;|i i j e HAARMODE AK15 i»y Beet ORGERS 171 Seniorenbowlers 15 jaar actief 'Hoogmoed' in Hoog Soestdijk Thuiszorg Eemland en Keizorg samen verder als 'Amant' Prijswinnaars bij Dierentehuis Daewoo ainkhamer 0 jaar rouwd? De ouderenadviseur helpt oudere mensen op weg rdienen? - TAPIJTTEGELS PIET VAN HEUGTEN Kom in de herfstvakantie naar de Rabobank! 5 Korting KflïïfTTHlliilgi W.BABYBEER.^ 'Het gevoel voor kleur heb ik van nature meegekregen' Weer computercursus 55+ in Mariënburg Grootste zorgorganisatie in regio Eemland Bijeenkomst van Het Rozenkruis Cursus 'Alsof je op eieren loopt' Speurpuzzeltocht door asiel en vogelopvang arrangementen ischikbaar. Jrigineel erdams café le jaren'50. jergsestraat 188 Soest - 603 60 10 vij nog enkele st-Zuid. lier. hebben we dan tel. 6014152 9 c Op dinsdag 31 augustus is het nieuwe seizoen begonnen. Een 25-tal leden van de senioren- bowlingvereniging Soest heb ben ernaar uitgezien de ballen weer te laten rollen. Elke week is er op dinsdagmiddag gele genheid te bowlen; de ene week in de grote groep; de andere week in de kleine, behalve in de zpmermaanden. "Vijftien jaar geleden (in 1989) is Ifet begonnen, toen het idee werd geopperd een bowlinggroep op te richten voor de leden van de Pro testants Christelijke Ouderenbond, aldus Teun Duhen, die terugblikt op de afgelopen vijftien jaar. Na een oproep in het mededelingen blad meldden zich zes leden. Bij informatie bij C-drie bleek er nog net één baan vrij te zijn op de woensdagochtend. Op 1 maart 1989 waren de aange melde deelnemers present om de eerste ballen te laten rollen. Het was natuurlijk wel even wennen, want het bleek al snel dat we alle maal amateurs waren. We hadden er meer naar gekeken dan het spel zelf beoefend en de scores waren er dan ook naar. Afgesproken werd om de veertien dagen te ibowlen. Groei Na de zomerstop in september iadden zich inmiddels al dertien ieelncmers gemeld. Er werd een foeede groep gevormd. De eerste roep speelde de ene week op woensdagmorgen; de tweede Jroep de andere week. In 1991 waren er al 20 deelnemers en iioest worden uitgeweken naar de ifcnsdagmorgen, waarbij we alle nen ter beschikking kregen. De scores moesten door de deelne mers op speciale formulieren zelf met de hand worden bijgehouden, wat wel eens problemen veroor zaakte doordat niet iedereen de pelregels en de puntentelling be heerste. In 1996 werden de banen jerenoveerd en voorzien van elek- ■onische spelregistratie. Hierdoor was het handmatig registreren van (Ie scores gelukkig verleden tijd. De wekelijkse scores worden door één der leden verwerkt tot gespe cificeerde jaaroverzichten. Mo- jienteel telt de vereniging 30 Ie pen, onder wie 10 vrouwen. Bewegen voor ouderen Er wordt de laatste tijd veel aan dacht besteed aan 'Meer bewegen voor ouderen'. Ook bowlen is een goede bewegingssport zowel voor nannen als voor vrouwen, waarbij de dames ook hoge ogen gooien. tfe 1 moet men nog in een redelij ke conditie zijn, waarbij het aan komt op de armen en de knieën. Hierbij komt nog dat de ballen vrij zwaar zijn, variërend tussen 4 en 7 kilo. Maar men moet niet te gauw denken 'daar ben ik te oud voor'. De leeftijd van de deelnemers loopt n.1. van plm. zestig jaar tot tachtig plus. De oudste deelneem ster momenteel is de negentig al gepasseerd en scoort nog strikes en spares. Wat heet oud...? Overigens is het resultaat van de prestaties niet de hoofdzaak. Het gaat om sportief bewegen en om een gezel lig samenzijn en daar het ontbreekt het niet aan. Zo wordt er ook rus tig een poosje uitgetrokken voor koffiedrinken en even bijpraten. Van de beginnersgroep uit 1989 zijn er nog twee deelnemers actief: Sietske Hospes en Teun Duhen. Wat in het algemeen opvalt is dat deelnemers niet stoppen met bow len omdat ze het niet leuk meer vinden, maar omdat ze door licha melijke ongemakken niet meer in staat zijn de ballen te hanteren of de noodzakelijke bewegingen uit te voeren. Op dinsdag 12 oktober j.1. werd het derde lustrum herdacht. Voor deze gelegenheid was de voorzit ter van de PCOB, mevr. Nellie van Scharrenburg, naar de bowling baan gekomen om even stil te staan bij deze mijlpaal. In een kor te toespraak memoreerde zij de ontwikkeling van de vereniging en de goede onderlinge sfeer. Na mens de beheerder van het bow lingcentrum werd gratis koffie/ thee aangeboden met door enkele leden zelfgebakken cake. Het be stuur van de bowlingvereniging bood daarna nog een consumptie aan. Rob Stoelenga memoreerde dat de vereniging zich vorig jaar onder de naam Recreatieve Sport vereniging Senioren Bowling Soest heeft aangesloten bij de Neder landse Bowling Federatie en stel de tevens de bestuursleden van de vereniging aan de leden voor. Ook werden de overleden deelnemers Tjitse van der Heyden en Jaap Boekestein herdacht. Tot slot be dankte Teun Duhen als oprichter van de bowlinggroep de voorzitter van de PCOB voor het feit, dat men deze mijlpaal niet onopge merkt heeft laten voorbijgaan. Het is dan ook een grote voldoening, dat het initiatief van vijftien jaar geleden zo is aangeslagen en zo veel leden er elke keer weer ge noegen aan mogen beleven. Er is nog plaats Mocht u ook interesse hebben te gaan bowlen dan kunt u informa tie verkrijgen bij de heer R. Stoe lenga, 88 602.30.70. HOOGPOLIGE Sinds I9S6 Alsmede zuiver scheerwol en i§. projecttapijttegels toonzalen bi) dc tapijtfabriek van DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HEUOA TEGELTAPIJT Utrechtseweg 4, RENSWOUDE Ook bij niet aanschaf van Kelo topijlleaels in onze 1000 m7 lapijllegelstiowroom, woraen binnen Nederland uw benzinekosten vergoed. www.vanheugten.nl Bel 0318-571225 voor gratis tapijckleureninfo! Kom naar onze afdeling speciale aanbiedingen TAPIJTTEGELS. Altijd 200.000 tapijttegels In voorraad! reeds v.o. ,9S p.t. soxso cm VRIJWILLIGERSHULP NODIG? Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg Met vriendelijke groeten Haarmode Ans. Rabobank Aan alle cliënten van Haarmode Ans. Het team van Haarmode Ans gaat weer inspiratie opdoen door een bezoek te brengen aan salon international 2004 te Londen. Wij zijn daarom maandag 25 oktober aanstaande gesloten. Uiteraard zijn wij wel telefonisch bereikbaar op nummer 035- 6020546. Dinsdag 26 oktober staan wij weer geheel "up to date" tot uw beschikking. De spaarweek staat weer voor de deur. ;Vanaf 18 t/m 23 oktober kun je je spaargeld weer bij ons storten en ontvang je een leuke attentie. Tevens kun je deze keer, voor jou en je vriendinnetje), een gezellige middag bij het Spookbos in Eernnes winnen. Het is tijd voor de Rabobank. SOESTER COURANT PAGINA 7 ie Baby en Peuter..,. tilden Ma/Di/Woe 19.00 uur t/m 21 0 uur. Zaterdag 10.00 uur t/m I8.00uur WOENSDAG 20 OKTOBER 2004 kloppen nu mijn kosten zo hoog zijn? Mijn familie wil iets wat ik beslist niet wil. Hoe los ik dat op? Zou dagverzorging een goede op lossing zijn? Hoe komen we aan intensieve hulp voor korte tijd? Wie een gesprek wil met de oude renadviseur kan bellen naar 88 (035) 602.36.81 op maandag tus sen 9:00 en 10:00 uur. De oude renadviseur houdt op dat moment een telefonisch spreekuur. Belt u hetzelfde nummer op een ander tijdstip, dan kunt u het verzoek doen om teruggebeld te worden door de ouderenadviseur. Als de ouderenadviseur u daarna belt, maakt u samen een afspraak voor een gesprek thuis of elders. U bent ook welkom tijdens het in loopspreekuur in Ontmoetingscen trum De Klarinet, Klarinet 39, op, dinsdag van 11:00 tot 12:00 uur/ Ook via ouderenadviseur@swos.nl kunt u contact leggen met de ouderenadviseur. Aan een gesprek met de ouderenadviseur zijn geen kosten verbonden. De ouderenad viseurs van de SWOS zijn: Margöt Bultink en Elly van Eig. Ier de hele avond en bruin café en 1 uw vrienden en sen uit voor een rgetelijk feest. Christiaan Hoogmoed naast één van zijn mooiste bloemstillevens. Foto: Herman van Dam in de weer. 'Maar op het moment dat ik er geen plezier meer in heb, stop ik direct', aldus de schilder. Wie vergelijkt leest de Soester Courant Bent u 55-plus en heeft u interes se voor de computer? Vanaf 2 no vember start in het Internetcafé van Mariënburg weer een compu tercursus voor beginners. In zes weken worden de cursisten ver trouwd gemaakt met alle functies van de computer en introductie tot het Internet. De cursus wordt gegeven voor twee groepen, naar keuze op dins dag- of woensdagochtend van 10:00 tot 12:00 uur, met maximaal zes cursisten. De lessen starten op 2 en 3 november, afhankelijk of men op dinsdag- of woensdag wil worden 'geschoold'. Deelnamekos ten: 50,00, inclusief cursusma teriaal en koffie/thee. Belangstellenden kunnen zich aan melden bij de receptie van Mariën burg of telefonisch: 602.20.44. V.l.n.r. Nellie van Scharren burg, Teun Duhen, Sietske Hospes en Co Stalenhoef (91, de oudste deel neemster). Foto: Soester Courant. Stichting Thuiszorg Eemland en Stichting Keizorg zijn gefu seerd en gaan vanaf heden sa men verder onder de naam Amant. In deze nieuwe organi satie hebben beide stichtingen al hun kracht, kennis en erva ring gebundeld. Amant wil nu en in de toekomst de zorg pro fessioneel én betaalbaar hou den. - Amant richt zich op wonen, zorg en dienstverlening en biedt een zeer compleet en individueel ge richt dienstenpakket aan. Naast huishoudelijke hulp, verzorging, verpleging en behandeling, biedt Amant ook diensten aan op het gebied van jeugdgezondheidszorg, voedingsvoorlichting en dieetadvi- sering, algemeen maatschappelijk werk, school- en bedrijfsmaat schappelijk werk, cursussen, servi cediensten, uitleenartikelen, pre ventie en voorlichting. En als men sen niet meer langer zelfstandig kunnen blijven wonen, biedt Amant hun een veilige en plezie rige woonomgeving. In een aan leunwoning, verzorgingshuis of verpleeghuis. Daarnaast zijn er nog vele producten in de thuiszorgwin kels te koop. Mensen van alle leef tijden kunnen bij Amant terecht. Amant biedt in principe alleen ondersteuning. De cliënt houdt de regie van zijn leven in handen. Amant neemt alleen de regie over als het echt niet anders meer kan en als dit nadrukkelijk gewenst is. Veel diensten vallen onder de AWBZ (Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten). Voor die dien sten is een indicatie van het Regio naal Indicatie Orgaan (RIO) nodig en vaak een verwijzing van de huisarts. Voor de diensten die niet onder deze regeling vallen betalen cliënten zelf de kosten. Breed pakket Amant streeft ernaar om voor alle inwoners van regio Eemland een zo breed mogelijk dienstenpakket in de zorg toegankelijk en betaal baar te houden. Met de fusie is Amant de grootste zorgorganisatie in regio Eemland geworden. In het hele werkgebied - de gemeenten Amersfoort, Baarn, Bunschoten/ Spakenburg, Eemnes, Hoevelaken (gemeente Nijkerk), Leusden/ Achterveld, Soest/Soesterberg en Woudenberg wil Amant dicht bij haar cliënten staan. Dat maakt zij waar op 36 locaties met 2.600 medewerkers en meer dan 300 vrijwilligers. Amant kan men o.a. vinden in thuiszorgwinkels, in steunpunten in de wijk en in con sultatiebureaus. Amant biedt professionele onder steuning met deskundige mede werkers. Met zorgvuldigheid en respect voor de eigen identiteit. Dus nauwkeurig afgestemd op specifieke zorgwensen en omstan digheden. Er is gekozen voor een 'Levende Waarheid' is het onder werp van een bezinningsbijeen komst die de Internationale School van het Gouden Rozenkruis op woensdag 20 oktober houdt in de Tempel te Hilversum. Tijdens deze samenkomst wisselen gesproken woord, muziek en momenten van bezinning elkaar af. De bijeen komst begint om 20.00 uur en duurt ongeveer drie kwartier. De toegang is vrij. Ieder die zich in de tempel wil be zinnen op het thema Levende Waarheid is welkom. De tempel is voor Rozenkruisers niet alleen een plaats van stilte maar ook een werkplaats, waarin men actief werkt aan zichzelf. Informatie: 88 035-691.64.86 of www.rozenkruis.nl. nieuwe naam: Amant. Een naam die door zijn Latijnse betekenis tot uitdrukking brengt waar de orga nisatie voor wil staan: een organi satie met hart voor zijn cliënten en medewerkers. (Ondersteuning voor ouders van mensen met Borderline.) Riagg Amersfoort Omstreken start op 25 oktober met een ondersteu ningsgroep voor ouders van men sen met een borderlinestoornis. De borderlinestoornis is een ziekte die een diepe impact heeft op zowel het leven van de persoon met de stoornis zelf als ook op zijn direc te omgeving. Door het ziektebeeld is het voor ouders moeilijk om een weg te vinden in de omgang met hun kind. Veel ouders hebben het gevoel dat zij constant 'op eieren lopen'. De uitingen van de stoornis, zoals stemmingswisselingen, zwart-wit denken, somberheid, impulsiviteit en zelfbeschadiging hebben grote invloed op de ver standhouding tussen ouder en kind. Tevens roept het gedrag van hun kind vaak vele vragen op waarop moeilijk een antwoord te vinden is. De afdeling Preventie van Riagg Amersfoort Omstreken biedt een ondersteuningsgroep voor ouders van mensen met een bor derlinestoornis. Binnen deze groep staat de ouder centraal. Het doel van deze groep is het aanreiken van handvatten aan ouders met betrekking tot het omgaan met de borderlineproblematiek en de ge volgen ervan voor het dagelijks le-" ven. Belangrijk thema is het zoe ken van evenwicht tussen afstand en betrokkenheid. Onderwerpen die aan bod komen zijn onder an dere: grenzen stellen, je eigen le ven leiden, communiceren met ie mand met een borderlinestoornis en omgaan met onveilig gedrag. De groep bestaat uit 6 bijeenkom sten op maandagavond, van tel kens twee uur. De eerste bijeen komst zal zijn op 25 oktober. De bijeenkomsten vinden plaats in het gebouw van het Riagg aan de Westsingel 41 te Amersfoort. Kos ten voor deelname bedragen 12,00. Informatie/aanmelding: Rianne Kasander, Riagg Amers foort Omstreken, afdeling Pre ventie, 88 033-460.35.00. Kunstenaar Christiaan Hoog moed is 82 jaar oud. Nog altijd bezit de man die zichzelf 'geen vernieuwende schilder' vindt, over een aangeboren gevoel -voor kleur en een vaste hand. Deze kwaliteiten komen dan ook tot uiting in de specialiteit van Hoogmoed: stillevens van bloemen. De fijnschilderingen van bloemen en andere bijzon dere werken zijn nu te bewon deren in de seniorenflat Hoog Soestdijk aan de Prins Hendri klaan, de nieuwe thuisbasis van de schilder. Al op zeer jonge leeftijd begon Hoogmoed met tekenen. Hij be haalde zelfs het diploma Reclame tekenen. Daarna legde de jonge Christiaan zich steeds meer toe op schilderen. De Tweede Wereldoor log zorgde er voor dat hij hier niet - verder mee ging. Pas op veel late re leeftijd bloeide zijn interesse in het schilderen weer op. Hoog moed: 'Ik kreeg op zeker moment een aanstelling in het Prentenkabi net van het Rijksmuseum. De wer ken van de oude meesters uit de 18dc en 19dc eeuw vond ik schitte rend.' Geïnspireerd door de oude werken besloot Hoogmoed weer te gaan schilderen. Een goede vriend, kunstschilder Jord Joppe, voorzag hem van bruikbare tips en advie zen. 'Maar talent had ik altijd al. Het gevoel voor kleur heb ik van nature meegekregen. De manier waarop ik schilder is heel precies en nauwkeurig werk. Ik gebruik olieverf op goed geordende doe ken. Er gaat dan ook flink wat tijd inzitten. Je zou het een uit de hand gelopen hobby kunnen noemen.' Hoogmoed houdt van de realis tische manier van schilderen zoals ook de oude meesters voorston den. Met de kunstwerken van Ka- rel Appel en Mondriaan heeft hij dan ook weinig op. 'Het zijn wel vernieuwers. Maar ik zou niet wil len en kunnen schilderen zoals zij dat doen. De oude realistische werken hebben zeker mijn voor keur.' Met een glimlach op het gezicht verhaalt Hoogmoed over een tref fende uitspraak van een van zijn favoriete schilders, Cornelis Le Maire. 'Die man zei: de grote meesters van vroeger zijn niet te evenaren, maar je kan wel je best doen. Het is echter geen wedstrijd. Dat vind ik mooi gezegd.' De keuze voor het schilderen van bloemen werd vooral ingegeven door zijn fijne gevoel voor kleur. 'Het overkomt me eigenlijk nooit dat ik de verkeerde kleur kies. Bloemen bevatten natuurlijk veel kleur. Het schilderen van een por tret ligt me niet. Wel kan ik goed kleinere figuurtjes schilderen waar door mijn schilderijen van land schappen en stadsbeelden tot le ven komen. Ik ben inmiddels zo ervaren dat ik weet wat ik moet doen om een schilderwerk te laten slagen.' Jarenlang woonde Hoogmoed in Diemen. Een tentoonstelling van romantische schilderijen in het ge meentehuis van Diemen leverde prompt 'een recordverkoop' op. Inmiddels is de kunstenaar alweer bijna een jaar geleden neergestre ken in seniorenflat Hoog Soestdijk: 'Het bevalt me hier goed. Alleen de plek waar ik schilder, in de ser re, begint nu wat koud te worden. Maar daar regel ik wel een kachel tje voor. Beneden in de recreatie zaal hangen nu ongeveer 30 wer ken van me. Ook een paar die ik hier in Soest heb geschilderd. Het zijn voornamelijk bloemstillevens, maar er zijn ook landschappen en stadsgezichten te zien.' Alle tentoongestelde werken zijn te koop. In de recreatiezaal ligt daarom ook een prijslijst. De prij zen per schilderij variëren van mi nimaal 200 tot maximaal 2000. 'Als de mensen het leuk vin den, ben ik ook bereid om te ver tellen over mijn ervaringen bij de verschillende werken. Ik heb ooit eens een werk in de verkoop ge daan waar ik achteraf spijt van had. Je maakt ze per slot van re kening toch met heel veel liefde.' Hoogmoed haalt nog altijd veel voldoening uit het schilderen. Bijna iedere middag is hij wel een paar uurtjes met kwast en olieverf De ouderenadviseur is een des kundige die zelfstandig wonen de ouderen en mensen uit hun directe omgeving helpt bij al lerlei vragen op het gebied van wonen, welzijn en zorg. De ouderenadviseur helpt u om uw vragen of problemen op een rijtje te zetten. Daarna zoekt u samen naar oplossingen die bij uw situatie passen. Een beetje feest was het vorige week woensdag bij het Soester Dierentehuis 't Hart aan de Eemweg. Daar werden de prijswinnaars in het zonnetje gezet van de speurpuzzeltocht, die op 2 oktober was georganiseerd ter gelegenheid van de landelijke open dag. Jeannette Reddering reikte namens het Dierentehuis en de Vogel opvang de prijzen uit in twee leeftijdscategorieën: t/m 7 jaar en 8-14 jaar. In de eerste groep ging de hoofd prijs naar Charlotte Engbrink en Fabienne v.d. Kamp, die samen een radio/cd-speler wonnen. De tweede prijs was voor Iris te Nijenhuis (een knuffel) en de derde voorRonan v.d. Hengel (een vingerpop). In de 'oudere' groep ging de hoofdprijs een digitale fotocamera) naar Stanzi Wieman. Bram Bartels en Ymke Teijma wonnen de tweede en de derde prijs (allebei een mooi paardenboek). Foto: Soester Courant. Als u dat wenst kan de ouderen adviseur u ondersteunen in de contacten met andere instanties. De ouderenadviseur werkt onaf hankelijk en is verplicht om uw privacy te beschermen. Vragen die u kunt stellen aan de .ouderenadviseur zijn bijvoorbeeld: Hoe kom ik aan een kleinere wo ning? Ik mis mijn partner zo; kun nen we eens praten? Ik woon net in Soest; wat is hier te doen voor ouderen? Mijn moeder voelt zich niet meer veilig; wat moet ik doen? Hoe kom ik in een verzor gingshuis? Mijn partner is zo in de war; wat nu? Waar kan ik aan-

Soester Courant | 2004 | | pagina 7