Polikliniek Soest: einde verhaal 5.00 0.99 1.99 Sint Nicolaas komt zaterdag in Soest Plantage Soest genomineerd voor scholenbouwprijs 2004 Vreedzaam samenleven Geen extra maatregelen voor islamitische scholen NIJHOf Van de Graaf WOENSDAG 17 NOVEMBER 2004 83e JAARGANG NO. 14 DEZE WEEK Politiek reageert onthutst en ontgoocheld - Feestelijke rondrit en ontvangst Minister reikt prijzen uit op 6 december Zondag 21 november naar Intratuin Amersfoort NU NAAR NIJHOf io% extra korting op alle keukens' 20% korting op alle keukenkranen" Koop nu een HR-ketel en ontvang een gratis vliegticket naar een Europese stad* NIJHOf MEGAPOOL NU EP:KragtwiJk Te veel op en zonder rijbewijs SOESTER KALENDER OPEL"©- A. van der Lee UW WONING VERKOPEN? BEL UW MAKELAAR: 035-601 13 04 Knorr wereldmaaltijden Met gratis pakketzegel Ananassap Met gratis pakketzegel Cyclamen Met gratis pakketzegel f BLOEMBOLLEN PLANT ZENUW f VERKOOPPLANNEN? BEL VOOR EEN GRATIS EN DESKUNDIGE WAARDEBEPALING 035 - 603 27 37 SOESTE COURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 9,00 - Buiten Soest 18,00 - Losse nummers 0,60 Gecontr. oplage 12.300 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel 3 'Het gaat om de juistheid van de feiten'. 'Óndoordacht raadsbesluit!' Soest 2002 gelooft nog steeds in bouwplan. Middeleeuwen op Insinger. Column Visser. Op 't Hoogt Actueel 4 'PKN verbonden met Israël, solidair met Palestijnen.' Actueel 5 Als moskeeën en kerken in Soest zijn wij diep geschokt door het geweld in de Neder landse samenleving. De moord op Theo van Gogh, de bedrei gingen aan het adres van vele respectabele Nederlanders en daarop volgend de brandstich ting in moskeeën, scholen en kerken zien wij gezamenlijk als een tragiek in ons land. We kunnen slechts in de meest scherpe bewoordingen afstand nemen van hen die onder het mom van een godsdienst grij pen naar geweld. We zijn ons als moskeeën en kerken bewust van een toename van 'klein' geweld, namelijk ne gatieve opmerkingen en wan trouwen. Dat gebeurt helaas ook in Soest. Wij hopen en bid den dat al dit geweld nu stopt. Als moskeeën en kerken wer ken wij samen in de bevorde ring van respect en begrip tus sen alle groepen en individuen in de samenleving. Wij werken uitsluitend mee aan de voortdu rende opbouw van deze samen leving en zijn ons ervan bewust dat daarbij alle burgers onmis baar zijn, van welke afkomst, godsdienst, mening of achter grond dan ook. Wij bidden ieder voor wijsheid en kracht voor de burgers van deze plaats, voor de regering, zowel landelijk als plaatselijk. Met deze gezamenlijke publica tie hopen wij bij te dragen aan de groei van begrip en respect in Soest. Raad van Kerken Soest, namens deze, ds. P. van Winden Fatihmoskee te Soest, namens deze, R. Turan Soester Sinterklaasfeest moet traditie worden. Soest wordt visvriendelijk. Familieberichten Rubrieksadvertenties Varia Archief Soest beter af in regionaal centrum.' Cultuur ÏÏT Vierde Cultureel Café. Expo in de Bundeling. Artishock-berichten. Op Soest 13 Verdwenen Soest. Soest 50 jaar geleden. Soestduiners presenteren boekje en cd met foto's. Soesterberg 15 VSB vraagt maatregelen tegen geluidsoverlast A28 Glorieuze intocht Sint. Komende zaterdag - 20 no vember - zal Sint Nicolaas in Soest feestelijk worden inge haald. Naast de Wegwijspiet en de Bakkerspiet neem Sint spe ciaal voor Soest de Feestpiet mee, omdat Sint gehoord heeft dat er feest is in Soest. De zwarte pieten zijn tijdens de intocht op zoek naar een jarige die heel oud is geworden... De intocht krijgt op het gemeentehuis (Raad huisplein) zijn ontknoping als de burgemeester wordt gevraagd wie er in Soest feest viert. De intocht start om 13:00 uur in het winkelgebied van Weedestraat en gaat via de Prins Bernhardlaan, Julianalaan, Waldeck Pyrmont- laan, Beetzlaan, Laanstraat, Beu kenlaan en Dalweg naar het Raad huisplein. Verwachte aankomst al daar: 14:00 uur. Zie ook de advertentie in de krant op pagina 18. Politiek Soest heeft vorige week onthutst en ontgoocheld gereageerd op de mededeling van het bestuur van Meander Medisch Centrum, dat er voor de polikliniek aan de Dalweg geen toekomst is weggelegd. In de raadscommissie Sport-On- dewijs-Welzijn, waar Meander bestuurslid Cees Meijers de onheilsboodschap bracht, ont stond een sfeer van diepe ver ontwaardiging. Meijers liet weten dat het zieken huisbestuur tot de conclusie is ge komen dat het handhaven van de polikliniek als 'centrum voor ge zondheidszorg' niet realistisch is. Geen van de opties die nog bestu deerd werden - een centrum voor 'anderhalvelijnszorg' (tussen eerste en tweede lijn in), een zorgbureau voor ouderen, voor chronische pa tiënten of voor de zgn. kleine ver richtingen (door de huisartsen) - is haalbaar gebleken. Daarvoor zijn de patiëntenaantallen in Soest veel te klein, aldus Meijers. Ook het onderzoek dat een (commerciële) gezondheidszorgondernemer heeft ingesteld voor een 'zorgaanbod' dat verder reikt dan de regio is geen haalbare kaart. Over de be stemming van het pand kon Meijers niets zeggen. Vooralsnog blijft het huidige ge bruik van de polikliniek, als prik- punt voor bloedafname en faciliteit voor radiologie en echografie, in- stand. Pas als het nieuwe Mean der-ziekenhuis - gepland aan de Maatweg in Amersfoort (dus toch nog redelijk dichtbij voor Soest, merkte Meijers op) - klaar is (over vier of vijf jaar) zal ook deze me dische dienstverlening verdwijnen. Dan is het echt 'einde verhaal' voor de polikiniek en voor de tweedelijns gezondheidszorg in Soest. De raadscommissie was uiterst ver bolgen over de 'plompverloren' mededelingen van Meijers. 'We moeten opeens heel wat wegslik ken,' aldus Marianne van Halen (GGS), die zich afvroeg 'hoe dit nu zomaar kon gebeuren', gezien de hele treurige voorgeschiedenis van Zonnegloren tot Molendael, waarbij in zeven jaar het hele Soes ter ziekenhuis-verhaal tot nul is gereduceerd. Zij wenste de gang van zaken niet zomaar te accepte ren. Ook andere spraken zich in die zin uit. Paul Lemmen (PvdA) sprak van een 'koude douche' en Els de Waard (CDA) liet zelfs we ten dat Soest 'strijdend ten onder' zou moeten gaan. Niet veel moed Burgemeester Janssen, die al eer der op de hoogte was gesteld, toonde alle begrip voor de algeme ne verontwaardiging. Ook hij vond de gang van zaken 'onverteerbaar'. Hij zou zo spoedig mogelijk over leggen met gedeputeerde mevrouw Kamp om binnenkort weer met het ziekenhuisbestuur om de tafel te gaan zitten en de analyses nader te bestuderen. Hij had er overigens niet veel moed op. Meijers wees erop dat Meander in de toekomst onmogelijk vier loca ties overeind kan houden zonder enorme concessies aan de kwaliteit Sport 17 -V., Goedspelend SEC hoeft voor niemand bang te zijn. Prikbord 19 Medische dienst. Kerkdiensten. Radio Soest. Ondanks de vele aanslagen op Islamitische instellingen elders in het land ziet de ge meente Soest vooralsnog geen aanleiding tot het ne men van extra veiligheids maatregelen. Dit heeft wet houder Bert Krijger vorige week woensdag bekendge maakt. De politie zal de isla mitische scholen en mos keeën in Soest wel intensie ver in de gaten houden. In een eerder stadium, vlak na de moord op Theo van Gogh, liet burgemeester Janssen al weten niets in extra maatrege len te zien. Hij benadrukte toen dat de contacten tussen de ge meente en de islamitische be volking van Soest goed zijn. Een uitbreiding van het regulie re overleg met hen zou naar zijn overtuiging niets toevoegen. Ondanks het feit dat de situa tie in Nederland na de verschil lende aanslagen is verslechterd, wil de gemeente nog altijd niets weten van extra stappen op het gebied van de veiligheid Er hebben zich in Soest nog geen incidenten voorgedaan. Bert Krijger: 'We zijn constant in gesprek met de islamitische bevolking in Soest. Dat contact is intensiever geworden na de aanslagen van 11 september en verloopt prima. Ik denk dat je een aanslag door een individu heel moeilijk kan voorkomen. Je kunt namelijk niet iedereen in de gaten houden.' De gemeente gaat bij haar ge vormde beleid uit van de infor matie die ze van de politie krijgt. Onze kerst- en inteneurshow is geopend! U bent van harte welkom van 10.00 tot 17.00 uur. AMERSFOORT, Amsterdamseweg 139, 033-4611203, donderdag koopavond. De Plantage - het breed educa tief centrum aan de Smitsweg, waarin ook de basisschool de Egelantier is ondergebracht - dingt mee naar de Nationale Scholenbouwprijs 2004. Op maandag 6 december reikt on derwijsminister Maria van der Hoeven de prijzen 2004 uit. De jury heeft haar eindoordeel in middels geveld. Er zijn twee win naars: één in het primair en één in het voortgezet onderwijs. Boven dien kent de jury ook dit jaar een 'vernieuwingsprijs' en een eervol le vermelding toe. Met het thema van dit jaar, 'School en samenle ving', vraagt het ministerie aan dacht voor het groeiende belang van de plek en uitstraling bij de nieuw- en verbouw van schoolge bouwen. zondag 21 november open van 10 tot 17 uur bouwen woonwaren. baarn minervaweg 3, tel. 035 54 86 111, www.nijhofbaarn.nl na ai London, Berlijn, Milaan, Venetië, Stockholm, Kopenhagen, Nice of Dublin in de Goedgeregeld shop van Nuon Goedgeregeld* bouwen woonwaren. baom minervaweg 3, tel. 035 54 86111, www.nijhofbaarn.nl. Bel voor info gratis met Goedgeregeld, onderdeel van Nuon, telefoon 0800-2021 Dat de Scholenbouwprijs leeft bin nen het onderwijs, mag blijken uit het recordaantal van 149 inzendin gen. Dit zijn allemaal scholen die na 1 juli 2002 en vóór 1 septem ber 2004 nieuwbouw, verbouw of renovatie hebben gerealiseerd voor een minimaal bouwbudget van 300.000. Een deskundige jury, bestaande uit vertegenwoordigers van onderwijs, overheid en archi-_ tectuurbranche, beoordeelde de presentaties en nomineerde uitein delijk negen projecten. Uit het pri mair onderwijs: Het Braambos (Hoofddorp), De Plantage/De Egelantier (Soest), Kulturhus Giesbeek (Amgerlo), De Brink (Amersfoort) en Antonius Abt (Den Bosch). Op 6 december a.s. vindt de prijs uitreiking van de Scholenbouwprijs 2004 plaats in Rotterdam. Minis ter Van der Hoeven van OCW overhandigt dan een cheque van 11.500 euro aan elk van de win nende scholen in het primair en voortgezet onderwijs. In nauwe samenwerking met de Stichting Foto: Herman van Dam architecten research onderwijsge bouwen (Staro) heeft Deloitte ICS Adviseurs een programma ontwik keld, rond het thema 'de steden bouwkundige en architectonische kwaliteiten van de school in een complexe samenleving'. Alle geno mineerde projecten zullen door zowel architecten als betrokken scholen worden gepresenteerd en "kritisch worden besproken. De be zoekers ontvangen bovendien gra tis het fraaie Scholenbouwprijs- boek 2004 dat een prachtig beeld geeft van alle genomineerde pro jecten. Wie geïnteresseerd is de prijsuitreiking bij te wonen, kan mailen naar info@scholenbouw prijs.nl. van de zorg. 'We moeten keuzes maken.' Dat er zeven jaar geleden andere ideeën leefden over kleine ziekenhuizen gaf hij toe. 'Maar dat is nu volstrekt ondenkbaar gewor den. De investeringen lopen in de miljoenen en miljoenen, en iedere patiënt heeft er recht op...' Hij wees in dat verband ook op de mi nisteriële plannen om de behande ling van bijvoorbeeld kanker te concentreren in slechts 25 zieken huizen, evenals de spoedeisende hulp. Hij legde ook uit dat de oprichting van een centrum voor kleine ver richtingen ten behoeve van de ge zamenlijke Soester huisartsen voor de meesten van hen 'te vroeg' kwam. 'Alleen de artsen met 'snij dende belangstelling' voelden er kennelijk wel wat voor, maar ande ren zagen er totaal geen brood in. 'Er is natuurlijk altijd beweging, maar we willen u niet blij maken met een dode mus,' hield hij de commissie voor. Die herinnerde hem in de tweede ronde nog eens nadrukkelijk aan de 'afspraken' in het rapport-Kraaijeveld, waarop Soest ^destijds zijn hoop had ge steld. Actie? Sommige commissieleden legden een hoge mate van strijdbaarheid aan de dag en verklaarden zich graag 'actiebereid', maar Rolf-Jan Sielcken (D66) vond dat de ge meente niet als actiegroep moest gaan optreden. 'En we hebben toch niets in de melk te brokke len... Meander sluit gewoon een onrendabel filiaal. Alleen de Twee de Kamer kan er misschien nog een stokje voor steken!' Fractieas sistent Van Schaik (ChristenUnie- SGP) vond dat de Soester bevol king massaal naar Gooi-Noord moest overstappen. 'Dan staat er in Amersfoort binnen de kortste keren een ziekenhuis leeg...' Een 26-jarige automobilist uit Baarn is donderdagnacht aange houden voor het rijden onder in vloed van alcohol. Hij werd rond half twee op de Anna Paulowna- laan gecontroleerd. Hierbij werd duidelijk dat de man te veel ge dronken had. Bij de ademanalyse op het politiebureau blies hij 615 ug/1. Dat is drie keer de maxi male hoeveelheid die is toegestaan. Tevens kwam uit de controle naar voren dat hij niet in het bezit was van een rijbewijs en in een onver zekerde auto rond reed. Tegen de verdachte is proces-verbaal opge maakt. www.rabobankonline.com zie advertentie op pagina 2. De Soester Kalender biedt verenigin gen en instellingen in Soest gelegen heid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'week agenda' te melden. Donderdag 18 november 10:00 Vertelochtend (55+), De Klarinet, Klarinet 39. 19:30 Gemeenteraad, ge meentehuis, Raadhuisplein 1. 20:00 Toneelportret van Paulus dpor R.' v.d. Beid, Oude Kerk, Torenstraat 1. 20:00 Lezing mevr. J. van Medenbach over kleine tuinen, Groei Bloei, EHBO-ge- bouw, Parallelweg 7A. Vrijdag 19 november 14:00 Sinterklaasbingo (55+), De Klarinet, Klarinet 39, 3,00. 20:00 Theaterconcert Victor Yvette, Idea-theater, Willaertstraat 49, 12,50. 10:30 Jazzsessie, Artishock, Steenhoffstraat 46A, 4,50. Zaterdag 20 november 10:00 Open dag en ruilbeurs postzegelvereniging Eemland, De Klarinet, Klarinet 39. 13:00 Start intocht Sinterklaas, van Weedestraat. 14:00 Aankomst Sinterklaas, gemeentehuis, Raadhuisplein 1. 15:00 Groot Soester Sinter klaasfeest, sporthal Beukendal, Beukenlaan, 5,00. 20:00 Herfstbal, Gildehuis, Steenhoffstraat 46B, 2,50. 20:00 Concert Ned. Motet Madrigaalkoor, Oude Kerk, Torenstraat 1, 8,00. Zondag 21 november 15:00 Marina Stockx zingt Piaf, Artishock, Steenhoff straat 46A, 5,00/7,00. 15:00 Lezing Nell Greven over Griekse goden, Spirituéle Kring Soest, De Deel, Kerk- straat 11B, 7,00. 16:00 Poppentheater Max Verstappen, 'En nu... van vroeger', Idea-theater, Wil- laertstraat 49, 5,50/6,50. Maandag 22 november Themamiddag/informatie- markt voor senioren, gemeen tehuis, Raadhuisplein 1. 20:30 Film 'Gegen die Wand', Artishock, Steenhoffstraat 46A, 3,50/5,00. Dinsdag 23 november Geen opgaven Woensdag 24 november 13:30 (eerste voorstelling) Film 'K3 en het magische me- daillon', Idea-theater,^Willaert straat 49, 4,50. 14:00 Pepernoten bakken, kinderboerderij Veenweide, Vedelaarpad 53, 2,75. 15:30 (tweede voorstelling) Film 'K3 en het magische medaillon', Idea-theater, Willaertstraat 49, 4,50. 19:45 Lezing mevr. De Lange over Nieuwe Bijbelvertaling, Julianakerk, Julianalaan 19. 20:00 Grote Soester Taaltest 2004, gemeentehuis, Raad huisplein 1. Autobedrijf Exclusief-Dealer t Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 CITROÈN Soest, Baarn e.o. ter. GfteT.s WAARUfjJfcP/lING te^Hol Molenbeek Woning- en Assurantiemakelaars UTRECHT BILTHOVEN DE MEERN SOEST VIANEN ZEIST Pm Burgemeester Grothestraat 32 Soest www.holenmolenbeek.nl nvm-wonen 3 pakken literpak diverse kleuren per stuk C1000 versvoordeelmarkt Winkelcentrum 'Hartje-Zuid' Geldig t/m zaterdag, druk- en zetfouten voorbehouden- Mi v't. «V vh d/ »V vh d# *1» ,:»S W ■v,- Wegens slechtlopende export op U.S.A. -i^" (grote hoeveelheden bollen over) 100 Tulpenbollen (laag of hoog) 5,- 50 Nercissen (Botanische of Trompet) 5,- 100 Krokussen gemengd of op kleur 2,50 "Jjf, 100 BI. sneeuwklokjes (Cionodoxa) 2,50 *!*- Grote bollen keizerskroon 3 Stuks 5,- i,? 7!^ enz. enz. enz. ruim 200 soorten i 3.000 meter bollen bij Kwekerij Groeneveld aan de N 221 tussen Kasteel Groeneveld en Paleis Soestdijk in Baarn. 365 dagen open. 035 5431102 i Amsterdamsestraatweg 37A V- ik 1© 'iv 'V 'l" -Ï» 'lv V 'j* V v V v Burg. Grothestraat 13, SOEST BuijsRegiomakelaars.nl Soest@Buijsregiomakelaars.nl nvm UW MAKELAAR IN DE REGIO! (KANTOREN TE SOEST EN AMERSFOORT) REGIOMAKELAARS

Soester Courant | 2004 | | pagina 1