iefonMerp! De Birkhoeve: vijfsterren pension SiBs'iüIüüSS1 Onbemand tankstation ANWB Kinderhulp zoekt opslagdepot j? dekker+pariners RMN test nieuwe zijlader voor afvalinzameling ék Brieven uit Wit-Rusland Stopverboden bij Emmalaan maken verkeer veiliger soesterScoüramt Meningen I van lezersj Dialoog Donderdag 14 en vrijdag 15 oktober 'Structurele hulp is groot wonder' ctober 2004 De Paardenkamp breidt op open dag (23 oktober) uit NNereldI/Vinkel Pompeilanden aan Soesterbergsestraat 22 oktober open Geen wasstraat bij tankstation Officiële opening 23 oktober Stichting dreigt letterlijk en figuurlijk op straat te komen staan www, dekkerenvartners. com Eerlijke handel i 'Ji' i 'fll ELKE WEEK EEN N V IN DE BUS? st- In verband met enkele wijzigin gen in het bouwplan, liep de voltooiing van De Birkhoeve vertraging op. Maar zaterdag 23 oktober gaat het tweede com plex van Stichting De Paarden kamp echt officieel open. Vanaf 11:00 uur staat de koffie en liggen de koeken klaar. Ver spreid over de gloednieuwe ac commodatie geven medewer kers van de stichting de bezoe kers tekst en uitleg over de ver schillende voorzieningen. Doorlopend zijn er demonstra ties van oude ambachten, klinkt er levende muziek, treedt de klompenmaker op en kunnen kinderen knutselen onder lei ding van Thea van Arkel. Ver der is er de traditionele rom melmarkt. Om 14:00 uur verricht burge meester Koos Janssen de offi ciële opening en worden de dertien nieuwe bewoners van De Paardenkamp voorgesteld. De open dag van de stichting wordt slechts voor één keer op het nieuwe complex gehouden. Parkeren kan aan de overkant bij Eemland Diervoeders. Ge zien de te verwachten drukte, verzoekt de stichting inwoners van Soest zoveel mogelijk op de fiets te komen. In de begrotingskrant deelt de ChristenUnie-SGP ons mee dat men de dialoog over waarden en normen wil aangaan. De volksver tegenwoordiger van Soest van deze partij, de heer Van Vuuren, is gaan praten met Turkse jongeren. De conclusie van de heer Van Vuuren was: 'Ik wil het komende jaar het gesprek over waarden en normen aanzwengelen. In Gouda en Ede is dat de afgelopen jaren al gebeurd. Vooral de laatste is diep kerkelijk verankerd, mensen kunnen elkaar daarom op bijbelse gronden vin den. Dat zou ik in Soest ook wil len. We kunnen waarden en nor men dan wellicht niet alleen aan de bijbel ophangen'. Begrijpt u wat hier staat? Ik niet. En de conclu sie van de Turkse jongeren, hun reactie op het gesprek met de heer Van Vuuren, is niet weergegeven. Jammer. Want is er dan wel spra ke geweest van een dialoog over zijn 'bijbelse gronden'? De Daniëlschool in Soest is een basisschool op reformatorische grondslag en dë ouders vormen met name dé achterban van de ChristenUnie-SGP, de partij van de heer Van Vuuren. De school staat ook wel bekend als de Tok- kenschool', omdat meisjes daar geen lange broek aan mogen heb ben. De Daniëlschool is ook de enige school in Soest die met mee doet aan interscholaire activiteiten, zoals het schoolvoetbaltoernooi. Waarom niet? Hoezo, dialoog? De Daniëlschool wil uitbreiden, daar hebben ze toestemming van de gemeente Soest voor gekregen. Volgens de berichtgeving in de Soester Courant is die toestem ming mede verleend omdat de Daniëlschool een toename van leerlingen verwacht omdat de Des- mond Tutu school en de Klimop zijn gesloten. Allemaal Turkse en Marokkaanse kinderen. Moslims dus. Niemand maakt mij wijs dat de Daniëlschool moslimkinderen toe laat. Of dat moslimouders hun kinderen naar deze streng christe lijke school zouden willen sturen. Hoezo, dialoog? In de loop van volgend jaar moet Kinderhulp Tsjernobyl het huidig depot in Baarn ver laten en daarom is de stichting, evenals in 2002, naarstig op zoek naar een nieuwe ruimte van circa tweehonderd vier kante meter. Krijgt ze die niet, dan dreigt de hulpverlening aan Wit-Rusland letterlijk en figuurlijk op straat komen te staan, met alle gevolgen van dien. Vandaar dat Heine Tolsma van de stichting nu aan de bel trekt. 'Het is niet zo dat we 'a la minute' er uit gaan, maar we moeten vooruit kijken. De signalen die we hebben ontvangen, zeggen dat ons depot in Baarn volgend jaar in maart of april moet plaatsmaken voor wo ningbouw.' De exacte datum waarop Kinder hulp de spullen dient weg te halen, hangt mede af van de duur van de procedure die in Baarn wordt ge- Regelmatig ontvangt de Stichting Kinderhulp Tsjer nobyl brieven van organisa ties die ze in Wit-Rusland ondersteunt. Hieronder een bloemlezing. 'De kinderkampen liggen ach ter ons. Mede dankzij jullie fi nanciële hulp was het deze keer mogelijk driehonderd kinderen een fantastisch kinderkamp te bezorgen. Veel van de kinderen waren bij aankomst zo honge rig, dat we bang waren niet vol doende eten voor ze te zullen hebben. Twee weken later ech ter, concludeerde onze arts dat ze gemiddeld 1,5 kg waren aan gekomen. Ook de kleding en schoenen waren zeer welkom, ook al doordat het nieuwe schoolseizoen weer is begon nen. Een ander deel van de kle ding is verdeeld onder kinderen Aan het eind van dit schooljaar zou ik graag willen weten hoeveel moslimkinderen er op de Daniël school hebben gezeten, en hoeveel reformatorische kinderen naar de 'Egelantier' zijn overgestapt. Dia loog. Rokken of hoofddoekjes. Het schiet allemaal niet op voor de in tegratie. Olga Duijm Geheel op persoonlijke titel. volgd. Feit is dat ze een andere lo catie moet vinden. Alle spullen thuis op zolder opslaan, is geen optie meer. 'Er is meer voor nodig dan een grote garage', verzekert Tolsma. De goederenstroom neemt juist alleen maar toe. 'Vorig jaar hebben we twee volle vrachtwagens op pad gestuurd, deze week laden we de derde vrachtwagen van dit jaar in', zegt Heine die met zijn vrouw Hielke in de jaren tachtig begon met de humanitaire hulp. Inmid dels telt de stichting twintig mede werkers uit voornamelijk Soest en Baarn. Mede daarom zoekt Kinderhulp in deze gemeenten naar een nieuwe opslagruimte. Op dit moment zijn er alleen 'los se contacten', maar die hebben vooral betrekking op koop. Dat ziet Tolsma nog niet zo zitten. Tot nu kon de stichting gratis gebruik maken van loodsen en dat wil ze het liefst zo houden, want alle extra lasten gaan ten koste van de die vaderloos zijn gewQrden door de catastrofe in Tsjer nobyl. Ook is veel van de goe deren gebruikt voor bovenge noemde kinderkampen.' Pavel Brodov, directeur christe lijke organisatie Tabea 'We staan aan de vooravond van een nieuwe fase. Het is zin loos om nieuw werk te begin nen, grote plannen te maken en voor te bereiden, als we geen uitzicht hebben op bestaan smiddelen. Als jullie bereid zijn ons structurele hulp te geven, zou dit een groot wonder zijn. Vroeger had ik dit alles niet voor mogelijk gehouden, maar nu werk ik en is al mijn hoop gevestigd op de hulp van God. Ook wij hopen en bidden dat God dit wonder via u en ons gaat realiseren.' Olga Baranovskaya, directeur kinderhuis Way Back Home De beide zijden van de Claus laan, beginnend na de kruising niet de Emmalaan, worden binnenkort voorzien van een stopverbod over een lengte van 10 nieter. De oostzijde van de Emmalaan, vlak na de kruising met de Burgemeester Gro- thestraat ondergaat een zelfde behandeling. De maatregelen op beide kruispunten worden genomen om de bereikbaar heid, verkeersveiligheid en overzichtelijkheid voor het ver keer te vergroten. Het aanbrengen van de gele onon derbroken strepen aan beide zijden van de Clauslaan moeten ervoor gaan zorgen dat grote voertuigen zonder problemen de bocht Em malaan- Clauslaan kunnen maken. Volgens enkele bewoners is dat nu haast niet mogelijk omdat gepar keerde auto's de ruimte voor de bocht beperken. Hierdoor kan vrachtverkeer, waaronder verhuis- en vuilniswagens, de bocht moei lijk of niet maken. Ook de brand weer heeft te kennen gegeven de bocht als een lastige te ervaren. Ze Dit depot in Baam moet Kinder hulp in de loop van volgend jaar verlaten. hulpverlening in Minsk en wijde omgeving. Weeskinderen In de Wit-Russische hoofdstad heeft de stichting het kinderhuis Way Back Home ingericht met beschikbaar gesteld meubilair en andere zaken. Dat nadert nu zijn voltooiing en binnenkort worden er 24 wezen in de leeftijd van 6 tot en met 16 jaar ondergebracht en begeleid. Met de aanleg van een moestuin is reeds begonnen. Om deze voorziening voor kinderen draaiende te houden, is naar schat ting elke maand 670 euro nodig. Daarom is nu het plan gevat een Kring van Vrienden op te richten van mensen die garant willen staan voor een vast bedrag per maand. Zonder die bijdragen is structure le hulp aan het kinderhuis niet on mogelijk. De stichting doet echter veel meer. Onlangs werden, dankzij de vrijge vigheid van Verpleeghuis De Ko perwiek te Bilthoven, bedden en andere materialen naar een zieken huis in Mogilov vervoerd. Zo zijn de afgelopen jaren veel meer orga nisaties voorzien van spullen en ook worden hulppakketten bij par ticulieren afgeleverd. Heine en Hielke Tolsma gaan na ieder hu manitair transport altijd naar,Wit- Rusland toe om erop toe te zien dat de hulpgoederen op de juiste plek terechtkomen. Op 30 oktober gaan ze weer, dan in gezelschap van Richard en Ingrid Voortman. Onderdak De hulp aan Wit-Rusland dreigt in het water te vallen als de stichting hier niet meer de beschikking zou hebben over een depot. De mede werkers hopen dan ook dat zich snel een onderneming of organisa tie meldt, die de stichting onder dak wil bieden voor de opslag van hulpgoederen. Hiervoor kan con tact worden opgenomen met de familie Tolsma, tel. 6023392, de familie Voortman, tel. 6024274, of de familie Breunesse, tel. 5413141. heeft hem pp de knelpuntenlijst staan. Het stopverbod zorgt ervoor dat ongeveer twee parkeerplaatsen zullen verdwijnen. Het stopverbod bij de Burgemees ter Grothestraat moet vooral de veiligheid en overzichtelijkheid van de kruising vergroten. Geparkeer de auto's zorgen er hier voor dat er onvoldoende ruimte beschikbaar is voor een veilige afwikkeling van het verkeer. De geparkeerde auto's in combina tie met de beperkte rijbaanbreed te zorgen ervoor dat auto's die de Emmalaan willen verlaten, moeten voorsorteren. Wanneer tegelijk een auto uit de Burgemeester Gro thestraat komt, die de Emmalaan juist op wil rijden, ontbreekt de ruimte om elkaar ongehinderd te kunnen passeren. Deze situatie zorgt ervoor dat een van de twee auto's achteruit moet rijden. Het meest veilige is als de auto vanuit de Burgemeester Gro- thestraat achteruit rijdt. Gevolg is dan wel dat de auto zich moet op stellen op het fietspad of het krui- singsvlak. Dit levert gevaarlijke si tuaties op voor het overige ver keer. De stopstreep moet hier een einde aan maken. PAGINA4 WOENSDAG 13 OKTOBER 2004SOESTER COURANTACTUEELf PAGINA 5 4 55 dsoest.nl il ter en wethouders maakt 004 is besloten tot het hou- 3 woensdag 19 januari ;aan over het raadsbesluit: erszijden van de Amersfoort- jrkeursrecht gemeenten van ing 266 is vergunning ver van een uitweg (inrit). Op st bestuursrecht kunnen be- tiveerd bezwaarschrift indie- rift wilt indienen, dan moet gericht aan burgemeester Postbus 2000, 3760 CA noet binnen zes weken na Jmaking worden ingediend, het gemeentehuis, Raad- eheer, Groen en Infrastruc- g van 8.30-12.30 uur. Oeps, ben ik hier wel goed?' Als je aan de Birkstraat het 1 loednieuwe complex van De *aardenkamp betreedt, waan je je aanvankelijk op de dam an een landhuis. Maar achter [iet villa-achtige kantoor staan och wel degelijk de potstallen, waar straks zestig bejaarde viervoeters van hun oude dag kunnen genieten. )e Birkhoeve ziet er gelikt uit, is ïelemaal af, tot aan de lift, een jjehandicaptentoilet en de planten »p de tafels en in de raamkozijnen lan toe. Om het karakter van een |ude boerderij te creëren, is over al hout van inlandse eiken ge- I bruikt. Een volledige beschrijving geven, heeft eigenlijk weinig zin. Iedere belangstellende kan over tien dagen met eigen ogen de vijf- L' sterren accommodatie bezichtigen. Naast het kantoor, de kantine en de potstallen zijn er op het terrein onder meer een loods voor de ahachincs en een werkplaats te vin- den. De paarden zal het aan niets ontbreken. Er is een behandelka- t mer die aan alle eisen voor ingre- van dierenartsen voldoet, aarnaast is een extra grote stal jor paarden die herstellen van een operatie. En er zijn nog drie Stallen voor paarden die toch uit een groep worden verstoten, of die ergens door de AID in beslag zijn genomen en waarvoor geen ande re ruimte beschikbaar is. Blijft over de wens voor een hooiberg op het middenterrein, maar dat is een vol gende stap. )e belangrijkste winst van De jirkhoeve is dat De Paardenkamp fet aantal bewoners kan verdubbe- ;n. Op boerderij Vosseveld, ver- ;rop aan de Birkstraat, verblijven igeveer zestig paarden. Zoveel innen er ook in de tweede vesti- ïg terecht. Het verschil is dat lar de paarden in groepen van jaximaal vijftien samen in een pgotstal zullen staan. ERGUNNINGEN iet 6 oktober >or een kapvergunning zijn erken naaldbomen ve den, 1 blauwe atlas ceder, 120 - 2 coniferen den sterbes, 1 prunus, 1 berk, 1 kapvergunningen gepubli- zijn Ericaweg 4 - 1 larix Groepen Op dit moment grazen alle paar den nog in de wei, maar straks zul len de eerste twee groepen onder dak krijgen in zo'n potstal. Vol- ende zomer worden de derde en ïisschien ook vierde groep ge- ormd. Op de weilanden wordt erst bekeken welke paarden el- jaar verdragen, alvorens zo'n roep wordt samengesteld. Joewel de potstallen minder ar- eidsintensief zijn dan de enkel- oudige stallen op Vosseveld, heeft )e Paardenkamp er bewust voor ;ekozen de groepen gefaseerd toe e laten. Zodoende kunnen de nedewerkers ervaring opdoen met deze nieuwe manier van werken. Dok door het feit dat het machi- ïepark is uitgebreid, kan De Paar- lenkamp met hetzelfde aantal nedewerkers uit de voeten. Dat vas een van de uitgangspunten bij aangevraagde kapvergunnin- 26 (achterzijde) - 1 berk in belangen te worden ge le vergunning kunnen dit tinnen vier weken na deze taken bij de afdeling Wijkbe- uur van de gemeente Soest, oest, telefoon (035) 609 36 an vier weken liggen de aan- igen ook ter inzage op de af- en Infrastructuur in het ge- INNINGEN met 7 oktober ober 2004 :n berken berk k, 1 hulst ren, 1 ceder, 1 pitae omorika tegen het genomen besluit n na verzending van het be- igediend bij het college van ders van de gemeente Soest, ioest. Steenhoffstraat 9A, tel. 602 81 32 Neem een abonnement: €9,-per halt jaar! tel. (035) 6014152 De ANWB opent vrijdag 22 oktober aan de Soesterberg sestraat haar tankstation met vier pompeilanden. Het is 24 uur per dag open en onbe mand, maar voorzien van vei ligheidscamera's en een spe ciaal lichtplan. Door het permanente cameratoe zicht kan snel alarm worden gesla gen in situaties die daarom vragen. De ANWB zal dan niet fysiek ter plaatse verschijnen, maar waar schuwt wel de politie. Met één druk op een knop bij het station kan bovendien direct contact met de Wegenwacht worden gelegd, ook voor eventuele vragen. Het heeft ongeveer twee jaar ge duurd, voordat er straks weer kan worden getankt op het kruispunt met de Ossendamweg en de Von dellaan. Decennialang was er een Shell-station gevestigd, dat beter bekend was onder de naam Jur- riëns. Dat werd gesloten, nadat de exploitanten en de oliemaatschap pij het niet eens konden worden over wie de kosten van vereiste milieumaatregelen in de bijbeho rende garage moest betalen. Na onder meer Ede, Utrecht en Eindhoven is Soest de twaalfde gemeente waar een onbemand ANWB-tankstation komt te staan. De organisatie wil er uiteindelijk door het hele land honderd ope nen. Volgens een woordvoerder voorzien de stations in een behoef te en worden ze hoog gewaar deerd. De ingebruikname van het station aan de Soesterbergsestraat, dat nog in aanbouw is, gaat niet ge paard met een officiële opening, maar de ANWB verbindt er wel diverse acties aan. Zo zal de We genwacht in de beginperiode aan wezig zijn om de eerste klanten een gratis 'check-up' van hun auto aan te bieden. Op de brandstof wordt tot en met 30 oktober intro ductiekorting gegeven. De Engine Road Show geeft op donderdag 28 en vrijdag 29 okto ber acte de presence met een bus, waarin 'tankers' meer te weten kunnen komen over het route- en navigatiesysteem. Leden van de Rotary Amersfoort maken de eer ste periode na de opening klanten desgewenst wegwijs op het station. De Rotary krijgt op 29 oktober van de ANWB een cheque ter waarde van duizend euro overhan digd. Dat bedrag komt ten goede Het tankstation van de ANWB aan de Soesterbergsestraat is nu nog in aanbouw. Vanaf 22 oktober kan er worden getankt. Foto: Soester Courant aan het Toon Hermans Huis in Amersfoort, een regionale organi satie voor kankerpatiënten. Tot slot strooit de ANWB in no vember op gezette tijden met gra tis dashboardsponsjes en kniemat jes. Er komt vooralsnog geen was straat bij het ANWB-tanksta tion aan de Soesterbergsestraat. Toen bleek dat er onder buurt bewoners veel verzet was tegen de voorziening, besloot de Van der Sluijs Groep de aanvraag in te trekken. Sindsdien is er tot op de dag van vandaag geen nieuw verzoek voor een ver gunning ingediend bij de ge meente. De Van der Sluijs Groep realiseert en exploiteert voor de ANWB de onbemande tankstations in Nederland. Morgen en overmorgen donderdag 14 en vrijdag 15 oktober - voert het reini- gingsbedrijf RMN in drie Soester wijken een test uit met een nieuw type zijlader voor de afvalinzameling. Het gaat om de wijken Over- hees (wijk 13/14, straten bin nen Dorpsstreek en Insinger- straat), Smitsveen (wijk 13, vanaf Varenstraat tot Konings weg Speenkruidstraat en Veenbesstraat) en Soestdijk (wijk 15 en 16, gebied binnen Colenso, Talmalaan en Park Vredehof). Het betreft een eenmalige test waarvan de inwoners nagenoeg geen hinder zullen ondervin den. Wel vraagt RMN de be trokkenen aandacht voor het volgende: Plaats de afvalcontainer op de gebruikelijke inzameldag voor 07:30 uur aan de straat op de bekende aanbiedpiaats. Een medewerker van RMN zet de container in goede posi tie en op de juiste plek voor de zijlader en laat de container na lediging daar ook staan. Het is mogelijk dat de huis- vuilwagen op een ander tijdstip in uw straat komt dan u gewend bent. Alle containers die op tijd aan de weg staan worden op de inzameldag geleegd. Zonodig wordt langer door gewerkt. de nieuwbouw die overigens niet mogelijk was geweest zonder een opzienbarende erfenis in de jaren negentig. Iemand liet toen een mil joen euro na aan de stichting. Ongeveer achtduizend donateurs uit het hele land zorgen ervoor dat de begroting van De Paardenkamp sluitend is. De instelling werkt zonder enige vorm van subsidie. Toch kan ze meer donateurs ge bruiken, zegt bestuurslid Tom Bakker. 'Er vallen ouderen weg en er ko men minder jongeren bij. Werving van nieuwe donateurs gaat nu min der gemakkelijk dan vroeger. Toen stapten hele buurten in de bus als er een paard hiernaartoe werd ge bracht. Die mensen werden dan allemaal donateur. In die tijd was het heel wat dat een paard in een rusthuis terechtkwam, want het was vroeger normaal dat oude paarden naar de slacht gingen.' Hoeveel geld er ook binnenkomt voor de verzorging van de paar den, De Birkhoeve geeft Bakker en de andere medewerkers een rijk gevoel. Ruim veertig jaar geleden begon De Paardenkamp op een stukje geleend weiland van de kunstenaar Detmar. Daarna werd grond aan de Birkstraat in gebruik genomen, waar inmiddels twee vestigingen staan, zodat binnen kort 120 paarden kunnen worden verzorgd. Bakker: 'De mensen die geld ge ven, doen dat voor de paarden. Dus onze doelstelling is om zoveel mogelijk paarden op te nemen. Als je ziet dat dat lukt, is dat mooi. De mensen zien dat het goed is en het werk wordt gewaardeerd. Er zit een hele professionele organisa tie achter. 120 Paarden verzorgen doe je niet zomaar, je kunt niets aan het toeval overlaten.' Prepensioen Niettemin bestaat er nog steeds een lange wachtlijst van circa vier honderd paarden. Deze wachtlijst De Birkhoeve, hier gezien vanaf een hoogwerker, wordt 23 oktober eenmalig opengesteld voor publiek. Foto's: De Paardenkamp is gesloten om geen valse verwach tingen te wekken. Veel eigenaren hebben hun paard al lang van te voren op de lijst laten plaatsen in de hoop dat het dier bij het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd (20 jaar), of als henzelf iets overkomt, in Soest terechtkunnen. In principe geldt wie 't eerst komt, wie 't eerst maalt, maar De Paar denkamp weegt bij de toelating ook wel eens de noodzaak af. 'Maar dan gaan we uit van de be hoefte van het paard, niet van die van de mensen', zegt Bakker reso luut. Verder is het zó dat paarden niet voor hun twintigste op Voss eveld of De Birkhoeve onderdak krijgen. Een prepensioen zit er voor deze hoefdieren niet in. EUZEMENU €19,75 )BER 2004 met groene kruidensaus oep met ui-kaas crouton met appelcompote met honing-portsaus gevulde kiprolletjes noot met kerrie risotto leelbavarois met chocoladesaus thee met bonbon laandag menu inclusief s wijn en kopje koffie (niet op feestdagen) 2sterbergsestraat 188, Soest 035 - 603 60 10 www.soesterduinen.nl In Soest- Frank Schutte tel.035-6035307 èrschillende media tonen vrijwel t agelijks de beelden van kleine jongetjes met 'hongerbuiken'. Je kijkt er machteloos naar en het enige wat je kunt doen is geld don- eten. Toch is dit niet de enige op lossing. Door arme mensen werk te bieden voor een redelijk loon zijn ze in staat om de armoede te pntvluchten. Goede werkomstan digheden en een fatsoenlijk loon geeft mensen zelfrespect en per spectief op een toekomst. De im porteurs van producten die in de wereldwinkel worden verkocht streven ernaar dat de gebruikte productiemethoden niet schadelijk zijn voor het milieu. Ook mogen de werknemers niet worden bloot gesteld aan gevaarlijke omstandig heden en schadelijke stoffen. Vaak wórden ook onderwijs en medi sche voorzieningen beter. Kortom, er is echt wat te doen aan de hon gerbuiken. Openingstijden Wereldwinkel: maandag van 13:00 tot 17:00 uur en dinsdag t/m zaterdag van 9:30 tot 17:00 uur. S0356028132. bouwplannen voor particulieren en bedrijven

Soester Courant | 2004 | | pagina 5