T RMM HEEREN 30% korting J jJ J Lj^jJ F ITER Brand op begraafplaats was niet zo makkelijk te blussen 15% korting op Visser JOOP! kostuums nu 299,- iACTUEELÏ 1N234 ïn is Zeven nominaties voor Gouden Oliebol 2004 'Juiste informatie' over referendum Rioolrechten Soest gaan in 2005 niet omhoog 'Bewust gedrag' telt bij energiebesparing meest Gemeentehuis krijgt andere openingstijden SJ tel. 035-6012424 n Stemmen kan tot 18 december Gebouwtje voor materiaalopslag verwoest Workshops Energie: Per 1 januari 2005 't Maandelijkse nieuws van uw reinigingsbedrijf reinigingsbedrijf\ PK-? BRILJANTE DECEMBER ACTIE!!! de gehele collectie!!! www.sirco.nl §ïrcb CO VAN BREDERODE op de hele winterkollektie 2004/2005 Meningen jl van lezers! Vrijwilligers te vrijblijvend? Witgoed specialis P\ PAGINA 2 WOENSDAG 1 DECEMBER 2004 SOESTER COURANT jp hoierharn: ;t 100 gramO.89 100 gr...O.75 paté 100 gr.t.19 imO.59 PAGINA 3 wmJ r~ J I HH iH in per klant) ir. GroenLinks Soest/Soester- berg heeft één persoon en zes groepen genomineerd voor de Gouden Oliebol voor 2004, een jaarlijkse ereprijs voor personen en organisaties die zich inzet ten voor de samenleving. De Gouden Oliebol het beeld je is een creatie van kunste nares Ali van de Berg wordt toegekend aan perso nen of groepen die zich op alle denkbare terreinen ver dienstelijk hebben gemaakt voor de Soester samenle ving. Dit jaar gebeurt het voor de ne gentiende achtereenvolgende keer. GroenLinks nomineert, maar het aantal uitgebrachte stemmen op de verschillende genomineerden bepaalt de win naar. Inwoners van de gemeen te Soest die hun stem willen uit brengen, kunnen dit telefonisch of per e-mail doen via ®(035) 6011511, 88 (035) 6026250, mannj@soest.nl of zicle@soest. nl. Tot en met zaterdag 18 de cember kan er gestemd worden. Het is traditie dat de Gouden Oliebol begin januari wordt uit gereikt tijdens een feestelijke bijeenkomst. Deze keer zal dit gebeuren in Artishock, Steen- hoffstraat op donderdag 13 ja nuari 2005 van 17:00 uur tot 19:00 uur. De genomineerden In willekeurige volgorde zijn voor 2004 genomineerd: Hospice Soest-Baarn Een huis waarin een terminaal zieke zijn laatste dagen kan doorbrengen als dat thuis niet mogelijk is. Dat staat de initia tiefgroep voor ogen. Immers veel mensen hebben juist in die laatste levensfase behoefte aan hulp. Die wil het hospice bie den in een warme huiselijke omgeving. Het hospice draait voor een belangrijk deel op vrij willigers die één of meer dagde len per week aanwezig zijn en ervoor zorgen dat de niet-medi- sche hulp gegeven wordt. Daar bij wordt niet alleen de zieke bewoner opgevangen, maar ook zijn naasten. De medische zorg wordt verleend door de eigen huisarts en professionele thuiszorg. De initiatiefgroep is inmiddels anderhalf jaar actief en hoopt het hospice medio 2005 te realiseren. Stichting Hulpdienst Soester- berg Onder het motto Als burenhulp even niet lukt' verleent de Hulpdienst aanvullende hulp aan iedereen die even geen hulp kan vinden in de directe omge ving. De hulp wordt door vrij willigers gegeven. Via enkele telefoonnummers kan men met de Hulpdienst in contact ko men om hulp te geven of te vra gen. Activiteiten zijn o.a.: boodschappen doen, vervoer per auto naar polikliniek of zie kenhuis, noodopvang voor kin deren, aanvullende hulp bij ziekte, kleine hand- en span diensten in huis of tuin. Er wordt een kleine vergoeding gevraagd. Jaarlijks komt de Hulpdienst in Soesterberg tus sen de 80 en 150 keer in actie. Bewonersvereniging Soest- Zuid De bewonersvereniging Soest- Zuid zet zich in voor het be houd van een schitterende leef omgeving. Naast de meest in het oog vallende zaken zoals het verkeer en de veiligheid in de wijk wordt steeds meer aan dacht besteed aan de sociale cohesie van de wijk. In een tijd waarin het individualisme en carrièreplanningen belangrijker lijken dan het collectieve gevoel met elkaar samen verder te moeten, geeft de Bewonersver eniging Soest-Zuid hier inhoud aan door het organiseren van straatspeelmiddagen, borrels, lezingen, buurtbezoeken aan bedrijven en instellingen en het huis aan huis verspreiden van het informatieve wijkblad De Vliegden. Team Griftland College Een school is een plek waar men leerlingen op bekwame en betrokken wijze kennis bij brengt. Maar kennis is niet het enige dat telt, ook vorming, opvoeding en ontwikkelen van verantwoordelijkheidsgevoel hoort daarbij. Het Griftland College opent daarbij ook de blik van de leerlingen naar plekken in de wereld waar het minder riant is en voert regel matig actie, bijvoorbeeld jaar lijks met tweedeklassers in sa menwerking met de Derde We- reldgroep Soest. Dit gebeurt al jaren, met gelijkblijvend en thousiasme en toenemende op brengst, dit jaar 5000. Brug klasleerlingen houden sponsor lopen voor een kinderhuis in India en oudere leerlingen orga niseren een hongerdag waarbij zij zich laten sponsoren voor een goed doel, zoals WarChild. Stichting Wereldwinkel Soest Ruim 40 vrijwilligers werken in de Soester Wereldwinkel aan eerlijke handel voor de mensen in ontwikkelingslanden. De zeer vriendelijke bediening, de kwa liteit en de variatie van de pro ducten, de smaakvolle presen tatie, de kennis van zaken, de ruime openstelling verdienen een groot compliment. In deze tijd van het jaar denken we nog eens extra aan de mooie kerst pakketten. Muhammet Baskaya Muhammet Baskaya is een stil le kracht die zich zeer betrok ken voelt bij de samenleving in Soest. Hij is voor jongeren een stem en steun en organiseert bijvoorbeeld allerlei activiteiten voor binnen en buiten. Enkele voorbeelden: zaalvoetballen op zondag, politievoetbaltoernooi, lente-zomeruitstapjes en kick boksen. Uiteraard in samenwer king met organisaties heeft hij bereikt dat men anders met jon geren omgaat en een ander be leid voert. Milieudefensie Soest Een kleine groep enthousiaste, vasthoudende, milieubewuste leden vraagt steeds opnieuw aandacht Om toch vooral ver antwoord om te gaan met onze leefomgeving en de keuze van ons voedsel. Het lijkt er soms op dat zij tegen de stroom op moeten roeien, dat het milieu even niet zo lijkt te tellen. En kele succesvolle activiteiten: Actie tegen giffestanten in groenten en fruit en de inzame lingsactie van kurken, waarbij het ogenschijnlijk waardeloze materiaal opnieuw gebruikt wordt voor nieuwe producten. Vervolg van pagina 1 de natuur, maar vooral kansen voor Soesterberg. Het betekent dat Soesterberg een dorp blijft waar het goed leven is, met woningen voor jong en oud, voorzieningen én bedrijvigheid. Wél begrijpt het gemeentebestuur dat de eigenaren van de grond waar de groene brug wordt aangelegd, moeite hebben met de keuze voor deze locatie. Uit onderzoek blijkt dat de geko zen plaats de beste is voor de groe ne brug. Iedere andere locatie be tekent dat er meer mensen en be drijven moeten verhuizen. Die groene brug is nodig omdat de Amersfoortsesiraat nu een barrière vormt in de natuur van de Utrechtse Heuvelrug. Ook over de A28 bij Amersfoort en de Al bij Hilversum worden groene bruggen aangelegd. Zo worden versnipper de natuurgebieden weer met el kaar verbonden en ontstaat één groot natuurgebied. Niet alleen voor dieren, maar ook voor men sen. Fietsers en voetgangers kun nen namelijk ook gebruik maken van de brug,' aldus de brief van het gemeentebestuur. Aan het slot wordt verwezen naar de bijlage met de tien meest gestel de vragen en een verwijzing naar de webpagina: www.soest.nl/refe- rendum. De brandweer rukte vorige week donderdagavond om streeks half tien uit naar de be graafplaats aan de Veldweg. Daar was brand ontdekt in het gebouwtje dat al jaren wordt gebruikt voor de opslag van ge reedschap en materiaal. Toen de brandweer arriveerde was het dak al ingestort. Het vuur werd aanvankelijk bestreden met een autotankspuit, maar omdat de wa tertoevoer op dit hooggelegen punt op de Eng niet zo eenvoudig was werd algauw een tweede wa gen ingezet. Daar kwam later ook het speciale bosbrandbestrijdings- vöertuig nog bij - die een grote voorraad water kan bergen - plus de schuimblus-aanhangwagen, omdat er in het gebouwtje ook petroleum en diesel was opgesla gen. Al met al zijn zo'n 17 brand- Toen de brandweer arriveerde stond het gebouwtje al in lichter laaie. Foto: Brandweer Soest. weerlieden in touw geweest om het vuur te doven. Het gebouwtje zelf was niet meer te redden. Er bleef slechts een puinhoop van over. De volgende dag konden de me dewerkers beginnen mei puinrui men. Foto: Herman van Dam De groene brug voor de toekomst De rioolrechten in Soest gaan in 2005 niet omhoog. Hiertoe heeft de Soester gemeenteraad donderdag 18 november be sloten bij de vaststelling van het Gemeentelijk Riolerings plan. In de jaren 2005-2009 wordt het rioolrecht jaarlijks met 3,- per aansluiting ver hoogd (exclusief inflatiecorrec tie). Deze lichte verhoging na 2005 is nodig om de kwaliteit van de rio lering in de gemeente op peil te houden en waar mogelijk te kun nen verbeteren. Het nieuwe riole ringsplan geeft verdere invulling aan de zorgplicht die elke gemeen te in Nederland heeft voor de in zameling en het transport van af valwater. Met dit plan voldoet Soest aan de eisen van Wet Milieu beheer. In het Gemeentelijk Rio leringsplan (GRP) wordt aandacht gegeven aan Milieumaatregelen, zoals emissiebeperkende maatre gelen. Dergelijke maatregelen voorkomen en bestrijden het over- storten van (vervuild) rioolwater naar oppervlaktewater. De volgende projecten zijn in het GRP 2005-2009 opgenomen: Rioleringsmaatregelen Soester berg (overstort Kamp Dwarsweg) Afkoppelen hemelwater in de wijken Smitsveen en Klaarwater Ombouw van de riolering be drijventerrein Soestdijk naar een verbeterd gescheiden stelsel en Aanpassen riolering Laanstraat (ged.)/ Beckeringhstraat. Daarnaast staat het afkoppelen van verharde oppervlakken in de gehele gemeente hoog in het vaan del voor de komende periode. Dit betekent dat daar waar mogelijk hemelwater in de bodem wordt geïnfiltreerd of naar oppervlakte water wordt gebracht. In de huidi ge situatie gaat het hemelwater van verharde oppervlakken naar de gemengde riolering en wordt dan verder afgevoerd naar de zuive ring. Door het hemelwater niet meer in het riool te laten stromen, wordt de genoemde zuivering min der belast. Dat komt het verwer kingsproces (de daadwerkelijke zuivering) van rioolwater ten goe de. Verder zal er jaarlijks 30 km hoofdriool met behulp van een vi deocamera worden geïnspecteerd. Dit om een goed inzicht te krijgen in de onderhoudstoestand van het hoofdriool en om zonodig vroeg tijdig in te kunnen grijpen bij (drei gende) schade. VRIJWILUGERSHULP NODIG? Centraal Meldpunt Vrljwllllgershulp Soest - Soesterberg RMN Is voorbereid op de winter Gladheidbestrijding is één van de taken van RMN. Als het gaat vrie zen en de wegen worden glad, dan komen de strooi- ploegen van RMN in actie. In samenspraak met de gemeenten zijn de strooi- routes op enkele punten aange past. Het materieel heeft het no dige onderhoud en vernieuwing ondergaan. De strooiploegen zijn geformeerd en de dienstregeling ligt klaar. De zoutloodsen van RMN zijn tot aan de nok gevuld met strooizout. Kortom: RMN is goed Voorbereid op de winter. Textiellnzameling Spullenhulp Op wo 8, do 9 en vr 10 december haalt Spullenhulp weer textiel op in de wijken. Zet op de dag dat RMN de restafvalcontainers in de wijk leegt ook de textielzak om 07.30 uur aan de weg. Wel op afstand van de containers of naast de in gang van de flat zodat beide inza- melploegen ongehinderd hun werk kunnen doen. Dit is 27 kilo per inwoner in Zeist en 31 kilo per inwoner in Soest. Een hoge score want de landelijke norm is 25 kilo per inwoner. De hierna volgende tabel laat de ontwikkeling zien van de gescheiden inzameling van glas binnen het RMN gebied. Ingezameld verpakkingsglas glas fn kg per jaar 2001 2002 2003 2831 3151 3001 MIDDEN NEDERLAND met etensresten of met medicijnen in de glasbak. Ander glas dan verpakkingsglas is niet geschikt om er nieuw verpak kingsglas van te maken en mag daarom niet in de glasbak. Glas is eindeloos In 2003 is in Zeist 1.615 ton verpakkings glas ingezameld via de glasbakken en in Soest 1.386 ton. Ondanks dit hoge resultaat geeft de afname van de hoeveelheid in gezameld verpakkingsglas in 2003 reden genoeg om de glasinzame ling weer eens onder de aandacht te brengen. Glas is in principe onbeperkt te hergebruiken. Dat bespaart veel grondstoffen en energie. Glas ver liest niet aan kwaliteit bij bewerking. Gebruikt glas wordt gesmolten bij een temperatuur van 1.500 graden Celsius. Glasverpakkingen waarin drank, eten, cosmetica of medicijnen heb ben gezeten mogen in de glasbak. Belangrijk bij de inzameling is dat het glas op kleur gesorteerd is. De glasbakken die in de gemeente geplaatst zijn hebben gescheiden ruimten voor wit, bruin en groen glas. Blauw en rood glas mag bij het groene glas. Gooi geen kurken, doppen, potten Spiegels, gloeilampen en drinkglazen horen bij het restaf val. TL-buizen en spaarlampen zijn chemisch afval. Vensterglas (ruiten) kan men kwijt op het afvalbrengstation. Afvalkalender 2005 De afvalkalender van RMN voor 2005 ligt binnenkort bij u thuis in de brie- ..p: venbus. ffeV In de komende weken 1 worden de afvalka- (J 1 lenders huis aan huis bezorgd. Hebt u na 24 december nog geen afvalkalender 2005 ontvangen, dan kunt u een exemplaar ophalen bij de publieks- balie van het gemeentehuis of bij RMN. Vragen over afval? Schrijf, mail of bel Postbus203,3760AE Soest Telefoon035-6039222 E-mail: info@rmn2000.nl Wist u dat 80% van de kosten van de aardgaskosten op gaat aan verwarming? Door zuinig stookgedrag en isolatie kunt u daarom de meeste kosten be sparen. Interessant om te Afe ten, ook omdat het komende jaar de energienota's voor de huishoudens duurder worden. Dat kwam naar voren tijdens de eerste workshop 'Energie', gehou den op 15 november jl. te Soester berg. De workshop was de eerste in een reeks. In totaal worden bin nen de gemeente Soest 6 work shops gehouden in vooraf geselec teerde buurten. De aanwezige inwoners uit Soes terberg hebben vooral behoefte aan een goede voorlichting over energiebesparing. Die verwachten zij van de leveranciers van isolatie producten en apparatuur, de ener gieleverancier en de gemeente. Voorlichting vooral in de vorm van concrete tips. Bijvoorbeeld gekop peld aan de jaarafrekening van de energieleverancier. De deelnemers gaven verder aan te willen bespa ren door het nemen van de eigen verantwoordelijkheid. De moge lijkheden om in collectieve zin bin nen de buurt huizen te isoleren moet worden onderzocht. Alle mogelijkheden tot energie besparen komen in de workshop aan bod. Bewustwording, gedrag, kleine en grote maatregelen in en om het huis. Maar ook bijvoor beeld de ontwikkeling en het ge bruik van alternatieve brandstoffen en duurzame energie. Tijdens de workshops komen vooral de inwoners aan het woord. Bij inschrijving kunnen de deelne mers schriftelijk vragen stellen. Het programma per workshop wordt daarop ingericht. Het is ook moge lijk om een speciaal thema aan te geven, waarover men met elkaar van gedachten wil wisselen.J De onderlinge uitwisseling met buurt genoten over concrete besparing smogelijkheden is uiterst nuttig gebleken. Naast het onderkennen van de mogelijkheden per buurt, wordt de aangereikte informatie gebruikt bij de gedachtebepaling over een nadere invulling van het klimaatbeleid van de gemeente Soest. Een tweede vergelijkbare work shop wordt op 14 december ge houden met de inwpners van de wijk Klaarwater. Een derde ge pland op 16 december in de wijk Overhees. De inwoners hebben inmiddels een uitnodiging van de gemeente Soest ontvangen voor de beide workshops. Voor deelname geldt: 'Wie het eerst komt, het eerst maaltï Per 1 januari 2005 veranderen de openstellingstijden van de publieksbalies in het gemeen tehuis. Met deze maatregel streeft de gemeente kostenbe heersing en optimalisering van de dienstverlening na. Door de nieuwe openingstijden zijn me dewerkers in de middaguren beter in staat op afspraak inwo ners met specifieke vragen van dienst te zijn. De nieuwe openingstijden zijn: Publieks- en bouwzaken Maandag t/m vrijdag: 08:30- m.u.v. reparatie's en fournituren sirco juwelier zuidpromenade 2b. Soest-zuid 13:00 uur. Donderdag: 13:00-20:00 uur, al leen voor reisdocumenten, rijbe wijzen, uittreksels en bouwzaken. Overige zaken op middagen alleen op afspraak. Zorgloket Maandag t/m vrijdag: 09:00- 12:00 uur. Sociale dienst BBS (ongewij zigd) Het telefonische spreekuur van de sociale dienst Baarn, Bunschoten, Soest (BBS) blijft gehandhaafd op maandag tot en met vrijdag van 09:00 tot 10:00 uur. Intake spreekuur voor sociale dienst BBS in de hal van de Bedrijfsverzamel gebouw 'De Stroom' (linkervleugel gemeentehuis) is maandag tot en met vrijdag van 08:30 tot 12:30 uur. Telefoon/website Naast een bezoek aan het gemeen tehuis kunnen inwoners gebruik maken van de website van de ge meente Soest: www.soest.nl, met name de rubriek Digitaal loket. Via deze site kan men niet alleen infor matie verkrijgen, maar ook een verhuizing binnen Soest doorge ven. In de loop van 2005 zal het aantal diensten dat digitaal kan plaatsvinden verder worden uitge breid. Telefonische informatie kan men 24 uur per dag verkrijgen op 88 035-609.37.28 (informatielijn). Het centrale nummer - 035- 609.34.11 (telefoniste) - is bereik baar van 08:30 tot 17:00 uur. KONINGINNELAAN 24 - SOEST INMEMORIAM Het overlijden van mevrouw Det- mers (1922-2004), veertien dagen geleden, was ook voor mij wél erg onverwacht. Op zaterdagmiddag 13 november zat ze nog naast mij in de Oude Kerk bij de opening van de tentoonstelling van schil derijen en tekeningen van Sebo Detmers (1910-1994) t.g.v. het 975-jarig bestaan van Soestï'Een uitstekend initiatief van de Stich ting Oude Kerk Cultuur. Ik hield daar een verhaal ovqr zijn werk en over de tijd dat de familie bijna vijftig jaar in Soest woonde en dat u in mijn column van 17 november heeft kunnen lezen. Op die dag kreeg de weduwe Henriët- te Johanna van den Bergh in haar appartement aan het Boekweit land een hersenbloeding en stierf in het ziekenhuis. Ik heb haar niet zo goed gekend als Sebo. Ze had een apart karak ter, woonde een poos in Amers foort en had ook in het huis aan de Klein Engendaalweg haar eigen kamers. Ze had 'ruimte' nodig en dominee Bartlema herinnerde hieraan tijdens de herdenkings dienst in de Oude Kerk, die voor af ging aan de crematieplechtigr heid die in besloten kring plaats vond op 25 november. Ze was in de zestiger jaren lerares Mensendieck en regelde altijd veel voor haar man, de kunstschil der, die neigde naar het kluize naarsschap. Een 'lastig' huwe lijk, daar tussen de kerstbomen, vond ik altijd. In 1990 verhuisde het echtpaar naar Emmen en sinds een poos woonde zij weer in Soest. Mevrouw Detmers had het erg naar haar zin op 13 november in de Oude Kerk. Het is dan ook een vreemde gewaarwording haar twaalf dagen later op dezelfde' plaats in een rouwdienst te her-; denken te midden van de Sebo-ex- positie, die helaas al weer is afge lopen. Is een verlenging niet mo gelijk? Er was op 25 november een zeld-; zaam schilderij op een schilders-; ezel aan de collectie van land schappen en stillevens toege voegd: een portret van haar, zit tend in de huiskamer. Je kunt jé minder voorstellen als je dood gaat en de predikant een gedicht leest naar psalm 139 en 1 Co- rinthe 13 voordraagt in een prach tige vertaling van Huub Ooster huis. Op de rouwkaart stond een roos afgebeeld met de tekst: 'De men selijke geest heeft een begin maar kent geen einde. Zij die wijs zijii weeklagen noch over de levenden noch over de doden'. Ik wens de bedroefde Anje en Sebo beiden sterkte toe. Zij ruste in vrede. Vol verbazing gelezen over de 'Bibo'-organisatie in de Soester Courant van 17 nov. 2004. Het idee van mevr. Bibo voor een nieuwe organisatie: 'Huur je eigen...', een soort bedrijf dat tegen betaling iets voor ouderen en al leenstaanden wil doen. In het arti kel wordt gesuggereerd dat de oudere mensen in onze gemeente Soest door vrijwilligers minder; goed zouden worden geholpen c.q. verzorgd, dan door de door haar opgerichte organisatie, waarvoor de doelgroep dan ook nog stevig! moet betalen. Er wordt de laatste tijd veel ge schreven en gezegd over het zeer belangrijke vrijwilligerswerk, maar dat wordt door de 'Bibo-organisa- tie' afgedaan als 'te vrijblijvend'. Als we op deze wijze de publiciteit gaan zoeken wordt het steeds moeilijker om vrijwilligers te sti muleren voor het toch al zware en verantwoordelijke werk met eenza men, ouderen en gehandicapten. Misschien is dat echter de bedoe ling van 'Bibo'; op deze wijze zou er in de toekomst wel eens minder 'concurrentie' voor die organisatie kunnen zijn. Het is echter te hopen dat de vele vrijwilligers in Soest door het ver haal 'heen' kijken, en met veel in zet en plezier hun werk zullen blij ven doen. Zij zijn onmisbaar in onze samenleving Zij verdienen allen onze dank en volledige on dersteuning. Hans van den Pol, Zonnebloem Soest Wie vergelijkt leest de Soester Courant Inbouwspecialist INBOUW APPARATEN ALLE MERKEN •GRATIS INMETEN GRATIS MONTAGE •SNELLE LEVERING Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 2004 | | pagina 3