4» Soest 2002 krijgt voor bouwplan geen poot aan de grond Nog geen tweede brandweerpost I 49 ELIG! Visser Boerenstreek I komt een boel parkeerruimte te kort Waterschap met nieuwe visie ACTUEEL r Grote opkomst op avond voor nieuwe inwoners ITTE REUS EUS pak 3 kilo PSI COLA OF 7-UP s GLORIE KANJERS Debat ontaardt in onverkwikkelijkheden IGGI MIX LORANK iPPELEN >NADEN gram 2.99 Voor centrale uitruk nabij Overhees-Klaarwater >TalenGWOEP« Taaltrainingen voor alle talen Fotowedstrijd Landschapsplan Bewoners houden handtekeningenactie Bestuursvergadering Waterschap: 25/11 Man bekeurd voor onjuist aanbieden afval De Grootste Soester Aller Tijden Geen verhoging DB waterschap Witgoed specialis Jj -PAGINA2 VOENSDAG 24 NOVEMBER 2004 SOESTER COURANT otemam 100 gram-j^s 0." O.69 O.39 8>. VEMBERMETING ïUMENTENBOND BEWUST HET: L flacon 3 liter of IS pak 64 stuks iorten, fles 1,5 liter /liter ten, flacon 850 ml ►sr diverse soorten per pak diverse smaken pak 1 liter net 2 kilo 0.75/kilo ïen afgetekende meerderheid 'an de gemeenteraad -16 van le 26 aanwezige leden - ziet liets in het plan van de raads- raetie van Soest 2002, die op iet In de Ruimte-terrein ach ter de Insingerstraat zo'n 70 ^oningen en appartementen voor 'starters' wil bouwen. Het voorstel om de 'rode con- iur' - waarbuiten niet ge- uwd mag worden - ter plaat- aan te passen haalde het jpnieuw) niet. :rder dit jaar lanceerde Soest i02 een initiatiefvoorstel voor 48 _jopwoningen vanaf 155.000. êmdat met name CDA en WD het plan toen van de hand wezen r grond van de kosten paste de {actie het plan aan, o.a. met een tal appartementen met een [rijs van 98.000. En intussen ad de fractie haar licht opgesto- :n bij de provincie en daar verno- ien dat er - procedureel gespro- in - nog best mogelijkheden wa- ;n om het te realiseren op dit 'ver- jauperde' stukje Soest, als tenmin- :e het College van B. en W. het irovinciebestuur zo ver zou kun- ien krijgen om in het Streekplan 'in te breken'. Fractievoorzitter eun Middelkoop diende, om B. ;n W. daartoe te bewegen, een notie in. loewel hij rekening hield met de veerstand bij met name de coali- iepartijen GGS, CDA en WD, ekende Middelkoop toch op enig lissident gedrag, met name bij de WD. Hij eiste daarom hoofdelij ke stemming en -kreeg gelijk: twee WD-ers vielen uit de boot, de le den Joke Mulder en Peter van der Torre, die vonden dat elk initiatief om de woningnood onder jonge ren in Soest te verminderen moest worden aangrepen. Dat was trou wens ook voor de PvdA en GroenLinks de doorslaggevende overweging om voor de motie te stemmen. Vogelvrij Voordat het zo ver was voerde de raad echter een debat op het scherp van de snede, waarbij voor al CDA-ffactievoorzitter Margreet van Roomen tegen het plan fulmi neerde. Als we dit toestaan is voortaan ieder weiland in Soest vogelvrij,' meende ze. Ze geloofde er ook niets van dat de provincie ooit haar medewerking zou geven aan het verplaatsen van de 'rode contour'. Ook volgens Peter Hoe- bee (WD) was dat een luchtkas teel. Paul Lemmen (PvdA) wees er echter op dat het juist een goe de gelegenheid was om mee te werken aan de leniging van de woningnood in Utrecht, waar in de nabije toekomst nog plek gezocht moet worden voor zo'n 43.000 woningen. Volgens Wim Roest (D66) was het plan wel sympathiek, maar het 'middel' fout. 'Het wordt een la chertje ais Soest nu opeens weer iets anders wil met dat gebied.' Hij waarschuwde in dit verband op nieuw voor 'incidentenplanologie' of 'kavelstaren'. Ans Mann (GroenLinks) liet weten dat haar_ partij- na een stormachtige inter ne discussie - akkoord ging met het plan. Het gebied was volgens haar lang niet zo kwetsbaar als sommigen wilden doen geloven ('dan hadden we er eerder maar zuinig op moeten zijn'). Yolande Gastelaars (GGS) hield het kort en bondig bij: 'We willen alles doen voor jongerenhuisvesting, maar dit zien we niet zitten'. En Chris van Vuuren (ChristenUnie). hield liever vast aan de 'sociale doelstelling' van de bestemming. Sneer Het debat ontaardde vervolgens in een reeks onverkwikkelijkheden. Van Roomen stak de lont in het kruitvat met een nogal rancuneu ze sneer over de betrokken pro jectontwikkelaar (i.c. het oud- CDA-raadslid Jan Smeeing), die eigenaar is van het perceel. Ze suggereerde - zonder zijn naam te noemen - dat Soest 2002 zich wel wat erg gemakkelijk voor diens karretje liet spannen (hoewel hij het terrein t.z.t. voor slechts 1,00 aan de gemeente wil overdragen), daarmee in feite insinuerend dat de fractie in strijd met de ambts eed handelde. Middelkoop rea geerde woedend met de opmer kingdat Soest 2002 'een 'fatsoen lijke partij' is. Burgemeester Jans sen vond, na enig aarzelen, dat de opmerking van Van Roomen ook niet door de beugel kon. 'Dit is wat mij betreft niet uitgesproken...' In de tweede ronde deed Middel koop nog een klemmend beroep op de andere fracties om het voor stel te steunen, maar dat mocht niet baten. Hij wees er o.a. op dat zijn fractie een uurtje eerder de motie had gesteund voor het be houd van de polikliniek. 'Ook hier geldt: waar een wil is, is een weg...' Maar de standpunten veranderden niet neer, als iemand dat al voor mogelijk had gehouden. Afgehamerd Burgemeester Janssen bracht de motie vervolgens in stemming en bood daarbij - zoals gebruikelijk - de gelegenheid voor een korte stemverklaring. Raadslid Tijmen Koelewijn van Soest 2002, die de mores van de raad nog niet zo goed bleek te kennen, dacht die wel te kunnen gebruiken voor een uitvoerig betoog over zijn teleur stellende ervaringen in de gemeen teraad tot nu toe (dat had moeten uitmonden in een rechtstreekse aanval op het CDA en CDA-wet- houder Bart Krol), maar werd door Janssen na anderhalve mi nuut afgehamerd. Koelewijn ont stak daarop in grote woede en kondigde aan de vergadering te verlaten. Volgens Janssen zou dat 'geen sterk gebaar' zijn, en Koele wijn bleef vervolgens dan ook maar zitten, om nog mee te kun nen doen aan de (hoofdelijke) stemming. Dat hielp trouwens niet veel, want met 16 tegen 10 stem men werd de motie verworpen. Voor het voorstel stemden de frac ties van Soest 2002 (4 stemmen), de PvdA (2 stemmen), Groen Links (2 stemmen) en de 'dissi denten' Mulder en Van der Torre van de VVD. Het invoeren van een centrale uitruk door het Soester brand weerkorps heeft vertraging op gelopen doordat er nog geen tweede verzamelpunt, nabij Overhees-Klaarwater, is ge vonden. Aanvankelijk leek het erop dat een goede huurlocatie beschikbaar zou komen, uit eindelijk kon hierover met de verhuurder geen overeenstem ming worden bereikt. De brandweer is daarom nog steeds op zoek naar een alternatie ve locatie, waarvoor de grondslag ligt in het Regionaal Dekkingsplan. Volgens dit plan geeft een neven- post een duidelijke meerwaarde aan de brandweerzorg in Soest. Dat zei commandant Ron Lettin- ga op de jaarlijkse korpsavond van de brandweer, zaterdagavond in de kazerne. Tijdens die bijeenkomst maakte de burgemeester aanstel lingen en bevorderingen bekend, reikte hij diploma's en certificaten uit en huldigde hij jubilarissen. Bovendien maakte hij bekend dat de aanstelling van Martin Onwe- zen, ondanks het bereiken van de leeftijd waarop men geacht wordt het korps te verlaten, met een jaar is verlengd. Lettinga stelde vast 'dat we met vereende krachten, een positieve instelling en een flexibele geest van goed hulpverleningsschap hebben blijk gegeven. Dit heeft een groeiend vertrouwen in onze orga nisatie opgeleverd.' Wel stelde hij vast dat de voor dit jaar geplande vervanging van voertuigen en ademlucht door een aantal facto ren, zoals financiële haalbaarheid en verplichte Europese aanbeste ding, niet werden gerealiseerd. De hoop is daarvoor nu gevestigd op volgend jaar. Positief oordeelde hij over de invoering van het ploegen- en piketsysteem. In het afgelopen jaar is er, met uit zondering van de binnenbrand in restaurant-bar 't Luykje, geen sprake geweest van grote inciden ten. Wel is het aantal uitrukken fors toegenomen. Bedroeg dit vo rig jaar voor Soest en Soesterberg samen zo'n 400, nu heeft alleen Soest al dit aantal bijna bereikt. Overigens is het aantal keren loos alarm behoorlijk hoog. Het streven is erop gericht daar meer vat op Je krijgen. Lettinga bedankte ten slot te iedereen voor zijn inzet, met name ook de vrijwilligers die zich. hebben beziggehouden met de res tauratie van een unieke brandweer auto, bekend als de oude nevel. Omdat de partners hen zo vaak hebben moeten missen, zette de commandant hen in het zonnetje. Hij bood hun als eersten een glas wijn aan uit de fles waarvan er voor iedereen één beschikbaar was, voorzien van het unieke tin nen logo met daarop zowel de oude nevel als de antieke Austin van het korps Soesterberg. Inmiddels had twee keer het 'Lang zal ze leven' geklonken: voor het lid Edwin Wigtman en voor de echtgenote van burgemeester Koos Janssen. Voor haar kreeg hij bloe men mee. De burgemeester zei in zijn toespraak dat uit een represen tatief landelijk onderzoek is geble ken dat 90 procent van de bevol king de brandweer betrouwbaar vindt. Dat is best opvallend, 'om dat in deze tijd kritiek eerder ge geven is dan een compliment, dat het wantrouwen vaak groter is dan het vertrouwen, en dat er altijd wat te mopperen valt, waar dan ook over. Dat is tegenwoordig zo'n beetje het klimaat,' aldus de burge meester. Hij was uiteraard verheugd 'dat de brandweer op zo'n geweldige ma nier uit het onderzoek is gekomen'. In dit verband wees hij op het gro te belang van communicatie. Die moet niet alleen intern goed zijn, maar ook naar buiten toe, 'want goed werk en een goede commu nicatie houden de betrouwbaar heid op peil.' Een voorbeeld hier van is het actueel houden van de website www.brandweersoest.nl. Ook op andere manieren moet de brandweer naar buiten brengen wat ze allemaal doet. Burgemeester Janssen stelde vast 'dat het een goed jaar is geweest, waarin de brandweer volop in ont wikkeling was, waarin velen zich hebben ingespannen om hun bes te brandweerbeentje voor te zet ten. Daarom gaan we met vertrou wen op weg naar het nieuwe jaar.' Vervolgens reikte hij de aanstellin gen uit aan de nieuwe aspirant brandwachten, Mark van Arkel, Johan van Dasselaar en Jan van Brummelen; maakte hij de bevor dering en vaste aanstelling bekend van Sytske de Boer-van der Leest, Diederik Broekman, Matthijs Bur gers, Robert van der Velde en Rob Westland, terwijl door omstandig heden Marcel Oosterbeek en Nick Letteboer een tijdelijke aanstelling kregen. Een certificaat was er voor vier brandweerlieden die in het Engelse Morthon-in-Marsh de zware operationele training voor brandweerofficieren en bevelvoer ders hadden gevolgd, Arie van der Baan, Ronald Christiaans, Bram de Rijke en Ries Steenman. Ten nec/er/anc/ Talengroep Nederland verzorgt trainingen op maat voor individuele cursisten en groepen: taaltrainingen (alle vreemde talen) trainingen Nederlands voor anderstaligen Wij verzorgen ook trainingen met open inschrijving voor Engels, Duits en Nederlands als tweede taal. Andere talen in overleg. De groepsgrootte bij deze trainingen is (maximaal) 6 cursisten. De trainingen zijn volledig op maat, worden regelmatig gestart en zijn gericht op uw werksituatie en/of uw privé- situatie. Verdere informatie is beschikbaar. Ook voor vertalingen en tolkenservice kunt u bij ons terecht. Talengroep Nederland regio Midden is geves tigd op de Amsterdamsestraatweg 41A te Baarn. We zijn als volgt bereikbaar: tel. 035 - 5435235, regiomidden@talengroep.nl, www.talengroep.nl. Gisteravond heeft in het gemeen tehuis van Soest de prijsuitreiking plaatsgevonden van de fotowed strijd in het kader van het land schapsontwikkelingsplan Eemland. In totaal stuurden 35 mensen 96 foto's in. Prijswinnaars zijn: (1.) Hans Erkelens, Bunschoten (schaapskudde op de Eemdijk); (2.) Wim Smeets, Bunschoten (slootkant in Bunschoten); (3.) Johan van Vulpen, Amersfoort (fietsers op de Coelhorsterweg). Zij ontvingen allen een regionaal verrassingspakket van de Eem- landhoeve. Momenteel werken de gemeenten Baarn, Bunschoten, Eemnes en Soest samen met het Gewest Eem land en Brons+partners land schapsarchitecten aan een land schapsontwikkelingsplan. De laat ste jaren is veel aandacht besteed aan het ontwikkelen van beleid voor het buitengebied. Het resul taat is een brede verzameling be leidsdocumenten rondom thema's als recreatie, natuurontwikkeling en cultuurhistorie. In het land schapsontwikkelingsplan wordt die brede verzameling verwerkt naar één integrale visie, die als basis dient voor de vertaling naar con crete uitvoeringsprojecten. Op dit moment is het project in de fase van de visievorming. Meer daar over is te vinden op de websites van de deelnemende gemeenten of van het Gewest Eemland. PAGINA 3 De welkomstavond voor nieu we inwoners van de gemeente Soest is ook dit jaar weer een succes te noemen. Vorige week dinsdag maakten zo'n 300 be woners van deze gelegenheid gebruik om kennis te maken met de gemeente en haar be stuur. Naast een welkomstwoord van het college van burgemeester en wet houders was er voor de bezoekers een kramenmarkt, waar zij infor matie konden krijgen over bijvoor beeld wijkbeheerteams, de ge meenteraad en het referendum. De nieuwe inwoners werden ontvan gen door burgemeester Janssen en gemeentesecretaris mevrouw Bak ker. Tijdens de koffie konden men sen rondkijken op de informatie markt. Veel interesse was er voor de mogelijkheid om via de compu ter het eigen huis vanuit de lucht te zien. Ook bezochten veel inwo ners de informatiestand over het referendum. Hier kon men onder andere alvast kennismaken met de stemmachine die voor het referen dum gebruikt zal worden. Van de stemmers die alvast oefenden was tweederde voor het besluit van de gemeenteraad waarover op 19 ja nuari 2005 wordt gestemd. Na de koffie werden de nieuwe in woners verwacht in de raadzaal. Na het voorstelrondje van het col lege van burgemeester en wethou ders was het woord aan de inwo ners om vragen te stellen. Ruim twintig mensen maakten hier ge bruik van. De onderwerpen waren zeer divers: van openbaar vervoer tot vuilcontainer. Er waren veel positieve opmerkingen, waarbij vooral de waardering voor de klantvriendelijkheid van de ge meente naar voren kwam. Ook uitten een aantal mensen een klacht. De verantwoordelijke wethouders gaven ter plekke tekst en uitleg. Klachten die niet op de avond zelf opgelost konden worden, werden genoteerd en zullen zo snel moge lijk worden afgehandeld. Na af loop was er tijdens de informatie markt een gezellige borrel en mu ziek van de Swing Collection. Bij vertrek kregen alle gasten het boekje 'Een jaar op de Neng'. Kinder- en jongerentelefoon 0800 - 0432 Elke dag en nacht bereikbaar slotte werden vijf jubilarissen in het zonnetje gezet, Willem Jongerius en Ton Kraaikamp en Harry Lip, Erik Rutten en Rob Thyssen voor 12,5 jaar brandweerdienst, Erik van den Hoek voor 20 jaar en Har- rie Tolboom voor 25 jaar. Zij kre gen door de burgemeester de bij behorende onderscheiding opge speld. Namens de vereniging bood voorzitter Martin Onwezen hen een aandenken aan. Voor de part ners waren er bloemen. De avond werd afgesloten met een informeel gedeelte in de feestelijk aangeklede remise. In nauwelijks een week tijd beeft Marjan Scholten, be woonster van de Disselboom, bij elkaar ruim 170 handteke ningen opgehaald in haar wijk. Die heeft ze afgelopen maan dag aangeboden aan loco-bur gemeester Harry Witte. De Boerenstreek heeft veel te wei nig parkeerruimte, vindt ze. Marjan staat dus niet alleen. Het overgrote deel van de buurtbewo ners is het volstrekt met haar eens. Ook zij zien iedere dag met lede ogen aan dat het in Soests jongste woonwijk vaak 'vechten' om een parkeerplaatsje is. Bij de opzet van de wijk is uitgegaan van 1,1 par keerplaats per woning, maar de gemeente Soest is daarbij wat kort zichtig geweest. De parkeernorm is inmiddels al verhoogd tot 1,4 plaats per woning, en zelfs is er al sprake van 1,6 parkeerplaats voor ieder huis. Dat heeft alles te maken met de ontwikkeling van het auto bezit. Veel gezinnen hebben al twee auto's voor de deur en in heel wat huizen wonen ook volwassen kinderen, die inmiddels ook over een auto beschikken en. die graag zo dicht mogelijk bij de deur zet ten. Aan de Disselboom speelt overi gens nog een ander probleem, en dat is het tijdelijke parkeerverbod dat de gemeente heeft ingesteld in verband met het zware bouwver- keer dat door de straat moet voor het flatgebouw dat daar verrijst. De bewoners willen graag dat het verbod wordt beperkt tot werkda gen tussen 8:00 en 17:00 uur. 'Ie dereen werkt; de wijk is 's morgens om zeven uur meestal al 'schoon',' aldus Marjan Scholten. Ze belde direct met de gemeente toen de borden werden geplaatst en kreeg gedaan dat de toevoeging 'maan dag-vrijdag' er al een paar uur la ter op een onderbordje bij kwam te staan. Maar niet 'van 8 tot 5', om verwarring te voorkomen- Dat eerste contact stimuleerde haar om door te gaan met een ac tie voor verruiming van de par- keermogelijkheden, die veel bewo ners steeds meer een doorn in het oog is geworden. 'Er zijn best nog, wel wat hoeken en gaten waar par keerruimte gecreëerd kan worden,' legt ze uit. En in sommige straten ,ziin de parkeerplaatsen volgens haar ook wel ruim bemeten, zoals de Hofstedering. 'En er zijn ook .heel wat mensen die graag op hun eigen terrein - de voortuin - wil- De nieuw aangestelden, geslaag den, gecertificeerden en jubilaris sen gingen na afloop met burge meester Janssen (r.) en comman dant Lettinga (m.) op de foto. Foto: Brandweer Soest. Waterschap Vallei Eem wil op professionele wijze zorgen voor veilige dijken, schoon wa ter en optimale waterpeilen te gen maatschappelijk aan vaardbare kosten. Dat staat in de Concept-Visie 2010 van het waterschap die het Algemeen Bestuur op 25 november moet vaststellen. De koers van het waterschap ver andert weinig. Veel onderwerpen uit de vorige visie komen ook in de nieuwe visie langs. Het waterschap spreekt zich wederom duidelijk uit om het operationele grondwater- beheer van de provincie over te nemen. Dijkgraaf en Heemraden, het dagelijks bestuur van het wa terschap, stellen aan het Algemeen Bestuur voor om geen commissies vanuit het bestuur in te stellen, zoals bij veel andere waterschap pen en bij gemeenten wel het ge val is. Commissies vertragen de besluitvorming en leiden tot een grote papierwinkel en extra kosten. Veel aandacht in de visie gaat uit naar het onderwerp integriteit. Zowel bestuurders als medewer kers moeten zich er voortdurend van bewust zijn dat men voor de gemeenschap werkt. Integriteit gaat verder dan eerlijkheid en be trouwbaarheid. Ook klantgericht heid, objectiviteit, fatsoen en res pect spelen daarbij een rol. Nieuwe taken Net als in de vorige visie blijft het waterschap voorstander van het overdragen van het grondwaterbe- heer. Nu is de provincie nog grondwaterbeheerder. Omdat grondwater en oppervlaktewater elkaar sterk beïnvloeden ligt het voor de hand dat waterschappen deze taak gaan uitvoeren. Voor wat betreft het beheer van de gro tere waterwegen als vaarweg ziet het waterschap geen rol voor zich zelf weggelegd. Die taak is een provincietaak, omdat er grote eco nomische belangen mee gemoeid zijn. Verder besteedt de visie aandacht aan het personeelsbeleid, kennis management, en de samenwerking met andere organisaties. De huidi ge organisatiestructuur staat daar bij niet ter discussie. Die past bij de taken en de wijze van werken. Ook de bestuursstructuur blijft onveranderd als het aan het Dage lijks Bestuur ligt. Wel ligt het voor de hand om het huidige bestuur een iaar extra te geven, omdat er in 2008 naar verwachting verkie zingen komen voor alle water schappen in Nederland. Missie De missie voor Waterschap Vallei Eem voor de komende vijf jaar luidt: 'Wij beschermen onze inwo ners tegen overstromingen en ern stige wateroverlast. Wij zorgen voor schoon en levend water en een waterpeil dat aansluit bij het gebruik van de grond. Wij doen dat milieu- en kostenbewust, ge richt op samenwerking.' Het Algemeen Bestuur van Water schap Vallei Eem vergadert op donderdag 25 november 2004 in het Waterschapshuis, Fokkerstraat 16 in Leusden. De openbare ver gadering begint om 9:30 uur. Op de agenda staan o.a. belastingtarie ven en de begroting voor 2005; visie 2010; handhaving buitenge bied; bezoldiging dagelijks be stuursleden waterschap; bestuurs- rapportage van het waterschap van mei tot september 2004. Marjan Scholten overhandigt lo goburgemeester Harry Witte de handtekeningen, geflankeerd door Hanneke Roskam en Remco van Dijk. Foto: Soester Courant. len parkeren, maar dat mag dan weer niet.' Sommige mensen gaan liever niet meer met de auto op stap, omdat ze dan gegarandeerd hun plekje kwijt zijn, aldus Marjan. 97% mee eens Voor de 361 woningen die Marjan en haar medecomitéleden in hun onderzoekje hebben betrokken zijn in de wijk in totaal 417 parkeer plaatsen beschikbaar. Van de 180 bewoners die ze hebben benaderd reageerden er 174 (97 instem mend; de 6 overigen vonden dat het geen zin had (2, =1 of had den geen auto (4, 2 al was dat voor anderen geen beletsel om toch de handtekening te zetten. Afgelopen maandag togen Marjan, Hanneke en Remco gezamenlijk naar het gemeentehuis om de handtekeningen over te dragen aan de burgemeester, maar die was er niet. Wethouder Harry Witte toon de zich bereid de klachten aan te horen en kondigde aan dat de be woners zouden worden uitgeno digd voor een hoorzitting om hun bezwaar tegen het parkeerverbod toe te lichten. Dan zou ook de rest van de parkeerproblemen aan de orde kunnen komen, beloofde hij. Of het nog zin had om door te gaan met de handtekeningenactie, wilde het comité nog weten. Dat dacht Witte niet... Een 44-jarige Soester is door de politie bekeurd voor het onjuist aanbieden van afval bij de vuil stortplaats van de RMN aan de Schans. Medewerkers van de Reinigings dienst Midden-Nederland troffen op dinsdag 9 november een aan hangwagen aan buiten de afzetting van de vuilstortplaats die geheel volgeladen was met afval. De aan hangwagen was een wrak. Er zat geen kentekenplaat op de aan hangwagen en de banden zaten niet meer om de velgen. Na onderzoek door de eigenaar werd de politie opgespoord. De man kreeg een bekeuring van 260 euro en zal ook de kosten moeten betalen voor het opruimen van het afval. De bioloog/schrijver Rinke Tol man is De Grootste Soester Aller Tijden. Hij werd geboren in Oos terzee (Lemsterland) en was ge trouwd met de Amsterdamse on derwijzeres/fotografe Ka the Mus- sche. Het kinderloze echtpaar woonde van 1922 tot 1981 in Soest, waar een fietspad over de Eng zijn naam draagt. Hij stierf in De Lichtenberg te Amersfoort en ligt begraven aan de Veldweg. Jac. P. Thijsse typeerde de be faamde 'wandelaar in weer en wind' (uitg. Historische Vereni ging, 1991) als 'een natuurgenie- ter met tien ogen'. Zie ook; 'Het Eemland 2' Utrechtse biografie ën (SPOU, Utrecht 1999). De autodidact Tolman schreef met een kroontjespen duizend artike len, schetsen, studies, verhalen, meer dan vijftig boeken, verzamel bundels en vertalingen uit het Duits, Deens, Noors en Zweeds. Onderwerpen waren zijn omzwer vingen (de Neng, Eempolders, Soesterveen), zijn natuurbeleving, zijn specialisaties: vogels ('De Kie vit'), vissen, vlinders, planten en de mens daartussenin. 'De Pallieter van Soest', zoals hij werd genoemd, liep altijd, kon zelfs niet fietsen, heeft nooit een auto bestuurd en gebruikte geen schrijfmachine. Hij zat in de oor log een poos in Sint Michielsgestel en schreef in 1948 samen met zijn vrouw onder het pseudoniem R. van Oosterzee het bundeltje 'Wij vergeten niet..., verzen van oorlog en bevrijding'. Van 1947 tot 1949 zat hij in de ge meenteraad voor de Partij van de Arbeid. De burgemeester joeg bei de Artishockers hun huisje aan de Parklaan uit een flat in voor de nooit gerealiseerde Centrumplan nen en de Centrumweg, een soort 'groene brug voor de toekomst' avant la lettre. Het huisje staat er nog steeds. Soest eerde hem op zijn tachtigste verjaardag met de Zilveren Ere penning van de gemeente. Hij wandelt met het landschap aan zijn hand spreekt liefdevol met dier en plant sterft taailoos in een kinderledikant. De Soester historicus/journalist Hans Kruiswijk schreef mij op 12 november 2004: 'Het is zonne klaar dat Rinke Tolman De Groot ste Soester Aller Tijden is. De veldbioloog, natuurliefhebber en schrijver heeft zwervend onder de Open Hemel de onvergankelijke waarden van de natuur in Soest en omgeving vastgelegd. Met zijn wa pening van pen en vertelkunst heeft Rinke, ondersteund door zijn schildvrouwe Katlie Mussche met haar poëzie en camera, tijdlo ze schoonheid vastgelegd. Een be scheiden mens, die wars van egot ripperij en politiek gedoe zoveel mensen bewust maakte en maakt van de noodzaak het Heem heel te houden, verdient de titel. Want zijn rondwandelen op aarde is van universele betekenis'. Dijkgraaf en Heemraden van Wa terschap Vallei Eem vinden het niet wenselijk om de vergoeding voor de heemraden (leden van het dagelijks bestuur) te verhogen. Wel stelt men voor om de vergoe ding voor de waarnemend dijk graaf te verhogen naar 35 procent (was 25 procent) van het salaris van de dijkgraaf. Die verhoging is reëel omdat de waarnemend dijk graaf meer tijd in het waterschap steekt dan eerder was ingeschat. Dat staat in een voorstel van het Dagelijks Bestuur aan het Alge meen Bestuur. Aanleiding voor het onder de loep nemen van de salarissen van de bestuurders van het waterschap is de wijziging van de rijksregeling voor de vergoeding aan waterschapsbestuurders van afgelopen zomer. Die regeling biedt de mogelijkheid om de ver goeding voor heemraden te verho gen tot 40 procent van het salaris van de dijkgraaf en voor de waar nemend dijkgraaf tot maximaal 45 procent. De heemraden van het waterschap krijgen een vergoeding voor hun bestuurswerk van 20 procent van het salaris van de dijk graaf. Gemiddeld besteedt men ongeveer een dag per week als waterschapsbestuurder. De waar nemend dijkgraaf besteedt bijna twee dagen per week aan het wa terschap. Inbouwspecialist INBOUW APPARATEN ALLE MERKEN •GRATIS INMETEN •GRATIS MONTAGE •SNELLE LEVERING t 35a Tel. 035 - 602 93 60-

Soester Courant | 2004 | | pagina 3