mm /opsoEsr l Digitalisering yan bronnen op het gemeentearchief Cnotters aan de Honingbij Historie in revue voor ouderen Soest 50 jaar geleden] Presentatie boek De Eng ZENDERVERANDERING expert tu m 9 NOVEMBER MAAK SNEL EEN AFSPRAAK DAN WORDT U SNEL GEHOLPEN SCHOEMAKER Het ecoduct mms Muziekspektakel ('975'): imposant programma Expo Frank Lengvenius in Anna Paulownahuis Regie over je eigen leven: 'Baas over eigen bestaan'? 3.295, Liefdewerk met oud papier: [n. Liedjes, sketches, gedichten en modeshow in Klarinet Klaverjassen Eeto ongeluk zit uv e&n, klein, koekje,. VoMy XaLomvde, OOSTER.Q'R.ACHT 1. Winterserie van Olympia Volksuniversiteit Soest Vrijdag in Petrus en Pauluskerk Soester huisnamen Themamiddag voor senioren J^AGINA8 WOENSDAG 3 NOVEMBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 9 Tel: 035 -601 3403 www.prontosoest.nl lail: info@prontosoest.nl g A1 .Vrijdag koopavond. de showroom, comel drinken te wachten. A atische :n velgen breerd) vww.ford.nl Hij is groot, zit met een Bucks Bunny stropdas achter een kleine laptop en leest voor: 'In den jare achttien honderd acht en zestig, den Achtsten Sep tember des voormiddags ten half elf ure, compareerde (ver scheen, JP) voor mij Pieter Gallenkamp Pels ambtenaar van de Burgerlijken Stand der Gemeente Soest Jacob Bata vier, oude drieëndertig jaren, van beroep straatwerker, wo nende in de Birk, wijk B, nr. 39 alhier, die ons de geboorte heeft aangegeven van een kind van het mannelijke geslacht, géboren ten zijnen woonhuize, op gister voormiddag ten half en ure, den Zevenden Sep- dezes jaars, uit hem hparant en zijne huisvrouw Huisteen, zonder be- aan welk kind hij ver den voornaam van c te geven'. |lezer is Wim Routers (57), de is een geboorteregister, een dat opengeslagen een vierkante meter beslaat, en ilaats is handeling is de studie van het gemeentearchief. Daar ij bezig met het digitaliseren gemeentelijke archiefbronnen, is niet de enige. Dick van Ful- i en Ton Hartman hebben o.a. ter eigenaren en bewoners en de staat van het veefonds 1832 gedigitaliseerd, iters is bestuurslid van de His- Vereniging Soest. Zijn aliteit is de genealogie oftewel iboomonderzoek. Hij is nu 2Vz met de vut en is teruggekeerd gebouw van zijn vorige gever, de gemeente Soest bij hij als graficus in dienst is ge- Zo'n vijftien jaar geleden n hij nieuwsgierig te worden de herkomst van zijn achter- Oudere mensen vroegen wel eens of zijn naam met au ■u werd geschreven en of die k iets te maken had met Hanns utcr, de Duitse SS-leider en po- echcf op wie in maart 1945 een islag werd gepleegd bij de >este Hoeve. Nee, want zijn rtels wijzen via Soest, Amers- >rt, Achterveld, Stoutenburg aar hij geboren is) en Hoogland ug naar Soest, terwijl zijn naam rugspellend was Routers, Roet- s tot Roeten in de Middeleeu- de digitalisering worden de innen in verschillende opzichten keiijker. Het archief hoeft niet zware, muf ruikende boeken üit het depot naar boven te slepen en langdurig te bladeren. Het ge- Horteregister waar Routers nu aan wérkt is deels voorgedrukt, maar da ingevulde gedeelten zijn soms i'ffl verbleekt dat je er scheel van irdt. Het lopende schrift is ge- schreven met vaste hand, maar kan bij een ander minder leesbaar zijn. Bovendien zijn taal en spelling niet meer de onze. Dat blijkt bijvoor beeld uit het eerste boek dat Rou ters elektronisch omzette, het Ar- menboek 1741 - 1780, dat de overzichten geeft van inkomsten en uitgaven voor de armenzorg. U leest arbijdsloon, dogter, uijtgegee- ven. En kent u de betekenis van rijglijf, neusdoek, kroplappen en lijtje? Hoeveel moeten we verstaan onder een vierendeel bief? (1746). De bedragen in de kolommen zijn driedeling: guldens, stuivers en centen. Zo ontving 'Jan Logt voor brandewijn op 't been van Hen drik' 2 stuivers. Anesthesie avant la lettre. Het uitkleden van een overledene kostte in 1743/44 10 stuivers en het 'doodskleed' f 1.10. In de gedigitaliseerde bestanden is de tekst in huidig schrift en lees baar. Een zeer groot gemak is dat de namen van de geboorteregisters met een computerprogramma alfa betisch zijn gerangschikt, zowel op de naam van de vader als die van de moeder en dat het gedigitali seerde materiaal nu in boekvorm in de studiezaal van de plank ge pakt kan worden. Tenslotte zijn de bestanden voor een deel al 'op te klikken' uit de websites www.genlias.nl (archief Utrecht) en WAVw.soest.nl. Dat is voor de geboorteregisters van 1811 - 1860 en de Militairedienstlijst (1794 - 1842) al het geval. Ook de micro fiches van burgerlijke stand 1850 - 1915 zijn digitaal omgezet en zul len te zijner tijd eveneens naar Utrecht gaan. Agrarisch karakter Voor wie de namen weinig zeggen, zijn de opmerkingen in de laatste kolommen van de gedigitaliseerde 'j« 9Afgelopen zaterdag is de IVN-werkgroep Vrijwillig Natuurbeheer Soest - ooit opgericht door de legenda rische Chris Uiterwijk als 'werkgroep Bijltjesdag' - yoor het eerst dit winterseizoen aan de slag gegaan met het knotten van wilgen. De knotters maakten hun eer ste 'slachtoffers' aan de Honingbij in Overhees, waar zo'n twintig wilgen nodig toe waren aan een knipbeurt. I Een truck vol varkens naar de slacht. Miljoenen kippen per kwartaal. Wij weten wat het kalfje wacht. Wij volgen het 8-uur-journaal en wenden onze ogen weg van zoogdiertjes, zo ziek en zwak, cosmetica, alsof het helpt, of medische menswetenschap. Trouw tril je tegen tralies aan, konijntje vol met proef en prut, één oogje kan nog kijken, traant. Maar als wij keren, als dat lukt, wij zijn zoogdiertjes met verstand, geven wij jou het ecoduct. i Uit de Soester Courant van Vrijdag 5 November 1954 Wim Routers in de 'studiezaal' van het gemeente archief. versie het interessantst. Zo werd Barendina van Roon, bedelaarster en weduwe van Thomas Fransen, verrast door weeën: op 9 maart 1817 werd Hendrik van Roon 'Ge boren in de hooiberg door barens nood bij boer Wouter Logtenstijn. Zijn vader was 'in leven soldaat 2e bat. landmacht'. Uit de beroepen die de laatste kolom vermeldt, valt het agrarische karakter van Soest af te lezen. Velen noemen zich landman of daghuurder. Er waren ook schaapherders en je zou bijna denken dat Beethoven zijn Pasto rale hier ook had kunnen compo neren ('Lustiges Zusammensein der Landleute'). Het is Wim Routers opgevallen dat eronder de glasblazers geregeld Duitsers zitten. Bv. August Müller, geboren in Berlijn. Onlangs vroeg iemand uit Amersfoort naar glas blazers die in de 19e eeuw 'op Is- selt' hadden gewerkt. Routers had zijn weg al geëffend! Jan Postema Soester Courant elke woensdag een belevenis! Postduivenvereniging de vriend schap houdt vrijdag 5 november een klaveijasavond. In het clubge bouw aan de Mezenhof 1 worden vanaf 20:00 uur de kaarten ge schud. De zaal gaat een half uur eerder open. DE EERSTE AMERIKANEN OP DE VLIEGBASIS. Maandag arriveerden op de vlieg basis Soesterberg de eerste Ame rikaanse vliegers met hun vliegtui gen. Met een korte plechtigheid en een toespraak van de commandant van de vliegbasis, kolonel A. L. Cox, werden zij verwelkomd. In de loop der volgende week komt de rest van het squadron, waarvan nog een officiële ontvangst zal plaats vinden. UITSLAG VOORTUIN. De Tuinbouwvereniging „Soest" hield dit jaar haar derde voortuin keuring. Ondanks de abnormale zomer had de jury toch een aange name taak. Naast het gebruikelijke plantenma- teriaal, door de gemeente beschik baar gesteld, zullen dit jaar ook enkele tuingereedschappen als prijzen worden uitgereikt. Boven dien ontvangt iedere prijswinnaar een diploma als blijvend aanden ken. De prijswinnaars zijn: Eerste prijs H. J. Vos, Lange Brinkweg 8. W. C. v. d. Wijngaart, Plasweg 63. D. J. v. Brasem, Bar- tolottilaan 21a. J. S. W. Alderding, Schoutenkampweg 36. C. v. d. Made, Soesterbergsestraat 78. C. Oostrum, Dr. s' Jacobstraat 4. EEN WIJS WOORD VOOR IEDERE DAG. VRIJDAG. Een rustig leven geniet hij, die de mensen verdraagt en ze missen kan. ZATERDAG. Het wezen van de leugen is gele gen in het bedrog en niet in de woorden. Liegen door stilzwijgen,' door een blik, door een bijzonde re intonatie is erger en lager dan een leugen, die plompweg in woor den wordt gezegd. ZONDAG. Wie niet kan vergeven. Gaat eenzaam door het leven. MAANDAG. Een rustig leven geniet hij, die de mensen meesters naar hun kunnen beoordelen. GESTROOMLIJND HERSTEL VAN AUTOSCHADE JANVAN ZAL Oostergracht 1 (Industrieterrein De Grachten) Tel.: 035 - 6011018. www.vanzal.nl Sketches, gedichten, liedjes en voordrachten. In De Klarinet vloog de geschiedenis vrijdag middag in het rond. Op tal van manieren konden de 55-plus- sers in de zaal terugduiken in de tijd. En dat allemaal vanwe ge de historische middag in het ontmoetingscentrum. Voor de 43c en waarschijnlijk te vens laatste keer kunnen wandel liefhebbers aan de winterserie van Olympia meedoen. Zaterdag 6 november is de eerste van drie tochten, de andere volgen in ja nuari en maart. Startpunt is zaterdag het clubge bouw van AV Pijnenburg aan de Wieksloterweg, waar de deelne mers aan de 20 kilometer tussen 10:00 en 12:00 uur kunnen ver trekken. Wie 5,10 of 15 kilometer wil afleggen, heeft tot 13:00 uur de mogelijkheid om op pad te gaan. De routes zijn uitgestippeld in de natuurgebieden van Soest en direc te omstreken. Deelname aan de wandeltocht kost 1,50 (zonder herinnering 1 euro). Voor meer inlichtingen: G.J. den Hoed, tel. 6018270 (na 19:00 uur) of W. van Steendelaar, tel. 06-22011122. Na het verhaaltje over de Rozen krans zaten vier plaatselijke dames in oude boerenstijl aan een koffie- tafeitje en gaven in plat Soesters een staaltje van een roddelcircuit weg. Leden van het Katholiek Vrouwengilde zongen vervolgens Oudhollandse liedjes, waarbij ze op de accordeon werden begeleid door mevrouw E. Hilhorst. Op De Zilvervloot en andere krakers werd uit volle borst meegezongen, want de teksten waren vooraf op papier gezet en verspreid onder het pu bliek dat met volle teugen genoot. Mevrouw M. Hilhorst droeg een gedicht voor over hoe ze als kind de Tweede Wereldoorlog had be leefd, alvorens de pauze aanbrak. De historische middag, georgani seerd ter gelegenheid van het 975- jarig bestaan van Soest, werd voortgezet met een historische modeshow. Daarbij werd gebruik gemaakt van kostuums die speciaal voor dit feestjaar van Soest waren gemaakt. Onder leiding van me vrouw R. Slot-Willemse passeer den de deftige kostuums de revue. Deze werden ook gedragen tijdens de historische optocht, om precies te zijn door de 'makers' van Bui tenplaats De Hofslot die de eerste prijs won bij de grote wagens. Soester Courant elke woensdag een belevenis! Historische kostuums in De Kla rinet. Foto: Herman van Dam Mevrouw C. Smeeing kreeg de la chers op haar hand met een lied over 'Juffrouw Jansen'. Alsof het allemaal nog niet genoeg was, ver telde mevrouw D. van Roomen een oud Soester verhaaltje over Geertje in 't Veen, waarna wethou der Bert Krijger de middag afsloot. Tenslotte zong iedereen het lied 'Soestgevoel' waarna de 55-plus- sers tevreden en met veel opge haalde herinneringen huiswaarts keerden. Di Lassostaat 65", tel. 6022195 In galerie het Anna Paulowna- huis, Burgemeester Gro- thestraat 51, is tot 28 novem ber een expositie ingericht van- Frank Lengvenius. Hij toont er dertig van zijn materie-schilde rijen. Frank werkt in deze serie altijd met dezelfde materialen. Linnen, jute, acrylverf en vooral zand. De techniek van de kunstenaar is op vallend en roept veel vragen op maar de kunstenaar blijft de ant woorden schuldig. Het geheim van de smid? 'Mijn schilderijen zijn uitingen van mijn gevoel, ze zijn een deel van mij. Uitgesproken fi guratief zijn mijn schilderijen niet. Ik Iaat veel aan de fantasie van de kijker over.' Frank Lengvenius heeft aan de academie St. Joost te Breda de op leiding Monumentale vormgeving en schilderen gevolgd. Waarna hij zich in zijn vak bekwaamd heeft in o.a. het atelier van Emile Philip te_ Aken. De galerie is geopend maandag t/ m woensdag op afspraak, donder dag t/m zondag 13:00-17:00 uur. Informatie: Joost Kreulen, 88 06- ,21.85.27.10; www.artsoest.nl. Het muziekspektakel ter gele genheid van het 975-jarig be staan van Soest, dat komende vrijdagavond om 20:00 uur van start gaat in de Petrus en Pau luskerk, biedt een imposant programma. Drie gerenom meerde 'muziekgezelschap pen' - de Drumfanfare van de Luchtmacht, het Luchtmacht mannenkoor en Soests eigen PVO - staan borg voor een ge weldige avond, waar muziek liefhebbers beslist geen spijt van zullen krijgen. Presentatrice Marijke Verlaan zal het druk krijgen om de verschillen de onderdelen 'aan elkaar te pra ten'. Het programma is dan ook af wisselend en zeer gevarieerd. Het ziet er in grote lijnen als volgt uit. Voor de pauze: Jagerchor; Trösterin musik; Die Nacht; Drink to me only with thine eyes; Old Black Joe; Vilja uit de operette 'Die lustige Witwe'; Land of Hope and Glory; Wandellied; Soester- berglied; Soldatenlied. Na de pau- ze: Get me to the Church on time; Tebe pojem; Mijn Nederland; Pa- nis Aiigelicus; Where you there; Graf Zeppelin; Windows of the World; Les Misérables; Nobody Knows; The Gospel Train; Kalin- ka; Fliegermarsch en Finale. De drie gezelschappen treden in wisselende samenstelling op. Aan een aantal nummers wordt meege werkt door de sopraan Aly Lobel en de bariton Dirk van Pijkeren, al dan niet met piano- of orgelbege leiding van Piet Spoelstra. Het concert begint om 20:00 uur. Kaarten zijn gratis te verkrijgen bij de VW (Steenhoffstraat), Idea (Willaertstraat) en Primera (Tam boerijn en Zuidpromenade). Op maandag 15 november (19:30- 21:20 uur) houdt Jan Postema voor Volksuniversiteit Soest een lezing over Soester huisnamen. Wie veel door Soest fietst of wan delt is het vast wel opgevallen dat er heel wat huizen een naam heb ben. Misschien hebt u zich dan ook wel eens afgevraagd of een huis een vrouw is? Nee dus, maar wie op huisnamen let, merkt al gauw dat persoonsnamen vrouwenna men zijn: Wieske, Gezina, Juliana. Vaak zijn het de wat oudere huizen die een naam hebben, zodat je kunt denken aan gebruik of mode. Een niet-Nederlandse naam houdt vaak verband met een geliefd land of een land van herkomst: Sidice of Taroena (Indonesië was eens ons Indië...). 'Toch nog' en 'Ey- ckendal' zijn niet alleen stilistisch verschillend, maar ze roepen ook andere beelden op. Achter elke huisnaam zit een klein verhaaltje en soms een hele geschiedenis. Daarover gaat deze lezing, bege leid door bijbehorende dia's. En tree: 8,00. Italiaanse keuken Op woensdag 17 november kunt u weer deelnemen aan een kleurrij ke workshop waarin door de deel nemers diverse gerechten uit het mooie Italië worden bereid zoals klassiekers als pesto met crostini's, maar ook salades, schitterende an- tipasti, soep, gebraad en twee na gerechten. Dit diner wordt uiter aard gecombineerd met prachtige wijnen. Tijd van de workshop: 17:30-21:30 uur, cursusprijs: 29,00, ingrediënten: 22,50. Een bekende buurtbewoner, het voormalige Britse pop-idool Tony Stanton, was uitgenodigd om de eer ste tak af te zagen. Hij deed dat met indrukwekkende precisie. De werkgroep kan best nog wat man/vrouw kracht gebruiken. Informatie/aanmelding bij de coör dinator, Ben Hoekstra,88 6011979. Foto: Soester Courant BURG. GROTHESTRAAT 9, SOEST - TELEFOON 035-6010344 Op maandagmiddag 22 no vember wordt er in het ge meentehuis een themamid dag georganiseerd voor alle senioren uit Soest en Soesterberg. Dat gebeurt in samenwerking met de ge meente Soest (o.a. wethou der Krijger), de COSBO en de Stichting Welzijn Oude ren Soest. Het thema is: 'Baas over eigen bestaan'? Hoe blijft u de sleutels in han den houden over uw levensbe slissingen? Kunt u zich voorbe reiden op het ouder worden? Op welke manier zou dat kun nen? De themamiddag geeft informatie over diverse onder werpen waardoor u beter geïn formeerd bent over zaken die kunnen gebeuren. Bijvoorbeeld over het veilig au torijden voor senioren. Wordt uw reactievermogen minder? Merkt u dat u de nieuwe ver keersregels niet allemaal meer kent? Hoe zorgt u dat u op de hoogte blijft? Dhr. K. Eimers van Broem (Breed Overleg Ouderen en Mobiliteit) kan hier meer over vertellen. Tijdens de informatiemarkt is er gelegen heid u op te geven voor de Broemcursus. Diverse ouderen in andere plaatsen in Nederland hebben met plezier een cursus Maar ook: Wat is een gezonde levensstijl, voorkomt u hierdoor ziekte? Wat kunt u zelf doen om uw leven positief te beïn vloeden. U krijgt praktische tips. Daarnaast komt het thema wonen aan bod. Namens de SBBS vertelt Mirjam van der Heijden over de mogelijkheden van wonen met zorg. Greet Broerze vertelt over de voor- en nadelen van groepswonen. Bij interesse kan men zich tijdens de informatiemarkt opgeven voor de 4e woongroep voor ouderen. Na elke presentatie is er vol doende gelegenheid voor het stellen van vragen. Daarnaast kan men aangeven welke 'sleu tels' men verwacht van de ge meente en de Stichting Weirijn Ouderen Soest om de regie be ter vast te kunnen houden. Alle senioren uit Soest rijn van har te welkom. Wethouder Krijger zal de dag leiden en voorzitter zijn. Senio ren zijn vanaf 13:45 uur wel kom. Het programma duurt van 14.00 tot 17.00 uur. De jongste telg Bart, uit de bekende Soester boeren familie Kuijer, pakt het boekje 'Een jaar op de Neng' uit de doos. Maandag vond in de raadzaal de presen tatie en overhandiging van het boekje van auteur Hans Kruiswijk plaats. Naast de burgemeester, die vaak op Eng te vinden is voor een wandel- of fietstocht, kregen oofc Pieter en Peter Kuijer het drukwerk overhandigd. Nadat Peter jarenlang als boer op het landschap van De Eng actiefis geweest heeft zoon Pieter het 'boeren- stokje' overgenomen. Zij kennen de waarde van dit Soester natuurgebied daarom als geen ander. Pieter verbouwt er nu behalve maïs ook rogge, luzerne en Soester knollen. Schrijver Kruiswijk vertelt in zijn boek op een leven dige manier over de historie en actualiteit van De Eng. Onderwerpen die de revue passeren zijn onder meer de veldslag op De Eng, het werk van boeren, de natuur, het landschap, wandelen, fietsen, vogels kijken en de bodem. Het initiatief voor het boekje 'Een jaar op de Neng'is genomen door de Werkgroep Behoud van de Zuider- eng. Burgemeester Janssen liet in zijn toespraak tref fend doorklinken dat het met het behoud van het na tuurgebied wel goed zit. 'Wat de Eiffeltoren is voor Pa rijs is de Eng voor Soest. Ik geniet altijd met volle teu gen van de natuur en de stilte die er nog heerst. 'Een jaar op de Neng' is voor 0 8,95 verkrijgbaar bij uitgever, Van de Ven's Boekhandel in Soest-Zuid. De nieuwe inwoners van de gemeente Soest krijgen het boekje als geschenk tijdens de welkomstavond op 16 november. Foto: Soester Courant

Soester Courant | 2004 | | pagina 9