P aars NIEUW! VOORRONDE GROTE SOESTER TAALTEST 2004 Muziekspektakel bij '975 jaar Soest' werd groot succes mmmM T woensdag Laatste kans: 'proeftaaltest' moet vrijdag binnen zijn! Cultureel Café: muziek, beelden en discussies NTEN PUNT 24 november i!c 2004 DE GROTE ^VoFSTFR TAALTEST -T3».'deéfBimfgfaf Soest Jjjj deelen.nl t m :,-v. Inlevertermijn twee dagen verlengd Morgenavond in Artishock bij Schoemaker PHILIPS DEMONSTRATIE De wereld in een notendop Kunstcollectie in Hooge Vuursche TAPIJTTEGELS PIETVAN HEUGTEN Opdracht 1: WOORDBETEKENIS Opdracht 2: ZOEK DE FOUT Opdracht 3: MAAK AF Opdracht 4: ETYMOLOGIE PAGINA 14 WOENSDAG 10 NOVEMBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 15 )0,- tot ten en penthouses. Sr Makelaardij traat 79 te Soest - 6016151 'fotl/tiir /airiit ermriK!:/ lhof 2 - Soest -601 27 15 ',r"— -en '30) met auto's. Schuur in aelopp. 210 m2, inh. toilet, voorraadkast, i open haard, dichte 'in. Verd.: 3 slaapk., 'aste trap naar zolder i kamer. O NVM Het was een volle bak, vrijdag avond in de Petrus en Paulus- kerk, want de kaarten waren al binnen anderhalve dag uitver kocht. Het was een van de laat ste activiteiten in het kader van 975 jaar Soest, maar het was beslist: 'last but not least'. Het publiek heeft kunnen genieten van de solisten, sopraan Aly Lobel en bariton Dirk van Pijkeren, on der orgelbegeleiding van Piet Spoelstra, van het Luchtmacht mannenkoor o.l.v. Henk Heins, kapitein buiten dienst, de Drum fanfare van de Koninklijke Lucht macht, onder leiding van dirigent sergeant majoor Maarten Pijnen borg en natuurlijk van onze eigen Soester muziekvereniging PVO, onder leiding van Peter Rieken. In het afgelopen jaar is PVO heel erg betrokken geweest bij de festivitei ten in het kader van 975 jaar Soest. Het is daarom ook niet on terecht dat zij genomineerd zijn voor de Cultuurprijs 2004. Het spits werd afgebeten door zo wel het koor als de drumfanfare met een tweetal nummers: 'Der Herr segne dich aus Zion' van Wolfgang Luderitz, een lied uit het oude Nederlandse Kerkboek (ge dateerd 1840) in een Duitse be werking uit psalm 134 en 'Het Ja- gerchor', geschreven door C.M. Weber. In deze muziek klonk een lofzang door op de jacht. Het Luchtmachtmannenkoor ontleent veel bekendheid aan het feit dat het op indringende wijze a capel- la kan zingen. Het koor bewees dat in 'Die Nacht' van Franz Schubert, waarin de schoonheid van een hel dere lente-nacht wordt bezongen, en 'Drink to me only with thine eyes', wat het beste te omschrijven is als 'Als je mij met de ogen toe drinkt, zal ik met de mijne een heildronk uitbrengen'. Deze melo die uit de 18e eeuw van Benjamin Johnson werd bewerkt door de di rigent Henk Heins. Verder kon men het 'Old Black Joe' van S.C. Foster beluisteren, een lied over Joe, de oude negers laaf die op sterven ligt en nog een maal terugdenkt aan zijn levens loop. Daarna bracht de sopraan Aly Lobel-van Pijkeren, onder be geleiding van pianist Piet Spoelstra het 'Vilja-lied' uit de Operette 'Die lustige Witwe' van Frans Lehar ten gehore en het overbekende 'Land of Hope and Glory' van Edward Elgar in een arrangement van Jan van Weelden. Uiteraard was de Drumfanfare van de Kon. Luchtmacht niet alleen maar gekomen om het mannen koor te begeleiden. Ondanks dat zij kampten met een aantal zieke muzikanten lieten zij graag van zich horen met 'Soldaat van Oran je' van Rogier van Otterloo en 'Aranjuez' in een arrangement van adjudant Ruud BÖhmer. Samen met de dirigent is deze adjudant één van de drijvende krachten van de Drumfanfare. Hierna speelden zij het door dirigent Maarten Pij nenborg zelf gearrangeerde num mer 'He's a Pirate'. Het eerste deel van het program ma werd afgesloten door weer een gezamenlijk optreden van Man nenkoor en Drumfanfare. Het nummer 'De Wandelclub', in een arrangement van Joop Derks, werd een optreden waarin een dixie- land-ensemble een spetterende improvisatie liet horen en menig een de tekst uit volle borst mee zong met het mannenkoor. Hierna klonk het 'Soesterberglied' waarin werd gespeeld en gezongen over de militaire luchtvaart, met name vanuit Soesterberg en een 'Solda tenlied' met de tekst: 'Wij zijn een clubje soldaten. Als we lopen, loopt de kapitein voorop. Ja, wij zijn heel goed.' Hospice Voor de pauze werd er nog aan dacht gevraagd voor de Stichting Hospice in Soest, die om een vrij willige bijdrage vroeg om een ruimte te kunnen realiseren zodat zij volgend jaar van start kunnen gaan. Na de pauze was de plaats van de Drumfanfare ingenomen door muziekvereniging PVO. De koperblazers van PVO begeleid den als eerste het Luchtmacht mannenkoor met 'Get me to the Church on time', een bekende me lodie uit de Musical 'My Fair Lady'. Daarna ging het koor nogmaals a capella door met 'Tebe Pojem', een oud Russisch kerklied, waarvan zowel dichter als componist onbe kend zijn. Daarna keerden zij terug naar Nederland met het volks liedje 'Mijn Nederland' van Jan Kroonenberg, een eerbetoon aan ons eigen vaderland. Daarna was het de beurt aan de solisten Aly Lobel en Dirk van Pijkeren onder orgelbegeleiding van Piet Spoel stra. Samen zongen zij het 'Panis Angelicus' van C. Frank in een be werking van Tom Peelen. Daarna hoorde men de bariton solo in 'Where you there', een negro-spi- ritual van H.T. Burleigh. Uiteraard wilde het complete or kest van PVO ook graag van zich laten horen. O.l.v. dirigent Peter Rieken speelde het orkest de mars 'Graf Zeppelin' van Carl Teike. In de jaren tot 1936 was de Graaf Zeppelin in aller ogen een ware held tot het luchtschip de 'Hinden- fcw* 1 «MM M V De drumfanfare van de KLu en het Luchtmachtmannenkoor in de Petrus en Pauluskerk. PVO mocht nog even rusten. Foto: Herman van Dam burg' in 1936 in lichterlaaie vloog en de reputatie van Zeppelin een zware klap te verduren kreeg. In 1993 poetste arrangeur P.J. Mole naar de mars weer op. Daarna waagde het PVO-orkest zich op het terrein van de modeme muziek met 'Windows of the World' van Peter Graham. Het stuk gaf op een moderne manier een beeld van verschillende delen van de wereld met: Amazonia, The Rising Sun en Drums of Thunder, een sterk ritmisch deel waarin het slagwerk een belangrijke rol speelden. Ver der keerden zij nog een keer terug naar de musical. In 'Les Miséra- bles' van Gaude Michel Schonberg hoorde men de bekendste melo dieën uit deze musical: 'Aan het eind van de dag', 'Mijn Droom', 'De baas van het hele spul', 'Heel alleen' en 'Hoor je het zingen op de straat' passeerden in dit arran gement. De bariton Dirk van Pij keren hoorde men nog eenmaal met een negro-spiritual van H.T. Burleigh. Getiteld 'Nobody knows' Het Luchtmachtmannenkoor nam het publiek mee in 'The Gospel- train' van Noble Cain. Daarna keerde men nog eens terug naar het Oosten en hoorde men 'Kalinka' een zeer oud volksliedje uit het hartje van Rusland. Natuur lijk wilde het volledige PVO-or- kest - net als de Drumfanfare - het koor graag begeleiden. Zij deden dat met 'Der Fhegermarsch' in een bewerking van Josef Drexler. Het verhaal ging -hoe kan het ook anders - over een vliegenier die zich in de lucht als een jonge God voelt. Na het slotwoord van burge meester Janssen was de finale met een stuk getiteld: 'Finale' een com positie van Hans Derks. In dit ar rangement hoorde men nogmaals het Soesterberglied, afgewisseld met een taptoesignaal, het koraal 'Gelukkig is het land'en het 'Glo ry Halleluja'. Na dit slotstuk werd er terecht ge zegd: Mensen, jammer, maar ook dit muziekspektakel ter gelegen heid van het 975-jarig bestaan van Soest, is verledentijd. Het spekta kel is voorbij....en ook het jubi leumjaar is bijna voorbij. Nog 56 dagenen Soest is weer een jaartje ouder. Wij hebben genoten van alle festi viteiten, presentaties en evenemen ten die Soest ons heeft geboden. Wat ons betreft was het 'Elkaar actief ontmoeten'. z raadzaal ïf'„ gemeentehuis soest aanvang: 20.00 uur Nog tot en met vrijdagmiddag kunnen taalminnende Soesters en andere belangstellenden meedoen aan de voorronde van de Grote Soester Taaltest: de 'proeftaaltest' die stond afge drukt in de Soester Courant van 27 oktober. De inleverter mijn is met twee dagen ver lengd. De oplossingen dienen uiterlijk komende vrijdag om 15:00 uur binnen te zijn. De ingevulde formulieren kunnen worden afgegeven of opgestuurd naar de Soester Courant, Van Weedestraat 227, 3761 CD Soest; boekhandel Van de Ven, Zuid promenade 1, 3768 EM Soest; Idea (bibliotheek) Willaertstraat 49, 3766 CP Soest. Aan de hand van de voorronde selecteert Taaltest-samensteller Bert Jansen in het komende week einde een (beperkt) aantal deelne mers voor het grote Taai-evene ment, dat op woensdag 24 novem ber vanaf 20:00 uur plaatsvindt in de raadzaal van het gemeentehuis. Opnieuw zullen daar een aantal taai-liefhebbers zich de tanden kunnen stukbijten op een aantal interessante opgaven, waaronder een stukje 'dictee', woordbetekenis, herkomst van woorden etc. SLAS De Grote Soester Thaltest wordt in Soest traditioneel - naar het voor beeld van het Grote Dictee der Nederlandse Taal dat vanuit de Eerste Kamer via de televisie wordt uitgezonden - al jaren geor ganiseerd door de Stichting Lite raire Activiteiten Soest. De SLAS stelt elk jaar een programma sa men van activiteiten rondom boe ken, schrijvers en dichters, maar organiseert ook wedstrijden - zo als de Grote Soester Taaltest, ge dichten- en verhalenwedstrijden. Ook staan er jaarlijkse poëziewan- delingen op het programma. De winnaar van de Grote Taaltest van 24 november gaat naar huis met o.a. een fraaie wisseltrofee, die gedurende een vol jaar in zijn/haar bezit mag blijven. Wie het evene ment in het gemeentehuis wil bij wonen is van harte welkom. De toegang is gratis, voor koffie wordt gezorgd en op de tribune is altijd wel plaats voor deelnemers die - buiten mededinging - hun taalken nis op de proef willen stellen. Op verzoek wordt de 'proeftaal test', zoals die eerder in de krant van 27 oktober was afgedrukt, hierbij nog een keer opgenomen. Men lette op de gewijzigde inlever data! De televisie die uw stijl weerspiegelt Philips MirrorTV Combineer een stijlvolle spiegel met de kwaliteiten van een Philips Flat TV. Stijlvol gepositioneerd in uw woonkamer studeer- of slaapkamer combineert de Philips MirrorTV een uitstekende beeldkwaliteit met een uniek design. De Philips MirrorTV is verkrijgbaar in 58cm breedbeeld en 58cm Portret formaat De lijst is eenvoudig te vervangen en aan te passen aan uw interieur. Voor meer Informatie www.philips.com Verkrijgbaar bi) a.s. vrijdag 12 november expert SCHOEMAKER Burg. Grothestraat 9 - Soest Tel. 035 - 601 03 44 'De teerling is geworpen!' is het thema van het vierde Cultureel Café, dat door CultuurPunt- Soest en het Cultuurplatform Soest morgenavond (donder dag 11 november) wordt geor ganiseerd om 20:00 uur in Ar tishock, Steenhoffstraat 46a. Naar aanleiding van de begrotings behandeling van 2 november jl. wordt er gediscussieerd met de wethouder van Cultuur, Harry Witte, met Kees Waagmeester (Artishock), Joke Mulder (VVD), Marianne Houkamp (Idea kun stencentrum, theater en biblio theek), Teun Middelkoop (Soest 2002) en Bert Smit (Cultuurplat form Soest). Lineke Kortekaas van het Fonds voor Podiumprogrammering en Marketing (FPPM) zal een presen tatie geven over het fonds dat in 2001 is opgericht. Het FPPM on dersteunt programmeringontwik keling van podia, semi-professio- neie podiumkunst festivals en con coursen (bijvoorbeeld kamermu- 3, Stichting ftM De Soester Kring I Secretariaat: Krommeweg 5 Tel. 035-6014403 Over Middeleeuwen en miniatu ren. Kenmerkend voor de middel eeuwse cultuur is de verwevenheid van het heilige met het profane. Voor alle aardse aangelegenheden waren er passende gebeden. Meni ge geslaagde handelstransactie werd afgesloten met het aansteken van een kaars in de kerk en het drinken van een goede slok wijn in de kroeg. Typerend ook is de aan dacht voor het kleine, voor het detail. Heel opvallend komt dit tot uitdrukking in de afbeeldingen in middeleeuwse getijdenboeken, de gebedenboeken voor de leken. Gelukkig zijn er veel daarvan als kostbare kleinoden bewaard geble ven. In de te tonen dia's is te zien hoe direct aansprekend en hoe schitterend van kleur de daarin voorkomende miniaturen zijn. Eit Algra, een bekend plaatsge noot en enthousiast verteller, staat voor de presentatie van het onder werp. De bijeenkomst vindt plaats op woensdag 17 november om 10:00 uur in het NPB-gebouw (in gang Pieter de Hooghlaan). Toe gang: 3,00. ziek, maar ook popmuziek). Kijk voor meer info op www.fppm.nl. De Soester kunstenaar JudiGor presenteert haar originele project 'Het Knikkerpad' en er zullen beelden worden vertoond van haar nieuwe project, 'De Container'. Jan Hazelaar vertelt over de komst van de befaamde Amersfoortse kun stenaarsvereniging AKG De Ploegh naar Soest. De vereniging van 120 beroepskunstenaars ver huist na 75 jaar van Amersfoort naar de Hazelaar aan de Pimpel mees en zal begin 2005 met haar jaarlijkse Grafiekmanifestatie de expositieruimte van de Hazelaar inwijden. Live muziek is er ook: latin/jazz van Rosamint Faas (zang) en San- der Eggen (gitaar). Na afloop is er ruim gelegenheid om elkaar te ontmoeten onder het genot van een drankje en meer live muziek. De zaal is open vanaf 19:30 uur en vrij toegankelijk voor iedereen. Sinds 1 november is op landgoed de Hooge Vuursche een unieke collectie kunst bijeengebracht door C.Q. Lifestyle. Maar liefst zeven kunstenaars met uiteenlopende disciplines zijn erin geslaagd een opvallende expositie samen te stel len, die zowel in het kasteel als de omliggende tuin te bewonderen is. De tentoongestelde werken omvat ten schilderijen, giclées, beelden en siersmeedwerk. De bijzondere ver zameling is voorlopig tot 27 de cember zowel op weekdagen als in het weekeinde te bewonderen. De officiële opening van de expositie zal plaatsvinden op 21 november tussen 15:00 en 18:00 uur. Tevens zal deze middag het kasteelconcert worden gehouden. HOOGPOLIGE Sinds 1956" Alsmede zuiver scheerwol en projecttapijttegels Kom naar onze toonzalen bij de tapijtfabriek van DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HEUGA TEGELTAPIJT Utrechtseweg 4, RENSWOUDE Ook bij niet aanschaf van Kela tapijttegels in onze 1000 m2 topijttegelshowroom, worden binnen Nederland uw benzinekosten vergoed. www.vanheugten.nl Bef 0318-57T225 voor gratis tapijtkleureninfo! Kom noor onze afdeling speciale aanbieding TAPIJTTEGELS. Altijd 200.000 tapijHegels in voorraad! reSds v.a. I,95 p.t. SQxSo cm Omcirkel uw keuze: 1, 2 of 3 Viveur 1. tobber 2. losbol 3. optimist Sjamberloek 1. epaulet 2. sabelkwast 3. kameijas Magma 1. offerdrank 2. perziksoort 3. vloeibaar stollingsgesteente Statuette 1. beeldje 2. paspop 3. reglementenboekje Elatie 1. vervoering 2. uitbreiding 3. rekvermogen Naam: ..Leeftijd: .U/V Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: Invullen in blokletters s.v.p. Inleveren uiterlijk woensdag 10 november 17:00 uur Inleveren bij (of gefrankeerd opsturen aan) Soester Courant, Van Weedestraat 227, 3761 CD Soest Bockhandel Van de Ven, Zuidpromenade 1, 3768 EM Soest Idea (bibliotheek), Willaertstraat 49, 3766 CP Soest Onderstreep de fouten in de onderstaande zinnen. Vul op de lijn daaronder de juiste spelling in. 1. Het geoxideerde karrenwiel bracht op die louche veiling een recordbedrag op. 2. De lilaachtige strepen op het post-impressionistische schilderij duiden volgens de expert een neurotische geest. 3. Vanwege zijn dichtgeslipte aderen moest dè rierveuse kettingroker accuut geopereerd worden. 4. De Bronstijd kenmerkt zich door een gedetailleerde verbetering van gedamasseerde zwaarden en andere relikten. 5. De zwaar bewapende militare patroelje kon nochthans geen tegenstand bieden tegen het onophoudelijke mitrailleurvuur. Maak de spreekwoorden af, uitdrukkingen, gezegden af 1. Veel koeien 2. De verzenen tegen 3. Een rollende steen 4. Naar iemands 5. Uilen naar Omcirkel uw keuze: 1,2 of 3 Waarvan is l/M/putterafgeleid? 1. Het is de bewoner van Lilliput, een door Swift bedachte naam 2. Het stamt af van het Oudindische lelayti, dat kleinmaken betekent 3. Het stamt van het Middelnederlandse lillen, dat schrinken betekent Waarvan is decaan afgeleid? 1. Het stamt van het Latijnse werkwoord discernere, dat onderscheiden betekent 2. Het stamt van decanus, dat hoofdman van tien soldaten betekent 3. Het stamt van Desiderius Decanus, een 17c-eeuwse raadpensionaris Waarvan is vieuxafgeleid? 1Het is afgeleid van het Griekse philos (vriend van) 2. Het is afgeleid van het Franse woord voor oud: vieux 3. Het is afgeleid van het Waalse plaatsje Vieux Genapeê Waarvan is pils afgeleid? 1Het is een verbastering van Pilsen, een plaats in Tsjechië 2. Het is afgeleid van de Engelse inhoudsmaat pin t (halve liter) 3. Het komt van de Duitse naam Pils, een handelsnaam voor lichte bieren Waarvan is school afgeleid? 1Van het Latijnse scollus, sportaccommodatie 2. Van het Jiddische sgoler, liefhebberij 3. Van het Griekse schola, vrije tijd

Soester Courant | 2004 | | pagina 15