f~\ Expositie in De Bundeling Wl 'Maria verbeeld' in galerie de Steenlinde aruóhocK Bloemenhuis Ji 1 CULTUUR) Vierde Cultureel Café: Subsidie aan concertserie een turbulente avond! Soester fotograaf Stefan Ammerlaan in de prijzen Concert Nederlands Motet en Madrigaalkoor Zondagse ommegang langs drie muziektempels Voorronde Grote Soester Taaltest, zoals het moest Gilbert Seefeld i' alle vloeren en w. WOENSDAG 17 NOVEMBER 2004 SOESTER COURANT Diapresentatie over tuinontwerp Luisterkring over 'Madame Butterfly' Poppentheater: 'En nu... van vroeger' (2x) 'K3 en het magische medaillon' Zaterdagavond, Oude Kerk Pepernoten bakken 'Papierwerk' van Maja Reitsma PAGINAjq WOENSDAG 17 NOVEMBEF Ruime keus, noviteitei Activiteiten voor 55+ EdithPiaf' 'Gegen die Wand' TAPIJTTEGELS PIET VAN HEUGTEN Publiek welkom bij Taaltest Natuursteen- en tegelvloei Muziek in Domkerk Iets te koop of te Plaats een "kleintje" in de S BLOEI WonmUM Een goed ont werp voor een kleine tuin is niet zo eenvoudig te maken. Door de geringe omvang gelden de nodige beperkingen. Afd. SOEST Toch zijn er, ook in Soest, over het algemeen meer kleine dan grote tuinen. Groei Bloei organiseert op 18 november een dialezing over ontwerpen voor kleine tuinen. Udith van Medenbach is de spreekster. Zij heeft ervaring in het ontwerpen van tuinen en zal haar ervaringen delen met de belang stellenden. Naast het ontwerp ko men ook beplanting en stijl aan de orde. Door de diapresentatie kan men zich gelijk een voorstelling maken van het effect van de ver schillende mogelijkheden. Er is natuurlijk ook gelegenheid om vra gen te stellen. De diapresentatie begint op 18 november om 20:00 uur en eindigt om 22:00 uur. De bijeenkomst zal plaats hebben in het EHBO-ge- bouw aan de Parallelweg 7a. De toegang is gratis. Op donderdagmorgen 25 novem ber om 9:30 uur komt de Soester Luisterkring bijeen in de NPB- kerk (ingang Pieter de Hooghlaan; rolstoelgebruikers wordt aangera den de ingang aan de Rembrandt- laan 20 te gebruiken). Dit keer wordt aandacht geschonken aan de opera 'Madame Butterfly' van Giacomo Puccini, uitgevoerd in de Arena van Verona. De toegangs prijs bedraagt 4,00 per persoon, inclusief programma en koffie. Verder zal er nadere toelichting op het programma worden gegeven. De bijeenkomst is om ca. 12:15 uur afgelopen. De eerstvolgende Luisterkring-bij eenkomst is op 16 december en gaat over 'Ein Deutsches Requiem' van Johannes Brahms. kringloopcentrum SPULLENHULP De Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035) 601 87 30 E-mail: spullenhulp@spullenhulp.nl Zie ook: www.spullenhulp.nl Vrijdag 19 november Theaterconcert Victor Yvette Victor van den Broek en Yvette de Bie presenteren bij Idea hun nieu we theaterprogramma. Beiden zijn bekende gezichten van de televisie. Victor heeft meegedaan als kandi daat in het programma 'Una voce particulare' en Yvette behoorde tot de laatste zestien van het populai re programma 'Idols' 1. Dit duo staat garant voor een fantastische avond vol luisterliedjes, soul en jazz. Ze worden begeleid door Hans Kwakkernaat op de piano en Bart Tarenskeen op de bas. Aanvang: 20:00 uur. Toegang: 12,50. Zondag 21 november Max Verstappen, bekend van thea ter en tv (Otje, Villa Achterwerk en Ibbeltje) speelt zijn spiksplinter nieuwe productie bij Idea. Een luidruchtige kikker en een moder ne prinses zijn de hoofdrolspelers in het sprookje dat ouderwets be gint, maar heel modern eindigt! 'En nu.... van vroeger' is een ont roerende en muzikale voorstelling over een stokoude poppenspeler die nog éénmaal het wel duizend jaar oude sprookje van de Kikker en de Prinses probeert op te voe ren. Aanvang: 16:00 uur. Leeftijd: vanaf 4 jaar en ouder(s). Toegang: kinderen 5,50; volwassenen: 6,50. Woensdag 24 november De eerste film rond de meisjes van K3: Karen, Kristel en Kathleen! Na vijf jaar muziek en shows zet ten de drie nu ook de stap naar het witte doek. De drie meisjes gaan aan de slag in hun droomhuis. Wat ze niet weten, is dat er ergens in het huis een waardevol medaillon verstopt zit. Enkel Gazpacho, een zware jongen van internationaal kaliber, weet van het bestaan van het medaillon af. Hij zal niet rus ten voordat het medaillon veilig en wel in zijn bezit is. Maar Karen, Kristen en Kathleen laten niet met zich sollén- Aanvang: 13:30 én 15:30 uur. Alle leeftijden. Toegang: 4,50. Kaarten reserveren bij het Cultuurpunt in Idea: 88 609.58.29; dinsdag t/m vrijdag 11:00-17:30 uur en een uur voor aanvang van de voorstelling. Op maandag zijn het Cultuurpunt en de bibliotheek gesloten. Afgelopen donderdag vond al weer het inhoudelijk bomvolle 4e Cultureel Café plaats, deze keer in de sfeervolle ruimte van Artishock. Ongeveer 60 be langstellenden luisterden naar korte, geanimeerde gesprek ken met wethouder Harry Wit te, Marianne Houkamp (Idea), Teun Middelkoop (Soest 2002), Joke Mulder (VVD), Kees Waagmeester (Artis hock), Coco Michels (Cultuur- PuntSoest), Bert Smit, Werner Paans en Jan Visser van het Cultuurplatform. De keuzes zijn gemaakt met be trekking tot cultuur in Soest. Het Cultuurfestival en het Cultuur- PuntSoest kunnen de komende driejaar hun activiteiten met steun van de gemeente voortzetten! De gesprekken werden opgevolgd door de mooie jazzklanken van zangeres Rosamint Faas, gitarist Sander Eggen en saxofonist Sem- my Prinsen. De informatieve pre sentatie van Lineke Kortekaas van het Fonds voor Podiumprogram mering en Marketing werd afgeslo ten met de positieve mededeling dat het fonds de tijdelijke subsidie Regeling Kleine Podia nog enkele jaren ter overbrugging zal voort zetten. Dat neemt niet weg dat Artishock nog steeds actief naar andere geldbronnen moet uitkij ken, want alleen met deze subsidie redt het Jazzpodium het niet. Jan Hazelaar vertelde over de bij zondere verhuizing van het Amersfoortse kunstenaarsgenoot schap De Ploegh van museum Fle- hite naar de Hazelaar in Soest. De landelijke kunstenaarsvereniging De Ploegh heeft 130 leden uit alle disciplines van de beeldende kunst en presenteert zich als enige kun stenaarsvereniging op de Kunst- RAI in Amsterdam. Verantwoor delijk voor het expositieprogram ma en de externe contacten is di recteur/ galeriehoudster Margot Fretz. Zij was ook aanwezig en nodigde voor het vijfde Cultureel Café als gast van De Ploegh uit in de Hazelaar. Daar werd direct en thousiast op gereageerd. Knikkerpad Kunstenares JudiGor vertelde over de voortgang van het knikkerpad. Mede met hulp van het Comité 975 jaar Soest, Artishock, Ton Paauw en Anita Vreugdenhil schenken kinderen dit knikkerpad aan Soest. De knikker tegels zijn tijdens de Kunstroute 'De Grach ten' door kinderen o.l.v. JudiGor gemaakt. Ter afsluiting liet Judi Gor filmbeelden zien van haar nieuwe project De Container met de performer Rivi Godfried van filmmaker Victor Veltkamp. Tegen het einde van de avond liep Artis hock vol met de leden van zang koor Chorus Line. Dankzij de be reidwilligheid van Chorus Line om de vaste koorrepetitièavond een malig te verplaatsen naar Idea kon het Cultureel Café deze keer in Artishock worden georganiseerd! Voor informatie over de subsidie Regeling Kleine Podia kunt u con tact opnemen met het Cultuur- PuntSoest, Coco Michels, 035 6095833. De Stichting Cenakel Cultuur (SCC) kan een subsidie van 3000 tegemoet zien voor de concertserie in 2005. Het geld bedrag wordt betaald uit het 'Soester fonds ter stimulering van activiteiten van maat schappelijk cultureel belang'. In tegenstelling tot het subsi dieverzoek van SCC voldoet de aanvraag van de Stichting Mu- ziekkring De Nederlandse Cantorij niet aan de gestelde voorwaarden. Deze stichting krijgt dan ook geen geld voor haar vier concerten. De SCC kan met het geld haar eerste lustrum vieren! De stichting wil een festival organiseren in de tuin van het klooster Cenakel en mogelijk ook in de tuin van Kontakt der Kontinenten. De mu sici zullen bestaan uit lokale en re gionale ensembles. Om het festival toegankelijk te maken zal de entree gratis zijn. De organisatie hoopt hiermee een breder publiek te kunnen trekken. De kosten voor de concertserie worden voor de helft gedekt door de subsidie. De andere helft wordt opgehaald via sponsoring en eigen middelen. De Stichting Muziekkring wil in 2005 vier concerten geven in de kerk van de H. Familie. Ook zij diende een subsidieverzoek in. Omdat het verzoek niet voldeed aan de subsidievoorwaarden zullen ze via andere wegen aan geld moe ten komen. De Soester fotograaf Stefan Ammerlaan (39) is onlangs in de (internationale) prijzen ge vallen met foto's die hij maakte voor Spyker Cars, het gere nommeerde 'nieuwe' Neder landse automerk. Hij ontving twee eervolle vermeldingen bij de uitreiking van de IPA's (International Photography Awards) 2004. De IPA's - ook wel bekend als de 'Lucie Awards' -staan buitenge woon hoog aangeschreven in de wereld van de beroepsfotografie. Ammerlaan werd onderscheiden in twee categorieën: Advertising (Automotive) en Fine Art (Book). Volgens de jury weerspiegelen zijn foto's uitstekend de filosofie van perfectie die Spyker nastreeft. De IPA's zijn voor de beroepsfotogra fie vergelijkbaar met de Oscars van de filmindustrie. De beroemdste fotografen van de wereld - o.a. Annie Leibowitz - behoren tot de grote namen die ooit een IPA wonnen. Ammerlaan is er uiter aard trots op dat zijn naam daar aan is toegevoegd. Hij won overi gens al vaker nationale en interna tionale prijzen. Al bijna 2000 jaar heeft de Madonna een belangrijke posi tie in de kunst. Maria's hangen en staan in kapellen en kerken, kathedralen en musea en over al ter wereld. In galerie de Steenlinde laten 26 vaste expo santen en gasten hun visie op Maria zien. Aanwezig met hun werk zijn: Kees de Kloet (1940) 'Onbevlekt ont vangen' (beeld van albast); Karin Heeman (1949) 'Maria op weg naar Soest' (keramiek in twee de len met goudluster); Manuel Claasen (1939) 'Hortus Conclu- sus; Onze Lieve Vrouw van De Steenlinde' (olie op doek); Dirk Wiersma (1939) 'Maria op Athos' (foto, Cibaprint); Claudia Hoejen- bos (1950) 'Het lijden van Maria' (pastel op papier); Edo Boelmans (1940) 'Maria' (acryl op papier); Barbara Krijgh (1957) 'Madonna' (brons); Aaldrik Harkema (1938) 'Maria in Montaillou' (gouache op papier); Manja Hazenberg (1952) 'Madonna del Parto, zwanger van licht'(assemblage); Walter van der Horst (1961) 'Maria en de media' (tekening); Carla Klein (1943) 'Madonna met kind' (brons); Anja Sijben (1966) 'De vier Maria's' (fo tocollage); Joep van der Bijl (1947) 'Blauwe grot' (acryl op pa pier); Louis de Vries (1954) 'Ma donna' (assemblage); Yola Kamperman (1948) 'Maria en Beeld van albast van Kees de Kloet. haar geheimen' (olie op doek); Hans Peters (1946) Anton Heij- boer speelt voor Maria' (foto c- print op doek); Frits Lemaire (1921) stilleven (foto c-print op PVC); Babet Olde Weghuis (1971) 'Maria in de lotus' (acryl op doek); Jesse Smale (1971) 'Divino nino' (acryl op doek); Gerda Maas (1960) 'Maria Magdalena' (beeld van keramiek); Ramon Ottenhof (1967) 'Maria in Lourdes' (foto op aluminium); Niek Stoeltjes (1929) 'Nossa senore, estrella do Mar' (olie op doek); Manneke Leijen- horst (1950) 'Eva Maria' (beeld, terra cotta); Grzegorz Gajos (1971) 'Madonna from Nowa Ruda' (foto); Aleksandra Janik (1971) 'Mater Misericordiae' (foto, Pinhole); Harry van der Wee (1918) Heilige maagd '(olieverf op paneel). Galerie de Steenlinde, Lindenlaan 1; openingstijden: donderdag t/m zondag van 13-17 uur. Klaas Vellinga, cantororganist van de Oude Kerk, is de initia tiefnemer van De Kleine Serie: vier concerten in de Oude Kerk van Soest ten bate van het or gelfonds. Zelf speelde hij zon dagmorgen twee composities van Bach en Distier op het 'krakkemikkige' kerkorgel ter afwisseling van het uitstekende Monteverdi Kamerkoor Utrecht (1989) o.l.v. Wilko Brouwers. Temidden van de door een helde re novemberzon beschenen schil derijen van Sebo Detmers zongen de achttien zangers van het MVU, modieus zwart gekleed met kope ren M-insigne, composities van Senf, Schutz en Distier. Tijdens het 'An den Wassern zu Babel sassen wir und weineten, wenn wir an Zion gedachten' moest ik denken aan het ANP-bericht die ochtend waarin melding werd gemaakt van de politieke zorgen die de Protes tantse Kerken van Nederland (PKN) hebben t.a.v. Israël en Pa lestina. Na afloop van dit concert-uur aan 't eind van het kerkelijk jaar werd Vellinga geprezen om zijn initia tief, omdat hij kans ziet zoveel muziekvrienden belangeloos te la ten optreden voor het goede doel, dat zoveel prachtige concertjes oplevert. Een heel andere sfeer hing zon dagmiddag in de Heilige Familie- kerk in Soest-zuid, waar Maarten Kooij van de Nederlandse Canto- rij met zijn opmerkelijke 'losse' toon Telemann en Bach met elkaar vergeleek. Voor een prikje kon het trouwe concertpubliek genieten van de internationaal gevierde bas zanger Peter Kooij, de violist Kees Hulsmann, de alt Marianne Ketel en de cellist Stefan Schulz. Schit terend. De aangekondigde verrassing van Maarten Kooij bestond uit het la ten meezingen door het lekenpu bliek van de vierstemmige koraal 'Hier is das rechte Osterlamm...' Dat ging mijn muzikale draag kracht ver te boven. Ik kan geen wijs houden. In de namiddag stond ik weer met beide benen op de grond in de_ Orde van Dienst van De Open Hof tijdens een Vesperviering. Een eredienst met eenvoudige rituelen, simpele poëzie en veel zang. Hoogtepunt was het Magnificat van Charles Villiers Stanford, pro fessioneel gezongen door de Ves- percantorij van de Raad van Ker ken Soest o.l.v. Jean Telder. Met in gedachten nog de 'stromen van Babyion', die ochtend in de Oude Kerk, was met het avondlied 'Als God ons uit onze ballingschap thuis brengt' in de Open Hof de cirkel rond. J.V. Op zaterdag 20 november geeft het Nederlands Motet en Ma drigaalkoor een concert in de Oude Kerk aan de Torenstraat 1. Uitgevoerd worden 'Verleih' uns Frieden' en 'Hör' mein Bit ten' van Felix Mendelssohn Bartholdy, de 'Marieniieder' van Joh. Brahms en de 'Messe in G-dur' van Franz Schubert. Medewerking wordt verleend door solisten, orgel en orkest. De solis ten zijn: Rhea Knipscheer, so praan, en Ernst Vermeulen, bas. Het orgel wordt bespeeld door Evert van Hoogenstraaten. Het geheel staat onder leiding van Stephan van de Wijgert. Aanvang: 20:00 uur. De kerk is open vanaf 19:30 uur. Kaarten a 8,00 zijn verkrijgbaar bij De Gouden Snaar (Steenhoffstraat), bij de koorleden en op 20 novem ber aan de Oude Kerk. Kinderboerderij ^5k De Veenweide Vedelaarpad 53, tel. 6018136 ELKE WEEK EEN SOESTEltiScOURANT, IN DE BUS? Neem een abonnement: 9,- per half jaar! Op woensdag 24 november wor den er weer pepernoten gebakken op kinderboerderij De Veenweide! Als ze klaar zijn gaan we ze heer lijk opeten en wie zin heeft krijgt daar een kop warme chocolade melk bij! Deze inloopmiddag is bedoeld voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Om 13:45 uur gaat de kas sa open, de middag duurt van 14:00 tot 16:00 uur. De kosten zijn 2,75 per kind. Kinderboerderij De Veenweide bevindt zich aan het Vedelaar pad 53 in Soest (Overhees), S8 601.81.36, veenweide@stichting balans.nl. Medisch centrum De Bunde ling in Soest-Zuid vormt op nieuw het decor voor een ten toonstelling van artistieke 'pro ducten' uit de patiëntenkring. Ditmaal zijn het geen schilde rijen, maar opvallend fraai 'pa pierwerk'. Dat is tenminste de omschrijving die Maja Reitsma zelf geeft aan haar kunstwerkjes, waarvan er ruim twintig aan de wanden van de wachtkamer en de andere 'pu blieksruimten' hangen van de praktijk aan de Schoutenkampweg. De 'objecten' bestaan voornamelijk uit kalkpapier, zoals dat vroeger in gebruik was bij architecten en ont werpers. Door dat op een geheel eigen manier te bewerken - knip pen en vouwen - heeft Maja ech te kunstwerkjes gecreëerd. Ze is begonnen met deze bijzonde re hobby toen ze onlangs in het ziekenhuis werd opgenomen. 'Maar ik ben al m'n hele leven met m'n handen bezig geweest. Ik heb ook altijd veel getekend en geschil derd.' Wat haar in het papierwerk aantrekt is vooral de 'vrije vorm'. Daarnaast heeft ze ook collages gemaakt, die het resultaat zijn van 'knippen en plakken', om het maar even oneerbiedig te zeggen. On derwerpen daarvan zijn vaak bloe men, vruchten en vogels. Het is de eerste keer dat Maja met haar kunst naar buiten treedt. Dat geeft wel een vreemd gevoel, zegt ze. 'Het is een beetje alsof je jezelf verkoopt.' Voorlopig is ze even gestopt met de productie. Ze gaat weer verder als ze genoeg inspira tie heeft. De tentoonstelling blijft tot eind januari te zien in de Bun deling. De objecten zijn in princi- Maja Reitsma met een van de objecten die in De Bundeling te zien zijn. Foto: Soester Courant. pe ook te koop, tegen bepaald niet overdreven prijzen: vanaf zo'n 40 euro. Steenhoffstraat 46, tel. 601 Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommeweg 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl >23139 1 De Klarinet KlarinelMjteLSOMlM) Vrijdag 19 november: Sinterklaas Op vrijdag 19 november wordt in ontmoetingscentrum De Klarinet een Sinterklaasbingo voor 55-plus- sers gehouden. Er worden acht .ronden gespeeld met leuke prijzen. Ook wordt er tijdens de verloting een extra grote prijs weggegeven. U bent vanaf 14:00 uur van harte welkom. De zaal is open vanaf 13:30 uur. De toegang is gratis. De kaarten kosten 3,00 per stuk. Ie dere speler krijgt een gratis kopje koffie of thee aangeboden. Donderdag 25 november: Nieuw: Computercursus fotobewerking 55+ Op donderdag 25 november start er in het ontmoetingscentrum De Klarinet een computercursus Foto/beeldbewerken via Irfan- View, van 14:00 tot 15:30 uur. Tijdens deze korte cursus wordt o.a. het volgende behandeld: het openen van IrfanView, een foto openen, beeldscherm instellen, bladeren in fotomap, miniaturen bekijken, formaat foto veranderen, afbeelding opslaan, foto's bewer ken, spiegelen, draaien, verscher pen, rode ogen, lichter, donkerder, effecten, diavoorstelling maken en tekst in foto zetten. Bij de lessen hoort een boekje waarin alles wordt beschreven en tips worden gegeven om het geleerde thuis of in het computerlokaal in praktijk te brengen. De cursus wordt gegeven in een kleine groep van maximaal 8 per sonen. Iedere cursist heeft tijdens de les de beschikking over een ei gen computer. De gehele cursus bestaat uit vier lessen van ander half uur. Cursuskosten: 30,00, inclusief lesmateriaal. Vrijdag 10 december: Kerststukjes maken Op vrijdag 10 december kunnen 55-plussers in het ontmoetingscen trum De Klarinet kerststukjes ma ken onder de enthousiaste leiding van een deskundige. Tijd: van 14:00 - 16:00 uur. Het materiaal - zoals de bakjes en de spullen om ,mee op te maken - wordt door de leiding verzorgd. Kosten 7,50, per persoon inclusief materiaal. Wie graag zelf een kerststukje wil maken kan zich inschrijven bij de bar van het ontmoetingscentrum, vóór 1 december. Korte cursus 'Kijk wat een Kunst' Bij voldoende belangstelling zal er op woensdag 12 januari 2005 een korte cursus 'Kijk wat een Kunst' voor 55-plussers van start gaan in het ontmoetingscentrum De Klari net. De cursus wordt gegeven door dhr. Van Baaien en bestaat uit vier bijeenkomsten waarin u samen met anderen met kunst bezig bent. U kijkt over het randje van de kunst. De samenhang tussen diver se kunstvormen zal hierbij een rol spelen. Men kan bijvoorbeeld den ken aan het luisteren naar mooie muziek, passend met bijvoorbeeld een mooie aquarel en het zoeken naar muziek bij een mooi schilde rij. Het geheel vindt plaats in een ongedwongen en prettige sfeer. Men heeft geen speciale voorken nis nodig. De cursus vindt plaats op woens dag van 14:00 tot 16:00 uur. Kos ten: €12,50 voor vier bijeenkom sten. Aantal deelnemers: 16 a 20. Wie belangstelling heeft om op ontdekkingsreis te gaan door de wereld van de kunst kan zich aan melden tot 5 januari. Bridgeles voor gevorderden Op donderdag 13 januari start in ontmoetingscentrum De Klarinet een cursus 'Bridgeles voor Gevor derden'. Er zal les worden gegeven volgens het Hartenboelqe (vervolg op het ruitenboekje), systeem Bar- ry Westra. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. In het ontmoetings centrum wordt op diverse dagde len bridge gespeeld, georganiseerd door diverse organisaties. Belang stelling voor bridge is er dus zeker onder de senioren. Bridge is een gezellige en gezonde denksport en biedt de gelegenheid om op een prettige en sportieve wijze elkaar te ontmoeten. De cursus bestaat uit 12 lessen van 2% uur op de donderdagochten den van 9:30 tot 12:00 uur. Kos ten: 90,00, exclusief cursusboek. Inlichtingen en inschrijvingen bij de ouderenwerkers mevr. Van Bussel (maandag- en dinsdagmid dag) of mevr. Van Vliet (woens dag- en vrijdagochtend), SS 602.31.39. Zondag 21 november 'Manna Stockx zingt Het fenomenale optreden van de Belgische zangeres Marina Stockx, die tijdens de Boekenweek begin dit jaar in Artishock in Soest chan sons van Edith Piaf vertolkte, wordt op veler verzoek herhaald. Ze komt met haar begeleider Jo Breat op zondagmiddag 21 no vember om 15:00 uur weer naar Artishock. Marina wist in maart de zaal tot grote ontroering te brengen door haar geheel eigen vertolking van Edith Piaf, die veertig jaar ge leden overleed, maar die de be- Maandag 22 november Met 'Gegen die Wand' geeft regis seur Fatih Akin een frisse aanzet tot discussie over de cultuurbot sing van tweede-generatie Türken in Duitsland. We zien twee Turks- Duitse, zelfdestructieve mensen die proberen te overleven in een niemandsland, ze zitten tussen twee culturen en moeten hun iden titeit scherpstellen. Eigenlijk houdt de Turks-Duitse Cahit, een veertigjarige weduw naar wiens leven volledig is inge stort na de dood van zijn vrouw, helemaal-niet van het leven. In de openingsscène al, rijdt hij met zijn auto op een muur in. Hij komt te recht in een psychiatrische kliniek, waar men hem wil aanleren hoe een nieuw leven te beginnen. De jonge en mooie Sibel - net als Ca hit van Turks-Duitse afkomst - houdt juist teveel van het leven om het als een strikte moslima te weer staan. In een poging vrijheid te vinden ensceneert ze een zelf moordpoging. Maar in plaats van vrijheid vindt ze slechts schaamte. De twee ontmoeten elkaar in de kliniek. Sibel smeekt Cahit om met haar te trouwen. Met een Turkse man zal haar familie haar eindelijk roemdste Franse chansons laat voortleven. Aanvang: 15:00 uur. Toegang 7,00; leden Artishock 5,00. Reserveren aanbevolen: gg 588.23.96, 602.49.51 0f 601.95.77. Marina Stockx. met rust laten. Met tegenzin gaat hij uiteindelijk akkoord. Misschien om haar te redden. Misschien om voor één keer iets zinvols in zijn leven te volbrengen. Een tijdje le ven ze langs elkaar heen: Sibel leeft er op los en Cahit vegeteert verder. Cahits redding komt als hij verliefd wordt op Sibel; zijn leven krijgt weer zin. Maar kan de lief de hen wel allebei redden? De donker-romantische film 'Ge gen die Wand' is de vijfde film van Faith Akin. In 1997 maakte hij zijn speelfilmdebuut met 'Kurz und schmerzlos', een film over drie al lochtone kruimeldieven, die in Locarno de acteursprijs won. In 'Gegen die Wand' neemt hij zijn eigen cultuur onder de loep. De film, in Berlijn goed voor een Gouden Beer, blijft tot het eind boeien door de herkenbaarheid van het onderwerp. Vanuit de praktijk van alledag laat Akin zien hoe gecompliceerd integreren, in burgeren en aanpassen wel niet is. (Duitsland 2004, 121 minuten.) Aanvang: 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/65+: 3,50. Reser veren: vrijdag en maandag 10:00- 13:00 uur, SS 60293.67. Meer in formatie op internet: artishock- soest.nl Scène uit 'Gegen die Wand'. HOOGPOLIGE Sindi 1956 Alsmede zuiver scheerwol en projecttapijttegels Kom naar onze toonzalen bij de lapijifabriek van DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HEUGA TEGELTAPUT Utrechtseweg 4, RENSWOUDE Ook bij niet oonschof von Kelo tapijttegels in onze 1000 mJ topijttegelstowoom, wotden binnen Nederland uw benzinekosten vergoed. www.vanheugten.nl Bel 0318-571225 voor gratis tapijtkleureninfo! aanbieding TAPIJTTEGELS. Altijd 200.000 tapijttegels in voorraad! reeds v.a. I,95 p.t. soxso cm Nieuweweg 97 - Soest Telefoon 035 - 58 804 72 Openingstijden dinsdag Vm vrijdag Samensteller Bert Jansen is druk bezig met de correctie van de ingeleverde (proef)testen, aan de hand waarvan de selec tie wordt gemaakt voor de ko mende Grote Soester Taaltest op woensdag 24 november. De namen van de deelnemers wor den in de krant van volgende week vermeld. Ze krijgen dezer dagen persoonlijk bericht. De juiste antwoorden op de opga ven van de 'voorronde'; die gepu bliceerd was in de edities van 3 en 17 november, luidt als volgt. I. Woordbetekenis 1. Viveur. losbol. 2. Sjamberloet. kamerjas. 3. Magmavloeibaar stollingsgesteente. 4. statuettebeeldje. 5. elatievervoering. II. Zoek de fout 1. Het geoxideerde karrenwiel bracht op die louche veiling een recordbedrag op. 2. De lila-achtige strepen op het postimpressionistische schilderij duiden volgens de expert op een neurotische geest. 3. Vanwege zijn dichtgeslibde aderen moest de nerveuze kettingroker acuut geopereerd worden. 4. De bronstijd kenmerkt zich door een gedetailleerde verbetering van gedamasceerde zwaarden en andere relicten. 5. De zwaarbewapende militaire patrouille kon nochtans geen tegenstand bieden tegen het onophoudelijke mitrailleurvuur. III. Maak af 1. Veel koeien veel moeien: bezit brengt zorgen met zich. Ook het publiek is - zoals ge bruikelijk - welkom bij de Gro te Soester Taaltest, die op woensdag 24 november om 20:00 uur plaatsvindt in de raadzaal van het gemeentehuis. De SLAS (Stichting Literaire Activiteiten Soest), die het eve nement jaarlijks organiseert, zal zorgen voor een aantal wed- strijdformulieren waarmee ook 'de tribune' - buiten mededin ging - uiteraard kan meedoen. De toegang is gratis! Een royale ruiker om stevig mee uit te pakken, of een arm vol bloemen voor een leuke prijs, zoals vanouds kun je bij Bloemenhuis Jasmijn voor al lebei terecht. Om een uitge- breide keus te garanderen, zorgt Hans Scholten van de winkel aan de Zuidpromenade die dit jaar overigens alweer twintig jaar bestaat! - voor da gelijks veilingverse aanvoer. Het resultaat: ruime keus en veel scherpe aanbiedingen. Het eerste wat in het oog springt bij binnenkomst in de winkel is de nieuwe, spannende uitstraling. De zaak heeft enige tijd terug een ware metamorfose ondergaan. Hans Scholten en zijn medewerk sters kozen voor de weinig voor de hand liggende kleurencombinatie loodgrijs/dieprood. Het resultaat mag er zijn: de winkel oogt eigen tijdser dan ooit en daarmee sluit de look naadloos aan bij het ima go. De bloemenzee, die dagelijks veilingvers wordt aangevoerd, komt mooi tot zijn recht tegen de opvallend getinte muren. Het as sortiment vazen, potten, kaarsen en bijzondere inrichtingselementen doet het uitstekend op de zilver kleurige tafels. Vernieuwend is Bloemenhuis Jas mijn altijd geweest. Sfeerwisselin gen zijn er ieder seizoen, waarbij Scholten steeds weer inspeelt op het heersende modebeeld, in klem Bloem Toch wi de eerst re dag si lingen a assortirr bieden, breed a soorten, het bela slagen boeket voor eer ten. Om zijn op door kleine ta terug in er soms timent is sing. 'Ei een vasti beeld, di mige bic de perio* weer got goede cc en goede veiling paalt me dag thuis ware spt lukt om tikken, d gevoel!' Zaterdag 20 november: Domorga- nist Jan Jansen speelt de eerste helft van het eerste deel van 'Das Wohltemperierte Klavier' op ver schillende toetsinstrumenten. Aan vang: 15:30 uur. Toegang vrij; graag 2,00 na afloop. 2. De verzenen tegen de prikkels slaan: zich tot eigen schade te gen iets verzetten. 3. Een rollende steen vergaart geen mos: iemand die niet lang op dezelfde plaats blijft, maakt geen vorderingen. 4. Naar iemands pijpen dansen iemands wil in ieder opzicht volgen. 5. Uilen naar Athene dragen: onnodig werk verrichten. IV. Etymologie L Lilliput is een bewoner van Lilliput, een door Swift bedachte naam. 2. Decaan stamt van decanus, dat hoofdman van tien soldaten betekent. 3. Vieux is afgeleid van het Franse woord voor oud. 4. Pils dankt zijn naam aan Pilsen, een plaats in Tsjechië, waar het bier voor het eerst gebrouwen is. 5. School is afgeleid van het Griekse schola, dat vrije tijd betekent. Hij zit al 17 jaar in het vak, maar pas sinds kort is hij zelf standig ondernemer: Gilbert Seefeld, tegelzetter van huis uit, van GS Tegelwerken in Soest. En hij is zogezegd thuis op alle vloeren - natuursteen, tegels, mozaïek én wanden. Gilbert is een moderne zakenman, maar hij houdt van het traditione le handwerk. Naast het werken met lijm draait hij zijn hand dan ook niet om voor het 'zetten' in specie, zoals dat heet. Zijn op drachtgevers zijn doorgaans aan nemersbedrijven in Soest en omge ving, maar hij bedient ook de par ticuliere markt. Dat betekent dat hij het steeds drukker krijgt, maar dat bevalt hem prima. In 'noodge vallen' werkt hij samen met een collega. Gilbert, die ooit fotograaf wilde worden, heeft plezier in zijn werk. Dat komt ook doordat hij er een stukje 'artistieke' arbeid in kwijt kan. Hij is ook niet bang om vuile handen te maken. 'Het is altijd zichtwerk wat je maakt,' legt hij uit. 'Daar moet je een beetje ge voel voor hebben.' Soms weten mensen niet hoe ze het eigenlijk willen hebben - bijvoorbeeld de inrichting van een badkamer - en dan geeft hij graag advies. 'De badkamer is tegenwoordig voor veel mensen een soort tweede huiskamer, met een trapje, een nis je, televisie ook graag. En uitge voerd in verschillende soorten te gels ben je er dan wel een poosje mee bezig...' Kwalit Gilbert huis, als voorbee) en trappi gebruikt materiaa mooi; he liteitsprc in meubi fel met ouderwe - behoo Het schi tuursten* overigen vakmens Voor ee bert desj zijn opdi we overl Vroeger wit in de genwoor lijk. En de bomc verwijst ook naa betere te zelf mate wonen i: Soest, ei je. Voor ve: gelwerkt Soest, S 46.35.3f Gilbe gen van

Soester Courant | 2004 | | pagina 10