o Hagen interessa 75% 'V an heidehut tot residence' bevorderde ook de groei van Soest J. HOEBÉE B.v.\ maart: ïratis Eerste scootmobielcursus in Soest expert 289,- SCHOEMAKER Soest 50 jaar geleden Uit de historie van Soest(erberg) Dansspektakel op de Eem Wie een baan zoekt, leest de Soester Courant De Proam Prinsen kiezen Prins Toon 1 (van Doorn) Sinterklaas had het druk in Hartje Zuid pagina f erde Vloerdelen kii Soester Boeren Dansgroep hoopt op kou 'ÏÜJJU'ÏÜI '17,1)0 UUii Volksuniversiteit Soest Communicatiekracht NLPII, vervolg Foto's Sint-feest Hartje Zuid Sint-koopavonden: morgen (2/12) en overmorgen (3/12) Tot lagere oversluit- kosten lagere hypotheek rente Interessant? Het is tijd voor de Rabobank. Bekendmakin Per 1 november 2004 werken de verloskundigen Fiola Meijer, Florine Hooft en ïnschop verder onder de naanv kimdigenpraktijk Fea gegevens en telefoon nummer lijven ongewijzigd. Tel: 035 6010793 is hel telefonisch spreekuur iedere ag van 13.30 tot 14.30 uur. \lOENSDAG 1 DECEMBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 7 Jgieters- en dakdekkersbedrijl 10 Gas- en waterleiding Lood- en zinkwerk - 6032516 Keuken- en badsanitair >3.717.905 Dakbedekking n >2h@wxs.nl Rioleringswerkzaamheden oor nieuwaanleg en reparaties aan technische installaties ik voor rioolontstoppingen Ruim assortiment tapijt en vinyl, zeer complete collectie raamdecoraties en gordijn roedes, dealer van Luxaflex Velux, B&C, Copa collectie vouwgordijnen met GRATIS STOF. keuze uit 75 kleuren Michel Rietveld Woningin richting, Steenhoff-straat 50, Soest. Tel. 035-5238324 Openingstijden: ma. 13.00- 18.00; vrijd. 10.00-18.00 en 19 00-21.00; zat. 10.00-17.00 of op afspraak. Nieuwe computer nodig? Problemen met uw oude? Computer upgraden? WH- COMPUTERS tel. 6090443. PIANOLES, keyboardles. Op privéles krijgt u alle aandacht en leert u snel en goed een toetsinstrument bespelen. Gratis proefles! Ook thuis les! U krijgt les van een ervaren, enthousiaste, gediplomeerde muziekleraar (cons.). Bel Pe- ter Loef, tel. 035-6027330. KLOKKENREPARATIES. Gegarandeerd goed! Uur werkmakerij Westeneng, Den Blieklaan 48, tel 035- 6011766 111 jr bij IBALIFE ikken te est. Van nnelaan '0. JS. Bij- 3 bij het oolpro- 3i, 035- 'ONING 'n best. ikel met I slaagt. MMO'S, Jllectie insport, i koop, wroom; 984376 ons assortiment onderhoudsvrij 1 in uw woonhuis. ALEIS-NI st Tel. 035-6564024 Disney Bet duurt nog even, om precies te zijn tot op 1 mei 2006, maar nu al zijn de voorbereidingen in gang gezet voor de viering van het 100-jarig bestaan van I de Vereeniging ter bevorde- nring van het Vreemdelingen- verkeer (VW). Een aantal middenstanders richtte deze een eeuw geleden op onder de naam 'Soest Vooruit'. Soest u kreeg daarmee als één van de I eerste gemeenten in Neder- land een vereniging die zich I speciaal toelegde op de bevor- dering van het vreemdelingen- f verkeer. Het doel was immers Soest voor uit te helpen en naambekendheid te geven in het hele land. De VW was daarvoor op verschillende I fronten actief. Naast het werven van toeristen en nieuwe inwoners - daarin krachtig gesteund door j het gemeentebestuur! - onder het motto: 'Soest, uw woonplaats en vacantieplaats; daar is gezonde lucht', klopte het WV-bestuur ook regelmatig en met succes bij het gemeentebestuur aan om be paalde voorzieningen gerealiseerd te krijgen. I Soms echter ging een wens van de leden het bestuur te ver. Zoals in I de jaren twintig, toen enkele leden het voorstel lanceerden 'om aan de Eem kleedkamertjes te plaatsen voor den zwemmer en zwemster'. Volgens het verslag van de jaarver gadering waarin dit voorstel aan de orde kwam 'was men echter alge- meen van oordeel dat dit niet door I de vereeniging kon worden ver zorgd daar de vereeniging hierdoor in mindere of meerdere mate ver antwoordelijk zou zijn voor de eventueel voorkomende ongeluk ken'. Meer heil zag men in de bijdrage van de VW aan de viering van het 900-jarig bestaan van Soest: 'Hiema ontplooide zich een geani meerde bespreking betreffende een in dezen zomer te houden feestvie ring. Waar geruchten gaan dat de gemeente thans 900 jaar bestaat, zal vermoedelijk ter gelegenheid van dit feit een 2-daagsch feest worden georganiseerd in het einde van Juli, zulks ook met het oog op de kinderen die dan nog met va- cantie zijn. Besloten werd dat door het bestuur verschillende personen zullen worden aangezocht om in een comité zitting te nemen, welk comité dan een flink programma zal opzetten en uitwerken'. Pleitbezorger Dankzij de bijdrage van de VW aan de geslaagde viering van het 900-jarig bestaan, kreeg de vereni ging een goede naam. Ook bij het gemeentebestuur, dat zich steeds zeer vrijgevig toonde om verzoe ken van de vereniging te honore ren. Het kon zich immers geen be tere pleitbezorger wensen voor het bevorderen van de groei van de ge meente waar toen nog het streven op gericht was. Soest was in 1900 nog een echte plattelandsgemeen te met 4.400 inwoners. In 1915, negen jaar na de oprichting van de VVV, telde Soest 6.061 inwoners en in 1926 al 12.261. Zonder twij fel droeg de VW in belangrijke mate bij aan de onstuimige groei van Soest, want ze bood ieder jaar het gemeentebestuur de kans de gemeente aan te prijzen in de pen sion- en andere gidsen. Dat maak te steeds dankbaar gebruik van die mogelijkheid door Soest aan te prijzen als 'onze zoo schoone Ge meente, met haar nooit volprezen bosschen, heide, duinen en polder- gezichten. De aanwezigheid van het grootsche Soester Natuurbad te Soestduinen, de goed geoutil leerde tennisbanen in het Deketh- park (aan de Schrikslaan), alsme de andere nuttige en aangename instellingen waarborgen en rustig en gezond verblijf in onze gemeen te, die daardoor bij uitstek geschikt is voor tijdelijke of definitieve ves tiging'. De groei van de gemeente maakte een uitbreiding van de voorzienin- 'Van Heidehut tot Residence' is een gewaardeerde, tweewekelijks ver schijnende rubriek. De schrijver, Jan van Steendelaar, beschikt zelf over een omvangrijk archief waar uit hij gegevens kan puttep. Daar naast bezoekt hij archieven in Soest maar ook daarbuiten. Verder leve ren gesprekken en bijdragen van lezers interessante verhalen op. Elke keer probeert de schrijver waar mogelijk een link te leggen naar de actualiteit. Hiervoor zijn tips, geschreven artikelen, boeken, tijdschriften, ansichten en foto- of ander illustratiemateriaal uiterst welkom. Uiteraard worden desge wenst de spullen na reproductie on beschadigd aan de eigenaar gere tourneerd. Contact met de schrijver is mogelijk via telefoon 06- 22450173 of e-mail eempers@ wanadoo.nl gen noodzakelijk. In 1934 nam het WV-bestuur het initiatief om te bereiken dat er bij het natuurbad en bij het sanatorium Zonnegloren publieke telefooncellen kwamen. Verder richtte de VW het ver zoek aan de gemeenteraad om de wegen in Soest-Zuid tc verbeteren omdat 'de openbare wegen en straten in het Zuidelijk deel van Soest niet aan de minimum te stel len eischen voldoen en ook de wandelpaden en trottoirs in slech te staat verkeeren'. Overvloedig aanbod Het was voor de VW geen enkel probleem om jaarlijks een pension- gids uit te geven. Er waren immers tientallen hotels en pensions in Soest. Namen van hotels als Birk- hof, De Birkvijver, Bloemheuvel, Du Passage, 't Vosseveld, Okhuij- sen, De Nachtegaal, Trier, Eem- land, De Gouden Ploeg, Sparren hof, Centraal en Dennenhof zeg gen het grootste deel van de hui dige generatie niets meer. En het is nog maar een greep uit het over vloedige aanbod aan gerenom meerde hotels in Soest. Nu deze maand hotel De Buitenplaats aan de Burgemeester Grothestraat is gesloten, heeft Soest nog maar één hotel over, Het Witte Huis aan de Birkstraat. De VW was voor de oorlog erg actief. Ze beheerde tal van zaken zoals telefoonlijnen en het door wethouder Peter van den Breemer beschikbaar gestelde weiland aan de Eemweg dat 's winters als ijs baan 'Soest Vooruit' werd ge bruikt. Toen er een ijsvereniging werd opgericht, kreeg de ijsbaan de naam 'Peters Baan' ter ere van de schenker van het weiland. In de oorlog had ook de VW toestem ming van de procureur-generaal van het Gerechtshof in Amster dam nodig om te vergaderen. Brie ven van het Hof bevatten dan ook altijd de zinsnede 'houdende toe stemming tot het houden van een vergadering, mits geen onderwer- In de jaren dertig organiseerde de VVV met enige regelmaat een spe ciale VVV-week. In 1939 wos een optocht onderdeel van het pro gramma. De met bloemen versier de auto van de VVV 'Soest Voor uit' opende de stoet, die volgens het verslag grote belangstelling trok. Foto: archief Eemland Pers. pen van politieke aard, direct of indirect, ter sprake worden ge bracht. Burgemeester mr. A. L. des Tombe (1939-1946) bezocht dan ook regelmatig de vergaderin gen. Telkens drong hij erop aan geen uitspraken te doen op poli tiek gebied 'want de muren hebben oren'. Pas in 1946 kon de VW, net als de andere verenigingen, weer ver gaderen in de sfeer van voor de oorlog. Over de naoorlogse ont wikkelingen gaat de volgende afle vering. Toon van Doorn, voorzitter van de Soester Boeren Dans groep, hoopt op een strenge winter. Zijn vereniging is van plan om liefst al deze winter een groot dansspektakel op het natuurijs van de Eem te laten plaatsvinden. 'Het moet een nostalgische aange legenheid worden', vertelt Van Doorn enthousiast. 'Het is de be doeling dat alles wat zich op en om het ijs begeeft de sfeer van de ja ren 30 uit moet ademen. Het eve nement is voor jong en oud, maar het is dan wel de bedoeling dat ook de jongeren kleding dragen dat bij dat tijdsbeeld past. En bij de koek en zopie tenten zul je bij voorbeeld ook geen plastic beker tjes aantreffen.' De Soester Boeren dansgroep heeft het draaiboek voor het eve nement al helemaal rond. De door gang van het dansfestijn is in gro te mate afhankelijk van het weer. Als de dikte van het ijs het toelaat dan ziet Van Doorn het liefst dat het dansfestijn vlak na de elfste dentocht wordt gehouden. 'Maar we zijn natuurlijk afhankelijk van het weer. Het kan over twee we ken plaatsvinden maar het zou ook kunnen dat we dit pas over zeven jaar kunnen organiseren.' De Soester Boeren Dansgroep or ganiseert het evenement niet alleen bezweert Van Doorn. 'Paardenfok vereniging Eemland zal bijvoor beeld een arrenslee verzorgen. Om de nostalgie te bewerkstelligen doet ook de Oudheidskamer van Soest mee.' Het perscentrum van het dansevenement huist, geheel in stijl, in de boerderij van de familie van Roomen. De Soester dansgroep heeft alvast een voorschot genomen op een koude winter met een dikke laag ijs. 'We hebben al een paar hon derd man uitgenodigd. Ook ko men er verschillende ijsdansvereni- gingen uit Friesland, Groningen en Drenthe naar ons toe. Het moet een groots gebeuren worden', aldus een vooruitblikkende Van Doom. Tevens zal het evenement worden opgeluisterd met een optreden van een theatergroep van Endemol. Endemol zal van het dansspekta kel op de Eem ook televisieopna mes maken. Afgelopen vrijdag hebben di verse deelnemers meegedaan aan de eerste scootmobielcur sus in Soest, in en rond het ge meentehuis. De deelnemers namen hun eigen scootmobiel mee en kregen na afloop een naslagwerk mee en een certifi caat, uitgereikt door wethou der Bert Krijger. Het is de eerste keer dat in Soest een ochtend voor de veiligheid van De kracht van de reclame ligt in de herhaling scootmobielers werd georgani seerd. Het idee is dat mensen die een scootmobiel bezitten vaak niet voldoende geïnformeerd worden over het rijden in het verkeer. Naast de theoretische kennis van de verkeersregels voor scootmo bielers is ook het omgaan met het voertuig in de praktijk belangrijk. Het vermoeden bestaat dat de scootmobiel soms niet gebruikt wordt door gebrek aan vaardigheid en kennis. Druk thuis uw mooiste foto's af met de Kodak Fotoprinter. Nu samen met een Kodak Digitale Fotocamera met 3.0 megapixels en echte Zoom! Wij laten u zien hoe makkelijk het is om een foto af te drukken. BURG. GROTHESTRAAT9, SOEST -TELEFOON 035-6010344 Op vrijds g 26 november heeft carnavalsvereniging De Proam Prinsen uit Soest haar jaarlijk se Prinsbekendmaking gehou den. Om precies 23:11 uur werd de nieuwe prins bekend gemaakt. Dit jaar neemt Prins Toon 1 (Toon van Doorn), samen met Adjudant Dennis (Dennis Hilhorst) en zijn hofdames Sylvia (Sylvia Dazelaar) en Bianca (Bianca van Heeren) het voortouw. Ook dit jaar was het Prins Toon 1. Di Lassostaat 65", tel. 6022195 Velen hebben bij Volksuniversiteit Soest of elders de laatste jaren een cursus Communicatiekracht NLP gevolgd. Neuro Linguïstisch Pro grammeren is een methode voor verandering van gedrag, gebaseerd op vaardigheden. NLP gaat over ons handelen en gedrag, over ons denken en spreken. Dat zijn de kanalen die de verbinding leggen met de anderen en de wereld. Morgen, donderdag 25 november, start een vervolgcursus, van zes lessen. Communicatiekracht II. Bleef het tijdens de introductiecur sus beperkt tot een kennismaking met NLP en haar toepassing smogelijkheden in het dagelijks le ven; in deze vervolgcursus krijgt u nieuwe technieken aangereikt om beter kennis te maken met uzelf (en daardoor ook met anderen!). U zult ontdekken dat u veel meer kracht en energie in u heeft dan u ooit dacht. U zult ervaren dat met die kracht en energie veranderen leuk is. Met als gevolg dat - wan neer anders voelt, doet en denkt - dit onvermijdelijk ook uw omge ving beïnvloedt. Ook als u niet heeft deel genomen aan de introductiecursus, maar u weet al wel het een en ander over NLP, kunt u zich voor deze ver volgcursus inschrijven. De docen te, mevrouw Ellen de Valk, van het bureau New Life Prospects in Eemnes, is gecertificeerd NLP- trainer/therapeute. Cursustijd: 19:00-22:00 uur, cursusprijs: 75,00; kosten lesmateriaal: 10,00. Kerstmenu Op woensdag 15 december is het mogelijk deel te nemen aan een workshop Kerstmenu bereiden. De deelnemers koken onder begelei ding van de culinair specialiste, mevrouw Mea Gerrits, met elkaar een compleet kerstdiner. Dit jaar bereiden de deelnemers aan deze workshop een internationaal kerst diner geïnspireerd op de Engelse, Duitse, Franse, Italiaanse en Spaanse keuken. Na afloop van het praktische gedeelte van de work shop wordt onder het genot van een goed glas wijn en een feeste lijk versierde tafel gezamenlijk ge geten. Tafelen in stijl en tafeleti- quette zijn belangrijke onderdelen van de workshop, net als de juiste wijn-spijscombinatie. Het belooft een spannende workshop te wor den. Cursustijd: 17:30-21:30 uur, cursusprijs: 29,00; kosten van ingrediënten: 22,50. Aanmelden voor cursussen en aanvra gen van het programma kan bij Volks universiteit Soest, Di Lassostraat 65, 3765 EB Soest, tel. 035 6022195 (in spreken kan altijd), e-mail: vu- soesl@csnet.nl; maandag t/m donder dag 9:00-12:00 uur. Het programma is ook af te halen bij VW-kantoren en bibliotheken in Soest, Baarn en Biltho- ven, het gemeentehuis en boekhandels in Soest en bij verschillende super markten. Sinterklaas is goed te spreken over het feest dat afgelopen za terdag in Hartje Zuid werd ge vierd. Het was een groot suc ces. Er kwamen meer dan 200 kinderen naar de prijsuitrei king van de kleurwedstrijd, waarvoor maar liefst 300 kleurplaten waren ingeleverd. Voor 15 winnaars was er een mooi cadeautje. De Pietenband (met 17 pieten!) speelde de hele middag vrolijke nootjes, o.a. liedjes van K3, Kinderen voor Kinderen en natuurlijk Sinterklaasliedjes. Ook de draaimolen was druk bezet. De Chocolademelkpieten verstrekten zo'n 700 bekertjes warme choco la. Ook de winkeliers waren dik tevreden met de toeloop van het publiek, dat - ondanks de uitbrei ding - moeite had om een plekje te vinden in de buurt van het win kelcentrum. Op de Zuidpromena de, waar het podium stond, was het ook topdrukte, zodat sommi ge winkels zelfs wat moeilijker te bereiken waren. Misschien komt er volgend jaar een iets andere plek, en ook een grote tent, zodat de Sint bij slecht weer ook nog een beetje droog kan zitten... Kerstmarkt Na de komende Sinterklaasdrukte - met extra koopavonden op 2 en 3 december - maakt HartjeP-Zuid maakt zich alweer op voor de kerstdrukte. Op zaterdag 11 de cember is er een speciale kerst markt (let op de talrijke aanbiedin gen in de Soester Courant yan 8 december!) en op maandag 13 de cember gaat een spaaractie van start voor gratis handdoeken. Ook daarover volgende week meer! De foto's die afgelopen zater dag gemaakt zijn tijdens het grote Sinterklaasfeest in Hartje Zuid zijn te bekijken op www.hartjezuid.nl. Uit de Soester Courant van 30 November en 3 december 1954 Deelnemers aan de scootmobiel cursus op het Raadhuisplein. Foto: Herman van Dam. De cursus vond plaats in samen werking met rij-instructeurs (theo rie verkeersregels en rit openbare weg) en ergo-therapeuten van de gemeente Soest (vaardigheid met de scootmobiel). De overheid sub sidieert dit project omdat zij de verkeersveiligheid hoog in het vaandel heeft staan. DE KLOK VAN HET VERKEERS- HUIS. De klok van hel Verkeershuisje is er. Hel is zoiets als „Lang gewacht, maar toch gekregen". Eigenlijk is dit niet waar, wantdeze klok hebben we al een hele tijd terug gekregen van de directie van de firma Tensen. De heer Tensen dacht velen er mee te gerieven, doch rekende er uiteraard niet op, dat men zijn gegeven paard in de bdk zou kijken. Eerstens doet men zo iets niet bij een geschenk, tweedens mankeer de er niets aan dit „paard". De schepper van ons ultra-moderne verkeershuis wilde een andere klok, van een andere vorm wel te verstaan.. Bovendien zijn er onderhandelingen geweest over de plaats van dit ge schenk, n.l. boven of onder de luifel van ons glazen huisje. Ja, inderdaad, er zijn onderhandelin gen gepleegd. Wethouder Van Zadelhoff heeft be middeld tussen de gever van de klok en de architect van Gemeente-Wer ken. Gelukkig is dit alles nu voorbij en is er weer een probleem minder in de Soester wereld. De klok kreeg zijn plaats in het midden van het verkeershuis, onder de luifel en bij dag en nacht kunnen we nou zien hoe laat het is. SOEST IN HET KOMENDE JAAR. Burgemeester en Wethouders hebben de ontwerp-gemeentebegroting voor het dienstjaar 1955 aan de raad aan geboden. De gemeentebegroting ver toont een nadelig verschil van f 270.000,-. Binnenkort rioolzuiveringsstallatie? Het plan voor de rioolzuiveringsinstal latie nadert zijn voltooiing. Nagegaan zal nog worden in hoeverre daarbij aanpassing zal dienen plaats te vin den bij de in studie zijnde plannen voor de vuilverwerkingsinstallatie. Met de uitvoering van het rioleringsplan zal in het komende jaar zoveel mogelijk voortgang worden gemaakt. Betere zaalruimte is Soest. Wijkge- bouw in Soesterberg. Aan de tot standkoming van een wijk- gebouw ten behoeve van het vereni gingsleven in Soesterberg wordt ge werkt, terwijl daarnaast in studie is een plan om te komen tot een beter geou tilleerde zaalruimte te Soest. VOORTVARENDHEID MET UIT BREIDINGSPLAN. Het ligt in de bedoeling in het komen de jaar er naar te streven met grotere voortvarendheid de thans nog in be werking zijnde uitbreidingsplannen tot stand te brengen. GRONDIGE VERANDERING VAN NATUURBAD. Het plan voor een grondige verande ring van het Natuurbad, waardoor dit zal worden aangepast aan de eisen van de tijd, verkeert in een vergevor derd stadium van voorbereiding, ter wijl het plan om te komen tot de op richting van een badhuis onze volle aandacht heeft. Uitbreiding Sportterreinen. De plannen om te komen tot uitbrei ding van de bestaande terreinen heb ben de voortdurende aandacht van B. en W. Politiebureau, Gemeentesecretarie en Postkantoor te Soesterberg. In verband met de uitbreiding van de politiesterkte in Soesterberg ligt het in het voornemen, om thans zo spoedig mogelijk te geraken tot de bouw van een politiepost. Dit te bouwen onder komen voor de politie zal worden ge combineerd met een nieuw verblijf voor de hulpsecretarie. Voorts zijn on derhandelingen gaande met de P.T.T. omtrent de bouw van een postkantoor te Soesterberg. Door middel van deze bouwwerken zal alsdan een begin worden gemaakt met de bebouwing van het aldaar geprojecteerde dorps plein. VRIJWILLIGERSHULP NODIG? 603 11 19 Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg weer een groot feest. Bevriende verenigingen uit Soest en Hoog land waren massaal op het festijn in het Duivenzaaltje in Soest afge komen om te kijken wie er dit jaar voor de Proam Prinsen als nieuwe prins gekozen zou worden. Het geheel werd ook dit jaar weer mu zikaal opgeluisterd door de dj's van Sunway Drive In. De Proam Prin sen kunnen terugkijken op een zeer geslaagd openingsfeest. Sluit voor 31 december 2004 uw hypotheek over naar de Rabobank en profiteer van het aantrekkelijke eindejaarstarief. Voor het totaalbedrag van 720,-* verzorgt de Rabobank snel en deskundig uw nieuwe hypotheek. Jazeker, dus bel nu met de Rabobank, telefoon (035) 609 63 19. Rabobank Soest Baarn Eemnes Rabobank

Soester Courant | 2004 | | pagina 7