om EÏ3 Soestduiners presenteren [boekje en foto's op cd Psycholoog Leidie Niemeijer start cursus opvoeding AtNT? I Verdwenen Soest WMÈÊM' Soest 50 jaar geledënjj 'Laag Hees (v)erkend' 19 en Is Ipg* 3 en 3 imééméhI mm Verrassend concert AVE m 'Dijn Diezijn' wint prijs Unicef-verkoop bij AH Tankstation geeft korting PAGINA 10 VVÓÉNSDAG 17 NOVEMBER~~2ÖC)4" SOESTER COURANT PAGINA 13 Oud 1 euro korting! 'JpOgram] 1,50!!! OF BBL vOOR EEN afspraak -kamer 1 de othorst oppervlakte o 100 m2 ral gelegen Ie balkons akelaars.nl nand) i, aan de vieren, tot en met e voordelen. alle klanten liter op "it en klaar) n per klant) Tl 20.30 uur. 46 Museum Oud Soest Historische Vereniging Soest 1'Van stuifzand tot buurtschap' mSÈÊÊfwïSk v n INKEL Nieuw themanummer HVS xm-qoeoe-iAAK.., - Het weten waard Telefoonnummer St. Sebo Detmers Ah u niets van Soesten Soesterberg wilt missen Open avond op 22 en/ of 25 november november 2004 '04^ NVM beze week in Verdwenen Soest ten aardige foto, waarvan we wel fivat meer zouden willen weten. We kregen hem toegemaild van Wim Kouters, de man die bezig is met Jiet digitaliseren van de gemeente lijke archiefbronnen, samen met fcnkele andere vrijwilligers o.a Dick tan Fulpen en Ton Hartman. U Jiebt onlangs over Routers' activi- fteit in deze Soester Courant kun- pen lezen. Routers viste de foto op pit de fotodoos van zijn oom Ger- ard Logtestijn in Tilburg. fc)e foto is van een feestelijke op tocht in Soest, naar schatting ge maakt omstreeks 1910-1912, waar schijnlijk voor de Gouden Ploegde Koest. Het meisje in het Soesder pak, geheel rechts op de foto, is de grootmoeder van Routers, Corne- lia Antonia van Logtestijn-Hil- horst, destijds in Soest beter be kend als 'Kee van Piet van Riek'. De dame geheel links op de foto is hoogstwaarschijnlijk haar oudere zuster Martha Wilhelmina van den Bremer-Hilhorst (1889-1981) of wel 'Mart van Piet van Riek'. Op het bordje op de fiets in het mid den staat te lezen dat zij de eerste prijs hebben behaald. Deze prijs geldt naar wij vermoeden voor de hele groep. We zijn benieuwd of nog te achter halen is ter gelegenheid waarvan deze foto is gemaakt en of er men sen zijn die de andere op de foto afgebeelde personen nog kunnen herkennen. Wij willen het graag van u horen. Deze rubriek wordt verzorgd door Gijs van Brummelen van Museum Oud Soest. Voor reacties: SS 601.21.58. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, SS 6017065. f t i ■'Soestduinen - van stuifzand ■tot buurtschap', zo heet het ■boekje dat de Soestduiners Jan ■Veldhuizen en Bob van den Hoogen komende zondag, sa- Inien met een cd-rom vol histo risch fotomateriaal, presente- Iren tijdens een buurtbijeen- F komst met koffie in - waar an- 1 ders? - De Soester Duinen. ■Het wordt ongetwijfeld een I hoogtepunt in de historie van Bdeze bijzondere Svijk' van Soest. ■Het tweetal heeft - mede namens 1de Stichting Bewonersbelangen Soestduinen - heel wat werk zitten E in de samenstelling van het boek- T je 16 pagina's op A4-formaat, ver flucht met een aantal bijzondere foto's. Op de voorkant een prach- j'tige opname van de stuifduinen en van het Soester Natuurbad, zoals dat er in zijn gloriejaren uitzag. Het geeft in kort bestek een over- iZicht van de ontstaansgeschiedenis van de buurtschap, waarbij veel gebruik is gemaakt van historische bronnen, zoals het gemeentear chief. Aldo Voute, ook een Soest- duiner, schreef het hoofdstukje over het landschap en de dieren wereld. Vervolgens komen o.m. het NS- station Soestduinen (inmiddels ge sloten), de tol op de Soesterberg- sestraat, het Soester Natuurbad, landgoed de Paltz en de drinkwa terwinning aan de orde in prettig leesbare hoofdstukjes, vol interes sante details. Het boekje sluit af met gegevens over de industrie, de eerste huizen en het legendarische vakantieoord 'Zomers Buiten'. Heel interessant is ook de cd-rom die als bijlage aan het boekje is toegevoegd, met daarin maar liefst 146 foto's of afbeeldingen van Soestduinen zelf, aangevuld met beeldmateriaal van Soest en Soest- Zuid. In totaal staan er 238 afbeel dingen op de cd, en Soestduinen is verdeeld over 9 'mappen', varië rend van de Paltz tot het Natuur bad, het station, het koffiehuis Van Raay (nu de Soester Duinen), tot de industrie (Dalco, Kat Email), In een uitverkocht Cenakel liet het Amersfoort Vocaal Ensemble (AVE) onder leiding van Jean-Pierre Gendrault vrijdagavond de herfst stemmig klinken rond het thema: 'Het licht is heel stil'. Werken werden uitgevoerd van Brahms, Saint-Saëns en Debussy. Ook verrassend waren de intermez- zi van Daan van der Vliet (gitaar) en Ton Tulen (dwarsfluit). Het was voor het eerst dat AVE een concert gaf in het Cenakel. De prachtige ambiance paste geheel in hun muziekstijl. Aan het eind van het concert werd een staande ovatie gegeven en was er de roep om nog eens terug te komen voor i SnevtPrhero www.soestercourant.nl Van Weedestraat 227 3761 CD Soest Telefoon (035) 601 41 52 E-mail: soestcrt@wanadoo.nl (Uit de Soester Courant van 16 November 1954) VAN WEEK TOT WEEK IN SOEST Een keer per jaar vraagt het sanato rium „Zonnegloren" in onze gemeen te aandacht en belangstelling. Ditmaal wordt, in het kader van de actie voor de bouw van een nieuwe kapel, mid dels een bazar en een toneelavond, geld inzameld. De patiënten maakten een grote collectie artikelen voor deze bazar en de personeelsvereni ging voert een toneelstuk op. Het woord is nu aan ons, gezonde men- .sen. Zoals wij enige tijd geleden meldden, was de heer J. van den Brink alhier op 2 November 40 jaar tuinbaas bij de heer P.E. Tegelberg. Door omstandig heden kon de viering van dit jubileum op die dag niet doorgaan, doch op 23 November a.s. zal de jubilaris, vanaf 11.15 uur, te zijnen huize recipiëren. Deze dag zal op de Koninginnelaan 67 niet ongemerkt voorbijgaan. We kregen er niet een doch twee brievenbussen bij in onze gemeente, waarmee de P.T.T. een goede beurt maakte. Om de tweede brievenbus hebben we niet behoeven te vragen en dat is nou eigenlijk de beste metho de, n.l. dat ons P.T.T.-bedrijf zijn za kelijke opvattingen laat praevaleren boven de ambtelijke. Dank U, Tante Pos. Weet U nog, die mistige avond, vorig najaar, toen we met ons allen 10 ver momde winkeliers moesten ontmas keren en hun een kaart afhandig moesten maken? Dit spelletje gaan we weer doen. Als inzet van de St. Nico- laas-bonnenactie wordt er weer een dergelijke Vossenjacht georganiseerd, waarover in dit nummer van onze courant mededelingen worden ge daan. Alleen behoeft de prijs ditmaal niet te vallen bij de beste speurder, le dereen die een kaart bemachtigt en inlevert, heeft een kans op een prijs. Houdt die avond dus vrij voor de Vos senjacht. Het stom geluk waarde in onze ge meente rond. Vrouwe Fortuna liet vorige week de f 35.000.- uit de Staatsloterij in Soest achter. Een Soestenaar met een heel lot zei: „Dank U" en ging over tot de orde van de dag. De Staat zei ook „Dank U" en incasseerde f 5250.- De klei ne f 30.000.- kwamen niet terecht bij een klein mannetje of in een gezin-vol- zorgen, anders hadden we nog een aandoenlijk verhaal kunnen maken. Dit betekent natuurlijk niet, dat de gelukkige winnaar zijn prijs minder gegund is. Integendeel. De P.V.O.-mannen zijn stil van verba zing, omdat zij niet hadden gedacht dat er in Soest zoveel gemeenschaps zin zou zijn en zoveel belangstelling voor de Harmonie. Binnenkort zullen de gouden galons glinsteren op de nieuwe uniformen en de gezichten van de muzikanten zullen glunderen van tevredenheid. Drie jaar geleden schreven we over de noodzaak van deze uniformen en met groot genoe gen, zullen wij nu binnenkort de nieu we uniformen zien. ZOEK MAANDAGAVOND DE VOSSEN Ter gelegenheid van de St. Nicolaas bonnenactie, welke a.s. Maandag gaat begint, organiseert het bestuur van de Winkeliersvereniging, op veelvuldig verzoek, haar tweede Vossenjacht De vossen zijn de heren J. ten Berge, J. Brouwer, H. Fugers, F. Gerth, W. van Hees, Niehoff Werning, C. Schad- delee, H. Schoemaker en D. Waal, die zich van 8 uur tot 9 uur zullen ophouden op de Soesterbergsestraat vanaf de Ossendamweg, de Hoofd weg en de Koninginnelaan tot de Beetzlaan. Van zelfsprekend zullen deze perso nen a.s. Maandagavond niet gemakke lijk te herkennen zijn. Iedere vos heeft 10 speciale kaarten bij zich. Herkent U op genoemde wegen een van bo vengenoemde heren, dan is hij ver plicht U een kaart af te geven. Op deze kaart schrijft U Uw naam en adres en deponeert deze in een spe ciale bus, welke geplaatst is voor het verkeershuis tot uiterlijk half tien. Direct daarna zal de politie uit deze bus 6 kaarten trekken die recht geven op de prijzen. (Zie de advertentie in dit blad). Doet Uw best. Elke ingele verde kaart geeft kans op een prijs. OFFICIËLE INSTALLATIE VAN HET AMERIKAANSE „SABRE" SQUADRON. Dinsdagvoormiddag, te half twaalf, is in het opgerichte kamp „Nieuw Am sterdam", nabij Den Dolder, op de vliegbasis Soesterberg, het Ameri kaanse Sabre squadron, dat de Kon. Nederlandse Luchtmacht komt ver sterken, officieel geïnstalleerd, nadat in het nieuwe kamp de Amerikaanse vlag was gehesen, onder de tonen van het Amerikaanse volkslied. Een des betreffende overeenkomst, het „tech- nical agreement", werd een half uur eerder in alle stilte in een der kantoor gebouwen ondertekend door gene raal Tunner, commandant der Ameri kaanse strijdkrachten in Europa, en Luit.-generaal A. Baretta, chef staf van de Koninklijke Luchtmacht Intussen waren op het vliegveld o.m. gearriveerd de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, de Amerikaan se ambassadeur in Nederland, H. Freeman Matthews, de staatssecreta ris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg en andere militaire en burgerlijke au toriteiten, onder wie de burgemees ters van Soest en Zeist. Op het veld stond een erewacht van troepen der Kon. Luchtmacht opgesteld. De Amerikaanse ambassadeur heette, namens zijn regering, het jacht-squa- dron van de Amerikaanse luchtmacht welkom in Nederland, hierbij de hoop uitsprekend, dat het ertoe moge bij dragen om de hechte en vriendschap pelijke banden, welke er tussen beide landen bestaan, nog te versterken. Vervolgens bracht bij onze minister van Oorlog hulde voor diens „voor uitziende blik en juiste waardering van de situatie in Nederland en Europa". Daarna verwelkomde minister Staf het squadron namens de Nederland se regering en plaatste het onder Nederlands bevel. Wij prijzen, aldus de minister, ons zeer gelukkig, dat de regering van de U.S.A. gevolg heeft willen geven aan ons verzoek de luchtverdediging te komen versterken door het stationeren in Nederland van een Amerikaans dagjagerssqua- dron, uitgerust met moderne jacht vliegtuigen. In een moderne oorlog vervult het luchtwapen een grote rol. Tenslotte verklaarde Burgemeester d"Ailly van „Oud-Amsterdam", zoals hij zeide, het kamp „Nieuw-Amster- dam" voor geopend. Hij onthulde daarop een gedenksteen en bood de commandant van het squadron. Luit. kolonel Frank M. Haynie, een luchtfo to van Amsterdam aan. Hierna werd er gedefileerd voor de autoriteiten. Steenhoffstraat 9A, tel. 602 81 32 Vanaf nu mag u weten dat: in de Wereldwinkel meestal voor iedereen en voor elke gelegenheid een origineel geschenk te vinden is; mensen die éénmaal Pandan rijst hebben geproefd daar steeds weer voor terugkomen; ook voor een aantal andere food-producten hetzelfde geldt; er veel verschillende artikelen voor exotische hapjes te koop rijn; er voor de St. Nicolaas aanko pen steeds meer kerstartikelen ge- l kozen worden; er kerst- en nieuwjaarskaarten uit vele landen in allerlei uitvoerin gen te zien en te koop zijn; er verschillende kookboekjes met handige recepten te koop zijn; er ook boeken over andere boeiende onderwerpen als Boed dhisme, Hindoeïsme, rituelen, enz. te vinden zijn; bij de kunstnijverheidsartikelen vaak een kleine beschrijving over de herkomst aanwezig is; steeds meer mensen de Wereld winkel weten te vinden; men er bijna altijd in slaagt een geschikt cadeau te vinden; er, in het uitzonderlijke geval dat men 'niet kan slagen', een Wereld winkel-cadeaubon is; u van harte welkom bent op on derstaande tijden: maandag 13:00-17:00 uur, dinsdag t/m zaterdag 09:30-17:00 uur. Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9A', 88 602.81.32. Ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van de Historische Vereniging Soest en het 975-ja- rig bestaan van de gemeente Soest geeft de Historische Ver eniging op zondag 21 novem ber een nieuw themanummer uit: 'Laag Hees (v)erkend', een boekje over Laag Hees, bij veel Soester inwoners bekend als het Pijnenburger bos. Het themanummer geeft van dit boeiende en waardevolle gebied een cultuurhistorisch- archeolo gisch - en biologische beschrijving. De samenstellers van deze uitga ve- Jean Joseph Meerts, Hans Kruiswijk en Juul van de Poll - geven de lezers een' beeld van de ontstaansgeschiedenis en de men selijke invloed hierop zoals ontwik keling en ontginning, waarvan in deze tijd nog steeds de sporen te rug te vinden zijn. in het boekje zijn twee wandelrou tes opgenomen die de historie van hoeves, landschap en de huidige flora en fauna beschrijven. Het ge bied wordt begrensd door de Wieksloterweg, de Dolderseweg langs de spoorlijn Soest-Den Dol der en de grens met de gemeente Zeist. Bij de verkoop van het gebied in 1990 is de naam ongewijzigd ge bleven. De historische fiaam Laag Hees is nu in ere hersteld en wordt ook op de nieuw uit te komen to pografische kaart van de gemeen te Soest vermeld. Op verzoek van de gemeente Soest hebben de samenstellers te vens de tekst aangeleverd van de informatieborden die in het najaar in het bos worden geplaatst: één groot bord bij de toegang Verleng de Oude Utrechtseweg en Turfweg plus zes kleinere borden bij o.a. het voormalige Hoge Huis en een van de paddenpoelen. Op zondag 21 november zal het eerste nummer van 'Laag Hees (v)erkend' tijdens een feestelijke bijeenkomst aangeboden worden aan burgemeester Janssen. Aan sluitend wordt een van de informa tieborden aan de Staalwijklaan (hoek Uirfweg) onthuld. Het themanummer 'Laag Hees (v)erkend' is met ingang van 23 november voor 9,50 verkrijg baar bij de Historische Vereniging Soest, Museum Oud Soest, boek handel Van de Ven en de ANWB/ VW aan de Steenhoffstraat. Het nummer beslaat 52 pagina's, bevat afbeeldingen van kaarten en prachtige kleurenfoto's. Met de cadeaumaand in het vooruitzicht een origineel presentje! ELKE WEEK EEN SOtSTEB&OURWMT. \JNDEBUS?^/ Neem een abonnement: 9,- per halfjaar! tel. (035) 6014152 'In de Soester Courant van vorige week is in het artikel over de ex positie van Sebo Detmers een hin derlijke fout geslopen in het tele foonnummer van de Stichting Sebo Detmers. Het juiste nummer is: 051-645.21.45. Excuses! Bob van den Hoogen (l.) en Jan Veldhuizen bij een van de vele inte ressante plekjes in Soestduinen: het bassin van het waterleiding-pomp station aan de Van Weerden Póel- manweg. Foto: Soester Courant. Zomers Buiten, Zonnegloren en de Waterleiding. 10,00 Voor iedereen die Soestduinen een warm hart toedraagt - wie trou wens niet? - zijn het boekje en de cd zeker de aanschaf 10,00) waard. Het is verkrijgbaar tijdens de bijeenkomst van zondagmid dag, waar Bob van den Hoogen e.e.a. zal vertellen over de water winning en het zwembad, die zo belangrijk zijn geweest voor het ontstaan van Soestduinen. Daarna zal Jan Veldhuizen een toelichting geven op het verzamelde fotoma teriaal. 'Dijn Diezijn - Bloemen zonder water' uit Soest hebben met hun stand op de sfeerbeurs 'laTable', in de Grote Kerk te Naarden, de prijs in ontvangst mógen nemen voor het thema 'Les decorations de sai- son'. Zij kregen deze prijs voor hun vernieuwende stijl van decoreren en de hoge productkwaliteit. Deze exclusieve beurs is bezocht door ca 12.000 mensen uit heel Nederland en is toonaangevend op het gebied van de decoratieve interieurinrich ting. 'Niet alleen is dit een goede beurs voor ons geweest, zo zegt Isabelle Mouwen, maar is tevens het bewijs dat ons product van kunstbloemen en decoraties aan slaat bij een breed publiek. In ie der geval zullen wij er volgend jaar weer aanwezig zijn met een stand. U'"-" Unicef-Soest heeft weer toestem ming gekregen om de jaarlijkse verkoopstand bij de AH-super- markten in Soest te plaaten. De stand staat van donderdag 18 tot en met zaterdag 20 november bij AH aan de Smitshof en van don derdag 25 tot en met zaterdag 27 november in de supermarkt achter de Burgemeester Grothestraat. Mevrouw A. Weitzel en de ande re Unicef-vrijwilligsters 'beman nen' de stand van 's morgens 8:00 tot 's avonds 20:00 uur. De complete nieuwe collectie van wenskaarten en tal van speelgoed en cadeau-artikelen, die allemaal vermeld staan in de najaarscatalo gus, is nu al te bezichtigen bij de Unicef-winkel aan de Lange Brinkweg 62. Nieuwe vrijwilligers - om in te vallen of voor de ver koop in de bibliotheek - rijn altijd welkom; zij kunnen bellen met mevrouw Weitzel, 88 601.61.82. In haar werk als psycholoog is drs. Leidie Niemeijer uit Soest zich bewust hoe vaak de opvoe ding onbedoeld een negatief effect heeft op het gedrag van kinderen. Veelal met goede be doelingen en volkomen onbe wust worden 'boodschappen' van generatie op generatie doorgegeven. Daarom heeft ze een cursus opvoeding opgezet, die binnenkort van start gaat. Een paar voorbeelden van 'bood schappen' van meer dan 50 jaar geleden, die soms nog te horen rijn: 'Wanneer grote mensen pra- ten houden kinderen hun mond'; 'Kinderen hebben niks in de melk te brokkelen'; 'Kinderen die vra gen worden overgeslagen'; Als je zo brutaal bent tegen je ouders zullen je handen boven je graf groeien'; 'Als je liegt, staat dat op je voorhoofd geschreven' en 'Doe maar gewoon, dan doe je al gek ze aantrekt. Moeder heeft de kleertjes de avond tevoren al klaar gelegd om snel naar haar werk te kunnen gaan. 's Morgens ontstaat een flinke strijd tussen moeder en dochter. Angela wordt gedwongen aan te trekken wat klaar ligt en de ruzie kost veel tijd. Beiden komen te laat. Angela en haar moeder starten de dag met een rotgevoel. Hoe zou je dat anders kunnen aan pakken? Leg een aantal kleren klaar en laat het kind zelf uitzoe ken. Door het kind niet te stimu leren in eigen keuze kan het kind onzeker worden en later bijvoor beeld met alle winden meewaaien. Natuurlijk is daar meer voor nodig dan eens een keer niet zelf je kle ren mogen uitzoeken. Het gaat om de herhaling, of ouders hun kind gewoonlijk wel of geen ruimte ge ven voor rijn eigenheid. Autoriteitsconflicten beginnen vaak al in de babytijd. 'Laat het kind maar huilen, dat is goed voor de longen, anders regeert de baby jou', is een veel gehoorde uit spraak, in plaats van na te gaan wat baby nodig heeft. Wordt er goed op de behoeften van de baby gereageerd, dan leert het kind al van jongs af aan dat er naar hem geluisterd wordt, wat hem in rijn latere leven de nodige assertiviteit oplevert. Dat houdt niet in dat een kind altijd zijn zin moet hebben. Grenzen en overleg rijn eveneens nodig om te leren. Rollenspel Leidie Niemeijer: 'In mijn praktijk heb ik vaak met rollenspel gewerkt en de ouders zelf de rol van hun kind laten spelen. Dat werkt bij zonder verhelderend. Ouders voe len zo zelf wat hun kind voelt en beleven daarbij, vaak tot hun ver baring, wat zij als kind zelf beleefd ELKE WEEK EEN soesterScourant IN DE BUS? Neem een abonnement; 9,-per half jaar! tel. (035) 6014152 Voorbeelden van 'boodschappen' die ook in de huidige tijd veelvul dig gebruikt worden: 'Denk aan de buren'; 'Ga naar je kamer en kom maar terug als je weer normaal doet'; 'Sloofje niet zo uit'; 'Je bent precies je vader of moeder' (waar mee niks goeds bedoeld wordt); 'Stel je niet zo aan', 'Ik zal je reden geven om te huilen'; 'Wat moeten de mensen nu wel van je denken, zoiets doe je toch niet?' en 'Je mag mensen niet teleurstellen'. Wat is daar dan het gevolg van? Eenmaal volwassen geworden rijn mensen te veel bezig met wat de ander zal denken van hun gedrag en houden rij zó veel rekening met de ander dat zij zichzelf daarbij vergeten. Veel ingewikkelder rijn de boodschappen tussen de regels door, het voorbeeld dat de opvoe ders zelf geven of de dingen die rij niet zeggen, maar wel laten mer ken, met bijvoorbeeld boze blikken of negeren. Kinderen reageren op dit alles óf met aanpassing óf met rebellie. Overaangepaste mensen kunnen behoorlijk over zich heen laten lo pen: als ze maar aardig gevonden worden. Zij hebben geleerd geen eigen mening te geven, geen gren zen te stellen en hun irritaties niet te uiten. Rebellerende mensen gaan te gauw in verzet en halen zich geregeld autoriteitsconflicten op de hals. Gevoel Het niet mogen voelen of uitdruk ken van gevoel heeft veel te maken met de eigen moeite van de op voeders zelf met gevoelens. Vaak mochten ouders, toen rij zelf kind waren, al niet boos, bang of ver drietig zijn. Zij weten dan geen raad met een kind dat deze gevoe lens zomaar uit. In plaats van het kind te helpen hoe en wanneer het rijn gevoel kan laten zien, stimule ren opvoeders hun kind juist ge- vpel te onderdrukken en weg te poetsen. Er rijn ook ouders die zich zeer bewust zijn van de beperkende in vloed van de opvoeding door hun eigen ouders. Zij willen het anders doen en gaan dan nogal eens pre cies het tegenovergestelde doen. Zelf té streng opgevoed laten rij hun kinderen té vrij of nemen hen alles uit handen, wat bij het kind kan leiden tot grote onzekerheid. Een huiselijk voorbeeld van hoe je een kind onzeker maakt: Angela van twee, drie jaar wil 's ochtends absoluut zelf beoalen wat Leidie Niemeijer: 'Conflicten beginnen vaak al in de babytijd'. Foto: Herman van Dam hebben. Er ontstaat begrip voor het kind en veelal nieuw inzicht. Ouders zijn enthousiast en zeer gemotiveerd het goed te doen met hun kinderen. Voor opvoeding be staat helaas geen opleiding. Ouders willen het anders, maar ze hebben vaak geen idee hoe ze het anders kunnen doen.' Ze is daarom van plan een cursus te starten voor ouders (of aan staande ouders) en opvoeders om te leren over de ontwikkeling van .kinderen en om zich bewust te worden van het effect van opvoe ding op gedrag van kinderen. Ook ouders met oudere of volwassen kinderen kunnen veel aan deze cursus hebben om problemen met hun kinderen op te lossen. Door inbreng van dagelijkse opvoedings situaties wil ze, met behulp van praktische oefening en uitleg, een bijdrage leveren aan een gezonde re omgang tussen ouders, opvoe ders en kinderen. Open avond Voorafgaand aan de cursus vindt een open avond plaats op maan dagavond 22 november om 20:00 uur en bij veel belangstelling ook op donderdagavond 25 november, eveneens om 20:00 uur. Op die avond kan een groep worden sa mengesteld om op een aantal za terdagen of avonden in de week de cursus te volgen. Inlichtingen en aanmeldingen bij mevr. drs. A. Niemeijer-van Leeu wen, 88 603.32.86, liefst tussen 8:00 en 9:00 uur 's ochtends en 18:00 en 19:00 uur 's avonds. Vijfjaar geleden nam de fami lie Offringa het tankstation aan de Biltseweg N234 over van Esso. Vanaf die tijd heette het een Gulf tankstation. Een on afhankelijk tankstation is best bijzonder omdat bijna 95% van alle tankstations eigendom is van de grote maatschappijen. De familie Offringa wilde onaf hankelijk zaken doen. Ze zagen de afhankelijkheid van een erote olie maatschappij als een strop. Zelf grote kortingen en pompprijzen bepalen; dat is wat ze wilde. In de opstartperiode van het Gulf- tankstation kreeg de klant 15 cent korting per liter. Deze actie bleef intact zolang de klant terug bleef komen bij de familie Offringa. Op die manier is er een situatie ont staan met wederzijds vertrouwen tussen de klant en het bedrijf. Om dit te vieren heeft de familie vier weken lang zeer scherpe aan biedingen.

Soester Courant | 2004 | | pagina 13