(METELS »e VVD en het referendum Winkelkring Prijzenfestival Nieuwe tarieven waterschap roor jongeren is geen plaats in Soest! UTER VIAN -OPINIE r IVARIAÏ nszorg €995.- FEIKEN Sint komt zaterdag op bezoek in Hartje Zuid! Therapeutenkring helpt kinderen met faalangst expert SCHOEMAKER 'Mensendieck' nu onderdak in Residence Souveraine Aanvullende training voor jongeren met bromfiets "pAGÏNAg WOENSDAG 24 NOVEMBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 7 Waterschap houdt Praktijk van Freya van Jaarsveld 3 miljoen over Bijna iedereen betaalt in 2005 minder ^ESPRESSO. Bromfietser aangereden www.nespresso.com TE HUUR financieel adviseurs Tel. 033 461 33 47 Tel. 030 233 25 52 ;er Tel. 033 463 04 94 tlaan 26 te Soestduinen n zorg in SOEST/BAARN. dagelijks inschakelen voor: hulp oudelijke hulp rging en verpleging uliere zorg (AndereZorg) hulp or Bunschoten-Spakenburg telefoon 033 - 299 46 69 iTSEN. rg, Ra- 0346- met Wasiel /eg 38. 0 v.o.f. sloop- 'n-rdw. 1 en di- n. On- >rraad. rovof.nl voll. G met tuin. ;l. Tel. >1938. Soest I. gez. toilet inv. 1 17515. zater- 12.00 inweg TER- eens Ie 2e 'illen- Tel: vr/za jr bij \LIFE en te t. Van elaan 'Iwerk H Tra- ijt en lectie rdijn- aflex, ectie ATIS uren. ling- traat 5324. 3.00- 0 en 17.00 dig? Jde? WH- 443. Wasiel Steitner= WONING STOFFEREN op z'n best. Wonen in stijl. De winkel met Service waar u altijd slaagt. Lange Brinkweg 38. Van de Groep PIANO'S, vleugels. Mooie collectie piano's, stemmen, transport, huur met recht van koop. Bel voor bezoek showroom: 06- 51244964/033-2984376 Bunschoten. www.piano-groep.nl. ^SMttSLE AANBIEDING GESLOTEN GASWANDKETEL .g^0E5IWHD1G TIJDELIJK ARNHEMSEWEG 149 - AMERSFOORT TEL: 033-4621162-FAX: 4655423 www.feiken-verwarming.nl Kraaij naast Aldi Baarn 6 dagen per week open Zaterdags op de markt in Zeist Kleine spruitjes 500 gram 0.29 Grote komkommers 0.39 Andijvie 500 gram 0.49 Mooie prei kilo 0.49 Vers gesneden hutspot pak 500 gram 0.59 2e pak 0.29 Witlof klasse 1 500 gram 0.69 Grote bloemkool per stuk 0.79 Doyenne of Gieser Wildeman peren 4 pond 1.50 Jonagold of Elstar 6 pond 1.99 Hand-en perssinaasappels uit Spanje 6 pond 1.99 Kistje dementi nas 2Vz kilo 1.99 Kilo roodstovers 0.09 T/m 25-11 bij besteding 6 euro. J rheen ViComputer Amersfoort onweg 9T sfoort 3 4701475 decomputervakman.nl decomputervakman.nl i Isselt in Amersfoort icomputervakman.nl (Open brief aan alle Soesters) jns mooie woningbouwplan ^oor jonge starters op het ter- ein van 'In de Ruimte', een nitiatief van vooral mijn frac tiegenoot Gert Nijhoff, is don derdag getorpedeerd in de ge- neenteraad. De fractievoorzit- er van het CDA probeerde in en fel debat te voorkomen dat Ie werkelijke beweegreden van haar partij prijsgegeven "noest worden. Met halve vaarheden en insinuaties poogde zij het falen van de coa litie, om in de achterliggende 'aren iets te doen aan de schrij nende woningnood onder jon geren en starters op de woning- jiarkt, te maskeren. Dat hiertoe eendrachtig werd sa mengewerkt met B&W werd echt juidelijk toen ik mij, vlak voor de stemming tot de raad wilde rich ten. Opgejut door het D66-raads- lid kapte de voorzitter mijn betoog af. Het leek wel of de voorzitter jvist wat ik over één van z'n wet- louders zou gaan zeggen. Wat tij dens de raadsvergadering niet uit- «psproken mocht worden, wil ik u gbch niet onthouden: ben boos en teleurgesteld in jpze wethouder ruimtelijke orde- Jting. Op geen enkele wijze heeft hij ons medewerking gegeven. Ons liet de weg gewezen naar de mo gelijkheden die er zijn, zoals je van een wethouder mag verwachten. Nee dat moesten we zelf ontdek ken. Hoe komt dat toch vroeg ik me af, waarom heeft nota bene een bestuurder, wiens portefeuille het is, er blijkbaar geen enkel belang bij dat er iets goeds gebeurt voor onze eigen burgers. Dinsdagavond tijdens een ontmoe tingsavond voor nieuwe inwoners van Soest vertelde wethouder Krol weer het verhaal van de beperkte mogelijkheden voor woningbouw. In dit verband zei hij letterlijk: 'Ei genlijk willen wij het ook niet. Wie zijn de 'wij'? Moeten de men sen met een smallere beurs Soest maar uit? Dat lijkt me toch te gek voor woorden. Bij de stemming zal ieder van ons zich persoonlijk moeten afvragen waar hij bij wil horen. Bij de 'wij' van wethouder Krol, die de jonge ren weg sturen uit Soest of bij ons die voor betaalbare woningen zijn voor starters en jongeren. Let wel dat U allen nu persoonlijk voor de keus staat en dat de burgers van Soest naar U luisteren. De tegen stemmers hebben veel uit te leg gen.' En dat uitleggen moet gedaan worden door de gehele fracties van het CDA, D66, ChristenUnie, GGS en drie van de vijf leden van de WD, die de doorslag gaven' waarmee de door Soest 2002 inge diende motie verworpen is. Al deze partijen zullen aan de kiezers Tijmen Koelewijn (Soest 2002). duidelijk moeten maken waarom zij zich verschuilen achter het groe ne argument, als GroenLinks, na tuurbeschermers pur sang, de be langen van jongeren en starters wel voorrang geeft. Ondanks de steun van de PvdA, Groen Links en twee leden van de WD is de coa litie er opnieuw in geslaagd een grote groep inwoners letterlijk in de kou te laten staan. Soest 2002 moet helaas constate ren dat de inspanningen van vele maanden voorlopig tot niets lei den. Maar wij gaan door. U mag er op rekenen dat wij ons blijven in spannen voor de belangen van alle Soester burgers, ook de jongeren die weer langer op een betaalbare woning moeten wachten. Tijmen Koelewijn, Lid raadsfractie Soest 2002 n zowel de regionale als ook in Ie lokale bladen is de laatste ijd uitvoerig aandacht besteed lan het komend referendum >etreffende het voorkeursrecht gemeenten aan weerszijden 'an de Amersfoortsestraat in Soesterberg. Was tot voor kort 3e toonzetting redelijk nor maal, nu bedient het actieco mité zich van termen waarvan ie WD fractie zich absoluut venst te distantiëren. Weer eens wordt van de zijde van jenoemd comité gesuggereerd dat iet hen aan relevante informatie mtbreekt. Persoonlijk kan ik u ga anderen dat die stelling onjuist is. Ondergetekende is zelf aanwezig jeweest toen en petit comité werd nedegedeeld door de voorzitter ran de raad dat het actiecomité :ou kunnen beschikken over alle er beschikking staande informatie, iovendien werd verteld dat de ge meentelijke website veel informa- ie over het Hart van de Heuvelrug >evat. 50 documenten). Zelfs verd de mogelijkheid geboden aan het comité om gebruik te gaan maken van de gemeentelijke web- ïite voor hun campagne. Uiterma- :e collegiaal vindt de WD. Dat aatste aanbod werd van de hand gewezen en het is nu voor de WD factie wel duidelijk waarom! De naar onze mening onsympa thieke toonzetting stond al langer Dp de website aldus een woord voerder van het comité. Zoals hier voor verwoord kan het actiecomi- beschikken over alles en het siert zeker niet om de burger an- lers voor te houden en te laten ;eloven. Er is recentelijk terecht redelijk veel informatie over het geheel via de media aan de inwoners ver- ichaft, maar enige duidelijkheid vanuit de politiek en in dit geval' van de zijde van de WD lijkt re- evant. Waar gaat het nu allemaal om? Een vraag die terecht regelmatig svordt gesteld in Soest en m.n. in soesterberg. Men wil zo graag we ten waarover het gaat, er is nog teveel onduidelijkheid. Reeds geruime tijd spreken een aantal (17) partijen met elkaar over het Hart van de Heuvelrug. Om een indruk te geven zijn dat o.a. een drietal ministeries, de pro vincie, een viertal gemeenten w.o. Zeist en Soest, Domeinen, Abro- na en Prorail. Die gesprekken heb ben en hadden maar één doel en wel om het door versnippering aangetaste grootste natuurgebied van Nederland weer aaneengeslo ten te maken. Versnippering is ontstaan door snelwegen, spoorba nen, militaire terreinen etc. Denk hierbij aan de A28 en de Amers foortsestraat. Een duidelijk voor beeld van het ongedaan maken van versnippering is het terug ge ven aan de natuur geweest van het terrein Zonnegloren. Om e.e.a. te realiseren zijn ecoducten nodig zoals die ook te vinden zijn in de buurt van Schaarsbergen bij Arn hem die overigens uitstekend vol doen, hetgeen betekent dat aan de Amersfoortsestraat enige bebou wing (wordt 'roocf genoemd) moet worden omgezet in 'groen' (na tuur). Het is bij velen van u bekend dat de grond in Soesterberg de be stemming natuur heeft, maar als nu voor een gedeelte daarvan die bestemming wijzigt in bouwgrond voor bijvoorbeeld wonen heeft die grond ineens een hogere financiële waarde en de opbrengst kan wor den benut voor de genoemde groenontwikkeling (de groene brug), maar biedt ook uitbreidings kansen voor bedrijven (werkgele genheid) en mogelijkheden voor het bouwen van woningen voor personen die in Soesterberg willen wonen. Het is toch met grote re gelmaat dat ouders ons aanspreken met de opmerking dat hun kinde ren ook zo heel graag in Soester berg zouden willen gaan wonen, maar dat er geen mogelijkheden zijn. Was dat ook niet één van de onderwerpen die genoemd werd in de Toekomstvisie Soesterberg? Soesterberg moet geen stilstaand dorp zijn. Nu de luchtmachthelikopters wor den verplaatst en de geluidscon touren vervallen dan wel worden teruggebracht, is eindelijk de mo gelijkheid daar om woningbouw te realiseren. A dream comes true. Het provinciaal streekplan voorziet daar niet in, maarpartijen heb ben duidelijk aangegeven dat, in geval het 'rood' aan de Amers foortsestraat 'groen' mag worden, er in Soesterberg 'groen' gecom penseerd mag worden door 'rood' en dat betekent het mogen bou wen van huizen. Nu wordt nogal eens aangegeven dat die koppeling er niet is, maar die is er absoluut wel. Nu kan er een discussie op gang komen of deze situatie nu optimaal is, maar daardoor veran dert er niets. Ook wordt de opmerking gehoord of het geld niet beter aan de zorg kan worden besteed. Een terechte vraag overigens, maar denkt u aan Abrona en collega zorginstellingen. Zij hebben grote moeite omge keerd integreren te realiseren per sonen met een handicap die zeker zouden kunnen wonen tussen an deren die woonmogelijkheid ook te bieden). Door het plan Hart van de Heu velrug komen zij in de gelegenheid door hun grond te verkopen voor woningbouw, waardoor zij finan cieel in staat zijn om het noodza kelijke zorgbeleid te realiseren. Hieruit blijkt dat het aspect zorg zeer de aandacht heeft gekregen in dit gehele plan. Dat betekent ove rigens wel een gewenste medewer king om elders rood (woning bouw) te compenseren in groen, immers dat was de afspraak! Daar aan moet men zich houden. Op grond van hetgeen hiervoor geschreven is heeft het gemeente raad ingestemd met het voorstel om het voorkeursrecht gemeenten te leggen op bepaalde gronden aan de Amersfoortseweg en dat houdt niet meer in dan in geval van ver koop door de eigenaar hij/ zij als eerste die grond moet aanbieden aan de gemeente. Niet meer en minder en daar gaat het referen dum over! Daarover moet de bur ger op de 19e januari 2005 gaan stemmen. De WD is niet be- Karei van Geet (VVD). vreesd voor een referendum. Inte gendeel. De WD fractie heeft ook absoluut ingestemd, nu de Tij delijke Referendumwet m.i.v. 1 ja nuari a.s. wordt ingetrokken, met het voorstel dit toch in Soest mo gelijk te houden. Het betekent o.i. een goede bijdrage aan discussie tussen de burger en de lokale over heid, maar dan wel als een dialoog tussen de inwoners en de politiek, echter het mag niet gebruikt wor den ter bescherming van eigenbe lang, immers dan heeft het referen dum de essentie verloren. Zeer ten onrechte wordt de op merking door het actiecomité ge maakt dat het hier gaat om 'een speeltje van de gemeente'. De WD gaat ervan uit dat men hier ook de politiek bedoelt. U kunt ervan uitgaan dat de WD niet meedoet aan 'speeltjes' en dit plan ook niet wenst te zien als zodanig. Het zal duidelijk zijn dat de WD Soest/Soesterberg vóór 'de groene brug' zal stemmen in het belang van Soesterberg, maar met respect voor groen en de voordelen van rood. Wij willen daarmee tegemoet komen aan de wensen van de bur ger v.w.b. woningbouw in een vi taal Soesterberg, zoals dat ook ver woord is in de Toekomstvisie van Soesterberg. Het is verheugend dat de grootst mogelijke meerderheid van de ledenvergadering, die re centelijk is gehouden, hiermee in stemt. Namens de VVD fractie, Karei van Geet, fractievoorzitter WD Soest/ Soesterberg Komende zaterdag om half twaalf (11:30 uur) komt Sin terklaas in hoogsteigen per soon naar het winkelcen trum Hartje Zuid. Hij blijft daar tot een uur of drie. Het wordt gezellig in het win kelcentrum aan de Zuidprome nade, het Plein van Zuid en de Soesterbergsestraat. Een pie tendrumband, bestaande uit zo'n twintig zwartepieten, trekt de hele middag door het cen trum, en laat vrolijke nootjes horen. Als de Sint gearriveerd is brengt hij de winkels in en om Hartje Zuid een bezoekje. Om ca. 13:00 uur neemt hij plaats op het (overdekte) podium bij de C1000 supermarkt. Daar maakt hij o.a. de vele prijswinnaars bekend van de kleurplatenwedstrijd. Die kleur platen zijn al uitgedeeld, maar ook nog (beperkt) af te halen bij de winkeliers van Hartje Zuid. De kleurplaten moeten uiterlijk vrijdagavond 19:00 uur worden ingeleverd bij de winke liers, waarna ze worden opge hangen in de etalage. De prijs winnaars krijgen een telefoon tje. Het wordt een groot feest, want op de parkeerplaats komt ook nog een (gratis) draaimolen te staan voor de kinderen die even willen 'uitwaaien'. De goedhei ligman verlaat Hartje Zuid om 15:00 uur, maar de pietenband zal nog wel een uurtje blijven doorspelen. Voor de kinderen is er uiteraard volop strooigoed en voor de grote mensen is er een lekker bakje warme chocolademelk, die - ook gratis - wordt ver strekt door de pieten die bij een kraampje in het winkelcentrum staan. Kom lekker een deuntje mee zingen. De winkeliers van Hart je Zuid nodigen u van harte uit....! Eén op de tien kinderen leidt aan een vorm van faalangst: angst om bij een taak of activiteit te falen. Faalangst kan kinderen volledig doen blokkeren en maken dat zij nog harder werken, geen afstand meer kunnen nemen, zich niet meer kunnen ontspannen. Ook kan faalangst maken dat kinderen onder hun niveau presteren. Kinderen die aan faalangst leiden, zijn bang dat ze door een slechte prestatie de waardering van de leerkracht, klasgenoten of ouders verliezen. Ze kunnen het geloof in hun eigen kunnen verliezen. Ze hebben de overtuiging dat de kans op mislukken erg groot is. Vaak zijn zij erg perfectionistisch. Deze kinderen kunnen clownesk gedrag gaan vertonen, brutaal doen, stil vallen om zo hun faalangst te mas keren. Maar gelukkig er is iets aan te doen! De leden van De Therapeutenr kring hebben een unieke vorm van samenwerken waarbij kwaliteit van de therapie en vakverdieping cen traal staan. Problemen waar kinde ren (en hun omgeving) mee wor stelen worden thematisch uitge diept. Het onderwerp faalangst is uitvoerig bestudeerd en interven tie-technieken zijn uitgebreid be proefd. Met behulp van reeds be staande en nieuw ontwikkelde in terventies kunnen kinderen met faalangst nu nog effectiever gehol pen worden. Voorbeeld Max draait wat onrustig rond ter wijl hij aan de therapeut vertelt: 'We hadden rekenen. Ik snap die sommen best wel. Ineens hoorde ik de meester zeggen: Max! Ik voelde mijn hart in mijn keel klop pen. Een beurt! Dan weet ik niks meer! Dan sta ik voor paal! Ze denken allemaal 'Wat een sukkel!'. Dan wordt het dus ook niks meer. Maar hij bedoelde de andere Max uit mijn klas. Ik opgelucht joh! Ik dacht: hij gaat nooit twee Maxen achter elkaar een beurt ge ven. Ik ging weer relaxed zitten en de som kwam zo weer terug in mijn hoofd. En ineens: Max! Shit... dus toch...' Aan het eind van zijn verhaal pakt hij een dartpijltje en gooit hem achteloos in de roos. Hij trekt het pijltje uit het bord, kijkt er streng naar en zegt: 'En nou niet gaan opscheppen hè!' Max is geen angstig kind. Hij weet dat hij kan darten. Dat gaat dan ook goed. Rekenen is een ander verhaal. Een faalangstverhaal. Informatie: www.detherapeuten kring.nl of rechtstreeks bij de leden van de afdeling Soest: Lonneke Weusten, §8 582.77.91, Monique Pieters, §8588.03.02 of Jessica Vonk (therapeut in opleiding), §8 602.17.78. Afgelopen vrijdagmiddag vond de eerste in een reeks van prijsuitreikingen plaats van het Winkelkring Prij zenfestival. Winkelkring Van Weedestraat organiseert dit festijn traditiegetrouw rondom de uitgave van het bekende chequeboekje. Bij de firma EP Kragtwijk in de winkelstraat verzamelden zich op uitnodiging van Win- kelkringvoorzitter Emile Wortmann de drie gelukkigen van deze eerste ronde: mevrouw Smink van het Choris- tenpad en haar dochter, mevrouw Westerveld van het Reigerpad en de heer Werlich van de Foekenlaan. Zij kregen uit handen van Roland Kragtwijk een schitte rende dvd-speler aangeboden. Foto: Soester Courant. Waterschap Vallei Eem ver wacht over 2004 een overschot ten opzichte van de begroting van bijna 3 miljoen euro. De belang rijkste oorzaken van het verwach te overschot zijn lagere personeel slasten, lagere afschrijvings- en rentelasten, hogere inkomsten uit de waterzuivering ten behoeve van andere waterschappen, verkoop van grond en opstallen (voormalig RCR terrein) en hogere belasting opbrengsten. Tegenover deze mee vallers staan ook enkele tegenval lers. De belangrijkste zijn hogere slibkosten,.meer verleende kwijt schelding van belastingen en een éénmalige afboeking van eerdere investeringen op de zuivering Amersfoort door noodzakelijke sloop als gevolg van nieuwbouw. Dat staat in de tweede Bestuurs- rapportage over 2004 die het Al gemeen Bestuur op 25 november bespreekt. Het Dagelijks Bestuur van het Waterschap stelt voor om de gelden aan de reserves toe te voegen. www.rabobankonline.com Het tarief zuiveringsheffing van Waterschap Vallei Eem daalt in 2005 met bijna 3,5 procent ten opzichte van 2004 naar 51,48. De ingezetenen- omslag stijgt met bijna 1 per huishouden. De belasting voor eigenaren van gebouwen ver andert niet. En grondeigena ren gaan ongeveer 5 procent meer waterschapsomslag beta len Dat staat in de ontwerp-begroting 2005, die het Algemeen Bestuur op 25 november bespreekt. Tij dens die vergadering stelt het Al gemeen Bestuur de tarieven vast. Uitgangspunt bij deze begroting is dat het waterschap rekening wil houden met de zorgelijke econo mische situatie van veel bedrijven en huishouden, maar wel goed werk wil blijven leveren. De tarieven voor 2005 ten opzich te van 2004 op een rijtje: In gebieden die door dijken wor den beschermd, brengt het water schap een extra bijdrage voor het 2005 2004 of- Zuiveringsheffing 51,48 53,28 -3,4% (per vervuilingseenheid) Ingezetenenomslag 14,64 13,68 +7% (per woonruimte) Omslag ongebouwd voor waterkwantiteitsbeheer per ha Klasse 1 ongebouwd 30,63 29,18 +5% (belang bij bemaling) Klasse 2 ongebouwd 19,15 18,24 +5% (belang bij watergangen) Klasse 3 ongebouwd 3,83 3,65 +4,9% (belang bij watergangen elders) Omslag gebouwd voor waterkwantiteitsbeheer per 2268 Klasse 5 gebouwd €0,43 €0,43 0% (belang bij watergangen) Klasse 6 gebouwd 0,10 €0,10 0% (belang bij watergangen elders) ONTDEK HET GEHEIM VAN DE LEKKERSTE ESPRESSO Een groot succes zit hem vaak in een klein detail. Dat geldt ook voor de perfecte espresso. Het geheim van Nespresso is de unieke capsule, die het aroma van de koffie pas prijs geeft op het moment van bereiding. Ervaar zelf hoe lekker een perfecte espresso kan zijn. BURG. GROTHESTRAAT 9, SOEST - TELEFOON 035-6010344 beheer en onderhoud van die dij ken in rekening. Voor gronden gaat het om 5,73 (was 4,73) per hectare en voor gebouwen om 0,09 (ongewijzigd) per 2.268,00 waarde. Uit de opbrengst van de zuive ringsheffing betaalt het waterschap maatregelen om de waterkwaliteit te verbeteren, zoals de zuivering van afvalwater. De ingezetenen- omslag en de waterschapsomslag is bestemd voor de waterkering (dij ken) en waterbeheersing zoals de afvoer van overtollig water (onder houd van sloten, beken, kanalen en gemalen etc.). Alle huishou dens betalen ingezetenenomslag. Eigenaren van gebouwen en gron den betalen extra belasting omdat ze meer belang hebben bij het werk van het waterschap. Lichte lastendaling Voor 2005 is sprake van een lich te daling van de totale lasten. Bijna iedereen binnen het gebied van het waterschap ontvangt een belas tingaanslag van het waterschap die lager is dan in 2004. Een uitzon dering vormen eigenaren met meer dan een paar hectare grond. Het tarief voor grondeigenaren is vorig jaar overigens meer dan gehal veerd. De lagere tarieven komen door lagere personeelslasten en lage rente. Daarnaast heeft het waterschap minder externen inge huurd en vielen aanbestedingen mee. Verder zijn vervangingen uit gesteld om de kosten te beperken. Als het Algemeen Bestuur op 25 november met de begroting voor 2005 instemt, betaalt een eenper soonshuishouden 1 euro minder dan in 2004. Dat is een daling met bijna 1 procent. Een meerpersoon- huishouden betaalt zelfs iets meer dan 2 procent minder dan in 2004. Een eigenaar van bos in de Gel- derse Vallei betaalt volgend jaar ruim 8 procent meer. Voor de bossen op de hoger gelegen gron den betaalt men 5 procent meer. Ontwerp-begroting Tot 24 november kan een ieder reageren op de ontwerpbegroting van het waterschap. De begroting is tijdens kantooruren op het Wa terschapshuis in te zien. Men kan de begroting ook bekijken op de internetsite van het waterschap: www.wve.nl. Eventuele reacties worden op 25 november tijdens de vergadering van het Algemeen Bestuur inge bracht. De verordeningen waarin de tarieven zijn vastgelegd zijn vanaf 1 december kosteloos op te vragen bij het waterschap (§8 033 43.46.28). Ze liggen van 6 decem ber 2004 tot 28 februari 2005 voor iedereen ter inzage op werkdagen tussen 8:30 en 16:30 uur (op vrij dagen tot 16:00 uur) bij de recep tie van het Waterschapshuis, Fok kerstraat 16 in Leusden. Vorige week dinsdag raakte een 30-jarige bromfietser uit Amers foort gewond bij een botsing met een auto. Een 80-jarige automobilist uit Soest reed om 11:50 uur over de Bjrkstraat. Op de kruising met de Van Lennepiaan sloeg de man rechtsaf. Daarbij zag hij de naast rijdende bromfietser over het hoofd. Een aanrijding was het ge volg. De bromfietser is met ver moedelijk een gebroken sleutel been per ambulance naar het Lich tenbergziekenhuis in Amersfoort gebracht. t Freya van Jaarsveld, Mensen- dieck-therapeut in Soest, be schikt sinds kort over een fraaie praktijkruimte op de bo venverdieping van Residence Souveraine. Ze is daar vier da gen per week werkzaam - en beslist niet alleen voor oude ren, zoals de lokatie misschien zou doen vermoeden. Zowel jonge als oudere mensen kunnen veel baat vinden bij de oe fentherapie Mensendieck. Die is er immers op gericht mensen bewust te leren omgaan met hun (dagelijk se) beweging en houding, om klachten te voorkomen. Veel men sen bewegen zich volgens een vast patroon bij het zitten, staan en lo pen en daar kan nogal eens wat bij misgaan. Zo ontstaan dikwijls 'in geslepen' fouten of 'voorkeursbe wegingen', die op den duur aanlei ding geven tot pijn in spieren en gewrichten. Met gerichte oefenin gen kan de pijn verminderd wor den. Voorkomen is natuurlijk nog beter... Freya - inmiddels al zo'n tien jaar bezig als Mensendieck-therapeut, waarvan nu bijna twee jaar in Soest - had haar praktijk eerst aan de Valeriaanstraat. Ze is bijzonder blij met de nieuwe ruimte, die haar alle mogelijkheden biedt en die makkelijk bereikbaar is (met de lift). Ze werkt overigens ook - op dinsdagavond en zaterdagmorgen - in De Bundeling aan de Schou tenkampweg in Soest-Zuid. Ze houdt van haar vak, waarvoor ze destijds bewust koos nadat ze een 'open dag' van de Mensen- Mensendieck-therapeut Freya van Jaarsveld. Foto: Soester Courant. dieck-opleiding had bezocht. 'Ik vond het direct heel interessant.' Mensendieck-therapie is overigens ook geschikt bij de behandeling van osteoporose (botontkalking) en voor oudere mensen met bij voorbeeld artrose. Daarnaast be oefent ze ook manuele therapie volgens de Marsman-methode, die ze omschreef als 'een beetje zach ter' dan andere vormen van ma nuele therapie. Van 7 tot 90 Wat haar bijzonder aanspreekt in het vak is de omgang met allerlei mensen - 'van zeven tot negentig, zeg maar' - vooral ook met kinde ren en jonge mensen die met een slechte houding door het leven gaan. 'Je ziet in die leeftijdsgroep zo dikwijls dat ze maar een beetje op de bank hangen. Dan is het juist een uitdaging om ze te leren op hun houding te letten.' Is ze streng? 'Nee hoor, het moet alle maal wel haalbaar zijn, lacht ze. 'Ze mogen van mij ook wel eens even toegeven...' Freya werkt, zoals alle Mensen dieck-theapeuten, uitsluitend op verwijzing van huisarts of specia list. De behandeling wordt door vrijwel alle ziektekostenverzeke raars vergoed (via de aanvullende verzekering). De nieuwe praktijk ruimte is te vinden in kamer 136 van Residence Souveraine (4e ver dieping), Inspecteur Schreuderlaan 136. Ze is daar telefonisch te be reiken op §8 603.33.10. Jongeren uit Soest die in 2005 zestien jaar worden en een brommercertificaat halen, krij gen van de gemeente en het ROV Utrecht een praktische bromniertraining aangeboden. Uit een onderzoek blijkt dat jongeren die deze aanvullende training hebben gevolgd min der betrokken zijn bij ongeluk ken in het verkeer. De training bestaat uit een uitge breide behandeling van de theorie gevolgd door een behendig- heidsproef en een praktische rij- vaardigheidsrit. De jonge brom fietsers krijgen hierdoor een bete re beheersing van de bromfiets aangeleerd. Gok zorgt de training voor meer verkeersinzicht. De jon geren moeten zich zelf voor de 'cursus' opgeven. Bijkomend voordeel voor de deel nemers aan de brommertraining is dat ze het eerste jaar 30 procent korting krijgen op een bromfiets verzekering. Dit toont volgens de gemeente aan dat ook de verzeke ringsmaatschappijen het project op waarde schatten. Het ROV Utrecht (ruimtelijke or dening en verkeer) zal het trai ningsproject voor 75 procent gaan subsidiëren. De gemeente Soest moet de rest van de kosten voor haar rekening nemen. De kosten zullen worden gedekt door de post 'kleine verkeerskundige maatrege len'.

Soester Courant | 2004 | | pagina 7