moet dit doorgegeven worden aan de vrijwilliger, ook in het weekend. Bij plotseling vertrek kan men op het antwoordap paraat inspreken. Wanneer een deelnemer niet in staat is de telefoon op te ne men, wordt dit direct doorge geven door de beller aan de vrijwilliger. Die belt dan naar het sleuteladres, zodat die snel even kan gaan kijken. Aan het deelnemen aan de te lefooncirkel zijn geen kosten verbonden, behalve de kosten van het dagelijks telefoontje. Wie wil deelnemen aan de te lefooncirkel in Soest/Soester berg kan contact opnemen met het Centraal Meldpunt Vrijwil- ligershulp (CMV). Van daar uit wordt de telefooncirkel ge leid. Het CMV is dagelijks be reikbaar op werkdagen van 9.30 tot 11.00 uur, 88 035- 603.11.19. Voor nadere infor matie: 88 035-602.05.38. Leidje Tomassen Holsheimer COSBO werkgroep Zorg en Welzijn En zo is het meestal ook, want een mantelzorger is iemand die extra zorg geeft aan een persoon uit de eigen omgeving die dat nodig heeft. Vroeger was het zorgen voor anderen vanzelfsprekend, maar van daag de dag niet meer. Toch wordt er, meestal in stilte, nog heel veel mantelzorg gegeven. Ook in Soest. Iedereen die zorgt voor een ge handicapte of chronisch zieke vader of moeder, kind, familie lid, partner, buur of vriend wordt 'mantelzorger' genoemd. De zorg die gegeven wordt, draait meestal om huishoude lijke hulp, administratie, hulp bij het naar buiten gaan, bood schappen doen, hulp bij school en werk, emotionele steun, hulp bij dagelijkse levensbe hoeften en verpleegkundige hulp. Of men nu jong is of oud, ie dereen kan voor korte of lan gere tijd mantelzorger worden. Meestal kiest men niet bewust voor deze zorg, want op een dag ontstaat het 'vanzelf'. Men begint gewoon aan het extra werk, uit liefde, plicht of nood zaak, omdat er geen andere oplossing voor handen is. En alles wijst erop, dat er in de toekomst eerder méér dan minder mantelzorg verricht zal gaan worden. In de provincie Utrecht zijn zo'n 270.000 mantelzorgers van 18 jaar en ouder actief, waarvan er 54.000 langdurig en intensief hun extra taken vervullen. Tot die laatstge noemde groep behoort ook een aantal oudere mantelzor gers. Een steeds groter deel van de ouderen woont tot op hoge leeftijd zelfstandig. Uit een on derzoek van het Sociaal Cultu reel Planbureau is naar voren gekomen, dat steeds meer oudere echtparen tot op hoge leeftijd voor elkaar blijven zor gen, óók als er gezondheids problemen ontstaan. De kans, dat de gezonde partner hier door te zwaar wordt belast, is groot. Vooral als de mantelzorg vele jaren achtereen gegeven wordt. Het zou beter zijn als mantelzorgers op tijd durven te besluiten om er eens met een ander over te praten. Op tijd? Durven? Ja, want voor velen gaat deze stap met emoties ge paard. Maar al pratende zal men ontdekken, dat er in Soest vele mogelijkheden zijn om een mantelzorger iets meer te ontlasten. Op de nationale Dag van de Mantelzorg, 10 november, worden op vele plaatsen in het land ontmoetingen georgani seerd voor mantelzorgers. Ont moetingen waarbij vrolijkheid en aandacht de hoofdingre diënten vormen. Voor het eerst doet Soest ook mee; op woensdagmorgen 10 november van 10.00 tot 12.00 uur! Zet u de datum vast in uw agenda? Of meldt u me teen aan via 88 035- 602.64.24 of 035-602.05.38, of info@swos.nl. Elders in dit blad leest u er binnenkort meer over. Speciaal voor 55-plussers treden Viktor Pribylov en Natalja Pribylov dinsdag 12 oktober op in ontmoe tingscentrum De Klarinet. De ac cordeonist en de danseres komen uit Novosibirsk uit Siberië en zul len tussen twee en vier uur 's mid dags hun kunnen tonen. Hij speelt op virtuoze wijze klassieke, Siberi sche en Russische melodieën, zij vertoont volksdansen uit Siberië en Rusland. Belangstellenden kunnen vanaf 13:30 uur in de zaal aan de Klari net terecht. De toegang is gratis. Op de vraag: Waarom ben je nog geen lid van een ouderen bond is een veel gehoorde reac tie: 'Waarom zou ik? Ik beu nog veel te jong of niet oud ge noeg om me bij een ouderen bond aan de sluiten. En trou wens, wat word ik er beter van Eigenlijk treden de ouderen bonden te weinig voor het voetr licht. Je hoort er zo weinig van. Wat doen ze eigenlijk voor de ouderen? Dit zijn veel gehoorde reacties op bovengestelde vraag. Men kan al vanaf 50 jaar lid worden van de ouderenbonden ANBO, KBO en PCOB. De doelstelling van de bonden is belangenbehartiging voor ouderen. In grote lijnen bete kent dit dat de bonden ten eer ste de belangen behartigen van hun eigen achterban, mede ge let op de eigen identiteit en ten tweede, dat de ouderenbonden gezamenlijk de belangen be hartigen van alle ouderen, zo wel plaatselijk als landelijk. Samenwerking Reeds vele jaren werken de drie ouderenbonden via het Centraal Overleg Samenwer kende Ouderenbonden (het COSBO) gezamenlijk aan de behartiging van de belangen voor alle ouderen, onder het motto 'Samen doen wat samen kan' o.a. op het gebied van het gemeentelijk ouderenbeleid, wonen, vervoer, gezondheids zorg en overige voorzieningen. Ook worden gezamenlijk the- xj mabij eenkomsten belegd over diverse belangrijke onderwer pen. Er zijn sinds enige tijd ook voordeelregelingen voor de leden van de bonden, zoals de goedkope rijbewijskeuring voor ouderen, op verzekerings- gebied e.d. Activiteiten Elke bond heeft een bestuur en organiseert voor de eigen leden en geïnteresseerden o.a. bus reizen, spelmiddagen en bij eenkomsten met lezingen over een thema met of zonder dia- beelden, over cultuur, natuur, gezondheid enz. Verder ont vangen de leden tien keer per jaar het bondsblad en een bij lage over de eigen activiteiten. Samen sterker Er zijn in Soest ongeveer 11.500 ingezetenen van 55 jaar en ouder. Het totaal aantal le den van de bonden schommelt rond de 3.000. Dat is maar 25 procent! Er. zijn dus veel oude ren die de bonden nog niet steunen als lid. En dat is jam mer, want in onderhandelings posities staat men sterker naar mate het ledental groeit. En een grotere achterban wordt steeds belangrijker. Zoals bekend overweegt de re gering (delen van) de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) over te hevelen naar de gemeenten. Deze be palen dan grotendeels de regel geving, die van plaats tot plaats verschillend zal zijn. Met name door ouderen en gehandicap ten wordt veelvuldig een be roep gedaan op de voorzienin gen als Thuiszorg, hulpmidde len e.d. Het is dan ook van groot belang, dat de gezamen lijke ouderenbonden namens een grote achterban kunnen spreken bij de gemeente. Daarom is ook uw steun on misbaar. Ook u als 50-plusser kunt in een situatie terecht ko men dat u van deze voorzie ningen gebruik zult moeten maken. Het lid zijn van een ouderenbond houdt in, dat men de bond steunt en men kan deelnemen aan bijeen komsten en busreizen. Er is ook een behoefte aan mensen die willen meedenken en meewerken in de besturen van de ouderenbonden of in een van werkgroepen van het COSBO. Belangstelling? Voor nadere informatie of aan melding kunt u terecht bij de secretariaten van de plaatselij ke ouderenbonden: ANBO Soest: mevr. H. Banki, 035-601.54.76. ANBO Soesterberg: H.K. Helmhout, 88 0346-35.21.50. KBO: H. van Veen, 38 035- 601.57.88. PCOB Soest: W. Buijten- huis-Jansen, 88 035-601.78,52. PCOB Soesterberg: mw. G. van Maaren, 88 0346- 35.21.30. Teun Duhen Redactie SeniorenVaria NEMINGS8EDRUF VAN METSELWERKEN GECERTIFICEERD Plasweg 24 - Soest - Tel. 035 - 60 19666 Op één van die mooie nazo merdagen van september zijn we een eindje gaan rijden en in een leuk plaatsje in Midden- Nederland zoeken we vlak bij de markt een parkeerplaats voor gehandicapten op. We la den de rolstoel uit en kijken op de parkeermeter hoelang we er mogen staan en wat het kost. Tijdsduur: een half uur en kos ten: 30 eurocent. De tijd is niet erg lang als je in de winkelstraat een paar bood schappen wilt doen. We kijken om ons heen of er andere mo gelijkheden zijn en vragen een voorbijganger of deze een par keerplaats weet, waar je langer mag staan. 'Hoezo langer, U mag hier toch twee uur staan?' 'Nee hoor, het mag maar een half uur...' Bij een nadere beschouwing van de omgeving blijkt, dat er in de hele straat parkeermeters zijn voor het parkeren van twee uur. Er zijn echter twee par keerplaatsen voor invaliden en deze zijn maar een half uur geldig. Als je dus niets mankeert mag je op je gemak gaan winkelen en geeft de gemeente je de ruimte. Maar als je gehandi capt bent, dan moet je op een holletje de winkelstraat in, ra cen in je rolstoel met de kans mensen van de sokken te rij den en zorgen binnen een halfl uur terug te zijn bij je auto, om de rolstoel weer in te laden en dan op te krassen. Iedereen begrijpt, dat het een zeer onlogische regeling is en dat je eigenlijk de gehandicap te meer tijd moet gunnen om te winkelen, daar het lopen im mers allemaal wat langzamer gaat dan zonder handicap. Zo niet de wijze ambtenaar van dit leuke plaatsje. Ze had den vast ergens gelezen of ge zien dat je een bordje kon neerzetten met 'INVALIDEN PARKEERPLAATS ALGE MEEN'. Het nut van het bord voor invalide mensen is hen waarschijnlijk ontgaan. Is dit misschien een aanleiding voor de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) om een uniforme landelijke rege ling in te voeren voor deze doelgroep? Louk Nachbar, Redactie SeniorenVaria De volgende editie verschijnt op woensdag 15 december 2004. Kopij uiterlijk op 15 november 2004 aanleveren bij de werkgroep Seniorennieuws p/a Dalweg 6, 3762 SP Soest, of bij de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) of per e-mail swos@planet.nl SeniorenVaria is bezig aan de 15c jaargang. Het is een pagina voor en door ouderen met als doel het verstrekken van infor matie en voorlichting. De pagi na komt er niet vanzelf: er moet aan gewerkt worden. En daar zijn vrijwilligers voor no dig. De Seniorenpagina is onder deze kop ontstaan in 1989 uit een initiatief van de ouderen bonden. Verschillende vrijwilli gers hebben in de loop der ja ren de schouders er onder ge zet en de pagina gestalte gege ven tot op de dag van vandaag. Deze inzet komt thans onder druk te staan doordat ons team is geslonken tot drie personen, hetgeen te weinig is om een goede voortgang te waarbor gen. In verband hiermede zoe ken wij op korte termijn aan vulling, zowel jongere als oudere senioren. Wat houdt dit in? SeniorenVaria (de huidige kop) verschijnt 8 keer per jaar in de Soester Courant. Vooraf gaand aan elke editie komen we 1 x bij elkaar om de inge diende artikelen te bespreken. Elk teamlid schrijft zo mogelijk een artikel per editie. De arti kelen dienen betrekking te hebben op en de belangstelling te hebben van ouderen. De ar- Met het ouder worden, is het op peil houden van de fitheid en gezondheid steeds belang-; rijker. Dat blijkt uit onderzoek onder mensen van 55 tot en met 65 jaar. Bewegen en spor ten kunnen hierbij een belang rijke rol spelen. Met bewegen wordt niet alleen bedoeld bij voorbeeld tuinieren, de hond uitlaten en/of fietsen voor de dagelijkse boodschappen, maar wekelijks minimaal één uur actief sporten. De gemeente Soest biedt nu de mogelijkheid om deel te nemen aan een sportstimuleringsproject voor mensen van 55 t/m 65 jaar. Bent u iemand die niet, nauwelijks of gewoon meer wil sporten dan kunt u van oktober tot en met mei elke maandag of vrijdag terecht bij een van de drie GALM-docenten. Op het programma staan onder meer allerlei balspelen, hockey, De gesp en kanker' -op dinsda uur, en sti staande. V« de familie vragen en i ke van erf Vc eigen bijdr 1,1 „H oktober organiseert »aaHel»al.aHuis,inloop- mensen met kanker en K Regentesselaan 39, «»'stet%e themabijeenkomst 'isf0°kanker'(l3/1O)'decur' (i'S en Meditatie' t '0" 18/10). de gespreks- t billijkheid en kanker' (7x, PK, men de gespreksgroep Wf Ui Start 21/10). De P® en gespreksgroepen Verzorgd in samenwerking KSijSkomst 'Werk en -„at nlaats op woensdag- latie ondc rul oktober, 20:00 - 22:00 Voor dee J1 .iita Kamminga, medewer- bijdrage i I'dichting bij het Provinciaal vraaad. K wAO Beraad, zal ingaan Ken rondom werk en ziek Reen behandeling voor kan- werkhervatting gepaard f°, onzekerheid of telenr- Hoe aa ie daarmee om? bij problemen rond Hoe moet het fi- ,ii.. «in mini rechten. De ge komt vijf dagmidda start op 2 mensen di vaak zwas irhervauiug' - 0i? Wat rijn mijn rechten, n en mogelijkheden? Anita La Zal aangeven welke Iweuning het F»™™ I L WAO beraad hierbij kan ttó. Deelname aan themabij- fconisten is gratis. Int cursus 'Ontspanning en Me- fi' bestaat uit tien bijeen- Ceu °P maandagmiddag, [51-16:00 uur, en start op 18 li Doel is deelnemers de Lheid te geven tot ontspan- *8 i.omon onHnnW fle Gedurend len gastvr het Toon foort aam mers te v altijd min elkaar erv contact te Aanmeldi 033-465., mfo@thh; tikelen zijn veelal informatief j of voorlichtend. Men hoeft niet bang te zijn in een groepje doorgewinterde journalisten terecht te komen; we zijn maar gewone ouderen, die onze gedachten en indruk ken op papier zetten en daar nog genoegen aan beleven "ook. Het is handig om over een computer te beschikken en een e-mailtje te kunnen versturen. Een artikel op diskette aanbie den is ook mogelijk. Naast een paar vaste medewer kers is het ook bespreekbaar om als freelancer van tijd tot tijd een artikel in te zenden. Een foto erbij? Tot slot zouden wij graag in contact komen met iemand die zo nu en dan een foto op loca tie kan maken, om bij een arti kel te plaatsen. Bij voorkeur met een digitale camera. Kortom: spreekt u dit aan, of weet u iemand die hiervoor ge schikt is, neem dan contact op met SeniorenVaria, via SWOS, Dalweg 6, 3762 BP te Soest. Even bellen kan ook: 88 602.36.81. Wij zien naar u uit. Teun Duhen Redactie SeniorenVaria tennis, badminton. In de lessen is ook aandacht voor grondoefenin- gen, conditievormen en bewegen op muziek, al naar gelang de wen sen van de groep. De deelnemers kunnen aangeven waar hun be hoeften liggen! Na deze lessen is er in mei een fit heidtest. De uitslag daarvan laat zien hoe het gesteld is met de con ditie, zodat men weet waar men tijdens de lessen die volgen reke ning mee moet houden. Veel senioren geven aan wel aan sport te willen gaan doen, maar dan het liefst samen met een be kende (buren, kennis, familielid). Men kan iemand meenemen en deze persoon hoeft niet tussen de 55 en 65 jaar te zijn en/of niet aan sport te doen. De lessen vinden plaats in het Or- landogebouw aan de Di Lasso straat. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Rachel Wouters, sportcoördinator van de gemeente Soest, tel. (035) 6093540. Gerrie en met geno deelname toeoheid te geven tot ontspan- Berlijn, i L en rust te komen, ondanks de persoonli ifLjkheden die zich in hun le- nuten tot EL voordoen. Tijdens de cursus meenege ,B de deelnemers diverse me- se, waari L om te kunnen ontspannen start, ««reikt en kunnen zij hun per- i„ de Dui ijiike vragen bespreken. Ieder onder de i zo een geheel eigen manier lukte. Hi [ontspannen en mediteren ont- telen Deze cursus wordt gege- door Pieternel Haspels, psy- Hoog en Karen Rutgers, maat- Lppelijk werker. Voor deelna- Lwdt een eigen bijdrage van 70,00 gevraagd. GESTROOMLIJND HERSTEL VA JAN VAN. z I Oostergracht 1 ^Industrieterrein De Grachten) Tel.: I Ze zeggen dat André Hazes i Nederlandse blueszanger 8. RpXHE Dat lijkt me wat overdreven. |»Mü (Hoewel, blues, qs.00 t over het leven. Vind jij dat ook, dat Hazes blues zong? 10.00 Nou, eerlijk gezegd, een beetje ge lijk hebben ze wel. Hij over heel gewone dingen en dat doen blueszangers ook. Ah, joh, kom nou toch Echt waar. Kijk blues, die gaan over je geliefde verliezen, over je baan verliezen of over je eer^e baantje, je eerst verdiende geld. Over dat telefoontje van dat ene meisje, die ene jongen. Dat deed Hazes ook Precies. En als je luistert naar het Bluesuurtjé op Radio Soest, dan hoor je daar die Blues. Dat is meer dan muziek. Dat is literatuur, dat jj.oi komt recht uit het hart van de ma kers. Nou, nou iiO' Ja, jongen, zo is dat. Het is meer dan gitaar spelen en een liedje zin- gen. Zo'n blues kan je uit de put halen, kan je een beetje optillen uit de shit waar je in zit. 't Is toch gewoon amusement. Nee man, blues is veel meer dan amusement, het is een cultuur. Blues worden ook niet geschreven, die worden geboren. Zo, dat heb ik nog nooit bekeken Nou, dan weet je het nou. En vrij dagmiddag bij Radio Soest kom je er nog veel meer over te weten. Dan word je rondgeleid door de bluesmuziek, van het begin tot en met heden en alle bluesvarianten komen aan de orde. I Wat hoor je dan? Deze week bijvoorbeeld Arthur Williams, Boz Scaggs, John Ma- yall Friends, Larry Davis, Mai- cia Ball, The Blues Authority en 15. Julian Sas. 16. Oh, John Mayall die ken ik, da s 17. vet cool man! Ja, die swingt de pan uit. En weet je ze draaien ook beroemde blues uit de jaren veertig, prachtige mu ziek. Wanneer kan ik dat horen? Vrijdagmiddag om 17.00 uur. Ab van Schaik die presenteert dat en I die vogel weet er onwijs veel van. Die zegt altijd: 'Don't you never, ever, never forget when it's blues- time. 18 Oké, oké, ik zal vrijdagmiddag luisteren

Soester Courant | 2004 | | pagina 22