VASTE BEZORGERS 'Van heidehut tot residence' De School van Markó Gerrit Govaars ontmoette wel William Booth maar nooit Jack the Ripper Mizuka Endo gastpianiste bij Soester Orkest Vereniging Uit de historie van Soest(erberg) Broers voelen zich zelf slachtoffer na veroordeling Soest wil viering bevrijding ondersteunen met 10 mille Meander Medisch Centrum Verwachte instemming raad met bezuiniging één miljoen Fotowedstrijd IVN over 'ultieme herfstmoment' Expositie in galerie Hazart: Scholen distantiëren zich van Baarnse 'After school party' Wereld Diabetes Dag ook in Bromfietser op meerdere punten in de fout Schennispleger Inzending sluit maandag! in Soest voor de voor de maanden juli en augustus EXTRA BELONING Aanmelden: tel. 601 41 52 WOENSDAG 10 NOVEMBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 11 Vijftig jaar geleden kenmerkte een begrafenis in Soest zich door dezelfde blijheid waar mee de overledene had geleefd. Het was geen stille, droeve stoet die bij zijn huis aan de Vosseveldlaan 28 vertrok. Inte gendeel, vlaggen, muziek en gezang begeleidden de eerste soldaat van het Leger des Heils in Nederland, Gerrit Juriaan Govaars (1866-1954) op zijn laatste tocht naar de algemene begraafplaats op de Eng. Hij bad zich tijdens zijn werkzame leven, dat hem tot ver over de grenzen bracht, in Soest geves tigd om de drukte van de stad te ontvluchten. Hij overleed op 88-jarige leeftijd. Honderden namen door gebed, getuigenis en zang afscheid van een uniek mens. De jonge Govaars was niet voor bestemd om bij het Leger te gaan. Hij studeerde in Nijmegen voor onderwijzer. In 1885 behaalde hij zijn onderwijsakte. Doordat hij werd vrijgeloot voor militaire dienst, kon hij eerder dan gedacht als onderwijzer aan de slag. Hij stond echter maar een paar maan den als invalkracht voor de klas van een gereformeerde school. Gerrit Govaars heeft zijn vader maar kort gekend. Vlak voor dieps overlijden, zei Govaars sr. bij het lezen van een artikel in de krant: Als ze zo tegen dat Salvation Army (de Engelse benaming van het Leger des Heils) schrijven, moet er bepaald iets goeds in zit ten'. Later kwam die opmerking in de herinnering van Govaars junior terug, toen hij bij datzelfde Salva tion Army in Londen werkte. Dat was kort nadat Commissioner Railton uit Zuid-Afrika naar Ne derland kwam om de Nederland se uitgave van Engelse Leger des Heilsliederen voor te bereiden. Govaars was toen al aanhanger van het Leger, waarvan hij echter nog geen deel uitmaakte, ondanks de twee letters S van Salvation) op de revers. Hij droeg die omdat hij had gemerkt dat dit meestal aan leiding was voor een gesprek over het geloof. Govaars werd uitgenodigd naar Londen te komen om vertaalwerk te doen. Verlangend als hij was om het Leger des Heils te zien èn Londen, vertrok hij naar Enge land. Voor een paar weken, dacht hij toen. Het werden maanden, want de drukproeven van de ver talingen lieten op zich wachten. Jack the Ripper Daardoor was hij in de gelegen heid het werk van het Leger des Heils te zien in White Chapel Road. Het was een buurt waar geen straat was zonder een paar politie-agenten. Het was ook de tijd van Jack the Ripper, die in dezelfde buurt waar de grauwste onderwereld van Londen leefde en huishield, zijn zeven berucht ge worden moorden pleegde. Het was ook de tijd dat het Engel se Leger des Heils de strijd aan bond tegen de handel in minderja rige meisjes die er welig tierde. Gerrit Govaars werkte mee in die strijd en in die buurten, waar de tegenstand groot was. En toen op een congres de vrouw van William Booth, de stichter van het Leger des Heils, hem vroeg of dit werk van evangelisatie onder de armsten en ellendigsten hem niet de moei te waard leek om er zijn hele leven aan te wijden, zei hij zonder aarze len 'ja'. Hij werd, nog geen twintig jaar oud, aangenomen in het Leger, waarin hij al snel luitenant werd. Eén van zijn eerste opdrachten was naar Duitsland te gaan om te trachten ook daar het Leger des Heils te introduceren. Hij vertrok in 1887 naar Stuttgart, waar de te genstand, speciaal van kerkelijke zijde, zeer groot was. De kranten in Duitsland hadden allesbehalve vriendelijk geschreven over het steeds groeiende Leger des Heils, dat ze maar een 'Engels gedoe' vonden dat niet in Duitsland thuis hoorde. Maar de eerste bijeen komsten waren een succes en op de eerste bijeenkomst 'bekeerden zestien bezoekers zich tot God'. Die eerste bekeerlingen werden tevens zijn eerste medewerkers. De reis naar Stuttgart was het be gin van het zwervend leven van de toen pas 21-jarige Govaars in Eu ropa en daarbuiten. Eerst deed hij nog Amsterdam aan, waar hij op 1 mei 1887 samen met een Engels officier, stafkapitein T^ler, op het adres Gerard Doustraat 69 de Le- gerarbeid in Nederland begon. Die eerste tijd was niet altijd even ge makkelijk. Govaars bleef dan ook niet verschoond van bijvoorbeeld geel oker en roet, afkeurende uitin gen van tegenstanders. De scheld woorden liet hij altijd buiten be schouwing als hem gevraagd of hij wel eens tegenwerking ontmoette. Saillant is het verhaal dat een pre dikant te Ede toentertijd van de kansel verkondigde 'dat het Leger des Heils het rode beest is waarvan in de Openbaring wordt gesproken en dat dient verdelgd te worden'. De boeren uit Ede volgden zijn raad op en sloegen bij een oude vrouw die haar huis aan het Leger had afgestaan om behoeftigen te helpen, alles kort en klein. Haar dochter is later Heilsofficier ge worden. In 1891 gaf de inmiddels tot staf kapitein bevorderde Govaars de stoot tot het eerste sociale werk van het Leger. In de strenge win ter van dat jaar werden er voor zwervers zalen geopend waar een dak was en kachels en waar ze soep kregen. In 1902 trouwde Govaars met de Engelse Heilssol date Mary Jane Wilson. Zeven jaar later vertrok hij naar Sint Peters- burg om met de autoriteiten de mogelijkheden tot stichting van een Russisch Leger des Heils te bespreken. Onder de Tsaar heeft het echter nimmer een kans gehad. Pas na de revolutie, onder Kerens- ky, van 1917 tot 1922, heeft het Leger er kunnen werken. Toen Lenin aan de macht kwam, was het voorgoed afgelopen. In Indonesië stichtte hij als com mandant van het Leger des Heils daar een melaatsenkolonie en leid de er vrouwen- en kinderhuizen. Wie hem over die periode van drie jaar sprak, kreeg steevast het ver haal te horen hoe ziek hij daar werd. Zijn vrouw kocht zelfs een graf voor hem. 'Maar ik heb er nooit gebruik van gemaakt', zo ein digde hij zijn verhaal dan. Militair tehuis Een schenking van 12.000 gulden was aanleiding om naar Servië te reizen. De toestand daar was vre selijk. Niet alleen voor de oorlogs slachtoffers onder de arme en be rooide bevolking, maar ook voor de Engelse militairen. Govaars slaagde erin hun leven enigszins draaglijker te maken. Voor de mi litairen stichtte hij het eerste mili taire tehuis ter wereld. Een voor beeld dat later wereldwijd navol ging kreeg. Na het beëindigen van de oorlog, toen er hongersnood uitbrak in Servië en omliggende landen, voerde het Leger des Heilswerk hem opnieuw daarheen, en naar de Krim en Bulgarije. Na het werk daar werd hij enkele jaren leider van het Leger des Heils in België. De inmiddels tot kolonel bevorder de Govaars ontving van de koning van Servië een bijzondere onder scheiding voor zijn uitnemende diensten bij het werk onder de oor logsslachtoffers. In 1937 werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In 1947 werd hem, één van de weinige overge- bleven Heilsofficieren die William In de galerie van Kunststich ting Hazart aan de Pimpel mees 5 is van 13 november tot 22 december een expositie te zien van beeldhouwwerken in natuursteen van zestien leerlin gen en een meester: Markó Blagoev Markov. Er is een groeiende groep mensen die tijd vrij maken voor wat hun passie is, bijvoorbeeld beeldhou wen. Dit kunnen gepensioneerden zijn met een vergaande interesse voor beeldende kunst, maar ook mensen met een drukke baan die hun schaarse vrije tijd beschikbaar stellen voor hun hoogste ideaal. De beeldhouwer Markó Markov weet door zijn bezielende aanpak men sen niet alleen in contact te bren gen met het boeiend ambacht van het houwen van steen, maar ze ook los te maken van prestatiedrang en ze te motiveren tot de ontwikke ling van een eigen vormentaal en visie. Markó werd geboren in 1946 in Sofia, Bulgarije. Hij voltooide in 1974 zijn opleiding aan de Acade mie voor Beeldende Kunsten met als specialisatie Brons, Glas en Keramiek. Van 1977-1985 was hij docent Beeldhouwen aan de Ho geschool voor Architectuur en Ste- debouwkunde in Sofia. Studierei zen en exposities brachten hem o.a. in Venezuela, Zimbabwe, De nemarken, Oostenrijk, Grieken land, Italië, en uiteindelijk in Ne derland. De deelnemers aan deze expositie hebben allen iets gemeen. Beeld houwen is voor hen een nevenac tiviteit; er spelen geen commer ciële motieven een rol om een kunstwerk te maken; er is door de jaren heen een eigen, oorspronke lijke stijl ontwikkeld; en tevens hebben alle deelnemers een cursus gevolgd bij Markó Markov. Wat is er zo bijzonder aan de cur sussen bij Markó Markov? Markó Booth persoonlijk hadden gekend, de Orde van de Stichter toege kend. Na een werkzaam leven vestigde hij zich in 1931 aan de Vosseveld laan 28 in Soest. Zijn vrouw heeft hem daar nog slechts twee jaar ge zelschap kunnen houden; zij werd in 1933 geroepen tot hoger dienst. In de jaren tot zijn dood, in 1954, zette Govaars zich nog bij tal van gelegenheden in voor het Leger des Heils. Hij was met zijn mar kante verschijning, die veel weg had van zijn tijdgenoot George Bern hard Shaw, een bekende fi guur in Soest. In 1954 werd hij, 88 jaar oud, bevorderd tot Heerlijk heid. Met hem ging niet alleen een bekend inwoner van Soest, maar bovenal een sociaal bewogen mens heen, de man bovendien die de eerste Nederlandse Heilssoldaat was en ook de eerste Heilsofficier in Nederland. Weinigen zullen zich hem nog her inneren en zijn graf weten te vin den, maar in de kring van het Le ger des Heils leeft zijn naam voort. De eerste Nederlandse Heilssol daat en -officier, Gerrit Govaars, wiens naam nog steeds voortleeft in de kring van het Leger des Heils. Foto: archief Eemland Pers. 'Van Heidehut tot Residence' is een gewaardeerde, tweewekelijks ver schijnende rubriek. De schrijver, Jan van Steendelaar, beschikt zelf over een omvangrijk archief waar uit hij gegevens kan putten. Daar naast bezoekt hij archieven in Soest maar ook daarbuiten. Verder leve ren gesprekken en bijdragen van lezers interessante verhalen op. Elke keer probeert de schrijver waar mogelijk een link te leggen naar de actualiteit. Hiervoor zijn tips, geschreven artikelen, boeken, tijdschriften, ansichten en foto- of ander illustratiemateriaal uiterst welkom. Uiteraard worden desge wenst de spullen na reproductie on beschadigd aan de eigenaar gere tourneerd. Contact met de schrijver is mogelijk via telefoon 06- 22450173 of e-mail WitnadQQ-nl Wegens openlijke geweldple ging, ruim een jaar geleden op de Smits weg, zijn twee broers van 20 en 22 jaar oud, dinsdag door de politierechter veroor deeld. De oudste broer kreeg een werkstraf van veertig uur. De jongste broer betaalde liever een boete van 400 euro omdat hij in veertig uur tijd veel meer geld kon verdienen. De rechter ging daarop in. De twee Soesters waren het hele maal niet eens met die veroorde ling. Ze weigerden al eerder een schikking te betalen en lieten ver stek op de zogenaamde TOM-zit- ting waar je een werkstraf krijgt, zonder dat je er een strafblad aan overhoudt. Ze wilden tegenover de rechter hun onschuld bepleiten. Vooral de oudste van de twee was bijzonder boos. Hij vertelde dat hij vanuit de ver te zag dat zijn jongste broertje op de Smitsweg werd lastig gevallen door een man die zij kenden als een drugsverslaafde. Het broertje schopte en sloeg stevig van ach af en de oudere broer vertelde aan de rechter dat hij er tussen was ge sprongen om de boel te sussen. De slachtoffers, een stelletje uit Soest, vertelden aan de politie een heel ander verhaal. Zowel de man als de vrouw hadden klappen ge kregen van de jongste broer. Toen ze van zich afbeten, hadden ze klappen en schoppen gekregen van een groep van vijftien jongens, zei den ze. De oudere broer gaf ook wel toe dat hij het slachtoffer, in zijn ogen een gevaarlijke crimineel, een schop had gegeven. Maar dat was wel alles geweest. Toen de politie was gearriveerd, was iedereen ge vlucht. Hij was alleen blijven staan om een verklaring af te leggen. Voor dat goede gedrag moest hij nu boeten. Raadsman H. Brouwer voerde ook nog aan dat de vechtpartij al bijna anderhalf jaar geleden heeft plaatsgevonden. Hij vroeg de rech ter een werkstraf op te leggen. Soester Courant overal thuis in Soest en Soesterberg vormt de brug tussen de inspiratie van de cursisten, gebaseerd op zeer uiteenlopende achtergronden en het uiteindelijk te realiseren kunst werk. De professionele begeleiding van de beeldhouwer Markov richt zich niet alleen op de technische aspecten van het steenhouwen, maar vooral op het overbrengen van een visie. Het is zo gemakke lijk om als docent je eigen stok paardjes te presenteren, maar het overbrengen van een concept van waaruit een ander energie put om een éigen creatie neer te zetten, vraagt iets meer. Hij voelt het als zijn taak als beeldend kunstenaar om mensen weer in contact te brengen met de creatieve bron in zichzelf en ze het plezier van het scheppen te laten ervaren. Openingstijden: dinsdag-vrij dag 10;00-17:00 uur, zaterdag 10:00- 16:00 uur; zondag en i gesloten. De directies van Het Baarnsch Ly ceum en de Waldheim-mavo te Baarn zijn niet gelukkig met de nieuwe activiteit van café De Bank: de 'After school party' in Baarn. Scholieren worden met top less bediening gelokt om op vrij dagmiddag dit café te bezoeken en daar hun geld uit te geven. De leerlingen van beide scholen varië ren in leeftijd van 12 tot 18 jaar. Een gevoelige leeftijd waaronder het drankmisbruik toeneemt. De scholen waren onaangenaam ver rast dat het café foldertjes ver spreidde onder de leerlingen waar in de namen van de scholen wer den genoemd en namen van leer lingen die de scholen bezoeken werden gepresenteerd als perso neel. De directies willen duidelijk maken dat zij geen bemoeienis hebben met dit initiatief en het jammer vinden dat scholieren ver leid worden om de zakken van een cafébaas te spekken. De mededeling is getekend door drs. K. de Boer, rector van Het Baarnsch Lyceum, en S. Baars, di recteur van de Waldheim-mavo. - Op zondag 14 november is het Wereld Diabetes Dag. In dit kader staan de diabetesver pleegkundigen en diëtisten van Meander Medisch Centrum maandag 15 november met een informatiestand in de centrale I hallen van de locaties Amers- I foort Lichtenberg, Amersfoort I Elisabeth en Baarn. Van 9:30 uur tot 12:00 uur en van 13:00 uur tot 15:30 uur kunnen I bezoekers hier informatie krijgen I en vragen stellen over diabetes, ook wel suikerziekte genoemd. Ook de patiëntenvereniging, de Diabetes Vereniging Nederland, is aanwezig met een stand. De diabetesverpleegkundigen ge- ven niet alleen informatie over de gevolgen van de ziekte, maar ook over de manier waarop men met diabetes kan omgaan. Bezoekers kunnen, na een prikje in de vinger, hun bloedsuikergehalte laten bepa len. Een gezonde levensstijl: ge zonde voeding, meer bewegen, niet roken en gewichtsverminde ring, kan het krijgen van diabetes voorkomen. Daarom geven de dië tisten met name voorlichting over overgewicht. Ook kunnen bezoe kers een gratis pakket afhalen dat hen begeleidt bij het stoppen met roken. Meer bekendheid De Wereld Diabetes Dag is in het leven geroepen om meer bekend heid te geven aan de omvang en de" ernst van diabetes. In Nederland hebben al 850.000 mensen diabe tes. Dat is een op de twintig Ne derlanders. Jaarlijks wordt bij 65.000 mensen diabetes vastge steld. Veel patiënten weten niet dat ze diabetes hebben, omdat ze hun bloedglucose nooit hebben laten meten. Diabetes is een chronische ziekte die vooralsnog niet te genezen is. Met onder andere leefregels en medicijnen kan iemand goed met diabetes leven. Maar, diabetes kan gepaard gaan met ernstige compli caties. Zo zijn de meeste amputa ties in Nederland het gevolg van diabetes en is diabetes de grootste veroorzaker van slechtziendheid en blindheid. Zes op de tien diabetes patiënten overlijdt vroegtijdig aan een hartinfarct. Kortom, diabetes is een ernstige aandoening en komt veel vaker voor dan men denkt. Aandacht voor deze ziekte is dan ook meer dan ooit noodza kelijk. Een 16-jarige bromfietser uit Soest maakte het zaterdagavond wel heel erg bont. Tegen de jongeman wordt proces-verbaal opgemaakt voor het rijden zonder verlichting, het niet dragen van een helm, het rijden op een onverzekerde brom fiets, het niet hebben van een bromfietscertificaat, het geen rich ting aangeven en het proberen te vluchten voor politie. Poltitiemensen zagen de bromfiet ser om 19:00 uur over de Weeg breestraat rijden- en wilden hem aanhouden. De bromfietser ging er echter vandoor en probeerde de politie af te schudden. Bij de ach tervolging die ontstond, botste de -jonge Soester met zijn bromfiets tegen de politieauto aan waardoor een wieldop licht werd beschadigd. Bij een voetpad botste de brom fietser vervolgens tegen een hekje en viel om. Hij gaf zich echter nog niet gewonnen, stond op en sprong in het water van een nabij gelegen vijver. Uiteindelijk gaf de jongen zich als nog over en kwam op eigen kracht uit het water. Hierna werd hij aan gehouden en naar het bureau ge bracht. Daar mocht hij zich douchen en kreeg hij droge kle ding. Als er vanuit de bevolking ini tiatieven worden ontplooid om geld te genereren voor de vie ring van de zestigjarige bevrij ding, dan is de gemeente bereid dit bedrag te verdubbelen. Met een maximum van tienduizend euro. Dat is de uitkomst van een korte, politieke discussie naar aanleiding van een motie van de WD. Die wil 20.000 euro beschikbaar stel len voor de viering. Fractievoorzit ter Karei van Geet verwees naar de herdenkingen en vieringen die de afgelopen maanden op tal van plaatsen op grootschalige wijze hebben plaatsgevonden. De. verwachting is, aldus Van - Geet, dat in de toekomst niet meer op dezelfde schaal zal worden stil gestaan bij de bevrijding van de Duitse bezetters als in mei volgend jaar. Hij zei dat er regelmatig van uit de samenleving vragen zijn ge komen voor financiële ondersteu ning. Van Geet wil dat volgend voorjaar iedereen bij de viering wordt betrokken, onder anderen de relatief grote groep Indische Nederlanders die in de gemeente woont. De andere fracties noemden het plan van de liberalen sympathiek, maar vinden tienduizend euro ge noeg. De bijdrage van de gemeen te wordt echter geparkeerd. Eerst dient vanuit de bevolking een co mité te worden samengesteld dat aan fondswerving gaat doet. Zon der nu een besluit te nemen, zeg de de raad vorige week toe om dat bedrag te verdubbelen, tot het ge noemde maximum. De politie heeft zondag een man aangehouden op verdenking van schennispleging. Om ongeveei; half twee 's middags zag een getnige dat een man op de rotencfe Dal- weg/ Beukenlaan zijn broek liet zakken en vervolgens zijn -ge slachtsdeel in de hand nam. De getuige belde de politie. De politie trof de 37-jarige man uit Maarssen ter plaatse aan en heeft hem voor nader onderzoek in het politiebureau opgesloten. Er is proces-verbaal tegen hem opge maakt. Het was al duidelijk dat het zou gebeuren, maar de gemeente raad heeft vorige week officieel ingestemd met de manier waar- op volgend jaar een miljoen euro wordt bezuinigd. Dat ge beurt zonder extra verhogingen van de belastingen. Op de uitgaven voor personeelsla sten wordt in 2005 een ton euro bespaard, wat in de drie jaren daarna oploopt tot 400 duizend euro. Verder mag er voor bijna 150 duizend euro minder worden inge kocht en aanbesteed. Op de infra structuur wordt een ton bezuinigd, op informatie en automatisering 75 mille. Nog eens twee ton houdt Soest in de knip door geen inflatiecorrectie toe te passen op haar eigen bud getten. Door eenmalig ook de sub sidies aan verenigingen en instel lingen niet te verhogen met het in flatiecijfer, daalt de uitgave van de gemeente 100 duizend euro extra. De lasten voor de burgers blijven gelijk, met die aantekening dat de tarieven en belastingen wel worden aangepast aan de inflatie (ca. twee procent). De onroerend zakenbe- lasting (OZB) gaat 2,5 procent extra omhoog, maar dat besluit was al een jaar geleden genomen. Concert: Soester Orkest Vereniging o.l.v. Stephan Pas. Delibes: Ballctsuite Coppélia; Fauré: Ballade voor piano en orkest opus 19; Franck: Variations Symphoniques voor piano en orkest; Gounod: Balletmuziek uit Faust; ge hoord in de Petrus en Pauluskerk op 3 november 2004. De Soester Orkest Vereniging blijft Soest traditioneel verwennen met solisten van naam. Na groten als Wibi Soeijadi, Daniël Waayenberg, Emmy Verhey en Vera Beths was het thans de Japanse pianiste Mi zuka Endo die het solistische ge deelte van het concert voor haar rekening nam. De 30-jarige pianis te bespeelt de piano vanaf haar vierde levensjaar, verwierf diverse mastertitels en is sinds 2000 vooral actief in Nederland. Voor de pau ze soleerde zij in de Ballade voor piano en orkest, een vroege com positie (1881) van Fauré. Het be treft een sfeervol, poëtisch werk, delicaat als een aquarel in pastel tinten. De piano is veel aan het 'woord', het orkest hoofdzakelijk ondersteunend met slechts hier en daar wat interventies van de bla zers. In wisselende tempi toont Fauré ons een herfstlandschap in al zijn geuren en kleuren. Mizuka Endo vertolkte het werk met gro te kundigheid waarbij zij de fragie le sfeer van de ballade volledig in tact liet. Het gehele avondprogramma stond in het teken van de 19e- eeuwse romantiek. Na de pauze konden we genieten van de beken de Symfonische Variaties van César Franck, een compositie met twee kernmotieven die cyclisch worden gebruikt in alle delen. Het werk verlangt een grote wisselwer king tussen de piano en het orkest. Het kon gebeuren dat het piano spel af en toe wegviel in het orkes trale geweld, hetgeen waarschijn lijk te wijten was aan de beperkte akoestiek van de concertzaal. De Symfonische variaties zijn bepaald virtuoos gecomponeerd. Mizuka Endo had daar schijnbaar geen enkele moeite mee. Het (helaas schaarse) publiek beloonde haar terecht met een stevig applaus. De SOV opende het concert met de Balletsuite Coppélia van Deli bes. Na een prachtige inzet van de hoorns en een sfeervolle prélude verloor de Mazurka veel van de beoogde glans door een wat laag gekozen tempo (allegro moderato) terwijl een hoger tempo (presto) niet alleen de sfeer maar ook de speelbaarheid verhoogt. De daar opvolgende solo's van diverse bla zers en de violen maakten veel goed. Hulde aan fluiten, klarinet ten, hobo's, piccolo en koper. De avond werd besloten met de Balletmuziek uit Faust van Gou nod. Het orkest bereikte in dit slot stuk een homogeniteit, die in de voorgaande werken soms ontbrak. Het publiek genoot van het op treden van het Soester Orkesten de solisten. Foto: Herman van Dam Dit gold tevens voor de zuiverheid van de violen. De SOV kampt nog steeds met een ledentekort waar door er veel muzikanten moeten worden ingehuurd, hetgeen in de praktijk resulteert in te weinig ge zamenlijke repetities. Ondanks deze beperkingen kan het orkest, terugzien op een geslaagd concert.' Jan Slagt IVN-Eemland bestaat dit jaar 70 jaar. Reden voor een feestje! Ter verhoging van de natuur- vreugde organiseert het IVN daarom een fotowedstrijd met als thema: 'Je ultieme herfst moment'. Inzending is nog mo gelijk tot komende maandag, 15 november. Word je warm van hamsterende, eekhoorns of krijg je 't koud hij het beeld van mekkerende, trekkende ganzen? Zet het op de gevoelige plaat! Alle beelden of gevoelens die met de herfst te maken hebben mogen worden vastgelegd. Pak je camera, knip je mooiste foto en druk die af met de minimale afme tingen 18 x 27 cm of 20 x 30 cm. Groter mag ook. Fotografeer kleürrijk of leef je uit in zwart/wit. Een titel of verhaal bij je foto is altijd interessant. Stuur (of breng) je 'herfstigste' foto vóór maandag 15 november naar: Mary v.d. Bijl, St. Theresiastraat 10, 3762 CZ Soest, 82 602.11.52; Corry Heus, Korte Ossendam 57, 3768 CS Soest, 88 602.31.63; Alma Dijkgraaf, Zwaluwenweg 12, 3762 VC Soest, 88 602.05.76. Voor de drie beste fotografen ligt er een mooie, toepasselijke prijs te wachten. De prijsuitreiking vindt plaats tijdens de nieuwjaarsrecep tie op zaterdag 8 januari in De Kwekerij, Molenstraat 157, aan vang 14:30 uur.

Soester Courant | 2004 | | pagina 11