"NIEUW BERICHT" 'Het gaat om juistheid van feiten' Visser Een ondoordacht raadsbesluit!' Middeleeuwen op de Insinger Soest 2002 gelooft nog steeds in bouwplan voor starters In de wintertijd zijn wij op vrijdagavond gesloten! Sophia van Amersfoort ACTUEEL r Pleidooi voor afsluiting Jachthuislaan in spits Gemeente gelooft in Hart van Heuvelrug Grote gezondheidsenquête onder volwassenen nsd TAXATIE NODIG? m Gemeente in persconferentie over 'ecoduct': Bekeuringen bij controle op de koningsweg Van GGD-Eemland Actiecomité 'Gebukt onder ecoduct': ■GBHESBin Voorstel morgen weer ter sprake in de raad Witgoed spedalis Sebo Detmers WOENSDAG 17 NOVEMBER 2004 SOESTER COURANT Bel uw RVT-taxateur Caroline Jagtenberg Deskundig op het gebied van woningen en bedrijfs onroerend goed Speenkruidstraat 55 0,,T 3765 AB Soest El KV 1 Tel 035 6037490 Fax 035 £037491 l-~l PAGINA 3 'De groene brug voor de toe komst'. Dat is het motto van de gemeente, dat tijdens de door het complete college van bur gemeester en wethouders gege ven persconferentie van maan dag het bijbehorende, door een extern bureau ontworpen, logo presenteerde, in de voorlich ting naar het referendum over de toekomst van Soesterberg toe. 'Het geeft aan waar de ge meente voor staat,' aldus bur gemeester Koos Janssen. Hij zei dat de bijeenkomst over het project 'Hart van de Heuvelrug' (woningbouw in ruil voor groen, in Soesterberg onder meer de aanleg van een ecoduct) was belegd naar aanleiding van de toenemende vra gen over feiten en achtergronden. Dat het college achter het 'gemo tiveerd genomen' raadsbesluit staat, zal niemand verbazen. De burgemeester verklaarde dit met de opmerking: 'Het verdient het verdedigd te worden'. Dat deed verantwoordelijk wet houder ruimtelijke ordening Ban Krol (CDA). Volgens hem gaat het 'bij de ontwikkeling van de natuur over de toekomst van onze kinde ren en kleinkinderen.' De overheid moet een voortrekkersrol spelen in >e politie heeft donderdagavond :en verkeerscontrole gehouden op e Koningsweg. Elf bestuurders eerden daarbij bekeurd voor te ard rijden. Ook werden er bon en uitgeschreven voor: niet han- envrij bellen, onnodig mistver- chting voeren, niet kunnen tonen an een kentekenbewijs en voor iet niet dragen van een helm. 'We zijn het inhoudelijk eens met het project Hart van de Heuvelrug. We staan er hele maal achter. Het is belangrijk dat wij als gemeente zelf ook heel erg in dit project geloven. Soest heeft altijd, tien jaar lang, gezegd: wij willen heel graag woningbouw en bedrijventer reinen in Soesterberg. Dat kon planologisch nooit in verband met de geluidsnormen van de vliegbasis.' Volgens CDA-wethouder Bart Krol van ruimtelijke ordening is er nu 'een opening gevonden om die belangen die Soest en Soesterberg hebben onder te brengen in Hart van de Heuvelrug. Daarin zijn de spelregels: dat mag, maar er moet ook gecompenseerd worden. Dat is heel simpel en Soest heeft, om dat we er helemaal in geloven, heel volmondig gezegd; daar gaan we voor. Krol legt nog eens uit waarom Soest er veel aan gelegen is een juiste voorstelling van zaken te ge ven als het gaat om het project Hart van de Heuvelrug. 'Wij zien dat de belangen van Soesterberg gediend zijn met dit project. Er gebeuren daardoor goede dingen in Soesterberg Daar zijn we over tien, twintig jaar allemaal blij mee. De natuurcompensatie heeft onze inhoudelijke steun; we zijn het er allemaal mee eens. Het is niet schokschouderend achter provincie en rijk aan, nee, Soest gelóóft in dit project. Daarom gaan we ervoor'. Over de afzonderlijke persconfe rentie van de gemeente en het co mité zegt Krol: 'Ik vind het wel goed dat de gemeente een eigen persconferentie heeft gegeven. We hebben het comité de mogelijkheid geboden z'n eigen persconferentie ook in het gemeentehuis te geven en geen van beide partijen heeft elkaar in de weg gezeten.' het investeren in de toekomst van kinderen, kleinkinderen en het dorp. Over de koppeling aanleg ecoduct-woningbouw zei Krol 'dat je niet eindeloos kunt knibbelen en knabbelen aan de natuur. Als je groen opsoupeert, en dat doe je maar één keer, zul je dat elders moeten compenseren. Dat is de grondgedachte van het concept 'Hart van de Heuvelrug'. Uit respect voor het democratisch proces, zoals Krol zei, heeft de ge meente zich lange tijd op de ach tergrond gehouden. Geconfron teerd met feitelijke onjuistheden, was het volgens het college maan dag de hoogste tijd om informatie te verstrekken en tevens het start sein voor de referendumcampagne. Het referendum gaat uitdrukkelijk niet over de aanleg van het omstre den ecoduct ('de groene brug'), maar over het raadsbesluit tot ge bruikmaking van de Wet voor keursrecht gemeenten. Dit houdt in dat mensen die willen verkopen dit in eerste instantie aan de ge meente moeten doen. Die wet is er om prijsopdrijving en speculatie te voorkomen, anders zouden na tuurprojecten als Hart van de Heu velrug veel meer geld kosten. Schakel Het ecoduct over de Amersfoort- sestraat is een schakel in de keten van de ecologische hoofdstructuur. Het geeft op de gekozen plek, on geveer ter hoogte van Sauna Soesterberg, de minste problemen, zowel ecologisch als financieel. Het antwoord op de vraag wie de groene brug gaat betalen is volgens Krol 'zo verschrikkelijk eenvoudig'. Er kan en mag in Soesterberg vol gens het geldende Streekplan niet gebouwd worden. Ook in het nieu we Streekplan is dit vastgelegd. Toch is bouwen niet onmogelijk, maar dan moet er sprake zijn van compensatie: groen voor rood woningbouw). Het kost in ieder geval de gemeente Soest geen geld. De natuurprojecten worden gefinancierd uit opbrengsten die er zonder bouwprojecten niet zouden zijn. Er mag dus, het Streekplan ten spijt, wel degelijk gebouwd worden, mits op andere plekken verbindingen te herstellen en scha de te compenseren. Volgens Krol is het mogelijk het project Hart van de Heuvelrug binnen vier jaar te realiseren, een project waarvan de raad en het college overtuigd zijn 'dat het deugt en dat je het bewaart voor de toekomst. De grote kracht van dit project is dat de vaak versnip perde deelbelangen elkaar hierin vinden. Dan ga je voor de toe komst, dan ga je voor de natuur en dan ga je voor Soesterberg', aldus Krol. Stijl In een reactie op het motto 'List en bedrog' van het referendumcomi té zei de burgemeester 'dat elke groepering de discussie maar moet voeren langs de lijnen van de stijl die ze het meeste past. Het gaat de gemeente niet om de grote woor den, het gaat om de juistheden en de waarheden en de boodschap die we willen uitdragen en die zit achter het raads- en het collegebe- sluit. Een goed besluit verdient een goede uitleg', aldus burgemeester Janssen. Krol in aansluiting hierop: "Het gaat om de juistheid van de feiten. De burgers zijn mans ge noeg om op basis daarvan hun ei gen keuze te maken. Om die fei ten uit te leggen, kiezen wij voor stijl en inhoud.' In dit verband wees Krol op de website www.soest.nl waarop vandaag voor het eerst uitleg wordt gegeven over het referendum. Daarin staat ook informatie over de prijsvraag die aan het referendumlogo van de gemeente is verbonden. Zowel in de ochtend- als de avondspits maakt veel autover keer, dat van Soest naar de Bilt- seweg moet (of andersom) maar het kruispunt Trier liever omzeilt, gebruik van de Jacht huislaan. De bewoners van o.a. Park Vredehof zien het met lede ogen aan. In de raadscommissie voor Ruim telijke Ordening en Verkeer hield mevrouw Abbink vorige week dinsdagavond dan ook een plei dooi voor de totale afsluiting van de Jachthuislaan, althans tijdens de spitsuren. Dat is te meer opmerke lijk nu de gemeenteraad juist in meerderheid van plan is alle weg- afsluitingen, her en der in Soest, weer ongedaan te gaan maken. Volgens mevrouw Abbink wordt er ook veel te hard gereden. 'Drempels schijnen erg duur te zijn, en dit kost alleen maar een paar verkeersborden.' Vooral als het donker is ontstaan er gevaarlij ke situaties. Daarom vroeg ze in het voorbijgaan ook maar meteen een paar extra lantaarnpalen. De commissie hoorde het allemaal welwillend aan. Rolf-Jan Sielcken (D66) begon al over een 'knip' in de weg, maar Max van Buiten (CDA) vond dat de verkeerskun digen van de gemeente zich maar over het verzoek moesten buigen. Dat zal dan ook gebeuren. Een dezer dagen ontvangen 5300 inwoners van 20 tot 65 jaar uit de regio Eemland een vragenlijst van de GGD over onder meer gezondheid, wel bevinden, leefstijl en gebruik en behoefte aan zorg. GGD Eemland voert de 'Gezond heidspeiling Eemland 2004', uit in opdracht van zeven ge meenten in de regio: Amers foort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Leusden, Soest en Woudenberg. De GGD heeft het onderzoek voorbereid in nauwe samenwer king met de gemeenten en diverse zorgaanbieders. De resultaten van dit onderzoek moeten de gemeen ten, instellingen en organisaties in de regio een goed beeld geven van de gezondheidssituatie en behoefte aan zorg. Daarmee kan het lokale gezondheidsbeleid beter worden afgestemd op de behoeften van de inwoners. De 5300 inwoners die een vragen lijst toegestuurd krijgen, zijn door middel van een steekproef uit de bevolkingsregisters van de ge meenten getrokken. Dit betekent dat mensen op basis van het toe val worden aangeschreven met het verzoek om de vragenlijst in te vullen. Het aantal mensen in de steekproef is zo gekozen dat er een goed beeld wordt verkregen van de gezondheidssituatie in de gehele regio én dat voor de afzonderlijke gemeenten betrouwbare uitspraken kunnen worden gedaan. Vanaf januari 2005 worden de vra genlijsten verwerkt. Dit gebeurt anoniem, dus zonder naam en adres. Medio 2005 worden de re sultaten gepubliceerd in de regio nale kranten en op de GGD web site (www.ggdeemland.nl). Voordat zowel de gemeente als het comité 'Gebukt onder eco- fluct' in volgende bijeenkom sten en berichten hun visie ge ven op waar het referendum op 19 januari 2005 precies over gaat -en daar verschillen de meningen nogal over- is het be ter dat ze eerst de lucht klaren "waar het de onderlinge verhou dingen betreft. Het comité dat maandag een persconferentie .gaf in aansluiting op die van Iide gemeente was 'zeer ver- I ontwaardigd en buitengewoon jboos' over het feit dat het niet |)ij de gemeentelijke uitleg nochtzijn. aarentegen was van de gemeen- wel mevrouw M.J. Schadé, lei- Ier van het projectteam, aanwezig dj de bijeenkomst van het comité, 'ndanks ernstige bezwaren van et comité en zelfs onder protest [leef zij zitten. Daarmee was de on gezet voor de persconferen- een toon die al eerder een waar accent had gekregen door et referendummotto van het co- ïité: 'List en bedrog'. 'We zijn uit- egaan van samenwerking, met be- oud van eigen identiteit', zei voor- itter K.J. Rodenburg. Hij was dan ok teleurgesteld 's morgens des- evraagd te horen te krijgen dat iet comité niet welkom was op de lersconferentie van de gemeente. Iet betekende bovendien het niet akomen van de afspraak dat zo- 'el de gemeente als het comité el- aar zouden informeren over acti- iteiten, ook over berichten naar e pers. 'Wij zijn boos over het lunt van omzeilen, van list, van iet minimaliseren van het actieco- ïité,' aldus Brinkers. Met betrek ing tot het project sprak hij van :en ondoordacht raadsbesluit'. Jst noemt het comité het dat de lemocratie op een zijspoor is ge- et. De raamovereenkomst over iet project Hart van de Heuvelrug is een spel tussen hoge heren. De burgers is niet naar hun mening gevraagd.' Het is ook een bestuur lijke verkooptruc: wie huizen wil, betaalt met groen. Door handje klap is niemand tevreden. Volgens het comité deugen de groenprojec ten niet, maar is daarover geen dis cussie mogelijk. De bestemming van de -naar^chatting va%het co mité- 30 miljoen winst ligt bij voorbaat vast. Bedrog Er is volgens het comité ook spra ke van bedrog. Het gaat om een doodlopend ecoduct waar edelher ten zonder eten en drinken weg kwijnen tussen hekken en prikkel draad. Het ecoduct, zo is door meerdere ecologen bevestigd, is trouwens helemaal ongeschikt voor edelherten. Die leven centraal op de Veluwe in een gebied van grote stilte. Een edelhert is zeer schuw en zal elk lawaai ontlopen. Dus de A-28, de dichtbij gelegen plaatsen Amersfoor, Soest en Soesterberg, de spoorlijn Amers- foort-Utrecht, de Van Weerden Poelmanweg en de nogal drukke Amersfoortsestraat zijn voor hem blokkades. Een betonnen ecoduct van 50 bij 150 meter is bovendien niet groen. Het is grijs, je moet het dus kunst matig groen maken door het te verven. Het is ook een soort wed strijd tussen gemeenten: dringen om hieraan mee te doen. Zeist legt een ecoduct aan ter hoogte van Abrona, dus op een paar kilome ter afstand van de ecobrug over de Amersfoortsestraat. Dat is zinloos. Het is een 'speeltje' van de ge meenten om kennelijk gemakkelijk huizen te krijgen voor 'groen'. Dan heb je geen rechte rug. Er is veel te snel een handtekening geplaatst. Er had tevoren overleg over moe ten gevoerd. Het is geld over de balk smijten, maar 22 miljoen euro is kennelijk heel gewoon. Waarom geen eerlijk spel door te zeggen dat er ook nog een ecoduct over de spoorlijn moet komen en een over de Van Weerden Poelmanweg en wie weet nog een over de Birk- straat richting Eemland. Daar hoor je de gemeente niet over. Gaan we zo om met gemeenschapsgeld, zo vraagt het actiecomité zich af. En: Als ecoteam krijgen wij geen informatie over de juiste financiële aspecten. Dat is geheim, zegt de gemeente. Of zit hier soms iets achter? Als je partij bent moet je open kaart spelen. Wat betreft de aanleg van bedrijfsterreinen is het zeer de vraag of Soesterberg zit te wachten op de herrie-bedrijven uit Soest? In Soest staan veel bedrijf spanden leeg. Ga dat eerst inven tariseren en probeer die aan de man te brengen. Lukt dat niet, wat gebeurt er dan met de gebouwen die leeg komen als bedrijven naar de Richelleweg gaan? Waarom niet wachten tot er ruimte is op de vliegbasis. Nu moeten dure bedrij ven wijken voor een ecobrug waar van deskundigen zeggen dat deze geen enkel nut zal hebben. 22 miljoen? Waarom, zo vraagt het comité zich verder af, wordt die 22 miljoen niet duidelijk genoemd? De ge meente trekt een kleine 200.000 euro uit voor de totale verkiezin gen. Daarvan krijgt het ecoteam, na zware aandrang, 10.000 euro. De kosten die het ecoteam inmid dels heeft gemaakt, zijn al bijna 10.000 euro. Er was al een meningsverschil tus sen de gemeente en het ecoteam. Door diverse kleine en grote zaken is dit aanzienlijk toegenomen. Ook door het standpunt van wethouder Krol tijdens de CDA-meeting, maar meer doordat het ecoteam de gang van zaken tot nu toe ervaart als steken in de rug. Het team zegt graag met open vizier te willen strijden en zal dat blijven doen. Maar waarom doet de gemeente dat niet? Burgemeester Janssen zegt dat hij geschrokken is van het motto 'List en bedrog'. Dat stond al een hele tijd op de website. Waarom niet een telefoontje in plaats van een persmeeting waar het actiecomité niet bij aanwezig mocht zijn. 'Het zijn misschien kleinigheden, maar bepaald niet bevorderlijk voor een goede sa menwerking,' aldus Brinkers. Winkelen in ons Ijspaleis, wandelen door ons decoratieve Kerstkoopkasteel Kerstartikelen uitzoeken bij de Onen haard, op kijkbezoek in het Diarama of kijken wat 'liet Huis uit het sprookje" te bieden heeft Zet ook vost ui uw ogenilo: f^Üarfné^Orite dcc. t/m zorulcig 19 tlec. 7 Ongen per week fceslmnnnd- nctiviteiten. Nu naar 't Vaarderhoogt is alvast volop voorgenieten van al dat de feestmaanden u aan aangenaams te bieden hebben Als het aan de partij Soest 2002 ligt gaat het ambitieuze bouwplan voor zo'n 70 'star- terswoningen' op het terrein van In de Ruimte (Insinger- straat) gewoon door. Volgens de raadsfractie zijn er wel dege lijk mogelijkheden voor de rea lisering van het plan, ook vol gens de provincie. Alleen moet nu de meerderheid van de Soester politiek het ermee eens zijn. Morgenavond zal Soest 2002-frac- tielid Gert Nijhoff, die onlangs op het provinciehuis over de plannen is wezen praten (en daar in elk ge val niet te horen heeft gekregen dat het allemaal onmogelijk is), op nieuw het voorstel lanceren om serieus met het bouwplan aan de slag te gaan. In de raadscommissie Ruimtelijke Ordening vorige week liet hij het bij een korte medede ling dat hij met een ambtenaar in Utrecht over de te bewandelen weg had gesproken. Die had geen problemen gezien, althans niet procedureel, voor een aanpassing van het bestemmingsplan. De vraag is alleen nog wanneer dat moet gebeuren: voor of na de vast stelling van het nieuwe Streekplan (waarin het terrein ook buiten de rode bebouwingscontour valt). Volgens Soest 2002 is het nu de beste optie om nog voor het Streekplan (13 december) een ver zoek aan de provincie te richten. De gemeenteraad zou het College van B. en W. daartoe de opdracht kunnen geven, maar dan moet het wel snel: in de raadsvergadering van morgenavond. Soest 2002 meent dat het provinciebestuur zo'n verzoek - mits goed onder bouwd - zeker niet zomaar naast zich neer zal leggen. Haalbaar Het woord is nu dus aan de ge meenteraad, zegt Soest 2002. Vol gens fractievoorzitter Teun Mid delkoop maakt het plan daar ook een goede kans nu het in verre gaande mate tegemoet komt aan de kritiek, met name van CDA- en WD-zij de, over de kosten en het veronderstelde gebrek aan mede werking van de provincie. Soest 2002 gelooft daarom nog steeds dat het plan haalbaar is. Er kunnen ca. 70 woningen worden gebouwd: appartementen vanaf 98.000 en eengezinswoningen vanaf 155.000. Een deel ook als huur woning, waarvoor de Baarnse wo ningbouwvereniging Eemland pa raat staat. Vooral uit de groep 'starters' is er enorme belangstel ling voor het project, zoals dit voorjaar bleek bij de lancering van het plan. De Open Hof zat toen bomvol met belangstellenden. Soest 2002 vindt dat de gemeen teraad de kans moet benutten om eindelijk iets te doen voor een 'ver geten groep' woningzoekenden. De woningnood in deze groep is aantoonbaar groot; de grond is ten dele al bebouwd en door woningen omsloten, aldus de fractie. 'Nuch ter verstand moet het hier winnen van partijpolitiek. Ja zeggen levert uitsluitend winnaars op; in geval van afwijzing 2ijn er uitsluitend verliezers. En ga dat maar eens uitleggen aan de potentiële bewo ners...' De kracht van de reclame ligt in de herhaling Gert Nijhoff Soest 2002 De Insingerschool is met alle groepen twee weken bezig met een project over de Middeleeu wen. De school is omgebouwd tot de 'Heeserburcht' (ge bouwd door ouders, met een echte ophaalbrug). Gisteren zou het project worden afgeslo ten met Middeleeuws eten en vendelzwaaien. Romee en Meel maakten voor de krant het volgende verslag. 'Wij hebben ons project over de Middeleeuwen. Onze school is omgebouwd in kasteel Heeser burcht. Groep 1 en 2 zijn naar het Muiderslot gegaan. Groep 5 en 6 zijn Amersfoort gaan bekijken zo als het in de Middeleeuwen was. Groep 7 en 8 gaan naar het Cen traal Museum in Utrecht, daar is een tentoonstelling over de Vikin gen. In de groepen 6, 7 en 8 is René van Hal geweest, hij heeft ons ver teld over Soest vroeger. En voor de hele school is er een verhalenverteller geweest. Hij heeft ons heel mooi verhaal verteld De opening van de 'Heeser burcht'. en muziek gespeeld. Als afsluiting van het project over de Middel eeuwen is er een hapjes en drank jes avond met Middeleeuwse kost.' Inbouwspecialist INBOUW APPARATEN ALLE MERKEN •GRATIS INMETEN •GRATIS MONTAGE SNELLE LEVERING Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 de openingstijden zijn dus nu: maandag 13.00-18.00 dinsdag t/m/Vrijdag zaterdag uur 9.00-18.00 uur 9.00-17.00 uur De Soester kunstschilder Sebo Detmers, die leefde van 1910 tot 1994, woonde ruim vijftig jaar bij ons op Soest. Boudewijn Paans, ex-plaatsgenoot en Volkskrant columnist, herinnerde zich als kind: 'Het was een rare man, die in onze laan was komen wonen. Heus niet alleen omdat-ie kaal was of omdat-ie een gigantische fiets had met een bijzonder frame, waarmee hij als een koning door de laan reed: langzaam en heel sta tig alsof hij een donderend ap plaus uit de huizen verwachtte. Nee, het rare zat hem bij de schil der/tekenaar van huisjes en bloe metjes in zijn voeten, zijn blote, bleke, grote voeten in tochtige, bruine sandalen. Dat was lachen, een schilder zonder sokken.' Tot zover dit citaat uit 1989. In 1959 verhuisde de kunstenaar naar een boerderijtje aan de Klein Engendaalweg met een giganti sche tuin, die hij liet uitgroeien tot een sparrenbos van 2000 bomen. 'Bomen die zelf hun standplaats zoeken, daar waar het vogeltje zijn poepjes met de zaadjes laat vallen', zei hij. De natuurmens die Sebo was ver bouwde in anderhalf jaar eigen handig het stulpje om tot een woonhuis voor zijn gezin met twee kinderen Anje en Sebo junior. De bomen in de tuin besprenkelde hij elke dag met emmertjes water uit de regenton. Zelf dronk hij alleen maar bessensap en spaarde brand netels voor voedsel in de winter. Echte Soesters herinneren zich het bordje nog aan de ingang van Klein Engendaal met 'Kerstbo men te koop', dat er ook de hele zomer nog hing. 'Een kerstboom met kluit kostte toen 12 cent', ver telde mevrouw Annie Detmers mij vorige week. Zij woont sinds een tijdje weer in Soest aan het Bleek veld. Sebo Detmers schilderde sinds zijn dertigste elke dag, ging zelden met vakantie, gaf tekenles op school, exposeerde regelmatig, was bestuurslid van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, een soort Cultuurplatform in de culturele crisisjaren van Soest, was lid van Artishock en van de Ploegh, een landelijke vereniging van beroepskunstenaars, die na 75 jaar in januari 2005 gaat verhui zen van Amersfoort naar de Haze laar in Soest. In 1969 dreigde burgemeester ba ron Bentinck Sebo's 'landgoed' te onteigenen als hij zijn gebied niet wou verkopen aan de gemeente, die de grond hard nodig had voor stadsuitbreiding. Achteraf bleek dat hij er nog twintig jaar gratis heeft mogen wonen en zijn kerst bomen mocht blijven verkopen voor zijn broodwinning. De waar de van de grond was inmiddels ge stegen tot recordhoogte, maar he laas niet voor hem. Met het argument een 'garage' no dig te hebben kreeg Detmers een bouwvergunning voor zijn atelier achter in de tuin. 'Je hebt helemaal geen auto', zei de wethouder tegen hem. 'Ik ben praktisch ingesteld: eerst een garage en dan pas een auto en caravan...' Daar is het ui teraard nooit van gekomen. Toen het gezin uiteindelijk in 1989 noodgedwongen voor de uit breidingsplannen moest verhuizen naar Drente, organiseerde 'de schilder van de vergankelijkheid' een afscheidstentoonstelling in zijn tuin waarbij hij 30 prachtige schilderijen kriskras tegen de bo men zette. Ik zal die merkwaar dige expositie nooit vergeten. De autodidact Sebo Detmers, die in zijn leren nooit gebruik heeft gemaakt van de BKR-regeling, is altijd onafhankelijk gebleven. Stijl vond hij niet zo belangrijk. 'Het draait bij mij om de inspiratie. Het waarom, waar het 'm nou in zit, daar kun je slechts naar gissen. Zo beschouw ik ook het leven. Ik wil niets van tevoren wetende verras sing maakt het leven aantrekke lijk'. Zo keek de kunstenaar met de blo te voeten en met een bevlogen lief de voor het ambacht, in potlood, conté, houtskool, pastel of olie verf, naar de boerderijen, de zand verstuivingen, de holle weg en het landschap om hem heen. Kleurrij ke puzzelstukjes door stevige lij nen begrensd of in ragfijne pot loodschetsen. Met een naïeve blij heid en ongecompliceerdheid. Il lustratief en romantisch. Gracieus en sober. 'Ik probeer steeds op een andere manier te schilderen. Dat gaat te gelijkertijd bewust en onbewust. Zo blijft het ook voor mezelf veel levendiger'. Dat geldt ook voor zijn bloemstil- levens. Hij zei: 'Er bestaan verlo ren bloemetjes, bloemen die het hoofd afwenden, jonge bloemen die fier en blij kijken, bloemen die afgedaan hebben, verlept zijn. Bloemen die de bruine kleur van de ouderdom dragen'. Hoewel je ze niet ziet, schilderde Sebo Detmers mensen. Ga kijken in de Oude Kerk! Openingstijden kantoor SOESTER COURANT ma. 9.00 - 17.00 uur di. 9.00 - 16.00 uur woe. 10.00 - 17.00 uur do. 10.00 - 16.00 uur vr. 10.00 - 15.00 uur TEL. 035 - 6014152

Soester Courant | 2004 | | pagina 3