'Band tussen Zambia en Soest is heel belangrijk' 'Een slimme moslimmeid is op de toekomst voorbereid' Campagne 'Fietsen is vet' Derde Wereldgroep Soest richt aandacht op Mali Leerlingen doen klusjes voor project in Mali WOENSDAG 13 OKTOBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 11 Stofzuiger 'Mens in Zorg' Doelgericht leven Jiscussie over rolverdeling in het gezin AUTOSCHADE KOMT GEGARANDEERD WEER GOED! Aanbieding nieuwe bijbel AUTOSCHADE STALENHOEF SOEST ^reldWnkel 'een (ptVBZAM - Informatieavond op 29 oktober Vakantie Bijbel Club viert 25-jarig bestaan Klarinet zoekt spullen voor rommelmarkt Structurele hulp Reünie 'Utrechtse Schoolvereniging' Kloosterleven I Helaas kon deze rubriek vorige week door ruimteproblemen niet I in de krant worden opgenomen, pe kopij treft u hierbij alsnog dan, met uitzondering van een enkel actueel bericht dat inmid dels is achterhaald. Onze excu- I ses voor het ongemak. Redactie Het is al weer een maand geleden dat de jaarlijkse Gildefeesten in Soest plaats vonden. Iedereen in het dorp heeft er wel iets van ge merkt. Het centrum van Soest lag voor een week niet in de Van Weedestraat,maar op het gildeter- rein aan de Ferdinand Huycklaan. Plaats van ontmoeting: twee gewel dige tenten op een uitgestrekt feest terrein. Veel hulpzame handen zorgden ervoor dat het voor de honderden gasten goed toeven was. Activiteiten te over: voor gilde leden dé ontmoetingsavond en het ko- ningschieten, voor jongeren een houseparty, voor kinderen en de sportieven onder ons een spel mor gen, voor de ouderen een ontspan ningsmiddag. Alles wos in bewe ging: wandelaars, fietsers, ruiters en oude tractoren. En midden in al dat tumult en uit bundige show de stilte van een be- zinningssamenkomst rond het the ma 'De zorgzame mens'. Want dat is de oorsprong van het gildewezen: sociale ondersteuning en bescher ming bieden. Lang voor er sociale Wetgeving bestond, was het gilde het cement in de samenleving. Je vindt het nog terug in het vierjaar lijkse 'teermaal'. Die functie heeft het al lang niet meer. Maar er is een qndere voor in de plaats gekomen. In een geïndividualiseerde samenle ving van ieder voor zich is het Gilde in staat om mensen weer bij elkaar te brengen. En dat is van onschat- ire waarde. Want de sociale sa- \enhang staat ernstig onder druk. 'e zijn in alle opzichten forensen worden. We wonen hier, werken lar, zoeken onze ontspanning 'aar het ons uitkomt of surfen >er het internet. 'en centrale plaats van ontmoeting is een zeldzaamheid geworden, list in die behoefte voorziet het ilde. Hoeveel dorpsgenoten heb- ien elkaar in die feestweken weer \ntmoet? Het moeten er duizenden weestzijn. Zelfs plaatsgenoten die al lang het dorp hebben verlaten omen in die week weer naar Soest erug. Ze bezoeken familie, zien <ude klasgenoten terug, maken \ieuwe afspraken. Oude banden /orden aangehaald, nieuwe riendschappen gesloten. Ergens as ik dat een dorpshistoricus die ude familiegeschiedenissen nap- oos, zich de stofzuiger van het dorp loemde. Dat is een treffende type- ing voor wat het Gilde voor Soest >etekent. Het brengt mensen weer bij elkaar in ontspanning en bezin ning. ïn het mag geen wonder heten dat het Gilde in de 700 jaar van zijn bestaan altijd een nauwe band met de kerk onderhouden heeft. Ze \hebben immers één ding gemeen: broeder- en zusterschap stichten tussen mensen. En waar de kerken terrein verliezen, wordt het terrein aan de Ferdinand Huycklaan des te belangrijker. Want waar kun je nensen nog ontmoeten en een ap- lèl doen op gemeenschapszin en >erantwoordelijkheid voor elkaar? ïoest mag blij zijn dat de stofzuiger jijn werk nog doet. En de kerken? 'n de Bijbel wordt de plaats waar }od en mens elkaar ontmoeten de tent van samenkomst' genoemd, lok daarvan zijn er nog enkele in oest. Met een gastvrijheid zo groot Is die van het Gilde, zouden ze in e toekomst wel weer eens heel be- ingrijk kunnen worden. Hans van de Schepop, r.k. pastor SOEst Deze rubriek verschijnt eens per twee weken onder verantwoordelijkheid van de Raad van Kerken Soest. ge te leveren aan de bouw van een pastorie in Lundazi. De ge meente in Lundazi zelf is inmid dels klaar met de fundering en een eerste deel van de muren. De wijkgemeente van de Emmakerk in Soest wil helpen met de verde re bouw van muren, dak, ramen en aanleg van elektra. Afgelopen maandagavond was er in de Em makerk een inhoudelijk program ma met ds. Mbewe. Zijn collega ds. Pieter van Winden zegt: 'Hij is een intelligente en toegewijde man. Het was goed om geloof en ervaring uit te wisselen. We heb ben hem ook een eerste toezeg ging gedaan voor de bijdrage die dit jaar uit Soest voor de pastorie in Lundazi mag worden verwacht.' Redactie-adres voor berichten en lof tips): G er rit van der Veenstraat 93, 3762 XK Soest, e-mail: w. vd. dool@planet.nl, £8602.06.31. Twee weken lang is ds. Penias Mbewe uit Lundazi (Zambia) gast van de Emmakerk te Soest. Zijn komst werd feestelijk om lijst door het succes volle Afrika- project in de Emmakerk, begin deze maand. Er was ook tijd voor een interview. Wat valt hem op in Soest? 'Er zijn verschillen tussen Soest en Lundazi. In de Protestantse kerk in Lundazi bestaat driekwart van de leden uit kinderen en jon geren. In de kerken in Nederland zie ik andere verhoudingen.' Dat is dus een heel erg leuke kant van de kerk in Lundazi? 'Zeker. De mensen, vooral vrou wen en kinderen zijn vol overtui ging lid van de gemeente. Het ■werk hier groeit ook. Maar wij hebben juist moeite om mannen te interesseren voor het christen dom.' Ds. Mbewe legt uit dat Lundazi een afgelegen gebied is in het oostelijk deel van Zambia. Hier leven vooral mensen die Tumbu- ka spreken. Polygamie is deel van hun traditie. Vier of vijf vrouwen of meer gebruikelijk. De leer van de Reformed Church in Zambia verbiedt polygamie. Een man of vrouw uit een polygaam huwelijk is welkom in de kerk, maar ze mogen niet deelnemen aan het Avondmaal. Hun kinderen kun nen niet worden gedoopt voor dat ze veertien zijn. Dit lijkt voor al mannen ervan te weerhouden mee te doen in de kerk. Ds. Mbe we: 'Voor een predikant kan dat soms ontmoedigend zijn. Maar het is ook een uitdaging.' Wat ziet hij als voornaamste uitda ging? 'Ik denk dat de band met Soest erg belangrijk is voor ons. Mensen zijn hier vaak somber over hun mogelijkheden. Het gebied is heel erg arm. Er was vorig jaar ook weer honger onder de mensen. Voor mij als predikant is het een uitdaging om een gemeente te vormen die actief dingen oppakt. Een gemeente die werken wil. Ook aan de honger. Zo kunnen we een gemeente zijn die mensen Ds. Penias Mbewe uit Zambia te gast in Soest. uitdaagt om hoop te houden en ook wat te doen. Die verandering in deze streek zie ik als een uitda ging voor mij als predikant, en als taak voor een gemeente hier.' Zijn er in Lundazi veel christenen? 'Veel mensen hebben van het christendom gehoord. Mensen komen naar de gemeente omdat geloof in God een kracht is voor hen. Dat ervaren we hier heel di rect. Het kan om mensen gaan die geen schoenen hebben, zon der bezit. Maar ze zullen de kerk nooit overslaan. Want zonder die kracht van God zouden ze niks meer overhouden.' Is het contrast met Soest dan niet heel groot? 'Ja, dat is het. De geloofsbeleving maar ook de materiële rijkdom zijn een enorm verschil. Toch is de band met Soest bijzonder goed. We zijn erg dankbaar dat de pro testantse kerk hier ons heeft ge holpen om het kerkgebouw af te maken. Dat heeft werkelijk grote indruk gemaakt in de streek. Dat een kerk in Nederland dat doet. Het hielp mensen om te ant woorden.' Wat betekent dat? 'Eerst aarzelend maar steeds be wuster doen mensen mee. Ze brengen grote financiële offers voor hun kerk en verzetten veel werk als we iets organiseren.' In een streek waar soms gewoon geen geld is, is dit een verandering. Daarom ook deze kritische vraag aan ds. Mbewe: moet dat nu, zo'n mooi kerkgebouw? 'Jullie hulp hielp ons om een kerk te zijn met een missie. De ge meente groeit nu. Mensen nemen actiever deel aan de gemeente. De gemeente werkt met andere ge meenten samen in een program ma tegen aids.' Het is duidelijk dat een predikant door zijn opleiding en visie voor een afgelegen gebied als Lundazi een belangrijke rol speelt. Het is daarom dat de Protestantse ge meente in Soest dit jaar onder meer geld inzamelt om een bijdra- Het rk dekenaat organiseert op donderdag 14 oktober een ver- volgavond 'Diaconale Antenne Mens in Zorg' van 20:00 tot 22:00 uur in Dijnselburg, Amers- foortseweg 10, gem. Zeist. De bij eenkomst is bestemd voor be- zoekgroepen voor ouderen en zieken, diaconale werkgroepen, wijkcontactpersonen, pastores en andere geïnteresseerden. Op 21 april van dit jaar is een impuls avond gehouden met als titel 'Mens in zorg'. De ontwikkelingen in de zorg hielden de aanwezige diaconale vrijwilligers sterk bezig. In aansluiting op deze avond nu deze vervolgbijeenkomst, waarin de te verwachten veranderingen en ontwikkelingen in de zorg aan de orde worden gesteld. Mevrouw Irene Vriens, directeur van het verzorgingshuis 'De Ko perhorst' in Amersfoort, zal een inleiding houden over de moder nisering van de AWBZ plaats en de nieuwe Wet op de Maat schappelijke Ondersteuning die veel gevolgen zal hebben voor de zorg. Na de inleiding zal worden besproken wat de consequenties zijn voor de diverse bevolkings groepen en wat diaconale vrijwil ligers kunnen doen ter onder steuning. Belangstellenden kun nen een folder aanvragen bij het parochiesecretariaat, St. Willibror- dusstraat 19. Van het boek 'Doelgericht leven' van Rick Warren zijn in Neder land binnen acht maanden bijna 40.000 exemplaren verkocht. I Voor een christelijk boek een ab solute topper. Warrens aanpak is verfrissend en vernieuwend en vooral ook praktisch, met toch een grote diepgang. Vragen als 'Waar om ben ik in 's hemelsnaam op aarde?' en 'Wat drijft mij in het le ven?' worden puntig behandeld, De spaarzame 'autochtone' Soesters die uit belangstelling kwamen luisteren waanden zich misschien terug in de jaren zeventig, vorige week dinsdag iiï gebouw Vogelenzang. Daar discussieerden zo'n 70 voorna melijk Turkse mannen en vrou wen uit Soest over de rolverde ling binnen het islamitisch ge zin. Opmerkelijke overeen komst: de Turkse gemeen schap van nu - althans het deel dat zich daar liet zien - rede neert nauwelijks anders dan de Nederlandse van toen. )'ok hier voltrok het gesprek zich ims in een wat lacherige sfeer, arbij de mannen soms maar (oeilijk overtuigd leken te worden hun (mede)verantwoordeiijkheid voor et huishouden en wat daarbij omt kijken - zoals de zorg voor e kinderen - zeker in een tijd dat e vrouwen dikwijls ook buitens- uis (moeten) werken of dat ge- oon graag zelf willen. Hoe je de annen daarvan bewust zou kun- en maken, was een van de vragen ie tijdens de geanimeerde bijeen- omst - die nauwelijks meer dan n handvol 'gewone' Soesters ok, o.a. uit de politiek - aan de rde kwamen. De discussieavond, georganiseerd oor de Soester afdeling van de ürkse jongerenorganisatie Milli jörüs (die sinds kort ook over een laatselijke vrouwenafdeling be- chikt), werd na de verwelkoming loor Nesrin Altuntas geopend door burgemeester Koos Janssen. Hij wees o.m. op het Haagse pro ject 'Mannen in de hoofdrol', waar in de taakverdeling tussen mannen en vrouwen aan de orde wordt ge steld met de bedoeling dat de mannen een grotere bijdrage aan de taken thuis gaan leveren. De vrouwen kunnen daardoor beter deelnemen aan de samenleving en de arbeidsmarkt. Volgens Janssen is het belangrijk dat de mannen dat zelf ook écht willen. Vrouwen heb ben het de afgelopen jaren zwaar der gekregen; ze werken steeds meer buitenshuis, maar de mannen zijn nauwelijks meer gaan 'zorgen', stelde hij vast. Aan de andere kant zag hij in Soest allerlei signalen dat het de goede kant op ging. Naast de vertoning van een video over een Turks 'model-gezin' in Amsterdam werd de toon van de avond gezet door een toespraak van rechtenstudente Memik Ilbay uit Soest, die vooral stilstond bij de positie van de vrouw in de Islam. Vóór de komst van de Islam had den vrouwen in de Arabische we reld totaal geen rechten. Dat ver anderde juist - in gunstige zjn - daarna, want de Profeet (Moham med) propageerde gelijkberechti ging. In de Koran was volgens haar bijvoorbeeld ook geen verplichting te vinden om een sluier of hoofd doek te dragen. 'Dat is een vrije keus.' Plattelandscultuur Volgens Memik Ilbay worden de moslima's steeds mondiger en ne men ze ook actief deel aan de sa menleving. Toch worden nog steeds veel vrouwen onderdrukt ot krijgen ze te maken met huiselijk geweld. Dat heeft dan helemaal niets met de Islam te maken maar met een achtergebleven platte landscultuur, aldus Memik Ilbay. Ook de vrouwenbesnijdenis is niet islamitisch en hetzelfde geldt vol gens haar voor zaken als eerwraak, het achterstellen van meisjes en het 'uithuwelijken'. 'Een verstandige moslimmeid is op de toekomst voorbereid,' besloot ze. 'Ze stu deert en vraagt zich af: hoe zou de Profeet in onze tijd hebben gerea geerd en gehandeld? Want wat veel mensen zeggen dat het door de Islam is voorgeschreven, wordt ingegeven door onkunde of puur eigenbelang.' De discussie, die geleid werd door Samira Abbos (bekend van de Nederlandse moslimtelevisie), kwam wat aarzelend op gang. De vrouwen - zij waren getalsmatig sterk vertegenwoordigd - herken den zich in het algemeen wel in het betoog van Memik Ilbay. Dat man nen méér in het huishouden moe ten doen vonden ze (bijna) van zelfsprekend, al wekte geen van hen de indruk dat ze de kwestie thuis echt op de spits zouden wil len drijven. Het was vooral een kwestie van goed overleg en je niet afhankelijk opstellen, en zeker niet' alleen maar afgaan op de 'mooie beloftes' van vóór het huwelijk. 'Uit het hart' Sommigen van de aanwezige man nen lieten overigens onbe schroomd weten dat ze thuis 'niks' deden 'ik zorg dat er brood op de plank komt' - en dat liever ook wel zo zouden willen houden. An deren meenden dat het allemaal vanzelf wel goed zou gaan. En het geheim van een goed (moslim)hu- welijk was toch dat het 'van bin nen, uit het hart' moet komen. Sommige vrouwen stelden zich wat strijdbaarder op. Als mijn man wil dat ik thuis blijf heeft-ie pech ge had. Ik studeer toch niet voor niets...?' Anderen wezen erop dat de economische situatie er vaak toe leidt dat vrouwen wel (betaald) buitenshuis móeten werken. Dat het in Soest allemaal goed gaat wilde burgemeester Janssen graag bevestigen. 'Er gebeurt meer dan je zou denken,' meende hij, 'maar het is toch goed om elkaar te blijven aanspreken. Want de boodschap moet wel verder komen worden dan deze zaal.' Het programma liep volledig uit het tijdschema, maar na een korte pauze volgde het tweede deel van de video, met o.a. een blik in het gezin van de mufti ('hoofd imam'). Deze - zelf aanwezig - gaf vervol gens op verzoek van een van de 'autochtone' gasten een uitgebreid overzicht van de verschillende stromingen in de Islam (meer dan twintig). In de tweede discussie ronde ging het verder o.a. over de onderlinge solidariteit tussen vrou wen. Het slotwoord werd gesproken door directeur Haci Karacaer van Milli Görüs, die nog eens bena drukte dat de Islam de individue le moslim alle ruimte biedt voor een persoonlijke geloofsbeleving. Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Secretariaat, tel. 601 52 83 stalenhoef als één aanspreekpunt voor alle verzekeringen en schade-afwikkelingen. vervangende auto direkt inzetbaar. O GARANT1EBEDRIJF veilig en vakkundig autoschadeherstel. mei 4 volle jaren schriftelijke Focwa top^her narantie Irz^.rTTZ REPARATEUR evenals 'Wanneer God ver weg lijkt.' Aan het boek liggen oude christe lijke thema's ten grondslag, zoals aanbidding, betrokkenheid, na volging van Jezus, dienen en evangelisatie. De bedoeling is ei genlijk het boek in veertig dagen te lezen en te overdenken. Elke dag begint met een kerntekst en een kerngedachte. Kerken gebrui ken het boek in huiskamergroe- pen om weer de aandacht te rich ten op de kernpunten van het christelijk geloof en daarbij nieu we inspiratie op te doen. Het boek is geschikt voor tweeërlei 'zoekers': mensen die méér willen weten van het geloof èn mensen die van de kerk zijn afgeraakt en zich willen heroriënteren. In samenwerking met 'Het Kruis punt' te Voorthuizen worden in Soest zes gespreksavonden ge houden over 'Doelgericht leven'. Een ieder die zichzelf uitgedaagd voelt, wordt van harte uitgeno digd om deel te nemen aan deze avonden. De data zijn: woens dagavonden 13 en 27 oktober, 10 (en 24 november, 8 en 22 decem- ber. De avonden worden gehou den ten huize van Henk en Mari- na Groenesteijn, Herdersstaf 27 in Soest (Boerenstreek). De tijd: 19:30-21:00 uur. Voor nadere informatie: SS 602.57.95. Het boek is voor 9,95 te koop in de christelijke boekhandel. De Raad van Kerken Soest orga niseert vrijdagmiddag 29 oktober in de openbare bibliotheek 'Idea' in Overhees een presentatie ter gelegenheid van het verschijnen van de Nieuwe Bijbelvertaling. Twee dagen eerder zal het eerste exemplaar van de NBV worden aangeboden aan koningin Beatrix. Op 29 oktober zal de voorzitter van de Raad van Kerken, ds. Pie ter van Winden, het eerste 'Soes ter' exemplaar aanbieden aan bur gemeester Koos Janssen. Tijdens de bijeenkomst zullen fragmenten worden voorgelezen uit de NBV, naast de Statenvertaling (1637) en de Vertaling-1951. De plaatse lijke boekhandels zijn uitgenodigd om acte de présence te geven. garantie. S nieuwste technieken spotrepair/ uitdeuken zonder spuiten. autoschade- Ind. terr. Nieuwegracht 29 3763 LP Soest Tel. (035) 602 27 44 Fax (035) 602 74 56 Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 De Vakantie Bijbel Club organi seert van dinsdag 19 tot en met vrijdag 22 oktober een feestweek ter ere van haar 25e verjaardag. Alle kinderen tussen de 5 en 12 jaar worden uitgenodigd om deze verjaardag mee te vieren. De Va kantie Bijbel Club begint iedere ochtend om 9:45 uur. De activitei ten eindigen rond 12:00 uur. Ba- sischool De Bron aan de Swee- linckstraat vormt het decor voor de feestweek. Het thema van de viering is 'Post voor jou!'. Naast het knutselen, zingen, kijken naar depoppenkast en luisteren naar een verhaal, is er iedere dag een bijzondere verrassing voor de kinderen. De leukste verrassing blijft bewaard tot vrijdag. Ook is er aan het eind van die ochtend een pannenkoekenfestijn. Meer informatie over deze viering is bij de Vakantie Bijbel Qub op te vragen of bij Christine Westeneng, 82035 6031547. Op vrijdag 29 oktober houdt de Derde Wereldgroep Soest haar jaarlijkse openbare infor matieavond in de aula van het Griftland College, Noordenveg 79. Deze avond is gratis toe gankelijk en begint om 20:00 uur. De zaal gaat open om 19:30 uur. Het belooft een ontspannen en gezellige avond te worden. In woord en beeld zal informatie ge geven worden over het DWG-pro- ject in Mali. Daarnaast zijn in di verse kraampjes leuke kleinighe den te koop. Er wordt de bezoe kers een drankje en een hapje aan geboden. Er is een expositie te bekijken van foto's van het lopen de project. In het eerste gedeelte van de avond vertelt Jan Jansen, docent aan de Universiteit van Leiden, die beroepshalve dikwijls in Mali is geweest, over zijn persoonlijke, komische en schrijnende ervarin gen. Het tweede gedeelte wordt verzorgd door dichter Jan Kees van der Werk, die een door hem vertaald Malinees heldendicht zal vertellen, ondersteund door origi nele live kora-muziek. Jansen heeft met eigen ogen de armoede en onderontwikkeling gezien in het zeer arme Sahel-land. Ook heeft hij de vitaliteit en de wil tot verbetering gezien bij de hard werkende en buitengewoon vrien delijke mensen. Met name werd hij getroffen door de uitzichtloze si tuatie op het gebied van basaal onderwijs. Het ontbreekt daar aan alles op dat gebied. De huisvesting is abominabel, onderwijs- en leer middelen zijn er nauwelijks, leer krachten worden zeer slecht of he lemaal niet betaald. De overheid heeft bepaald dat de lessen in het Frans gegeven moeten worden, een compleet vreemde taal voor de leerlingen! In twee piepkleine dorpjes, ergens in de verlatenheid en nagenoeg onbereikbaar voor de 'beschaafde' wereld, wil de DWG zijn initiatief steunen dat die situatie moet ver beteren. Kort gezegd komt dat neer op: verbetering van het lemen schoolgebouwtje (één schooltje voor beide dorpjes!), de bouw van enkele latrines, de aanschaf van enkele boeken, de omheining van de schooltuin en het slaan van een waterput. De DWG zal alle belangstellenden graag ontmoeten op 29 oktober. Neem gerust vrienden en beken den mee! De rommelmarkt wordt pas op zaterdag 29 januari gehouden, maar het ontmoetingscentrum is toch al op zoek naar spullen die dan te koop aangeboden kunnen worden. Daarbij wordt vooral ge dacht aan klein huisraad, boeken, cd's, platen, spelletjes, speelgoed, kleding en snuisterijen. Mensen die iets willen afstaan, kunnen de spullen maandag tot en met vrijdag afgeven in het ontmoetingscen trum aan de Klarinet 39, telkens tussen 9:00-12:00 en 13:30-17:00 uur (geen meubels en witgoed). Met de opbrengst van de rommel markt financiert de werkgroep Klarinet van de SWOS activiteiten voor 55-plussers. Voor meer informatie,® 6023139. Als een land getroffen wordt door een ramp is het geweldig als men direct hulp kan aanbieden en dat dan ook direct kan geven. Deze in cidentele hulp voorziet vaak in de dringende behoefte van dat mo ment, maar daarna is meer nodig. Een incidentele ontwikkelingshulp om gaten te dichten is geen struc turele manier om een land en zijn inwoners daadwerkelijk te helpen. Eerlijke handel werkt daarentegen wel; ook de handel volgens het 'Max Havelaar-principe'. Men wil in het Westen best wel wat meer voor bepaalde producten betalen als men maar weet waar die te koop zijn en waarom het waard is ze te kopen. Deze vorm van hulp verlening heeft een meer zakelijk karakter. Volmaakt zou het worden als het budget voor ontwikkelingssamen werking verhoogd wordt en als dat geld gebruikt wordt voor structu rele verbeteringen. Als daarnaast de markten meer worden openge steld voor handel met de ontwik kelingslanden zou dat een mooi geheel vormen. Veel consumenten weten al de weg naar een bewuster kopen. In de Wereldwinkel kan men daarvoor terecht. Ook u willen we graag welkom heten. Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9A, 602.81.32; openingstijden: maandag 13:00-17:00 uur; dins dag t/m zaterdag 09:30-17:00 uur. De 'Utrechtse Schoolvereniging' (USV) viert op zaterdag 30 okto ber haar 85-jarig bestaan met een reünie voor alle oud-leerlingen, (oud-)bestuursleden en (oud-)me- dewerkers. Om ervoor te zorgen dat iedereen op de hoogte is, is de school in samenwerking met 'De Reüniecommissie' gestart met het opsporen van de reünisten. Informatie/aanmelding: www. reüniecommissie.nl, of 0900- 738 64 37. De reünie wordt vanaf 12:00 uur gehouden in het school gebouw van de USV, Frans Hals straat 22A te Utrecht. Ook dit jaar spannen tweede jaars leerlingen van het Grift land College zich weer in om geld te verdienen voor een pro ject in de Derde Wereld. Vrij dag 15 oktober van 9:00 tot 13:00 uur zullen de kinderen in de winkelstraten van Soest allerlei klusjes doen om op die manier geld in te zamelen voor een project in Mali. Derde We reld Groep (DWG) Soest heeft dit project onder handen. Het ingezamelde geld komt ten goede aan een school in Mali. Op dit moment moet de school het stellen met zeer beperkte midde len. Zo is het schoolgebouw opge bouwd uit lemen muren met een golfplaten dak. Ook is er maar één schoolboek voor handen waaruit les kan worden gegeven. De direc teur van het schooltje wil het schoolgebouw verstevigen en extra schoolboeken aanschaffen. Verder staat de aanleg van een omheinde tuin hoog op zijn verlanglijst. Dan kan er namelijk ook les gegeven worden in tuinbouw. Het geschat te bedrag dat voor deze maatrege len nodig is bedraagt 4500. Tweedejaars leerlingen van het Griftland College doen in groepen allerlei klusjes zoals schoenpoet sen, koffie te koop aanbieden of een winkelkarretje terugzetten. Aan 'de klant' wordt dan een klei ne bijdrage gevraagd dat ten goe de komt aan het schooltje in Mali. Om 14:00 uur zal de opbrengst van de actie, in de aula van het Griftland College overhandigd worden aan de vertegenwoordigers van de DWG Soest. Ook in Soest voert de Fietsers bond de campagne 'Fietsen is vet' om meer kinderen (met hun ouders) op de fiets naar school te laten gaan. Acht ba sisscholen leverden samen honderden kleurplaten in. De prijzen - beschikbaar gesteld door rijwielzaak Profil - werden gewonnen door Caspar van de Postiljon, Bassem van de Buut, Aziz van de Egelantier, Rosanne en Henrijck van de Werveling, Daan en Maud van de Ludger- usschool, Annemein van de Prof. J. Waterinkschool, Marissa van de Carolusschool en Maijke van de Driesprong. Op verschillende scholen, waaronder de Postiljon in Soesterberg, wordt tijdens een ouderavond aandacht besteed aan het stimuleren en aan de veiligheid van fietsende kinderen. De Fietsersbond wil de komende tijd ook bereiken dat het fietspad Smitsweg in beide richtingen ver lengd wordt tot een snelle en vei lige fietsroute naar De Eng en Overhêes. Daartoe dient volgens de 'Fietsersbond' het hekje bij de Veenbesstraat verwijderd te wor den en moeten de oversteek Nieu- weweg/Smitsweg en Willaert- straat/Di Lassostraat veiliger ge maakt worden. Iedereen, die zich ook wil inzetten voor een goed fietsbeleid, wordt gevraagd contact op te nemen met Martien van Vliet, 603.22.42 of m.a.c.van.vliet@freeler.nl. Ammy Langenbach reikte na mens de Fietsersbond de prijzen uit aan Bassem, Annemein en Aziz. Foto: Soester Courant. De huisvrouwenvereniging pakt de draad weer op met een lezing over het kloosterleven, vroeger en nu. Zuster A. Becker gaat daar dins dag 19 oktober alles over vertellen in Het Brandpunt aan de Oude Utrechtseweg 4a in Baarn. Ze gaat daarvoor ver terug in de tijd, tot aan de derde eeuw na Christus toe. Toen trokken mensen zich terug uit de samenleving en gaven ze hun bezittingen aan de armen om op radicale wijze hun christen zijn te beleven. Op die manier ontwik kelde zich geleidelijk aan het kloosterleven. In de jaren zestig van de vorige eeuw raakte het kloosterleven in het westen in een crisis. Zuster Beckers zal niet alleen de geschiedenis bespreken, maar gaat ook in op haar persoonlijke erva ringen als religieuze, zowel in de traditionele vorm als op de huidi ge, eigentijdse manier. De lezing begint om 14:00 uur en de toegang is gratis.

Soester Courant | 2004 | | pagina 11