OESTERBERGSE COURANT rijf portofoons voor EHBO Show- en twirlteam verder ils zelfstandige vereniging Modelbouw Manifestatie in KpXêtehogs.d^ Militair Luchtvaart Museum ERPE Brandweer richt zich op midden- en kleinbedrijf Violist (11) geeft invulling aan thema Kinderboekenweek KERKDIENSTEN Werkstraf en voorwaardelijk cel voor mishandeling vrouw MEDISCHE DIENST Workshops sieraden en wenskaarten maken HULPVERLENING )ankzij Rabo Projectenfonds 1 zilveren jubileumjaar scheiding van Odeon Basiscursus EHBO Soesterberg ook voor jongeren M Aandacht voor preventie F.P. Prause www.rabobankonlme.com PAGINArg wikkeling richting symbolisme decoractiviteit, waarbij hij de tergrond van zijn schilderijen? nutieus invult. Beroemd eeLJr' zijn Klimts vrouwenporS® waarin de vrouw als 'femme fat le' figureert. De nadruk ml, Klimts hoofdthema: de sch heid van vrouwen. De presentafc van zijn leven en werk aan de hana van fraaie afbeeldingen wordt in 7 filmzaal van Artishock georran- seerd door Artishock Liter?" samenwerkine met Ho c_- 111 samenwerking met de Sniriti,.7 Kring Soest. De eerste lean» deze serie van vier 'Grootmeester, van het Expressionisme' was i september uitverkocht. Voor snelle reserveerders van Gii«. Klimt op 13 oktober zijn nog en" kele plaatsen beschikbaar 1 Boekhandel Van de v (6012419). Er volgen hierna not twee lezingen over Egon Schiele (op 10 november) en over Oskar Kokoschka (op 8 december! Gastvrouw is Marijke Smit. Aanvang: 20:00 uur. Entree 7,00; leden/CJP/65+: 6,00 niet zo zeker voeien met het im- proviseren. Er is speciale aandacht voor ondersteuning en uitleg (de drempel over helpen). Deze sessies vinden elke 3e vrijdagavond van de maand plaats en starten om 20:30 uur. (Op zondag 24 oktober volgt een jazz-sessie-plus, aanvang 12:00 uur, speciaal gericht op jazz muzikanten die al wat vaardiger zijn (een paar jaar speelervaring hebben, bekend zijn met structuur van stukken, toonsoorten, op bouw), die wat verder willen ko men en daarvoor thuis ook wel willen oefenen. Deze sessies vin den eens in de maand op een zon dagmiddag plaats, meestal vanaf 14:30 uur.) Aanvang: 20:30 uur. musici: 4,50 voor niet-leden; aan leden wordt een vrijwillige bij drage gevraagd; publiek: gratis. ben. Afgelopen juli won Remarka- bly Groovy de 1ste prijs en tevens publieksprijs op het Damfestival in Amsterdam. Bezetting: Mare Win der, Mees de Lind en Willemien - altsaxofoon; Annet van der Heij den - klarinet; Klaas Kooijman en Marco Mossinkoff - tenorsax; Ri- chard Toussaint - baritonsax; Jan Verberne en Esther Goede - trompet; Lieuwe Koopmans Lex Keereweer - trombone; rit mesectie: gitaar - Harold Habers; piano Mare Hinfelaar; basgitaar - Peter Gumbmann; percussie Marcel Zoontjes; drums - Arjan de Jonge. Aanvang: .15:00 uur. Entree: 7,00. Remarkably Groovy. WOENSDAG 13 OKTOBER 2004 Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Bameveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 verbandmiddelen van de HBO Soesterberg waren al- d wel in orde, maar aan de rbindingsmiddelen schortte aren het een en ander. Sinds e week zijn die ook puik in vle dankzij Rabobank Zeist Omstreken. Door een bij- ioe uit het speciale projec- ionds kon de EHBO vijf jrtofoons aanschaffen. Het ituur kreeg deze vrijdag offi- aangeboden door Kina Kale, bestuurslid van de ibobank. overhandiging gebeurde in een j] van gebouw Het Lichtpunt op rirenberg, de oefenruimte van (EHBO Soesterberg, in aanwe- jheid van het voltallig bestuur als ftegenwoordiger van de 35 le- k voorzitter Alex Kuitert, secre- psPercy Boender, penningmees- Riek Boender en lid Monique h Exter. [t lijkt in deze tijd van mobiele jefoons een overbodige luxe, Sar dat zijn portofoons nog feds niet. Hoezeer telefonie-aan- Iders ook beweren dat er prak- fch overal verbinding is, blijkt dit Jde praktijk niet zo te zijn. Ook EHBO Soesterberg heeft die paring. Tijdens de Avondvier- agse van dit jaar bleken de mo- Sle telefoons in het bos niet te frken. Het euvel van het ontbre- i van onderlinge communicatie- gelijkheden, bijvoorbeeld rij ns hulpverleningen bij evene enten en bij oefeningen, behoort I dankzij het beschikken over de portofoons tot het verleden. gift ten Kate vertelde over het bo Projectenfonds van Rabo bank Zeist dat dit is opgezet met de bedoeling dat een deel van de winst terechtkomt bij de gemeen schap door het ondersteunen van verschillende projecten waar geen commercieel doel mee gemoeid is. 'Het is niet een sponsoring, maar een gift aan verenigingen, stichtin gen enzovoort die ergens behoef te aan hebben. De Rabobank be kijkt dan of zij daar een bijdrage aan kan leveren door het projec tenfonds aan te spreken. Vooral voor verenigingen die vrijwilligers werk doen, zoals de EHBO, is het belangrijk dat ze een zetje in de rug krijgen. Veel succes met de ap paratuur en natuurlijk ook met uw werk. Voor de vrijwilligers die al tijd klaarstaan, hebben wij veel res pect. Bedankt voor alles wat u voor de gemeenschap doet.' Verplicht Namens de vereniging bracht voor zitter Kuitert via mevrouw Ten Kate, die hij bloemen aanbood, de dank over aan de Rabobank Zeist en Omstreken. Hij sprak daarbij Uitwisseling van presentjes, het één wat groter dan het ander: Kina ten Kate van Rabobank Zeist en omstreken biedt EHBO-voorzitter Alex Kuitert vijf portofoons aan, Kuitert bedankt haar met een bos bloemen. Foto: Eemland Pers de wens uit dat de portofoons nooit voor een ramp gebruikt zou den hoeven te worden, 'maar op het moment dat je ze ook maar één keer echt nodig hebt gehad, hebben ze zichzelf terugverdiend.' Overigens komt het steeds vaker voor dat gemeenten in de vergun ning voor grote evenementen de aanwezigheid van hulpverleners zoals de EHBO verplicht stellen. Daarmee neemt automatisch de noodzaak van goede onderlinge verbindingen toe. De EHBO-vereniging Soesterberg heeft voor het gebruik van de por tofoons uiteraard een vergunning. Uitsluitend voor gebruik in het district Utrecht zijn haar drie fre quenties toegewezen. esterberg heeft er een nieu- vereniging bij, de voortzet- ig van het show- en twirlteam de muziekvereniging deon. Uitgerekend in het jaar aarin het twirlteam 25 jaar staat, hebben de wegen van vereniging en het team zich scheiden, waarna de twirl- :rs besloten als zelfstandige reniging verder te gaan onder naam Show- en Twirlteam esterberg. Dankzij de mede- rking van de gemeente is dit k mogelijk: het heeft voor oefenprogramma tijdelijk, ieder geval tot eind van dit de beschikking gekregen er de sportzaal van dorps- is Burgstede. "huizing was trouwens al veel ger een wens van de twirlsters, nt de oefenruimte van Odeon de Rademakerstraat was voor in feite niet toereikend, voor- iet tijdens het oefenen met de 'ns als die omhoog gegooid [den. Sinds Odeon niet meer op iat komt maar alleen concerten blijkt dat niet alleen kracht, maar ook inzicht nodig is om de tocht te volbrengen. Oorspronkelijk was het de bedoe ling van de regisseur een docu mentaire te maken, maar de plaat selijke bewoners wisten hem te overtuigen er een 'legende' van te maken. Een tijdsdocument om hun verdwijnende tradities niet verloren te laten gaan. De acteurs zijn de bewoners van het bergdorp zelf. Schitterende beelden van de in talen geeft, was de rol van de majestueuze bergen, het decor dat twflsters steeds kleiner geworden, de filmmakers gratis cadeau kre- Bön aandeel in het optreden van gen. 'Himalaya' is een documentai- jglharmonie-orkest beperkte zich re-achtige speelfilm over het lood- jager en meer. Uiteindelijk kwam zware bestaan in een idyllisch tot de conclusie dat het team mooie omgeving. (Frankrijk/Ne- jfflecht binnen de muziekvereni- pal 1999, 108 minuten, 35mm girre past, voor beide partijen re- film). den om ieder z'n eigen weg te gaan. Aanvang: 20:30 uur. Entree: Vcror het show- en twirlteam is nu 5,00; CJP/65+: 3,50. Reser- een geheel nieuwe situatie ont- veren: vrijdag en maandag 10:00- «-ifB 13:00 uur, 602.93.67. staan, ook in financieel opzicht. Voor een garantie voor het kunnen blijven voortbestaan van de vere niging is het eigenlijk noodzakelijk dat ze gebruik kan maken van de passepartoutregeling voor sport verenigingen. Daar wringt nu juist de schoen. Hoewel er gemeenten zijn, vooral in het zuiden, die het twirlen wel als sport beschouwen en de verenigingen dienovereen komstig behandelen, zijn er ook gemeenten, waaronder Soest, die nog niet zover zijn gegaan. Het bestuur heeft echter goede hoop dat dit spoedig gebeurt. Bestuur Het bestuur van het Show- en Twirlteam Soesterberg bestaat uit Leo de Veen, voorzitter; Rob Jans sen, secretaris; Marion van Dorres- tein, penningmeester, en de leden Ingrid Stomp en Anneke Jonge- rius. De vereniging telt momenteel zestien teamleden. Ze oefenen elke dinsdagavond onder leiding van Woutéra Suzebeek, die al elf jaar aan het team is verbonden. Zij zorgt altijd voor een prettige ont spannen sfeer, die trouwens ook elk optreden van de twirlsters ken merkt. Daaraan schrijven ze ook een groot deel van de successen toe die ze tot nu toe hebben be haald. Er zijn zelfs enkele nationa le titels bij. Er is weinig verloop in de club, wat vooral ook te danken is aan de variatie in de hobby: dansen op verschillende soorten muziek, het spelen met batons en pompoenen, en het zelf maken van de showkle- ding. taarstem en het terughoudende sche sfeer, die versterkt wordt door de enigszins fletse kleuren die zijn ontstaan nadat het digitaal gescho- In de herfstvakantie, van 17 tot ten videomateriaal werd opgebla- en met 24 oktober, heeft het zen tot een 35mm kopie. Er zijn Militaire Luchtvaart Museum veel momenten in de film dat je je te Soesterberg in samenwer- als kijker eeuwen terugwaant in de king met de International Pias- tijd. Maar wanneer tegen het ein- (ic Mo(|e||ers Socicn, (IPMS) de eers!e Cb!X de 22' Nationale Modelbouw den het zouTaPfVoeeren e/jede Ti- i?""?1Jti« (hÊe"ganjseer<1- betaanse zoutmannen voorzichtig Modelbouwliefhebbers komen het zout op een hoopje ziet schra pen, deze hoopjes vervolgens tot wat grotere hoopjes ziet samen voegen, deze hoopjes in een zak riet scheppen en deze zakken ver volgens op een yak ziet laden, weet e één ding zeker: dit komt nooit neer goed. Wat een wonder dat ve dit überhaupt nog te zien krij gen. (Zwitserland/Duitsland 1997. Kleur, 108 minuten, 35 mm film.) Aanvang: 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/65+: 3,50. Reser veren: vrijdag en maandag 10:00- 13:00 uur, 82 602.93.67. De kracht van de reclame ligt in de herhaling h aan hun trekken in het mu- i want verschillende mo- bouwclubs demonstreren de |ist van het bouwen van aalmodellen, waarvan som- nige ook bestuurbaar zijn. 'ijdens de manifestatie komt de peker van het Militaire Lucht- |rt Museum alles te weten over bouwen en besturen van mo llen van vliegtuigen, schepen, ertuigen en raketten. Duizenden afgebouwde en uit bouwdozen vaardigde (schaal)modellen zul- i op overzichtelijke wijze worden presenteerd. Ook op het buiten- rrein wordt volop ingespeeld op de modelbouw. De Nationale Mo delbouw Manifestatie is met vele duizenden bezoekers jaarlijks een grote publiekstrekker. De manifes tatie wordt niet voor niets voor de 22c keer georganiseerd. Het evenement staat dit jaar in het teken van het thema Alles kan, al les mag'. De IPMS geeft aan dit thema invulling door dit jaar voor het eerst het ruimste assortiment aan prachtige plastic schaalmodel len te exposeren. Helikopters, vrachtauto's en uiteraard vliegtui gen worden aan het publiek ge toond. In de Vreeburghal en Snijdershal van het Militaire Luchtvaart Mu seum stellen modelbouwclubs hun met veel liefde en geduld gebouw de modellen tentoon. Zo toont de Stichting 'PHantasy in Blue' in de Vreeburghal prachtige schaalmo dellen van vliegtuigen en exposeert het 'Meccano Gilde' bewegende meccanoconstructies. Op het buitenterrein worden op de zondagen 17 en 24 oktober span nende wedstrijden gehouden met bestuurbare raceauto's. Tevens is Het Oranje Kruis heeft besloten dat iedereen die 15 jaar en ouder is op het moment van het examen zijn diploma Eerste Hulp Bij On gelukken (EHBO) mag halen. Dit besluit is genomen om de regels in overeenstemming te brengen met de praktijk. Het blijkt dat steeds meer jongeren zich voor de basis cursus willen aanmelden. Daarom stelt de EHBO-vereniging afdeling Soesterberg niet alleen alle volwassen inwoners in de ge legenheid om deel te nemen aan de cursus die vrijdag begint. Ook jongeren van vijftien jaar en ouder kunnen zich hiervoor opgeven. Voor de basiscursus is nog plaats voor een aantal deelnemers. Infor matie en opgave: R. Boender, SS 0346-35.40.49, of M. den Exter, 0346-33.08.58. Zaterdag 16 oktober zondag 17 oktober Rooms-katlioliek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 pastor W. Veldhuis; eucharistieviering; gemengd koor Prot. Kerk in Ned., Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. M.G. Boeschoten World Outreach Church (info locatie: 0346-35.04.58) 10:30 H.D. Gosseth Raamdecoratie rechtstreeks van de fabriek Sterk in kwaliteit, service en scherpe prijzen KORTINGEN TOT 50% www.erpezonwering.nl Tel. 0346 - 35 11 79 Sterrenbergweg 15-A, Soesterberg- Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 82 0900- 430.14.30. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorent- zlaan 76, 030-699.59.52. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, Si 35.24.67; in an dere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, S 033-422.05.00; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Christelijke Thuiszorg Voor alle aanvragen: 82 033-299.46.69; dag en nacht bereikbaar. Eén op Eén Thuiszorg AWBZ- en particuliere thuiszorg Soest e.o., 24 uur per dag huishou delijke hulp, verzorging en verpleging, 82 035-541.20.16; buiten kan toortijden voor spoedeisende gevallen: S 0900-202.55.01. Wegens huiselijk geweld is een veertigjarige Soesterberger vrijdag door de politierechter in Amersfoort veroordeeld tot zestig uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met verplicht re- classeringscontact. De man mishandelde en bedreigde zijn echtgenote tijdens een ruzie op 18 juli van dit jaar. Hij gaf in de rechtszaal ruiterlijk toe dat hij zijn vrouw die dag had geslagen en geschopt en dat hij een jas hardhandig over haar hoofd had getrokken. Ook dreigde hij haar keel door te snijden als hun zoontje lag te slapen. Volgens de man waren de spanningen tussen hem en zijn vrouw al enige tijd hoog opgelopen, ook omdat hun pasgeboren zoontje veel gezond heidsklachten had en vaak naar het ziekenhuis moest. 'Het zat op dat moment allemaal tegen', aldus de verdachte. Het was toen echter niet voor het eerst dat hij zijn vrouw had gesla gen, moest de Soesterberger bekennen. Het echtpaar had daar voor al eens hulp gezocht bij het Maatschappelijk Werk. Na de mis handeling op 18 juli was de man enkele dagen elders ingetrokken, maar hij had zich nadien weer met zijn echtgenote verzoend. Als voorwaarde voor zijn terugkeer stelde de vrouw wel de eis dat de man in therapie ging en daar heeft hij ook gehoor aan gegeven. Hij heeft zich aangemeld voor behan deling bij een kliniek. De officier van justitie eiste 100 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke celstraf, maar po litierechter mr. A. Wassing kwam op grond van het blanco strafblad van de verdachte tot een ander oordeel. Met het opleggen van ver plicht reclasseringscontact 'kan de Soesterberger tijdens zijn proeftijd van twee jaar gedwongen worden in therapie te gaan en te blijven, zolang de reclassering dat nodig acht. Doet hij dat niet, dan moet hij de voorwaardelijke celstraf alsnog uit zitten. Ze zijn nu druk aan 't oefenen voor deelname aan de Nederland se kampioenschappen (NK) op 8 en 9 januari volgend jaar in Eind hoven en op 16 januari in Rotter dam. Daarvoor worden op 11 en 18 december selectiewedstrijden gehouden in Barneveld. De meis jes uit Soesterberg komen trou wens al eerder in actie: op 29 ok tober treden ze op tijdens de sport- verkiezing in Soest, in de tent van Circus Renz op de Eng. Twee da gen later volgt in Eindhoven een kwalificatiewedstrijd voor solisten. Zij hebben daar de laatste kans om zich te verzekeren van deelname aan de NK. Verder zijn ze voor 11 november uitgenodigd ter opluis tering van het begin van het carna val bij de Parketschuivers in Zeist. Versterking De groep wil meisjes vanaf zes jaar uit Soesterberg graag de kans ge ven lid van het show- en twirlteam te worden. Wie hiervoor interesse heeft, kan elke dinsdagavond een kijkje komen nemen in de sport zaal van dorpshuis Burgstede aan het Dorpsplein. Men is welkom van 18:00 tot 21:00 uur. Voor wie direct al enthousiast is: er is altijd iemand aanwezig bij wie men zich kan opgeven. Dat is ook telefo nisch mogelijk bij secretaris Rob Janssen, tel. (0346) 35.24.48. Als startende vereniging is Show- en Twirlteam Soesterberg ook op zoek naar sponsors en donateurs om te voorkomen dat straks door financiële oorzaken de vereniging zou moeten worden opgeheven. onder de vleugels van de Douglas Dakota C-47 en de Lockheed Neptune, een groot waterbassin geplaatst. 'Vaargroep Flevoland', de 'NVM Marinegroep' en het 'Mini Marine International' geven daar doorlopend demonstraties met radiografisch bestuurbare scheepsmodellen. De Dutch Rocket Research Association ver zorgt op het buitenterrein specta culaire demonstraties met model raketten. Deze raketten kunnen een hoogte van 300 meter halen. In verband met de veiligheid zal deze hoogte niet gehaald worden tijdens de Modelbouw Manifesta tie. Niettemin zullen de demon straties zeer bijzonder worden. De Nationale Modelbouw Mani festatie is op zondag 17 en 24 ok tober voor bezoekers geopend van 12:00 uur tot 16:30 uur en van dinsdag 19 oktober tot en met vrij dag 22 oktober van 10:00 uur tot 16:30 uur. Het Militaire Lucht vaart Museum is op maandag 18 oktober en zaterdag 23 oktober gesloten. bouwen in compartimenten zijn ingedeeld zijn brandwerende scheidingen (met een brandvertra- ging van minstens een half uur) eigenlijk een vereiste. Deuren met kleefmagneten die loslaten zodra er brand uitbreekt waardoor een compartiment wordt afgesloten en brand niet kan doorslaan zijn eveneens gewenst. Bij stroomuitval moeten de vlucni- routepanelen blijven branden en moet de noodverlichting aan gaan zodat men zich kan blijven oriën teren. Dit is vooral in trappenhui zen van belang. Een veel gebruik te brandontdekker is de rookmel der. Daarnaast zijn er de blusmid delen aan de wand: een slangen haspel en/of een handblusappa- raat. Ook zijn er melders waarvan men het glaasje moet breken om alarm te slaan. Verder is er de mogelijkheid om technische voor zieningen zoals een automatische brandmeldinstallatie, sprinklerin stallatie of rook- en warmteafvoer te laten aanleggen. Als het gaat om zalen is het van belang brandvertragende gordijnen te hebben. Niet minder belangrijk is het om stoelen te koppelen om te voorkomen dat deze door de voorste vluchters her en der naar toe worden geschoven en anderen erdoor in hun vlucht worden be lemmerd. Goed beeld Het Cenakel is weliswaar niet met een winkel of andere ondernemin gen in het midden- en kleinbedrijf te vergelijken, maar de rondleiding gaf wel een goed beeld welke mo gelijkheden er allemaal zijn, ook voor het midden- en kleinbedrijf, om aan brandpreventie te doen. Ook als het gaat om kleinere win kels met een beperkt aantal perso neelsleden zonder bedrijfshulpver lener. 'Want het is een gezamenlij ke verantwoordelijkheid van on dernemer en personeel om voor een voor iedereen brandveilige omgeving te zorgen,' aldus Wigt- man. Medewerker brandpreventie Edwin Wigtman bij enkele blus middelen in het Cenakel, het vluchtplan en de brandmelder. Rechts bedrijfshulpverlener Mus- tapha el Khalib. Foto: Eemland Pers. Met het voormalig klooster Ce nakel aan de Aniersfoort- sestraat in Soesterberg als de cor heeft de brandweer Soest tijdens een presentatie over brandpreventie duidelijk ge maakt hoe belangrijk voor zorgsmaatregelen zijn op het gebied van brandveiligheid en wat de gevolgen kunnen zijn als ze onvoldoende zijn of zelfs he lemaal ontbreken. Onder het motto 'Brandveilig onderne men, een gezamenlijke onder neming' gaat de brandweer zich in de komende tijd vooral richten op brandveiligheid in het midden- en kleinbedrijf. Preventiemedewerker Edwin Wigtman van de brandweer Soest leidde het gezelschap belangstel lenden rond, samen met medewer ker technische dienst, tevens be drijfshulpverlener Mustapha el Khalib van Kontakt der Kontinen ten waarvan het Cenakel een on derdeel is. Het Cenakel is een ge bouw met vergader- en hotelac commodatie, waar veel verschil lende maatregelen getroffen zijn die ook in andere openbare gele genheden gewenst zijn. Daaronder vallen ook winkels waarvoor geen vergunningplicht geldt en waar voor ook geen vergunning brand veiligheid is afgegeven. Wigtman wees in het begin op het belang van bedrijfshulpverlening, ook in (kleine) winkels. Hij noem de de bedrijfshulpverlener 'een voorpost van de hulpverlenings diensten. Hij zorgt ervoor dat er bij een calamiteit direct een begin wordt gemaakt met ontruiming en het opvangen van de hulpdiensten. Hij weet hoeveel mensen er binnen zijn, hoe het gebouw in elkaar zit.' In het Cenakel kon Wigtman laten zien welke mogelijkheden er ook voor het midden- en kleinbedrijf zijn op het gebied van brandpre ventie. Voor grotere zaken is een brandmeldinstallatie aan te beve len, eventueel met een vertraging. Die geeft een bedrijfshulpverlener of een medewerker de gelegenheid om te controleren of er al dan niet sprake is van loos alarm, zodat binnen de kortste keren een onno dige uitruk van hulpverlenings diensten kan worden voorkomen. De installatie geeft aan op welke plek het alarm is geactiveerd, wat langdurig zoeken voorkomt. Dertig seconden Het lijkt zo logisch als maar kan: nooduitgangen moeten vrij van obstakels zijn, maar dat is lang niet altijd het geval. Ze moeten van binnenuit zonder sleutel te openen zijn. Er moet een duidelijke vluchtroute zijn aangegeven. In principe geldt dat men dertig se conden door de rook kan lopen (ingehouden adem) om een bran dend pand te verlaten. Waar ge- In Dorpshuis Burgstede aan het Dorpsplein in Soesterberg kunnen belangstellenden te recht voor twee workshops, sie raden en wenskaarten maken. Morgenavond kan men meedoen aan een workshop sieraden maken. Mevrouw Gwen Breijer laat dan zien hoe men met diverse materi alen en technieken een unieke ket ting kan maken, (tegen bijbetaling is een bijpassende armband ook mogelijk). Deelnemers hebben keuze uit vele soorten kralen en materialen die bij de basisprijs zijn inbegrepen. Van degenen die kie zen voor luxere materialen zoals Swarovski stenen wordt een gerin ge vergoeding gevraagd. Het aan trekkelijke van de workshop is vooral ook dat men een sieraad maakt voor zichzelf of een ander dat uniek is, dus nergens te koop. De cursus van morgenavond is van 19:30 uur tot 22:30 uur in Burg stede. Kosten bedragen 28,- in clusief het basismateriaal. Inschrijving kan via Dorpshuis Burgstede, telefoon 0346-351975 tijdens openingsuren of aan het begin van de workshop. Tevens kunnen belangstellenden zich nog opgeven voor de cursus wenskaarten maken die op don derdag 25 november wordt gehou den en als thema 'kerst' heeft. Tij dens deze workshop geeft me vrouw Mery Cozijnsen tips en ideeën uit de vele boekjes die zij heeft geschreven over wenskaar ten. Wie dit jaar unieke zelfge maakte kerstkaarten wil versturen, heeft nu de mogelijkheid dit te doen door op 25 november zelf kaarten te maken in dorpshuis Burgstede aan het Dorpsplein, van 19:30 tot 22:00 uur. De kosten bedragen 10,- en ongeveer 4,- aan ma teriaalkosten. Inschrijving voor deelname aan deze workshop kan ook via het dorpshuis, telefoon 0346-351975 tijdens openings uren. Geïnteresseerden krijgen dan informatie over wat ze voor deze avond mee moet brengen, zoals li niaal, potlood, gum e.d. HUISARTS is afwezig van: maandag 25 okt. t/m zondag 31 okt. De plaatselijke collega's nemen waar voor spoedgevallen Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: 82 0900-8844; alarmnummer: 82 1.1.2. Vrijwiliigershuip Centraal Meldpunt Vrijwiliigershuip; werkdagen 09:30-11:00 uur, 88 035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, 82 06-30189317. Spannend was het wel een beetje, gaf hij toe, want het was zijn eerste optreden als violist in Soesterberg. Bovendien stond de 11-jarige Jonathan van Ee er in zijn eentje voor, want zijn even oude klasge nootje op de Postiljonschool Carinen van Ee moest op het laatste moment door ziekte verstek laten gaan. Waar een ander daarin misschien een re den zou hebben gevonden om het optreden dan maar af te zeggen, vond Jonathan dat hij het best in z'n eentje kon pro beren. Dat was geen verkeerde keus, want hij maakte er in de bibliotheek in dorpshuis Burgstede in het kader van de nationale Kinderboeken week, waarvan muziek het thema is, een onbevangen optreden van. Als leerling van de regionale mu- als toen 9-jarige voor een moeilijk te bespelen instrument als de viool koos, was wel opmerkelijk. 'Ik vind het een mooi geluid', ver klaart hij zijn keus. Het optreden van Jonathan van Ee was een onderdeel van de specia le activiteiten in de bibliotheek in het kader van de 50-jarige Kinder boekenweek, waarvoor in Soester berg alle leerlingen van groep 8 een bezoek aan de bieb brachten. Er zijn vanmiddag nog en vrijdag middag en -avond gedurende de openingstijden van de feestelijk versierde bibliotheek tal van acti viteiten, zoals raden welk liedje er te horen is, een quiz over instru menten, een grabbelton en allerlei spelletjes, zoals sjoelen, versierin gen maken, kikkerspel, muziekin strument maken enz. Verder kun nen de kinderen zich laten schmin ken en op de foto. ziekschool in Soest en lid van het juniorenorkest van Scholen in de De elfjarige violist Jonathan van Ee gaf in de bibliotheek in Soester berg het thema 'muziek'in het ka der van de Kinderboekenweek ge stalte. Foto: Eemland Pers. Kunst in Amersfoort zette hij op zijn 'halve viool' z'n beste beentje voor. De (meest jeugdige) bezoe kers hadden er best even een ogenblikje voor over om naar zijn muzikale prestaties te luisteren, en als beloning daarvoor een spon taan applausje. Zelf genoot de leerling van groep 8 van de Postiljon in deze bijzon dere omgeving ook van zijn spel op het instrument waarmee hij ruim twee jaar geleden kennis maakte. Dat hij voor een muzika le hobby koos, was niet zo verwon derlijk: zijn vader speelt gitaar ('maar die staat al een tijdje onder het stof'), zijn zus klarinet.* Dat hij

Soester Courant | 2004 | | pagina 13