HEEREN <j In Soesterberg veel meer stemming Minister bekijkt Heuvelrug Nieuwe bijbel is zomaar te begrijpen Visse 'Typisch geval zinloos geweld' Nóg een trein...? GEOPEND 7 ACTUEEL T Spreekuur Oogheelkunde Meander voortaan in Baarn WOENSDAG 3 NOVEMBER 2004 SOESTER COURANT Reacties in Soest minder fel dan in vliegdorp PAGINA 3 Burgemeester kreeg exemplaar voor Soest VAN BREDERODE Straatenquête geeft slechts eerste indruk De Ploegh Jongeman wordt midden op straat in elkaar geslagen ZONDAG 7 NOVEMBER VAN 11.00-17.00 UUR MEUBELEN Klassiek, eiken en modern! GEBR. VAN WOERKOM Dubbel voordeel op het nieuwe ANWB Tankstation In Soest. ELKE WEEK EEN Neem een abonnement: 9,- per half jaar! tel.(035)6014152 In Soesterberg leeft het refe rendum niet alleen veel meer dan in Soest, ook de reacties zijn over het algemeen veel fel ler. De bekendheid is in het liegdorp veel groter, het per- :entage inwoners dat zal tegen temmen veel hoger. 'erreweg het grootste gedeelte dat ran het referendum op de hoogte is, heeft dat uit de media, in de leeste gevallen uit de Soester Courant. Meer dan de helft van de ondervraagden in Soesterberg was al via de acties van het Comité Gebukt onder Ecoduct gewezen op de volksraadpleging. In Soest igt dat percentage op vijftien pro- :ent. Van de deelnemers aan de snquête hoorden twintig mensen voor het eerst van het referendum. Van hen wonen er vijftien in Soest. Hieronder een bloemlezing uit de reacties en opmerkingen. Soest De secretaresse: 'Er moet te veel wijken en het ecoduct kost te veel geld.' De aow-er: 'Tegen, want anders gaat de ozb nog meer omhoog.' De interieur-architect: 'Het heeft geen zin om te stemmen, het be sluit van de raad staat toch vast.' De huisvrouw: 'Ik ga stemmen, dat moet je altijd doen, maar ik moet me er nog meer in verdiepen.' De gepensioneerde: 'Het onder werp boeit me niet.' De productiemedewerkster: 'Voor, groen is ook nodig.' De groepsleider: 'Ik weet het nog niet, maar een bedrijventerrein lijkt me niet nodig. Kijk eens hoeveel er nog leeg staat.' De studente: 'Ik stem niet, ik woon hier straks toch niet meer.' De accountant: 'Te veel geld voor te weinig resultaat.' De onderneemster: 'Er moeten zoveel bedrijven wijken voor het ecoduct.' De docent: 'Ik vind het onderwerp niet belangrijk genoeg om te gaan stemmen.' De lerares: 'Tegen, jammer dat de sauna weg moet.' De verpleegkundige: 'Als ik stem, stem ik voor. Dan gaan er minder dieren dood.' De brandweerman: 'Ik roep ieder een op tegen te stemmen. Dit is zonde geld. Dat kunnen ze beter besteden aan vervroegde uittreding van brandweermannen.' De werkzoekende: 'Heb mijn handtekening ai gezet. De plek is niet goed.' Soesterberg De huisvrouw: Andere dure pro jecten verdienen voorrang.' De commercieel medewerker: 'Voor, goed dat er hierdoor wo ningbouw kan worden gereali seerd.' De postbeambte: 'Onzin. Voor die paar herten is het veel te veel geld.' De vrijwilligster: 'Nog nooit ge hoord dat er beesten lopen. En die woningbouw komt er toch wel.' De aow-er: 'De mensen die dit bedenken, zijn allemaal rijp voor Zon en Schild. Laat ze eerst de echte problemen in Soesterberg oplossen.' De apotheker: 'Tegen, de koppe ling met woningbouw is chantage.' De huishoudster: 'Wat hebben die dieren eraan als ze naar militair terrein kunnen lopen.' De politieagent: 'Geldverspilling.' De winkelier: 'Ik weet het nog niet, er zitten veel haken en ogen aan.' De gepensioneerde wildbeheerder: 'Ik ken het gebied door en door en zie er nauwelijks dieren. Dure lief hebberij voor een paar reeën. Een ecoduct over de snelweg is goed, maar bij de Amersfoortsestraat heeft het echt geen zin.' Twee dagen na de nationale en [>p televisie uitgezonden pre sentatie van de Nieuwe Bijbel vertaling (met de koningin in een niet vlekkeloze voorleesrol ze las in het scheppingsver haal 'overvloed' in plaats van ;oerv!oed') kwam de NBV op vrijdagmiddag 29 oktober in Soest aan. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst in de openba re bibliotheek aan de Willaert- straat, onder verantwoordelijk heid van de plaatselijke Raad van Kerken en het Nederlands Bijbelgenootschap. Burgemeester Koos Janssen kreeg lier een luxe exemplaar van de nieuwe bijbel aangeboden: een driedelige uitgave in cassette met de bekende illustraties van Gusta- ve Doré. Exemplaren van de stan daardeditie werden aangeboden aan voorgangers of vertegenwoor digers van alle kerken en geloofs gemeenschappen in Soest. Burgemeester Janssen beloofde de cassette een 'goede' plek in het gemeentehuis te geven waar de bij belboeken gemakkelijk door ieder een kunnen worden ingezien en gelezen. Hij stelde zich ook voor dat bij in aanmerking komende officiële gelegenheden (Dodenher denking, Dag van de mensenrech ten) in Soest uit de NBV zal wor den gelezen. Zelf las hij tijdens de presentatie het Onze Vader in de nieuw vertaalde versie, daarin voorgegaan door Loes Paul-Visser en Harpert Tromp die het Onze Vader lazen zoals opgetekend in achtereenvolgens de Statenverta ling (1637), de NBG-vertaling (1951), de Willibrordvertaling (1978) en Het Boek (1988). De bijeenkomst werd geopend door dominee Pieter van Winden, predikant van de Emmakerk, in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Raad van Kerken Soest. Hij sprak de hoop uit dat de NBV een bijbel zal zijn die gelézen wordt, als literatuur maar bovenal als Gods woord in een mensenleven: 'De centrale ontdekking van de Bijbel is dat God zichzelf voortdurende vertaalt in woorden en gebeurte nissen. God spreekt mensen aan.' Minister Sybilla Dekkers van VROM heeft maan dagmiddag in Soest hoogstpersoonlijk een kijkje geno men bij (deel)projecten van de Ecologische Hoofd structuur. Tijdens het-werkbezoek werd rondgekeken op het voormalige Zonneglorenterrein, op de vliegba sis en op de spottershill die uitzicht biedt op de start en landingsbaan. De geplande tussenstop op de Amersfoortsestraat, op de locatie waar een ecoduct moet komen, werd ter elfder ure afgeblazen. Het mi- nisterie van VROM heeft Hart van de Heuvelrug aan gewezen als voorbeeldproject voor ontwikkelingspla nologie. Met andere ministeries, provincie Utrecht, ge meenten en instellingen wordt samengewerkt om het gebied op ecologisch verantwoorde wijze te ontwikke len. De realisatie van woningbouw en een bedrijven terrein en een ecoduct in Soesterberg maken hiervan onderdeel uit. Op de spottershill wordt minister Dek kers geflankeerd door o.a. (vanaf links) commissaris der koningin mr. Boele Staal, wethouder Bart Krol en burgemeester Koos Janssen. Foto: Foto Bell Om dat te onderstrepen haalde ds. Van Winden uit het Johannes- evangelie de passage aan 'Het Woord is vlees geworden', die in het moderne, heldere Nederlands van de NBV 'Het Woord is mens geworden' luidt. Bindmiddel Als symbool van de kerkelijke breedte van het vertaalproject na men ds. Van Winden en rk pastor Jan Beekman samen ('wij zijn zo'n beetje Petrus en Paulus') het cas sette-exemplaar in ontvangst uit handen van een NBV-vertegen- woordiger, om het vervolgens uit te reiken aan de burgemeester. Deze toonde zich verheugd over de toegankelijkheid van de Nieu we Bijbelvertaling. 'Door het ei gentijdse taalgebruik zal de Bijbel beter bereikbaar worden. Mensen kunnen de tekst nu zomaar begrij- De gezamenlijke vertegenwoordi gers van vrijwel) alle Soester ker ken en geloofsgemeenschappen met hun nieuwe bijbel. Foto: Soester Courant. 3 KONINGINNELAAN 24 - SOEST Burgemeester Janssen ontvangt de nieuwe bijbel van de pastores Jan Beekman en Pieter van Win den (k). Foto: Soester Courant. pen en dat is een religieus mo ment. De NBV brengt religie terug in het publieke domein, we durven weer vrijer uit te komen voor wat ons ten diepste beweegt, we kun- Tot slot gaf Wilma van Veen, re giocoördinator van het Nederlands Bijbelgenootschap, aan de hand van een beeldscherm puntsgewijze informatie over de NBV. Drie fac toren maakten een nieuwe verta ling noodzakelijk: de veranderen de taal, de vraag van de kerken en wetenschappelijke ontwikkelingen. De NBV is de nieuwe standaard bijbel voor Nederland èn Vlaande ren. Het 'natuurlijke Nederlands' is' goed (voor)leesbaar, dankzij de jarenlange inzet van theologen, vertaalwetenschappers, neerlandi ci, literatoren en professionele meelezers. Het Nederlands Bijbel genootschap zorgt ervoor dat in alle kerkelijke gemeenten in Ne derland (zo'n 2500) een exem plaar beschikbaar is. Volgend jaar zal een speciale jongerenbijbel op de markt worden gebracht. Extra lading In veel kerkdiensten, ook in Soest, is afgelopen zondag voor het eerst uit de NBV gelezen. Het binnen brengen werd hier en daar verhe ven tot een feestelijk of plechtig liturgisch moment. Voor protestan ten was het een gebeurtenis met een extra lading, want 31 oktober geldt bij hen als Hervormingsdag. Het is de dag waarop het begin van de kerkhervorming door Maarten Luther wordt herdacht (Luther spijkerde op 31 oktober 1517 zijn stellingen tegen de misstanden in de rk kerk op de deur van de slot kapel in Wittenberg). Een belang rijk aspect van de hervorming was de hernieuwde aandacht voor de Bijbel en de vertaling voor het ge wone volk. Vele generaties protes tanten zijn sindsdien met de Bijbel nen er met elkaar over denken en spreken. Religie is een belangrijk maatschappelijk bindmiddel.' De burgemeester toonde zich zeer po sitief over de NBV en zei de nieu we 'gemeentebijbel' enthousiast aan te nemen, hopend op een goed gebruik in de toekomst. Met de straatenquête (zie ook voorpagina) pretendeert de Soester Courant niet een repre sentatief onderzoek te hebben gehouden. Gepoogd is een eer ste indruk te krijgen van hoe veel mensen weten dat er op 19 januari een referendum wordt gehouden en of duidelijk is waarover dat zal gaan. Daarbij werden tevens de standpunten gepeild. In Soest werden 47 mensen on dervraagd, in Soesterberg 33. De leeftijd van de deelnemers varieert van 18 tot 80. Het be trof studenten, huisvrouwen, werkzoekenden, aow-ers, on dernemers en werknemers van de meest uiteenlopende beroe pen. De percentages en cijfers, ge noemd op de voorpagina, zijn omgerekend naar het aantal kiesgerechtigden in de gemeen te (afgerond 33.000), indien nodig vertaald naar het aantal stemgerechtigden in Soest en Opvallend was dat negen op de tien mensen die werden aange sproken, meteen wilden mee werken. Sinds deze week houden de oogartsen van Meander Me disch Centrum geen spreekuur meer in Soest. De poiikiiniek Oogheelkunde is verplaatst naar de locatie Baarn. Daar is de polikliniek oogheelkun de volledig vernieuwd. De poli is direct naast het Oogheelkundig Dagcentrum gevestigd en werd eergisteren geopend. De oogartsen M.B. Garcia Garcia, C.W.J.M. Storimans en N.H. Nijman houden sindsdien in het Baarnse zieken huis hun spreekuur. Patiënten kunnen voor onderzoek en behandeling van alle oogheel kundige aandoeningen op de Baarnse locatie van Meander te recht. De nieuwe polikliniek is voorzien van de meest geavanceer de apparatuur, aldus een woord voerder. Het grootste deel van alle ingrepen vindt plaats in het Oog heelkundig Dagcentrum. Hierbij gaat het vooral om staaroperaties. ,Voor afspraken is de polikliniek Oogheelkunde op werkdagen en tijdens kantooruren bereikbaar op 5482511. Soester patiënten kun nen desgewenst ook terecht op lo catie Amersfoort Elisabeth, tel. 033-4214944. Het was geruime tijd bekend dat de spreekuren van de oogartsen van Soest naar Baarn zouden wor den verhuisd. Omdat de verbou wing in het Baarnse ziekenhuis vertraging opliep, duurde het uit eindelijk iets langer. In de vestiging aan het Dalplein in Soest is er nu alleen nog spreekuur van de KNO-artsen, maar ook dat verhuist in de loop van volgend jaar naar Baarn. De Soester locatie van Meander is dan nagenoeg tot op het bot uitge kleed. De activiteiten in het voor malig dagziekenhuis beperken zich dan tot bloedprikken, röntgenfo to's maken ter ondersteuning van de huisartsen en echo's maken van gezonde zwangere vrouwen. Wat er verder met het gebouw gaat ge beuren, is nog steeds niet bekend. De bedoeling is dat er een multi functioneel medisch centrum komt Sensationeel nieuws voor onze lo kale kunstliefhebbers: de befaam de kunstenaarsvereniging AKG De Ploegh verhuist na 75 jaar in januari 2005 van Amersfoort naar de Hazelaar aan de Pimpelmees in Soest! De beeldentuin en her nieuwde expositieruimte van Ali van den Berg Jan Hazelaar gel den als een van de mooiste gale ries in de provincie. De grote beeldentuin is niet zo lang geleden uitgebreid en de par terre onder de winkel van kunste naarsbenodigdheden werd vorig jaar omgetoverd tot een museale tentoonstellingsruimte. Dezomer- expositie van Eric Claus trok de afgelopen maanden honderden bezoekers uit het hele land. De Kunststichting Hazart, waar van Jan Hazelaar voorzitter is, houdt de beschikking over het 'oude' gedeelte van de tuin aan de Bosstraat. Persoonlijke redenen dwongen Ali Jan er toe hun ar tistieke werkzaamheden te beper ken en naar oplossingen te zoeken voor het behoud van hun schitte rende galerieaccommodaties. 'Het aanbod van De Ploegh onder voorzitterschap van Eric Hanse was een geschenk uit de hemel', aldus Jan Hazelaar. De Amersfoortse vereniging van 120 beroepskunstenaars verliet - haar onderkomen in Museum Fle- hite na een periode van onoverko melijke tegenstellingen. De tijde lijke behuizing in Congrescentrum De Eenhoorn voldoet niet en an dere oplossingen zijn in de Keistad niet voorhanden. Margot Fretz, artistiek directeur en galeriehoud ster van De Ploegh, vindt de Soes ter situatie bij de Hazelaar 'een droomoplossing', meldde de Amersfoortse Courant. De Ploegh zal begin januari 2005 met haar succesvol gebleken jaar lijkse Grafiekmanifestatie de ex positieruimte van de Hazelaar in wijden. Tot die tijd hebben Ali lan nog onderdak geboden aan De School van Marko'. Dit is een expositie van beeldhouwwerken in natuursteen, die op zaterdagmid dag 13 november a.s. om 4 uur of- ïcieel wordt geopend. De zestien exposanten zijn allen cursisten van Je Bulgaarse beeldhouwer Marko Blagoev Markov (1946) met als doel'het plezier van het scheppen te ervaren en los van prestatie dwang te komen tot de ontwikke ling van een eigen vormentaal en visie'. Het gaat goed met de cultuur in Soest. De NBV is in de boekhandel te koop. Er zijn verschillende uitvoe ringen, waaronder een cd-rom. De goedkoopste is de standaardeditie van 29,50 (zonder de zoge noemde deuterocanonieke of apo criefe boeken), de duurste een in leer gebonden kanselbijbel van 450. Bijzonder is een literaire editie 39,50) die zich laat lezen als een roman: de tekst is pagina- breed afgedrukt en kent geen vers nummers en tussenkoppen, echt een uitgave voor mensen die de Bijbel als een cultuurdocument be schouwen. Mare Westerveld (21) is vorige week dinsdagavond rond tien uur op de Vinkenweg door een 39-jarige bewoner in elkaar ge- slagen. De jonge Soester werd midden op straat mishandeld en hield hier onder meer een inwendige bloeding aan de kaak aan over. Tevens werd zijn auto forse schade toegebracht. De moeder van het slachtoffer is verbijsterd: 'Dit is een ty pisch geval van zinloos geweld. Moet er eerst een stille tocht komen om mensen wakker te schudden?' Twee dagen na het ongeval kan Westerveld er nog steeds met zijn pet niet bij waarom de man hem sloeg. 'Ik deed echt niets. Ik zat in mijn auto en ineens zie ik een vent vol tegen mijn auto aan trappen. Hierop stapte ik uit. Ik zag meteen dat die kerel behoorlijk agressief was.' Dat vermoeden bleek te kloppen, want niet veel later sloeg de man Westerveld vol op het gezicht. De bril van de jongeman viel op straat. Terwijl de verbouwereerde jongen zijn bril zocht, zag hij hoe de gro te man de autosleutels uit het con tact trok. Vervolgens trapte en sloeg de man, blind van woede, tegen de wagen aan die hierdoor fikse deuken opliep. 'De knokkels van die vent staan nog steeds in de motorkap', aldus Westerveld. Nadat het slachtoffer nog een har de kopstoot op het gezicht kreeg rende hij in de richting van het huis van een collega. De verdachte was inmiddels al dezelfde kant opgelo pen. 'Daar heb ik gelijk de politie en mijn ouders gebeld.' De politie was snel ter plaatse. Na ongeveer tien minuten arriveer den ook de ouders van het slacht offer op de Vinkenweg. De ver dachte stond toen nog buiten. De moeder van het slachtoffer liep naar de man toe om verhaal te ha len. 'Die man schold me helemaal stijf. Hij zei dat ik mijn zoon beter moest opvoeden. Hij was compleet in de war en heel emotioneel', al dus de vrouw. Nadat de politie de verdachte had ingerekend vertrok de familie Wes terveld naar de eerste hulp van een ziekenhuis in Amersfoort. Daar werd een inwendige bloeding aan de kaak geconstateerd. Verder waren de neus en het gebit van het slachtoffer beschadigd. De schade aan de auto wordt ge schat op 3000 euro. De verdachte werd door de politie ingerekend en meegenomen voor verhoor. Inmiddels is hij weer op vrije voeten. Wel moet hij binnen kort voor de rechtbank verschij nen. T. Westerveld is enorm onder de indruk van de molestatie van haar zoon. 'Voor hetzelfde geld slaat die kerel mijn zoon hartstikke dood. Ik denk dat dit soort zaken veel aandacht moeten krijgen. Hierdoor schud je mensen wakker. Voor je het weet is het te laat en moet er ook in Soest een stille tocht worden gehouden. Daar moet je toch niet aan denken.' 4 ETAGES MEUBELEN met lift De dealer in uw regio voor fitform-fauteuilsl Steenhoffstraat 61 - Soest035-601 32 80 'Wacht tot het rode licht gedoofd is. Er kan nog een trein komen.' Die bekende tekst staat sinds vorige week ook te lezen bij de pas beveiligde overweg bij de Foekenlaan, waar vroeger wel wat 'bijna-ongelukken'plaats hebben gevonden. Dat is nu helemaal verleden tijd, hopelijk. Maar op merkelijk is het wel dat de NS het publiek deze waarschuwing meegeeft. Het gaat immers om énkel spoor, en dat betekent dat er - zolang het licht nog rood is - in feite niet nog eens een trein van dezelfde, laat staan van de andere kant kan komen. Nou ja, in Soest weetje het nooit - er kan hier van alles gebeuren, heeft de NS waarschijnlijk gedacht. Fntrv Snpstpr Courant Uw voordeel onderweg Gratis Dashbord sponsje* en nog een aantrekkelijke korting per liter ook Vrijdag 5 en zaterdag 6 november van 8:00 tot iS:oo uur Tankt u bij het nieuwe ANWB Tankstation aan de Soesterbergsestraat 76 in Soest, dan loopt het voordeel hard op. Want u profiteert er niet alleen van een aantrekkelijke korting, maar u krijgt er ook nog een Dashboard sponsje* cadeau. ANWB leden en houders van de ANWB Mobiliteitspas en ANWB Visa Card met pin ontvangen extra korting. U kunt 24 uur per dag, 7 dagen in de week terecht bij een schoon en veilig tankstation met permanente videobewaking. Bij onze gebruiks vriendelijke pompen kunt u gemakkelijk betalen met uw bank- of giropas, uw Multi Tank Card, uw Travel 'Card en de Visa creditcard met pin. Daarna kunt u meteen beginnen met tanken en snel weer uw weg vervolgen. Goede reis. De aanbieding van het dashboard sponsje geldt voor iedere tankende klant en zolang de voorraad strekt.

Soester Courant | 2004 | | pagina 3