W DEMONSTRATIE SOE! f. I Marijke Schoorl-Hommes wint Soester Taaltest 2004 Taaltest 2004: Nabeschouwing Begrafenis i van oud-lue Sinterklaas de Kaboute iCULTUUR WELZuWl Tweemaal kerstconcert van mannenkoor Apollo aruóhoch Roy Ricci van der Stok exposeert in Artishock Wie mooi wil zijn... Belangrijke veranderingen bij Galerie HaZart expert m SCHOEMAKER KLM-purser 'heeft iets met letters' Open Hof, 16 én 17 december Decemberconcert Ned. Bach Ensemble TAPIJTTEGELS PIET VAN HEUGTEN Zaterdag 4 december Jazzclub: Perron 5B en expositie Concert Kodaly-trio in Groeneveld Beeldtaal ontleend aan dove wereld Het dictee zoals het moest Zondag 5 december én maandag 6 december Twee voorstellingen: 'Lqs Lunes al Sol' •J 'L U Ü7 U'f 'J 7.00"JJJ; i naar de grote Laurastar strijkdemonstratie Sint-koopavonden: morgen (2/12) en overmorgen (3/12) Goed speelgoed Snelcursus EHBO in Soesterberg WOENSDAG 1 DECEMBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 12 De Hilversumse KLM-purser Marijke Schoorl-Hommes, die voor de tweede keer meedeed, heeft afgelopen woensdag avond de Grote Soester Taal test 2004 gewonnen. Zij legde beslag op de wisseltrofee, daar bij de 'oudgediende' deelne mers Frank van Geffen en me vrouw M. Schmidt Crans-de Roos die ex aequo als tweede eindigden - achter zich latend. Cultuurwethouder Harry Witte reikte Marijke Schoorl aan het slot van het evenement in de raadzaal de trofee uit, vergezeld van een oorkonde, een persoonlijk aanden ken en een bos bloemen. Ook voor de beide nummers 2 waren er oor kondes en bloemen. Ze werden uitgereikt door voorzitter Nelleke Streefkerk van de SLAS (Stichting Literaire Activiteiten Soest), die het taalfeest - voorheen het Groot Soester Dictee der Nederlandse Taal - sinds jaar en dag in Soest organiseert. Zesentwintig officiële deelnemers verzamelden zich tegen 20:00 uur in de raadzaal, waar ze gespannen wachtten op de dingen die komen zouden. Na de verwelkoming gaf samensteller Bert Jansen nog wat korte instructies, waarna zijn vrouw Christl Kop het dictee - eerste onderdeel van de test en goed voor 50 procent van dë to taalscore welluidend voorlas. De beide oudste deelneemsters, de dames Van de Leur (102) en Vis (83) hadden wegens gehoorpro blemen een aangepaste versie voor zich, waarbij met name de 'moei lijke woorden' moesten worden in gevuld. Na het dictee trok de jury - onder aanvoering van Bert Jansen zelf zich zoals gebruikelijk terug in de kleine trouwzaal naast de raadzaal. De deelnemers konden intussen hun tanden gaan stuk bijten op de tweede ronde, waarin een aantal pittige opgaven op het gebied van woordbetekenis, spreekwoorden, foutherkenning en etymologie. Met in totaal 14 fouten - 10 in het dictee, 4 in het tweede deel - leg de Marijke Schoorl-Hommes over tuigend beslag op de eerste plaats. Frank van Geffen en mevrouw Schmidt Crans eindigden elk met in totaal 16,5 fout. Gemiddeld maakten de deelnemers 25,15 fout (15,28 in het dictee en 9,38 in deel II). Complimenten Bij de prijsuitreiking stak wethou der/locoburgemeester Harry Witte zijn complimenten voor Bert Jan sen niet onder stoelen of banken. Hij had zelf ook al eens meege daan aan het dictee, vertelde hij (maar hij zei liever niet hoeveel fouten hij toen had gemaakt, 'want-voor-je-het-weet...'). Dit maal had hij helaas geen tijd gehad om mee te doen, maar wat hij er van had meegekregen had hem de indruk gegeven van een 'heden daags' dictee over piercings en tat- toos. De taal verandert, stelde Witte vast. Hij wees op de toenemende invloed van de 'beeldcultuur' en de talrijke spelfouten die - ook in de Soester Courant, zoals een deelne mer ietwat misprijzend vaststelde - schering en inslag zijn. 'En alles moet korter, lange zinnen mogen helemaal niet meer,' aldus de cul tuurwethouder, volgens wie ook actiefilms tegenwoordig veel popu lairder zijn dan vroeger. 'Maar u behoort tot de uitgelezen soort Wethouder Harry Witte felici teert Marijke Schoorl, onder het goedkeurendoog van SLAS-voor- zitter Nelleke Streefkerk. Foto: Soester Courant. mensen die taal nog leuk en be langrijk vinden!' zwaaide hij de deelnemers lof toe. Vooral me vrouw Van de Leur oogstte zijn bewondering. 'Hartstikke goed...!' Letters Marijke Schoorl-Hommes (52) is van huis uit altijd zeer geïnteres seerd geweest in taal. 'Eigenlijk heb ik vooral iets met letters,' ver telt ze. 'Ik ben als het ware lezend geboren; als ze me vroeger zochten vonden ze me meestal met een boekie in een hoekie,' lacht ze. Als collega van Christl Kop liet ze zich vorig jaar overhalen om mee te doen met de Soester taaltest, niet verwachtend dat ze 'm dit jaar zou winnen. Samen met haar man Nico volgt ze met enthousiasme de taalspelletjes op de televisie en ui teraard ook het jaarlijkse Groot Dictee, 'maar we maken elkaar 's nachts niet wakker om te vragen hoe je een bepaald woord spelt...' Ze is trouwens ook dol op crypto grammen. Direct na de Taaltest spoedde Ma rijke zich huiswaarts om op tijd naar bed te gaan. Als KLM-purser - zeg maar dé 'bedrijfsleider' in de passagierscabine van een vliegtuig - moest ze de volgende ochtend alweer vroeg op om naar Sao Pau- lo te vliegen. Een echte speller- pur-sang is ze niet, vindt ze. 'Ik ben ook nooit zo bezig met het Groene Boekje, maar ik heb wel een soort visueel geheugen. Als ik de spelling van een woord zie luis ter ik gewoon naar m'n instinct...' Op donderdag 16 én vrijdag 17 december voert het bijna 100 leden tellende Soester Mannenkoor Apollo het tradi tionele kerstconcert uit. Dat gebeurt in de Open Hof, Veen besstraat 2. Op veler verzoek is weer voor twee avonden geko zen om teleurstellingen te voorkomen. In het verleden konden mensen dikwijls geen kaarten meer krijgen doordat deze uitverkocht waren. De belangstelling is ook nu weer groot, dus een goede raad is dan ook: wees er snel bij, want nu al worden bestellingen opgegeven bij de leden van Apollo. Het mannenkoor - dat onder lei ding staat van Paul Michèl Tijssen en aan de vleugel wordt begeleid door Gijs Braakman - presenteert weer een sfeervol concert, waarin bekende en minder bekende kerst liederen ten gehore worden ge bracht. Zo staat het alom bekende 'Cantique de Noël' van A. Adam op het-programma, maar ook zul- Op donderdag 16 december voert het Nederlands Bach Ensemble het decemberconcert uit in de St. Franciscus Xaveriuskerk, 't Zand 29, Amersfoort. Op het program ma staan o.a. delen van The Mes- siah (Handel) en Twee Psalmen (Vivaldi). Aan het concert werken mee de solisten Iris de Koomen, sopraan; Robert Ogden, alt; Se- bastian Brouwer, tenor; Sinan Vu- ral, bas, Het geheel staat onder lei ding van dirigent Krijn Koetsveld. De Messiah van Handel is natuur lijk een prachtig hoogtepunt van de muziek voor koor, orkest en solisten. Handel heeft zijn inspira tie geput uit zijn muzikale jeugd in Duitsland, zijn korte verblijf in Ita lië, waarna het grote succes in En geland gevolgd is, ongetwijfeld dankzij die diverse ervaringen. Een deel van die invloed is hoorbaar in dit programma: de spetterende en extraverte stijl van Antonio Vival di, die de wat strengere Duitse muziek de oren heeft gewassen. Van Vivaldi staan de psalmen 'Laudate dominum omnes gentes' en 'In Exitu Israël' op het pro gramma. Uit de Messiah worden de delen voor Kerst en Pasen uit gevoerd. Feest dus, in alle opzich ten. Als instrumentaal intermezzo zul len enkele werken van Vivaldi en Corelli worden uitgevoerd. Aanvang: 20:15 uur. Entree: 18,00; CJP/65+: 13,00. len liederen als 'Kerstzang' van M. van Bezoyen, de negro spiritual 'Go, teil it on the mountain' en 'Weihnachtsglöcken' van Frans Mading te beluisteren zijn. Daar naast zullen met medewerking van de Baarnse bariton Wim Stolp lie deren als 'The Holy City' (tekst F.E. Weathrly, muziek Stephan Adams) en 'Dank sei dir Herr' van Handel gezongen worden. Het gehele programma wordt nog niet verklapt, maar Apollo zal het publiek zeker een fijne en sfeervol le avond bezorgen. De bezoekers kunnen er zelf aan meewerken door mee te zingen met de 'mee- zingliederen', begeleid door de Soester organist Arie Bax, wiens vingers en voeten het kerkorgel zullen beroeren. Het concert in de Open Hof be gint om 20:00 uur; de zaal is open om 19:00 uur. Kaarten a 3,00 zijn verkrijgbaar bij leden van het koor, de VW's te Soest en Baarn en Cultureel Centrum Idea (Willaertstraat). Ook telefonisch kan men kaarten bestellen: 88 601.76.60. (Vol is vol!). HOOGPOLIGE Sinds 1956 Alsmede zuiver scheerwol en projecttapijttegels ize toonzalen bij de tapijtfabriek van DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HEUGA TEGELTAPIJT Utrechtseweg 4, RENSWOUDE Ook bij niet aonschofvan Kelo topijttegels in onze 1000 m2 tapijttegelshowroom, worden binnen Nederland uw benzinekosten vergoed www.vanheugten.nl Bel 0318-571225 voor gratis tapijtkleureninfo! Steenhoffstraat 46, tel. 601 95 77 Kom naar onze afdeling speciale aanbieding TAPIJTTEGELS. Altijd 200.000 tapijttegels In voorraad! reeds v.a. I,95 p.t. 50x50 cm Perron 5B o.l.v. tenorsaxofonist Semmy Prinsen, heeft al een hele lange traditie als vaste bespeler van het Jazzpodium Artishock. Door de ontspannen sfeer en goede mu ziek is het bezoeken van de Jazz club zeer de moeite waard. Naast de vaste bezetting is er altijd gele genheid voor gastspelers, hetgeen voor een verrassend effect zorgt Bezetting: Mare van den Bosch - trompet; Semmy Prinsen - tenor sax; Arthur Rombout - pjano. Martijn Derrix - bas; Mathijs Arts - drums. Om 20:00 uur vindt in de grote zaal de opening plaats van d,e ex positie van Roy Ricci van der Stok (zie het artikel elders in deze krant). Aanvang: 20:30 uur. Entreel-gra- tis. Perron 5B. Op zaterdag 11 december treedt in Kasteel Groeneveld te Baarn on der auspiciën van De Baarnse Muziekring het Nederlandse en semble Kodaly-trio op. Het pro gramma omvat o.a. muziek van Chatsjatoerian en eigen werk van de klarinettist van het ensemble. Aanvang: 20:15 uur. Toegang: 13,50; Pas65/CJP: 11,25. Re serveren: 035-640.93.92 of ï-nl. Artishock-exposant gedurende de maand december is Roy Ricci van der Stok, beeldend kunstenaar van Antilliaanse origine, opgegroeid bij Neder landse pleegouders in Mont- foort. Vorig jaar mei studeerde hij af aan de Gallaudet Univer- sity in Washington D.C., de enige universiteit ter wereld voor doven en slechthorenden. Ricci 's artistieke ontwikkeling is sterk beïnvloed door Dr. Paul Jo- hnston, een van de grondleggers .van de 'Deaf View Art'. Een stro ming in de beeldende kunst die de specifieke ervaringswereld van do ven tot uitdrukking wil brengen. Na zijn vorming op het doveninsti- tuut Effatha in Voorburg, ging Ricci (31) op zijn zeventiende naar de vakschool voor zilversmeden en juweliers in Schoonhoven. Het bleek zijn richting niet. Wel drong daar het besef tot hem door dat hij iets met zijn tekentalent moest doen. Er volgden drieëneenhalf jaar aan de Grafische school in Utrecht. Op zijn vijfentwintigste attendeerde een vriend hem op het bestaan van een universiteit in de VS, helemaal van en vóór mensen met 'zijn' handicap. De derde Soester Taaltest is ner.s worden als verzamelnamen ma De derde Soester Taaltest is geschiedenis. Zesentwintig al dan niet gepiercete of geta toeëerde, tot de F-side van het dicteecircuit behorende gese lecteerden - en een handjevol ners worden als verzamelnamen beschouwd. Of de azteken tot de eerste of de laatste groep behoren, daarover zijn de meningen ver deeld. Chic wordt alleen als chique ge schreven in de verbogen vorm: een schreven in de verbogen vorm: een sympathisanten op de publie- chique avondpartij. Sjiek bestaat ke tribune - schreven gecon- 0ok, maar dan in de betekenis ta- centreerd mee aan de ronde ta- bakspruim. fel van de raadzaal. Pin-ups krijgt zoals alle Engelsta- - - lige samenstellingen die eindigen De gemiddelde leeftijd van de aan- op een voorzetsel dat met een geschoven taalliefhebbers ging al klinker begint, een koppelteken: heel snel richting die der sterken, push-up, drive-in, black-out, spin- maar de dames Van de Leur en off, pull-over. Visch brachten dat met hun res- Havo-leerling krijgt een koppelte- pectievelijk 102 en 83 nog eens ken, zoals alle afgekorte onderwijs- een flink stuk omhoog. Als er niets vormen in een samenstelling (een gebeurt en de jeugd laat het blij- combinatie van woorden die ook vend afweten, dan gaat het met de zelfstandig kunnen voorkomen) taaltest als met het kloosterwezen, een koppelteken krijgen: mavo-di- namelijk bergaf! ploma, vwo-student. Een afkorting •i!ft tee werden dit jaar ge- in een afleiding (een woord dat middeld 15.3 fouten gemaakt, bestaat uit ten minste één zelfstan- waarmee het iets makkelijker was dig naamwoord en een of meer lI?..c'a* van vorig jaar- Maar mo- voorvoegsels en/of achtervoegsels) gelijk ook hebben de deelnemers krijgt een apostrof: cd'tje, gsm'etje, maand november uitgeroepen tot taalmaand, wat resulteerde in een hele taaipagina in de zaterdagedi ties. De apotheose vindt plaats op woensdag 15 december twee da gen na het Groot Dictee der Ne derlandse Taal) in de bibliotheek van Hilversum. De taaltest zal uit vier onderdelen bestaan, te weten: een dictee (dat door niemand min der dan oud-nieuwslezeres Henny Stoel zal worden voorgelezen), een woordkennistest, een spreekwoor dentest en een tiental zinnen waar in een fout verborgen zit. Er zijn fraaie prijzen te winnen, o.a. de dikke van Dale. Aanmelden kan nog tot 8 december via www.gooieneemlander.nl onder het kopje 'uw krant' of via een kaartje naar De Gooi- en Eemlan- der, Oplage PR/Promotie, Postbus 15, 1200 AA Hilversum. Deelna me voor abonnees 5.00 en voor niet-abonnees 7.50. Wellicht tot ziens in Hilversum! Bert Jansen 1. Sinds onheuglijke tijden bestaat er bij de mens de fascinatie verfraaiingen aan te brengen aan zijn lichaam: zowel de Scythen als de azteken, de bosjesmannen en de eskimo's brachten inkervingen aan in de huid die tot littekenvorming leidden. 2. Heden ten dage heeft deze tendens zich ook uitgebreid naar de West-Europese beschaving en in onze contreien wordt het - in sommige kringen althans - als heel chic bestempeld een ta toeage op de bovenarm te hebben. 3. Sommigen zitten van onder tot boven vol met polychrome pin-ups, anderen hebben de naam van een ex-geliefde op de biceps getatoeëerd. Een tikkeltje gênant, misschien? 4. Met een elektrische tatoeëermachine worden de kleuren en contouren consciëntieus onder de lederhuid geïnjecteerd. Hygiëne is in deze branche heel belangrijk: bacteriën kunnen gemakkelijk infecties veroorzaken; penicilline en andere antibiotica kunnen dan ten enenmale geen curatieve rol spelen. 5. De associatie met ruwe zeebonken en gewelddadige criminelen geldt niet meer nu ook havo-leerlingen en vmbo'ers zich laten tatoeëren. Zelfs zag ik onlangs een oud-hts'er met een quasi- stoere tattoo op zijn onderarm. 6. In religieuze kringen wordt je een gepiercete navel of een getatoeëerde bovenarm niet in dank afgenomen, maar of de Eeuwige een afbeelding te zijner ere - zo heeft David Beckham een crucifix achter op zijn nek getatoeëerd - wél met de mantel der liefde bedekt, blijft de vraag. 7. Ten slotte zij nog vermeld dat uw dicteeschrijver het vignet van het Groene Boekje op een geheime plek heeft laten aanbrengen. van hun fouten geleerd en zijn ze beter geworden. In het tweede deel van de taaltest - woordbetekenissen, spreekwoor den, etymologie en zoek de fout - werden gemiddeld 9.9 fouten ge maakt. Vooral de rubriek etymolo gie - voor de meesten toch een wilde gok - werd dit jaar als een stuk eenvoudiger ervaren. Tijdens de geanimeerde nazit be reikten mij enkele vragen met be trekking tot de taaltest die zich wellicht lenen voor een publieke behandeling. Zo stond in het dictee de tatoeage centraal en menigeen verkeerde in de veronderstelling dat dat als ta- touage moest worden geschreven. Quod non. De zesde druk van Van Dale (1924) schreef het nog met öu, maar vanaf de zevende (1950) wordt het met oe geschreven. Ook het Groene Boekje van 1954 schreef al tatoeage. Waarom volgens het Groene Boekje alleen de Scythen recht hebben op een hoofdletter en de bosjesmannen, de eskimo's en de azteken zich met een kleine letter tevreden moeten stellen, is moei lijk uit te leggen. Toch een poging. Scythen verwijst onmiskenbaar naar een etnische groep (een no madische volksstam die in de oud heid ten noorden van de Zwarte Zee leefde); eskimo's, bosjesman nen, indianen, kozakken en zigeu- vmbo'er. In oud-hts'er is er spra ke van een combinatie van een sa menstelling en een afleiding. -In gepiercete hadden nogal wat deelnemers de e verdonkere-' maand. Ten onrechte, want die e is' absoluut noodzakelijk voor een juiste uitspraak, zoals ook in geti med en geracet. In getypt is die e niet nodig, maar wel weer in gehy- pet. In achter op de nek moeten achter en op los geschreven worden om dat de nek erbij staat. Zie het ver schil: hij zit achterop, maar achter op de fiets; de kerk is dichtbij, maar de kerk is dicht bij het cen trum. Voor diegenen die aan de Soester Taaltest nog niet genoeg hadden: de Gooi- en Eemlander heeft de Roy Ricci van der Stok. Foto: Joop van Haaf ten. Toen daar ook een faculteit voor de kunsten bleek te zijn stond zijn besluit vast. Hij werd toegelaten en reisde af naar de campus in de Amerikaanse hoofdstad. Daar wachtte hem een ware cultuur schok. Terwijl hij op Effatha was geschoold in liplezen, moest hij plotseling èn de gebarentaal èn het Engels machtig zien te worden. Een moeizame start was het ge volg, maar met veel inzet en door zettingsvermogen lukte het hem daar zijn plek te veroveren. Nu, zes jaar later, is hij terug in Montfoort. met zijn Bachelor of Arts-bul op zak. Missie Roy Ricci werkt met acryl op lin nen. Zijn schilderijen getuigen van een geheel eigen figuratieve stijl. Gallaudet university onderscheid de hem ervoor met de 'Outstan- ding student in studio art'-award. Ricci: 'In mijn werk verhaal ik - veelal op symbolische wijze - van de 'dove wereld'. Een domein waar de horende wereld niet thuis is. Daarbij gebruik ik een eigen, aan de 'dove wereld' ontleende beeldtaal. Ik zie het als mijn mis sie om zowel mijn dove als horen de medemensen van die wereld deelgenoot te maken.' De feestelijke opening van de ex positie is op zaterdagavond 4 de- - cember om 20:00 uur in het vere nigingsgebouw, Steenhoffstraat 46a. De opening wordt - zoals al tijd - gecombineerd met Artis- hocks JazzGub, waarin het huisen semble 'Perron 5B' optreedt. De expositie loopt t/m 21 december en is opengesteld op dinsdag-, woensdag- en vrijdagochtenden tussen 10:00 en 12:00 uur, en op de filmhuisavonden (zondag- en maandagavond van 21:30 tot 22:30 uur). Iedereen is welkom; de toegang is gratis. Informatie: Semmy Prinsen, 88 601.95.77. In een noordwestelijke Spaanse kuststad is de scheepswerf waar Santa, José, Lino, Amador en Ser- gei werkten al enige tijd gesloten. In het dok ligt nog altijd het laat ste, onafgebouwde schip, als»roes- tende getuige van voorspoediger dagen. Santa (Javier Bardem) le verde zichzelf, in tegenstelling tot anderen, niet direct met een oprot premie uit aan de grote leegte, maar verloor het gevecht tegen de bazen uiteindelijk toch. De woede en ontgoocheling sluimeren in hem, komen soms boven in discus sies met zijn lotgenoten. Van Au stralië droomt Santa, waar alles beter en rechtvaardiger is; nou ja, in ieder geval beter dan 'hier'. In gezelschap van de allengs neer slachtiger wordende José (Luis Tosar), de stil drinkende vijftiger Amador (Celso Bugallo), de Rus sische immigrant Sergei (Sergei Riaboukine) en de tijdens sollici taties kansloos tegen de jeugdige concurrentie aantredende Lino (José Angel Egido) slijt Santa zijn landerige, voortkruipende dagen. Chips etend in de supermarkt, slenterend over het verlaten scheepswerfterrein, rondhangend in de kleine arbeiderskroeg La Naval, gedreven door een ex-col lega die wél tekende en de afkoop- som in een tweede leven investeer de. Voor Santa en zijn oude mak kers lijkt het iedere dag maandag de opmaat van een werkweek die nooit begint. In deze derde speelfilm van de Spaanse scenarist-regisseur Fer- nando León de Aranoa (Madrid, 1968) gebeurt iets onwaarschijn lijks: in twee uur tijd raakt de kij ker vergroeid met de gestrande le vens van een groepje werkloze mannen van middelbare leeftijd, lacht hij om Santa's vaak scherp zinnige sarcasme en ziet hoe de scharen van het marktmechanisme goede, hardwerkende kerels ver snipperen als onbruikbaar restma teriaal. In een tijd waarin zowel publieks- als arthousecinema bolstaan van jonge mensen met interessante bezigheden en luxe problemen, gebruikt De Aranoa zijn specifieke mengeling van ob serverend naturalisme, sociaal en gagement en kleinschalig drama om de afvallers in de ratrace te portretteren. Je zou het cinéma vérité 2004 kunnen noemen, ware het niet dat De Aranoa's stijl niet pseudo-documentair, maar meer op het verborgen drama gericht is en daarbij veel subtieler aanvoelt. Ondanks de ernst van het onder werp hebben sommige situaties zelfs iets absurd-komisch. Het su blieme spel van het acteursensem ble met als excellerende midvoor Javier Bardem en de melancholie ke muziek van Lucio Godoy ma ken van 'Los Lunes al Sol' ('Maan dagen in de zon') een terughou dend geënsceneerde, wonder mooie film die'nog lang in het ge heugen blijft hangen. (Spanje 2002, 113 min.) Aanvang: zondag én maandag 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/ 65+: 3,50. Reserveren: vrijdag en maandag 10:00-13:00 uur, 88 602.93.67. Meer informatie op in ternet: artishock-soest.nl. Scène uit 'Los Lunes al Sol'. iXs Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 de zonnige kei Raamdecoratie rechtstreeks van de fabriek Sterk in kwaliteit, service en scherpe prijzen KORTINGEN TOT 50% www.erpezonwering.nl Tel, 0346 - 35 11 79 Sterrenbergweg 15-A, Soesterberg- VRIJWILLIGERSHULP NODIG? 603 11 19 Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg KOM A.S. ZATERDAG Met ingang van januari 2005 zal het Kunstenaars Genoot schap De Ploegh haar intrek nemen in de tentoonstellings ruimte die tot nu toe in gebruik was bij Galerie Hazart. De lan delijk opererende kunste naarsvereniging De Ploegh zal wisselende tentoonstellingen van haar leden gaan organise- Kom kijken en we laten u zien dat strijken sneller én beter kan. Het taurasfar strijksysteem is uitgerust met alle professionele functies. Zo krijgt u een meer dan perfect resultaat in een veel kortere strijktijd. BURG. GROTHESTRAAT9, SOEST - TELEFOON 035-6010344 Dat gebeurt dan zowel in de expo sitieruimte als in het nieuwe ge deelte van de beeldentuin in Park Klein Engendaal. De Kunststich ting HaZart zal het oude gedeelte van de beeldentuin blijvend ge bruiken om haar permanente beel dencollectie te tonen c.q. uit te breiden. De Ploegh, tot voor kort gehuisvest in Museum Flehite in Amersfoort, kwam dit jaar onver wacht zonder vaste tentoonstel lingsruimte te zitten. Het betrek ken van Pimpelmees 3, de huidige expositieruimte van Hazart, waar borgt een voortzetting van de doelstellingen van zowel HaZart als de vereniging, nl. het bevorde ren van productie, spreiding en presentatie van hedendaagse beel dende kunst in al haar facetten. Zo ontstaat er een nieuwe situatie die vanaf 1 januari a.s. zijn beslag zal krijgen en waarmee zowel kunststichting HaZart als De Ploegh erg gelukkig zijn. Voor be langstellenden zal een en ander lei den tot jaarlijks nog meer tentoon stellingen met behalve beeldhouw kunst ook schilderijen, grafiek en mogelijk andere kunstuitingen. Op zondag 16 januari 2005, vanaf 14:00 uur, wijdt De Ploegh haar nieuwe expositieruimte in met de bekende, grote jaarlijkse Grafiek manifestatie. De bezoekers kunnen dan ook kennis maken met de ga leriehoudster van De Ploegh, Mar- go Fretz. Met het St. Nicolaasfeest dichtbij (en Kerstmis) ligt voor cadeaus voor kinderen vaak het accent op speelgoed. In deze tijd is het ge zegde: 'Een kinderhand is gauw gevuld' in veel gevallen wat achter haald. In de ontwikkelingslanden, waar het speelgoed dat in de We reldwinkel verkocht wordt is ge maakt, is het nog altijd van toepas sing. Gelukkig komen daar niet op verkeerde wijze de kinderhanden aan bod. We hebben deze maand juist stilgestaan bij 'de dag van de rechten van het kind', dat was niet voor niets! De makers van het speelgoed hebben via de eerlijke handel de mogelijkheid om een menswaardiger bestaan op te bou wen. Daar profiteren ook die kin deren van! Door het kopen van hun produc ten kunnen we op een dubbele manier meedoen aan de slogan- 'Wat er ook op de wereld speelt', laten het vooral de kinderen zijn.' Wat de Wereldwinkel aan speel goed heeft te bieden kan men be ter zelf komen bekijken. De huidi ge kwaliteit en afwerking voldoen ruimschoots aan de eisen die men tegenwoordig aan speelgoed stelt. 'Toverhanden' hebben voor origi nele en vindingrijke dingen ge zorgd. Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9A, 88 6028132; openingstij den maandag 13:00-17:00 uur; dins dag t/m zaterdag 09:30-17:00 uur. Met toespraken door familie leden en generaal-majoor vlie ger Hans de Jong, comman dant Tactische Luchtmacht, hebben familie en de Konink lijke Luchtmacht vorige week in Soesterberg afscheid geno men van de op 98-jarige leef tijd in Valkenswaard overle den jhr. mr. R.W.C.G.A. Wit- tert van Hoogland, kolonel vlieger buiten dienst van de Koninklijke Luchtmacht. Hij werd met militaire eer bijgezet in het familiegraf op de r.k. be graafplaats in Soesterberg. De Requimmis in de Carolus Bor- romeuskérk aan de Rademaker- straat werd gecelebreerd door mgr. R.Ph. Bar, met assistentie van jhr. mr. L.R. Bosch van Drakestein, petekind van de overledene. Wit- tert van Hoogland, die getrouwd was met jonkvrouw J.M.G. Bosch van Drakestein van Nieuw Amel- isweerd, maakte in zijn leven onge veer twintigduizend vlieguren. De adellijke Wittert, die twintig jaar in Waalre woonde, dichtte zichzelf, niet gehinderd door be scheidenheid, ooit de titel 'beste vlieger van de Koninklijke Lucht- machf toe. Hij heeft nog met prins Bernhard gevlogen, zij het als 'uitje' van Jackson in de VS naar Ottawa in Canada. In Mississippi, waar de hoofdinstructeur les gaf op een B-25 Mitchell bommen werper. Wittert van Hoogland haalde in 1929 zijn groot militair brevet en vloog in de jaren dertig Fokker- Sinterklaas heeft woord gehou- g( den. Bij zijn intocht in Soester- le berg beloofde hij de kinderen g( terug te komen en dat heeft hij n( waargemaakt. Vorige week bood Gerard van Soest van de Plus supermarkt de Sint en zijn g( gevolg de gelegenheid om de n, Soesterbergse jeugd wat uitge breider aandacht te geven. S: Dat heeft hij geweten: de opkomst o was zo groot dat nauwelijks ieder- d een in de speciaal voor deze gele- C genheid op de parkeerplaats ach- g ter de supermarkt opgezette tent E een plaatsje kon vinden. Een klei- S ne vierhonderd kinderen, onder c wie kabouter-voetballers van 't v Vliegdorp, keurig in tenue, be- h zochten, vaak samen met ouders, t de speciale Sinterklaasviering, c Voordat de Spaanse gast met z'n I zes Zwarte Pieten arriveerde, c speelde een achtmansformatie on- f der leiding van Ben de Winkel Sin- terklaasliedjes die uit volle I borst werden meegezongen. 1 Maar er was meer muziek, want de Sint had gevraagd of de kinderen zelf ook een voorwerp wilden meebrengen dat als instrument moest dienen voor het Groot La waai Orkest. Die oproep hadden de jongens en meisjes in hun oren Buiten het geven van de ver volgcursus EHBO is de afde ling Soesterberg van plan om op zaterdag 29 januari 2005 bij voldoende interesse een snel cursus EHBO te starten. Het is de bedoeling dat verspreid over vier zaterdagen de basisoplei ding gegeven wordt. Deze wordt met een examen en di ploma afgesloten. Er is geble ken dat sommige belangstellen den de vijftien avondlessen te lang vonden om deze te kunnen combineren met het werk en het gezin. Iedereen die gemotiveerd is om via deze snelcursus alsnog het diploma te halen, kan zich voor 1 januari opgeven bij R. Boen der, 88 0346-35.40.49, of M. den Exter: 88 0346-33.08.58.

Soester Courant | 2004 | | pagina 12