Nu een jaar lang 1% lagere hypotheekrente! Bovenmeester' Rien Flinterman neemt afscheid van De Werveling Soest 50 jaar geleden] Verdwenen Soest Open dag Paardenkamp op nieuwe locatie De Birkhoeve Overlevingsgeheim is: 'Afstand nemen' Zaterdag 23 oktober, 11:00-16:00 uur Een, on^eütk zit uv een, klein koekje,. \ZMvZolaMvde,OOSTE'R.QRACHT 1. f FOCwS i Koninginnebank gezocht soesterScourawt Dierentehuis en Vogelopvang krijgen 13 mille Open dag in lab Meander MC 'atmn Museum Oud Soest Historische Vereniging Soest WOENSDAG 20 OKTOBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 11 Het is een cliché, maar het ver trek van Rien Flinterman als directeur van de christelijke basisschool De Werveling is het einde van een tijdperk. Met zijn 62 jaar is hij nog een van de bovenmeesters' die de tijd heb ben meegemaakt voordat de Mammoetwet het Nederlandse onderwijs op zijn kop zette. Toch is hij - ondanks alles wat er misschien op het moderne onderwijs is aan te merken niet iemand die het liefst alles bij het oude had willen houden. )at hij zijn 'pensioen' gehaald leeft is in zijn ogen geen groot cent per regel op. Hij deed er in elk geval veel ervaring op met schrijven, wat hem later nog op vele manieren van pas is gekomen. Ook profiteerde hij van de op brengst (15 van de nieuwjaars advertenties die hij persoonlijk ophaalde. Dat wijst op een zakelij ke instelling. Dat klopt wel, want in zijn latere jaren als directeur genoot hij bij voorbeeld van het 'regelen' van de verbouwing van diverse scholen, het onderhandelen met de ge meente, de aannemer, de architect. 'De Flintermannen zaten vanouds in de handel,' weet hij. Het ge slacht is afkomstig uit Duitsland. De eerste Flintermann (met dub- vonder, al haken veel collega's al bele n) kwam meer dan een eeuw uim voor die tijd noodgedwongen geleden naar Holland, if. Zijn overlevingsgeheim? 'Af stand nemen,' klinkt het gedeci deerd. 'Ik heb er altijd voor ge- ;orgd dat ik in het weekend met |ieel andere dingen bezig was.' En óch heeft het onderwijs in het al- jemeen, en 'zijn' school - eerst de |j)e Savornin Lohmanschool, later De Werveling - in het bijzonder 'Rehoboth' Zijn eerste school (hij kwam er in 1966) stond in Doorwcrth en was - zoals de naam 'Rehoboth' al doet vermoeden - van christelijk- nationale signatuur. Dat zegt een heleboel mensen waarschijnlijk niet veel meer, maar het hield in tijd zijn volle aandacht en zijn dat de schoolbevolking van ge- jart gehad. Volgende week is hij er mengde herkomst was: hervormd oor het laatst. Woensdag de 27e én gereformeerd. Het beviel hem /ordt een drukke dag, met een re- daar uitstekend, ook al vanwege de eptie en een 'open huis'; donder- fraaie omgeving. 'Als het mijn ag de 28e is dan de échte laatste twééde school was geweest zou ik chooldag, die hij te midden van er nooit zijn weggegaan...' Hij werd e kinderen doorbrengt. 'Nee, ik er na een paar jaar benoemd tot eb geen idee wat me boven het hoofdonderwijzer, tot hij in 1975 oofd hangt...' naar Soest vertrok, waar hij als Dan staat er opeens een punt ach- hoofd was benoemd aan de De er de onderwijsloopbaan van de Savornin Lohmanschool aan de jereformeerde tuinderszoon uit Driehoeksweg. 'De school van vlonster in het Westland, globaal Daan Hoekstra', zoals hij het om- ussen Rotterdam en Den Haag, schrijft, 'die net daarvoor wethou- waar ook de Soester burgemees- der was geworden.' Hij herinnert ter Koos Janssen zijn - overigens zich de 'Driehoeksschool' - de katholieke - wortels heeft liggen). Minister de Vïsserschool was een Rien Flinterman voelde er destijds niets voor om zijn vader op te vol gen ('dan verdien ik veel te wei nig,' zei hij als twaalfjarige) en koos voor een carrière in het on- moment dat hij zich zou aanmel den zat het fors tegen met de tuin dersinkomsten - 'de sla draaide door' - en er was geen geld om de boeken voor hem aan te schaffen. 'Dat kostte 300 gulden en die had m'n vader niet. En ik kwam op het toelatingsexamen een tiende punt te kort om de boeken van school te krijgen...' Gelukkig bood tante Jannie zaliger, een rijke boerin, soelaas. Zij legde het geld op tafel. Na de kweekschool wachtte de militaire dienst, bij de luchtmacht, die hem onder andere naar de vliegbasis Soesterberg bracht. Hij was telexist in een peloton dat kennelijk uitsluitend uit onderwij zers bestond. In zijn vrije tijd ver schafte hij zich neveninkomsten als losvast verslaggever van de regio nale krant in het Westland. Dat leverde hem een cent, soms twee Eenmalig zal Stichting De Paardenkamp haar nieuwe tomplex De Birkhoeve open tellen voor publiek. Ter gele enheid van de officiële ope- ling wordt daar op zaterdag 23 inktober de halfjaarlijkse open dag gehouden. Voornaamste voorziening op de accommodatie zijn de vier potstal len die plaats bieden aan totaal aiestig bejaarde paarden. Verder zijn er een behandelkamer, vier Ifzonderlijke stallen, een werk plaats, een garage voor het machi nepark en het kantoor van de stichting te vinden. De Birkhoeve ligt aan de Birkstraat 122b, tegen over Diervoeders Eemland. Op hét terrein van dat bedrijf kunnen l|bzoekers hun auto parkeren tij dens de open dag. In verband met de enorme toeloop die wordt ver acht, wordt inwoners van Soest JAN VAN ZAL Oostergracht 1 (Industrieterrein De Grachten) Tel.: 035 - 6011018. www.vanzal.nl In de Emmakerk heeft ooit een 'koninginnebank' gestaan. In middels is die al bij een vorige verbouwing verdwenen, maar in de jaren dertig van de vorige eeuw moet die er nog gestaan hebben. De Rotary Club Baarn-Soest is bezig een boek te maken met historische schet sen uit de drie Eemlandse buur gemeenten Soest, Baarn en Eemncs. Een hoofdstuk zal gaan over de koninklijke ban ken in de hervormde kerken van die plaatsen en over die in Lage Vuursche. De redactie is erin geslaagd heel wat materiaal hierover te verzamelen maar het lukte tot nu tot niet om de geschiedenis van de bank in de Emmakerk boven water te krij gen. Ook een afbeelding van de bank is niet gevonden. Kunnen de lezeis van de Soes ter Courant ons helpen? Reac ties graag aan Jan Wessels, Parklaan 35, 3765 GJ Soest, 88 035-601.96.17, of janwes@ wolmail.nl. paar jaar eerder afgesplitst - als een oord waar strenge discipline heerste. 'Als de bel werd geluid werd het doodstil op het plein. In korte tijd formeerde zich per klas derwijs. Dat zat er al vroeg in. 'Ik een rechte jongens- en een rechte wist al op de lagere school dat ik meisjestij, en er werd niet meer dit het leukste vond: het omgaan gesproken. De kinderen gingen met kinderen.' met ene meter tussenruimte naar Dat hij op de christelijke kweek- binnen en gingen doodstil in de school in Den Haag terechtkwam bank zitten. Toen ik drie maanden ging overigens niet vanzelf. Op het aan het werk was gingen de kinde ren vrij naar binnen...' Niettemin voelde hij zich verwant met Hoekstra. 'Hij was ook een doe ner, net als ik.' 'Managen' Dat hij in 1975 in Soest terecht kwam was grotendeels toeval. Hij wilde zeker niet terug naar het westen - 'Kijk maar eens in het Westland om je heen; het is zó geïndustrialiseerd allemaal' - en trok een cirkel rondom Doorwerth waarbinnen hij zou solliciteren. 'Laat Soest nu net op de rand van die cirkel liggen...' Hij kende het dorp niet - afgezien van vijf maan den Soesterberg als militair - maar is er intussen zeer aan gehecht ge raakt, of in elk geval aan het cen trum van het land. Zijn directeurs- taken namen overigens aanzienlijk toe toen de De Savornin Lohman- verzocht zoveel mogelijk per fiets te komen. De open dag begint om 11:00 uur. Op het programma staan onder meer rondleidingen over het zeer moderne en fraai uitgevoerde complex. Andere onderdelen zijn demonstraties van oude ambach ten, knutselen voor kinderen, een rommelmarkt en levende muziek. Om 14:00 uur opent burgemeester Koos Janssen De Birkhoeve offici eel. Rond die tijd worden tevens dertien nieuwe bewoners van De Paardenkamp voorgesteld. Na de open dag is De Birkhoeve in principe niet meer toegankelijk voor belangstellenden. Het be zoekadres blijft Boerderij Vosse- veld aan de Birkstraat 96. Daar wil de stichting op termijn een kennis centrum inrichten. De kennis en het materiaal zijn reeds in huis, maar gezocht wordt naar een stu dent die bij wijze van stageproject invulling wil geven aan het plan. school in 1993 weer fuseerde met de Minister de Vïsserschool tot 'De Werveling' aan de Oude Utrechtseweg. Vanaf die tijd heeft hij nauwelijks meer voor de klas gestaan, omdat de tijd daarvoor ontbrak toen hij zich meer en meer met 'bovenschoolse taken' ging bezighouden, zoals de financiën en het beheer van de schoolgebou wen. Dat 'managen' van o.a. de verbouwing van de zes Soester p.- c. basisscholen vond hij leuk om te doen. Als hij opnieuw zou kunnen kie zen zou hij waarschijnlijk weer het onderwijs in gaan, maar ook het 'bestuurlijke' heeft hem altijd ge trokken. Wel zou hij heel bewust weer kiezen voor het christelijk onderwijs. Wat hem betreft is er zo langzamerhand overigens geen be zwaar meer om te fuseren met het katholieke onderwijs. 'Ik ben altijd sterk voor bundeling van krachten geweest en laten we eerlijk zijn: er is toch nauwelijks verschil meer? Tachtig procent van de schoolbe volking van mijn school is onker kelijk. Zeker hier in Soest moet je zoeken naar het gemeenschappelij ke...' Identiteit In het verleden was het christelijk onderwijs in Soest niet bepaald vooruitstrevend, geeft hij toe. 'De zorg van de bestuurders voor de identiteit van de school was zó groot dat ze heel snel bezorgd wa ren over de identiteit van de school,' grapt hij. 'Ik heb die zorg altijd wel begrepen, maar nu de identiteit niet zo'n belangrijke rol meer speelt is dat toch een stukje bevrijding. Anderzijds moet je wel oppassen voor een negatieve spi raal. De identiteit van de school moet voor de ouders wel herken baar blijven...' Die identiteit - die wat hem be treft dieper gaat dan bidden, zin gen en bijbellezen - heeft hem de jaren door altijd sterk bezig gehou den. Ook buiten het schoolleven om, met name in zijn kerkenwerk, o.a. als kerkenraadslid van (eerst) de Wilhelminakerk en (later) de Oude Kerk, stuitte hij soms op een bezorgdheid die de redelijkheid soms overstemde, zoals hij het for muleert. Vijanden heeft hij bij zijn beste weten overigens niet ge maakt, noch in het onderwijs, noch in de kerk. Daarvoor is hij een té verzoenende figuur. Of beschikt hij over een dikke huid? 'Ik kan goed afstand nemen,' herhaalt hij, en iemand als mens blijven zien.' Rien Hinterman mag dan in de ogen van buitenstaanders een toonbeeld van kalmte en rust zijn, naar eigen zeggen kan hij ook wel eens explosief reageren. 'Als er plotseling iets gebeurt kan ik wel kwaad worden, maar het duurt nooit lang.' Hij stopt ermee, en niet tot zijn ongenoegen. 'Tweeënzestig is oud genoeg, vind ik. Het is goed dat ik eruit ga. Mijn tijdperk zit erop. De nieuwe directeur is 29 jaar en is meer een onderwijskundig leider. Door alle drukte kwam dat bij mij wel eens in het gedrang. Het on derwijs is in die 40 jaar sterk ver anderd. Ik heb nog 'frontaal' voor klassen met 48 leerlingen ge staan...' Hij wijst erop dat de school een goede toekomst tege moet gaat, gezien de bevolkings aanwas in Soest-zuid. 'De progno se voor De Werveling en de Lud- gerusschool samen was 450 leer lingen, en we zitten in Soest-zuid al op 650...!' Tuindersbloed Het zit er bijna op. Nog even en hij kan gaan genieten van meer vrije tijd, waarin hij hoopt toe te komen aan zijn hobby's: de tuin van zijn huis aan de Molenstraat met uit zicht over de Eng (het tuinders- bloed kruipt toch waar het niet gaan kan) - 'met heel veel bloe men, en het stikt er van de vogel tjes' - en wandelen, niet alleen in Nederland maar ook in de Zwit serse Alpen ('heerlijk, die zuivere lucht op 2000 meter hoogte'). Het liefst had hij alleen afscheid willen nemen met een feest voor de kinderen, maar hij beseft dat er geen ontkomen is aan de officiële Rien Flinterman gaat volgende week voor 7 laatst 'naar school'. plichtplegingen die er nu eenmaal bij horen. Het zal ongetwijfeld druk worden als Rien Flinterman wordt uitgewuifd. De receptie (voor genodigden) wordt gehou den op woensdag 27 oktober van 16:30 tot 18:00 uur in de school aan de Oude Utrechtseweg. Ieder een die hem nog even de hand wil schudden - zoals oud-leerlingen en vroegere ouders - is welkom tijdens het 'open huis', eveneens in Dé Werveling, van 20:00 tot 22:00 uur. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krornmeweg 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl ELKE WEEK EEN IN DE BUS? Neem een abonnement; 9,- per half jaar! tel.(035) 6014152 Openingslijden: dinsdag t/m vrijdag 9.30 - 17 30 uut 3764 CR Soest telefoon 035 - 603 03 03 vvww vonkinlerieitrs.nl zaterdag 9 30 -17 00 uur Op maandag zijn wij gesloten. Uit de Soester Courant van Dinsdag 19 October 1954 SCHOOL HEES WERD „INSIN- GER-SCHOOL." Zaterdagmiddag werd de naam Insinger onverbrekelijk aan de Chr. lagere school te Hees verbon den werd en de daad, die Herman Albrecht Insinger in 1909 stelde, n.1. een school en een dienstwo ning te schenken, nogmaals in her innering gebracht. Het was in 1900, dat de bewoners van de buurtschap Hees - welke buurtschap ouder is dan het 1000- jarige Soest - een verzoek aan de Soester gemeenteraad deden tot stichting van een lagere school. De gemeenteraad van toen wees dit verzoek af, omdat de gemeen telijke financiën de bouw van deze school niet toelieten. Toen werd dit verzoek gedaan aan de vereniging „Een school met den Bijbel" alhier, welke vereniging een school bezat aan de Juliana- laan, waar nu de Ger. Kerk staat. Deze schoolvereniging wilde graag aan het verzoek van de Hees-bur gers tegemoet komen, doch ook deze vereniging beschikte niet over het benodigde geld. De onderwijs- gelij kstelling was er nog niet, zodat men uit eigen gelden zou moeten bouwen. Een bedrag van f 1500,— werd toegezegd en de heer Insinger schonk de grond voor school en woning. In Mei 1906 bleek in het testament van de inmiddels over leden heer Insinger de som van f 17.700,— aan de schoolvereni ging te zijn vermaakt, zodat men tot de bouw van de school en de woning voor het hoofd kon over gaan. Op 1 April 1900 kon de school in gebruik worden genomen en kon den de Hees-kinderen het begeer- de'onderwijs genieten. De heer H. Fennema, voorzitter van de schoolvereniging, vertelde Zaterdagmiddag van deze gang van zaken, toen deze school zijn nieuwe naam kreeg. In de hal van het gebouw hadden zich vele ouders en de leerlingen verzameld, alsmede de Burgemeester, Wet houder De Haan en bestuursleden en onderwijskrachten van de Chr. scholen. Als bijzondere gasten wa ren aanwezig Mevr. de Wed. Insin- ger-van Uslar Gleichen en haar dochter Mevr. Vink-Insinger. HOOIBERG IN BRAND GE STOKEN. Gisteravond, te half zeven, werd de brandweer gealarmeerd voor een brandende hooi- en roggeberg, toebehorende aan de heer R. v. d. Heuvel, wonende Veenzoom 2. De brandende berg was van klein for maat en de bewoners en buren waren direct met blussen begon nen. De brandweer, die met groot materiaal snel ter plaatse was, had met de nevelspuit weinig moeite deze brand te blussen. Uit het onderzoek bleek, dat een zoontje van de heer v. d. H. nabij de berg met lucifers had gespeeld. 40 JAAR ONDERWIJS. Vrijdagmiddag werd in de Da Cos- taschool alhier een merkwaardig jubileum gevierd, n.1. het feit, dat Mej. D. van Arkel 40 jaar onder wijzeres was en ook 40 jaar aan deze school was verbonden. Des middags, toen alle leerlingen in enige lokalen waren samengeko men met het personeel en be stuursleden, werd Mej. v. Arkel met haar familie door zes leerlin gen binnen geleid. Vrolijke kinder gezichten en een schat van bloe men verwelkomde haar. Nadat haar de zegenwens uit psl. 134 was toegezongen, kwamen het grootste meisje en de kleinste jon gen van de school haar geschenken aanbieden, waaronder 'n speciaal vervaardigd wandbord van „De Vlieguut". Namens de collega's sprak de heer M. de Ligt, waarbij een cadeau werd overhandigd. De heer Th. Rogter sprak namens het schoolbestuur, die haar een feest avond aanbood van ouders en oud-leerlingen. MELKDIEFSTAL. Op heterdaad werd een Soestenaar betrapt, die Zaterdagmorgen een fles melk wegnam uit de voorraad melkflessen, die op het trottoir voor het pand van de melkhande laar Jak aan de Koninginnelaan stonden. Uit het verhoor bleek, dat deze Soestenaar meerdere malen flessen melk had weggenomen. Hoe duur hem deze goedkope melk zal ko men staan zal de rechter beoorde len. Vandaag in Verdwenen Soest een foto die we al een paar jaar in ons bezit hebben, maar waarover we nog veel vragen hebben. Op de afbeelding een gezelschap heren, netjes in het pak, en daarvoor bakken met bloemen en linten die kenne lijk duiden op een speciale feestelijke gelegenheid. Wie vergelijkt leest de Soester Courant De Dierenbescherming heeft tij dens de collecte in Soest en Soesterberg 13.606,38 euro opge haald. Het geld komt ten goede aan het Dierentehuis 't Hart en Vogelopvang Soest. Beide voorzie ningen zijn gevestigd aan de Eem- weg. De afdeling Soest van de Dierenbescherming spreekt van een 'geweldig bedrag' en spreekt haar dank uit aan de gulle gevers en de vrijwillige collectanten. Meander Medisch Centrum stelt op de locatie De Lichtenberg op zaterdag 23 oktober haar klinisch chemisch laboratorium open voor belangstellenden. Ze doet dit tus sen 10:00 en 15:00 uur in het ka der van de landelijke open dag Chemie. Er zijn rondleidingen en demonstraties, en medewerkers geven uitleg over de werkzaamhe den. In het lab werken 170 mensen die jaarlijks gezamenlijk bijna twee miljoen onderzoeken uitvoeren. Het klinisch chemisch laborato rium is te bereiken via de ingang van de polikliniek aan de Hugo de Grootlaan. Daarachter een gebouw dat vol gens het bord hotel Okhuysen moet zijn. Dit gebouw herkennen we uit het boekje 'Soest en Soesterberg in oude ansichten' als Sleeswijk Heuvel gelegen tegen over de Heuvelweg en afgebroken in de dertiger jaren. Heeft deze foto verband met het in Soest gevestigde hotel café restau rant Okhuysen met 'Heeren Socië teit' aan de overzijde van de Bur gemeester Grothestraat, hoek Heuvelweg, zo vragen wij ons af. Het antwoord is ja. De herenbij eenkomsten verplaatsten zich naar het pand waar nu Chinees-Indisch restaurant China is gevestigd. Dit gebouw is meer bekend bij de Soesters van nu en heeft een be wogen geschiedenis achter zich. Het is in 1907 gebouwd als win kel-woonhuis in opdracht van de Bussummer P. Man die er een lunchroom-banketbakkerij annex patisserie 'Maison Man' begon. Welgesteld Soest In 1926 vestigde Okhuysen zich in dit pand en werd café restaurant annex Heerensociëteit. Een tref punt voor welgesteld Soest; maar ook voor zakenlieden uit het Gooi, en zomergasten op de fiets, was er een heerlijk terras. In 1942 ging het pand in andere handen over. Het theaterconcern van J. Jochem verbouwde het tot bioscoopthea ter, maar er bleef een café met de naam Carlton aan verbonden. Na de bevrijding werd de bioscoop het City Theater. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, m 6017065. Soester Courant overal thuis in Soest en Soesterberg Het presenteerde niet bepaald de meest recente films van die tijd, maar toch kende ook de Soester bioscoop zijn gloriejaren. Met een vriend of liefst vriendinnetje naar de film had zijn charme. Welke Soester AOW-er van nu denkt met een soort heimwee niet terug aan die tijd. Pension Er was nog geen televisie, maar toen die in de jaren zestig het beeld in de huiskamer bracht, was het snel gedaan met de Soester bioscoop. Het werd een pension voor Turkse gastarbeiders, tot de brandweer het pand onveilig vond. In 1973 werd het onderdak voor de eerste Soester discotheek De Heksenketel. De Soester jongenlui deden de naam van de disco eer aan, want rommel en de herrie tot in de kleine uurtjes waren voor de buurt niet te harden. Het dorp sprak er schande van. Volgens de Amerfoortse Courant van 29 april 1993 heeft de periode Heksenke tel acht jaar geduurd. Daarna is het pand door 'de Chinees' opgemerkt als een mooi puntje om een restau rant te beginnen en dat is cr nog steeds. De Viersprong Terug naar de foto. Zetten we al les over de Heerensociëteit Ok huysen op een rijtje, dan begrijpen we dat de heren eerst bijeenkwa men in Huize Sleeswijk Heuvel. In 1926 verhuisden ze naar de over kant, totdat dit pand bioscoop werd. In 1942 verplaatsten zij zich nog eenmaal naar een pand De Viersprong aan het Nieuwerhoek- plein. Aan het eind van de oorlog werd dit pand, als represaillemaat regel voor een verzetsdaad, door de Duitsers opgeblazen en in brand gestoken. Dit was het defi nitieve einde van de Herensociëteit Soest. Blijft nog een vraag over: Wie her kent nog een of enkele mensen van de foto? Deze rubriek wordt verzorgd door Gijs van Brummelen van Museum Oud Soest. Voor reacties, tel. 6012158. Dus heeft u koopplannen, kom dan langs vóór 1 december 2004. Het jaar waarin u koopt is vaak extra duur. Daarom geeft de grootste hypotheekbank u korting op de hypotheekrente: 1% lagere rente bij 1 jaar rentevast. Of heeft u bijvoorbeeld liever 0,2% korting bij 5 jaar rentevast? Dat mag ook. Bel nu voor een vrijblijvend adviesgesprek. Rentekorting afhankelijk van rentevastperiode. Vraag naar de aetievoorwaarden. Toetsing en registratie bij BKR te Tiel. I.IiliWlf Rabobank In samenwerking met Fotoservice Willem Van Oosten

Soester Courant | 2004 | | pagina 11