NS OESTERBERGSE Kamp van Zeist schrijft geschiedenis' COURANT I Virtuele vlucht mogelijk e echte F-16 cockpit ïtile Dulci blijft verrassen ERPE KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Dorpshuis in teken van 'back to the sixties' Zorgvragers bij Abrona beschilderen stoeltjes Soesterberg haalt Sint in op 13 november Zaterdag officiële opening rouwkapel Caroluskerk Najaarsconcert Odeon op 13 november sfoort ERZORGING ENHOME ïxpositie in Militaire Luchtvaart Museum Soesterberg www yogapraktijksoesterbergnl P. Creutzberg afwezig Rampenoefening op de vliegbasis W Klachten bezorging Soesterberg W PAGINA 12 20 december2004 Koninginnelaan 24 b, - 6010717 UKENHOMj- behandeling van :en ontspannende het harsen van 'kin gratis. enleverander van: WOENSDAG 3 NOVEMBER 2004 Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 3n vrijdag 12 november tot en et 14 augustus 2005 is in het ilitaire Luchtvaart Museum Soesterberg de expositie „amp van Zeist schrijft ge- hiedenis' te bekijken. Cen- aal in de expositie staat een toserie van de fotograaf ischa Keijser die op verras- inde wijze sporen van het mi- taire verleden van het Kamp in Zeist in beeld brengt. e expositie wordt op donderdag november uur geopend door irgemeester Ruud Boekhoven ji Zeist. Het Luchtmacht Man- jnkoor luistert de bijeenkomst et enkele toepasselijke liederen opdracht van het Militaire ichtvaart Museum verkende de tograaf Mischa Keijser de afge- pen maanden het hart van de trecht.se Heuvelrug op zoek naar •rinneringen aan het militaire ver den van het Kamp van Zeist. De [positie vormt de weerslag van ?ze zoektocht en geeft tevens een :eld van de bestemming die het amp van Zeist anno 2004 heeft, c foto's van Mischa Keijser wor- :n gecompleteerd met originele jjecten en authentiek beeldmate- aal uit militaire archieven, de expositie 'Kamp van Zeist ihrijft geschiedenis' passeert de ilitaire geschiedenis van het ge- ied tussen Zeist, Woudenberg, □est. Amersfoort en Leusden anaf het begin van de negentien- eeuw de revue. In 1804, precies ree eeuwen geleden, liet de Fran- generaal Marmont op het hoog- e punt in dit toen nog boomloze lidschap, ter ere van Napoleon :n opvallend monument oprich- :n dat later bekendheid kreeg als e Piramide van Austerlitz. In de >op van negentiende eeuw ont- ikkclde het gebied zich tot één an de belangrijkste oefenterreinen oor het Nederlandse leger. Het ntrum van de militaire activiteit toen inmiddels verschoven naar een gebied even ten zuiden van Soesterberg. Op den duur dwong die geregelde militaire aan wezigheid tot de aanleg van een permanent kampement, dat in 1861 de benaming Kampveld Zeist kreeg en toen met stenen palen werd afgebakend. In de praktijk vond de naam Kamp bij Zeist, la ter Kamp van Zeist ingang. Vanaf het laatste kwart van de eeuw was het vooral het Wapen der Genie dat het kamp benutte. Vluchtelingen Het Kamp van Zeist behield zijn betekenis voor de Genie tot aan de Tweede Wereldoorlog. Een zeer bijzondere episode in de geschie denis van het gebied vormt de pe riode van de Eerste Wereldoorlog. Na het uitbreken van de 'Groote Oorlog' kreeg ons land te maken met grote vluchtelingenstromen, waartoe ook een omvangrijke groep Belgische militairen behoor de. Deze militairen werden ontwa pend en vervolgens in het Kamp van Zeist geïnterneerd, omdat ons land strikt neutraal wenste te blij ven. Tijdens de Tweede Wereldoorlog maakten de Duitsers gebruik van het Kamp van Zeist. Zij vestigden er een munitiedepot, fokten er ko nijnen en kweekten er groenten in kassen. Aan het einde van de Tweede Wereldoorlog namen de geallieerden tijdelijk hun intrek in het kamp. Sinds 1950 maakt de Koninklijke Luchtmacht gebruik van het Kamp van Zeist. Zij con centreerde er in het bijzonder haar vervoersmiddelen voor het trans port over weg alsook het onder houd daarvan. Vanaf eind jaren '70 werd het Kamp van Zeist eveneens benut voor legering en administratie ten behoeve van de Vliegbasis Soesterberg. Bovendien werd een aantal ondersteunende faciliteiten voor het Amerikaanse 32 Fighter Squadron op het terrein ondergebracht, zoals een perso- neelswinkel, een school en een zie kenhuis. Door efficiencymaatrege- Zaterdag 6 november zondag 7 november Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Vrijdag 14:30 pastor G. Claassens; viering in De Heybergh Zondag 10:30 pastor B. Tieman; communieviering; herenkoor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 10:00 pastores J. Koopmans en J. Litjens; tv-uitzending; schola Cenakel. Prot. Kerk in Ned., Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. W. Vijfvinkel Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. M.G. Boeschoten World Outreach Church (info locatie: 82 0346-35.04.58) 10:30 H.D. Gosseth len en de Val van de Muur zijn al deze organisatie-elementen op den duur definitief van het terrein ver dwenen. Sinds 1980 biedt het Kamp van Zeist onderdak aan het Militaire Luchtvaart Museum, dat in 1968 onder de benaming Luchtmacht Museum op de Vliegbasis Soester berg was opgericht. Anno 2004 strekken de exposities van het MLM zich uit over drie hallen, ter wijl noodgedwongen ook een aan tal grote objecten in de buitenlucht is opgesteld. Jaarlijks trekt het MLM meer dan 100.000 bezoe kers. Intussen hebben meer dan twee miljoen bezoekers het mu seum van de luchtmacht bezocht. In het voorjaar van 2000 richtte de aandacht van de wereldpers zich massaal op het Kamp van Zeist, toen daar de rechtszaak tegen twee Libiërs begon, die werden verdacht van betrokkenheid bij het explode ren van Pan Am Flight 103 van Londen naar New York boven het Schotse Lockerbie op 21 december 1988. Het Kamp van Zeist werd in verband met dit proces in tweeën gesplitst. Na afloop van het proces op 14 maart 2002 werd het 'Schot se' deel van het Kamp van Zeist door het Ministerie van Justitie omgebouwd tot detentiecentrum_ Ansichtkaart Kamp van Zeist van ongeveer 1910. voor drugskoeriers. Mischa Keijser (geboren 1974) studeerde van 1993 tot 1999 aan de Academie voor Beeldende Kunsten St. Joost in Breda. Hij is sinds de tweede helft van de jaren' '90 actief als fotograaf. Hij werk te mee aan een gro&t aantal foto boeken en exposeerde in tal van galeries en musea. In 2002 ontving hij voor zijn serie 'Natuur NL' een tweede prijs bij de belangrijkste Nederlandse vakwedstrijd voor fo- tojournalistiek De Zilveren Came ra. Zijn werk beweegt zich op het breukvlak van de documentaire en kunstzinnige fotografie. Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week- einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 88 0900- 430.14.30. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorent- zlaan 76, 88 030-699.59.52. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, 88 35.24.67; in an dere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 88 033-422.05.00; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Christelijke Thuiszorg Voor alle aanvragen: 88 033-299.46.69; dag en nacht bereikbaar. Eén op Eén Thuiszorg AWBZ- en particuliere thuiszorg Soest e.o., 24 uur per dag huishou delijke hulp, verzorging en verpleging, 88 035-541.20.16; buiten kan toortijden voor spoedeisende gevallen: 88 0900-202.55.01. )p 13 en 14 november is er in et Militaire Luchtvaart Mu- eum te Soesterberg een Virtu- el Demoweekend. Dan krijgt en aantal bezoekers de unieke elegenheid om een virtuele lucht te maken in een echte F- 6 cockpit. Ook zullen leden an het virtuele 322 Squadron istorische vluchten tonen die p een groot scherm worden projecteerd. edurende één weekend per jaar cdt het museum een gevarieerd ogramma dat volledig in het te il staat van het fenomeen 'mili- ire, historische en hedendaagse •tuele vluchten'. Tijdens dit de- oweekend kunnen bezoekers et alleen kennis maken met de reld van het virtuele vliegen, aar mogen ze ook zelf plaatsne- :n in één van de opgestelde F-16 ickpits van het museum. Mede- :rkers van het Militaire Lucht- art Museum geven uitleg over de strumenten in de cockpit en de ■sturing van de F-16 waarna het "tuele luchtruim verkend kan irden. aast zelf vliegen kunnen bezoe- :rs in de Snijdershal kennis ma- :n met het '322 demoteam' van h Vliegbasis Leeuwarden. Leden in het legendarische virtuele 322 Het Militaire Luchtvaart Museum is op dinsdag tot en met vrijdag van 10:00 uur tot 16:30 uur en op zondag van 12:00 uur tot 16:30 uur geopend. Het museum is ge sloten op maandag en zaterdag, nieuwjaarsdag, eerste paasdag, Koninginnedag, eerste pinksterdag en beide kerstdagen. De toegang tot het museum is gratis. Op zater dag 13 en zondag 14 november vindt het Virtueel Demoweekend plaats. HUISARTS i.v.m. nascholing van 8 t/m 12 november De collega's nemen waar. De vliegbasis Soesterberg is van avond het toneel van een rampen oefening. Dit in het kader van de afstemming en praktische beoefe ning van de procedures tijdens een luchtvaartongeval. Aan de oefening nemen zowel burger- als militaire hulpdiensten uit de omgeving deel. Het accent tijdens deze calamiteitenoefening ligt dan ook op de samenwerking tussen beide categorieën hulpver leners. De oefening begint om 18:00 uur en duurt tot 22:00 uur. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: 88 0900-8844; alarmnummer: gS 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 88 035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, 88 06-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, fS 351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 88 352391. Grof vuil, 88 0800-7662000. Dorpshuis Burgstede op het Dorpsplein in Soesterberg ademt zaterdagavond de sfeer van de jaren zestig. Daar staat dan een ouder wetse 'Back to the sixties'- avond op het programma met muziek en discobollen, lichtshow en low fog (mist). Uiteraard staat de muziek uit die tijd centraal, zoals van Elvis Presley en de Beatles. Deze avond is bedoeld voor 30- tot 55-plussers. Ze wor den wel verwacht in aange paste kleding van die tijd. De muziek wordt verzorgd door GSL Productions Mi- chel Gijtenbeek. De aanvang is om 21:00 uur, de zaal van het Dorpshuis Burgste de is open vanaf 20:30 uur en de avond duurt tot 01:00 uur. De entree is 5,00 euro. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de vol gende voorverkoopadressen: Dorpshuis Burgstede Dorps plein 17, tel. 0346-351975; en Loes de Groot Plesman- straat 86, tel. 0346-352490. Dutch Spitfire Squadron RAF voe ren historische virtuele vluchten uit. Zij zullen hun behendigheid op de PC tonen en het tegen elkaar opnemen in hun virtuele cockpits., In de filmzaal wordt de film '322 Squadron: Nederlandse Spitfires onder Engelse vlag' getoond, met unieke filmbeelden geschoten door de 322-vlieger Frans Van Eijk (f 14-02-1945). Wie altijd al eens heeft willen er varen wat een F-16 piloot voelt tij dens het vliegen van een gevaarlij ke missie, kan op 13 en 14 novem ber terecht het Militaire Luchtvaart Een bezoeker in het Militaire Luchtvaart Museum maakt een vir tuele vlucht. Foto: Militaire Luchtvaart Museum. Museum tijdens het demoweek end. Het museum is bij wijze van uitzondering in dit weekeinde ook op zaterdag toegankelijk voor pu bliek. Op beide dagen is het mu seum geopend van 12:00 tot 16:30 uur. De reguliere openingstijden van het museum zijn: dinsdag t/m vrijdag 10:00-16:30 uur en zondag 12:00-16:30 uur. De Soesterbergse toneelvereni ging 'Utile Dulci' blijft verras sen. Na ruim 50 jaar is zij nog steeds niet ingeslapen en durft zij nieuwe dingen uit te probe ren, zoals bleek tijdens de twee tYQprstellingen die zij afgelopen weekend in Dorpshuis Burg stede speelde. Aan één van de eerste door de bekende toneelschrijver Neil Si- mon geschreven stukken, 'De Goede Dokter', gaf Utile Dulci rader regie van Dolf Paulsen met ISn groot gevoel voor originaliteit Bstalte. ten Russisch schrijver vertelt over |un inspiratie, of soms zijn gebrek jaaraan, en introduceert verschil lende ideeën voor een verhaal. Al Sratende komen de acteurs op en wordt het verhaal gespeeld. Op leze manier passeren diverse ver halen de revue, hetgeen zorgde koor een grote afwisseling van sfe ren. De manier waarop één en an- pcr invulling kreeg was dikwijls pijzonder, zoals in het stuk over de gouvernante (wier gespleten per soonlijkheid verduidelijkt werd doordat deze rol werd gespeeld De medewerkers van de hout afdeling van de Sociale Werk voorziening Zeist (SWZ) zijn de trotse makers van veel ADO-producten. Menig speel goedzaak heeft dit materiaal in de winkel staan. Binnenkort is er een speciale editie geheel beschilderde ADO-kubusstoe- len te koop in de winkel van Abrona te Zeist. Zorgvragers van Abrona op Ster renberg (mensen met een verstan delijke beperking) geven door te schilderen uiting aan hun bele vingswereld en benutten zo hun talenten. Aangezien de SWZ dit jaar 50 ja ar bestaat, vindt de SWZ het een goed idee om de zorgvra gers van Abrona te steunen in hun creatieve dagbesteding. De SWZ geeft dan ook rijf kubusstoelen cadeau die gebruikt zullen worden als schilderobject. De stoeltjes wor den vervolgens bij Abrona Kunst, Lunch en Cadeau verkocht. Op donderdag 4 november om 16:30 uur vindt de officiële over handiging plaats: Nico Peelen, di recteur van Abrona, neemt de stoeltjes in ontvangst van Ton Roe- lofs, algemeen directeur van de SWZ. Initiator van dit project is Toos Boekhoven, lid van de Kunstbeleidscommissie van Abro na, en zij is dan ook aanwezig. Vanzelfsprekend zijn ook de me dewerkers van de houtafdeling van de SWZ - de makers van de hou ten stoeltjes - en de kunstenaars van Abrona present. De eerste be schilderde stoelen zijn vanaf die dag te zien en te koop bij Abrona Kunst, Lunch en Cadeau aan de Montaubanstraat 84 te Zeist. do zonnige kant van de schaduw Raamdecoratie rechtstreeks van de fabriek Sterk in kwaliteit, service en scherpe prijzen KORTINGEN TOT 50% www.erpezonwering.nl Tel. 0346 - 35 11 79 Sterrenbergweg-15-ArSoesterberg- Sinterklaas heeft aangekon digd ook dit jaar Soesterberg niet over te slaan in zijn serie bezoeken. Op zaterdag 13 november worden hij en zijn gezelschap van onder ande ren een legertje Zwarte Pie ten rond 14:00 uur bij het dorpshuis Burgstede op het Dorpsplein verwacht. Mede dankzij de steun van vrij willigers, winkeliers en het be drijfsleven van Soesterberg als mede de vrijwillige Brandweer Soesterberg en het Dorpshuis Burgstede is het Sinterklaas mogelijk gemaakt Soesterberg aan te doen. Hij wordt namens de bevolking welkom geheten door Karei van Geet. Daarna beginnen de Sint en zijn gevolg aan een rondrit door het dorp. De stoet wordt begeleid door het Twirlteam en door de drumfanfare van de Koninklij ke Luchtmacht. De route is als volgt gepland: Sinterklaas maakt bekend dat hij ook dit jaar Soesterberg niet overslaat. Foto: archief Eemland Pers. Vertrek dorpshuis Burgstede (Dorpsplein), linksaf van An- gerenstraat, rechtsaf Prof. Lo- rentzlaan, rechtsaf Rademaker straat, rechtsaf Kampweg, twee de rechts van Maarenplein, linksaf Generaal Winkelman straat, rechtsaf Buys Ballotlaan, linksaf Plesmanstraat, rechts af Simon Stevinlaan, tweede rechts Chr. Huygenslaan, rechtsaf Buys Ballotlaan, linksaf Prof. Lorentzlaan, rechtsaf Fok kerstraat, linksaf Plesmanstraat, rechtsaf Dorpsplein, einde. Na de intocht zullen enkele Pie ten (en misschien ook Sinter klaas) nog even vertoeven op het Dorpsplein om kinderen de kans te geven tekeningen aan te bieden. Er is daarna (om de kosten te drukken) net als vo rig jaar geen feestelijke bijeen komst in het Dorpshuis. In de afgelopen tijd is - in nau we samenwerking met het pa rochiebestuur en uitvaartver zorging Smorenburg - in de Caroluskerk een opbaarruimte tot stand gekomen. Vanuit de geloofsgemeenschap waren er geluiden gekomen dat er be hoefte was aan zo'n afscheids- mogelijkheid in de eigen kerk. Deze geluiden rijn serieus geno men door het parochiebestuur en Jos Otten van Uitvaartverzorging Smorenburg. Samen hebben rij de mogelijkheden en eisen voor deze faciliteit bekeken. Al gauw kwam aan de orde dat het voor de nabe staanden goed zou zijn als alles op één plek geconcentreerd zou zijn. Vandaar dat er in de ontmoetings ruimte achter in de kerk ook con doléances gehouden kunnen wor den. In dezelfde ruimte kunnen, tijdens de condoléances en na af loop van de begrafenis, consump ties gebruikt worden. Deze varië ren van een kopje koffie tot een (uitgebreide) koffietafel. Op zaterdag 6 november om 13:00 uur wordt de rouwkapel officieel geopend door pastoor Jan Beek man. Daarna is er tot 16:00 uur gelegenheid om rouwkapel en ont moetingsruimte op informele wij ze te bezichtigen. Er zullen con tactpersonen van de kerk aanwezig zijn om informatie te verstrekken en vragen te beert'voorden cp het gebied van kerkhoftarieven; gra ven, urnenmuur en/of urnengra ven. Uitvaartverzorging Smoren burg is er om vragen te beantwoor den op het gebied van een uitvaart en alles wat daarmee te maken heeft. Ook op het gebied van graf monumenten, het nieuwe erfrecht en rouwverwerking zal er informa tie te vinden zijn. Het onderwerp is niet alledaags en vaak ook minder prettig om aan te denken. Deze middag echter kan iedereen geheel vrijblijvend bin nenlopen, de rouwkapel bekijken en vragen stellen. Het adres is: Rademakerstraat 159 te Soester- ivww.rabobankonline.com door twee zusjes!) en hun werk geefster die door een ingenieuze constructie letterlijk boven hen uit torende. Ook de zee in de scène met de drenkeling werd overtui gend ingevuld. Het verhaal over de koster met kiespijn zorgde voor enorme hila riteit in de zaal en getuigde van groot komisch talent van de twee spelers, Jan Kramers en Kees Jan Vermeulen. Het is bijkans onmogelijk elk ver haal afzonderlijk van commentaar De acteurs en actrices van Utile Dulci in Soesterberg legden weer eer in met hun optreden in dorps huis Burgstede. Foto: Eemland Pers.: te voorzien, maar over de gehele linie was het een bijzonder geïnspi reerde voorstelling. Er waren weer diverse nieuwe gezichten onder de spelers, en die bewezen stuk voor stuk een goede aanwinst voor de vereniging te zijn. Voor de abonnees in Soesterberg is het klach- tennummer 035-6021841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woens dag tussen 18:30 en 19:30 uur worden gebeld voor nabezorging op de zelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. Tele F zaterdag i PROFtLZ Nieuweweg 97 - Soest Telefoon 035 - 58 804 72 Openingstijden dinsdag t/m vrijdag Op zaterdagavond "13 novem ber verzorgt het symfonisch harmonieorkest van muziek vereniging Odeon onder lei ding van dirigent Gerrit de Weerd een avondvullend pro gramma in het Officierscasino te Soesterberg. Dit jaar staat het najaarsconcert van het or kest in het teken van 'Russische Passie en American Swing'. In de voorverkoop zijn al veel kaarten verkocht, maar er zijn er nog beschikbaar. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommeweg 3A Soest Tel. 035 - 601 6011 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl Het orkest speelt een gevarieerd programma van verschillende mu ziekgenres. Het concert wordt ge opend door het leerlingenorkest. Dit rijn over het algemeen jonge muzikanten die sinds kort een in strument bespelen. Dirigent Gerrit de Weerd vindt het belangrijk dat de leerlingen al vrij snel leren om met elkaar samen te spelen in een orkestopstelling. Er wordt dan ook veel tijd en energie gestoken in de muzikale opleiding van deze toe komstige orkestleden. Daarna wordt het podium vrijge maakt voor de muzikanten van het symfonisch harmonieorkest. Voor de pauze laat het orkest muziek stukken horen waarin de passie van het Russische volk voor dan sen en muziek naar voren komt in muziek van componisten als Bor- odine, Tsjaikowski en Khatchatu- rian. Na de pauze laat Odeon een geva rieerd Amerikaans programma horen, waaronder Slaughter on tenth Avenue en het bekende American Patrol. Bovendien wordt op deze avond een solostuk voor slagwerk uitgevoerd met als solist Thornwald Jörgenson. Daarnaast laat het saxofoonensemble van de vereniging zich horen. Een forma tie bestaande uit vier altsaxofoons, Het symfonisch harmonieorkest onder leiding van Gerrit de Weerd tijdens een concert in het open luchttheater Cabrio in Soest. twee tenorsaxofoons en twee bari tonsaxofoons staat garant voor een sfeervol optreden. Het concert be gint om 20:00 uur, de zaal is open vanaf 19:30 uur. Kaarten rijn alleen in de voorver koop verkrijgbaar a 7,50 bij Drogisterij Sukking in Soesterberg (Rademakerstraat 21) en de VW in Soest (Steenhoffstraat 9B).

Soester Courant | 2004 | | pagina 13