EN ïen DE t mee ïfAB? u Cantate Domino 65 jaar 'Letten op wat dienstbaar en wat afbrekend is' Van Advent naar Kerst We Care... Café KMhaiug. 22.95 14J5 282' ii.50 w Zomaar zin in een feestje? 'Zilveren' sopraan bij zangkoor St. Caecilia Solidaridad: Textielketen in Peru Advent in de Open Hof Basisscholen doen mee aan circulatievolleybal 2,75 )E m/J- •••v Castellane Joseph Guy l\ Ion Arme kinderen Kerstkoor- en samenzangavond Ds. W. Kok, nieuwe chr. geref. predikant Protestantse fusie is brug te ver Oecumenische Avondviering Orgelconcert in NPB-kerk TAPIJTTEGELS PIET VAN HEUGTEN Nieuw in Soest AVE DA SCHRAVEMADE B.V. NPB In e-mail s.v.p. foto's/plaatjes apart houden ÖMet&t ovij Cu SefUeutde^i 50 favi (teAtaaxt! Reclame deze week pagina 19 id verder ontwikkeld en =k naar een leuke niet kNT adviseurs en coördineert iidsovereenkomst voor nctie is enerzijds ontstaan in van jaarrekeningen eeft enige werkervaring, salaris en overige i tussen 8.30 en 17.00 uur. net cv t.a.v. Aert Buijvoets. )35-6032323 I TTT r, Gentiluomo etc. ERALENBEURS terdag 27 nov. evelaken, Koninginneweg 1 elen, schelpen, koraal, sieraden enz. anaf slation. 800 vrije parkeerplaatsen champagne 0.7S liter cognac Ëm 0.7 liter WOENSDAG 24 NOVEMBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 13 Het meisje van Nulde. Mishandeld, met medeweten van de moeder, vermoord door haar stiefvader en in stukken gesneden en gedumpt. Laatst weer een peuter - dood ge vonden in de kofferbak van de auto waarin haar moeder en de vriend van de moeder rondreden. In de weinige jaren die dit meisje heeft geleefd is ze waarschijnlijk constant mishandeld. Een hel. Wie krijgt de schuld? De Kinderbe scherming, de Stichting Jeugdzorg, die dit niet heeft voorkomen, on danks alle signalen die er vanuit de buurt zijn gegeven. Een zus van de moeder, die overigens al jaren geen contact meer had met het gezin, in tranen op tv. Nu ineens in tranen - zij kon dit niet voorkomen, maar had de Kinderbescherming dit kunnen voorkomen? Er zijn veel meer kinderen die mis bruikt en mishandeld zijn, of die lijden onder een incestverleden. Na tuurlijk moet de Kinderbescher ming efficiënt werken. Maar los je het probleem op door het af te schuiven op de Kinderbescherming en de controle daarop? Het pro bleem is dat er nu eenmaal mensen zijn met een gebrekkige gewetens functie. Dat kun je niet voorkomen, of we zouden ons allemaal moeten laten steriliseren. Ja, wij allemaal. Niet alleen de zogenaamde asocia- len, maar bijvoorbeeld ook de priesters - kijk naar de kinderpor noaffaire in Oostenrijk - en de su pergelovigen op bepaalde scholen, waar misbruik of seksuele intimi datie met de 'mantel der liefde' wordt bedekt. En misschien ook u en ik, want incest en geestelijke of licha melijke mishandeling komen nu eenmaal in alle rangen en standen voor. Daar is geen Kinderbescher ming tegen opgewassen. God ken nelijk ook niet. Arme, arme kinde ren. Olga Duijm, sociaal diaken PKN-Soest Op vrijdag 10 december vanaf 20:00 uur wordt in de chr. geref. kerk aan de Julianalaan 90 een kerstkoor- en samenzangavond gehouden. De koorzang wordt verzorgd door zangvereniging 'Met hart en stem' uit Naarden. De toegang is gratis. Er zal wel worden gecollecteerd voor het werk van Stichting Ontmoeting. Iedereen is van harte welkom. ik; de Deze rubriek verschijnt eens per twee weken onder verantwoordelijkheid van de Raad van Kerken Soest. Van de nieuwe predikant van de christelijke gereformeerde kerk in Soest kun je niet zeggen dat hij Soest niet kent. Van 1983 tot 1989 was hij namelijk do minee in dezelfde kerk in Baarn. Eemland trekt kennelijk. Maar dat is niet de reden dat ds. W. Kok (56) heeft gekozen voor Soest. Het kwam zo op zijn weg, vertelt hij. Sinds een paar maanden heeft hij zich met zijn vrouw gevestigd aan de Willem de Zwijgerlaan in Soest. 'Een merkwaardige naam voor een Willem de Prater als ik,' grapt hij. Van hieruit doet hij zijn werk voor het kleine, ongeveer 140 zielen - 'een prettige mix van jong en oud' - tellende kerkje aan de Julianalaan. Maar dat niet al leen. Hij heeft geen fulltime dag taak aan de kerk in Soest. Daar om krijgt ds. Kok er twee wijken bij van de veel grotere christelijke gereformeerde kerk van Bunscho ten. Hij heeft daar drie catechisa- tiegroepen en doet het pastoraat. De kerk hier heeft twee predikan ten die al het werk niet aankun nen. Theologie is basis Soest is zijn de vierde gemeente. In 1977 begon hij als predikant voor de kerk van Rotterdam- j Oost/Capelle aan den IJssel. In 1983 vertrok hij naar Baarn en in 1989 werd hij dominee in 's-Gra- venzande. En nu dus Soest. Zijn drie dochters wonen niet meer thuis. Kok vertelt dat een van hen maatschappelijk werkster en de derde studeert daarvoor. Zo blij ven twee beroepen binnen de fa milie, immers, een dominee is toch ook min of meer een maat schappelijk werker? Ds. Kok: 'Ik moet oppassen dat ik dat niet word. Het pastoraat heeft ook maatschappelijke aspecten, maar ik moet niet in de professie van een ander treden. Ik ontkom er niet aan dat ik met maatschap pelijke problemen word gecon fronteerd, maar het oplossen daar van is niet mijn eigenlijke werk. De basis is de theologie, de predi king, de verkondiging van het Woord van God.' Een van de leuke aspecten van zijn werk vindt hij het geven van catechisatie. 'Dat doe ik met bea- Ds. WKok. verpleegkundige is, net als zijn mer en al. In deze samenleving vrouw dat was. Een ander is speelt beeld een belangrijke rol. Vier weken duurt in de kerk de voorbereidingstijd voor het kerst feest. Op elk van de vier Advents zondagen (de eerste dit jaar is 28 november) wordt in de dienst een kaars aangestoken. Zo 'groeit' het licht als symbool van de steeds in tenser beleefde verwachting van het Licht der Wereld in de per soon van Jezus. Advent betekent: Hij komt. De verwachting gaat gepaard met bezinning en inkeer. In de kerk wordt dit altijd uitge drukt met het paars van het litur gisch tafelkleed en de stola van de voorganger. De liturgie is sober der, want het Gloria vervalt; pas in de kerstnacht klinkt deze lof zang weer. Het zijn oude gebruiken, erop ge richt om de aandacht te bepalen bij de tijd van het jaar. Met de eerste Adventszondag begint na melijk een nieuw 'kerkelijk jaar'. De kerk heeft vanouds een eigen liturgische kalender die niet op 1 januari begint. De lijn van het ker kelijk jaar is die van het verhaal van Jezus, hoewel de datum van zijn geboortefeest eigenlijk geen christelijke wortels heeft. De 25c december is pas in de vierde eeuw vastgelegd. De paus (bisschop van Rome) koos die datum om het toen nog altijd populaire hei dens-Romeinse lichtfeest de wind uit de zeilen te nemen. Ook de Germanen kenden rond de kort ste dag en zonnewende (het weer gaan lengen van de dagen) een feest. De overstap op het christe lijke kerstfeest werd er zo niet moeilijk door. Dat gold trouwens alleen voor de kerk in het West-Romeinse rijk. In het Oosten lagen de zaken in cul tureel opzicht anders. Hier viert de kerk geen geboortefeest op 25 december. De Oosterse kerken wachten tot ongeveer 6 januari om te vieren en dat feest heet dan Epifanie (Verschijning), dat wil zeggen: het opdragen van Jezus in de tempel, dan wel Driekoningen: de komst van de drie wijzen uit het Oosten. Overigens zijn beide data onhistorisch. Als het al zo is dat de herdertjes bij nachte in het veld lagen, dan zeker niet in het koude seizoen. Een geboorte in de zomer is veel waarschijnlijker. En volgens wetenschappelijke be rekeningen moet dat in het jaar vier zijn gebeurd, in plaats van nul. In de Oosterse kerk bleef Pasen (de Verrijzenis) het centrale hoogfeest, terwijl in het Westen het Kerstfeest de belangrijkste pa pieren kreeg. Dat heeft meer met folklore dan met religie te maken. Het Kerstfeest in het Westen sleepte vanouds nogal wat folklo ristische bagage mee en in de loop der tijd is die alleen maar zwaarder geworden. Uit Duits land waaide de kerstboom over, uit Engeland de kerstman en de gewoonte om geschenken te ge ven. Ons Kerstfeest staat allang in het teken van familie-gezelligheid met een rijk voorziene tafel. Ook niet-christenen vieren op die ma nier van harte feest en wellicht herinneren ze zich nog iets van de verhalen van vroeger, over een kind dat geboren werd om de we reld te redden... Jezus' geboorte heeft weinig of niets van doen met middeleeuw se devotie en moderne consu- meerzucht. Het Kerstfeest laat zien hoe een bijbels-religieus gege ven verknoopt is geraakt met hei dense gewoonten. Met een deftig woord heet dat inculturatie. Je zou het ook een vorm van inbur geren kunnen noemen. Ook in de kerk staat een kerstboom, en som mige kerstfeestvieringen in kerke lijk verband zijn heel gezellig en smakelijk. Toch goed dat we eerst vier we ken hebben om tot bezinning te komen. Naar buiten toe lijkt het of de Pro testantse Gemeente in Soest (De Open Hof, Emmakerk, Oude kerk, Wilhelminakerk) sinds enige tijd wordt bestuurd door één Al gemene Kerkenraad. Officieel be staan er echter twee kerkenraden, een hervormde en een gerefor meerde, die toewerken naar een federatie. Een volledige integratie zit er niet in, hoezeer dit ook wordt betreurd en ongeacht het vele werk dat de afgelopen jaren is verzet om de zaak in kaart te brengen. Maar het blijkt in de prak tijk lastig om de neuzen dezelfde kant op te krijgen. Een complicerende factor is het gebrek aan unanimiteit over het beleidsplan 2004-2007. Dit plan is met meerderheid van stemmen aangenomen. De wijkkerkenraad van De Open Hof heeft zich er van gedistantieerd en is in beroep gegaan bij de landelijke geschillen commissie. Deze procedure loopt nog. Beide partijen hebben hun standpunt voor deze commissie toegelicht en het wachten is nu op een uitspraak. Maar het gaat natuurlijk niet om beelden, er moet ook iets op de harde schijf van de jongeren blij ven staan. Het leren kennen van de Heere Jezus Christus is het be langrijkste. Met gebruik van beel den kun je de boodschap nog be ter aanscherpen. Het geldt eigen lijk voor alles: je moet er steeds op letten wat dienstbaar is en wat afbrekend is.' Statenvertaling Kortom, de oude boodschap ver tellen met behulp van middelen van nu, daar is ds. Kok niet te gen. Betekent dit ook dat hij de Nieuwe Bijbelvertaling toejuicht? Hij geeft een genuanceerd ant woord: 'In de NBV staan mooie stukken. Maar er is wel iets van de heiligheid weg. Het is niet zo maar een boek als alle andere. Wij hebben als kerken ook moeite met de godsnaam, dat ligt gevoelig. Ik ben het met de vertalers eens dat er altijd een vertaalslag naar het heden moet zijn, we moeten niet in de taal van de zeventiende eeuw blijven steken. Daarom ben ik ook blij met de vernieuwing van de Statenvertaling die eraan komt. Goed Nederlands en toch brongetrouw. Als je ergens nee tegen zegt, moet je er ook iets te genover kunnen stellen.' Met een ander modern apparaat, de videocamera, was ds. Kok in de herfstvakantie al in de basis school De Bron in Overhees te zien. Daar wordt al jaren in de herfstvakantie een goedbezochte vakantiebijbelclub georganiseerd door de Christelijke Gereformeer de Kerk van Soest. 'Dat loopt goed. Er is veel belangstelling voor en dat vind ik best opmerke lijk,' aldus de kersverse Soester predikant. De Oecumenische Avondviering zondagavond 28 november in de Oude Kerk wordt anders dan an ders. Er klinken wel woorden en wordt weer volop gezongen, maar de viering heeft meer een spiri tueel en contemplatief karakter. Het wordt wat stiller, vriendelijk, lichtvoetiger. 'Geloven is (g)een kunst', is het motto. Anders gezegd: geloven dringt zich aan je op, maar je moet er ook wat voor willen doen. Daarbij staat de vrijheid, de ruim te om te twijfelen, te wanhopen maar ook om te genieten centraal. Rond de vier begrippen geloven, kunst, vrijheid en twijfel wordt in de viering een dialoog in woor den, muziek, lichtbeelden en zang gebouwd. Daardoor krijgt het ge heel een wat luchtiger en spiritue ler karakter, met wat minder maatschappelijk engagement dan de vaste bezoekers misschien ge wend zijn. Aan een ieder wordt het overgelaten om persoonlijk iets te doen met de aangereikte begrippen. De viering begint om 19:00 uur. Bezoekers wordt aan geraden een kwartier eerder te komen om de liederen voor te oefenen. Er is muzikale onder steuning op cello en dwarsfluit. De leiding is in handen van Ger- rit van Vembde. Op zondagmiddag 28 november geeft Kees van Houten uit Boxtel een concert op het orgel van de NPB-kerk, Rembrandtlaan 20. Deze 'bijzondere bijeenkomst' van de NPB begint om 15:00 uur. Van Houten is sinds 1957 orga nist van de St. Lambertuskerk te Helmond, waar hij het historische Robustelly-orgel uit 1772 be speelt. Van 1971 tot 1992 was hij hoofdvakdocent orgel aan de Ho geschool voor Kunsten, faculteit Muziek te Utrecht. Als concert erend organist treedt Van Houten op in binnen- en buitenland. Zijn orgelconcerten hebben een heel bijzonder karakter. Deze middag vertolkt de organist werken van Johann Sebastian Bach (1685- 1750). Per werk wordt uitleg ge geven over de compositie en een thema of koraalmelodie wordt apart voorgespeeld. Bij koraalbe werkingen wordt de relatie tekst- muziek behandeld. Aanvang: 15:00 uur. Parkeren aan de zijde van de Pieter de Hooghlaan. Het zangkoor Cantate Domino van de parochie van de H. Familie in Soest Zuid vierde afgelopen zondag op passende wijze haar 65-jarig bestaan. Bij deze gelegen heid voerde het koor voor 't eerst de mis 'Maria Ge boorte' van Bruinink uit. Het koor had drie jubilaris sen in haar midden. Mevrouw Annie Houtman (mid den) en de heer Ton Tijhuis (rechts) zijn 25 jaar lid en zij kregen beiden door de voorzitter van het koor de zil veren medaille in de orde van de H. Gregorius opge speld. De heer Nico Kortekaas, links, is 65 jaar lid en werd verrast met een bloemetje. Na afloop van de dienst werden de jubilarissen onder het genot van een kopje koffie door velen gefeliciteerd. Foto: Foto Bell. HOOGPOLIGE Sinds 1956 Alsmede zuiver scheerwol en 'ièf::, projecttapijttegels Kom naar onze toonzalen bij de tapijtlabriek van DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HEUGA TEGELTAPIJT Utrechtseweg 4, RENSWOUDE Ook bij niet aonschaf van Kela fapijttegels in onze 1000 m2 tapijttegelshowroom, worden binnen Nederland uw benzinekosten vergoed, www.vanheugten.nl Bel 0318-571225 voor gratis tapijtkleureninfo! Kom naar onze afdeling speciole aanbieding TAPIJTTEGELS. Altijd 200.000 fapijttegels in voorraad! reeds v.a. €l,95 p.t. 50x50 cm Life Style Salon 4 more than hair Reserveer de hele avond uw eigen bruin café en nodig al uw vrienden en kennissen uit voor een onvergetelijk feest. Diverse arrangementen beschikbaar. Origineel Amsterdams café uit de jaren'50. Soesterbergsestraat 188 Soest 035 - 603 60 10 Kerkstraat 44 Soest T 035 588 52 45 Openingstijden: di. t/m vrij. 10.00 -18.00 uur - zat. 9.00 -15.00 uur De kracht van de reclame ligt in de herhaling rf~~C) tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 www.rabobankonIine.com Zoals elk jaar heeft het zangkoor St. Caecilia van de Petrus en Pau- lusparochie in Soest ook nu weer het feest van de Heilige Caecilia, de patrones van het koor, gevierd. Voor een extra feestelijk tintje zorgde de huldiging van mevrouw Marga Voet, de sopraan die 25 jaar lid is. Pas tor W. Veldhuis overhandigde haar een onderscheiding en een insigne, in het bijzijn van enkele familieleden. Daarna ontving ze de felicitaties van de leden van het koor en werd het feest gevierd met een hapje en eert drankje. Zondag 28 november is het de eerste zondag van advent. Het woord 'advent' is afgeleid van het Latijn: adventus (=komst, er aan komen) en advenire naartoe komen). Letterlijk be tekent Advent: God komt naar ons toe. Advent geeft aan de zondagse li turgie een bijzonder karakter. Het is de voorbereidingstijd op het Kerstfeest, de geboorte van Jezus in onze mensengeschiedenis ruim 2000 jaar geleden. In de advents tijd worden wij uitgenodigd een grondhouding van verwachting en openheid aan te nemen. De litur gie van de vier adventszondagen wil die grondhouding ondersteu nen. Op de vier adventszondagen wordt er in De Open Hof gebla derd door het boek van Jesaja. De thema's op de vier adventszonda gen zijn: 28 november: Wandelen in het licht; 5 december: Een gids voor onderweg; 12 december: Groeien en bloeien; 19 december: A (Vipn pn vprrtpr tïpii Adventsvespers Op woensdag 1, 8, 15 en 22 de cember worden er tijdens de ad- ventsweken vespers gehouden in De Open Hof. In de voorberei- dingsweken op de grote feesten van de kerk vormen vespers bij zondere momenten van bezinning en meditatie. Vespers hebben een eigen karakteristieke liturgie. Ze zijn afkomstig uit de kloosterwe reld, waar zeven maal per dag God werd geloofd. Van deze 'getijden' zijn in de protestantse kerken al leen het morgengebed en de ves per (avondgebed) overgebleven. Een vesper is een kort avondgebed met lezingen, liederen en gebeden. De thema's dit jaar zijn: 1 decem ber: 'Kom, en geef ons uw naam'; 8 december: 'Kom, en maak ons vrij'; 15 december: 'Kom, en ver bind ons'; 22 december: 'Kom, en wees met ons'. Iedereen is van harte welkom tij dens de zondagse vieringen om 10:00 uur en de vespers op woens dagavond om 19:15 uur. Redactie-adres voor berichten en/of tips): Gerrit van der Veenstraat 93, 3762 XK Soest, e-mail: w. vd. dool@planet. nl, &602.06.31. In de Adventsperiode is het in de rk parochies een goede gewoon te om aandacht te vragen voor het werk van Solidaridad. Het thema van dit jaar is 'MADE-BY- ontmoet de makers'. De makers, dat zijn de makers van onze kle ding. Beginnend bij de katoen plukkers, de laagstbetaalde scha kel in de keten, komen we bij de katoenboeren en de wevers en uiteindelijk bij de naaisters van de kleding. Het zijn mensen met dromen: van geluk en gezond heid. Soms ook dromen van din gen die je graag zou willen heb ben, zoals een aangenaam huis om in te wonen. In Peru en ande re landen in de Derde Wereld hangt de verwerkelijking van de menselijke dromen aan een dun draadje, zelfs als het gaat om ba sale dingen, werk, een dak boven het hoofd en scholing voor de Orgelconcert door Kees van Houten zondag 28 november, aanvang 15.00 uur werken van Johann Sebastian Bach, met toelichting de toegang is vrij kaarten telefonisch reserveren tussen 18.00 en 19.00 uur 6026241 of 6014266 Vereniging van vrijzinnig godsdienstigen Rembrandtlaan 20, parkeren P. de Hooghlaan kinderen. Solidaridad wil die draad sterker maken. Er een keten van maken. In de kledingindustrie is elke scha kel in het proces van de produc tie van kleding, beginnend met het katoenzaadje tot aan de con sument die het kledingstuk koopt, met de andere schakel verbon den. In Peru heeft Solidaridad een duurzame textielketen opgezet. Hier weten mensen van elkaar welke schakel ze in de keten ver tegenwoordigen en onderhande len ze met elkaar over rechtvaar dige lonen, werkbare omstandig heden en zorg voor het milieu. Het heeft heel wat voeten in aar de voordat de seizoenplukkers een leefbaar loon ontvangen en voordat de wevers het belang er van inzien dat ook de naaisters een eerlijk deel ontvangen. 'Ontmoet de makers' biedt inzicht in het maakproces en vertelt het vérhaal van iedereen die daarbij betrokken is. Het gaat erom dat de mooie kleren die wij graag wil len de makers ook een mens waardig bestaan bieden. Dat heeft Solidaridad gedaan door een nieuw merk op de markt te brengen, Kuyichi, als wegbereider van verandering. Het kindermo demerk Imps Elfs doet volop mee. In de beweging van consumenten naar de makers van onze kleding en weer terug naar onszelf door breken we de anonimiteit van de marktprocessen. We realiseren ons dat we iets met de makers te maken hebben en zij met ons: je koopt niet iets maar wel van ie mand. Het gironummer van Solidaridad is 180.44.44, adres: Goedestraat 2, 3572 RT Utrecht, e-mail: solidaridad@solidaridad.nl, web site: www.solidaridad.nl en www.ontmoetdemakers.nl. Op maandag 29 november vindt voor de tweede keer het circulatievolleybaltoernooi plaats. Dit toernooi is ontstaan vanuit een samenwerkingsver band met het Breedtesportpro ject van de gemeente Soest. Het toernooi vindt plaats in de sporthal van Spleasure Cen trum aan de Dalweg. Circulatievolleybal is een spelvorm waarin de kinderen via gooien, vangen en heel veel bewegingsvor men kennis maken met het volley bal. Om het mini-volleybalspel nog aantrekkelijker te maken voor jon ge kindéren, is de NeVoBo (de Nederlandse Volleybal Bond) ge start met de introductie van het circulatievolleybal. Vorig jaar nam een- aantal basisscholen deel aan het circiilatievolleybal. In oktober waren er veel leerkrachten aanwe zig op de workshop 'Circulatievol- leybal', daarna hebben ze hun en thousiasme op de kinderen overge bracht. Maandag 29 november zijn er voor de tweede keer 40 enthousiaste teams van veel verschillende basis scholen uit Soest en Soesterberg die deelnemen aan het toernooi. Het toernooi begint om 16:30 en eindigt om 18:30 uur. Van tijd tot tijd bereiken ons via de e-mail persberichten en aankondigingen waarvan de tekst ook foto's of andere plaatjes bevat. In het alge meen is het lastig, soms zelfs onmogelijk om die te lezen. Ons dringend verzoek aan de 'leveranciers' is dan ook om foto's/plaatjes (bij voorkeur in jpg-formaat) voortaan apart te houden van de tekst (liefst in Word) en ze als los se bijlage mee te sturen. Wij rekenen graag op ieders me- dewerking. Redactie iedere vrijdagavond koopavond iedere zaterdag oliebollen Banket Brood Hartige hapjes Bruidstaarten Tearoom BANKETBAK RE RIJ TEAROOM Lunch op bedrijf ofkantoor Van Weedestraat 76, 3761 CH Soest, Tel.: 035-6012823Fax: 035-6026142 e-mail:bb.lex.verkley@planet.nl

Soester Courant | 2004 | | pagina 13