I 4.99 7.49 1 Kroegen blijven straks langer open 'Soester' wimpel gestolen ■mm Autoruit stuk? Koninginnelaan schrikt van schoten met pistool Referendum op 19 januari Verhoef veegt ook vloer aan met begroting Soest Openbaar basisonderwijs in 1 grote gewestelijke school mjHOf 1 1 Van de Graaf VERKOOPPLANNEN? I DEZE WEEK Na onenigheid in horecazaak 'Verruiming zal leiden tot minder overlast op straat' Ja of nee tegen voorkeursrecht i Man met slok op 'Onbetrouwbaar en ongeschikt' NU NAAR SI IJ HOÉ 15% korting op alle banken en eetkamerstoelen' 20% korting op alle karpetten" Diefstal wekt vooral verbazing i PR&SgJl SOESTER KALENDER SOESTEttëCOURANT UW WONING VERKOPEN? •t 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 r BLOEMBOLLEN PLANT ZE NU!!! f Varkenshaas Met extra pakkefzegel Dommelsch bier Met extra pakketzegel Broodtas 4 WOENSDAG 13 OKTOBER 2004 83e JAARGANG NO. 9 SOESTE coüRflnrr Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 9,00 - Buiten Soest 18,00 - Losse nummers 0,60 Gecontr. oplage 12.300 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel 3 Verenigingen overvragen gemeente. Innen boetes levert niet per se geld op. Toegankelijkheid O ver hees voor verbetering vatbaar. Column Visser. Op 't Hoogt Actueel Actueel De Birkhoeve: vijfsterren pension. Kinderhulp zoekt opslag depot. Onbemand tankstation ANWB. Familieberichten 6 Varia 7 Joop Wildenburg 40 jaar bij Drukkerij/Uitgeverij Smit. Zaterdagavond heeft een 31-jarige man op de Konin ginnelaan enkele schoten met een vuurwapen gelost. De man werd nog dezelfde avond op de Gouden Ploeg opgepakt. De schutter en zijn 48-jarige compaan zit ten nog steeds vast. Hans Meuleman, woordvoerder van de politie Utrecht: 'De aan leiding voor het schieten vorm de een betrekkelijk klein con flict tussen betrokkene en een horecagelegenheid. Uit verhoor bleek dat het te maken had met het aanbieden van een drankje. Al in het etablissement toonde de man een vuurwapen. Daar op heeft de eigenaar de man uit de zaak gezet.' Toen de klant naar buiten liep, loste de man enkele schoten in de lucht. Niemand raakte ge wond. Meuleman: 'Op zeker moment liep de man terug naar de zaak waar hij zojuist uit was gezet. Daar hadden ze na het horen van de schoten de deur op slot gedaan. De man sloeg vervolgens met zijn wapen een barst in de ruit.' Terwijl de politie al in aantocht was, reed de man samen met een vriend in een personenauto weg. De auto, waarvan het ken teken inmiddels was achter haald, werd korte tijd later door de politie gevonden bij de Gou den Ploeg. 'De mannen waren waarschijn lijk aan het urineren. Toen de politie vlakbij het lege voertuig stond, kwamen beide mannen net uit de bosjes gelopen. De politie kon ze daarop arreste ren.' Bij de arrestatie ging de politie met getrokken pistool te werk. Er is niet mee geschoten. Bei de mannen zitten nog vast voor nader onderzoek. Direct na het voorval zette de politie een deel van de Konin ginnelaan af voor onderzoek. Veel buurtbewoners hebben de knallen gehoord, al realiseerde niet direct iedereen het om schoten met een vuurwapen Zeer geslaagd Korenfestival. Huurwoningen 8+10 Cultuur 12 Fotowedstrijd IVN-Eemland. Jazzconcert Artishock. Nieuwe roman Anita Verkerk. Soesterberg 13 Show- en whirlteam zelfstan dig verder. "Vlolist bij Kinderboekenweek. Sport I 15 Amerikanen Sovoco geveld door administratieve romps lomp. Op woensdag 19 januari be leeft Soest een primeur. Dan wordt voor het eerst in de loka le geschiedenis een referen dum gehouden. Kiesgerechtig den kunnen dan naar de stem bus, maar ditmaal niet om hun favoriete politieke partij te steunen. Inzet van het referendum is de wet voorkeursrecht die de gemeente heeft toegepast op een aantal per celen langs de Amersfoortsestraat in Soesterberg. Het is de bedoeling dat daar in de toekomst een eco duct wordt aangelegd. Om ervoor te zorgen dat de benodigde gron den op termijn in het bezit van de overheid kunnen komen, heeft de raad in juni van dit jaar een raads besluit genomen, waarin geregeld is dat de gemeente het eerste recht heeft op koop ervan. Tegenstanders van een ecoduct op die locatie hebben daarop in de af gelopen maanden handtekeningen verzameld om een zogenaamd raadgevend referendum af te dwin gen. Dat is hen gelukt. Iedere in woner van de gemeente die per 7 oktober jl. kiesgerechtigd is, krijgt twee weken voor het referendum een oproepkaart. Net als bij ver kiezingen worden er 23 stembu reaus ingericht met onder meer een stemcomputer. De datum van het referendum is vastgesteld in overleg tussen de gemeente en de initiatiefnemers. Dit zijn de 'spelregels': Op 19 januari kan tegen of voor het bewuste raadsbesluit van 3 juni 2004 worden gestemd. De meerderheid van de stem men geldt, mits die uit minimaal dertig procent van het totaal aan tal Soester kiesgerechtigden be staat om en nabij 10.500 stem men). Is er sprake van een geldige uit spraak, dan is deze 'raadgevend'. Dat betekent dat de gemeenteraad de uitslag van het referendum des gewenst naast zich neer kan leg gen. Binnen twee of drie maanden mogen de kroegen in Soest op vrijdag, zaterdag en zondag tot 03:30 uur open blijven. Dat is een van de afspraken die is vastgelegd in een convenant dat de horeca heeft gesloten met gemeente, politie en brandweer. Voornaamste doel is de overlast in de nachtelijke uren zoveel mogelijk te beperken. De sluitingstijd is nu 02:00 uur op vrijdag en zaterdag, en 01:00 uur op alle andere dagen. Door de verruiming van de ope ningstijden zullen cafébezoekers verspreider naar huis gaan en is er minder lawaai op straat. Deze ver wachting is gebaseerd op ervarin gen in tal van andere gemeenten. Antonio van den Hengel van Bar Eetcafé Centraal en regionaal voorzitter van de Koninklijke Ho reca Nederland, is ervan overtuigd dat de afspraken zullen leiden tot minder overlast. 'Om twee uur is een bepaalde groep mensen nog Een 23-jarige automobilist uit Soest is in de nacht van dinsdag op woensdag aangehouden omdat hij teveel had gedronken. Rond 2:50 uur werd de man op de Konings weg gecontroleerd. Daar consta teerde de politie dat de man teveel alcohol in zijn bloed had en nam hem mee naar het bureau. Bij de ademanalyse blies de man toen 565 ug/1, meer dan 2,5 keer de maximaal toegestane hoeveelheid. Hij kreeg een rijverbod van zes uur en er werd tegen hem proces-ver- baal opgemaakt. niet uitgefeest. Die willen dan ver der naar Hilversum of Amersfoort, maar er zijn onvoldoende taxi's om hen direct te vervoeren. Dan krijg je dat ze op straat blijven hangen of toch zelf de auto nemen. En daarna komen ze weer terug, om dat er nog fietsen opgehaald moe ten worden. Nu we langer kunnen openblijven, zullen meer mensen in Soest blijven en op verschillen de tijden huiswaarts keren.' De bars mogen dan langer open blijven, na twee uur 's nachts wordt er niemand meer binnengelaten. Hiermee wordt voorkomen dat de klanten na die tijd nog de straat opgaan voor een laatste kroegen tocht.. Verder zijn er onder meer afspra ken gemaakt met de brandweer over een jaarlijkse controle en zijn er kortere communicatielijnen met de politie voor gevallen dat er iets aan de hand is. De horecaonderne mers verplichten zich de omgeving van hun bedrijf schoon te houden en er alles aan te doen de rust te bewaren. Het convenant zal voor lopig een jaar gelden. Deelnemen Wanneer het ingaat, is niet exact te zeggen. Volgens burgemeester Koos Janssen liever per 1 novem ber, maar mogelijk een of twee maanden later. Vorige week was er binnen de horeca even onduide lijkheid over het feit waarom de gemeente het convenant nog niet had gepubliceerd. De reden is dat de gemeente nog wachtte op de lijst van bedrijven die gaan deelne men aan het convenant. Voor elke deelnemer moet immers een indi viduele beschikking worden opge steld. Sommige horecaonderne mers zullen geen gebruik maken van de verruiming van de ope ningstijden, omdat ze er geen be hoefte aan hebben. Volgens Jans sen gaan ongeveer vijftien cafés wel meedoen. In de afgelopen jaren werd er her haaldelijk geklaagd over overlast door cafébezoekers, vooral in de zomermaanden. Het ging daarbij met name om de situaties bij de jongerencafés. Van den Hengel stelt dat de over last op straat van cafébezoekers de laatste tijd zeer gering is. 'Blijkbaar is dit een lichting jongere barbe- zoekers die minder lastig is. Daar om is dit een goede periode voor overleg', aldus de horecavoorzitter die zeer te spreken is over de me dewerking van gemeente, politie en brandweer. 'Maar enige overlast zul je altijd houden. Het is een illusie te den ken dat je dat kunt oplossen. Je kunt het wel tot een minimum be perken. En dit soort afspraken werkt. Dat is landelijk bewezen.' In de toekomst zullen meer projec ten worden opgezet, zo is de be doeling. Van den Hengel denkt daarbij bijvoorbeeld aan een schoolproject naar voorbeeld van de gemeente Zeist. Naast voorlich ting in de klassen kunnen leerlin gen en ouders worden uitgenodigd in de cafés, waar dan in samenwer king met de brandweer oefeningen gedaan kunnen worden. 'Bijvoor beeld dat iedereen een doek voor zijn ogen krijgt en in het donker de uitgang moet zien te vinden. Aan dat soort zaken gaan we de ko mende periode werken.' Niet alleen de jaarrekening is onjuist, ook de begroting van Soest is volstrekt onbetrouw baar en ongeschikt. Het is on verantwoord om hiermee een gemeente te besturen', zegt L.W. Verhoef. 'Laten overma ken', luidt zijn advies aan de raadsfracties. De registeraccountant uit Wijk bij Duurstede legt de laatste jaren de financiële stukken van veel overhe den onder de loep. Onlangs was hij te gast in de raadzaal om zijn Hans Kleinekoort kijkt niet meer op de klok. BDC verder zonder Smeeing. Prikbord Medische dienst. Kerkdiensten. Radio Soest. 17 Eén organisatie, zeven ge meenten, veertien scholen, twintig locaties, 260 medewer kers en 2800 leerlingen. Met die cijfers start per 1 januari a.s. de Stichting Openbaar Pri mair Onderwijs Eem-Vallei Educatief. Ook het Soester openbaar basison derwijs gaat hierin op. Het gaat daarbij om De Egelantier (De Klimop en de Desmond Thtu) met de dislocatie Debuut en de Wet houder de Haanschool met de dis- bouwen woonwaren. baarn minervaweg 3, tel. 035 54 86 111, www.nijhofbaarn.nl locatie Prins Willem-Alexander- school. Dat betekent dat het ge meentebestuur van Soest niet lan ger het bestuur van de Openbare Basisschool Soest zal vormen. Onderwijswethouder Harry Witte neemt namens de gemeente wel zitting in de Raad van Toezicht. In de directie van de grotè school zit ten onder anderen de Soester loca tiedirecteuren M. Kemp, I.M.B. Kuperus en L. de Wagt. De vier de Soester plek is nog vacant. De andere openbare basisscholen die van Eem-Vallei Educatie deel gaan uitmaken, staan in Baarn, Barneveld, Bunschoten, Nijkerk, Scherpenzeel en Woudenberg. Meer informatie over de nieuwe organisatie is te vinden op www.stev.nl. Eric en Ria van den Broek zijn teleurgesteld, maar vooral ook verbaasd. In het afgelopen weekeinde-hebben onbekende daders de 'Soester' wimpel los gesneden van de vlaggenmast in hun voortuin aan de Houts nip. Wat moet iemand nu met zo'n wimpel, vragen ze zich af. Voor _hen betekent het nogal wat, want het is een uniek exemplaar. Eric heeft 'm speciaal laten maken en sinds de zomer wapperde hij vro lijk aan de mast. Zo'n wimpel be staat verder niet, al heeft Ria nog wel een 'proefexemplaar' op zolder liggen. Dat bleek niet geschikt, omdat het materiaal de kleuren - uiteraard het groen, geel en wit van Soest - niet vasthield als het nat werd. Dat de Van den Broeks zo'n bij zondere wimpel aanschaften was eigenlijk een speelse reactie op een. van de andere Houtsnipbewoners, die zijn Friese afkomst ondestreep- te met een 'pompeblêd'-wimpel. Dan neem ik als geboren Soester een wimpel met de Soester kleu ren, dacht Eric, ook al omdat zijn vrouw - geboren Amsterdamse - de tuin had voorzien van echte Amsterdammertjes (paaltjes). Ria hoopt dat de wimpel nog eens wordt teruggebracht. Ze heeft geen idee in welke richting ze de dader moet zoeken. Het blijft inderdaad visie op de jaarrekening van 2004 te geven. Zijn toelichting mondde uit in een verhit 'welles-nietes' tus sen hem en het college. Inmiddels heeft hij ook een brief aan de gemeenteraad gestuurd over de begroting. De berekenin gen van Verhoef voor 2005 vallen veel ongunstiger uit dan die van het college. In zijn werkelijkheid gaapt er een gat van 5,2 miljoen, ook na de geplande bezuiniging van een miljoen euro. Voor 2006 komt Verhoef met de mededeling dat het voordelig saldo niet 264 duizend, maar 1,9 miljoen euro zal bedragen. Over 2007 is hij het zo goed als eens met de becijfering van de gemeente, maar in 2008 komt Soest 817 duizfend te kort in plaats van de begrote winst van bijna vier ton. In zijn verklaring schrijft Verhoef „dat andermaal baten en lasten bui ten de begroting en meerjarenra mingen zijn gelaten, en dat er bij de baten en lasten fictieve op brengsten en/of kosten zijn opge nomen. Hij waarschuwt de fracties dat het college slechts totaalbedragen op somt bij de verzoeken tot uitgaven, dat dus niet duidelijk is waar het geld aan gespendeerd gaat worden. 'Het valt op dat de begrotingsom- vang van tientallen miljoen euro slechts is opgedeeld in tien op brengstbedragen en ten kostenbe- dragen. Als u deze begroting zou goedkeuren, geeft u het college een enorme vrijheid. Is dat waar voor u als volksvertegenwoordigers was gekozen?' Hij noemt vervolgens nog enkele boekhoudkundige dwalingen en komt tot de conclusie dat de be groting niet voldoet aan de wette lijke voorschriften. Wij repareren of vervangen uw voorruit... een raadsel: als je zo'n wimpel wegneemt - hou je dan juist heel erg van Soest, of juist helemaal met Ria van den Broek met het 'proefexemplaar' dat haar nog rest van de Soester wimpel. Foto: Soester Courant. De Soester Kalender biedt verenigin gen en instellingen in Soest gelegen heid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'week agenda' te melden. Donderdag 14 oktober 10:00 Klaveijassen (55+), De Klarinet, Klarinet 39, 3,50. 19:30 Gemeenteraadsverga dering, gemeentehuis, Raad huisplein 1. 19:30 Lezing I. Smirnova, 'Ni- colaas Alexandra', Volksuni versiteit, Orlando-gebouw, Di Lassostraat 65, 14,00. Vrijdag 15 oktober 20:00 Najaarsconcert Apollo, Open Hof, Veenbesstraat 2, 7,50. 20:30 Jazzsessie Artishock, Steenhoffstraat 46, (musici 4,50). Zaterdag 16 oktober 14:00 Knutsel/spelletjesmid- dag, Idea, Willaertstraat 49, 2,00. 16:00 Muziektheater Het Nest, 'Het slotakkoord', Idea, Wil laertstraat 49, 5,50/6,50. 17:00 Theatervoorstelling: Theo Olthuis, Idea, Willaert straat 49. 18:00 'Feest van de 1000 kinderboeken', Idea, Willaert straat 49, 20:15 Concert Tsjechisch Ba- roktrio, Cenakel, Amersfoort- sestraat 18, 13,00/15,00. Zondag 17 oktober 11:45 Concert voor orgel fonds, Oude Kerk, Torenstraat 1, 1,00/8,00. 14:00 Afsluiting expositie 'Wijsheid in kleur', Oude Kerk, Torenstraat 1. 15:00 Jazzconcert Remarkably Groovy, Artishock, Steenhoff straat 46, 7,00. 20:30 Film 'Himalaya', Artis hock, Steenhoffstraat 46, 3,50/5,00. Maandag 18 oktober 14:00 Contactmiddag PCOB, Klaarwater, Wiardi Beekman- straat 475. 20:00 Medium bij Paso, De Vriendschap, Mezenhof 1, 2,00/4,50. 20:30 Film 'Die Salzmanner von Tibet', Artishock, Steen- hoffstraat 46, 3,50/5,00. Dinsdag 19 oktober 09:45 Start Vakantie-bijbelclub (t/m vrijdag), De Bron, Swee- linckstraat 2. 10:00 Broodjes bakken, kin derboerderij Veenweide, Vede- laarpad 53, 3,00. 14:00 Lezing over kloosterle ven, Ver. van Huisvrouwen, Brandpunt (Baarn). Speculaas bakken bij Verkley (opgeven bij VW), Van Weedestraat, 6,50. Woensdag 20 oktober 09:00 Kledingbeurs, Open Hof, Veenbesstraat 2. 10:00 Lezing Ad van Hassel over de Wadden, Soester Kring, NPB-kerk (ingang P. de Hooghlaan), 3,00. 13:00 Paardendag (VW), de Paardenkamp, Birkstraat, 5,00/6,00. 13:30 Torenbeklimming (VW), Oude Kerk, Toren straat 1, 2,50/4,00. Gevraagd vaste bezorgers in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 BEL UW MAKELAAR: 035-601 13 04 GR Al IS WAARDEBEPALING ■■■■PP»*" Hol Molenbeek Woning- en Assurantiemakelaars UTRECHT BILTHOVEN DE MEERN SOEST VIANEN ZEIST Burgemeester Grothestraat 32 Soest www.holenmolenbeek.nl nvm-wonen Wegens slechtlopende export op U.S.A. (grote hoeveelheden bollen over) l 100 Tulpenbollen (laag of hoog) 5,- ij* 50 Narcissen (Botanische of Trompet) 5,- -i._ 100 Krokussen gemengd of op kleur 2,50 j 100 BI. sneeuwklokjes (Cionodoxa) 2,50 fjf Grote bollen keizerskroon 3 stuks 5,- enz. enz. enz. ruim 200 soorten r 3.000 meter bollen bij Kwekerij Groeneveld -JF L aan de l\l 221 tussen Kasteel Groeneveld en Paleis Soestdijk in Baarn. 365 dagen open. 035 5431102 Amsterdamsestraatweg 37A xV. „t, t* "i* 'i* tit* vV V v Autobedrijf A. van der Lee CITROEN Soest, Baarn e.o. bxclusief-Dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 frkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 www.glasgarage.nl OPEL-0 500 gram Donderdag 14 oktober DUBBELE ZEGELSACTIE! krat 24 flesjes Donderdag 14 oktober van 18.00 tot 20.00 u. HAPPY HOUR! herfststol 2.69 10 zachte witte bollen 1.09 wit tijgerbrood 1.44 tarwe bruin rond 0.94 grandma sunshine 1.55 voor 5om 7.71 met extra pakketzegel vanaf donderdag 14 oktober C1000 versvoordeelmarkt Winkelcentrum 'Hartje-Zuid' Geldig t/m zaterdag, druk- en zetfouten voorbehouden' BEL VOOR EEN GRATIS EN DESKUNDIGE WAARDEBEPALING 035 - 603 27 37 REGIOMAKELAARS Burg. Grothestraat 13, SOEST BuijsRegiomakelaars.nl Soesl@Buijsregiomakelaars.nl nvm UW MAKELAAR IN DE REGIO! (KANTOREN TE SOEST EN AMERSFOORT)

Soester Courant | 2004 | | pagina 1