SOESTERBERGSE COURANT 'Kamp van Zeist schrijft geschiedenis' Creatiefmarkt is ook een reünie ERPÉ Soester duinen voorlopig al mooiste plek van Utrecht Herdenking op vliegbasis van oud-verzetsstrijders HULPVERLENING KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST Maatregelen gevraagd tegen overlast nieuwjaarsviering isgg Soester Courant in Soesterberg KORTINGEN TOT 50% DataDidact PAGINA 14 Sinterklaasmiddag in De Drie Eiken WOENSDAG 24 NOVEMBER 2004 Wie van Soest houdt, leest de TELEFOON (035) 601 41 52 Meningen van lezers Expositie tot 31 juli 2005 in Militaire Luchtvaart Museum Landelijke finale op 27 november 'Een grote waterval in Soesterberg' C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel.(035)6021841. De presentatie van de finale van 'De verkiezing van de mooiste plek van Nederland' is in handen van Mieke van der Weij en Erwin Kroll. www.rabobankonline.coin de zonnige kent van de schaduw Raamdecoratie rechtstreeks van de fabriek Sterk in kwaliteit, service en scherpe prijzen www.erpezonwering.nl Tel. 0346 - 35 11 79 Sterrenbergweg 15-A; Soesterberg computeropleidingen Word, Excel, PowerPoint, Access, FrontPage, Windows, internet/e-mail, fotobewerking, introductiecursussen, typen, kindercursussen tel. 035 - 6022826 internet: www.datadidact.nl In het Militaire Luchtvaart Museum (MLM) aan de Kampweg in Soesterberg heeft burgemeester Ruud Boekho ven van Zeist de expositie 'Kamp van Zeist schrijft ge schiedenis' geopend. De aan leiding voor de expositie was tweeledig. Dit najaar was het precies 200 jaar geleden dat op de Utrechtse Heuvelrug de Pi ramide van Austerlitz werd ge bouwd en in 2005 zal het Mili taire Luchtvaart Museum pre cies 25 jaar gevestigd zijn op het Kamp van Zeist. Na zijn officiersopleiding bracht Boekhoven zijn verdere militaire loopbaan door op de vliegbasis Soesterberg. Hoe het kan, weet hij vandaag de dag zelf nog niet, maar hij bracht geen twee jaar in werke lijke militaire dienst door, maar twee jaar en één dag! De burge meester, die binnenkort met pen sioen gaat, sprak de wens uit dat allen die bij Kamp van Zeist be- ten en hun mooiste plekken te zien in speciale uitzendingen. Op zater dagavond 27 november om 21:00 uur strijden de twaalf finalisten in een 70-minuten durende uitzen ding (op Nederland 1) live om de titel 'De mooiste plek van Neder land'. Per telefoon bepalen de kij kers wat de allermooiste plek van Nederland wordt. Traditiegetrouw schenkt de NCRV bij een jubileum iets weg. Vijfjaar geleden waren dat radio's voor Sudan, in het project Voice of Hope. Dit jaar schenkt de NCRV een geldbedrag aan de winnaar van 'De verkiezing van de mooiste plek van Nederland'. De winnaar van de Verkiezing wint een bedrag tussen de 20.000 en 25.000 euro. Dit bedrag zal geheel ten goede komen aan onderhoud, bescher ming of verbetering van de win nende mooiste plek. Op vrijdagmiddag 3 december staat het ontmoetingscentrum De Drie Eiken in Soesterberg in het teken van het Sinterklaasfeest. Er staan verschillende verrassingen op het programma. Tevens is er een optreden van de graag geziene ca baretgroep Pommodoro. Deze middag is bedoeld voor alle 50- plussers uit Soesterberg. Aan vangstijd 14:00 uur, einde ca. 16:00 uur. De toegang is gratis. veringen leverbaar Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: tussen 18:30 en 19:30 uur C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Zaterdag 27 november zondag 28 november Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 pastor P. van Hooijdonk; eucharistieviering; koor Prot. Kerk in Ned., Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra World Outreach Church (info locatie: SS 0346-35.04.58) 10:30 H.D. Gosseth Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra- Ie meldkamer: SS 0900-8844; alarmnummer: SS 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 88 035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, SS 06-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, SS 351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, SS 352391. Grof vuil, 0800-7662000. Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, SS 0900- 430.14.30. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorent- zlaan 76, SS 030-699.59.52. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, SS 35.24.67; in an dere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, SS 033-422.05.00; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Christelijke Thuiszorg Voor alle aanvragen: SS 033-299.46.69; dag en nacht bereikbaar. Eén op Eén Thuiszorg AWBZ- en particuliere thuiszorg Soest e.o., 24 uur per dag huishou delijke hulp, verzorging en verpleging, SS 035-541.20.16; buiten kan toortijden voor spoedeisende gevallen: SS 0900-202.55.01. Er is rond de kerstdagen 2003 en tijdens de jaarwis seling 2003-2004 nogal wat te doen geweest over de wij ze waarop jongeren in Soesterberg oud en nieuw vierden, met name in de wijk Apollo. Om te voorko men dat ook dit jaar omwo nenden last hebben van bui tensporig lawaai door vuur werk en geschreeuw, over matig drankgebruik door de jeugd en het afsteken van vuurwerk voordat dit is toe gestaan, heeft één van de bewoners gevraagd welke maatregelen zijn getroffen om dit te voorkomen. In een brief die aan burgemees ter Koos Janssen is gericht, her innert Bernard van Engelen de burgemeester eraan dat deze hem in april van dit jaar heeft laten weten dat de bewuste woonomgeving in Soesterberg tijdens de komende jaarwisse ling een extra aandachtspunt is. Daarbij werd de toezegging ge daan, dat bij de voorbereiding op de komende jaarwisseling concrete afspraken gemaakt worden om te bevorderen dat de overlast, zoals die zich eer der heeft voorgedaan tot het verleden gaat behoren. 'Tot nu toe hebben we nog niet mogen vernemen wat deze be lofte in concreto inhoudt,' aldus Van Engelen. Om niet, zoals al jaren het geval is, voor onaan gename verrassingen te komen staan, verzoekt hij de burge meester met klem om publieke lijk bekend te maken welke maatregelen hij heeft genomen om overlast en vernielingen te voorkomen. Ambassadeur' Gerda Veerman wandelt regelmatig met haar hon den door de Soester duinen. 'Het mooiste van de duinen zijn de uchten, het lijkt wel of ze hier heel rnders, veel mooier zijn dan boven ■e rest van Nederland. Ze lijken icr dichter tegen de horizon aan :e liggen.' De Soester duinen, de Lange en Korte Duinen in Soest, zijn in de laatste ijstijd door de wind afgezet. Door de ijzige kou was er nauwe lijks begroeiing, waardoor de wind vrij spel had. De Korte en Lange Duinen hebben de grootste 'leven de' stuifzanden van de Utrechtse Heuvelrug. Het te winnen bedrag wil Gerda ter beschikking stellen aan zorgboer Joop die in Soest ac commodatie voor kansarme kinde ren, met en zonder handicap, en een wandelpad tussen de Soester duinen en de rivier De Eem wil ontwikkelen. Op woensdag 24, donderdag 25, vrijdag 26 en zaterdagmiddag 27 november zijn 's avonds om half zes nog eenmaal de twaalf finalis- Afgelopen maandag (22 no vember) is bekendgemaakt dat de Soester duinen zijn verko zen tot de mooiste,plek van Utrecht. Met een ruim verschil wonnen de duinen het van de andere twee plekken in de pro vincie Utrecht: het fort Lunet II en het fort Werk aan de VVaalse Wetering. bruikt als detentiecentrum voor voornamelijk drugskoeriers. Boek hoven en zijn collega Koos Janssen van Soest zouden niet verbaasd staan kijken als het ministerie van justitie het centrum uiteindelijk zal aanwijzen als een permanente ge vangenis. Beide burgemeesters denken mee over de toekomst van het kamp, 'want Kamp van Zeist, je bent het waard,' aldus Boekho ven. Centraal in de expositie staat een fotoserie van de fotograaf Mischa. Keijser die op verrassende wijze sporen van het militaire verleden van het Kamp van Zeist in beeld brengt. Het Luchtmacht Mannen koor luisterde de bijeenkomst met enkele toepasselijke liederen op. In opdracht van het Militaire Luchtvaart Museum verkende de fotograaf Mischa Keijser de afge lopen maanden het hart van de Voor de opening van de tentoon stelling over het Kamp van Zeist in het Militaire Luchtvaart Museum in Soesterberg bestond grote be langstelling. Foto: Ilja Gerards, Fotodienst Vlieg basis Soesterberg. Utrechtse Heuvelrug op zoek naar herinneringen aan het militaire ver leden van het Kamp van Zeist. De expositie vormt de weerslag van deze zoektocht en geeft tevens'een beeld van de bestemming die het Kamp van Zeist anno 2004 heeft. De foto's van Mischa Keijser wer den gecompleteerd met originele objecten en authentiek beeldmate riaal uit musea en militaire archie ven. In de expositie 'Kamp van Zeist schrijft geschiedenis' passeert de militaire geschiedenis van het ge bied tussen Woudenberg, Zeist, Soest, Amersfoort en Leusden vanaf het begin van de negentien de eeuw de revue. Sinds 1980 biedt het Kamp van Zeist onderdak aan het Militaire Luchtvaart Museum, dat in 1968 onder de benaming Luchtmacht Museum op de Vliegbasis Soester berg is opgericht. Anno 2004 strekken de exposities van het MLM zich uit over drie hallen, ter wijl noodgedwongen ook een aan tal grote objecten in de buitenlucht is opgesteld. Jaarlijks trekt het MLM meer dan 100.000 bezoe kers. Intussen hebben meer dan 2.000.000 bezoekers het museum Burgemeester Boekhoven van Zeist, die de officiële opening ver richtte, bekijkt met een aantal ge nodigden de expositie over het Kamp van Zeist in het Militaire Luchtvaart Museum. van de luchtmacht bezocht. Mischa Keijser (geboren 1974) studeerde van 1993 tot 1999 aan de Academie voor Beeldende Kunsten St. Joost in Breda. Hij is sinds de tweede helft van de jaren '90 actief als fotograaf. Hij werk te mee aan een groot aantal foto boeken en exposeerde in tal van galeries en musea. In 2002 ontving hij voor zijn serie 'Natuur NL' een tweede prijs bij de belangrijkste Nederlandse vakwedstrijd voor fo- tojournalistiek De Zilveren Came ra. Zijn werk beweegt zich op het breukvlak van de documentaire en kunstzinnige fotografie. De expositie in het Militaire Luchtvaart Museum is nog tot 31 juli 2005 te zien. Het museum is op dinsdag tot en met vrijdag ge opend van 10:00 uur tot 16:30 uur en op zondag van 12:00 uur tot 16:30 uur geopend. Het is geslo ten op maandag en zaterdag. De toegang tot het museum is gratis. trokken zijn, samenwerken om het daar gevestigde Militaire Lucht vaart Museum te behouden. Ook Boekhoven was in de (meer recente) geschiedenis gedoken. Hij herinnerde eraan dat tijdens de 'koude oorlogin 1954 het Ame rikaanse 32th Tactical Fighter Squadron op vliegbasis Soester berg werd gestationeerd. Op Kamp van Zeist werden voor de Ameri kanen enkele voorzieningen gerea liseerd, zoals een personeelswinkel, een school en een ziekenhuis. Na het vallen van de Berlijnse Muur werd Camp New Amsterdam op geheven en verlieten in 1994 de laatste Amerikanen Soesterberg. De hele wereld kon meekijken toen op Kamp van Zeist het pro ces werd gevoerd tegen twee Libi sche verdachten van de aanslag op een passagiersvliegtuig boven het Schotse Lockerbie. Voor die gele genheid werd Kamp van Zeist in twee delen gesplitst, waarbij één deel tot Schots grondgebied werd verklaard. Sinds twee jaar wordt een deel van Kamp van Zeist ge- De fusilladeplaats van de vlieg basis Soesterberg was traditio neel de plaats van de jaarlijkse herdenking van 33 verzetsstrij ders uit de Tweede Wereldoor log, bekend als 'de 33 van Soesterberg'. De plechtigheid werd bijgewoond door familie leden, oud-verzetsstrijders en andere belangstellenden. Kin deren van groep 8 van basis school De Egelantier uit Soest verzorgden, zoals ieder jaar, samen met militairen van de vliegbasis de herdenking. De 33 Nederlanders die jaarlijks worden herdacht, verzetten zich tijdens de Tweede Wereldoorlog vanaf het begin van de Duitse be zetting van Nederland tegen de schending van vrijheid en ver draagzaamheid. Zij waren voorna melijk afkomstig uit Amsterdam, Hengelo en Deventer. De meeste mannen waren werkzaam als me taalbewerker, stukadoor, los arbei der, schilder, monteur, elektricien, landarbeider, stratenmaker, ban ketbakker en gemeentewerkman. Op 19 november 1942 betaalden zij met hun leven voor hun idealen toen zij door de bezetters werden doodgeschoten op de vliegbasis Soesterberg. Op verzoek van de Stichting Fe bruari 1941 schenken de kinderen van basisschool De Egelantier uit Soest aandacht aan de fusillade plaats en de gebeurtenissen die daar hebben plaatsgevonden. De kinderen die de Tweede Wereld oorlog niet hebben meegemaakt en van wie de ouders veelal niet in Nederland zijn geboren, voorko men hierdoor dat een deel van de historie verloren gaat. Een deel dat aantoont dat zelfs onder de moei lijkste omstandigheden, mensen zich hebben verzet tegen onrecht. De plechtigheid begon in het Of ficierscasino aan de Kampweg, waar de schoolkinderen en de commandant vliegbasis Soester berg, kolonel-vlieger T.H.W. ten Haaf, de deelnemers ontvingen. In het Ófficierscasino werden de be langstellenden welkom geheten door kolonel Ten Haaf. Met bus sen ging het gezelschap naar de Niet eens zozeer voor de ver koop al is het natuurlijk wel plezierig als je niet alle uitge stalde spullen mee terug naar huis hoeft te nemen- maar vooral voor de gezelligheid, dat is het antwoord op de vraag waarom hobbyisten meedoen aan de creatiefmarkt in Soesterberg. Het was dit jaar niet anders, met dit verschil dat het aantal bezoekers per keer lijkt toe te nemen. Dat was te meer opvallend, omdat het weer niet bepaald uitnodigde voor een bezoek aan De Drie Ei ken. Gezelligheid kenmerkte ook dit jaar de markt, zowel onder de deelnemers als onder de bezoe kers. Er zijn er die al jaren mee doen of uit zijn op bijzondere pre sentjes voor de komende feestda gen. Die waren er te kust en te keur. Van prachtige herfststukjes tot houtsnijwerk, van bijzondere ansicht- en wenskaarten tot schil derijtjes. Allerlei vormen van huis vlijt waren er te zien - en te koop. De deelnemers zijn altijd vol lof ovèr de organisatie door Irmgard Lensink. Ze komen dan ook alle maal graag terug, volgend jaar in maart weer tijdens de vooijaars- creatiefmarkt. Eigenlijk kan er pas bij het uitvallen van een deelnemer een nieuwe worden toegevoegd, want met 24 bezette tafels is de ontmoetingsruimte van De Drie Eiken net niet te vol om de bezoe kers nog enige vrijheid te geven voor het bekijken van de zelfge maakte artikelen die er aangebo den worden. Het aantal aanmel dingen voor deelname is dan ook altijd groter dan de beschikbare ruimte. Wel een bewijs dat de deelnemers het plezierig hebben in Soesterberg. De reacties van hen waren na af loop dan ook zonder uitzondering positief. De één had uiteraard meer verkocht dan de ander, maar sommige 'kraamhouders' hadden dan ook eerder een kijktafel dan een verkooptafel. Ze hadden het Namens de kinderen van de school De Egelantier droegen Has- san Aliachmed en Jasmyna Ismael de krans naar het verzetsmonu- ment ter nagedachtenis aan 'de 33 van Soesterberg'. Foto: Pol de Soeten. fusilladeplaats. Na een korte tocht door het bos kwam men bij het ruwhouten kruis op de fusillade plaats. Hier verzorgden de domi nee van de vliegbasis en de kinde ren de plechtigheid. De dominee hield een korte toespraak waarna de kinderen een lied zongen en een gedicht opzegden. De kinderen sloten de plechtigheid af met het opnoemen van de na men van 'de 33 van Soesterberg'. Na de kranslegging door Jasmyna Ismael en Hassan Aliachmed klonk: 'The Last Post' en werd een minuut stilte in acht genomen. De kinderen sloten de herdenking af met het neerleggen van een anjer bij het monument waarna zij voor een kort samenzijn terugkeerden naar het Officierscasino. Als inwoner van de gemeente Soest heb ik met belangstelling de afgelopen weken, maanden de gang van zaken rond het voor keursrecht Amersfoortsestraat en daarmee verbonden realisatie van het Ecoduct gevolgd. De informa tieavond op 11 november jl. van het CDA in Soesterberg was voor mij dan ook een goede aangele genheid (overigens mijn eerste) om eens kennis te maken met de politiek en de discussie die daar mee samenhangt. De voorlichting van de heer Krol (CDA) over het totale project van de Heuvelrug kwam als een water val over mij heen. Dat het hele project honderden miljoenen zou gaan kosten was mij al bekend, maar dat dit plan plaatsvindt op grond van vage informatie van ecologen e.d. deed mij denken aan -de Betuwelijn. Er werd luchtig over heen gestapt onder het mom van 'goed voor de natuur'. Geen reactie uit de zaal kon de enorme waterval aan infor matie tot stoppen dwingen, im mers moest deze eerst opdrogen. Het doordraven van de heer Krol noopte diverse aanwezigen tot het stellen van vragen, echter werd dit niet toegelaten. Tot ieders grote verbazing werden de meningen en vragen van met name het actieco mité in de kiem gesmoord. Geen discussie mogelijk dus! Op de vraag wat het standpunt van het CDA zou zijn, wanneer de bevolking massaal tegen het voor keursrecht zal stemmen, kwam een nietszeggend antwoord zoals 'eerst de uitslag van het referendum'. Heeft het CDA dan geen mening? Of misschien durft men die niet te geven? Tijdens het vragen stellen keek de heer Krol regelmatig la cherig om naar mevrouw Roomen (fractievoorzitter) en de gespreks leider. Op mij - maar ook op an deren - kwam dat tamelijk arro gant over. Aan het eind van de avond nog een afsluitende waterval aan woor den i.v.m de woningbouw in Soesterberg. Met de stelling van het CDA; 'dankzij het ecoduct sinds de jaren 60 weer woningen', sloeg de heer Krol de plank volko men mis. Vanaf die jaren zijn im mers Eggermonde, Steenberge, Wostok en Mercury gebouwd. Resumerend kan ik zeggen dat mijn eerste directe kennismaking met de gemeentepolitiek niet po sitief was. A. Swart, Soesterberg echter zonder uitzondering naar de zin gehad. De creatiefmarkt in Soesterberg is dan ook telkens een soort reünie van zowel deelnemers als bezoekers. Het staat dan ook wel vast dat volgend jaar, als de voorjaars-creatiefmarkt wordt ge houden, weer veel bekende gezich ten aanwezig zijn. •De creatiefmarkt is er niet alleen om stil te zitten, maar ook een mooie gelegenheid om te laten zien hoe de hobbyist werkt, zoals deze houtsnijders. Foto Eemland Pers,

Soester Courant | 2004 | | pagina 15