€2,95 Groot Soester Sinterklaasfeest moet jaarlijkse traditie worden 'De inbraak bij Sinterklaas!' (3) Soest wordt 'visvriendelijk' G er mini's 'JACTUEELj; 'Steun Stichting Myrthe!' Ook cultuuraanbod bij nieuwe WhoZnext-campagne PAGINA 4 WOENSDAG 17 NOVEMBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 5 1 november 2004 Z Meningen van lezers Gemeenteraad te gemakkelijk Zaterdag vanaf 15:00 uur in Beukendal Sinterklaasfeest steunt 'goed doel' Heilige Geest Bedankt!! Kleurrijk tas Het Grote Soester Sinterklaasfeest JA! Ik geef me op voor een OPTREDEN op 20 november! ELKE WEEK EEN Richting Hospice Geen weerhaken en leefnetten meer VRIJWILLIGERSHULP NODIG? 0800 - 0432 van Zijp MAATKOSTUUMS v/a 299 Vanaf vandaag bictien wij u hel hele jaar door de mogelijkheid uw kostuum helemaal naar uw eigen we te laten maken. Met een ruime keuze uit de fraaie collt van alleen de beste Italiaanse wevers, vanaf 299,- Soest, Socstcrbergscstraat 51,Tel 055 - 6012400 Billhoven, Julianalaan 41,Tel 050 - 2282588 Zeist, Voorheuvel 5-7,Tel 050 - 6924674 10 voor :e Soest nicatie 09 34 55 000@soest.nl est.nl IVITEIT WET MILIEUBEHEER 4.1.3 van de Algemene Plaatselij- 2000 is het aan inrichtingen toe- 5 incidentele festiviteiten per ka- waarbij de geluidsvoorschriften i,- sport en recreatie-inrichtingen i toepassing zijn. Op grond van dit jntje kennis gegeven van het hou- estiviteit op zaterdagavond 27 no- .00 uur tot 01.00 aan de Koningin- RGUNNINGEN r tot en met 11 november 7 november 2004 39-3 coniferen 1 den luja wilg der est verleende kapvergunning: agnolia's Schaepmanstraat - 10 meidoorns 6 bomen (kastanje, berk, eik) Turfstreek/Zonnedauw - 6 bo- prunus) jarvoor aan de gemeente Soest vordt verleend worden binnen 3 jblicatie gekapt. aren tegen het genomen besluit ;ken na verzending van het besluit ïgediend bij het college van burge- Jers van de gemeente Soest, Post- 5oest. <APVERGUNNINGEN tot en met 11 november gen voor een kapvergunning zijn De raad roept in een motie het illege op om een onderzoek te ;artcn naar het opheffen van alle 'egafsluitingen in Soest. Hiermee 'erpt zij de knuppel in het hoen- [erhok. Te gemakkelijk wordt het ivoerde beleid Duurzaam Veilig, ■aarbij het doorgaande verkeer op de hoofdwegen afgehandeld dient té worden, opzij geschoven. Het vcrgietmodel dat de meeste fracties nu opeens aanhangen wordt als nieuwe heilige graal ge zien en de oplossing voor menig :rkeersprobleem. Zo is de ophef- ig van de spitsafsluiting aan de iekenlaan opeens de oplossing voor de doorstroming op de Os- séndamweg en wordt de openstel ling van de Waldeck Pyrmontlaan de oplossing voor het te hard rij den op de Nieuwstraat. Te gemakkelijk wordt vergeten waarom afsluitingen ooit in het le ven zijn geroepen. De toenmalige ■gemeenteraad had kennelijk ge- ieg redenen om tot (spits)afslui- igen te besluiten. Kennelijk wer- n deze straten onevenredig waar naar hun functie belast, /aardoor de veiligheid en de leef- [aarheid in deze straten niet meer |et minimumniveau had van wat je de desbetreffende straat mocht :rwachten. Want ook vóór de itsafsluiting van de Foekenlaan ionden er files voor en op de Os- indamweg en ook de Nieuwstraat reeg veel en te hard rijdend ver te verwerken voordat de 'aldeck Pyrmontlaan was afgeslo ten. De heilige graal zal niet worden jgevonden. Slechts nieuwe onrust zal haar deel zijn. ïiet is juist deze functie van stra ten waarover de raad zich eens joed moet beraden. En als dan inderscheid wordt gemaakt tussen 'oonstraten, ontsluitingswegen en [oofdwegen, zorg dan ook dat leze naar hun functie worden in- ;ericht en functioneren. Functio- leert een hoofdweg niet, zorg er dan voor dat deze wel functioneert Of leg desnoods een nieuwe weg aan, maar kom niet aan straten die naar hun ligging, bestrating en ge bruik niet geschikt zijn om de fimetie van hoofdweg over te ne men. In de eerder genoemde motie is tevens de zinsnede 'met behoud van leefbaarheid en veiligheid' op genomen. Maar maakt u zich als bewoner van een bedreigde straat laar geen illusie, want dezelfde ansnede was opgenomen in de lotie waarin de raad het college ipdroeg om de spitsafsluiting aan le Foekenlaan op te heffen. Toen ileek dat deze veiligheid en leef baarheid geld kost werd de voor waarde snel vergeten en werd te gemakkelijk een nieuwe motie ge maakt. Paul Frijling, voorzitter Bewonersvereniging Soest-Zuid 1 Tilia Amerikaanse eik oniferen raat 354 - 1 abies koreana i in hun belangen te worden ge- ïntuele vergunning kunnen dit elijk binnen 4 weken na deze be- r maken bij de afdeling Wijkbe- structuur van de gemeente Soest, CA Soest, telefoonnummer 035- :ze termijn van 4 weken liggen de vergunningen ook ter inzage op de Groen en Infrastructuur in het ge- st. Komend weekeinde wordt er in de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Soest speciaal nagedacht en gepraat over de Heilige Geest: wie is Hij en wat doet Hij? De drie Alpha-cursusgroepen die binnen de gemeente 'draaien' beginnen er zaterdag al mee. Vervolgens staat op zondag het thema 'vervuld wor den met de Geest' centraal. Aller eerst in de morgendienst om 10:00 uur, wanneer ds. R. ter Beek hier over zal preken. Na de dienst wordt er tijdens de koffie verder van gedachten gewisseld over dit thema. De afsluiting, na de geza menlijke lunch, zal zijn om onge veer 14:00 uur. Om 17:00 uur begint de middag- dienst. Dan gaat ds. H. Hidding uit Bunschoten voor. Gasten zijn, zo als iedere zondag, welkom. Het adres van de kerk is: Schuilplaats, Parallelweg 1. Neem voor de lunch wel zelf een lunchpakketje mee. Voor koffie, thee en melk wordt gezorgd. Info: S 602.52.34. Zaterdagnacht om 03:45 uur werd Dnze slaap wreed verstoord door ïen enorme harde knal. Een stel onverlaten had onder ons raam :en kliko opgeblazen met, het kan haast niet anders, een lawinepijl. Stel je eens voor: in deze rare tijd met toch wel angst voor aanslagen schrik je wakker door een enorme knal met lichtflits. De ramen tril len in de sponningen. Je hoort din gen in het rond vliegen en meters verderop weer neervallen. Het eerste wat in je opkomt is dat er een gebouw is ontploft. Onze dochter van 9 jaar was doodsbang. Zij ziet op televisie dat de wereld op z'n kop staat. Niemand voelt zich nog echt veilig. En dan, na een avondje stappen, besluit een tel vandalen als iedereen slaapt de joel eens op te blazen. En dan heb ik het niet eens over het vernielen van andermans bezit. Denk toch :ens na! Daders bedankt! Een bewoner van de Van Weede- itraat, M. Veen Het Soester Sinterklaasteam - Manon Smeeing, Frans Dave- laar, Merel Brouwer, Antonio van de Hengel, Arno de Kruif, Stephan Ott, Karen Pompe, Lucille Koblenz en Antoinette Dorrestein - heeft de afgelo pen weken hard gewerkt om het feest voor het eerst plaats te laten vinden in Soest. Op zater dag 20 november is het zo ver. Na de aankomst van de Sint op het Raadhuisplein, die om ongeveer 14:00 plaatsvindt, gaan om 14:30 uur gaan de deuren open van de sporthal Beukendal. Het program ma zal duren van 15:00 uur tot ca. 17:30 uur. Behalve een Peperno- tenbingo zullen er optredens zijn van kinderen, P3 en Benno de clown. En uiteraard zal Sinterklaas met zijn pieten kunnen genieten van de liedjes die voor hem wor den gezongen door de kinderen in de zaal. De horecapieten voorzien de be zoekers van lekkers en aan het ein de van de middag mogen de kin deren allemaal iets meenemen uit de Schatkamer van Sinterklaas, tenminste... als ze op tijd de sleu tel van deze kamer terug kunnen vinden en het grote Sinterklaas boek van Sinterklaas nog terecht komt! (Een tip van de Garderobe piet: Trek leuke en warme sokken aan!) Op dit moment is de Paas haas namelijk nog op zoek naar de sleutel. Sinterklaas heeft nu een re- serveboek in gebruik waar niet alle namen van de kinderen in Soest in staan. Dus; wie is er wel en wie is er niet lief geweest? Er gaan geruchten dat twee elfjes van de Kerstman achter de inbraak bij Sinterklaas zitten, dus de pieten weten nog niet hoe dit allemaal gaat aflopen. De afgelopen weken heeft Soest het verhaal van de inbraak bij Sin terklaas in Spanje kunnen volgen. Kaartverkoop Behalve de aanmeldingsbonnen in de krant en op de website zijn er vorige week ook verkooppunten ingesteld: Tingelijn de Kinderwin kel (Van Weedestraat), Valentijn Lifestyle (Koninginnelaan), Neop- rint (Beukenlaan), Brink&Krijne Kantoorinstallaties (Nijverheids- weg), Eetvilla van den Brink (Soesterbergsestraat), BrcJodje van 'Toontje/Eetcafé Centraal (Birk- straat) en M&M Smeeing Make laardij (Soesterengweg). Er kunnen géén bonnen meer wor den ingestuurd en de verkoop van de kaarten duurt tot en met don derdag - morgen dus - (zo lang de voorraad strekt). Iedereen moet een kaartje kopen, ook de ouders die erbij aanwezig willen zijn. Mochten de ouders geen kaartjes voor zichzelf hebben besteld, dan raadt het Sinterklaasteam hen aan ze alsnog op de aangegeven ver kooppunten aan te schaffen. Wie De stichting Myrthe wil kinde ren helpen met een hersenbe schadiging. Omdat Myrthe het eerste kind is waarvoor de stichting zich wil inzetten, is deze naar haar vernoemd. Het Soester Sinterklaasteam, dat het feest van komende zaterdag in Beukendal organiseert, heeft de stichting gekozen als 'goed doel' van de eventuele opbrengst. Myrthe is een meisje van 4 jaar uit Soest. Ze heeft toen ze 11 maan den oud was een virus opgelopen, dat op haar hartspier is geslagen. De artsen dachten aan astma en hebben haar niet goed behandeld. Ze kreeg een hartstilstand en kwam pas na 10 minuten reanime ren weer bij. Ze is toen zo snel mogelijk naar het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht ver voerd. Daar werd haar hartpro bleem vastgesteld, maar ook daar kon men haar niet helpen. Myrthe werd vervolgens overgebracht naar een speciaal hartziekenhuis in Ber lijn. Het vervoer was dramatisch. Door een brandstoflek ter hoogte van Dortmund leek de ambulance in vlammen op te gaan. De brand weer wilde dat de motor uitging, maar dan zou de apparatuur uit vallen. Een andere ambulance heeft Myrthe toen in vliegende vaart naar een helikopter vervoerd om naar Berlijn te vliegen. Uiteindelijk is Myrthe daar aan een hartmachine aangesloten. Het herstel ging relatief snel. Na 10 dagen kon de hartpomp weer ver wijderd worden, na weer een zware operatie. Weer terug in Nederland bleek al snel dat ze een ernstige hersenbeschadiging had opgelopen als gevolg van de hartstilstand en het dramatische vervoer. Op dit moment kan Myrthe niet lopen, kruipen, zitten of spelen. Zelf eten gaat niet. Ze kan niet goed zien. Ze kan wel een beetje praten. Myrthe volgt momenteel een En gelse neuro-sensorische therapie om de hersencellen actief te ma ken. Dat kost vijf uur oefening per dag. Het resultaat is dat ze geen epilepsie meer heeft, veel meer ontspannen is, een paar woordjes kent en bijna kan tijgeren. Ze gaat echter maar langzaam vooruit. Nu is er een unieke kans op een nor maal leven door een speciale zuur stoftherapie in Florida. Daarbij krijgt ze in een afgesloten ruimte 100 zuurstof, terwijl het lichaam onder verhoogde druk komt. Daardoor worden de hersencellen van Myrthe bereikt, die anders zouden blijven 'slapen'. Hoe jonger dat gebeurt, hoe groter de kans op herstel. Er zijn voorbeelden van kinderen die weer kunnen zien en lopen, hun handen kunnen gebrui ken en weer normaal kunnen func tioneren. Voor Myrthe is het nog niet te laat. Zij heeft kans op herstel, maar dan moet zij snel geholpen worden. De therapie kost ongeveer 150.000. De stichting zoekt steun bij zoveel mogelijk mensen. Stichting Myrthe, rekeningnummer 10.13.87.407 in Soest. kaarten heeft besteld zal die uiter lijk donderdag per post binnen hebben gekregen. Tot en met za terdag 20 november 12:00 uur kunnen de mensen met vragen te recht bij Valentijn Lifestyle m.b.t toegangskaarten en optredens. Ook kan er gebeld worden met de mobiele nummers van Manon Smeeing: 06-53.62.01.19, en Antoinette Dorrestein, £8 06- 27.21.03.37. Hulp Mede dankzij de inspanningen en hulp van de Soester Courant en Computerpiet Arno de Kruif (In- ter-it) hebben de pieten goed ge hoor kunnen geven aan het eerste grote Soester Sinterklaasfeest. In korte tijd hebben ze het toch goed vorm kunnen geven. Het feest wordt gedragen door sponsors en vrijwilligers. Het Sinterklaasteam is erg blij met de aangeboden hulp van de Hopman Masselman Groep, die zal helpen bij het par keren van auto's en andere werk zaamheden. In de loop van deze week zal duidelijk worden hoeveel bezoekers het feest gaat krijgen. Het is een feest voor en door Soest, dat jaarlijks terug moet ke ren. De gemeente heeft haar me dewerking verleend m.b.t. de loca tie en vergunningen. De sponsors worden lid van de Pietenclub en zijn te zien op de website Het Soester Sinterklaasteam. Stand v.ln.r. Frans Davelaar, Stephan Ott, Manon Smeeing, Arno de Kruif, Merel Brouwer; vooraan Antoinette Dorrestein en Antonio van den Hengel. www. soester sinterklaasfeest. Met de eventuele opbrengst zal een goed doel worden gesteund. Dat wordt de actie "Help Myrthe', waarover elders in deze krant meer informatie te vinden is. Daarover zal de aankomende weken mede deling worden gedaan via de kran ten en de website. De uitslag van de kleurplatenwedstrijd zal dan ook bekend worden g deze kleine gerbera's in de leukste kleuren. Alleen in een vaasje of in een uitbundig boeket. Deze week in de aanbieding. Dit weekend is Sinterklaas met zijn Pieten in Nederland aan gekomen. De afgelopen weken is er hard gewerkt in het kasteel van Sinterklaas in Spanje, zo dat de pakjesboot volgeladen met cadeaus kon vertrekken. Er is contact met de hulptroepen in Soest geweest. Zo heeft Com puterpiet Arno de website van het grote Soester Sinterklaasfeest heel vlot en keurig netjes operatief ge kregen en zijn de andere leden van het Sinterklaasteam druk geweest met het draaiboek van het grote Soester Sinterklaasfeest, het verko pen van de kaarten en het vinden van sponsorpieten. De voorberei- Mijn naam: Mijn adres: Mijn leeftijd: Mijn telefoonnummer: Mijn idee voor een optreden is: Het Sinterklaasteam bepaalt bij loting wie er optreedt. De Selectiepiet moet, omdat er zo veel kinderen zijn, een keuze maken. Hij zal contact opnemen als er plaatsje is. Knip de bon uit en stuur hem naar Het Sinterklaasteam, Postbus 238, 3760 AE Soest. v SOESTERÜCÖURANTy .W DE BUS?^ Neem een abonnement: 9,-per halfjaar! tel. (035) 6014152 ding van de intocht van Sinterklaas in Soest is ook in volle gang en Sinterklaas is geregeld te horen ge weest op Radio Soest om iedereen op de hoogte te stellen van de in braak en oproepen te doen om uit te kijken naar de vermiste spullen. Ondertussen is er bericht gekomen van de Kerstman en is de Paashaas uit zijn slaap gehaald. Vorige week woensdag zaten de pieten 's avonds bij elkaar aan de vergadertafel om alles door te spreken voor het vertrek naar Ne derland. Nog twee nachtjes slapen en dan zouden ze met de Sint naar Nederland vertrekken. 'We hebben alles toch nog op tijd klaar,' zei de Knutselpiet. 'Alle cadeaus liggen op de pakjesboot. We hebben nieuwe pietenpakken het snoep goed wordt geregeld door onze Pietenclub in Soest.' 'Laten we toch nog even bellen met de Paashaas en de Kerstman,' zei Speurpiet. 'Misschien dat zij al iets hebben gehoord of gezien van de sleutel van de schatkamer en het grote Sinterklaasboek.' 'Chocoladeletters? Hoezo choco ladeletters?' vroeg de Paashaas sla perig aan Regelpiet, die hem dui delijk uit zijn slaap belde. 'Laat me toch slapen, laat me toch eens met rust,' hoorde Regelpiet hem al ga pend zeggen. 'Hoezo sleutel zoe ken? Ik verstop alleen chocolade eieren en nu vraagje me te helpen met het zoeken naar een sleutel van de schatkamer van Sinterklaas in Soest? Dit is nu al de derde keer dat je me uit mijn slaap belt!' 'Ja, Paashaas, je moet ons mee hel pen zoeken! We hebben de Kerst man ook om hulp gevraagd en die is heel druk voor de kerstdagen. Jij kunt best een paar dagjes minder slapen: het is nog lang geen Pasen! Als je de sleutel vindt, kom die dan brengen naar de sporthal Beu kendal in Soest. We moeten de sleutel op 20 november hebben, want dan is het feest!' De Paashaas beloofde Regelpiet er serieus werk van te maken en er alles aan te doen om de sleutel te vinden. Diezelfde avond zat Sinterklaas in zijn luie stoel bij de open haard en staarde met een verdrietige blik naar het vuur. Hij hoorde Ratelpiet niet eens binnenkomen. 'Kijk eens, Sinterklaas; een heerlijk bekertje chocolademelk! Lekker voor het slapen gaan! We hebben vanavond alles goed doorgeno men,' ratelde hij verder, 'en we zijn klaar voor vertrek naar Nederland, Sinterklaas!' Sinterklaas keek op en zei: 'Het zal toch niet hetzelfde zijn zonder Amerigo de andere pieten. De politie heeft nog geen enkel spoor gevonden en van onze vrienden de Kerstman en de Paashaas hebben we ook nog niets gehoord...' 'Jawel Sint; de elljes van de Kerst man zijn druk op zoek naar uw grote Sinterklaasboek en de Paas haas speurt naar de sleutel van de Schatkamer in Soest. We moeten vertrouwen hebben, Sinterklaas!' Voordat Sinterklaas die avond ging slapen haalde hij zijn reserveboek uit de kluis. In dat boek stonden alleen niet alle namen van de kin deren uit Soest, dus hoe moest hij nu weten wie er wel en niet lief waren geweest het afgelopen jaar? Hij stapte zijn bed in en deed zijn ogen dicht. Aan vreemde geluiden waren ze in het kasteel inmiddels wel gewend geraakt, maar plotseling klonken er nu luide knallen en de schater lach van de verdwenen Hoofdpiet! En ook was het gehinnik van Amerigo luid te horen. Van het ene op het andere moment leek het alsof de bliksem was ingesla gen. Lichtflitsen gingen van het ene naar het andere vertrek. Ieder een snelde in zijn pyjama naar de hal. Enkele pieten begonnen van angst te huilen en zelfs Sinterklaas werd een beetje bang. Maar net zo plotseling als het kabaal begonnen was werd het nu stil.Alle lichten waren uitgevallen en net op het moment dat Sinterklaas naar de lichtschakelaar wilde lopen klonk er een enorme knal, waarna een paar doffe geluiden volgden. 'Oef! Aaaaaaaah!' klonk het door de hal, gevolgd dpor... het geklap- per van de hoefjes van Amerigo. De lichten gingen aan en daar bij de voordeur van het kasteel lagen de vermiste pieten over elkaar en door elkaar heen met naast hen: Amerigo! Iedereen was door het dolle heen. Huilend van geluk ren den de pieten door elkaar. Sinter klaas stond naast zijn Amerigo en zei: 'Nu komt alles toch nog goed!' Onder het genot van warme cho colademelk vertelden de pieten wat ze wisten. 'De inbrekers heb ben een toverpoeder door de melk gedaan, waardoor we onzichtbaar werden,' vertelde Hoofdpiet. 'Wij konden niets doen dan alleen maar afwachten tot we weer zichtbaar werden. Ze hebben het door de melk gedaan, zodat we niets door zouden hebben. We raakten in slaap en werden langzaam onzicht baar. Niemand weet wie de inbre kers zijn en waarom ze de sleutel en het grote Sinterklaasboek heb ben meegenomen. Fantasiepiet zegt dat hij twee elfjes van de Kerstman had gezien in het week end van de inbraak, maar dat zal ie wel fantaseren, want wat moe ten twee elfjes nu in Spanje? Daar is het veel te warm voor elfjes! Volgens fantasiepiet willen ze alle cadeautjes uit de schatkamer ha len, maar waarom? En waarom hebben ze het boek meegenomen en pietenpakken?' Fantasiepiet sprong boos op: 'Waarom geloven jullie me niet? Ik had toch ook gelijk dat we precies 18 dagen onzichtbaar zouden blij ven en dat niemand ons zou kun nen horen?!' 'Ja, dat is waar zei Hoofdpiet! Je hebt gelijk! Als Fan tasiepiet het goed heeft gehoord wat de elfjes hebben gezegd, dan moeten we het de Kerstman laten weten', zei Sinterklaas.Hij kan deze informatie goed gebruiken! Sinterklaas, alle pieten, Amerigo en de pakjesboot zijn allemaal ver trokken uit Spanje en veilig aange komen in Nederland. Komende zaterdag komen ze allemaal naar het feest in Beukendal. Het zal dus nog spannend worden of de sleu tel van de Schatkamer en het ech te grote Sinterklaasboek worden teruggevonden en op tijd in Beu kendal zullen zijn... (slot) Zuidpromenade 9-11 T 035 - 6016877 door Maijan Haak Zaterdag was het weer zo ver, een collecte voor het hospice bij een evenement ter gelegenheid van het 975-jarig bestaan van Soest. Het was een concert van PVO en het luchtmachtkoor. 's Middags heeft Rian Zwart samen met een vrijwil liger folders op de stoelen gelegd en heeft Ab het reclamemateriaal langs gebracht. Een paar grote melkbussen bij de deur en het feest kon beginnen. Na de pauze mocht ik voor de bomvolle kerk een kort praatje houden over het hospice en de collecte aanbevelen. De burge meester én de presentatrice namen het hospice ook nog even in hun dankwoord mee. Het is leuk om te zien hoe dat dan gaat. Van mijn plaats schuin achter het koor had ik precies zicht op een wat oudere zanger; die nog snel de folder in zijn zangmap stak, voor hij ging staan om een enthousiast 'Please get me on the church on time' aan te hef fen. Dat zijn van die momenten waar op ik er echt plezier in heb. Vlak voor het einde van het concert zag ik Rian Zwart op het balkon plaatsnemen om het geld van de collecte en het reclamemateriaal te verzamelen. Dat gaf mij de gele genheid om snel voor het laatste applaus de kerk te verlaten. Op weg naar huis hoorde ik nog tot een paar honderd meter verderop het geld met een verbazend ritme in de melkbussen terecht te komen. Re sultaat: 537,00 en een vrijwilli ger, schitterend dus. De donateursactie loopt overigens ook als een trein. De teller staat op 173 donateurs die samen goed zijn voor 8300 per jaar. Dat zijn dan wel structurele inkomsten en dat is precies waar we grote behoefte aan hebben. Ondertussen heeft Ronald de Jong lamme armen van het ver werken van de binnengekomen aanmeldingskaarten en zit Rian Zwart hele avonden aan de telefoon om de stroom vrijwilligers in goede banen te leiden. We hebben met elkaar veel werk aan het hospice. De resultaten ma ken dat het de moeite waard is. Ik krijg alles bij elkaar steeds sterker het gevoel dat het gaat lukken om volgend jaar de deuren te openen. Dat zou prachtig zijn! Marjan Haak is voorzitter van de ini tiatiefgroep voor het hospice in Soest. Informatie op www.hospicesoest.nl, Si 603.76.54. Politiek Soest is wel begaan met het lot van de vissen in de gemeentelijke wateren (de vij vers). Nu het contract met de hengelsportvereniging de Snoekbaars (die de visstand beheert) aan vernieuwing toe is, is er een mooie aanleiding om nog eens naar het vissen- welzijn te kijken. Dat vonden ook de in Soest actie ve organisaties als Faunabescher ming en Vissenbescherming, die bij de gemeente hebben aangedron gen op een 'visvriendelijker' be leid. Zij willen bijvoorbeeld een verbod op het gebruik van weerha ken en leefnetten. De redenering is o.a. dat vissen net zo goed als an dere schepselen gevoel hebben, dus ook pijn en stress kunnen er varen. Aan de andere kant ziet men ook het belang van vissen als recreatiesport, die met name de jeugd dichter bij 'de natuur' kan brengen. De adviescommissie Milieubeheer Wat de visbeschermers betreft mocht het eigenlijk nog wel een beetje verder gaan, zoals mevrouw M. Santen (Vissenbescherming) en de heer J. Poeder (Faunabescher ming) vorige week dinsdag kwa men uitleggen in de raadscommis sie RVM (waaronder het milieu valt). Zij drongen aan op 'stappen in de goede richting'. Namens de hengelsporters maakte de heer Snoei duidelijk dat er feitelijk al nauwelijks meer weerhaken en leefnetten gebruikt worden. Over de vraag of vissen echt pijn lijden wilde hij niet in discussie gaan. 'Daar zijn de geleerden het onder ling ook nog niet over eens...' Hij noemde de hengelsport een geac cepteerde vorm van vrijetijdsbeste ding en vond het onverstandig als de gemeente zou afwijken van het landelijk beleid, dat de vissport niet veel in de weg legt. Handhaving De raadscommissie sloot zich aan bij het advies van de commissie Milieubeheer. Wel vroegen som- wachtte veel resultaat van de 'zelf regulatie' in de georganiseerde hengelsport. Voor het gebruik van weerhaken en leefnetten bestaan al landelijke afspraken, en goede sportvissers zullen de gevangen vissen altijd met natte handen aan pakken en direct terugzetten, meende hij. - de verzamelde natuur-experts mige leden zich hardop af hoe de van de gemeente - schaart zich in gemeente de aangescherpte voor- grote lijnen achter de kritiek van de visbeschermers, zo blijkt uit haar advies. Zij heeft het gemeen tebestuur aangeraden aanvullende voorwaarden te stellen bij het con tract met de Snoekbaars, zoals het ontraden van weerhaken, het ver schriften kan handhaven, met an dere woorden: wie zal toezicht houden op de gang van zaken? 'Er zijn toch politieagenten...?' rea geerde mevrouw Santen. 'Nou ja, als de weerhaken er maar af gaan zijn we al een stuk verder.' bieden van leefnetten en sowieso Ze pleitte nog wel voor een verbod het 'verzamelen van vis voor con- op het wedstrijd vissen, maar dat sumptie' te verbieden, tenzij ze di- ging Snoei toch wat te ver. Hij zag reet op vakkundige wijze worden meer in professionele begeleiding gedood en schoongemaakt. van met name de jeugd en ver- Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg Ook dit jaar komt er in Soest en Baarn een WhoZnext-campag ne. Het project is erop gericht om jongeren tussen de 14 en 18 jaar actief te betrekken bij de opzet en uitvoering van sport activiteiten in de sportvereni ging, in de buurt en op school. In een overleg met de gemeente Soest, gemeente Baarn en de mid delbare scholen is besloten dit jaar een extra onderdeel aan het pro ject toe te voegen. Naast sportac tiviteiten zullen er dit keer ook culturele activiteiten worden aan geboden. In de afgelopen weken is er een team van negen personen uit het voortgezet onderwijs sa mengesteld. Drie van het Griftland College, drie van het Baarnsch Lyceum en drie van de Waldheim Mavo. Per drietal zullen twee per sonen zich gaan richten op de sport en zal een persoon een cul turele invulling aan het evenement geven. Maandag werd door het nieuwe WhoZnext-team Soest/Baarn een brainstormsessie gehouden. De jongeren hebben toen in de mid dag een idee gevormd, een presen tatie gegeven en een persbericht geschreven. Het team heeft uitein delijk gekozen voor de organisatie van een Multi-lon voor de leerlin gen van de drie middelbare scho len. De gemeente Baarn vormt het decor voor een fietsroute die diver se sportieve en culturele activitei ten bevat. FORTIS FLIEGERCHRONOGRAPH This chronograph has been repeatedly awarded internatlonally for it's confirmed slandard status. Automatic. day-/date, 12-hour-stopp-cour tunction hands in colour luminous numerals,-indices and hands allow excellent legibility in the dark Individually numbered FORTIS - Official supplier on missions and on board the ISS International Space Station, Kir ic 'inder- en jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar juwelier Van Weedestraat 145. Soest (035) 602 06 70 I

Soester Courant | 2004 | | pagina 5