El u| van donkere dagen.. De Zwarte Hand: 6X-files' over complotten en mysteries CD Annejet van der Zijl volgende week te gast bij de SLAS 23? IS 291° KJ 17? EEN PRACHTIGE PLANT RUITENSPROEIER 2 LITER KAN Expo 'Maria verbeeld' in galerie De Steenlinde li?5 —ll.95 155° 1325 1495 92 Virgit's (DranHgnspeciaaCzaal^ Expo 'Kerst Finish' PAGINAJq RondeI in Rademaker ws§ WOENSDAG 8 DECEMBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 17 Bijdrage van Soester schrijfster Ankie Nolen r! SCHRAVEMADE B.V. Biografe van Annie M.G. Schmidt DE ZWARTE HAND Kerstdecoratie Vivaldi en Handel in Amersfoort Olifant Dujardinlff Piper - .r— Rémy F Cointreau Heidsieckff Martin |f "ki?"r Baileys Johnnie Walker Red Jim Beam Coebergh Passoa Glenfiddich Grolsch Herfstbok 95 Veuve Amiot Kraaij VRIJWILLIGERSHULP NODIG? Bij galerie Lydie Wind Het bekende GULF tankstation aan de Biltseweg N234 die niet alleen hoge kortingen op alle brandstoffen geeft, maar ook Gulfzegels verstrekt, en zoals de klanten zeggen vriendelijke medewerkers heeft, heeft de volgende verrassing voor u: Alle klanten die op DONDERDAG 9, VRIJDAG 10 en ZATERDAG 11 DECEMBER komen tanken ontvangen geheel GRATIS Op MAANDAG 13, DINSDAG 14 en WOENSDAG 15 DECEMBER de volgende aanbieding (kant en klaar) van 3,95 per kan voor 1,50 (maximaal 5 kannen per klant) Wij zijn geopend van maandag t/m vrijdag van 6.30 uur t/m 20.30 uur. Zaterdag van 8.00 uur t/m 18.00 uur. Zondags zijn wij gesloten. irut ofSemi Sec o - 75 cl rste feestwijnen voor nde feestdagen en nu eens extra voordelig! LAANSTRAAT 44 SOEST •EL: 035 6012957 R U 16 2 grote projecten, daar zijn 'goed in. moet u bij ons zijn. DRIJF 5 6016243 bodewes@vandegnft.nl Schuilt er een werkelijkheid achter de werkelijkheid? Je zou het wel denken als je het onlangs verschenen eerste nummer van 'De Zwarte Hand' leest. In dit opmerkelij ke initiatief van Uitgeverij Aspekt uit Soesterberg worden onbekende, mysterieuze zaken gepresenteerd. Een belangrij ke bijdrage is van de hand van Ankie Nolen, de Soester schrijfster die eerder dit jaar faam verwierf met haar histori sche reisgids over het land der katharen en die nu een 'boek je open doet' over de myste ries van Rennes-le-Chateau, een dorpje midden in het 'Pays Cathare'. Dat verhaal is een van de opmer kelijkste hoofdstukken van De Zwarte Hand. Naast Ankie Nolen bestaat de redactie van dit nieuwe I 'tijdschrift' (ook wel aangeduid als 'X-files') uit uitgever Perry Pierik, Martin Ros en Gerbrand Kip. An- S tfers dan in haar reisgids gaat het hier minder om waarneembare fei ten dan om onbewezen, maar zeer tot de verbeelding sprekende ver halen die bij veel mensen allerlei vraagtekens oproepen. Ankie beschouwt haar artikel in De Zwarte Hand als een aardige 'aanvulling' op haar reisgids, die overigens bijzonder goed is aange slagen. Binnenkort volgt een twee de druk en zij twijfelt er niet aan of ook die zal zijn weg vinden naar het geïnteresseerde publiek. De eerste druk is in een half jaar tijd weggevlogen en ook de recensies waren uiterst positief, zoals ze te vreden vaststelt. Zo schreef prof. dr. Daniela Müller, hoogleraar aan de Katholieke Theologische Uni versiteit in Utrecht, dat het vlot geschreven boek 'met een groot gevoel van compassie voor de slachtoffers van kruistocht en in quisitie een brug slaat tussen ver leden en heden - een leesplezier waar men 'geleerder' van wordt'; noemde Trouw het een naslagwerk 'voor ieder die geïnteresseerd is in de historie van de katharen' en sprak Vrij Nederland van een 'ge degen historische reisgids, tevens naslagwerk'. Onderzoek Ankie benadert in haar boeken de katharen vanuit historisch, niet vanuit esoterisch perspectief en blijft zich volop bezighouden met tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 Geheimen rond de lleSeotember Rennes- e ateau Jezus Christus was JuliusCj^ voorzien van o.a.: I o elektrische ramen tdsbediening op lektrische spiegels 3are stoelen achter if €21.095,- rzien van o.a.: rbags o centrale fstandsbediening ïlektrische ramen dIoHBS maf €21.995,- TCGEN DOORROESTEN LITER/C02-UITST0OT 11RNG DE VOORRRRD de bestudering van de kathaarse geschiedenis. Ze is mede-initiatief nemer van het Franse Institut des Réligions et Philosophies, dat zich met steun van de Europese Unie speciaal gaat richten op het onder zoek van middeleeuwse religies en filosofieën en onder meer de oor sprong van het katharisme wil pro- beren te achterhalen. In haar tweede boek komen onder meer de - al dan niet historisch verantwoorde - relaties aan de orde tussen katharen en Rozen kruisers, Tempeliers, Vrijmetse laars en zelfs de Nazi's. Het ver haal over Rennes-le-Chateau, nu in De Zwarte Hand, sluit mooi aan bij deze verhalen over de katharen en vormt dan ook de basis voor een van de hoofdstukken van dat volgende boek. Het is de merk waardige geschiedenis van een dorpspastoor die opeens handen vol geld uitgeeft, hoewel hij moet rondkomen van 30 francs per maand. De vraag is: had hij de ver borgen schat van de katharen ont dekt, of misschien zelfs de Heilige Graal...? En waarom werd hij door het Vaticaan beschermd? Is het waar dat Jezus, getrouwd met Ma ria Magdalena, naar Frankrijk vluchtte en daar een dynastie stichtte? Een theorie die inmiddels door het enorme succes van The Da Vinei Code van Dan Brown tot hevige discussies leidt en de katho lieke kerk op haar grondvesten zou kunnen doen schudden. Spionage De Zwarte Hand brengt nog veel meer complottheorieën en gehei me genootschappen voor het voet jicht. Zo doet Vincent Dumas een opmerkelijke zaak uit de doeken, waarbij er een link wordt gelegd tussen het spionageschandaal van de afgetapte telefoonleidingen tij dens de Clinton-regering en de zogenaamde 'kunststudentenaffai re' aan de vooravond van de aan slagen op de Twin Towers van de 11e september. Toen werden meer dan 100 Israëlische kunststudenten in de Verenigde Staten gearres teerd wegens poging tot spionage. Een van de operatiebases van deze 'studenten' stond in het plaatsje Hollywood in Florida, de plaats waar het 'safehouse' van Moham med Atta stond, de leider van de kapers van de 11e september. Wat wisten de autoriteiten vooraf echt over deze fatale aanslagen? De ori ginele documenten staan afgedrukt in De Zwarte Hand: een sensatie van de grootste orde. Ankie Nolen. Jezus Caesar? Naast deze wonderlijke geschiede nis besteedt Dc Zwarte Hand on der andere ook aandacht aan de stelling dat Jezus Christus en Julius Caesar een en dezelfde persoon waren: of beter gezegd, de 'histo rische Jezus' zou gebaseerd zijn op het leven van Caesar! Op het eer ste gezicht een wonderlijke these, maar wel een die meer en meer opgang vindt. Het brein achter deze zaak is Francesco Carotta, een geniale Italiaans-Duitse filo soof en taalkundige, die op grond van jarenlange studie van de origi nele bronnen tot deze opzienba rende conclusie komt. Het is de bedoeling dat De Zwar te Hand tweemaal per jaar gaat verschijnen. Het eerste nummer ligt nu voor 12,95 in de boek handel. Nieuweweg 97 - Soest Telefoon 035 - 58 804 72 Openingslijden dinsdag vrijdag BLOEI Afd. SOEST Wie op innovatie ve wijze kerstde coraties wil gaan maken en daarbij een duwtje in de rug .kan gebrui ken, doet er goed aan een bijeen komst van Groei en Bloei bij te wo nen. De Soester afdeling van deze vereniging houdt dinsdag 14 de cember een avond over kerstdeco raties. Co Amesz zal dan acht ver schillende stukken opbouwen met traditionele, herkenbare materialen en daarbij een toelichting geven. Het is de bedoeling dat het publiek inspiratie opdoet en de kneepjes afkijkt van de vakman die licht en kleur als rode draad zal toepassen. Er wordt tevens een verloting ge houden (50 cent per lot). De bijeenkomst vindt plaats in de zaal van Idea aan de Willaertstraat en begint om 20:00 uur. De entree bedraagt 2,50 voor leden van Groei en Bloei en 5,00 voor an dere belangstellenden. Op 8 december ('Maria onbe vlekt ontvangen') opent de Soester galerie de Steenlinde, Lindenlaan 1, de tentoonstel ling 'Maria verbeeld'. De ets 'Madonna' uit 1985 van An- ton Heyboer (1924) is op de tentoonstelling aanwezig, sa men met 45 kunstwerken van 26 andere kunstenaars. Volgens Heyboer is de onbevlek te ontvangenis 'het heiligdom van onze christelijke cultuur, waardoor iedere vrouw nu nog een vervuld leven kan leven met Jezus in zich als moeder of met Christus in zich. De man leeft in aanbidding voor haar en bereikt zo de hoogste vorm van ethiek, die hij tot zijn levens weg maakt. Zoals 600 jaar voor Christus Laotze al neerschreef in zijn boek Taoteching: 'Het gaan van de weg die goddelijk leven heet.' Maria greep terug op het Zen-boeddhisme, waar alles uit de vrouw ontstaat. Ik zie niet Jezus nog een keer terugkomen op aar de, dat heeft de quantummechani- ca onnodig gemaakt. Maria is in de cultuur dus ouder dan de uitspraak van Laotze: 'ik ben de weg, de waarheid en het leven'. In het Zen boeddhisme waar mijn Christus zijn vandaan komt, komt alles wat creatief is uit de vrouw. Er is alleen de vrouw. Zoals het Y-chromo- soom aan het verdwijnen is en de toekomst een samenleving wordt van alleen vrouwen, waarin de vrouwen elkaar bevruchten of de vrouw zichzelf kan bevruchten. Ik zie wel de Maria weer terugkomen, als levens-es, als Yggdrasil, het begin van al het Godsdenken van de holen mens, die eerst op het platte vlak leefden en dachten, en een levens-es plantten om een driehoek te vormen, en die drie hoek konden zij inhoud.geven, en zo ontstond de liefde.' (Bron: An- ton Heyboer.) Van fotojournalist Hans Peters (1946) wordt de foto op linnen Anton Heyboer speelt voor Maria Het koor en orkest van het Neder lands Bach-Ensemble (NBE) zal op 16 december in de St. Francis- cus Xaveriuskerk een concert ge ven, waar delen van 'The Messiah' en twee psalmen van Antonio Vi valdi ten gehore worden gebracht. Het koor en orkest staan onder lei ding van Krijn Koetsveld met me dewerking van de solisten Iris de Koomen (sopraan), Robert Ogden (alt), Sebastiaan Brouwer (tenor) en Sinan Vural (bas). Het concert begint om 20:15 uur in de Francis- cus Xaveriuskerk, 't Zand 29 in Amersfoort. De voorverkoop is al gestart en kaarten zijn op verschil lende plaatsen verkrijgbaar. Ook telefonisch reserveren is mogelijk bij het secretariaat van het NBE, S3 023-5270494. Kosten zijn 18,- per kaartje, voor CJP/65+ 13,-. jonge jenever vieux 1 Jirer MOk 1 liter mm >4 champagne cognac 0.75 liter |S VSOP 0.7 liter ïfPS Scotch whisky 0.7 liter www.gildeslijter.nl/virgils cream likeur 0.7 liter bourbon 0.7 liter likorette liter likeur 1 liter Wij wensen u prettige feestdagen en een voorspoedig nieuwjaar Scotch whisky 0.7 liter geschenkboks vin mousseux 0.75 liter Het adres voor uw relatiegeschenken! Tamboerijn 29, Winkelcentrum Overhees Verhuur van biertaps - tafels - stoelen - glaswerk Tel, 035-603 15 57 www.rabobankonline.com naast Aldi Baarn 6 dagen per week open Zaterdags op de markt in Zeist Mooie prei 500 gram 0.29 Komkommers per stuk 0.39 Geschrapte worteltjes 0.59 0.29 0.59 0.29 0.59 0.29 500 gram 2e 500 gram Boerenkool per pak 2e pak Hutspot 500 gram 2e 500 gram Cherry tomaten 500 gram 0.69 Florida rode grape kilo 0.99 Hand goudreinetten Gieser Wildeman 4 pond 1.50 Doyenne peren Cox's Orange 6 pond Super Elstar 1.99 Zoete stoofappels Doos eieren 0.29 T/m 9-12 bij besteding 6 euro. SUPER CLEMENTINA'S kilo 0.99 A.J.W. Bedrt j fshygiëne ook particulieren Ongediertebestrijding tevens HOUTWORM/BOKTOR verdelging Bel. 033-2462248 06-53446804 e-mail :info@a jw.nl ca 1970' voor de eerste keer ge toond. Anton Heyboer is de 'ko ning van Den lip nr.66', de goeroe van de bewoners van zijn mini- staat, de vorst van de etsers, de grootste producent van unica. Hij is tweemaal getrouwd met en ook tweemaal gescheiden van zijn vrouw Maria. Anton speelt op de foto waarschijnlijk een nummer van de legendarische, roemruchte en religieuze saxofonist Albert Ayler, bijgenaamd de Duiveluit- drijver, wiens vrouw ook Maria heet. Hans maakte de foto in de jaren 70 en Nico Koster bracht deze foto in 2004 als c-print over op doek. Op de achtergrond hangt een portret van de maagd Maria van Heijboer. De catalogus is - zo lang de voor raad strekt - verkrijgbaar voor 5,00. Op zondag 9 januari (15:00 uur) organiseert de Steen linde een lezing over de Zwarte Madonna van Czestochova. Portret van de maagd Maria van Anton Heijboer. Centraal Meldpunt Soest - Soesterberg De SLAS (Stichting Literaire Activiteiten Soest) heeft voor volgende week donderdag -16 december - de bekende schrijf ster Annejet van der Zijl naar Soest uitgenodigd. Zij maakte o.a. faam met haar biografie van Annie M.G. Schmidt ('Anna') die twee jaar gele den verscheen. De bijeen komst vindt plaats in Artis- hock. Annejet van der Zijl studeerde in Amsterdam en Londen. Ze werk te tien jaar bij het opinieblad HP/ De Tijd, waar ze zich specialiseer de op literaire geschiedschrijving. In 1998 debuteerde ze met het boek Jagtlust (uitgeverij Meulen- hoff; een herdruk verscheen in 2003 bij Nijgh Van Ditmar), over het meest roemruchte artistie ke broeinest van Nederland. Jagt lust was een door dichteres Fritzi ten Harmsen van Beek gekraakte Blaricumse villa. De dichteres en haar broer Hein hadden een jaar na de dood van hun ouders de aanzienlijke erfenis erdoor gejaagd en ze konden het ouderlijk huis niet meer betalen. In de villa gaven diverse bekende avantgardistische kunstenaars zich over aan drank, drugs, dans en liefde, terwijl de rest van Nederland aan de weder opbouw werkte. In 2002 verscheen het boek waar mee Annejet van der Zijl een groot publiek bereikte: Annade biografie van Annie M.G'. Schmidt. Ze kreeg van Flip van Duijn, de zoon van Annie, de cor respondentie met haar man en met haar moeder ter beschikking. Aan gevuld met tientallen interviews en een schat aan nieuw materiaal - waaronder tot dusver onbekend werk, niet eerder gepubliceerde foto's en brieven van haar beste vriendinnen - reconstrueerde An nejet van der Zijl gedetailleerd en met vele gevoel voor de historische context het leven van Annie M.G. Schmidt. Anna werd overwegend goed besproken en bovendien uit stekend verkocht. Het werd geno mineerd (shortlist) voor de Gou den Uil. Sonny Boy Zeer recent is verschenen Sonny Boy, een meeslepend liefdesver haal gebaseerd op ware feiten en tegen een historische achtergrond. Het verhaal gaat over de relatie tussen twee mensen, die een ont moeting is tussen twee werelden: hij zwart, zij blank; hij nog geen twintig, zij al bijna veertig; hij stu dent uit Suriname, zij oer-Hol- lands, getrouwd en moeder van vier kinderen. Als kort daarop blijkt dat zij zwanger is van haar zwarte kostganger is het schandaal niet te overzien. Sonny Boy voert de lezer langs enkele van de meest fascinerende episodes in de wester se geschiedenis, maar bovenal is het de ontroerende en hartver scheurende geschiedenis van een onmogelijke liefde die toch kon. Annejet van der Zijl. Foto: Mark Kohn. Annejet van der Zijl leest op 16 december voor uit haar werk en zal zeker vragen uit het publiek willen beantwoorden. De bijeen komst wordt gehouden in Artis- hock, Steenhoffstraat 46A. Aan vang: 20:00 uur. Toegang: 7,50; Vrienden van de SLAS, leden van Artishock en CJP/Pas65: 5,00. Van 9 december t/m 2 januari organiseert galerie Lydie Wind (Korte Össendam 51) een ex positie met verrassingen. Er is werk te zien van kunstenaars van de galerie, maar ook werk van nieuwe kunstenaars. Er zijn bijvoorbeeld schilderijen, etsen en beelden van Edith Stoel met Noorwegen als thema, fanta sievolle opbergdozen van Maija Steinmetz, schilderijen en grafiek van Peter Schenk, kleine olieverf schilderijtjes van Angenelle Thijs- sen, nieuwe bronsjes van Theo Schreurs en de nieuwste schilde rijen van Maggy Voorsluys Go- mez. Nog onbekend in Nederland zijn de schilderijen van de jonge kunstenares Anna Perry uit Nieu w-Zeeland. Het is zeker de moeite waard om een kijkje te komen nemen in de galerie aan dé Korte Ossendam in Soest. Er staat warme wijn klaar en iedere bezoeker maakt kans op het winnen van een kunstboek naar keuze. De galerie is open op donderdag, vrijdag en zaterdag en de eerste zondag van de maand; extra open op 27, 28 en 29 de cember, maar gesloten op eerste kerstdag en nieuwjaarsdag.

Soester Courant | 2004 | | pagina 17