SOES! IVN-Eemland fotowedstrijd: 'je ultieme herfstmoment' I Vijf portofooi Show- en twir als zelfstandig Modelbouw M Militair Lucht 1 CULTUUR WÊLZiJNÏ- Expo en boek over Maria Vliegen, een 'model'-mens Theo Olthuis schrijft, dicht en maakt muziek Nieuwe roman van Soester schrijfster Anita Verkerk Het meisje in de rode Lezing: Maya-kalenders voor de Nieuwe Tijd aruóhOCK Insturen tot maandag 15 november DataDidact Workshop 'Keramiek en licht' bij SidK 'Hoe een vrouw een kunstwerk wordt' Van Klokhuis tot Herman van Veen... öauiat cuij ia Septeméen. 50 faa* deatcwt! Reclame deze week 'Pakje Speculaas 1,99 BANKETBAKKER! jjVl TEAROOM 'Het meisje in de rode jurk' Anita Verkerk Spirituele Kring Soest, 24 oktober Het Nest speelt: 'Het slotakkoord' 'Paniek op de prairie' Volksuniversiteit Soest TAPIJTTEGELS PIET VAN HEUGTEN Laatste tsaren Vrijdag 15 oktober Jazzsessie Dankzij Rabo Projecten ^eVr"Gum™pêS^ In zilveren jubileumjaar Film: 'Himalaya' 'Die Salzmanner von Tibet' WOENSDAG 13 OKTOBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 12 Het IVN-Eemland bestaat dit jaar 70 jaar. Dat zijn 70 jaren waarin de leden/vrijwilligers van het IVN zich van ganser harte inzetten om de betrok kenheid van volwassenen én kinderen bij natuur, milieu en landschap te vergroten. Reden voor een feestje! Ter verhoging van de natuurvreug- de organiseert IVN-Eemland een fotowedstrijd met als thema: 'Je ultieme herfstmoment'. Word je warm van hamsterende eekhoorns of krijg je 't koud bij het beeld van mekkerende, trekkende ganzen? Zet het vast op de gevoelige plaat! Dit zijn eén paar simpele voorbeel den. Alle beelden of gevoelens die met de herfst te maken hebben mogen worden vastgelegd. Pak je camera, knip je mooiste foto en druk die af met de minimale afmetingen 18 x 27 cm of 20 x 30 cm. Groter mag ook. Fotografeer kleurrijk of leef je uit in zwart/wit. Een titel of verhaal bij je foto is altijd interessant. computeropleidingen Word, Excel, PowerPoint, Access, FrontPage, Windows, internet/e-mail, fotobewerking, introductiecursussen, typen, kindercursussen tel. 035 - 6022826 internet: www.datadidact.nl Stuur (of breng) je 'herfstigste' foto vóór maandag 15 november naar: Mary v.d. Bijl, St. Theresiastraat 10, 3762 CZ Soest, ffi 602.11.52; Corry Heus, Korte Ossendam 57, 3768 CS Soest, ffi 602.31.63; Alma Dijkgraaf, Zwaluwenweg 12, 3762 VC Soest, ffi 602.05.76. Bij deze drie dames kun je ook te recht voor verdere inlichtingen. De jury zal het waarschijnlijk moeilijk krijgen, maar voor de drie beste fotografen ligt er een mooie, toe passelijke prijs te wachten. Kom naar al die ongetwijfeld prachtige foto's kijken en de heel spannen de prijsuitreiking tijdens de Nieuw jaarsreceptie op zaterdag 8 janua ri 2005 in De Kwekerij, Molen straat 157, aanvang 14:30 uur. In de workshop van vier bijeen komsten 'Keramiek en licht' bij Scholen in de Kunst maken de deelnemers objecten van klei die de donkere herfstdagen een beet je licht geven: kandelaars, licht- houders en olielampjes. Ervaring met het werken met klei is niet nodig! Het lichtobject is af vóór Kerst. Docent is Judith Hódos. De eerste bijeenkomst is op dins dag 9 november, 19:30-22:00 uur, op de locatie Coninckstraat 58, Amersfoort. Kosten: 50,00 (excl. materiaal, incl. bakken). Aanmelden (tot 1 november): SS 033-467.34.73 of via www.scholenindekunst.nl. Maria Vliegen is de vrouw die in ons land het meest wordt ge boetseerd en geschilderd. Een bijzondere vrouw. Met volle ronde vormen, mooie lijnen, een buik en een kont waar een kunstenaar iets mee kan. Maria is in Soester kunstenaars kringen zeer geliefd. Ze is in Soest bij Artishock als model begonnen en staat daar nog regelmatig mo del. Haar bewonderaars zullen ver heugd zijn met haar jubileumexpo sitie bij GSA in Hilversum. Daar hangt en staat Maria in volle glo rie, prachtig vorm gegeven door vele tientallen kunstenaars van naam. We zien het lichaam van een vrouw die leeft, zowel in jeug dige voluptueuze elegance als in de schoonheid van het ouder worden. 'Toen ik vanmorgen wakker werd en de gordijnen opentrok, was alles opeens verdwenen... De huizen en de bomen, de toren met de klok...' Dit is het begin van het gedichtje 'Verdwenen' van Theo Olthuis. Op zaterdag 16 oktober is hij van 17:00 tot 18:00 uur te gast bij Idea in Soest. De Stichting Literaire Ac tiviteiten Soest heeft de komst van deze schrijver mogelijk gemaakt. Theo Olthuis heeft veel gedichten geschreven voor kinderen, zoals 'Een hele badkuip vol', maar is ook bekend van zijn liedjes voor tv-programma's. Ook schrijft hij teksten voor kindertheater en lied teksten voor cabaretiers. Theo leest zaterdag voor, zingt een paar van zijn gedichten en laat natuur lijk de kinderen meezingen. Theo Olthuis werd op 10 septem ber 1941 geboren in Amsterdam, waar hij ook opgroeide en tot 1998 woonde. Daarna verhuisde hij naar Bergen (N.H.). Hij is onderwijzer geweest in het basisonderwijs. Theo schrijft gedichten en toneel stukken voor kinderen. Hij schrijft liedjes en scènes voor Sesamstraat op de tv en heeft ook veel geschre ven voor 'Klokhuis' en 'Koekeloe- re'. Hij maakt teksten voor jeugd theater en liedteksten voor cabare tiers, onder meer voor Herman van Veen. De laatste jaren schreef hij veel liedjes voor de muziek- theatergroep Samba Salad. Hij geeft als dramadocent toneelles, onder andere op basisscholen in Bergen. Bovenal is Theo Olthuis dichter. Zelf vertelt hij daarover: 'Ze vra gen mij weieens: wat is er nou zo leuk aan gedichten schrijven? Geef daar maar eens antwoord op! Je vindt iets leuk of niet. Bijna elke dag ben ik met pen en papier in de weer. Het begint meestal bij een eerste zin of zomaar een ideetje. Al schrijvend lees ik hardop voor aan mezelf. Dan hoor ik al direct of het goed loopt. Maat en ritme zijn belangrijk: nog belangrijker dan rijm. Ik werk niet met een computer, omdat ik het contact tussen pen en papier niet kan mis sen. En ook omdat ik overal wil kunnen schrijven, thuis en in de natuur. Als ik lang aan een gedicht gewerkt heb en ik het ook aan an-, deren wil laten lezen, gaat het de deur uit. Een belangrijk moment, want dan is het gedicht niet meer helemaal van mij alleen. Het ge dicht is 'zichzelf' geworden. Het gaat op reis en iedereen mag het lezen.' (Bron: Uitgeverij Ploegsma, www.ploegsma.nl) Schilderijen, beelden, tekeningen, schetsen, te veel om op te noemen. Bovendien zijn de kunstwerken verzameld in een boeiend kunst boek dat zich laat lezen als een ro man over het leven van deze won derlijke vrouw in een wereld van vorm en kleur. De titel: 'Maria Vliegen - een model-mens', ge schreven door Christian Oerle- mans. Het boek kost 18,00 en biedt de lezer een mooi overzicht van he dendaagse kunst, geïnspireerd door het Model. Zoals Maria zelf zegt: 'Mijn spieren weten precies wat ze kunnen en hoelang ik dat kan volhouden. En na een pauze nemen ze probleemloos weer de zelfde positie in, als een computer, daar hoef ik niet over na te den ken, zelfs niet als er een paar.da- gen tussen zitten. Daarom ben ik professioneel, geen kunstenaar raakt op mij uitgekeken, nog lang niet! De expositie duurt van 16 oktober tot 7 november bij GSA, Centrum voor Beeldende kunst, Lange- straat 52, Hilversum; openingstij den woensdag t/m zaterdag 12:00-17:00 uur en zondag 14:00- 17:00 uur. Olthuis' poëzie is kinderen vanaf een jaar of zes. Zo gaan de gedichten in 'Een hele grote badkuip' - zijn debuutbun del - allemaal over bekende situa ties in en rond het huis. In 'Stoep- krijt' (1989) gaat het om vier afde lingen: school, thuis, spel en nacht. In 'Het geluid van vrede' (1992) - bedoeld voor iets oudere kinderen - gaat het daarentegen alleen maar over oorlog en vrede. In 'Een gat in de hemel' (1994) staan natuur en milieu centraal. 'Een steen zweeft over water' (2002) gaat over onderwerpen uit het dagelijk se leven. Wie wil weten hoe het gedichtje aan het begin van het ar tikel verder gaat, het gedicht 'Ver dwenen' is te vinden in het boek 'Stoepkrijt'. Het bezoek van Theo Olthuis is onderdeel van het 'Feest van de 1001 kinderboeken' op 16 oktober. Deze middag start met een knut- sel-spelletjesmiddag om 14:00 uur. De theatervoorstelling 'Het Slotak koord' begint om 16:00 uur. Deze grappige voorstelling speelt in een levensgroot Pop-up boek, waarin tekeningen tot leven komen. Om 17:00,uur is Theo Olthuis te gast op de jeugdafdeling van de bibli otheek. de dag wordt afgesloten met een feest! Ben je benieuwd hoe Theo Olthuis kan zingen, dichten en toneelspe len? Kom dan naar deze muzikale voorstelling in de bibliotheek! 'Feest van de 1001 kinderboeken', zaterdag 16 oktober, Idea, Willae- rtstraat 49, Entree: theatervoorstelling 'Het Slotakkoord', volwassenen 6,50, kinderen 5,50. Leeftijd: vanaf 4 jaar. Bezoek Theo Olthuis: gratis toe gang. Zie ook: www.ideasoest.nl. iedere vrijdagavond koopavond iedere saterdag oliebollen Banket Brood Hartige hapjes Bruidstaarten Tearoom Lunch op bedrijf ofkantoor Van Weedestraat 76, 3761 CH Soest, Tel.: 035-6012823 Fax: 035-6026142 e-mail:bb.lex.verkley@planet.nl 'Het meisje in de rode jurk' heet de nieuwste roman van de landelijk én internationaal bekende Soester schrijfster Anita Verkerk. Het is een heer lijke, spannende roman voor een breed vrouwelijk lezerspu bliek en staat weer garant voor uren leesplezier. En daar is een waarschuwing met een knipoogje op zijn plaats. Want de boeken van Anita Verkerk moet je in één ruk uitlezen, of je dat nou wilt of niet. Dus niet den ken dat u wel een paar bladzijden kunt lezen en ondertus sen de aardappelen opzetten, want dat gaat geheid mis! In de roman draait het allemaal om reisleidster Femke Kersten. Femke heeft weinig geluk in de liefde, maar dromen kan ze als geen ander. Ze is dol op mooie jurken en romantische films. Als haar zieke zus Erna haar vraagt om de catering te verzorgen voor een gekostumeerd bal op het romanti sche kasteeltje Neijensteyn, zegt Femke maar al te graag 'ja'. Anita Verkerk. Foto: Pierre Verkerk. In een kast vindt ze een prachtige rode jurk en die trekt ze zonder nadenken aan. Stiekem mengt ze zich onder de gasten en danst met de knapste man die ze ooit heeft gezien. Maar dan wordt het collier van de gastvrouw gestolen en de knappe man is plotseling verdwe nen. Is ze verliefd geworden op een ordinaire dief? Of is het alle maal heel anders dan ze denkt? Het meisje in de rode jurk' is ver schenen bij Uitgeverij GLB in Abcoude en is de zesde roman van Anita in deze reeks. De prachtige gebonden uitgave in stevige letters is voor 20,00 verkrijgbaar in elke boekhandel. Meer informatie over Anita Ver kerk en haar boeken is te vinden op http://home.hccnet.nl/ver- kerk.2/, of kijk op www.groteletter.nl. De kracht van de reclame ligt in de herhaling Zaterdag 16 oktober Een boek komt tot leven! Schilde rijen blijken te praten, klepjes gaan spontaan open, een rare vogel woont in het bos en een brommer scheurt door het decor. Pien, onze held, neemt de toe schouwers mee en laat fictie wer kelijkheid worden. Het uitgangspunt van deze muzi kale familievoorstelling is een le vensgroot Pop-up boek waarvan de illustraties bewegen. Het boek vormt een sprookjesachtig decor. De bladzijden die door Pien wor den omgeslagen zorgen ervoor dat zij steeds weer in een nieuwe we reld staat. Elke bladzijde bevat meerdere verrassingen, waardoor een levendige entourage ontstaat. Aanvang: 16:00 uur.Duur: ca. 50 minuten. Leeftijd: vanaf 4 jaar en ouder(s). Toegang: kinderen 5,50; volwassenen: 6,50. Woensdag 27 oktober Walt Disney presenteert een vrolijk nieuwe animatiefilm met in de hoofdrol de meest onverwachte held in de geschiedenis van het Wilde Westen: de koe. Wanneer boerin Pearl te horen krijgt dat haar boerderij verkocht moet wor den, besluiten drie van haar koeien zich ermee te bemoeien! Om aan het benodigde geld te komen be denken ze een plan. Ze willen de beloning innen die is uitgeloofd voor de sluwe veedief Alameda Slim, die met zijn 'gieeee-taar' en hypnotiserende gejodel vee weet mee te lokken als een rattenvanger van Hameien. Aanvang: 14:00 uur. Duur: 76 mi nuten. Alle leeftijden. Nederlands gesproken. Toegang: 4,50. Kaarten reserveren bij het Cultuurpunt in Idea: SS 609.58.29, dinsdag t/m vrijdag 11:00-17^30 uur en een uur voor aanvang vande voorstelling. Op maandag zijn het Cultuurpunt en de bibliotheek gesloten. Onze tijd van steeds snellere veranderingen blijkt een na tuurlijk proces te zijn in de ont wikkeling van onze planeet en ons zonnestelsel; een proces waarin ieder mens een belang rijke rol speelt. Peter Toonen laat zien dat volgens de Wet van Tijd, die ons vertelt over de Synchrone Orde, een volk als de oude Maya's de huidige tijd al meer dan duizend jaar geleden kon waarnemen (voorspellen). Vanaf de Harmonische Conver gentie in 1987 zijn we aangeland in de laatste 26 jaar van een 26.000- jarige precessiecyclus, eindigend in 2012. Dit is de Tijd van de Trans formatie der Materie', de tijdspe riode dat het Licht zo diep in de materie is afgedaald, dat we als vanzelf kunnen terugkeren naar het Licht. Innerlijke vrede, verbinding met Moeder Aarde en terugkeer naar de kalenders van de natuurlijke tijd kunnen ons hierbij helpen. De Dertien Manen Kalender van Vre de en de heilige galactische kalen der van 260 dagen, de Tzolkin, zijn nu nieuw gereedschap voor de juiste timing. Tijd is een frequen tie; tijd is de Vierde Dimensie; tijd is kunst! Peter Toonen (1958) is de laatste jaren vooral actief met lezingen, workshops en trainingen over in tuïtieve ontwikkeling en de wer king van de kalenders van de na tuurlijke tijd. Eind 1997 verscheen van hem het boek 'Wat wisten de Maya's? - een Nieuw Licht op het Transformatie proces van de Aarde'. In 2002 is een tweede boek verschenen: 'De natuurlijke tijd - berichten van de Maya's voor de Nieuwe Tijd'. Belangstellenden zijn op zondag 24 oktober vanaf 15:00 uur van harte welkom in De Deel, Kerk straat UB (achter de Oude Kerk). Er wordt gezorgd voor een kopje koffie of thee. Om 15:30 uur start de inleiding, waarna er gelegen heid is tot het stellen van vragen. Rond 17:00 uur volgt er een infor meel samenzijn, waarbij nog een glaasje kan worden gedronken. De bijdrage in de onkosten bedraagt 7,00 (incl. consumpties) De Spirituele Kring Soest organi seert lezingen op maatschappelijk, religieus en levensbeschouwelijk gebied en is een ontmoetingsplaats voor iedereen die zich met zinge ving, spiritualiteit en levensvraag stukken bezighoudt in een besef van wederzijdse gelijkwaardigheid en respect voor ieders eigen bele ving. Voor deelname is geen lid maatschap vereist. Iedereen is van harte welkom en kan gewoon als belangstellende binnenlopen. In formatie bij de initiatiefnemers: Marijke en Bert Smit, SS 601.98.15. Maya-tempel. ELKEWEEKEEN SOESTEnacOÜRftWT IN DE BUS? Neem een abonnement: 9,- per half jaar! tel. (035) 6014152 Di Lassostaat 65% tel. 6022195 HOOGPOLIGE Sinds 1956 Alsmede zuiver scheerwol en j. projecttapijttegels toonzalen bi| de tapijtfabrlek van DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HEUCA TEGELTAFUT Utrechtseweg 4, RENSWOUDE Ook bij niel aanschaf van Kela tapijtteaels in onze 1000 mJ lapijtlegelshowroom, worden binnen Nederland uw benzinekosten vergoed. www.vanheugten.nl Bel 0318-57122S voor gratis tapijtkleureninfo! Kom naar onze afdeling tpeclole aanbiedingen TAPIJTTEGELS. Altijd 200.000 tapijttegels In voorraad! reeds v.o. I,95 p.t soxso cm Stecnboffstniat 46, lel- 601 9 In het nieuwe museum De Hermi tage in Amsterdam zijn tot 13 fe bruari persoonlijke bezittingen, correspondentie, schilderijen en kunstobjecten van de laatste Ro- manovs te zien. Ter voorbereiding op een bezoek aan deze tentoon stelling houdt mevrouw ir. Lika Smirnova bij Volksuniversiteit Soest op donderdag 14 oktober (19:30-21:30 uur) een lezing geti teld: 'Nicolaas en Alexandra - het laatste tsarenpaar'. Zelden is een persoonlijk verhaal zo verweven geweest met de loop van de wereldgeschiedenis als dat van het laatste tsarenpaar van Rus land. Het land - op de grens van de 19e en 20e eeuw - barstte van steeds groter wordende tegenstel lingen: onbeschrijflijke rijkdom van adel en rijken en schrijnende armoede van het volk. Nicolaas II (1868-1918) en zijn vrouw Alexandra (1872-1918) worden al ruim honderd jaar besproken, ver vloekt of opgehemeld. Hun enige zoon en troonopvolger tsarevitsj Alexei was een hemofiliepatiënt. Uit wanhoop wendt de tsarina zich tot Raspoetin om het kind te laten genezen. Raspoetins grote macht en negatieve invloed op de tsarina, en via haar ook op het parlement, hebben de val van de tsarendynas- tie zo niet veroorzaakt, dan zeker versneld. Een half jaar nadat de tsaar is afgetreden, wordt het hele gezin in 1918 door de bolsjewieken in Jekaterinenburg bloedig ver moord. Het symbool van het Oude Rusland is vernietigd. De lezing gaat over het indrukwekkende en ontroerende verhaal vol mysteries over de laatste Romanov's (de dy nastie sinds 1613), rijk geïllustreerd met fraaie diabeelden uit Rusland. Kosten: 14,00. Kinderkookclub Daar is-ie eindelijk: de kinder- kookcursus (8-12 jaar). Dit jaar heeft de Volksuniversiteit enkele cursussen voor kinderen op het programma staan, o.a. een kook cursus van drie zaterdagochtenden. Spelenderwijs maken kinderen -kennis met koken, bakken, game ren en leren ze van docent André Kok allerlei basistechnieken. Ook leren ze iets over hygiëne (schone keuken, schone handen) en waren kennis (want niet alles komt uit een potje). Twee aan twee verzor gen zij een picknick, maken een pizza en wordt er gebakken voor een feestje. Aan het eind van elke ochtend, wordt de tafel gezellig gedekt en worden de kinderen ver oordeeld tot het eten van de door henzelf gemaakte heerlijkheden. De cursus start op zaterdag 30 ok tober, cursustijd: 10:30-12:30 uur. Cursusprijs: 62,50 (inclusief 12,50 ingrediënten). Aanmelden en programma: Volksuni versiteit Soest, Di Lassostraat 65,3765 EB Soest, SS 602.21.95 (inspreken kan altijd), e-mail: vu-soesl@csnet.nl; maandag t/m donderdag 9:00-12:00 uur. Het programma is ook af te halen bij de VVV en de bibliotheken, het gemeentehuis en bij boekhandels en verschillende supermarkten. Woensdag 13 oktober Ruud Bartlema over Gustav Klimt De Soester kunstschilder/theoloog Ruud Bartlema (zie ook zijn expo sitie in de Oude Kerk!) houdt op woensdagavond 13 oktober een lezing over Gustav Klimt (ls°2- 1918). Klimts naam zal voor altijd verbonden blijven aan een van de boeiendste periodes van de kunst en cultuurgeschiedenis, de Belle Epoque', in het Wenen van rond de eeuwwisseling. Deze klassiek- realistische schilder is betrokken bij het beschilderen van de plafonds en wanden van het in 1886 vol tooide Burgtheater en het kunst historische museum in Wenen. Dan begint Klimts stilistische ont- De jazzsessies zijn bedoeld voor de jazzliefhebber die zelf muziek wil maken en wil leren improviseren en zelfvertrouwen krijgen. De jazz sessies worden altijd geleid door een professioneel musicus, die zorgt dat iedereen aan zijn trekken komt. Toeschouwers hebben gratis toegang, de bar is open. In ver band met de grote belangstelling zullen er voortaan twee sessies per maand zijn. Aangezien muzikan ten van verschillend niveau hieraan (kunnen) deelnemen zijn de jazz sessies gesplitst in de gewone jazz sessie en de 'jazzsessie-plus'. Op vrijdag 15 oktober is de sessie gericht op beginnende jazzmuzi kanten en degenen die zich nog Zondag 17 oktober Jazzconcert met Remarkably Groovy Remarkably Groovy is een grote blazerssectie met daarachter een stuwende ritmesectie. Deze 'little big band' is voortgekomen uit een workshop improvisatie. De band staat onder leiding van Mare Win der (1ste Alt) die ook alle stukken arrangeert. RG heeft een repertoi re met funky-, soul- en jazzstuk ken: nummers van Maceo Parker, Horace Silver, Freddy Hubbard, Johnny Guitar Watson en nog veel meer. Luisteren naar Remarkably Groovy betekent in beweging ko men op de ritmes en plezier heb- wikkeling richting symbolisme en decoractiviteit, waarbij hij de ach tergrond van zijn schilderijen mj. nutieus invult. Beroemd geworden zijn Klimts vrouwenportretten, waarin de vrouw als 'femme fata' le' figureert. De nadruk valt op Klimts hoofdthema: de schoon heid van vrouwen. De presentatie van zijn leven en werk aan de hand van fraaie afbeeldingen wordt in de filmzaal van Artishock georgani seerd door Artishock Literair in samenwerking met de Spirituele Kring Soest. De eerste lezing in deze serie van vier 'Grootmeesters van het Expressionisme' was in september uitverkocht. Voor de snelle reserveerders van Gustav Klimt op 13 oktober zijn nog en kele plaatsen beschikbaar via Boekhandel Van de Ven (6012419). Er volgen hierna nog twee lezingen over Egon Schiele (op 10 november) en over Oskar Kokoschka (op 8 december). Gastvrouw is Marijke Smit. Aanvang: 20:00 uur. Entree: 7,00; leden/CJP/65+: 6,00. niet zo zeker voeien met het im proviseren. Er is speciale aandacht voor ondersteuning en uitleg (de drempel over helpen). Deze sessies vinden elke 3e vrijdagavond van de maand plaats en starten om 20:30 uur. (Op zondag 24 oktober volgt een jazz-sessie-plus, aanvang 12:00 uur, speciaal gericht op jazz- muzikanten die al wat vaardiger zijn (een paar jaar speelervaring hebben, bekend zijn met structuur van stukken, toonsoorten, op bouw), die wat verder willen ko men en daarvoor thuis ook wel willen oefenen. Deze sessies vin den eens in de maand op een zon dagmiddag plaats, meestal vanaf 14:30 uur.) Aanvang: 20:30 uur. Toegang: musici: 4,50 voor niet-leden; aan leden wordt een vrijwillige bij- d; publiek: gratis. De verbandmiddelen van de EHBO Soesterberg waren al tijd wel in orde, maar aan de verbindingsmiddelen schortte ai jaren het een en ander. Sinds vórige week zijn die ook puik in orde dankzij Rabobank Zeist en Omstreken. Door een bij drage uit het speciale projec tenfonds kon de EHBO vijf mrtofoons aanschaffen. Het jestuur kreeg deze vrijdag offi- :ieel aangeboden door Kina ien Kate, bestuurslid van de Labobank. be overhandiging gebeurde in een taal van gebouw Het Lichtpunt op Bterrenberg, de oefenruimte van de EHBO Soesterberg, in aanwe zigheid van het voltallig bestuur als Vertegenwoordiger van de 35 le den: voorzitter Alex Kuitert, secre taris Percy Boender, penningmees ter Riek Boender en lid Monique den Exter. Het lijkt in deze tijd van mobiele telefoons een overbodige luxe, maar dat zijn portofoons nog steeds niet. Hoezeer telefonie-aan- bieders ook beweren dat er prak tisch overal verbinding is, blijkt dit in de praktijk niet zo te zijn. Ook de EHBO Soesterberg heeft die ervaring. Tijdens de Avondvier daagse van dit jaar bleken de mo biele telefoons in het bos niet te werken. Het euvel van het ontbre ken van onderlinge communicatie mogelijkheden, bijvoorbeeld tij dens hulpverleningen bij evene menten en bij oefeningen, behoort nu dankzij het beschikken over de vijf portofoons tot het verleden. ben. Afgelopen juli won Remarka bly Groovy de 1ste prijs en tevens publieksprijs op het Damfestival in Amsterdam. Bezetting: Mare Win der, Mees de Lind en WïIIenlien - altsaxofoon; Annet van der Heij den - klarinet; Klaas Kooijman en Marco Mossinkoff - tenorsax; Ri- chard Toussaint - baritonsax; Jan Verberne en Esther Goede - trompet; Lieuwe Koopmans en Lex Keereweer - trombone; rit- mesectie: gitaar - Harold Habers; Marcel Zoontjes; drums - Arjan de Jonge. Aanvang: .15:00 uur. Entree: 7,00. Remarkably Groovy. Gift Kina ten Kate vertelde over het Rabo Projecten fonds van Rabo- 'Het is niet een gift aan gen enzovo te aan hebt kijkt dan o aan kan le\ tenfonds a< voor verenij werk doen, belangrijk rug krijgen, paratuur en werk. Voor tijd klaarsta; peet. Bedar voor de gen Verplicht Namens de i zitter Kuite Kate, die hij dank over a; en Omstrek Zondag 17 oktober 'Himalaya' is een eerbetoon aan de Dolpo, een semi-nomadische ge meenschap die met verdwijning bedreigd wordt. Er heerst ver deeldheid over wie de jaarlijkse zoutkaravaan over de gevaarlijke bergpassen van het Himalaya-ge- bergte moet leiden om zo het dorp voor de dreigende honger en ont beringen te behoeden. Oud-stam hoofd Tinle heeft zijn zoon verlo ren die nogal roekeloos was bij het leiden van de vorige zoutkaravaan. Karma, een man uit een familie waar het stamhoofd al generaties lang mee overhoop ligt, neemt de leiding van de karavaan over. Kar ma kiest een andere weg dan het oude dorpshoofd zou hebben ge nomen. Dit is zéér tegen de zin van Tinle. Uiteindelijk gaan er twee karavanen op stap. Onderweg Maandag 18 oktober Dat regisseuse Koch haar docu mentaire in Tibet heeft opgeno men is niet te danken aan de wel willendheid van de Chinezen, maar aan de mogelijkheden van de moderne techniek: toen het 16mm filmmateriaal door de autoriteiten in beslag was genomen, smokkel de de ploeg enkele handzame di gitale videocamera's het land in. .Met veel oog voor detail laat Koch ons de tocht van een viertal Tibe taanse nomaden naar de hoog in de Himalaya gelegen zoutmeren zien en de voorbereidingen en ri tuelen die aan de reis vooraf gaan. De bijna drie maanden durende zware tocht naar 'de tranen van de godin Tara' wordt ieder jaar ge maakt om het 'witte goud' te win nen dat door de nomaden wordt gebruikt als ruilmiddel voor gerst en thee. Omdat men gelooft dat vrouwen de godin van de zoutme ren kunnen ontstemmen en zo de zoutopbrengst in gevaar brengen, is de tocht een mannenaangele- genheid. Van de mannen wordt verwacht dat zij tijdens de reis geen seksuele relaties aangaan. Het ontbreken van een commen- Soesterberg heeft er een nieu- iwe vereniging bij, de voortzet ting van het show- en twirlteam van de muziekvereniging Odeon. Uitgerekend in het jaar waarin het twirlteam 25 jaar ^bestaat, hebben de wegen van de vereniging en het team zich gescheiden, waarna de twirl sters besloten als zelfstandige vereniging verder te gaan onder de naam Show- en Twirlteam Soesterberg. Dankzij de mede werking van de gemeente is dit ook mogelijk: het heeft voor het oefenprogramma tijdelijk, in ieder geval tot eind van dit jaar, de beschikking gekregen blijkt dat niet alleen kracht, maar over de sportzaal van dorps- ook inzicht nodig is om de tocht te huis Burgstede. staan, ook Voor een ga: blijven voor niging is het dat ze gebri passepartou verenigingei de schoen. i zijn, vooral twirlen wel en de verer komstig bel Oorspronkelijk was het de bedoe- Verhuizing was trouwens al veel ling van de regisseur een docu- langer een wens van de twirlsters, mentaire te maken, maar de plaat- want de oefenruimte van Odeon selijke bewoners wisten hem te aan de Rademakerstraat was voor overtuigen er een 'legende' van te hen in feite niet toereikend, voor maken. Een tijdsdocument om al niet tijdens het oefenen met de hun verdwijnende tradities niet batons als die omhoog gegooid verloren te laten gaan. De acteurs werden. Sinds Odeon niet meer op zijn de bewoners van het bergdorp straat komt maar alleen concerten zelf. Schitterende beelden van de in zalen geeft, was de rol van de majestueuze bergen, het decor dat twirlsters steeds kleiner geworden, de filmmakers gratis cadeau kre- Hun aandeel in het optreden van gen. 'Himalaya' is een documentai- re-achtige speelfilm over het lood zware bestaan in een idyllisch mooie omgeving. (Frankrijk/Ne pal 1999, 108 minuten, 35mm film). 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/65+: 3,50. Reser veren: vrijdag en maandag 10:00- 13:00 uur, ffi 602.93.67. taarstem en het terughoudende gebruik van muziek, geven de filnf een prachtige ingehouden, poëti sche sfeer, die versterkt wordt door de enigszins fletse kleuren die zijn ontstaan nadat het digitaal gescho- het harmonie-orkest beperkte zich meer en meer. Uiteindelijk kwam men tot de conclusie dat het team niet echt binnen de muziekvereni ging past, voor beide partijen re den om ieder z'n eigen weg te gaan. Vopr het show- en twirlteam is nu een geheel nieuwe situatie ont- nog niet zc bestuur hee dat dit spoe Bestuur Het bestuu Twirlteam 5 Leo de Veei sen, sccretai tein, pennir Ingrid Ston rius. De ver zestien team dinsdagavoi Woutéra Si aan het te; zorgt altijd spannen sft elk optredei merkt. Daa een groot c toe die ze t haald. Er zij le titels bij. Er is weini wat vooral c variatie in verschillend spelen met I en het zelf r ding. In de herfstvakantie, van 17 lot ten videomateriaal werd opgebl»- en met 24 oktober, heeft het zen tot een 35mm kopie. Er zij» Militaire Luchtvaart Museum veel momenten m de film dat jeje s„esterbera in samemver- als kijker eeuwen terugwaant in de c: tijd. Maar wanneer tegen het dn- net ,e ïntemational Aas de van de film de eerste Chinese Modellers Society (IPMS) vrachtwagens passeren die volgela- Nationale Modelbouw den het zout afvoeren en je de Ti- lynnifestatie georganiseerd, betaanse zoutmannen voorzichtig ^>delbouwliefhebbers komen het zout op een hoopje ziet schra- dan aan hun trekken in het mu- pen, deze hoopjes vervolgens tol seum want verschillende nto- wat grotere hoopjes ziet samen- «bouwclubs demonstreren de Scheen T)CSUVf%% k",nst van het bouwen van ziet scheppen en deze zakken ver lis volgens op een yak ziet laden, weet «Jaalmodellen, waarvan som- je één ding zeker: dit komt nooit "«'ge ook bestuurbaar zijn. meer goed. Wat een wonder dat we dit überhaupt nog te zien krij- 1 gen. (Zwitserland/Duitsland 1997. Tijdens de manifestatie komt de Kleur, 108 minuten, 35 mm film ^-zoeker van het Militaire Lucht- Aanvang: 20:30 uur. Entree: véart Museum alles te weten over 5,00; CJP/65+: 3,50. Reser- «jt bouwen en besturen van mo veren: vrijdag en maandag 10:00- dellen van vliegtuigen, schepen, 13:00 uur, ffi 602.93.67. J9ertuigen en raketten. Duizenden "fgebouwde en uit bouwdozen ^vaardigde (schaal )modellen zul- h op overzichtelijke wijze worden presenteerd. Ook op het buiten- ?rrein wordt volop ingespeeld op De kracht van de reclame ligt in de herhaling de modelbo delbouw M duizenden] grote publie tatie wordt 22e keer ge> Het evenen teken van h les mag'. E thema invu het eerst h aan prachti len te ex vrachtauto'! gen wordei toond. In de Vree van het Mi seum stelle met veel lie de modelle Stichting 'I Vreeburgh; dellen van het 'Mecc; meccanocc Op het bui: zondagen nende wed bestuurbar

Soester Courant | 2004 | | pagina 12