O!9 I5. 31 21 01 4! 59 49 49 99 50 RDELIG! Afsluitingen liggen onder yuur Sportzaal met jongerenhuizen Continuering van Cultuurpunt Visser 7 ACTUEEL T JLm Twee commissies leiden referendum in goede banen Aanrander drie jaar onder begeleiding reclassering PAGINA 2 WOENSDAG 10 NOVEMBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 3 WXSOEP SCHEPIJS EGBERTS 3FFEE PADS SENSATION ONE SOUP V* ISPOEDER KRAUTBOY ZUURKOOL (ENSHAAS Raad dwingt onderzoek af naar consequenties opheffing Discussie over normen en waarden Onderzoek naar haalbaarheid in Smitsveen Abonnement wordt duurder INCASSOMEDEWERKER VAN DER GOEN ADVOCATEN Welkomstavond voor nieuwe inwoners Soest SOESTER KALENDER Gemeente neemt eenderde van kosten voor haar rekening 'Armlastig' Soest deelt hier en daar geld uit De Grootste Soester Aller Tijden INBOUW APPARATEN ALLE MERKEN Dubbel voordeel op het nieuwe ANWB Tankstation in Soest. 100 gram1.2B O.69 diverse soorten blik 800 gram l.U/kilo diverse smaken beker 650 ml naken AA stuks W V diverse soorten pak 20 zakjes ultra of color pak 1,5 kilo 1.66/kilo emmertje 1 kilo 500 gram 9.00/kilo Normen en waarden. In de loop van volgend jaar zal daar een brede discussie over worden opgezet in Soest en Soester- berg. ChristenUnie/SGP stelde het onlangs al voor, het CDA zette vorige week de volgende stap. De fracties willen dat alle ver enigingen en bevolkingsgroepen van Soest de dialoog met elkaar aangaan. Discussies tijdens bij eenkomsten en op internet, flyers, publicaties in de media en nog veel meer mogelijkhe den moeten worden aangegre pen om met elkaar over nor men en waarden te gaan praten, opperde Margreet van Roomen, fractievoorzitter van het CDA. Initiator Chris van Vuuren van CU/SGP was verhinderd op de raadsvergadering van vorige week. Het college juicht het plan toe en wil van harte meewerken, liet burgemeester Koos Janssen weten. Maar hij zei ook dat hij het initiatief overlaat aan de po litiek. Het wachten is dus op een concreter voorstel van met name CU/SGP en het CDA. et de grootst denkbare tegen in moet verkeerswethouder !arry Witte laten onderzoeken of de afsluitingen van verschil lende straten in Soest kunnen worden opgeheven. Een meer derheid van de raad dwong dat vorige week af. Onderzoek moet uitwijzen of stra ten als de Waldeck Pyrmontlaan en de Verlengde Talmalaan weer opengesteld kunnen worden, of dat er in plaats van een blokkade eenrichtingsverkeer wordt inge steld. Dat zou de verkeersdruk beter verdelen en de doorstroming van het lokaal verkeer bevorderen. Voorwaarde is dat de leefbaarheid en de veiligheid in de wijken niet in gevaar mag worden gebracht. Het plan voor het onderzoek komt uit de koker van VVD, PvdA en Soest 2002. Het CDA gaf zijn steun, zodat het met een meerder heid van 17-9 werd aangenomen. Tweespalt tussen de fracties die een wethouder leveren aan het col lege. GGS -de partij van Witte- ging niet akkoord, VVD en CDA dus wel. Tot driemaal toe probeerde Witte de raad op andere gedachten te brengen. Hij vindt het onverant woord om de afsluitingen terug te draaien, omdat Soest daarmee het pad van de hoofdwegenstructuur verlaat. En de hoofdwegenstruc tuur moet juist worden gehand haafd en uitgebreid, aldus Witte. Hij voorspelt dat het verkeerson- veilig zal worden in de betreffen de straten. De voorstanders zijn niet voornemens dé veiligheid op het spel te zetten, maar willen wel uitgezocht hebben of opheffing van de afsluitingen kan bijdragen aan een eerlijke verdeling van de verkeerslast. Capaciteit Vervolgens kwam Witte met het argument, dat hij onvoldoende ca paciteit heeft om het onderzoek uit te voéren. Op dit moment zijn drie ambtenaren van de gemeente al razend druk met alle verkeersza ken. Daarnaast moet dit drietal met grote regelmaat burgers schrif telijk, dan wel mondeling te woord staan, omdat verkeer een heikel onderwerp is en altijd veel reacties onder burgers oproept. Witte hield de raad voor, dat ze hem steeds aan het beleid houdt en dat hij er voor tnoet zorgen dat alles volgens planning verloopt. Aan het onderzoek zou volgens Witte één ambtenaar tot het eind van het jaar een volledige dagtaak hebben. Dat betekent dat een groot aantal andere zaken vertra ging oploopt. Maar WD, PvdA, Soest 2002 en CDA dreven hun zin door. Ze wa ren evenmin ervoor te porren om de motie een maand aan te hou- Onder meer de afsluiting van de Waldeck Pyrmontlaan moet ver dwijnen. Tenminste, een raads- meerderheid wil laten onderzoeken of dat zonder noemenswaardige ge volgen mogelijk is. Foto: Soester Courant den, zoals Witte en D66 voorstel den. Soest 2002 kan zich niet voor stellen dat door dit onderzoek het hele gemeentehuis op zijn kop komt te staan. Witte moet volgen de maand maar aangeven, welke zaken eventueel onaangeroerd blij ven, zodat de raad haar prioritei ten kan aangeven. Maar het onder zoek zal er komen, desnoods met wat vertraging. De spitsafsluiting bij de spoorweg overgang in de Den Blieklaan valt buiten dit besluit. Die wordt opge heven, maar de gemeente is nu verwikkeld in een bezwarenproce dure met mensen die tegen deze opheffing zijn. Helaas ontkomt de Soester Courant ook nu niet aan een verhoging van de abonnements prijs. Per 1 januari 2005 wordt het bedrag met 0,25 ver hoogd naar 9,25 per halfjaar. Postabonnees gaan dan 18,50 per halfjaar betalen. De losse- nummerprijs gaat naar 0,65. Oorzaak van de prijsverhoging is de stijging van de papier- en productiekosten. Abonnees die een machtiging hebben ver strekt om het abonnementsgeld automatisch over te schrijven, hoeven zelf niets te doen. Het bedrag wordt in dat geval ook automatisch aangepast. Wij rekenen op ieders begrip. Directie Soester Courant Kan er in het Smitsveen een multifunctionele sportzaal worden gebouwd in combina tie met betaalbare huurwonin gen voor jongeren? De ge meente gaat het antwoord op die vraag zoeken. Dat gebeurt op initiatief van WD, D66 en GGS die steun kregen van de andere fracties. Zowel aan zaalruimte als aan jon gerenhuisvesting is een gebrek in Soest. Met het onderzoek hoopt de gemeente duidelijk te maken of ze twee vliegen in één klap kan slaan. Betaalbare huurwoningen voor jongeren zijn een hot item in de gemeenteraad. Zelfs als het weer of voetbal onderwerp van gesprek is, gaat het uiteindelijk over huis vesting voor deze doelgroep. Bij de realisatie ervan is de gemeente - vooral om financiële redenen- af hankelijk van woningcorporaties en projectontwikkelaars. Hooguit kan ze op haar eigen grond de voorwaarden scheppen voor deze vorm van woningbouw. Ondanks twee sporthallen, twee sportzalen en diverse gymzalen in Soest is er behoefte aan meer zaal ruimte. Spleasure Centrum staat overdag nog wel eens leeg, maar vooral in de avonduren is het over- al dringen. Vandaar dat met name WD en D66 al langer riepen dat er een onderzoek moet komen naar de mogelijkheid van een extra hal. De combinatie met jongerenhuisves- ting is nu gekoppeld aan dat ver zoek. Bovendien moet de sportzaal met kantine een wijkgerichte func tie krijgen in het Smitsveen. WD en D66 dienden vorige week met GGS een motie in om het on derzoek af te dwingen. De andere fracties gingen -op één punt na zonder tegenstribbelen akkoord. Turkse Vereniging In de motie werd namelijk ook voorgesteld dat in het beoogde complex een ruimte moet komen, die plaats biedt aan de Turkse Ver eniging. Deze vereniging heeft in het Smitsveen dagelijks de be schikking over een zaal, maar komt binnenkort op straat te staan. De subsidie wordt stopgezet door de gemeente, omdat ze vindt dat de Turkse vereniging net als alle an dere clubs zelf de broek moet op houden. Dat besluit is een poos geleden genomen, maar de Turkse Vereni ging heeft nog steeds geen alterna tief onderdak gevonden. Voor spe ciale activiteiten kan ze weliswaar ruimte huren bij de Stichting Ba lans, maar de vereniging wil dat haar leden altijd de hele dag een eigen clubhuis kunnen binnenlo pen. Zo'n voorziening is niet te De Utrechtse rechtbank heeft een 36-jarige Soester woens dag veroordeeld tot een half jaar voorwaardelijke gevange nisstraf wegens de aanranding van drie vrouwen. Als bijzon dere voorwaarden moet hij zich gedurende een proeftijd van drie jaar laten begeleiden door de reclassering en in behande ling gaan bij een kliniek in Utrecht. De rechtbank achtte bewezen dat" de man vorig jaar april een vrouw Wij vragen op korte termijn: voor tenminste vier dagen per week die na inwer king zelfstandig de incassopraktijk kan voeren en tevens ondersteunende werkzaamheden voor de advocaten kan verrichten o.m. op het gebied van letselschade. Opleiding: tenminste op HBO-niveau. Reacties met cv per e-mail (info@vandergoen.nl), fax (035-6024345) of post (postbus 318, 3760 AH Soest) t.a.v. Dorine Six. Vredehofstraat 15 www.vandergoeri.nl MAATKOSTUUMS Va 299 inaf vandaag bieden wij u het hele jaar door ijkhcid uw kostuum helemaal naar uw eigen maken. Met een ruime keuze uit de fraaie c n alleen de beste Italiaanse wevers, vanaf 2 Soest, Socsterbcrgsestraat 51,Tel 035 - 6012400 Bilthovcii, Juliaiinlnan 41,Tel 030 - 2282388 Zeist, Voorhcuvel 3-7,Tel 030 - 6924674 in Soest heeft aangerand die hem twee euro voor de trein had gege ven. Hij had haar onverhoeds een tongzoen gegeven en daarbij haar borst betast. De verdachte viel vo rig jaar mei bovendien een vrouw lastig in de trein van Baarn naar Utrecht en hij had in het voorjaar van 1994 in een snackbar in Soest een meisje betast. De Soester werd niet schuldig be vonden aan de aanranding van een vrouw in de trein van Soest-Zuid naar Baarn, in augustus van dit jaar. Het slachtoffer herkende de verdachte op een foto, maar vol gens haar droeg hij in de trein geen bril. De rechtbank sprak de man echter op verzoek van de officier van justitie vrij omdat de man zon der bril weinig kan zien en het daarom twijfelachtig is of hij de dader kan zijn geweest. De Soester is eerder veroordeeld wegens zedendelicten, maar de rechtbank hield er rekening mee dat de man volgens gedragsdes kundigen verminderd toereke ningsvatbaar is door een verkeers ongeval, waarbij hij op z'n twintig ste in een coma raakte. De man heeft sindsdien seksuele dwangge dachten waaraan hij moeilijk weer stand kan bieden. De behandeling die de man als bijzondere voor waarde bij een Utrechtse kliniek moet volgen, moet uitkomst bie den. Tegen de verdachte was negen maanden voorwaardelijke gevan genisstraf met de bijzondere voor waarden geëist. Voor degenen die in het afgelo pen jaar in Soest zijn komen wonen, is er op dinsdag 16 no vember een welkomstavond in het gemeentehuis. Aan het Raadhuisplein kunnen ze ken nismaken met onder andere het gemeentebestuur. Burgemeester Koos Janssen, de wethouders Bert Krijger, Bart Krol en Harry Witte, maar ook een aan tal raadsleden stellen zich voor en vertellen wat er momenteel speelt in Soest. Tegelijkertijd willen zij graag van de nieuwe inwoners ho ren wat hen is opgevallen toen ze hier kwamen wonen, wat er vol gens hen voor verbetering vatbaar is en hoe bepaalde zaken in hun vorige woonplaats waren geregeld. Na deze sessie is er gelegenheid voor een drankje en een praatje in de publiekshal van het raadhuis. Enkele balies zijn geopend, zodat de bezoekers er informatie kunnen krijgen over onder meer bouwen en wonen en paspoorten. De welkomstavond, waarvoor de nieuwe inwoners van de gemeen te een schriftelijke uitnodiging heb ben ontvangen, duurt van acht tot ongeveer tien uur. O Vervolg van pagina 1 De Soester Kalender biedt verenigin gen en instellingen in Soest gelegen heid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'week agenda' te melden. Woensdag 17 november 10:00 Lezing Eit Algra over middeleeuwse miniaturen, Soester Kring, NPB-kerk (ingang Pieter de Hooghlaan), 3,00. 20:15 Open ledenvergadering ChristenUnie Soest over hospice, Ichthuskerk, Albert Cuyplaan 2. Door het college zijn twee com missies samengesteld, die het referendum van 19 januari a.s. in goede banen moeten leiden. Een ervan is onafhankelijk, de andere wordt gevormd door vertegenwoordigers van de ge meente en het comité Gebukt onder Ecoduct. De onafhankelijke referendum commissie houdt toezicht op zowel het verloop van de publiekscam pagne en de objectiviteit van de gemeente. Bij deze commissie kunnen klachten over het verloop van de procedure worden inge diend. Tevens kan ze gevraagd en ongevraagd advies geven over eventuele onregelmatigheden die een zorgvuldige procedure versto ren. Na 19 januari evalueert de commissie het referendum. Ver volgens rapporteert ze daarover de gemeenteraad. Deze commissie wordt voorgeze ten door mr. G.B. Spruit, de ge meentelijke ombudsman en voor zitter van de bezwarencommissie van de gemeente Soest. Hij wordt bijgestaan door mr. J. Spee, offi- cier van justitie en hoofd bureau verkeershandhaving van het Open baar Ministerie te Soesterberg, en mevrouw S. Stam, voormalig raadsadviseur van de gemeente Soest. Daarnaast is er een commissie in, het leven geroepen, die moet zorg dragen voor een optimale afstem ming tussen de gemeente en de belangengroep(en). Op bijeen komsten van deze commissie infor meren beide partijen elkaar over de organisatie van het referendum en de inhoud van de campagnes die ze gaan voeren. De commissie schept duidelijkheid in wat er wordt gecommuniceerd, hoe dat gebeurt en wanneer. Zowel de initiatiefnemers tot het referendum als de gemeente heb ben vier vertegenwoordigers. Na mens Gebukt onder Ecoduct zijn dat de heren Brinkers, Hoffmann, Rodenburg en Van Woudenberg. De gemeente heeft wethouder Harry Witte, nestor van de ge meenteraad Ellen Huberts, ge meentesecretaris Loes Bakker en projectleider mevrouw M, Schadé naar voren geschoven. Voorzitter van deze commissie is burgemees ter Koos Janssen. Het voortbestaan van het Cul tuurpunt Soest is zo goed als gewaarborgd, nu de gemeente bereid is eenderde van de kos ten op zich te nemen. De raad besloot dat vorige week una niem tijdens de begrotingsbe handeling. De provincie besluit volgende maand of ze ook een bijdrage blijft leveren. Volgens Marianne Houkamp, di recteur van kunstencentrum, thea ter en bibliotheek Idea, wijst niets erop dat de provincie haar handen van het project zal aftrekken. Ge deputeerde Staten stellen Provin ciale Staten voor het te continue ren. De signalen wijzen in de rich ting van een positief besluit. Tot nu toe worden de cultuurpun- ten in Soest en andere gemeenten voor het grootste deel gefinancierd door de provincie. In maart vol gend jaar loopt het project af, maar de verwachting is dus dat ze een deel van de kosten voor haar rekening wil blijven nemen. Ook Idea blijft meewerken, beves tigt Houkamp. Het centrum draagt bijvoorbeeld zorg voor de bemen sing van de balie die dezelfde ope ningstijden als de bibliotheek heeft. 'We hebben vanaf het begin in dit project geïnvesteerd door zelf personeel in te zetten. Wij lei den de mensen op en maken bu reau- en overheadkosten. Dat blij ven we graag doen.' Informatie In het centrum aan de Willaert- straat is de balie van het Cultuur- punt te vinden, waar belangstellen den terechtkunnen voor informatie en advies, maar ook om tickets te kopen. Idea heeft ook gezorgd voor een digitale website. Verder verzamelt het onder meer alle activiteiten die op cultureel gebied plaatsvinden. Elke maand verspreidt het Cultuurpunt een Culturele Agenda in een oplage van tweeduizend. Het Cultuurpunt Soest staat onder leiding van cultuurconsulent Coco Michels die betaald wordt uit het zelfde project. Het staat garant voor de organisatie van bijvoor beeld het Cultureel Café. De vier de editie hiervan begint overigens morgenavond om 20:00 uur in Artishock aan de Steenhoffstraat. Er vindt dan een discussie plaats over de financiële besluiten van de gemeenteraad, die betrekking heb ben op culturele zaken. In culturele kringen is verheugd gereageerd op de toegezegde steun van de gemeente. Leden van het Cultuurplatform Soest snelden de dag na het raadsbesluit naar de Willaertstraat om daar een toepas selijke taart te bezorgen. 'De ge meente steunt het Cultuurpunt voor eenderde deel, wij voor hon derd procent', luidde de bood schap. Cultuurfestival Het Cultuurplatform zelf had ook reden voor een feestje. Het orga niseerde de laatste twee jaar hét Cultuurfestival in Soest en kan daar voorlopig mee blijven door gaan. De gemeente trekt de ko mende driejaar telkens zesduizend euro uit voor dit evenement. Daar na vindt een evaluatie plaats. vinden, zeker niet in het Smits veen, en de gemeente wil er niet langer voor betalen. Hooguit bij wijze van overbrugging nog een jaar en dan slechts gedeeltelijk. De vereniging heeft een aantal locaties voorgesteld, waar de gemeente een gebouw zou kunnen neerzetten, dat dan vervolgens door de vere niging gehuurd kan worden. Maar Soest wil daarvoor niet investeren. WD, D66 en GGS dachten een oplossing te hebben gevonden door een ruimte te creëren in de eventuele multifunctionele sport zaal. De andere fracties vinden dat zo'n ruimte niet kan worden gere serveerd voor één vereniging. Dit idee werd daarom door de drie in dieners teruggenomen, omdat de motie anders zou zijn gesneuveld in de stemming. Unit GroenLinks probeerde daarna 15 duizend euro los te peuteren voor een tweedehands unit, waar de vereniging voorlopig kan worden ondergebracht. Ze zou dan in het tweedejaar de helft van die kosten kunnen terugbetalen aan de ge meente. Volgens GroenLinks kan de Uirkse Vereniging instemmen met deze oplossing die in Amers foort al is toegepast. Maar deze motie kreeg alleen steun van PvdA en D66, wat veel te weinig is. De andere vinden dat de Uirkse Vereniging eindelijk eens zelf initiatieven moet ont plooien. 'We hebben allang ge communiceerd met de Turkse Ver eniging. Maar nog steeds betalen de leden maar zes euro per jaar. Dan hebben ze dus niets onderno men', zei Hans van de Pol van Soest 2002. In een regenbuitje van besluiten heeft de gemeenteraad afgelopen week diverse kleinere bedragen beschikbaar gesteld voor uiteenlo pende doelen en projecten. Door 161 duizend euro meer te bezuini gen dan noodzakelijk, was de raad in de gelegenheid in deze donkere dagen hier en daar geld uit te de len. Naast een aantal andere zaken, die elders in deze krant staan ver meld, gaat het om onder meer de volgende bestemmingen. Radio Soest kan 35.000 euro tege moet zien voor de digitalisering van haar studio in de kelder van het gemeentehuis. De wijkbeheer- teams van Klaarwater en Overhees en het dorpsbeheerteam Soester berg krijgen volgend jaar per be woner twee of drie euro die ze naar eigen inzicht in de wijk mo gen investeren. En omdat de meeste fracties het sociale aspect van speelruimte in de wijken zo belangrijk vinden, is eveneens geld uitgetrokken voor uitbreiding en onderhoud van speelplekken. Om het fietsactieplan handen en voeten te geven, is elfduizend euro beschikbaar gesteld. De Stichting Wereldwinkel kan voortaan jaar lijks 500 euro tegemoet zien En alsof het geld in Soest aan de bomen groeit, werd op voorstel van Els de Waard van CDA beslo ten op een nader te bepalen plek een boom te planten. Dit als blijk van waardering aan het adres van alle vrijwilligers in Soest. Mijn lijstje met 100 namen die in aanmerking komen voor De Grootste Soester Aller Tijden is ingeslagen als een bom. De reac ties zijn divers en verrassend tot ver over de gemeentegrens. Uilein delijk kom ik uit op de volgende tien genomineerden, in alfabeti sche volgorde: Mr. S.P. baron Bentinck (1909- 1999): 'Men zal meer van de ge meente waar men woont gaan houden naarmate men er meer van «eet en belangstelling voor de historie stelt de mens in staat het heden te begrijpen uit de gegevens van het verleden' (uitspraak bij zijn 12 Vz jaar ambtsjubileum in 1959). Toni Boltini (1920-2003), een beroemde circusdirecteur in Soesterberg. Ds. J. J. Bos (1817-1913), predi kant die de geschiedenis van Soest en Soesterberg vanaf de prehisto rie beschreef in meer dan 500 volgeschreven pagina's en 32 hoofdstukken. Dit manuscript is in bezit van de gemeente. Joop van den Brakel (1918- 2004) was socialistisch gemeente raadslid uit overtuiging en een be vlogen duivenmelker. Ben Joosten (1931) van de grootste bronsgieterij in Neder land aan de Smitsweg, gespeciali seerd in het a cire perdue-gieten. Nel Koster (1944), politica die haar luxe leventje in Soest verliet om zich te wijden aan de meisjes van City of Hope in Zambia. Jac. van Looy (1855-1930) was een beroemd dubbeltalent, 'schil der van huis uit, schrijver door toe vallige omstandigheden' woon de op Lange Eind 113a van 1893 tot 1907. Anneke de Muynck (1915- 1996) sprak met de dieren die ze opving in haar huis en bij haar woonden aan de Van Weerden Poelmanweg, zoals Piet, de reiger. Inspecteur A.F. Schreuder (1885-1947) weigerde in de oor log als politieman onder te duiken, werd gearresteerd en overleed in het concentratiekamp Neuengam- me. Rinke Tolman (1891-1983), bioloog en schrijver: 'Elke dag word ik wakker met de heerlijke gedachte het leven is een feest, ik sta met dankbaarheid op en neem mijn hoed af voor onze lieve Heer'. Meld mij uw keus. Uw stem is voor mij van belang. Een volgende keer publiceer ik de naam van De Grootste Soester Al ler Tijden. Inbouwspecialist •GRATIS INMETEN •GRATIS MONTAGE •SNELLE LEVERING Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Namens het Cultuurplatform kwam secretaris Bert Smit (r.) de 'bemanning" van het CultuurPuni een taart aanbieden. Uw voordeel onderweg Gratis comfortabel kniematje* en nog een aantrekkelijke korting per liter ook Vrijdag 12 en zaterdag 13 november van 8:00 tot 18:00 uur Bij het nieuwe ANWB Tankstation aan de Soesterbergsestraat 76 in Soest zit het voordeel niet alleen in de aantrekkelijke korting. Met het handige kniematje zorgen we ook nog eens voor een comfortabele ondersteuning bij diverse klussen aan uw auto of in huis. ANWB leden en houders van de ANWB Mobiliteitspas en ANWB Visa Card met pin ontvangen extra korting. U kunt 24 uur per dag, 7 dagen per week terecht bij een schoon en veilig tankstation met permanent cameratoezicht. Bij zeer eenvoudig te bedienen pompen waar u onder andere met uw giro- of bankpas of met uw Visa creditcard met pin, gemakkelijk kunt betalen. Waarna u meteen kunt tanken en snel weer uw weg kunt vervolgen. Goede reis. Kniematje voor iedere klant (zolang de voorraad strekt) anwb.nl

Soester Courant | 2004 | | pagina 3