SOS-Kinderdorpen zijn bittere noodzaak SOS-moeder: 'Ik ben trots op mijn kinderen Jan Smit: 'Dankzij SOS-Kinderdorpen hebben weeskinderen weer een toekomst' SOS-Kinderdorpen De kringloop van blik N Doelstelling SOS-Kinderdorpen ...want ieder kind verdient een thuis... Oproep Rommelmarkt: 6f Werkgroep Heerlen viert lustrum «Ui SOS-Kinderdorpen lf Want ieder kind verdient een thuis Feiten en fabels over gescheiden afvalinzameling milieu ^centraal geeft antwoord Doe de Afvalrace! Verdwaald 1 SCHRAVEMJ Armoede, drugs, prostitutie en aids eisen hun tol in Thailand. Steeds meer kin deren staan er alleen voor. Voor hen bouwen wij een nieuw SOS-kinderdorp in Chiang Rai. Thailand mag voor toeristen een para dijs lijken, maar voor 8,5 miljoen inwo ners is het leven in dit Aziatische land een hel: zij leven onder de armoede grens. Helaas zijn kinderen het groot ste slachtoffer. Zoals de achtjarige Apa. Drie jaar geleden werd zijn vader, een drugssmokkelaar, doodgeschoten. Zijn moeder hertrouwde en liet haar zoon tje achter bij een oom die geen geld had om voor hem te zorgen. Apa kon niet meer naar school en zwierf rond in de straten van Chiang Rai, op zoek naar eten en genegenheid. Inmiddels kan Apa weer een beetje lachen. Hij heeft geluk gehad: hij is één van de weinige kinderen die door een plaatselijke stichting wordt opgevangen. Maar er zijn in Thailand nog veel jongens en meisjes zoals Apa. In de steek gelaten, misbruikt, ondervoed, verwaarloosd. Zonder vader of moeder.Voor deze kin deren is het bittere noodzaak dat er nieuwe SOS-kinderdorpen komen. In Chiang Rai wordt binnenkort gestart met de bouw van het vierde kinder dorp van Thailand. Volgend jaar zullen hier twaalf familiehuizen staan waar 120 jongens en meisjes een liefdevol thuis krijgen. Het Thaise kinderdorp wordt grotendeels dankzij onze dona teurs gerealiseerd. Daarbij is ook uw financiële steun hard nodig om ons werk voort te zetten voor de weeskin deren van Thailand. Helpt u ons mee! Vul dan de bon op deze pagina in. SOS-Kinderdorpen is een niet overheidsgebonden particuliere kinderhulporganisatie die zich al 55 jaar wereldwijd inzet voor de opvang van weeskinderen, onge acht nationaliteit, geloof of huids kleur. De organisatie is actief in 132 landen (verspreid over alle werelddelen) met ruim 430 SOS- kinderdorpen. Hier vinden deze kinderen een blijvend thuis en een nieuwe toekomst in hun eigen land. SOS-Kinderdorpen geeft deze kinderen een eigen SOS-moeder, broertjes en zusjes, een huis en een dorp. En een gedegen opleiding die de basis legt voor een kansrijke toekomst. Al 25 jaar zet werkgroep Heerlen zich in voor SOS-Kinderdorpen. De vrijwilligers houden dit jaar diverse activiteiten om het lustrum te vieren; een kunstverkoop met werk van studenten van de kunstacademie en een sponsorloop. Het lustrumjaar wordt afgeslo ten met een diner gekoppeld aan een kunst veiling. De vrijwilligers hopen met de opbrengsten een huis in het nieuwe SOS-dorp Chiang Rai in Thailand te financieren. De afge- lopen jaren hebben ze al twee huizen kunnen financieren in India en Brazilië. Voor meer informatie over vrijwilligers kunt u kijken op www.soskinderdorpen.nl. Deze kinderen hebben hun thuis gevonden. Foto: Ben no Neleman Al ruim vijf jaar is Jan Smit SOS-ambassadeur. In de vele interviews die hij geeft, praat hij graag en gepassioneerd over 'zijn' SOS-Kinderdorpen. Ook schreef hij speciaal voor onze organisatie een lied waarvan de opbrengst aan de SOS-dorpen werd geschonken. De 18-jarige zanger vindt zijn inzet vanzelfsprekend.'lk wil graag iets doen voor al die weeskinderen die het veel min der goed hebben dan ik. Zoals de tienduizenden Thaise jongens en meisjes die er helemaal alleen voor staan. Ik bezocht onder meer in Thailand een SOS-dorp en was diep onder de indruk van al die gelukkige kinderen.'Jan Smit is blij dat er nu een vierde kinderdorp in Thailand wordt gebouwd. 'Nog meer jongens en meisjes krijgen dankzij SOS-Kinderdorpen weer een thuis en een toekomst.' Bij oorlogen en (natuur)rampen betalen de kinderen de hoogste prijs. Vooral degenen die hun ouders hebben verloren. SOS-Kinderdorpen geeft ze een nieuwe moeder, een huis, broertjes en zusjes en een opleiding. Overal ter wereld. Steunt u ons als Huisvriend voor 5,- per maand? Stuur de bon in voor meer informatie, bel (020) 408 01 90 of kijk op www.soskinderdorpen.nl GIRO 2280 SOS-ambassadeur Jan Smit r.Theo Hogen boom SOS-Kinderdorpen heeft een waardevol netwerk van vrijwilligers dat we graag willen uitbreiden. Wilt u ook vrijwilligerswerk doen in uw regio? Dat kan! U kunt hierover contact opnemen met Susan van Schooten op telefoonnummer 020 - 51 21 684 of door een mailtje te sturen naar susan@soskinderdorpen.nl JA, stuur inij meer informatie over het werk van SOS-Kinderdorpen en hoe ik Huis Vriend kan worden 'Het maakt me gelukkig als mijn kinde ren stap voor stap verder komen', zegt Pamee Ratee, SOS-moeder in het Thaise kinderdorp Nongkai.Ze zorgt voor twaalf jongens en meisjes, waaronder een twee ling van dertien jaar.Toen deze broertjes als peuter bij haar kwamen wonen, waren ze ondervoed en ernstig getrau matiseerd. Hun vader vermoordde hun moeder, omdat hij haar verdacht van overspel en Zt\S doodde ver volgens zichzelf.Toen de broertjes in het SOS-kinderdorp kwamen, liepen ze ver achter in hun ontwikkeling.'Hun vertrou wen winnen vergde veel geduld en lief de', vertelt SOS-moeder Pamee. 'Inmiddels zijn het twee vrolijke, gezonde en ook zorgzame jongens. Onlangs lag ik met griep op bed en wilden ze graag voor me zorgen. De één kwam met drin ken, de ander met eten en ik mocht hele maal niets doen. Toen bezorgde zij mij het allermooiste moment als moeder.' N.a.v. deze advertentie in: Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon: Deze bon kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen aan: SOS-Kinderdorpen, Antwoordnummer 46001, 1060 VB AMSTERDAM SOS-moeder in het Thaise kinderdorp Nongkai. Foto: Benno Neleman Er gaat niets op één hoop Veel mensen werken mee aan de gescheiden inzameling van afval. Maar wat gebeurt er eigenlijk met al die afvalstromen? Het gescheiden afval gaat in ieder geval niet na inzameling op de grote hoop. Glas, papier, karton, GFT, klein chemisch afval, textiel en restafval worden allemaal apart verwerkt. Alleen sterk vervuilde partijen gescheiden afval uit bijvoorbeeld de GFT-bak komen soms noodgedwongen bij het restafval omdat ze niet verwerkt kunnen worden. Daarom is het belangrijk dat u helpt door uw afval op de juiste manier weg te gooien. 1 Vraag: Hoe schoon moet een leeg potje pindakaas zijn om in de glasbak te kunnen gooien? Afval bevat waardevolle materialen. De eerste stap van afvalverwerking is dan ook hergebruik van zoveel mogelijk materialen. Hergebruik spaart grondstoffen en energie, en dus het milieu. Groente-, fruit- en tuinafval Van groente-,fruit- en tuinafval (GFT) wordt compost gemaakt. Compost is een bodemverbeteraar, waarmee planten goed kunnen groeien. De compost gaat naar de land- en tuin bouw, kwekerijen, gemeenten en particulieren. Het gescheiden ingeza melde GFT-afval wordt eerst gecon troleerd op verontreinigingen. Het bevat gemiddeld circa vijf procent verontreiniging, vooral papier, karton en plastic. Als het afval te veel is ver vuild, wordt het alsnog in de afvalver brandingsinstallatie verbrand. Storten van GFT-afval is verboden. Oud papier Van oud papier en karton wordt nieuw papier en karton gemaakt. In Nederland bestaat de grondstof voor de papierproductie voor 77 uit oud papier en karton. Ingezameld papier en karton wordt eerst voorge sorteerd. Hierbij worden zaken die er niet in thuis horen er zoveel mogelijk uitgehaald. Daarna wordt het oud papier en karton met water ver mengd, waardoor een soort pap ont staat. Deze natte papiermassa gaat in de papiermachine die weer nieuw papier maakt. De blikjes worden gesmolten en er worden weer nieuwe producten van gemaakt. Het blikje van vandaag is morgen een trein of een fiets, of weer een nieuw blikje. Magneten scheiden de blikjes van het andere afval. Hier blijft je blikje Het afval wordt verbrand, maar de blikjes blijven over. Er worden talloze producten ver pakt in blik. Soep, frisdrank en groente bijvoorbeeld. Maar wat doe je ermee, als het leeg is? En wat gebeurt er allemaal met je blikje? Wil je aan blikrecyding doen? Geen probleem. Gooi je blikje gewoon in de vuilnisbak. Zo komt blik in de kringloop. Blikjes gaan met het huisvuil naar de verwerkingsinstallaties. Daar wacht ze een ware verrassing... Antwoord: Allerlei voedseiresten maken het recyclen van glas lastig. Schoon glas is beter opnieuw te gebruiken. Een handige tip is om In het laatste afwaswater het lege potje even om te spoelen. Zo kunt u zonder extra warm water uw glas schoon in de glasbak gooien. Heeft u andere vragen over afval, verpakkingen en het milieu? Bijvoorbeeld of nagellak bij het restafval mag? Bel dan met de Milieu Centraal Informatielijn 0900-1719 (15 cpm) of surf naar www.milieu- centraal.nl. U vindt hier praktische informatie over de vele mogelijk heden om in het dagelijks leven rekening te houden met het milieu. Waarom bestaat er wel een glasbak maar geen blikbak? Kunnen blik jes niet worden hergebruikt? Het antwoord is helder: blik is uitstekend geschikt voor hergebruik. U hoeft er alleen niet mee naar een specia le bak te lopen. Magneten doen het werk. Het resultaat is eenzelfde recyclingpercentage als bij glas, namelijk bijna 80 procent. De glasscherven worden gecontroleerd op verontreinigingen. Klein Chemisch Afval Het KCA wordt op verschillende manieren verwerkt. Uit een deel van het KCA worden de grondstoffen teruggewonnen voor recycling. Van het zink uit batterijen worden bij voorbeeld dakgoten gemaakt en van het staal van batterijen en verfblik ken spijkers en staaldraad. Ook het glas van tl-lampen en spaarlampen wordt opnieuw gebruikt, bijvoor beeld voor nieuwe lampen. Het waardevolle zilver uit foto-ontwikke laar en -fixeer is weer bruikbaar. Olie wordt gebruikt als brandstof. KCA dat niet kan worden gerecycled gaat naar speciale verbrandings ovens. De zeer hoge temperatuur vernietigt de schadelijke stoffen en reinigingsinstallaties zuiveren de afvalgassen die daarbij vrijkomen. Door een sterke verbetering van de verbrandingstechniek kan steeds meer afval op die manier onschade lijk worden gemaakt. KCA dat niet kan worden verbrand, wordt veilig opgeslagen. Glas Van oud glas wordt weer nieuw glas gemaakt. Omdat er geen kwaliteits verlies is tijdens het recyclen, kan glas oneindig vaak opnieuw worden gebruikt. Als glas goed op kleur is gescheiden, kan van de glasscherven zuiver wit, groen of bruin nieuw glas worden gemaakt. Van een mengsel, ook wel bont glas genoemd, kan eigenlijk alleen bruin glas worden gemaakt. Daarom is het belangrijk dat het glas op kleur wordt ingeza meld via de glasbak. Textiel De ingezamelde kleding wordt in een aantal kwaliteiten ingedeeld: eerste kwaliteitskleding kan in Nederland worden verkocht of worden uitge deeld aan dak- en thuislozen. Kleding die niet in Nederland kan worden ver kocht, gaat naar de kledingindustrie (gesorteerd op vezel: katoen, draion, nylon) of naar bestemmingen in het buitenland, zoals ziekenhuizen in Afrika of kindertehuizen in Oost- Europa. Van kapotte kleding kunnen poetsdoeken en isolatiematerialen (vilt voor naad- en kierdichting) wor den gemaakt. Ongeveer 8% van het ingezamelde textiel is onbruikbaar en wordt verbrand. Apparaten Grote en kleine huishoudelijke appa raten worden gerecycled, zodat nog bruikbare materialen en grondstoffen als ijzer, aluminium, koper, glas en kunststoffen opnieuw kunnen worden gebruikt. Eventuele schadelijke stoffen worden zo verwerkt dat ze geen scha de aan het milieu kunnen aanbren gen. Als bijdrage in de kosten vooreen milieuverantwoorde verwerking van apparaten betalen consumenten bij aankoop van een nieuw apparaat een verwijderingsbijdrage. Blikjes Lege blikjes kunt u gewoon bij het restafval gooien. Bij afvalverbrandings installaties halen magneten de blikjes uit het restafval.Ze worden gesmolten en weer tot metaal verwerkt. Van het metaal worden weer nieuwe produc ten gemaakt. Zodoende wordt 78 pro cent van alle blikverpakking gerecy cled. Restafval Wat niet geschikt is voor hergebruikt gaat naar speciale verbrandings ovens. Het verbranden van afval levert energie op voor elektriciteit of voor stadsverwarming. In 2001 pro duceerden de afvalverbrandingsin stallaties in ons land 1951 miljoen kilowattuur elektriciteit. Dit is vol doende voor de elektriciteitsbehoef te van ruim 600.000 huishoudens. De resten (slakken) die overblijven na verbranding worden deels weer her gebruikt in onze wegen. Het storten van afval is in Nederland bijna verle den tijd. Slechts in enkele gemeenten gebeurt dat nog. Het lijkt zo simpel: glas in de glasbak, fruitschillen bij het GFT. Maar bent u echt op de hoogte van alle afvalschei- dingsregels? In welke afvalbak hoort bijvoorbeeld een oude videoband? Test uw kennis op een speelse manier in "De Afvalrace" Het spel vindt u op www.milteucentraal.nl. WOENSDAG 10 NOVEMBER 2( Maandagmorgen hoor ik dat de krant door de brievenbus wordt ge stoken. Naast de krant ligt een dik pak reclame en nu weet ik zeker dat ik verdwaald ben. Niet dat je de weg naar huis niet meer zou kun nen vinden of dat je geest verduis terd wordt. Nee, ik ben verdwaald in dit leven, in deze maatschappij. Nu moet ik eerlijk bekennen dat ik er indertijd grote moeite mee had dat je bij een dmgist ook koekjes en chocolade kon kopen. Laat staan ondergoed en slippers. Het was een trend die niet meer te stuiten was. Boeken bij de kruidenier, bij ben zinestations, of een hele kruide nierswinkel inclusief speelgoed 'Tuincentra zijn meubelzaken ge worden. De voorbeelden zijn mak kelijk aan te vullen. Inmiddels ben ik eraan gewend en kijk nergens meer van op, al geeft elektronica bij de drogist mij toch een schok. Ik ben verdwaald omdat ik niet meer begrijp wat er verkocht of per folder aangeboden wordt. Drie kwart kan ik als onbegrijpelijk weggooien. Die maandagmorgen krijg ik een folder in mijn handen en ik kijk er naar. Ik zie grote agressieve pijlen, rood nog wel, met daarin het percentage korting dat ik kan bemachtigen als ik me snel naar de winkel begeef, want zo klinkt de waarschuwing: OP IS OP. Wat zal me ontgaan als ik niet snel genoeg ben Mij wordt een dvd-recorder aange prezen met daarachter, waarschijn lijk als verklaring DVD/ Video, Dolby /digitaal MP3, Sound, Kodak Picture CD. Nu kunt u al uw favoriete tv-programma's, film en voetbalwedstrijden digitaal vast leggen op dvd. Er staat niet bij waar ik de tijd vandaan moet halen om deze opgenomen en ingeblikte programma's te bekijken. Het zal nachtwerk worden, vrees ik. De af kortingen en lettercombinaties gaan nog even door. Opname met een druk op de knop DVD+RDVD+RW, opnemen vanaf VHS, DVD, satelliet, MP3 CD of Photo CD 5 kwaliteitsin stellingen die borg staan voor 1-6 uur opnametijd per disc. Speelt DVD Video DVD+R DVD+ RW, DVD-R, DVD RW, SVCD, VCD. CD-Da MP3, CD-R en CD-RW. Het geheel is compatibel, volgt weer een aantal hoofdletters. Een scart- kabel completeert het geheel. He laas, nu komt er een aapje uit de mouw, exclusief verwijderingsbij drage. Zouden er werkelijk mensen zijn die weten wat dit allemaal bete kent? En snellen zij dan naar de winkel? Willen hebben, aanschaf fen, kopen - het moet wel een hele kunst zijn waarin we metz'n allen behoorlijk goed zijn geworden. Maar ik ben verdwaald, dat is ze ker. Niet alleen weet ik blijkbaar niet wat er te koop is, maar de in formatie die ik van alle kanten toe geschreeuwd krijg is zo tegenstrij dig. Het gaat niet goed met Neder land, we moeten bezuinigen en dan ineens treft mijn oog een bericht in de krant: De Tweede Kamer spen deert miljoenen aan eigen veilig heid. Ik waan mij in de Middeleeu wen, toen machthebbers dikke muren en brede grachten bouwden voor eigen veiligheid. Hoezo, solidariteit en omzien naar elkaar? Het valt niemand op dat ik verdwaald ben. Jantien Heming, ouderling De Open Hof Redactie-adres (voor berichten en/of tips): Gerrit van der Veenstraat 93, 3762 XK Soest, e-mail: w. vd. dool@planet. nl, •&602.06.31. Deze rubr De Nederl kerk Baarn tuurwetensc Het betreft Barth uit dienst is gej om 11:15 u middelbare de Hogere Dordrecht, fysische teel is hij geproi universiteit proefschrift ten behoevt derzoek. Na zijn pro stituut voor wegein aan ker in de ft Hij ontwik] paratuur or hete gassen Dit onderz het wereld' te komen t tor, ten ein en milieuvr te ontwikkt Barth (195 van de Ger Nederland, dat op 1 n Protestants^ Na zijn huv Klomp ma naar de chr kerk, en in den van de meerde kerl In 1988 is de zaterde van de Utrecht me se van het als bijvak deed doctc Kerkelijke het Nede: Seminarie voltooide i bèr 2003 h. gesteld. In en zijn ech van de NC den kerkeli echtgenote ouderenwe team te H< De Nedei Kerk in B meente die generaties, voor kindi gemeente om God e De zonda om 10:00 Waldheim- Baarn. Kir kunnen m kinderen v de meeste nevendien Barth is t Janssens, De rommelmarkt van zaterdag 6 november in De Open Hof ten bate van het diaconaal jaarproject van de protestantse gemeenten in Soest heeft een bedrag van 6566 euro opgebracht. Dankzij het kooplustige publiek en de ruim vijftig medewerkers uit de vier wijkgemeenten is deze rom melmarkt een geweldig succes ge worden. (Ter vergelijking: de vo rige rommelmarkt had een op brengst van 3800 euro). Boeken, meubels en huishoudspullen gin gen grif van de hand, en ook de dames van de Krea-klub van De Open Hof raakten goed van hun zelfgemaakte spullen af. De werk groep is de sponsors (Ben Becker Tïansport, Middelman Wonen, Tupker Schoon Natuurvlees) en degene die gratis opslagruimte aanbood, bijzonder dankbaar. Er ject (zieke Zambia) al euro beschi in oktober euro). De gemee: heeft nog project lop van een meente in tober in d< Afrika-daj in het laat euro aan g Emmakerl bijcengebr gemeente steld voor som van genduizeni is dat dit b tandtechnisch laboratoi Voor al uw reparaties en ad\ Ook voor ziekenfondsverzel CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefo

Soester Courant | 2004 | | pagina 12