f ffls R Baron Bentinckstraat in aanleg Verdwenen Soest hervonden Knotsen kiezen Prins Rienk I Dijn Diezijn Soest 50 jaar geleden f 3400 scholieren uit 136 klassen willen niet roken CDA-discussieavond over referendum Paltz- en Eemgeuzen en Don Bosco 'voordeurdeler' f Boek over natuur(beheer) en cultuurhistorie regio laat je zien i gratis oogtest 1 Wildschut Optiek Nieuwe weg vernoemd naar oud-burgemeester Morgenavond in Vredekerk Onze Weekspiegel. 1 Animo voor actie Tegengif stijgt 'Trots op ons Eemlandschap' soestebScourant y wÊÊÊlÊÊS Hf- PAGINA 8 teactienummer 3 niet in behandeling genomen. Aantal toewijzing reacties via 6 Loting 17 Loting 67 Loting 63 Loting 12 Loting 38 Loting 74 Loting 54 Loting 44 Loting 14 Loting 11 Loting 17 Loting 25 Loting 51 Loting 13 Loting 32 Loting 36 Loting 5 Loting i bijzondere voorwaarden, /an enkele woningen met ikter. In die gevallen zijn •waarden voor die ven. Het betreft hier i, jongerenwoningen, gen en woningen voor doet u niet aan de in de de voorwaarden, dan op de betreffende woning irzoek wordt dan niet net uw woonbon? juist ingevulde woon- handeld. Bovendien wordt i aan alle voorwaarden igzoekende doen nooit cties mee. Indien er meer onden worden alleen de momen in de verdeling, ij alles klopt worden door gezet. Als u bovenaan de tat wordt de woning door urder aan u aangeboden, oning dan krijgt u via de lisvestingsvergunning van t, waarvoor u leges ad betalen. at 'd voor een woning, dan werkdagen na het reactietermijn benaderd ir. Zonder een s het niet mogelijk de i te bekijken. Het heeft Is te informeren naar uw IET IN AANMERKING \l VOOR EEN WONING EEN BERICHT!!! igtoewijzing de woningtoewijzingen 'en in een overzicht, igegeven hoeveel reacties zijn ontvangen en of de )f aan een voorrangs- iwezen. uOp internet gegeven op welke plaats n is geëindigd." roekenden ïn is het mogelijk om op e gronden een l te verkrijgen. Slechts in lantal gevallen zal een ing, die slechts van een flatwoning, worden itie hierover kunt u S of op de internetsite: 'erdeling.nl. pt een serieuze klacht r de woningtoewijzing, iriftelijk indienen bij 6, 3760 AG Soest, ter ichtencommissie. ;n heeft over het n dan kunt u daarvoor of op de internetsite: 'erdelina.nl. WOENSDAG 10 NOVEMBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 9 n de loop van volgend jaar, ui- erlijk in 2006, is er in Soest de Jaron Bentinckstraat. Deze :omt te liggen in Soest-Zuid en ;rijgt twee aansluitingen met Ie Kerkstraat. )p de locatie van voormalig Cit- oën dealer en garage Vlug wordt lomenteel gebouwd. Nadat deze werkzaamheden zijn afgerond ko len er aan de Kerkstraat tussen e nummers 58 en 64 twee rijba- en die ter hoogte van de achter- ggende spoorlijn met elkaar ver- onden worden. Deze nieuwe weg al de Baron Bentinckstraat gaan eten. Vijlen mr. S.P. baron Bentinck was van november 1946 tot mei 972 burgemeester van Soest. In e naoorlogse jaren was er ver schrikkelijk veel (herstel)werk aan de winkel. Tijdens zijn 26-jarig jnbt als eerste burger leverde jSentinck bijzondere inspanningen ivoor onder meer de ruimtelijke ©ntwikkeling van de gemeente, de fiestauratie van de Kerkebuurt en de planologische bescherming van dit gebied. Mede daarom wordt het passend geacht juist in de directe omgeving van de Kerkebuurt een straat naar tem te vernoemen. Bentinck itouwde als burgemeester een uit tekende naam op en werd alom ;ewaardeerd als een bestuurder die Mr. S.P. baron Bentinck (1909- 1999) was van 1946 tot 1972 bur gemeester van Soest Foto: Archief Soester Courant hart voor zijn gemeente en haar inwoners had. Hij stond bekend als een warm mens. Kousenvoeten Volgens de verhalen kwamen boe ren (maar ook andere burgers) soms onaangekondigd naar het ge meentehuis om hem te bezoeken. Ze schopten hun klompen uit, klopten op de deur en stapten op kousenvoeten naar binnen. Tijdens zijn ambt groeide het aan tal inwoners van ruim 21 naar 38 duizend. De woningvoorraad ver drievoudigde bijna tot 11.250. Bij zijn aantreden in 1946 volgde Bentinck mr. A.L. des Tombe op, die hij eind jaren dertig ook al in Abcoude-Baambrugge en Abc- oude-Proostdijk had opgevolgd. In 1972 werd op grootse wijze af scheid genomen van Bentinck. Bij die gelegenheid wilde hij geen ca deaus ontvangen, maar vroeg hij om financiële bijdragen. Met dat geld werd het Bentinck Fonds op gericht, de stichting die zich van daag de dag nog steeds inzet voor minder valide sporters. Bentinck werd in 1964 benoemd tot Officier in de Orde van Oran je Nassau. Ook was hij drager van het Erekruis Huisorde van Oranje Nassau en Ridder in de Orde van de Nederlandsche Leeuw. In 1967 kreeg hij van de koning van Nepal de onderscheiding Officier in de Orde van de rechterhand van Gur- ka. Na zijn burgemeesterschap was Bentinck nog drie jaar rijksslot voogd directeur van zes kastelen en ruïnes, waaronder Muiderslot en Loevestein. Tot zijn dood, in december 1999, woonde hij in Soest. "W?*- Over de geschiedenis van de Witte Burchthoeve op de Eng die onlangs zo mooi is opge knapt, lazen wij vorig jaar in 'Van Heidehut tot Residence' dat de burchthoeve eigenlijk nooit een echte boerderij is ge weest. Wij van Verdwenen Soest hebben een vergeten pe- iode hervonden, dat de burchthoeve wel degelijk als :en echte boerderij dienst heeft gedaan met koeien, kippen en een echte boerenfamilie. Voor dat stukje geschiedenis van □e burchthoeve moeten wij precies een halve eeuw teruggaan. Boer Westeneng in De Bilt werd de pacht van zijn boerderij op een nare manier opgezegd en hij kwam hierdoor in grote moeilijkheden. Boer Lanser, toentertijd eigenaar van de burchthoeve bood hem en zijn gezin en al het vee, een deel van zijn boerderij aan. We doen verslag van het gebeuren dat vijf- j jaar geleden in het brandpunt van de belangstelling van de hele boerenstand van Nederland heeft gestaan. Donderdag 21 januari 1954. In Het Vrije Volk van die dag stond een groot artikel in onder de kop Boer Westeneng (nog steeds niet uit de Leyenhoeve gezet) vindt onderdak in Soest. 'Begin volgende week valt het doek over het drama-Westeneng in De Bilt. Dan vertrekt de hele fami lie-oude boerin, jonge boer en zijn vrouw en twee kinderen- van het toneel, waar dr. C.W.Th, baron van Boetzelaer van Asperen en Dubbeldam hen al vele maanden eerder vandaan had willen hebben. Het is de geschiedenis van het niet verlengen van een pachtcontract, dat de landheer wettelijk de be voegdheid gaf de Leyenhoeve aan de Leyenseweg te De Bilt te doen ontruimen. Wettelijk, maar - zo fluisterde men door heel De Bilt heen - niet moreel. Predikanten Toen de baron aankondigde dat de deurwaarder zou verschijnen kwam heel De Bilt openlijk in ac tie. Predikanten en kerkenraad be werkten de hoogbejaarde adellijke bewoner van 'Sandwijck', die be halve pachtheer ook president kerkvoogd van de Hervormde Kerk was, om van zijn voornemen af te zien. Boer Westenen| had de sympathie van de bevolking en had de pers mee. Vierenveertig iaar heeft de oude boerin, toen bazin, op de Leyenhoeve gewoond en waren de pacht perioden om de tien jaar stilzwijgend verleend. De laatste wijziging van de pachtwet (1951) geeft aan dat de boer ieder jaar voor de verlengtijd bij de pachtheer schriftelijk om verlen ging moet vragen. Dat heeft de oude boerin van niets wetende ver zuimd en dit geeft de pachtheer het recht de pacht aan een ander toe te kennen. Spanning Spanning in het dorp. Wat gebeurt er met de familie Westeneng en verder maakt de Hervormde Ker- keraad van Bilthoven/De Bilt zijn dreiging waar de baron als presi dent -kerkvoogd af te zetten? En wie is de boer voor wie de Weste- nengs met alle geweld plaats moe ten maken? Boer Westeneng doet een beroep op Gods gebod. Maanden en maanden is er in ker kelijke kring over de kwestie gè- sproken. Boer Westeneng is her vormd, de pachtheer, baron van Boetzelaer is president-kerkvoogd van de hervormde gemeente De Bilt-Bilthoven. In een brief aan de centrale kerkenraad heeft de heer Westeneng er op gewezen dat on der christenen en huisgenoten des geloofs de liefde behoort te gaan boven het formele recht. Staat er niet geschreven: "Heb God lief boven alles, dit is het eerste en gro te gebod en het tweede daaraan gelijk is: Heb uw naaste lief als u zelf"? Vier predikanten hebben getracht elk op hun eigen wijze om de baron tot een ander inzicht te brengen. Tevergeefs. Ook de pers polst de baron via hoor en weder hoor nog eens, maar na dit gesprek blijft het bij, "wanneer ik een an dere pachter wil hebben is dat mijn zaak. Het is mijn grond". Boer Lanser U begrijpt het al, boer Lanser, in dertijd eigenaar van de Witte Burchthoeve, die eigenlijk hele maal buiten alles in en om deze onfrisse affaire stond, heeft inge grepen. Hij heeft zijn veestapel van de hand gedaan en Henk Westen eng in de gelegenheid gesteld zijn koeien, zijn kippen en wat verder aan boerenbedoening heeft op het Soester bedrijf onder te brengen. Hij heeft een moderne woning in vriendschappelijk overleg met de bewoner, een visbakker, vrijge maakt. En hij heeft zo als eenvou dig mens de weg vrijgemaakt, die de baron in De Bilt had versperd. Zo kwam Henk Westeneng met zijn moeder en vrouw en kinderen eri vee in 1954 naar Soest om ver der te boeren. De Witte Burchthoeve was groot genoeg, zelfs groter dan de hoeve in De Bilt. Lanser had de Burcht- hoeve toen pas drie jaar in zijn be zit. Hij had deze uitzonderlijke hoeve in 1951 gekocht uit het fail lissement van Valvoline en moest alle zeilen bijzetten het hoofd bo ven water te houden. Boer Lanser was meer een landbouwer en Wes teneng meer een veehouder. De samenwerking was voor Lanser V.l.n.r. Arie WestenengJopie Lanser en Wim Westeneng. zeer welkom en betekende voor hem vaste inkomsten. Volgens een zoon van Westeneng, van wie we deze gegevens hebben, kreeg de burchthoeve van die tijd af als boerderij pas echt 'body'. Nadeel van de burchthoeve was dat de boerderij niet echt over ei gen grond beschikte, dan alleen de grond direct om het huis. Het land Voor de boerderij werd tijdelijk van de gemeente gehuurd. De gemeen te wilde het terug voor het plan er een evenemententerrein van te maken. Verder waren er in de Bunschoter polder en nabij Hilversum stukjes land gehuurd en zo gingen in tij den als de koeien in de wei ston den Westeneng en een oom, die ook hielp, ieder op een bromfiets elk een kant uit om 's morgens en 's avonds te melken. Ook het hooi van de wintervoorraad moest van ver komen. Op de lange duur was dit boeren in Soest toch niet vol te houden. In 1964 overleed de oude boerin. Haar zoon Henk Westeneng heeft het boerenbedrijf tot 1967 voort gezet. Na dertien jaar heeft hij om gezondheidsredenen zijn gehele arsenaal koeien overgedaan aan Lanser en aanvaardde hij een rijks betrekking bij het R.I. V.M. (Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieu) te Bilthoven. Lanser was in die dertien jaren van landbouwer een echte veehouder geworden. Dit stukje geschiedenis over de burchthoeve staat bekent als 'De vergeten Boerenfamilie Westen eng'. Volgens Wim Westeneng een stukje geschiedenis dat in vorige publicaties over de burchthoeve niet altijd duidelijk naar voren is gekomen. Alle pachtboeren van Nederland waren door deze affai re gewaarschuwd de pachtverlen- ging tijdig schriftelijk aan te vra gen. Bronnen: Wim Westeneng en krantenartikelen. Deze rubriek wordt verzorgd door Gijs van Brummelen van Museum Oud Soest. Voor reacties, tel. 6012158. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, SS 6017065. Soester Courant veel gelezen veel geprezen Het bestuur van het CDA, afdeling Soest/ Soesterberg organiseert morgen - don derdag 11 november - in Soesterberg een bijeen komst over het referendum dat 19 januari 2005 gehou den zal worden. De bijeen komst begint om 20:00 uur in de Vredekerk. Het referendum gaat officieel over het raadsbesluit dat deze zomer unaniem is aangenomen door alle partijen in de gemeen teraad. Het betreft de 'aanwij zing van gronden ter weerszij den van de Amersfoortsestraat waarop de Wet Voorkeursrecht Gemeenten van toepassing wordt verklaard'. Het bestuur van het CDA orga niseert deze bijeenkomst om met leden en niet-leden van het CDA in gesprek te komen over dit referendum. Vragen die vast en zeker aan de orde zullen ko men zijn: Waarom is het raads besluit unaniem aangenomen? Wat heeft het raadsbesluit met een groene verbindingszone (ecoduct) te maken? Waarom hebben 17 organisaties, waar onder de gemeenten Soest, Zeist, de Bilt, de provincie Utrecht en natuurorganisaties, een overeenkomst gesloten die inhoudt dat een aantal bouw projecten op de Heuvelrug (waaronder woningbouw en be drijventerreinen in Soesterberg) mogelijk worden, als de op brengsten daarvan worden be steed aan groene projecten, on der het motto: 'rood (bouwpro jecten) betaalt groen (natuur projecten)'? Waarom is het be langrijk uw stem te laat horen, als u tegen, maar ook als u voor het raadsbesluit en de conse quenties ervan bent? Op de bijeenkomst zal een kor te introductie over de ruimtelij ke aspecten worden verzorgd door wethouder Bart Krol. CDA-fractievoorzitter Margreet van Roomen gaat in op de po litieke achtergronden. De dis cussie staat onder leiding van CDA-bestuurslid Auke Visser. Er is ruime gelegenheid tot dis cussie. Heeft u vragen? Wilt u uw me ning kwijt? Grijp deze gelegen heid aan en ga het gesprek aan met het CDA. De toegang is gratis. Zijden bloemen, exclusieve vazen EN CADEAUARTIKELEN www.dijn-diezijn.nl Weteringpad 3CJ, Soest Tel: D35-6D2979B Openingstijden di t/m vrij 9.3D - 1 7.CDD uur Uit de Soester Courant van Vrijdag 12 November 1954 Einde van de voetbaloorlog? - De K.N.V.B. houdt morgen te Utrecht een buitengewone Bondsvergade ring, waarop voorstellen in behan deling komen over een samengaan met de Ned. Beroeps Voetbal bond, hetgeen tot gevolg kan heb ben, dat de lopende voetbalcom petities worden beëindigd en een nieuwe competitie op 28 Novem ber zal beginnen. Postuum werk. - Ingediend zijn de wetsontwerpen betreffende de ge hele materie van het eerste deel van 't ontwerp nieuw burgerlijk wetboek van prof. Meijers, waarbij met de toelichting door hem opge steld bij de ingediende wetsont werpen, geheel kon worden vol staan. Belastinginspecteurs willen meer. - Belastinginspecteurs te Utrecht in vergadering bijeen, spraken hun ongerustheid uit over hun salaris sen, die naar hun mening ten ach ter staan bij die van functionaris sen van gelijke maatschappelijke orde, die werken in het vrije be drijf. Honderddertig jaar. - De Konink lijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij vierde giste ren haar 130s,c verjaardag. Nederlandse filmster. - De Am sterdamse danseres Joyce van der Veen sloot in Hollywood een con tract met de Amerikaanse film maatschappij Universal Internatio nal. Advies over reclame bij televisie. - De Minister van O.K. en W. heeft de Radioraad verzocht op korte termijn advies te willen geven over het voorstel tot invoering van de reclame tijdens televisievoorstellin gen. De woningnood. - Uit tal van ge meenten komen klachten, dat het De kans bestaat dat de Paltz- en Eemgeuzen en Don Bosco 'voordeurdeler' worden aan de Den Blieklaan. Op die manier hoopt de gemeente de huisves tingsproblematiek van de scouts op te lossen. In het algemeen is er in Soest on voldoende capaciteit voor de scou- tingverenigingen. Bovendien ver keren sommige bestaande gebou wen in zeer slechte staat en vol doen ze niet aan de steeds strenge re regelgeving, bijvoorbeeld wat betreft de brandveiligheid. De sa nitaire voorzieningen laten even eens te wensen over. Een van de onderkomens van de Paltz- en Eemgeuzen aan de Den Blieklaan is zelfs aan het rotten. Vervanging kost meer dan een ton euro. Onlangs vroeg de zeeverken- nersgroep de gemeente om een bij drage van 27.500 euro en een bankgarantie voor een lening. GGS, WD en CDA pakten dat verzoek op, maar willen in breder verband een oplossing zoeken. Ze erkennen dat scouting een uitste kende jongerenvoorziening is in Soest en dat deze op peil moet worden gehouden. In een motie stelden de drie 'regeringsfracties' voor om onderzoek te doen naar de mogelijkheden van een geza menlijke accommodatie en/of ter reinen aan de Den Blieklaan voor scouting Soest. Deze drie fracties vormen samen al een meerderheid in de raad, zo dat de stemming niet spannend zou zijn. Maar ook de andere frac ties omarmden de motie. De ge meente gaat nu een intern onder zoek starten. Bij de Plattelandsgenotsknotsen word je niet zomaar prins. Daar moet je wel iets voor doen. Een selecte groep mocht zich zaterdagavond mengen in het bier- glij-spel. Rienk Vegter kwam daarin het verst en werd daarom nog dezelfde avond, die muzikaal werd opge luisterd door de Kleintjes Pils Band, uitgeroepen tot de nieuwe prins van de carnavalsclub. Rienk 1 zal het ko mende seizoen het boegbeeld zijn van de Plattelands genotsknotsen. De leden van de vereniging zijn al een poosje druk in de weer om de praalwagen voor de car navalsoptochten in Soest en Hoogland te bouwen en op te tuigen. Vorig jaar behaalden ze in eigen dorp de eer ste plaats en in Hoogland de eervolle tweede plek. Steeds meer eerste- en tweede klassers in het voortgezet on derwijs willen niet roken. Het aantal scholieren dat de uitda ging om een halfjaar niette ro ken aanneemt is hoger dan ooit Dat blijkt uit de inschrij vingen voor de klassikale niet- rokenwedstrijd Actie Tegen- Deze wedstrijd is maandag 1 no vember officieel van start gegaan bij de Openbare Scholengemeen schap Hengelo. In de regio Eem- land hebben zich 3400 leerlingen uit 136 eerste en tweede klassen aangemeld voor de klassikale niet- roken wedstrijd. In de regio Eem- land meldden zich vorig jaar nog 96 klassen aan voor Actie Tegen gif. Het doel van Actie Tegengif is voorkomen dat jongeren beginnen met roken en het terugdringen van het aantal jongeren dat experimen teert met roken. Deelnemende klassen gaan de uit daging aan een halfjaar niet te ro ken. Klassen waarvan minimaal 90% van de leerlingen rookvrij blijft, maken kans op een grote prijs. Actie Tegengif wordt voor de zesde keer door STIVORO geor ganiseerd. In totaal doen 90.000 leerlingen in heel Nederland mee. Actie Tegengif Zoals bekend is roken een belang rijke oorzaak voor het ontstaan van kanker, hart- en vaatziekten en longziekten. De meeste rokers be ginnen met roken tussen hun 12e en 14e levensjaar. Hoe jonger ze woningtekort niet worden ingelo pen en zelfs groter wordt. De woningnood II. - Leden der Tweede Kamer hebben er hun af keuring over uitgesproken, dat, niettegenstaande het grote woning tekort, er in Rotterdam een nieu we schouwburg en in Den Haag een nieuw postkantoor werd en wordt gebouwd. Gezegende leeftijd. - Mevrouw J. de Colonne-Meister, Laan van Meerdervoort te Den Haag, vierde haar 105dc verjaardag. Carnegie Heldenfonds. - Het 12- jarige meisje, Jacqueline Vissers uit Veghel, dat in Februari een vrien dinnetje had gered uit het water, ontving namens het Carnegie Hel denfonds van de burgemeester een zilveren broche met inscriptie. Op afbetaling de lucht in - Hoe wel vliegen goedkoper is dan wij denken, overweegt de K.L.M., in navolging van Amerikaanse Maat schappijen, de vliegpassage ook op afbetaling te laten voldoen. Koningin verheugd. - H.M. de Ko ningin zond de voorzitter van het comité Vluchtelingenhulp 1954 een telegram, waarin zij uiting gaf aan haar bijzondere vreugde, dat het eerste millioen voor de actie voor de vluchtelingen werd bereikt en waaraan zij de wens toevoegde, „dat dit prachtige resultaat een eerste mijlpaal zou mogen vormen op de weg, die leidt tot daadwer kelijke oplossing van de noden van alle vluchtelingen". Waar is Bartje? - Het beeld van Bartje de jongensfiguur uit de boe ken van Anne de Vries, dat op een gazon aan de Noordersingel te As sen was geplaatst, bleek te zijn ver dwenen, terwijl op het voetstuk een bord was gezet waarop de boektitel - in eigen versie - „Bar tje heeft het geluk gevonden". Voor iedereen die geïnteres seerd is in de natuur en de cul tuurhistorie van onze omge ving is onlangs een belangwek kend boek verschenen. De titel is: 'Trots op ons Eemland schap'. Het boek is in de boek handel en bij diverse WV's in de regio te koop en kost 12,50. Eemland kan niet zonder boeren. Grutto's ook niet. Boeren zijn sinds eeuwen de hoeders en be heerders van het open weideland schap. De manier van landbouw bedrijven is natuurlijk voortdurend veranderd en zal ook in de toe komst blijven veranderen. Een duidelijke trend van de afgelopen jaren is het agrarisch natuurbeheer. De agrarische natuurvereniging Ark Eemlandschap heeft veel werk verzet om dit te realiseren. Het ledenbestand van de vereni ging bestaat uit vele betrokken burgers, natuurvrienden en de boeren uit het gebied. Het boek is tot stand gekomen vanwege het vijfjarig bestaan van deze vereniging. Het is een geva rieerde bundel geworden met bij dragen op het vlak van streekhis- torie, agrarisch natuurbeheer en een toekomstvisie voor het agra risch cultuurlandschap. Daarmee is het een 'must' voor iedereen die het Eemlandgebied denkt te ken nen of die het beter wil leren ken nen. Streekhistoricus Wim Ruizendaal neemt de lezer mee terug naar de Middeleeuwen. Het begin van de ontginning van Eemland. Een ori gineel en prachtig geïllustreerd stuk geschiedenis van ons gebied. Bart Pijnenburg en Maike van der Maat beschrijven een jongere ge schiedenis, namelijk die van de nieuwe samenwerking tussen boe ren en in toenemende mate met burgers. Hoe is het agrarisch na tuurbeheer in Eemland tot stand gekomen? Ook aandacht voor de nieuwe 'takken van sport' van de vereniging, zoals agro-recreatie en educatie. ELKE WEEK EEN IN DE BUS? Neem een abonnement: 9,- per half jaar! teL (035) 6014152 Veel betrokken leden komen aan het woord en krijgen gezicht in dit boek. Verder wordt dieper inge gaan op het agrarisch natuurbe heer en de resultaten daarvan. De specialisten André Duiven, Rob Kole en Ad Schoutens geven aan wat vijfjaar natuurbeheer door de boeren heeft opgeleverd. En ten slotte borduren Jan Huijgen en Bart Pijnenburg voort op de cen trale thema's in dit boek; de rol van boeren in het behoud en ontwikke ling van het landschap. In hun vi sie is vijf jaar Ark Eemland schap slechts een begin van een nieuwe samenwerking van boeren en andere regionale groene clubs die via gebiedscontracten zorg zal gaan dragen voor een kwalitatief hoogwaardig landschap. ibeginnen, hoe groter de kans dat ze blijven roken. De sociale groep waarin jongeren zich bevinden speelt voor hen een belangrijke rol bij de keuze om al of niet te begin nen met roken. Een onderzoek van TNO Preventie en Gezondheid heeft aangetoond dat het percen tage leerlingen dat begint met ro ken in de klassen die deelnemen aan Actie Tegengif bijna driemaal zo laag is als in klassen die niet deelnamen! De Actie is aanvullend op de lessen die op school worden gegeven over roken, de gevolgen van roken en oefenen in het nee zeggen tegen een sigaret. Ook het invoeren van een gedegen rookbe leid binnen de school wordt door Actie Tegengif gestimuleerd. De wedstrijd Maandag 1 november onderteken den alle 90.000 deelnemende leer lingen het Actie Tegengifcontract. De wedstrijdperiode loopt tot 1 mei 2005. Klassen die een halfjaar niet roken én een originele car toontekst rond het thema 'niet ro ken' inzenden, dingen mee naar de Europese hoofdprijs: een weekend naar Italië met de hele klas! Daar naast zijn in elke provincie twee provincieprijzen te winnen: een dag naar het attractiepark Six Flags met de klas (op zaterdag 11 juni 2005). Daar worden de twee landelijke winnaars en de Europe se winnaar bekendgemaakt. Actie Tegengif is de Nederlandse versie van de Europese Smokefree Class Competition. Aan dit project doen naast Nederland ook België, Duitsland, Estland, Finland, Frankrijk, Griekenland, Groot- Brittannië, Italië, Letland, Litou wen, Luxemburg, Malta, Oosten rijk, Portugal, Roemenië, Slowa kije, Spanje, IJsland, en Zwitser land mee. De Actie wordt in Ne derland gecoördineerd door STI VORO en ten dele gefinancierd door de Europese Commissie. Zuidpromenade 14 - 3768 EM Soest 035-6022212 - www.wildschutoptiek.nl

Soester Courant | 2004 | | pagina 9