JASSENWEEK 29,95 Soest heeft van oudsher iets met kabouters gels 'Van heidehut tot residence' t De Munt Automaterialen in 40 jaar uitgegroeid tot begrip in Soest Verdwenen Soest igaanbod van an deze krant Annie Hartman kan het niet laten Uit de historie van Soest(erberg) Eduard 2 kilo 1 *5^0 SpAAHSC WAVlbArijVtOl Boni-supermarkt geeft 400.000 artikelen weg! iWOENSDAG 13 OKTOBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 9 Museum Oud Soest Historische Vereniging Soest 1 Donsjack in vier kleuren van 39,95 nu Bij aankoop van een jas deze week een modieuze boa cadeau VRIJWILUGERSHULP NODIG? 603 11 19 GROENEyELD HAMöAppcls €xtra mooie €lst<M* 20 stuks I .77 Grote bloemkool per stuk 0.99 Lichtjestocht op Groeneveld Fietsboot weer een groot succes ELKE WEEK EEN verder geen bijzondere voorwaar :zondering van enkele woningen m zonder karakter. In die gevallen? ondere voorwaarden voor die en aangegeven. Het betreft hier n woningen, jongerenwoningen aste woningen en woningen voor •oepen. Voldoet u niet aan de in de :ntie gestelde voorwaarden, dan et geen zin op de betreffende woniJ eren; uw verzoek wordt dan niet eld. ibeurt er met uw woonbon? volledig en juist ingevulde wóon- worden behandeld. Bovendien wordl oleerd of u aan alle voorwaarden Per woningzoekende doen nooit an drie reacties mee. Indien ermee-n™*» zijn ingezonden worden alleen de startte Gerrit van de drie meegenomen in de verdeling. Munt senior samen met zijn in- ties waarbij alles klopt worden doorbniddels overleden vrouw Nel i volgorde gezet. A!s u bovenaan de :een eigen onderneming: De 2SÏÏ3? f» M»nt Automaterialen en Ge- laar/verhuurder aan u aangeboden, ï«£<fcchaDDen Nu 40 iaar la- iert u de woning dan krijgt u via de pe®5C"d"Pen\.i>u' 4U Jaar Ia der een huisvestingsvergunning van IS bedrijf een begrip in aente Soest, waarvoor u leges ad Soest en omgeving. Mede ),00 moet betalen. dankzij de inzet van zijn zoons Bram, Gert en Peter is het be- e kandidaat dèjf verworden tot een gezon de, zelfstandige onderneming een van de reactietermijn benaderd ^£'ant8e"c'lt'ie'^ en *n^eres" verhuurder. Zonder een se in mensen hoog in het vaan- ingsbrief is het niet mogelijk de del heeft staan. ^Lbin™, bekfiiken- Het heeft I» de afgelopen veertig jaar is de ..-li 'i|TsFT omvang van het bedrijf enorm toe- •FKOMFN vntlB^FW wnSKS genomen. In 2002 werd het Soes- WGT 6EEN BERICHT^ meuwe kantoorruimte en een ex- ten woningtoewijzing pediüeruimte voor nachtleverin- taten van de wpni'ngtolwijzingen SM!r!r^,fck00£ weergegeven in een overzicht. „er feier> een wordt aangegeven hoeveel reacties H n woning zijn ontvangen en of de ^^föpjotlaan 84 in Nykerk. bij loting of aan een voorrangs- at is toegewezen. "Op internet :vens weergegeven op welke plaats mmer) men is geëindigd." woningzoekenden me gevallen is het mogelijk om op e of sociale gronden een verklaring te verkrijgen. Slechts in beperkt aantal gevallen zal een :e verklaring, die slechts van geselecteerd voor een woning, dan binnen 5 werkdagen na het Zoals zoveel andere bedrijven moest ook deze onderneming van de grond af worden opgebouwd. Zo diende in het prille begin de varkens- en kippenhokken van zijn vader als veredeld bedrijfspand. Bovendien was het moeilijk om tegen het gerenommeerde bedrijf 'Jan Schans Automaterialen' op te boksen. Met inzet van zijn vrouw en de personeelsleden Hans Wege- rif (nu directeur bij Group Auto Nederland) en Jos Brouwer (over leden in 2002) wist Gerrit een be drijf met goede service en veel ex pansie in de regio te bewerkstelli gen. De jaren 60 waren goede jaren voor de startende onderneming. Al snel werd begonnen met de bouw van een nieuw bedrijfspand. Ook werden er veel onderdelen uit Duitsland gehaald vanwege de gunstige inkoopprijs. Door een zeer goede prijs-kwali- teitverhouding en een klantgerich te service lukte het G. van de V.l.n.r. Gert Junior, Gert senior en Peter vd Munt. Foto: Soester Courant Munt B.V. Automaterialen en Ge reedschappen om in 1973 de con current Jan Schans uit Soest te doen vertrekken. Niet veel later werd er een bezorgservice opge start zodat de klant zeer snel de onderdelen in de werkplaats heeft. Deze service bestaat nu nog steeds. De jaren 80 waren wat lastiger door de dalende economie. In de explosieve jaren 90 slaagde het bedrijf erin om de omzet aanzien lijk te verhogen. Inmiddels heeft oprichter Gerrit door gezondheidsproblemen een stap terug moeten doen. Zoon Gert neemt de honneurs in Soest waar. Zo vader, zo zoon. Want ook onder zoon Gert blijft de klantgerichtheid voorop staan. Sukls een paar jaar wordt er op de Eng weer een veld rogge ver bouwd. Een cultuurhistorisch initiatief. De tijden van weleer herleven er een beetje door. Tot aan de jaren zestig van de vori ge eeuw verbouwden de vele boeren in Soest met doorgaans een gemengd bedrijf wel ieder jaar een veldje rogge. :n bij WVS of op de internetsite: jnruimteverriplinq nl. onverhoopt een serieuze klacht ;bben over de woningtoewijzing, u die schriftelijk indienen bij Jstbus 276, 3760 AG Soest, ter /an de klachtencommissie. nog vragen heeft over het gssysteem dan kunt u daarvoor ij WVS, of op de internetsite: inruimtevprdelina.nl. Reactienummer 3 Itekening: in zijn. n worden niet in behandeling genomen. Aantal Aantal toewijzing camers reacties via 1 31 Loting 38 Loting 34 Loting 34 Loting 26 Loting 10 Loting 95 Loting 9 Loting 5 Loting 32 Loting 16 Loting 29 Loting 26 Loting Voor dit jaar is de oogst van de rogge binnen. Zo hebben we kun nen zien of in de krant kunnen le zen. Het is op moderne wijze geoogst met de tractor en de maai dorser, die dit werk in een keer maait en gelijk dorst. De graankor rels worden gewand en in zakken gestort en de strohalmen in balen geperst. De foto die we deze keer in Her vonden Soest plaatsen is uit de tijd dat de oogst nog met paarden kracht moest worden binnenge haald.' Heel vroeger was dit werk van begin tot eind nog handwerk en moest het koren nog met de pik en de zicht (korte zeis) worden ge maaid. Volgens boer Herman Schimmel uit de Birkt, op 3 de cember hoopt hij 92 jaar te wor den, was er in zijn jonge jaren al een simpele maaimachine die met paarden over het veld werd getrok ken. Het was meestal de taak van de vrouwen achter de maaiers of maaimachine aan te lopen om het koren tot schoven te binden. Daar na werden de schoven rechtop ge zet in een verzamelschoof om een paar dagen te drogen. Twee scho ven tegen elkaar vormde een mannetje' en daar werden door gaans aan iedere kant nog drie soms vier gebonden bossen tegen aan gezet. Zo stonden de schoven in rijen op het veld wat een fees telijk gezicht was op de Eng, dat aienige fotograaf en kunstschilder leeft geïnspireerd tot het maken /an een mooi prentje of schilderij- ;je. Sa een paar liefst zonnige dagen verden de schoven op een boeren- car (kromme dissel) geladen en iaar de boerderij gebracht. Tij de- ijk werd het graan op een koren rolder of in de hooiberg opgesla gen om later met de machine te vorden gedorst. Vroeger dorste nen met de vlegel in het najaar en Dok wel in de winter op de deel als Je koeien al op stal stonden maar net de machine dorste men liefst ro gauw het koren op de boerde- ij was. Dit om het geknabbel van nuizen en ander ongedierte tegen egaan. h de oorlogsjaren dorste men 'ooraf wel eens een klein gedeel- e van de oogst met de vlegel. Op le dag dat de dorsmachine was «steld, was er ook de hele dag enfcontroleur aanwezig, vertelde ierman Schimmel. Om een paar akken graan buiten de boeken te ouden smokkelden de boeren tiekem wat. 3r>- Gijs Hilhorst en Kees de Bruin wisten altijd wel een weg met de achtergehouden rogge. De contro les in de oorlog waren best pittig. Bij de oom van Schimmel, de boerderij die Herman na de oorlog heeft overgenomen, hadden ze in de oorlog ook een klein deel van de oogst achtergehouden en het vast in de slaapkamer neergezet. Ze zouden het straks wel beter opbergen onder het bed in een luikje onder de vloer. Oom had niet gerekend op een onverwach te controle die het hele huis op zijn kop zette en zo werden zij alsnog op heterdaad betrapt. De foto van vandaag is gemaakt bij de vader van Herman Schimmel, Hendrik Schimmel, op de boerde rij aan de Lange Brinkweg. Het moetin de jaren 1925/30 zijn ge weest. De boeren lieten toen al een dag de dorsmachine komen, die met behulp van de hele familie en vaak ook de buren het dorsen van de hele oogst in een dag klaarde. Op zo'n dag, een hoogtepunt in het jaar, kwam ook soms een foto graaf langs. Hij plaatste zijn foto toestel op de driepoot en even was er tijd om iedereen op een strate gisch plekje te zetten en de foto af te drukken. Het resultaat is vaak een zoekplaatje, een muur van stro met hier en daar een mens. Daar om hebben we ze voor het gemak maar een nummer gegeven. 1. Bart Kooy; 2. Jo dochtertje van de boer; 3. Vrouw van de boer Alie v/d Hengel; 4. An Huiskes; 5. Manus van Vulpen; 6. Lammert Westhof; 7. De boer zelf, Hendrik Schimmel; Jongetje bij kruiwagen is Herman Schimmel later boer in de Birkt (van hem is de foto); 9. Jan de Bruin; 10. Wout Logtcn- Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, 88 6017065. WOMENSWEAR Soesterbergsestraat 49a, Soest Tel. 035 - 602 35 84 Leusderweg 198, Amersfoort Tel. 033 - 476 68 93 Tandprothetische praktijk v. Rijn/Nijholt voor al uw kunstgebitreparaties vrijblijvende adviezen vervaardiging nieuwe kunstgebitten Ook voor ziekenfondspatiënten Nieuwstraat 5e (ingang grote parkeerterrein) 3743 BK Baarn (035) 541 35 25 Het leek er aanvankelijk op dat Annie's winkel slechts voor heel kort verhuisd was naar de Brinktstraat 12. Echter, niet is minder waar. Annie kan het niet laten en ondanks de tegen slagen met haar gezondheid is het haar gelukt met een opge wekt humuer en vol goede moed gewoon door te gaan. 'Dankzij het medeleven van vrien den, klanten en uiteraard dankzij de hulp en liefde van mijn man is het me gelukt en ben ik weer de ouwe. Het wachten is nu op een enthousiasteling die van haar hob by haar werk wil maken zoals ik dat altijd heb gedaan. Iemand die te zijner tijd deze winkel wil voort zetten. De confectie zal dan hoogstwaar schijnlijk afvallen zodat er stoffen, fournituren en brei wol/garens overblijven. Prachtig toch, zo'n winkel en onmisbaar, omdat er anders voor heel veel spullen naar Hilversum of Amersfoort gegaan moet worden', aldus Annie. Op heel veel spullen zit een grote korting en er is ook een compleet nieuwe wintercollectie binnenge komen. Zie advertentie elders in de krant. 'Hoewel hun verplaatsingen onvoorspelbaar zijn, zullen ze vast niet voor 't laatst in Soest zijn geweest. Soest heeft im mers iets met kabouters!' Dit schreef de krant ooit naar aan leiding van een kortstondige 'bezetting' van het gazon achter het gemeentehuis door 1.500 kabouters. Daarmee protes teerden ze tegen het kappen van de eeuwenoude lindeboom in de historische Kerkebuurt. Hun actie haalde niets uit, maar ze hadden er weer de aan dacht op hun bestaan geves tigd. Sinds kort hebben ze dat opnieuw gedaan, nu bij Zuidergracht 15. Daar zouden ze eigenlijk al ver trokken zijn naar een klus in Bel gië, maar de Kabouterunie heeft hun uitstel verleend, zodat ze even langer in Soest voor de ramen te kijk zitten. Blijkbaar om te medi teren, want ze bewegen niet. Dat bewijst volgens hen die niet in ka bouters geloven dat ze niet echt bestaan. Degenen die het tegen deel beweren, hebben daarentegen medelijden met de ongelovigen omdat zij kennelijk nog nooit een kabouter hebben gezien. Zij die er wel in geloven, zijn ervan over tuigd dat er iets aan het gezichts vermogen hapert van de twijfe laars. Die zijn er trouwens ook nooit als de kabouters er zijn. De kabouters die nu hun intrek hebben genomen aan de Zuider gracht zijn dus niet de eerste in Soest. Integendeel, de gemeente heeft altijd iets met kabouters ge had. In 1946 bijvoorbeeld vestigde zich aan de De Genestetlaan ten huize van de tekenaar Jean Dulieu (Jan van Oort) Paulus de Boska bouter, hoofdrolspeler in strips, boeken, luisterspelen en, samen met Oehoe-boeroe, Pieter, Salo- mon en de heks Eucalypta, zelfs in een televisieprogramma dat heus niet alleen bij kinderen populair was! Net als zijn soortgenoten was Pau lus niet groot voor zijn leeftijd. Wie daar iets van zei kreeg altijd het zelfde antwoord: 'Dat is geen re den om ons, kabouters, te kleine ren.' Later kwam Soest opnieuw door kabouters in de belangstelling toen tekenaar Rien Poortvliet, die aan het 1B Heeserlaantje woonde, zijn boek 'Leven en werken van de kabouter' presenteerde. Sprookjesland Veel eerder al hadden de kabou ters Soest als aantrekkelijke woon plaats ontdekt. Ze vestigden zich massaal in de voortuin van een oude boerderij aan de Schouten kampweg en noemden hun do mein Sprookjesland. Toen de boer derij eind jaren zeventig werd af gebroken, moesten de kabouters hals over kop hun stek verlaten. Waar ze naar toe zijn gegaan, is nooit duidelijk geworden; wel dat er ook een kaboutervestiging kwam aan de Wieksloterweg, waar ze in hun Kaboutertuin voor het paleis van de Kabouterkoning ja ren ongestoord verbleven. Op hun Siberische soortgenoten na, die bekend staan als agressief, zijn kabouters een vredig volkje. Toch moet men hun vasthoudend heid en invloed niet onderschatten als zij zich ergens voor inzetten. Soest heeft daar ook ervaring mee. Begin jaren zeventig kwamen de kabouters voor het eerst in Soest in actie. Ze waren vertegenwoordi gers van de politieke groepering, die eind jaren zestig, als vervolg op de provobeweging, was opgericht nadat Roel van Duijn (later wet houder van Amsterdam!) Oranje Vrijstaat had uitgeroepen. In het hele land, waaronder Soest, ont stonden dependances. De leiding hiervan berustte bij een zoge- stein; 11. Willem Schimmel van de Koninginnelaan; 12. Henk Logten- stein. Deze rubriek wordt verzorgd door Gijs van Brummelen van Museum Oud Soest. Voor reacties, tel. 6012158. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg KASTEEL NATIONAAL CENTRUM RAARN VOOR BOS, NATUUR T EN LANDSCHAP Tel. 035 - 548 09 94 DE VERSSPECIALIST zonöer pit Overhees: Tamboerijn 21 - Tel. 601 24 25 Aanbiedingen gelden van donderdag t/m zaterdag Samen met Staatsbosbeheer orga niseert Kasteel Groeneveld ieder jaar verschillende wandelingen over de landerijen, zo ook op za terdagavond 30 oktober. De dagen worden korter. In het donker hoor je de geluiden van het bos beter dan bij daglicht. En er zijn ook andere geluiden. De deelnemers gaan, slechts verlicht door het lichtje van een (zelf) gemaakte lampion, samen met de boswach ter het bos in. Alle lampionnen vormen een prachtig snoer van licht in de duisternis. Voorafgaand aan deze wandeling kunnen kinde ren, samen met hun ouders, groot ouders of andere begeleiders, lam pionnen maken. Halverwege de wandeling vertelt de boswachter een spannend verhaal. Een leuke tocht om samen met de kinderen te beleven. Programma: vanaf 18:00 uur lam pionnen maken voor kinderen tot 12 jaar; om 19:00 uur smullen in het Grand Café van 'drie in de pan' (kleine pannenkoekjes) met een glaasje appelsap; van 20:00 tot 22:00 uur wandelen met de bos wachter. Kosten: 12,50, inclusief lampion. Maximaal 80 deelne mers. Geschikt voor kinderen van af 6 jaar (onder begeleiding van een volwassene). Reserveren is vereist: 548.09.94 of reserveringsbureau@minlnv.nl. naamd rayonhoofd. De politieke Kabouterpartij streef de een niet-autoritaire maatschap pij na door zich niet te houden aan de ongeschreven maar stilzwijgend aanvaarde regels voor wat gebrui kelijk is in het maatschappelijk ver keer. Toen het gemeentebestuur van Soest begin jaren zeventig het plan opperde om één van de oudste wegen, het Kerkpad, tot zeven meter te verbreden, richtten de kabouters voor het eerst het vi zier op Soest. Enquête Doordat Paulus in Soest woonde en in kabouterland veel vrienden en kennissen had, was het niet moeilijk een grote groep te mobi liseren om dat plan, verdedigd door wethouder van openbare werken mevrouw M.C.P. Walter- van der Togt, te torpederen. Ze deden dat overigens op een demo cratische manier: door het houden van een enquête onder de aanwo- nenden van het Kerkpad. Het re sultaat was dat zeventig procent van de bewoners het plan afwees en dat nog eens extra duidelijk maakte tijdens inspraakavonden. Uiteindelijk trok de gemeente het plan in en behield het smalle Kerk pad z'n oorspronkelijk landelijke karakter. Later deden de kabouters opnieuw van zich spreken in Soest. Ze de den mee aan een landelijke actie om speelplaatsen veiliger te ma ken. Aanleiding hiertoe was een dodelijk ongeluk in Eindhoven. Daar was een kind uit een speel toestel op de tegels gevallen. De kabouters besloten toen in te grij pen door onder alle speeltoestellen in heel Nederland de tegels weg te halen. In Soest gebeurde dat op de Albert Cuyplaan. De kabouters hadden hiermee niet veel succes, want enkele buurtbewoners waren het niet met de actie eens. Zij hiel den de kabouters vast totdat de inmiddels gewaarschuwde politie hen meenam. Na verhoor op het politiebureau kregen ze hun vrij heid terug. De volgende grote kabouteractie in Soest liet 25 jaar op zich wachten, hoewel de (wilgen)knotkabouter (die een sprekende gelijkenis ver- Ondanks 'de natste zomer sinds 50 jaar' gaat de fietsboot ook dit sei zoen meer dan 10.000 passagiers over de Eem en de Randmeren vervoeren. Tussen 13 en 20 okto ber wordt de 10.000c passagier aan boord verwacht. Dit ziet de Eem- lijn als reden voor een feestje met de medepassagiers. Fietsers uit Eemland vinden Spakenburg een aantrekkelijk reisdoel om met de fietsboot aan te doen. De praktijk proef 'varen op Huizen' blijkt ook goed aan te slaan. Het fietsboot arrangement 'Singer Laren' is ook een goede aanleiding om naar Huizen te varen, Van daaruit kan men dan naar het Singermuseum in Laren fietsen om daar tegen een gereduceerde prijs de tentoonstel ling 'Van Mauve tot Mondriaan en van Koch tot Koons' te bekijken. Daarna kan men weer naar Baarn terugfietsen. Op dinsdag en don derdag is er voor passagiers ook de mogelijkheid om over te stappen op de snelle fietsveerdienst van Huizen naar Almere om daarna door Flevoland hun weg terug naar huis te zoeken. De fietsboot vaart dit jaar tot de laatste dag van ok tober. Op woensdagen en zaterda gen naar Spakenburg. Op dinsda gen, donderdagen en zondagen naar Huizen. Folders zijn verkrijg baar bij de VW-kantoren. toonde met wijlen milieu-actie voerder Chris Uiterwijk) jarenlang in de openbaarheid actie voerde tot behoud van wilgenbomen. In 1997 lieten kabouters weer van zich horen in Soest toen bij het bedrijf Kijkkader aan de Zuider gracht vier kabouters, samen met een groepje Taiwanese dwergen, even spoorloos waren verdwenen als ze gekomen waren. Een zoek actie en een posteractie 'Vermist' leverden geen resultaat op. Kabou ters en dwergen leken van de aard bodem te zijn verdwenen. Dat was ook het geval met de 1.500 kabouters die verantwoorde lijk waren voor de kortstondige 'bezetting' van het gazon achter het gemeentehuis. Dat ze met zo- velen waren, geeft wel aan dat het hen ernst is als het gaat om de be scherming van de natuur in het al gemeen en bomen in het bijzon der. Hoewel hun verplaatsingen on voorspelbaar zijn, zullen ze vast niet voor 't laatst in Soest zijn ge weest. Soest heeft immers iets met kabouters! Een karakteristieke tekening van een kabouter bijzijn al even karak teristieke woning, een uitgeholde boom. Tekening archief Eemland Pers. 'Van Heidehut tot Residence' is een gewaardeerde, tweewekelijks ver schijnende rubriek. De schrijver, Jan van Steendelaar, beschikt zelf over een omvangrijk archief waar uit hij gegevens kan putten. Daar naast bezoekt hij archieven in Soest maar ook daarbuiten. Verder leve ren gesprekken en bijdragen van lezers interessante verhalen op. Elke keer probeert de schrijver waar mogelijk een link te leggen naar de actualiteit. Hiervoor zijn tips, geschreven artikelen, boeken, tijdschriften, ansichten en foto- of ander illustratiemateriaal uiterst welkom. Uiteraard worden desge wenst de spullen na reproductie on beschadigd aan de eigenaar gere tourneerd. Contact met de schrijver is mogelijk via 06-22.45.01.73 of e-mail: eempers@wanadoo.nl. IN DE BUS? Neem een abonnement: 9,- per half jaar! tel. (035) 6014X52 Prijzenslag of niet, Boni-super- dezelfde plaatjes is onmiddellijk markt maakt het leven weer prijs! Het artikel dat twee keer is wat plezieriger met een extraa- afgebeeld hoeft niet te worden af- tje voor haar klanten. Dankzij die klanten kon de winkelketen uitgroeien tot een moderne vers- en voordeelformule van maar liefst 32 supermarkten. Omdat het leven al duur genoeg is, geeft Boni de komende weken maar liefst 400.000 artikelen aan haar klanten weg via, de inmiddels bekende, krasactie. Winkelen bij Boni is tijdens de feestweken, van maandag 11 oktober t/m zaterdag 4 december, extra leuk, Naast de altijd lage prijs en het uitgebreide versaanbod, krijgt iedere klant die voor 10,00 besteedt een gratis kraskaart. De regels zijn heel simpel: twee Het totaal aan prijzen dat in 8 we ken wordt uitgegeven bedraagt meer dan 400.000 stuks! Kans op gourmetstel Iedere week worden in alle Boni filialen nog eens twee Tefal-gour- metstellen weggegeven. Kraskaar ten die geen gratis artikel opleve ren dingen wel mee naar die mooie prijs. Boni wil met deze actie haar klanten laten meedelen in het suc ces van haar winkelformule. Tussen de grote, inmiddels deels buitenlandse winkelformules is Boni als onafhankelijke organisatie in staat gebleken de consument steeds met een goede prijs/kwali teit verhouding aan zich te binden.

Soester Courant | 2004 | | pagina 9