99 49 1 Uitslag: respecteren of negeren? 199,- HEEREN O Visser Verwachting: grote opkomst Schaarste jongerenwoningen is door Soest niet op te lossen Rotonde op Van Weedestraat artikelen! mi AKKEN] 7 ACTUEEL T Rood voor groen, groen voor rood VAN BREDERODE pagina O.69 WEKEN LANG! ARTIKELEN 5 FINESSE LETPAPIER MS, COLA CHEERUP fles 1,5 liter VSTASAUS ENTSOEP IEINIGER PRUITEN GEHAKT ®0 gram 1.79 Raadsfracties leggen eigen nuances bij referendum Kontakt der Kont inent®" Cenakel 200 m Kosten Websites Dossier Gebukt onder Ecoduct vertrouwt op goede afloop Raadsbesluit Spelregels Deze weekl CcLsfimere trui 8 geuren) van 299,- voor O Elk plannetje is druppel op de gloeiende plaat .soesterScourrnt, Mari Sliields Idee lijkt rijp voor politieke meerderheid ELKE WEEK EEN We vieren onze opening met €o,io korting* per liter. lerolla de 100 gr.1.40 Igram0_75 0." 23 okt. 2004 pak 18 rollen WOENSDAG 20 OKTOBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 3 0.33/liter 2 m traditional of hot pot 600 gram I I 0 diverse smaken per pakje 4 zakjes 0 diverse soorten flacon 750 ml 1.32/liter Of net 500 gram 0.78/kilo e 2? V Soesterberg Sauna Het referendum op 19 januari kost de gemeenschap ongeveer 230 duizend euro. Voor het organise ren van de stemdag zelf is 80 dui zend nodig. Verder trekt de ge meente 25 duizend uit aan com municatie en is 15 duizend be schikbaar voor de commissies die zich ermee bezighouden. Daarvan gaat zevenduizend naar het Comi té Gebukt onder Ecoduct dat zelf ook een duit in het zakje zal doen om zijn geplande acties te kunnen houden. Los hiervan zal de voorbereiding ongeveer een bedrag van vijftig tot zestigduizend euro aan ambte lijke inzet vergen. De gemeente Soest fwww.soest.nn had 'em natuurlijk al langer, maar sinds vorige week heeft ook het Comité Gebukt onder Ecoduct een eigen website (www.euroduct.nl). Deze site is nog niet helemaal af, maar wel toegankelijk. Wie daar behoefte aan heeft, kan het gastenboek in kijken. Via onder meer deze site zal het comité de bezoekers op zijn eigen manier op de hoogte stellen van alles wat met het referendum te maken heeft. Ook de gemeente gebruikt haar site om de burger informatie over het referendum te geven. Dat gebeurt in de vorm van onder meer persberichten. Het Comité Gebukt onder Eco duct heeft van de gemeente Soest een groot deel van het dossier Hart van Heuvelrug ontvangen. Zo doende kunnen de leden zich goed inlezen, alvorens ze de bevolking vanuit hun standpunt gaan voor lichten. De financiële stukken ont breken nog. De gemeente krijgt eerdaags de laatste stand van za ken van de provincie, maar zal al leen die financiële gegevens over handigen, die niet schadelijk, zijn voor haar onderhandelingspositie. Saillant detail is dat comitélid Roodenburg tevens eigenaar is van Bungalowpark Het Jachthuis. Soest wil die grond kopen. Als de uitslag van het referen dum 'nee' is, zal Chris van Vuuren (ChristenUnie/SGP) toch 'ja' zeggen. Hij is niet van plan het project Hart van Heu velrug op enigerlei wijze te on dermijnen. De PvdA en GroenLinks daarentegen zul len de stem van de bevolking juist wél overnemen. 'We staan helemaal achter Hart van Heuvelrug, maar je moet de uitslag respecteren. Als het raads besluit wordt teruggedraaid, is er geen man overboord, dan moet het ecoduct op een iets andere plek', zei Ans Mann van GroenLinks donderdag in de gemeenteraads vergadering. Van Vuuren, die zich nooit laat beïnvloeden door aandacht van de pers of aanwezigheid van publiek, vaart zijn eigen koers. Hij vindt dat de dieren overal door wegen en hekken worden belemmerd en steunt daarom de plannen voor de aanleg van ecoducten die de die ren vrije doorgang geven in een' groot gebied. Het gevaar bestaat anders dat het genetisch moeilijk wordt bepaalde diersoorten en - groepen in stand te houden. Hart van Heuvelrug doet volgens hem recht aan de natuur en haar bewo ners. Punt uit. Soest2002 lijkt te hopen dat de bevolking in januari luidkeels 'nee' zal brullen, want ze wil onderzocht zien of het Soesterbergse ecoduct elders op een goedkopere manier kan worden verwezenlijkt. Fractie voorzitter Teun Middelkoop: Als je zegt: we zijn voor een referen dum, dan moet je niet op voor hand zeggen: ik blijf bij mijn standpunt.' De grootste oppositiepartij zal een duidelijke uitslag daarom zwaar laten meewegen in haar oordeel. Min of meer hetzelfde zegt de PvdA. 'Je kunt niet bij het eerste beste referendum de uitslag zo maar naast je neerleggen', aldus Paul Lemmen. Zelfs als de opkomst iets lager is dan het quotum, dan zal de VVD de uitkomst van de volksraadple ging niet zonder meer negeren. Tegelijkertijd riep de liberale leider Karei van Geet in de herinnering dat het ecoduct en woningbouw in Soesterberg onlosmakelijk aan el kaar zijn verbonden. En de WD wil die nieuwbouw niet in gevaar Het beoogde ecoduct over de Amersfoortsestraat is een van de faunaverbindin gen die onderdeel uitmaken van het veelomvattende pro ject Hart van Heuvelrug (HvH) en waarin zeventien partijen samenwerken. De provincie laat een ecoduct aanleggen over de A28 en op andere locaties in de Heuvelrug gebeurt hetzelfde, zodat er een lange ecologische verbindings zone ontstaat. Het principe van HvH komt kortweg hier op neer: er mag hier en daar gebouwd worden, maar dan moet elders in het gebied de natuur een handje worden geholpen. Rood voor groen, of groen voor rood. Binnen de gemeentegrenzen van Soest zijn er acht deelpro jecten. In Soesterberg-Noord (Apollo en langs de vliegbasis) mogen vierhonderd woningen worden neergezet en langs de Richelle- weg kan Soest tien hectare be drijventerrein gaan ontwikke len. In ruil daarvoor moet over de Amersfoortsestraat een viaduct voor dieren worden aangelegd. Verder is het de bedoeling dat het Kamp van Zeist aan de na tuur wordt teruggegeven, net als het Jessurunkamp en het Kodak-terrein in Soestduinen, terwijl in het Soesterveen een waterplas is gepland. De groene voorzieningen kun nen (deels) worden gefinan cierd uit de opbrengsten van de rode bouwprojecten. Dat is af gesproken in HvH, waarin Soest samenwerkt met de pro vincie, vijf ministeries, vier ge meenten, de Kamer van Koop handel, ProRail, drie zorginstel lingen en het Utrechts Land schap. Hart van Heuvelrug beslaat het gebied tussen Amersfoort, Soest, Bilthoven, Zeist en de N224 en N227. Het is een pro ject van een lange adem. In 1990 werd er voorzichtig een eerste stap gezet en pas in 2018 is de afronding. De partijen zijn halverwege. brengen. De fractie loopt dus het risico in een spagaat terecht te ko men als de bevolking het raadsbe sluit voor de wet voorkeursrecht gemeenten afkeurt. Tenzij een po litieke meerderheid uiteindelijk kiest voor een andere locatie van het ecoduct. Pleitbezorger In tegenstelling tot bij CU/SGP en GroenLinks bleef het achterste van de tong van het CDA, zoals wel vaker, ver uit beeld. 'We gaan er met z'n allen over praten en zullen dan wel zien', is de simpele samen vatting van het korte betoog. De vraag is of de christen-democraten zomaar van hun standpunt afwij ken, omdat ze daarmee hun eigen wethouder Bart Krol in zijn hemd zouden laten staan. De wethouder van ruimtelijke ordening is immers zeer nauw betrokken bij Hart van Heuvelrug en ontpopte zich de laatste maanden in Soest als pleit bezorger voor het project. GGS, dat net als alle andere frac ties in juni het ter discussie staan de raadsbesluit steunde, zal niet snel aan het wankelen worden ge bracht door het referendum, ver klapte Yolande Gastelaars. GGS Voor de aanleg van het beoogde ecoduct (onderdeel van het groot schalige project Hart van Heuvel rug) in Soesterberg moeten diver se percelen worden verworven. Aan de Amersfoortsestraat gaat het om onder meer Bungalowpark Het Jachthuis, Sauna Soesterberg en particuliere huizen en tuinen. De gemeente Soest heeft zich het eerste recht op koop verworven door op deze terreinen de Wet Voorkeursrecht Gemeenten toe te passen. Dit raadsbesluit, van juni jl., is volgend jaar op woensdag 19 januari inzet van het referendum. KONINGINNELAAN 24 SOEST Langs de Richelleweg is ruimte voor 10 ha bedrijventerrein en ach ter het Kontinent der Kontinenten kunnen woningen verrijzen. Maar om de natuur compensatie te bie den, moet er dan over de Amers foortsestraat een ecoduct worden aangelegd. Volgens de huidige plannen dient daarvoor onder meer de Sauna Soesterberg te wijken. Foto: Soester Courant heeft louter en alleen ingestemd met de beoogde woningbouw en realisatie bedrijventerrein in Soesterberg, omdat daardoor een ecoduct kan worden gefinancierd. Aan een ecoduct hecht de groot ste fractie van Soest veel waarde. Zin Gastelaars en co. betwijfelen of het referendum in dit stadium wel zin heeft. Als het raadsbesluit van ta fel gaat, hebben wij als gemeente niet het eerste recht van koop. Maar het ecoduct zelf is niet van tafel. Dat komt volgend jaar pas aan de orde. Dan kan er nog vol op gediscussieerd worden over de beste plek en de beste vorm van _deze ecologische verbinding.' Zowel de gemeente Soest als het comité Gebukt onder Eco duct verwachten een grote op komst bij het referendum op woensdag 19 januari. 'We heb ben er zin in. Het leeft. Het gaat ergens over', zegt comité lid K.L. Rodenburg. Wethouder Harry Witte vindt het moeilijk een schatting te maken, maar hij vermoedt dat tenminste meer dan tienduizend Soesters en Soesterbergers hun stem zullen la ten horen, een veelvoud van het aantal handtekeningen dat het co mité in de zomer verzamelde. Dat waren er officieel 2727, ge noeg om een referendum af te dwingen. In werkelijkheid schom melt het aantal handtekeningen tussen de drie- en vierduizend, stelt het comité. De gemeente ver klaarde de krabbels die niet ge paard gingen met een kopie van een legitimatie ongeldig. Daar naast kreeg het comité naderhand ook mondelinge steunbetuigingen. Het comité heeft er vertrouwen in dat de gemeenteraad op 20 janua ri, een dag na het referendum, de uitslag van de volksspraak zal res pecteren én overnemen. 'Doet ze dat niet, dan zal de achterban op haar achterste benen gaan staan en dat afstraffen bij de volgende ver kiezingen. Want hoe geloofwaardig ben je dan nog? Als de gemeente geen goede argumenten heeft om de uitslag naast zich neer te leggen, krijgt ze de sticker 'arrogant' opge plakt', zegt Rodenburg. Beste oplossing Bang dat de provincie als hogere overheid de uitslag 'overruled' is hij evenmin. 'Als Soest aantoont dat ze het contract niet kan nako men, zal de provincie er niet zo gauw met de botte bijl over heen gaan. Ik ken de provincie als een pragmatische overheid die altijd de beste oplossing zoekt.' Mocht de uitslag van het referen dum voor Gebukt onder Ecoduct negatief zijn, dan zal het comité de nederlaag dragen. Piet Taai: 'Dan is het van: goed geprobeerd, maar de democratie wil het zo. Bij on voldoende steun zullen we nog wel meepraten en -denken over een andere locatie van het ecoduct. De provincie heeft die al twee keer gewijzigd, dan mogen wij dat ook.' Vervolgacties zijn er in die situatie niet te verwachten van het comité, zegt Taai. Of er juridische proce dures in gang worden gezet, wel licht tot aan de Raad van State aan toe, zal in dat geval afhangen van mensen die particulier belang heb ben in deze zaak. Eensgezinder kunnen de raadsfracties niet zijn dan wan neer het gaat over de noodzaak van jongerenhuisvesting. Nie mand uitgezonderd roepen de raadsleden, de een wat harder dan de ander, dat dit punt alle aandacht verdient. In de prak tijk blijkt de gemeente weinig invloed te kunnen uitoefenen, zeker op andermans grond. ELKE WEEK EEN IN DE BUS? Neem een abonnement: €9,- per halfjaar! tel.(035)6014152 Meer te zeggen heeft ze over haar eigen terreinen, zoals dat van de voormalige De Klimop aan de Weegbreestraat. Gemeente en wo ningcorporatie SCW werken aan een plan voor 28 tot 31 huurwo ningen voor jongeren. De vergun ning hiervoor zal in 2005 worden afgegeven, zodat de oplevering een jaar later kan plaatsvinden. Iedereen besèft dat dit project" slechts een druppel op de gloeien de plaat is. Er is sprake van een mogelijk plan voor soortgelijke huizen nabij het industrieterrein Soestdijk, maar bij de omvang van de vraag verdwijnt het aanbod in het niets. Alle goede bedoelingen ten spijt, de schaarste zal voorlopig blijven, verzekert wethouder Krol tegen zijn zin. De bouwgrenzen van Soest liggen vast. Ruimte voor gro-' tere nieuwbouwprojecten zijn er niet. Hier en daar kan wellicht op kleine particuliere locaties iets worden ontwikkeld, maar daarbij heeft de gemeente niet het roer in handen. Hooguit kan ze dan voor waardenscheppend te werk gaan. Splitsen Omdat het gebrek aan jongeren- woningen niet kan worden bestre den met nieuwbouw, moet de op lossing volgens Krol vooral gezocht worden in de bestaande woning voorraad. Bijvoorbeeld door het splitsen van vrijkomende huurwo ningen kan in één klap een groep je jongeren onderdak krijgen. Ui teraard is daarvoor overeenstem ming nodig met de eigenaren, in de meeste gevallen de woning bouwverenigingen. Raadslid Van Dorp van Soest 2002 begrijpt dat er schaarste is en riep vorige week tijdens een korte discussie daarom nog maar eens het plan van zijn partij in de her innering. Soest 2002 vindt dat de gemeente moet meewerken aan de bouw van twintig koopwoningen (98,000 euro) voor jongeren op het terrein aan de Insingerstraat, waar voorheen In de Ruimte was gevestigd. Daar zouden ook nog eens 48 eengezinswoningen (iets minder dan 200.000 euro) voor starters kunnen worden gebouwd. Ook zou er nog plaats vrij zijn voor de bouw van het hospice, waar ernstig zieke mensen de laat ste fase van hun leven kunnen doorbrengen. Dit project is in voorbereiding en kan op brede maatschappelijke steun rekenen. Smeeing Beheer bv probeert al ja ren steun bij de gemeente te vin den voor een bestemming van het terrein aan de Insingerstraat, maar vangt steeds bot. Soest 2002 heeft dit jaar het jongste plan van de ei genaar in de raadzaal geloodst. Dit kan rekenen op de sympathie van de PvdA en GroenLinks, terwijl de WD niet meteen tegen is. In juni is afgesproken dat Soest 2002 de provincie gaat polsen of die eventueel de weg wil vrijmaken, want voor woningbouw is een wij ziging van het bestemmingsplan Hees nodig. Het gaat goed met de cultuur op Soest. Een meerderheid van de fracties wil het Cultuur Festival de komende drie jaar ondersteunen. Dat bleek in september tijdens een commissievergadering sport, so ciale zaken, onderwijs en welzijn. Het Cultuur Festival bestaat dan vijf jaar en dat is volgens woord voerster J. Oostrom van het CDA een goed 'evaluatiemoment'. Ook bet Cultuurpunt van Coco Micbels in Idea werd door de politiek posi tief beoordeeld en men wil het graag continueren. Ik heb er alle vertrouwen in, langzamerhand, dat de gemeenteraad op 2 novem ber een juiste beslissing zal nemen. Je merkt het ook om je heen in Soest, dat het zindert van kunst en cultuur. Het korenfestival in de Petrus en Pauluskerk, de concer ten in de Oude Kerk, het Cenakel, het Hiltonhotel, de H. Familie- kerk, de Open Hof, de evenemen ten in Artishock en Idea, het Knik- kerpad van JudiGor, het kan alle maal niet op. Excuus als ik iets ver geten ben. Waardering voor de ex posities in Galerie Wind, het Anna Paulownahuis, in de Steen linde, kriskras door het industrie terrein de Zuidergracht, deze win ter weer in de Hazelaar, in de Oude Kerk en noem maar op. Verschillende smaakmakers in dit wereldje bazuinen rond hoe leuk ze het vinden op Soest, zoals de musicus Henk Meutgeert, Maar ten Kooy (back in town), galerie houdster Lydie Wind, de kabou terkoning Ton Paauw, de kunst schilder/theoloog Ruud Bartlema en vele anderen. Ze willen hier nooit meer weg. Het is wel eens anders geweest. Als de dag van gisteren herinner ik me hoe de gemeente vijfentwintig jaar geleden de Amerikaanse beeldhouwster Mari Shields dwars zat door de schuur naast haar ate lierwoning aan het le Heeserlaan tje te slopen terwijl ze met vakan tie was. In een laconiek briefje (afd. 1 nr. 3782) deelde het Colle ge van Burgemeester Wethou ders mee dat de waterleiding op gemeentekosten zou worden her steld, maar dat 'dezerzijds niet is gebleken dat in de schuur materi alen van enige waarde lagen opge slagen'. Dat betekende dat Mari al haar waardevolle beeldhouwersattribu ten, die niet door de gemeente als zodanig werden herkend en die in metalen kasten en kisten waren opgeslagen, waren vernietigd door de plaatselijke overheid. Haar prachtige installatie daarna, 'The Lastlost Landscape' van 2000 m2, dat gedurende drie jaar door de provincie Utrecht werd gesponsord, bestond uit twee hou ten shelters, om haar behuizing heen gebouwd. Het was een soort afscheidscadeau van de kunste naar, die er 20 jaar had gewoond en zwoer nooit meer naar Soest te willen terugkeren. Het gaat weer goed met de Cul tuur op Soest, nu het Historisch Archief nog. IN DE BUS? Neem een abonnement: 9,- per half jaar! tel.(035)6014152 De uitslag van het referendum is alleen geldig wanneer de meerder heid uit tenminste dertig procent van de kiesgerechtigden bestaat. Zou de volksraadpleging maandag hebben plaatsgevonden, dan had den 33.855 inwoners van de ge meente naar de stembus mogen gaan. Dertig procent daarvan is 10.157. De gemeenteraad heeft vervolgens het laatste woord. De raad kan de uitkomst van het referendum zelfs naast zich neerleggen en het raads besluit handhaven. Wat te doen met de uitslag? De meningen van de raadsfracties hierover liggen -niet allemaal op dezelfde lijn Er ligt nog geen ontwerp, er is zelfs geen onderzoek uitge voerd, maar dat het kruispunt op de Van Weedestraat in een rotonde verandert, is niet meer denkbeeldig. Verkeerswethou der Harry Witte is er een grote voorstander van en hij lijkt een meerderheid van de gemeente raad achter zich te krijgen. Op de steun van de WD (6 ze tels) en ChristenUnie (1) hoeft Witte niet te rekenen. GroenLinks (2) staat wel pal naast Witte op dit punt, terwijl GGS (6) er niet ne gatief tegenover staat. De PvdA (2) vindt het prima, zolang de ro tonde in de toekomst niet de bui tenbrink (lus van de Stadhouders laan tot de brandweerkazerne) in de weg staat. Want de PvdA blijft zich voor zo'n omleiding inzetten. De PvdA wil zelfs een nieuw on derzoek naar de hoofdwegenstruc tuur, al lijkt ze vooralsnog een zaam in die wens. Het CDA (5) is nooit zo vrijgevig met haar standpunten, zolang er geen concrete plannen liggen. De beoordeling geeft ze pas prijs als de rotonde echt aan de orde is. Niettemin verklapte Max van Bui ten woensdagmiddag in politieke bewoordingen dat zijn fractie er op voorhand niet tegen is. D66 (1) was afwezig. Het kruispunt moet in ieder geval worden verbeterd, vindt Witte. En een rotonde behoort volgens hem tot de mogelijkheden. Ook in ruimtelijke zin. Hooguit zou een klein deel van de tuin van De Lin- denhof erbij betrokken moeten worden. Het gebouw van het ge zinsvervangende tehuis zal niet worden aangetast, ook niet als de instelling verhuist. 'Het college vindt dat het pand moet blijven staan', aldus de wethouder. Foto: Soester Courant Het lijkt erop dat een politieke meerderheid sympathie kan op brengen voor het idee om een ro tonde aan te leggen op de Van Weedestraat. Uw voordeel onderweg Negen dagen lang bij het nieuwe ANWB Tankstation in Soest Van vrijdag 22 t/m zaterdag 30 oktober Op het nieuwe ANWB Tankstation aan de Soesterbergsestraat 76 in Soest krijgt u van vrijdag 22 t/m zaterdag 30 oktober maar liefst €0,10 korting* per liter brandstof. ANWB leden en houders van de ANWB Mobiliteitspas en ANWB Visa Card met pin ontvangen extra korting. U kunt 24 uur per dag, 7 dagen per week terecht bij een schoon en veilig tankstation met permanent cameratoezicht. Bij zeer eenvoudig te bedienen pompen waar u onder andere met uw giro- of bankpas of met uw Visa creditcard met pin, gemakkelijk kunt betalen. Waarna u meteen kunt tanken en snel weer uw weg kunt vervolgen. Goede reis. T.o.v. de gemiddelde referentieprijzen bij de grote oliemaatschappijen anwb.nl

Soester Courant | 2004 | | pagina 3