Verenigingen overvragen gemeente Visser Bliksem richt ravage aan Toegankelijkheid van Overhees voor verbetering vatbaar Eemlaiid Motors Eemland Motors V ACTUEEL r Alleen Soest 2002 keert zich tegen bezuinigingsplan maioiNis u Soest voldoet niet aan taak huisvesting statushouders Innen bestuurlijke boetes levert niet per se geld op Eervolle vermelding Soest voor natuur en landschap Webdam: 'Soest op derde plaats met gemeentesite' MWfjpwan Zijp PAGINA 2 installateur i DIJSSEL bv SERVICE stallatiewerk WOENSDAG 13 OKTOBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 3 Ans Mann moet even wennen aan hoorzitting Wensen voor nieuw beleid overstijgen budget gigantisch Inslag treft drukkerij aan Beukenlaan Geen toestemming voor woonhuis op perceel Rolstoelgebruikers onderwerpen winkelcentrum aan test Krol wil niet alle huizen reserveren Beker met hete thee over vrouw heen gegooid Drie dievegges aangehouden Oude vrouw aangereden Beschouwingen Juwe^er ïkken van lelaars en elding van ires bij het Centrale verwarming Elektra Verhuur gastoestellen Uneto-Vni O 134a - Soest - Fax 035 - 601 11 87 57900 km 1998 5.250 <1.750km 2003 8.750 63.100 km 2001 6.995 26.000 km 2002 12.995 87500 km 1999 120.500 km 1999 109.100 km 1999 78.200 km 1999 58.800 km 2000 53.900 km 2000 62.100 km 2001 95100 km 2002 78 700 km 2000 46.200 km 2002 35.100 km 2002 44 800 km 2002 16.700 km 2002 6.100 km 2004 8.995 8.995 9.995 9.995 12.495 12.995 12.995 12.995 12.995 14.495 14.995 14.995 14.995 20.995 -drs 29.300 km 2000 11.995 rs. 59.900 km 2001 16.995 •s. 76.600 km 2001 16.995 14-drs 62.000 km 2001 17.995 Ed. 5-drs 68.400 km 2001 17.995 d4-drs 29 400 km 2002 19.995 ion 20.300 km 2003 19.995 77600 km 2001 20.995 agon 51800 km 2001 21.995 47.300 km 2001 8.995 J-drs 34 500 km Idrs 33.800 km Iptions 34.300 km :d.. Navigatie 30.B00 km Full Options 24.000 km II Optas 24 000 km hia Exec. 5-drs 20.100 km 1 Full Options 47.100 km 33.500 km Full Options 50 200 km 2003 18.995 2003 19.995 2003 27.995 2003 26.995 2003 36.995 2003 37.995 2003 39.995 2002 36.995 2004 37.995 2003 38. Het is even wennen zo'n hoorzit ting. Soest heeft er weliswaar vee! gehouden in de afgelopen jaren, maar nooit eerder als het ging om de begroting van de gemeente. Boeren, burgers en buitenlui mochten woensdag in het gemeen tehuis hun zegje doen en hun wen sen kenbaar maken. De raadsleden zaten erbij om te luisteren en kon den vragen stellen om aanvullen de informatie te verkrijgen. Dit al lemaal ter voorbereiding op de politieke behandeling van de fi nanciële stukken. Ans Mann van GroenLinks ging haar boekje te buiten. Ze hield een warm pleidooi voor de Turkse Ver eniging die zojuist had gevraagd om geld voor een ontmoetingscen trum. Het is prima wanneer Ans Mann geld wil vrijmaken voor zo'n voorziening. Ze moet zich daar dan ook vooral sterk voor maken in de raad. Maar dat ze tijdens de hoorzitting voor burgers en instellingen reeds een politiek statement gaf, dat was niet koosjer tegenover de andere insprekers. Burgemeester Koos Janssen tikte Ans Mann vriende lijk op de vingers, maar dat had hij niet na, maar bij aanvang van haar betoog moeten doen. Als Soest alle wensen voor nieuw beleid wil vervullen, dan moet ze nog ongeveer een mil- joentje extra bezuinigen. En dan gaat het alleen nog maar om de verzoeken van verenigin gen en instellingen, niet eens om de ideeën die de fracties zelf het liefst gerealiseerd zien. Er is structureel 161 duizend euro beschikbaar voor nieuwe zaken. Veel te weinig om iedereen tevre den te stellen. En dus zullen er op dinsdag 2 november keuzes moe ten worden gemaakt door de ge meenteraad. AV Pijnenburg AV Pijnenburg alleen vraagt al om ruim 142 duizend euro, zodat voor hinkstapspringen, hoogspringen, speerwerpen en kogelstoten een zwerfvuil, extra uren jongeren- tweede voorziening kan worden werk, aanpak hardrijders, mooier aangeschaft. Zolang die er niet groen en een extra bewoners zijn, mag de club van de atletiek- schouw. Totale kosten: ca. 100 dui- unie geen wedstrijden met techni- zend euro. sche nummers organiseren. Mede hierdoor blijven goede trainers Overhees weg en kan de club deze techni- Het onlangs gestarte wijkbeheer- sche nummers niet ontwikkelen team Overhees heeft haar eigen voor haar leden. lijstje die overigens wel wat over- Zeeverkenners eenkomsten vertoont: 1. aanpak •teeverKenners zwerfvuil, 2. verbreden fietspad De Paltz- en Eemgeuzen hebben Dorpsstreek, 3. opvoeden hardrij- eveneens meer dan een ton euro nodig voor de vervanging van een rottend gebouw aan de Den Bliek laan. De zeescouts vragen om een bijdrage van 27.500 euro en of de gemeente een garantie wil afgeven voor een banklening voor het res terende bedrag. Soesterberg Ook Dorpsbeheer Soesterberg wil een flinke som geld zien. Dit team van inwoners, vergelijkbaar met wijkbeheerteams in Soest, zijn be reid hun budget van 16 duizend euro te steken in de voornaamste wensen die er onder de bevolking leven. De rest van de financiering moet komen uit de schatkist van de gemeente en uit de beurzen van sponsors. In volgorde van hoogste prioriteit gaat het om een half-pipe voor de jeugd, de aanpak van n Ü35 - 75 01 EMLANDMOTORS Veel Soesters werden vorige eek woensdagavond hevig op geschrikt door een uitzonder lijk harde blikseminslag, die zich even na half negen volko men onverwacht voordeed. Het leidde o.a. tot spontaan afgaan de alarminstallaties en langdu rig verstoorde tv-ontvangst. De brandweer rukte weliswaar on middellijk uit, o.a. naar de AH- supermarkt aan de Smitshof, maar kon alleen constateren dat het 'loos alarm' was. Heel anders was het aan de Beukenlaan, waar druk kerij Neo-Print rechtstreeks was getroffen. De bliksem sloeg daar een fors gat in het dak en richtte in de drukkerij een ravage aan. Vol gens directeur E. Davelaar sloeg de bliksem eerst door het dak heen in de meterkast, waarna ook diver se kopieermachines en computers evenals de telefooncentrale en an dere apparatuur volledig ontregeld raakten. Sommige onderdelen vlo gen meters door de lucht. Volgens Davelaar is zijn compag non W. van der Meij ternauwer nood aan de dood ontsnapt. 'We mogen echt wel van geluk spreken. Hij deed precies op het moment van de inslag het licht uit, zodat hij nog even dacht dat het daardoor kwam...' Na de klap kon de schade aan de apparatuur worden opgenomen. Die gaat vermoedelijk in de tien duizenden euro's lopen en boven dien is het bedrijf gedurende lan gere tijd ernstig 'onthand'. Dave laar prijst zich bijzonder gelukkig met de spontane hulp van collega drukkerij ESED uit Soest-Zuid, De bliksem sloeg een fors gat in het dak van de drukkerij (foto links). En dit bleef er na de klap over van de meterkast (foto rechts). Foto's: Conrad v.d. Meij. die direct aanbood een deel van de productie op haar machines uit te voeren.'Neo-Print kan zijn klanten op die manier goed blijven bedie nen. Gelukkig was er geen sprake van brand, zodat de brandweer niet in actie hoefde te komen. Wel had de PTT de volgende dag veel werk aan het lassen van de kabels in de grond. Die bleken volledig te zijn doorgebrand. Ook een boom naast het bedrijfspand aan de Beuken laan zal het incident waarschijnlijk niet overleven. Hij raakte zwaar ders, 4. snoeien groen, 5. fietspad tussen skatebaan Dorpsstreek en BEC De Plantage. Overhees wil haar wijkbudget eraan opofferen, zodat er voor de gemeente een in vestering van 12.800 euro over blijft. Klaarwater Vanuit Klaarwater is er ook aange klopt aan het Raadhuisplein. Het WBT wil met terugwerkende kracht over 2004 twee euro per inwoner en volgend jaar -net als de andere WBT's- drie euro per inwoner ontvangen. Ze kan dan meebetalen aan de aanpak van onder meer hondenpoep, zwerf vuil en overlast jongeren. Aan de gemeente wordt gevraagd spoed te zetten achter de herinrichting van het gebied rond Honsbergen. Daarnaast zou voorzitter Ria van Egdom het erg prettig vinden als de gemeente nu eindelijk haar de claraties van 11,90 en 5,09 ver goedt. Turkse Vereniging Namens de Turkse Vereniging werd voor de zoveelste maal ge vraagd om een ontmoetingsruim te. De club verliest haar onderko men aan de Smitsweg, waarvan het jarenlang met subsidie gebruik kon maken. De gemeente stelt zich op Meneer Van de Berg, eigenaar van het perceel aan de Birkstraat 142B, hoeft van de gemeente geen medewerking te verwachten bij het neerzetten van een woonhuis en een bijgebouw op zijn perceel. De gemeente wil namelijk vasthouden aan de geldende bestemming. Het moet een agrarisch gebied blijven, met maatschappelijke of natuur wetenschappelijke waarde. Het bestemmingsplan uit 1994 laat aan duidelijkheid weinig te wensen over. Zo is vastgesteld dat het bouwen van een woning op het perceel niet is toegestaan. Voor agrarische bedrijven maakt het plan nog wel een uitzondering, zij mogen ten hoogste twee agrarische bijgebouwen met een maximale oppervlakte van 100 m2 bouwen. Aangezien Van de Berg geen agra risch bedrijf heeft, valt hij buiten dit uitzonderingscriterium. Bovendien is het provinciale beleid erop gericht geen nieuwe burger woningen toe te staan in het bui tengebied. Het opstarten van een vrijstellingsprocedure voor Van de Berg heeft hierdoor weinig kans van slagen. In 1989 is ook al een verzoek tot bouwen op hetzelfde perceel afge wezen. Tien jaar later verleende de gemeente wel een vergunning voor twee opslagcontainers en bestra ting van het terrein. het standpunt dat de vereniging nu zelf ruimte moet huren en de kos ten daarvan uit de contributie moet halen. De leden betalen nu zes euro per jaar. Voor speciale activiteiten vindt de Tbrkse Vereniging het prima om uit te wijken naar bijvoorbeeld Ba lans, maar ze ziet een eigen ruim te voor overdag (van elf tot elf) als absolute noodzaak. Omdat die niet is te vinden in het Smitsveen, zou de vereniging graag zien dat de ge meente een prefab gebouw neerzet op een vrije stuk grond, bijvoor beeld op de hoek van de Konings weg en de Clemensstraat of langs de Weegbreestraat. Die zou dan kunnen worden gehuurd. Fietsersbond Bij de verzoeken van de Fietsers bond, afdeling Soest, kwamen niet direct bedragen ter sprake. Maar woordvoerder Bert Zuurke vroeg wel steun voor een fietsbeleid. Een van de speerpunten van de bond is het tegengaan van fietsdiefstallen door betere stallingen te realiseren. Maar er zijn meer knelpunten die een oplossing verdienen, aldus Zuurke die namens de bond diens kennis en expertise aanbood. Het college zal op 2 november geen problemen hebben om zijn bezuinigingsvoorstel voor 2005 door de gemeenteraad te loodsen. Door een miljoen te bezuinigen, wordt het gat op de begroting gedicht en blijft er zelfs structureel 161 duizend euro over voor nieuw beleid. De raadsfracties hebben hier en daar opmerkingen of vragen, maar ze hebben zelf richting gegeven aan het voorstel. De gemeente zoekt de bezuiniging vooral in ei gen huis en de lasten van de bur gers worden alleen met het infla tiecijfer verhoogd (de OZB met 2,5 procent extra, maar dat was een jaar eerder al besloten). Het enige spannende van de be handeling van de (meerjarenbe groting (die is uitgespreid over zes dagdelen) is de vraag aan welke doeleinden het geld voor nieuw beleid wordt besteed. Elke fractie heeft zo zijn voorkeuren en vanuit de bevolking zijn er veel wensen ingediend. Alleen Soest 2002 is het volstrekt oneens met het plan van het col lege. De grootste oppositiepartij wil nog meer geld gaan bezuinigen, opdat de gemeente haar reserves kan aanvullen. 'De voorgestelde ombuigingen zijn onvoldoende. Het is tijd voor nog drastischere bezuinigingen. We moeten niet af wachten tot de urgentie ons dwingt, want dan hebben we een probleem', verklaarde Tij men Koe- lewijn. Criteria Daarom acht Sdest 2002 het ver standiger om vooralsnog geen geld aan nieuw beleid uit te geven. 'Al leen voor zaken die onontkoom baar zijn. Daarbij moeten we voor zichtigheid betrachten. Geen geld geven om te scoren, maar volgens bepaalde criteria.' De noodzaak en het maatschappelijk nut (hoeveel burgers profiteren ervan) van nieuw beleid moeten volgens Koe- lewijn bepalend zijn. Ook vindt zijn fractie het belangrijk te weten in hoeverre en hoeveel de aanvra ger zelf wil bijdragen. Maar de andere fracties zijn al be zig hun lijstjes op te stellen van zaken waar ze geld aan willen ge ven. Gezien de diversiteit van voorkeuren en wensen, zullen ze elkaar vóór de raadsvergadering van 2 november ongetwijfeld op zoeken om te kijken voor welke punten e$n politieke meerderheid te halen is. Soest heeft in de provincie een van de grootste achterstanden als het gaat om de huisvesting van statushouders. Voor het einde van het jaar moeten er nog 23 ex-asielzoekers, die in ons land mogen blijven, aan een woning worden geholpen. De rijksoverheid wil per se dat de ichterstand voor 1 januari wordt ingelopen. De provincie houdt daar toezicht op en daarom heeft le gedeputeerde met wethouder 3art Krol afgesproken, dat hij me- lio november een Plan van Aan- )ak presenteert. (rol weet nu al dat het hem niet :al lukken. 'Dan zou je een kwar- aal lang alle vrijkomende huurwo- ïingen moeten reserveren voor itatushouders. Dat vinden we niet joed, dat kun je niet uitleggen, dan ïeb je een probleem met het maat schappelijk draagvlak.' Mleen al in Soesterberg worden de ege huurwoningen voorlopig toe gewezen aan bewoners van de ipoorstraat die tijdelijk elders ge- tuisvest moeten worden. 4et als in veel andere gemeenten rijn de vrijkomende huurwoningen oovendien met altijd geschiKt voor statushouders. Het gaat meestal om alleenstaanden, terwijl er hoofdzakelijk eengezinswoningen In een pand in Soesterberg is vo- Irige week dinsdag hete thee over een vrouw uit Veenendaal ge gooid. Rond 16:10 uur was de vrouw bezig aan een cursus. De vrouw had in de voorliggende pe riode problemen gehad met een medecursiste. Die liep langs haar tieen en gooide kennelijk opzette lijk een beker hete thee over de schouder van de Veenendaalse. Het slachtoffer hield hier rode plekken op de schouder aan over en is voor behandeling naar een huisartsenpost gegaan. Ze heeft inmiddels aangifte van mishande ling gedaan. De politie stelt een onderzoek in. beschikbaar komen. Een oplossing zou kunnen zijn om deze per ka mer te verhuren, zodat vier of vijf alleenstaanden in één woning kun nen worden ondergebracht, maar dat stuit ook nog wel eens op ver zet bij de betrokkenen. Hoe dan ook, Krol gelooft er niet in dat de achterstand in zijn geheel zal worden ingelopen. 'De minis ter en de gedeputeerde vinden dat niet leuk en zeggen nu: schiet eens op. Natuurlijk zullen we een Plan van Aanpak opstellen. We doen loyaal mee, maar ik denk niet dat we niet in staat zijn dit op te los sen. We moeten ook letten op het draagvlak. Het helpt natuurlijk wel als je een gezin van zes mensen in een woning kan plaatsen.' De achterstand van Soest bedraagt op dit moment 23. Maarssen (57), Woerden (44), De Bilt (43) en zes en vijf andere gemeenten lopen eveneens achter. Utrecht en Zeist hebben juist meer statushouders kunnen huisvesten dan de taakstel ling. Op de Zuidpromenade werden woensdag enkele vrouwen op ver denking van diefstal aangehouden. Rond 16:45 uur kreeg de politie melding dat enkele dames zich op de Zuidpromenade verdacht ge droegen. Agenten gingen daarop een kijkje nemen en zagen een auto rijden met daarin de vrouwen die aan het opgegeven signalement voldeden. De bestuurster van de auto kreeg een stopteken. In de kofferbak van de auto trof fen politiemensen een tiental nieu we spijkerbroeken aan. Voorin lag nog een tas met broeken. Omdat deze kennelijk van diefstal afkom stig waren werden de inzittenden aangehouden. Het gaat om drie vrouwen van 31, 34 en 36 jaar. Verder zat ook een jongen van 14 en een meisje van onbekende leef tijd in de auto. Alle inzittenden kwamen uit Utrecht. De auto is in beslag genomen. De drie vrouwen zijn ingesloten, de twee kinderen werden na verhoor vrijgelaten. De politie zet het onderzoek voort. Waar sommige raadsleden zich al 'rijk' rekenen of in ieder ge val de investering in de politie surveillanten denken terug te verdienen, daar staat het innen van bestuurlijke boetes niet een, twee, drie garant voor een inkomstenbron. Dat meldt bur gemeester Koos Janssen. De oorzaak ervan ligt in het feit dat het rijk niet van plan is om alle boetegelden naar de rekening van de lokale overheden te laten over maken. Om te voorkomen dat alle 473 gemeenten hun eigen beleid gaan voeren en als 'afzonderlijk staatje' te werk gaan, zal slechts een beperkt aantal bekeuringen door de gemeente geïnd kunnen worden. Dat kan overigens pas vanaf het moment dat de wet is aangenomen en de behandeling is tot nu steeds vooruitgeschoven. Burgemeester Janssen werd de af gelopen weken door verschillende fracties 'uitgedaagd' om zich sterk te maken voor de bestuurlijke boe tes. Bij de behandeling van de (meeijaren)begroting gaf hij maan dagavond aan, dat het allemaal niet zo winstgevend zal zijn als menigeen denkt. Sterker nog, Janssen rekende aan de hand van ervaringen in het land voor dat het de gemeente zelfs geld kan gaan kosten. Ervaringen in het land wij-^ zen uit dat de gemeente veertig procent terugverdient van de in vestering die het moet doen. Als voorbeeld noemde hij een ge meente, waar twee ambtenaren zijn aangesteld voor controle op onder meer het huisvuil. Zij kos ten 100 duizend euro per jaar en schrijven in die periode tweehon derd bonnen a 200 euro uit. Op brengst: 40 mille; verlies: 60 mil le. Anders is het met de zeven poli tiesurveillanten van wie Soest de salarissen betaalt. Zij delen per jaar 2200 bekeuringen uit, die door het rijk worden geïnd. Er zit ten veel overtredingen bij, waarvan de boetes ook straks in de kist van justitie zullen vloeien. Het enige wat Soest (en andere gemeenten) kan proberen, is vol gens Janssen een beroep doen op de Tweede Kamer om meer ver schillende boetes onder de nieuwe wet te laten vallen. Soest heeft niet alleen een der de plaats behaald in de natio nale groencompetitie Entente Florale, maar heeft van de jury ook een eervolle vermelding gekregen voor het beleid op ge bied van natuur en landschap. Aangezien de winnaar van de Entente Florale tevens be kroond is voor bereikte resulta ten in natuur en landschap, is het te meer verheugend dat Soest apart de eervolle vermel ding ontving. In het verleden kende het ministe rie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit de gemeentelijke natuurprijs toe. LNV kende die prijs niet elk jaar toe; er moest een duidelijke aanleiding en sprake zijn van een opvallende prestatie. Sinds 2001 is de gemeentelijke natuur prijs van het ministerie van Land bouw Natuur en Voedselkwaliteit geïntegreerd in de Entente Flora le-prijs. Een eervolle vermelding wordt alleen uitgereikt als de jury vindt dat een gemeente, die niet de Entente Florale heeft gewonnen, wel uitzonderlijk goed presteert op het gebied van natuur en land schap. Bij de beoordeling van het open baar groen in Soest heeft de jury onder meer een kijkje genomen in de Lange Duinen en kennis ge-, maakt met een reeks van maatre gelen om de stuifdynamiek daar gaande te houden zonder dat dit de bebouwing van de rand van Soest Zuid bedreigt. Daarnaast heeft de jury een bezoek gebracht aan het terrein Zonnegloren dat Soest heeft teruggegeven aan de natuur en heeft zij de maatregelen bekeken die worden getroffen in het gebied Korte Duinen Voor veel mensen is bood schappen doen een alledaagse bezigheid die geen enkele moeite kost. Voor mensen die in een rolstoel zitten, is winke len al een stuk lastiger. Een te hoge drempel, een snel dicht klappende deur of smalle paadjes zijn slechts enkele 'hin dernissen' die het de rolstoel gebruiker knap lastig kunnen maken. Voor hen is het doen van boodschappen soms een ware beproeving. Op woensdag 6 oktober trok een groep invalide rolstoelgebruikers erop uit om de toegankelijkheid van winkelcentrum Overhees te testen. Het initiatief voor dit on derzoek kwam van de stichting Cliëntenraad Chronisch zieken en Gehandicapten Soest (CCG). Deze stichting geeft de gemeente Soest en andere betrokkenen ad vies op allerlei terreinen die van belang zijn voor mensen met een beperking. Om zich goed te kunnen verplaat sen in 'de wereld der gehandicap ten' nam wethouder Bert Krijger zelf ook plaats in een rolstoel. Zo doende ondervond hij aan den lij ve hoe vervelend het kan zijn wan neer de ingang van een winkel is voorzien van een te hoge drempel. Verrichtingen zoals het openen van een deur bleken ook ineens een stuk lastiger vanuit een rol stoel. In de C1000 merkte de wet houder wel gis op dat 'de gehan dicapten als enige niet hoeven te betalen voor een winkelwagentje'. Toegankelijkheid Rolstoelgebruiker Maija Gelder- man vond de toegankelijkheid van winkelcentrum Overhees redelijk verzorgt. 'Het gaat. Ik woon in de buurt en kom hier ongeveer twee keer in de week. Ik ga dan vooral naar de kleinere winkeltjes. Ik stoor me aan de fietsen die overal maar worden neergezet. Vaak kan je er niet zonder problemen langs. Er zouden wel wat meer fietsen rekken kunnen worden geplaatst. Verder vind ik de inritten vrij ge- Een 81-jarige fietsster is donder dag omstreeks 16:30 uur geschept door een auto. De vrouw uit Amersfoort wilde de Biltseweg oversteken in de richting van Soest, maar zag daarbij een naderende auto over het hoofd. Ze werd per ambulance voor contro le overgebracht naar het zieken huis. vaarlijk. Ik ben op de parkeer plaats zelfs een keer geraakt door een auto die achteruit reed. Ook het nut van de verhogingen rond het parkeerterrein snap ik niet, voor ons gehandicapten is het al leen maar lastig.' Winkels De toegankelijkheid van het win kelcentrum in de buitenlucht is voor verbetering vatbaar. Maar ook binnen sommige winkels wordt er te weinig rekening met de gehandicapte bezoeker gehouden. Zo is de ingang van drogisterij DA voorzien van een klapdeur met te hoge drempel. Volgens de richtlij nen mag de hoogte van een drem pel maximaal 2 centimeter bedra gen. Bij de DA was dit 3 centime ter. Verder viel op dat de gangpa den hier nogal aan de smalle kant waren en dat een aantal dozen hin derlijk in de weg stond. De schappen in supermarkten zijn voor rolstoelgebruikers vaak te hoog. Zo ook bij de C1000. Ze kunnen daardoor niet bij de bo venste producten. Gelderman vindt de hoge schappen echter wel te verdedigen. 'Je kunt op veel za ken wat aanmerken maar je moet natuurlijk wel redelijk blijven. We kunnen niet verwachten dat ze voor ons de schappen gaan verla gen. Dan zou die winkel drie keer zo groot moeten zijn als ze hetzelf de willen verkopen. Bovendien, als je wat kleiner bent heb je hetzelf de probleem als wij. Er zijn altijd mensen in de winkel die je kunnen helpen als je er niet bij kan.' Een groter probleem vormden de pinautomaten in de 'supermarkt. Voor rolstoelgebruikers zitten die, zelfs bij de speciale rolstoelkassa, veel te hoog. 'Je kan niet eens zien wat je intikt', merkte een klant op. Op het gebied van de betaalauto maten hielden de slager en de apo theek, met hun mobiele pinkastjes, beter rekening met de gehandicap ten. Lastige ingang Over de ingang van de apotheek waren de rolstoelgebruikers min der te spreken. De drempel was maar liefst 4 centimeter te hoog. Verder beschikt apotheek Over hees over een klapdeur die nogal snel dichtvalt. Een schuifdeur is voor gehandicapten ideaal. Ook de dienstbel hangt zeker 10 centime ter te hoog. Conclusie van de on derzoeksgroep was dan ook dat de toegankelijkheid van de apotheek voor verbetering vatbaar is. Tijdens de test werd op een formu lier bijgehouden waar zich de be langrijkste knelpunten in het win kelcentrum begeven. Voor enkele problemen hadden winkeliers zelf al oplossingen C? Wethouder Krijger deed ook mee aan de toegankelijkheidstest. Hier doet hij, gezeten in een rolstoel, boodschappen bij de C1000. Gelderman: 'De winkeliers aan de kant van de DA hebben beloofd de uitzetborden wat verder van de winkel af te plaatsen. Nu staan ze nog dichtbij de winkels en dat is niet gunstig voor ons.' Met de gegevens op het formulier kunnen enkele aanbevelingen wor den gemaakt die vervolgens aan de winkeliers en gemeente worden doorgespeeld. Dit alles met het uiteindelijke doel om de toeganke lijkheid van winkelcentrum Over hees te vergroten zodat ook gehan dicapten plezierig kunnen winke len. De Soesfer Courant heeft redac tioneel veel aandacht besleed aan de beschouwingen en discussies over de gemeentebegroting 2005. Compleet met een groengetinte Begrotingskrant van de gemeente zelf konden de lezers vorige week uitgebreid kennis nemen van de verhalen die de zeven fracties te vertellen hadden over de finan ciële plannen van ons gemeente bestuur. Wie zou dat allemaal le zen? Op de publieke tribune zat maan dagavond 4 oktober slechts een handvol geïnteresseerde burgers te luisteren naar de zogenaamde Al gemene Beschouwingen, die de verschillende fractievoorzitters (drie vrouwen en vier mannen) voorlazen. Wim Roest van D66 was helaas door persoonlijke om standigheden afwezig. Consequent weigert de afdeling Communicatie in haar publicaties te melden dat dit soort belangrijke vergaderingen rechtstreeks door Radio Soest worden uitgezonden. Welk lokaal radiostation in Ne derland doet zoiets? De schrijven de pers moest de diverse teksten op 4 oktober achter dë heisdeuren vandaan halen en kreeg de stuk ken pas in de pauze uitgereikt. Sommige partijen hadden hun bij dragen een titel meegegeven. Het CDA had er vroom boven gezet: 'Samenleven doe je niet alleen...' Soest 2002 tekende stoer voor 'Slagvaardig en sober'. Groen Links koos dapper voor 'Meer doen met minder' en de Partij van de Arbeid vroeg zich bezorgd af: 'Hoe sociaal blijft Soest?'. Bij praktisch iedereen kwam de cultuur in Soest dit jaar verrassend goed uit de bus. Dat is wel eens anders geweest. Of deze hoge ver wachting wordt waar gemaakt, zal blijken tijdens de finale begro tingsbehandeling op dinsdag avond 2 november om 19:30 uqr in de raadszaal van hef gemeente huis. Ook dan zit heel Soest (mis schien) gekluisterd aan de radio. Een uitstekend medium om de po litieke beraadslagingen lekker thuis op de bank te volgen met een hapje en een drankje. Een toppunt van burgerparticipatie. Een opvallende bijdrage op 4 ok tober leverde Chris van Vuuren, fractievoorzitter van ChristenU- nie/SGP. Hij stelde: 'lk zou graag eens de dialoog aangaan met de burger, met kerken, moskeeën en scholen, met de wijkagent en de winkelier, met organisaties en ver enigingen over hoe we met elkaar omgaan. Hoe gaan we om met ons milieu en onze natuur. Hoe zit het met onze 'noaberplicht'? Welke bevolkingsgroepen leven langs el kaar heen?' Chris, begin eens een diepgaand gesprek tussen ChristenUnie en de SGP, zou ik dan denken. Naast zijn pleidooi voor een Grand Café en windturbines midden in de bossen brak Van Vuuren een lans voor een groot debat in Soest over Normen en Waarden. Ik kijk er naar uit. 'Samenleven doe je niet alleen...' In deze overdenking van het CDA geen woord over gemeentepoli tiek, begrotingstekorten, finan ciële problemen of moeilijke be leidsterreinen. Een sprookje vol clichés waarin 23 (drieëntwintig!) keer binnen tien minuten het woordje 'rotsblokken'(!?) te horen was. Het niveau steeg niet uit bo ven de boeketreeks met titels als 'Spiegeltje, spiegeltje aan de wand' of 'Margreet trekt de wijde wereld in'. Het is Kinderboekenweek. Niemand reageerde en dat is erg. De vernieuwingen op de websi te van de gemeente hebben er toe bijgedragen dat Soest van de vijfde naar de derde plaats is gestegen op de lijst van ge meentesites. Alleen Rotterdam en Delft kregen een hogere sco re. Het bureau Webdam heeft er in middels een gewoonte van ge maakt om de sites jaarlijks te be oordelen. Het kijkt daarbij naar onder meer inhoud, functionaliteit, uiterlijk en dienstverlening. Voor de inhoud en de communicatie kreeg Soest zelfs een hogere waar dering dan de nummers een en twee op de ranglijst. Ook als het gaat om het beant woorden van e-mails komt de ge meente goed uit de bus. Webdam keek naar de responstijd en stelde vast dat Soest het op dat vlak 'zeer goed gedaan heeft'. Soest mag nu op haar site het zo genoemde Webdammertje plaat sen. Het is een keurmerk voor de tien beste sites, al is niet helemaal duidelijk wat de status daarvan is. Overigens is het niet alleen de ge meente die zich op de borst mag kloppen. Bij de vernieuwing van haar site waren ook burgers be trokken, die zich vorig jaar aan melden voor een speciale klank bordgroep. Samen met hen werden ideeën bedacht en verbeteringen toegepast. Zo werd de vormgeving van de site vernieuwd en kreeg ze een andere structuur. Ook werd een andere zoekmachine geplaatst. Voor meer informatie: www.soest.nl Official dealer van o.a: Horloges: Sieraden: Bouchard Cheté Laroche Chronotech Diamonde Guess Finish Maurice Lacroix Jeunesse Swatch Martinshof Tack Gybe Monzario Tissot Ti Sento Tevens sieraden uit eigen atelier Van Weedestraat 145, Soest - Telefoon (035) 602 06 70

Soester Courant | 2004 | | pagina 3